PDA

View Full Version : Βοήθεια για τρίτροχο



pern
08/10/2015, 11:45
Hello every1!,
χρειάζομαι τη βοήθειά σας για αγορά τρίτροχου. Εχω ένα xenter 150αρι και λεω να το διώξω επειδή κάνω πολλά χιλιόμετρα και θα νιώθω πιο μεγάλη ασφάλεια με το τρίτροχο. Αναζητώντας μοντέλα βρήκα τα εξής
1) tricity > το απέρριψα γιατί είναι πολύ λίγα κυβικά
2) mp3
εδώ χάθηκα. Υπάρχει το μοντέλο your urban απλή έκδοση και έκδοση LT. Βρήκα οτι η μόνη διαφορά είναι μεγαλύτερο μεταξόνιο στην LT και ότι οδηγείται με δίπλωμα αυτοκινήτου (δε με ενδιαφέρει, εχω δίπλωμα μηχανής). Καθότι είναι καμιά 800 ευρώ ακριβότερο από την βασική έκδοση ποιά είναι η ουσιαστική διαφορά στα δυο μοντέλα? Αξίζουν τα παραπάνω λεφτά? Θα κερδίσω κάτι στην καθημερινότητά μου? Η εκδοση sport είναι θέμα χρώματος και ζάντας. Παρεπιμπτόντως όταν πήγα σε γνωστή αλυσίδα να δω το mp3 δεν μου είπε ότι υπάρχει η βασική έκδοση και μου έδειξε απευθείας την LT (!). Επίσης μου είπανε για καμια 400 ευρώ για το βαλιτσάκι !!!!!!!!!!
3) quadro s.
Δεν την ξέρω την "ιταλική" εταιρεία, βλέπω πάντως να κυκλοφορούν αρκετά στην Αθήνα, είναι περισσότερα κυβικά, κάτι άλλο δε ξέρω.

Δεν είδα να κυκλοφορεί άλλο μοντέλο.
Κοιτάω για τρίτροχο αφενός γιατί έχω κοντέψει να σαβουριαστώ με το xenter ακόμα και με καινούργια λάστιχα σε γυαλιστερή άσφαλτο, αφετέρου γιατί με βολεύει πάρα πολύ ένα σκούτερ αντί μιας μηχανής.

Χρήση κυρίως μέσα στη πόλη και κάποιες φορές παίρνω Αττική ή εθνική οδό για να πάω στη δουλειά μου.
Ευχαριστώ πολύ για όποια γνώμη και βοήθεια!

GFawkes
08/10/2015, 13:18
MP3 300 urban

ειναι πιο ελαφρυ και μικρο απο το LT που ειναι πολυθρονατο.

spyrakos35
08/10/2015, 13:50
σχετικά με το mp3, κάποια είχαν θέμα με το μπροστινό κόλπο

ψάξου λίγο πριν προβεις σε κάποια κίνηση

:beer:

amyroukai
08/10/2015, 14:04
Το yourban πως το λένε είναι κάπου 15 κιλά ελαφρύτερο με αντάλλαγμα λιγότερη προστασία από αέρα και καιρό. Αφού έχεις αττική οδό, καλύτερα οι κανονικές εκδόσεις.

Βαλίτσα προφανώς μπορείς να βάλεις givi kappa ότι άλλο θέλεις πολύ φτηνότερα.

Το quadro διάβαζα ότι υστερεί σε μοτέρ, λιγότερη δύναμη, μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με το mp3. Εξίσου καλό σύστημα όμως.

Bob_o_mastoras
08/10/2015, 14:34
Το οτι εισαι πιο ασφαλης με αυτα τα 3τροχα ειναι μεγαλο ψεμα..
Εφοσον ξερεις να οδηγεις μηχανακι θα ειναι λαθος σου να παρεις 3τροχο..

alex14
08/10/2015, 14:45
παρε με 4

342534

:yuck: (για το μηχανακι λεω , αυτο που ειναι πισω απο την κοπελα για οσους δεν το ειδαν :p)

pern
10/10/2015, 21:35
μπα, ξυνή μου φαίνεται :-)
bob o mastoras, έχω ήδη σαβουριαστεί μια φορά με το xenter που μπλόκαρε ο μπροστινός τροχός σε υγρό δρόμο ενώ δεύτερη φορά κόντεψα να σαβουριαστώ σε απότομο φρενάρισμα σε γυαλιστερό δρόμο. Κοιτάω για τρίτροχα γιατί από φίλους που έχουν είδα ότι σπάνια μπλοκάρει κάποιος τροχός, που ακόμα και αν γίνει δε θα πέσεις από έλλειψη πρόσφυσης στο μπροστινό μέρος, στη χειρότερη να φύγει τελείως το πίσω και να σε πετάξει στα πλάγια.
Θα ανέβαινα κατηγορία για mt αλλά θέλω πάλι σκούτερ γιατί και βολικό είναι μέσα σητ πόλη και κάνω όλες τις δουλειές οπότε θέλω μεγάλους χώρους
Αν είχε και ποδιά το mp3 θα ήταν τέλειο

mikes
10/10/2015, 22:07
ετσι όπως τα γραφεις, αυτό που πραγματικα χρειαζεσαι είναι μηχανακι με ABS.. όχι τριτροχο! και με το τριτροχο σαβουριαζεσαι ανετότατα...

(εγω παντως που εχω οδηγησει και τις δυο εκδοσεις του mp3, μια μαλακια είναι! ειχα συνεχως την εντυπωση ότι θα σαβουριαστω χωρις λογο..
μου φαινεται απειρως ασφαλεστερο το διτροχο!)

Ζεύκας
10/10/2015, 22:17
όπως είπε και ο αποπάνω, καλύτερα φίλε μου να κοιτάξεις ένα δίκυκλο με abs

teo_g7
11/10/2015, 14:54
Και το αυτοκίνητο πάντως δεν θα ήταν κακή λύση!

Μανολης67
11/10/2015, 21:30
Το οτι εισαι πιο ασφαλης με αυτα τα 3τροχα ειναι μεγαλο ψεμα..
Εφοσον ξερεις να οδηγεις μηχανακι θα ειναι λαθος σου να παρεις 3τροχο..

Συμφωνώ απολύτως, καλά μόνο για τους Γερόντες, λόγω υγείας -υπόταση ζαλάδες κτλ

ggs
12/10/2015, 14:46
Εντάξει , μπορεί να γουστάρουμε μοτοσυκλέτες με δυο ροδες , αλλά τα MP3 ΔΕΝ πέφτουν από μπροστινο ή για να ειμαστε ποιο σωστοι , ενας αρχαριος οδηγος αν φτασει να πεσει από μπροστινο με το MP3 , θε εχει ήδη πεσει πολύ ωρα πιο πριν με οποιαδήποτε άλλη μηχανη.

Επιης , είναι πολύ πιο ασφαλη, για ένα αρχάριο οδηγο, σε οδόστρωμα με χαμηλή πρόσφυση (βροχη , χαλικια κλπ).

Πισω έχουν από την μανα τους ολοκληρο πορτ μπαγκαζ , καλη καλυψη από νερα,πολύ καλα φωτα και γενικα σου κανουν την κινηση στην πολη ευκολη και ξέγνοιαστη.

Δεν είναι πολύ ευέλικτα αναμεσα στα αυτοκινητα .
Είναι ακριβα.

pipe_smoker
12/10/2015, 15:39
Εντάξει , μπορεί να γουστάρουμε μοτοσυκλέτες με δυο ροδες , αλλά τα MP3 ΔΕΝ πέφτουν από μπροστινο ή για να ειμαστε ποιο σωστοι , ενας αρχαριος οδηγος αν φτασει να πεσει από μπροστινο με το MP3 , θε εχει ήδη πεσει πολύ ωρα πιο πριν με οποιαδήποτε άλλη μηχανη.

Επιης , είναι πολύ πιο ασφαλη, για ένα αρχάριο οδηγο, σε οδόστρωμα με χαμηλή πρόσφυση (βροχη , χαλικια κλπ).

Πισω έχουν από την μανα τους ολοκληρο πορτ μπαγκαζ , καλη καλυψη από νερα,πολύ καλα φωτα και γενικα σου κανουν την κινηση στην πολη ευκολη και ξέγνοιαστη.

Δεν είναι πολύ ευέλικτα αναμεσα στα αυτοκινητα .
Είναι ακριβα.

Όπως σε τα λέει ο ggs.

Αφού το πας που το πας για σκούτερ ούτως ή άλλως, άμα σε βολεύει το MP3 (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) πάρ'το.

Bladerunner
12/10/2015, 18:04
και με το τριτροχο σαβουριαζεσαι ανετότατα...

Ο Προβιάς πάντως του 0-300 κατέβαλε ιδιαίτερα φιλότιμες προσπάθειες για να πέσει. Και τα κατάφερε τελικά στο βρεγμένο. Μετά από πολύ κόπο όμως :lol:

pern
28/10/2015, 23:31
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Οπότε ουσιαστικά βλέπω ότι το lt 300 είναι το προτιμότερο. Κρίμα βέβαια που μειώσαν τις διαστάσεις σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο.

Εναλλακτικά για δίτροχο με abs ποιό θα προτείνατε από αυτά?

1) suzuki UH 200 A BURGMAN ABS (ειναι 200 κυβικά, λογικά θα σέρνεται γιατί φαίνεται βαρύ. Το 400 ξεφεύγει στα χρήματα ακόμα και το mp3)
2) yamaha x-max 250 abs
3) kawasaki j300 abs
4) honda forza 300 abs

Βασικό κριτήριο για μένα ειναι να έχει χώρους γιατί κανένα από αυτά δεν έχει ποδιά (δε με ενδιαφέρει να παρω ενα sh με abs, ψάχνω πιο ογκώδες σκούτερ) και έτσι ο οφέλιμος χώρος είναι μόνο κάτω από τη σέλα και από το βαλιτσάκι. Ολες τις δουλειές τις κάνω με σκούτερ από μαρκετ μεχρι μετακομίσεις :-)
Thanks!

amyroukai
29/10/2015, 06:13
Θα σου έλεγα να μην απορρίψεις το SYM GTS300-ABS.