PDA

View Full Version : προγραμμα σε duke 690 '08



stelios_kavala
10/10/2015, 20:39
Παιδιά καλησπέρα υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου πει πως θα βρω κάποιον από τους ετοιμους χαρτες και πως μπορώ να τους περάσω μέσα στον μανίσιο εγκέφαλο του duke 690 (εννοώ με πιο πρόγραμμα γνωρίζω για το καλώδιο σύνδεσης); επίσης γίνετε να κάνουμε κάποια ρύθμιση στον έτοιμο χάρτη? αν ναι πείτε μου με ποιον τρόπο..ευχαριστώ εκ τον προτέρων :)

duke200
11/10/2015, 04:55
θελεις καλώδιο

http://www.ebay.com/itm/TUNE-ECU-DIAGNOSTIC-CABLE-LEAD-Plus-KTM-ADAPTOR-REMAP-for-KTM-BIKE-690-990-1190-/161747670552?hash=item25a8e99618

και το software:

http://www.tuneecu.com/

το καλώδιο ΔΕΝ κάνει για 690 duke IV, διαβάζει μόνο K-line πρωτόκολλο.

Διαβασε καλα τις οδηγίες της ιστοσελίδας. δεν ξερω τι χαρτες σε αφήνει να πειραξεις, αλλα...
Avance (ignition timing) μην πειραξεις κατα τη γνώμη μου παρα μόνο 2-3 μοίρες στα χαμηλά και μεσαία γκάζια, όχι στο τερμα (max load).

χρησιμοποίησε wide band λαμδα και δοκιμες στο δρόμο για να σεταρεις το καύσιμο. Μετρας πρώτα το AFR με τον χάρτη της μάνας του. Eπιθυμητό AirFuelRatio στο τερμα γκάζι: 13:1.

Αν σου δίνει χαρτες για κόφτες, αποκριση πεταλούδας κλπ τους πειράζεις ύστερα απο πολύ μελέτη και μόνο εφόσον είσαι σίγουρος οτι ξερεις τι κάνεις.

ΠΑΝΤΑ έχεις backup το μαμα προγραμμα, μην τυχόν γίνει καποια λαλακία στις ρυθμίσεις.

τωρα αν δεν θες να μπλέξεις μπορεις να ζητησεις τη βοηθεια καποιου που το χει δουλεψει το tuneecu (εγω δεν το ξερω)

stelios_kavala
11/10/2015, 13:49
απο ότι έχω καταλάβει μόνο μείγματα σε αφήνει να πειράξεις..δεν ξέρω αν γίνετε να πειράξεις κάτι αλλό όπως στο pc 5 αλλά δεν το βρήκα με τίποτα...σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :)

stelios_kavala
11/10/2015, 15:01
wide band λαμδα?? τι ακριβώς είναι αυτό φίλε μου;

duke200
11/10/2015, 15:53
http://www.aemelectronics.com/?q=products/wideband-uego-air-fuel-controllers/digital-wideband-uego-afr-gauge

κάνει 150 ευρω μαζί με αισθητήρα. Μπορείς να δανειστείς αν δεν έχεις, ή μπορείς να μετρησεις στο περιπου με τον μαμα αισθητήρα λάμδα μέσω του ιδιου tuneecu λογικά έχει το software λειτουργία για realtime σήμα απο αισθητήρα. Όμως έτσι μπορεις να μετρησεις στο περίπου το AirFuelRatio.

Απο λίγο που το κοίταξα το tuneEcu σε αφήνει να βαλεις χερι σε αρκετα πραγματα όπως κόφτη, προπορεία ανάφλεξης (ignition timing) και άλλα, διαβασε το ινκ που σου στειλα.

stelios_kavala
11/10/2015, 16:28
ωραία..αλλά πως περνάω τον χάρτη μέσα στον εγκέφαλο; γνωρίζεις την διαδικασία ή κάποιο site που να τα λέει αναλυτικα;

stelios_kavala
11/10/2015, 16:30
θέλω να πω ότι το έχω καταιβάσει το software και έχω ανοίξει τον χάρτη που θέλω μετά συνδέω το ECU στον εγκέφαλο και μετά;;; απο εκεί και πέρα δεν έχω ιδέα :P

duke200
11/10/2015, 17:00
θέλω να πω ότι το έχω καταιβάσει το software και έχω ανοίξει τον χάρτη που θέλω μετά συνδέω το ECU στον εγκέφαλο και μετά;;; απο εκεί και πέρα δεν έχω ιδέα :P

διαβασε προσεκτικά το site tuneECU, τα λεει όλα.

el-Gatto
11/10/2015, 18:28
http://www.aemelectronics.com/?q=products/wideband-uego-air-fuel-controllers/digital-wideband-uego-afr-gauge

κάνει 150 ευρω μαζί με αισθητήρα.
Αν μπορείς να μου πείς ,απο πού το βρίσκω σε αυτή την τιμή;
Γιατι ενδιαφέρομαι και ψάχνομαι να το πάρω το συγκεκριμένο σετάκι.(για τον Τενεκέ μου)

Αλλά ο κωδ.30-4100 ,ο οποίος είχε 199€ δεν υπάρχει πλέον
και έχει αντικατασταθεί απο τον κωδ.30-4110 ,ο οποίος κοστίζει 214€

Ολα απο το επίσημο site της Ελληνικής Αντιπροσωπίας
http://www.aemeurope.gr/companies.php?supplier=US-09&manufacturer=Advanced-Engine-Management&cat=AEM_04_Gauges&category=Gauges&sub_cat=AEM_04_06_AFRGaug&sub_category=Wideband-Uego-Air/Fuel-Gauges


Αν το θεωρείς πρόβλημα να το ποστάρεις εδώ ,δεχόμεθα και πμ.

Ευχαριστώ :wave2:

duke200
11/10/2015, 18:48
πραγματι έχει ακριβύνει.

http://www.ebay.com/itm/APSX-D2-Digital-Wideband-O2-AFR-Controller-Gauge-Sensor-Kit-Black-face-/191700103618?hash=item2ca23771c2&vxp=mtr

δεν είναι ΑΕΜ αλλα έχει καλά review παντού (πουθενά δεν είδα ασχημο review).
εφόσον καλιμπραριστει σωστα δεν νομίζω να έχει μεγάλη απόκλιση απο INNOVATE ή AEM

el-Gatto
11/10/2015, 19:08
Το'χω δεί κι εγώ αυτό ,γιατι ψάχνομαι.
Αλλά φτάνει 170 € με το τελωνείο.
Η πολύ μικρή οικονομική διαφορά του ,δεν αξίζει το ποιοτικό ρίσκο ,το μπλέξιμο καλλιμπραρίσματος ,το περίμενε ,την έλειψη service k εγγύησης ,την μη αντιπροσώπευση Ελλάδα.

Οπως κ να'χει σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.:wave2:

duke200
11/10/2015, 20:37
Το'χω δεί κι εγώ αυτό ,γιατι ψάχνομαι.
Αλλά φτάνει 170 € με το τελωνείο.
Η πολύ μικρή οικονομική διαφορά του ,δεν αξίζει το ποιοτικό ρίσκο ,το μπλέξιμο καλλιμπραρίσματος ,το περίμενε ,την έλειψη service k εγγύησης ,την μη αντιπροσώπευση Ελλάδα.

Οπως κ να'χει σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.:wave2:
καπως το κανουνε νομιζω σαν δωρο και δεν περναει τελωνειο, ξερω αρκετα ατομα που εχουν παρει απο αμερική χωρις τελωνειο..

stelios_kavala
11/10/2015, 22:16
θέλει τρύπημα ο σωλήνας της εξάτμισης για να μπει αυτό πάνω;

el-Gatto
12/10/2015, 00:28
θέλει τρύπημα ο σωλήνας της εξάτμισης για να μπει αυτό πάνω;
Nαι.
Εκτός κι αν ακυρώσεις τον μαμά λάμδα κ το βιδώσεις στην υποδοχή του.

duke200
12/10/2015, 07:10
και μετα στην τρυπα βαζεις μια ταπα με σπειρωμα και μπακιρένια ροδέλα για να μην χάνει, αμα δεν θες να το χεις συνέχεια πάνω. Τετοιες πουλάει και ο τικκος στην ευελπίδων στην κυψέλη (quality tuning)

Αμα όμως είναι πολύ χοντρή η after market εξατμιση και χωραει να μπει σωλήνας μέσα, μπορεις να έχεις το λαμδα βιδωμένο σε μια σωλήνα διαμέτρου 2 εκατ. η οποία με κατάλληλη πατέντα θα στερεώνει στην εξάτμιση με το σωλήνα να βρίσκεται μέσα, τουλάχιστον 25 πόντους στη εξάτμιση. έτσι θα μπορείς να δοκιμάσεις το wide band σε οποιοδήποτε όχημα έχει χοντρή μπουκα στην εξάτμιση.

noodles
13/10/2015, 09:49
η acrapovic εχει καλο προγραμμα κονσερβα για το μηχανακι σου. μαζι με φιλτρο και ολοσωμη ειναι πολυ καλη επιλογη. μπορεις να το κανεις σε μηχανικο-βελτιωτη κτμ (προσεχε να ειναι καλος ομως, οχι οπου να ναι).

stelios_kavala
13/10/2015, 15:52
γνωρίζω φίλε μου για το πρόγραμμα απλά ήθελα να πειραματιστώ μόνος μου για αρχή..είναι εύκολο να ασχοληθείς άμα κατανοήσεις όλες τις οδηγίες..σε ευχαριστώ πάντος :)

BLiTzER
13/10/2015, 16:03
Το ίδιο πρόγραμμα μπορείς να το περάσεις μόνος σου με TuneECU. Το είχα κάνει εγώ με LV εξάτμιση, Κ&Ν χοάνη και εκκεντροφόρους, με το μισό κόστος από το evo kit.