PDA

View Full Version : Αλυσίδα



angels_gr
03/11/2005, 09:30
Καθώς επέστρεφα από ταξίδι η αλύσιδα μου χαλάρωσε και άρχισε να κτυπάει. Τον γνωστό θόρυβο όταν έχουμε χαλαρή αλυσίδα. Τώρα ενώ την έχω τεντώσει στα κανονικά της πλαίσια, ακούω κάτι περίεργους θορύβους στο μπροστινό γρανάζι. Ο θόρυβος δεν είναι συνέχεια αλλά που και που ακούω κάτι να χτυπάει. Συμβουλές???

sapila racing
03/11/2005, 09:34
Θα πρέπει να κοιτάξεις αν η αλυσίδα σου έχει τεντώματα και χαλαρώματα (tight spot).
Αν δηλαδή καθώς γυρνάς την ρόδα, έχει διαφορετικό τζόγο σε διαφορετικά σημεία.
Αν έχει, τότε είναι για πέταμα, και το λιγότερο που μπορείς να κάνεις προσωρινά είναι να την τεντώσεις βάσει του μικρότερου τζόγου, δηλαδή να έχεις τον σωστό τζόγο στο 'σφιχτότερο' σημείο.
Θα ακούγεται άσχημα, αλλά τουλάχιστον δεν θα γίνει ζημιά σε άλλα εξαρτήματα, μέχρι να την αλλάξεις.

sapila racing

OldMan
03/11/2005, 11:29
:wave2: :wave2: :wave2:

Χάροντα, τσεκάρισε ότι το τέντωμα έχει γίνει σωστά ΚΑΙ από τις δύο πλευρές του πίσω άξονα !!!

Βγάλε το προστατευτικό του μπροστινού γραναζιού και βεβαιώσου ότι ΔΕΝ έχει λασκάρει το γρανάζι (Βγάλε την αλυσίδα και "παίξε" το γρανάζι μέσα-έξω....).
.
.
.
.
.
Με τα πόδια σε βλέπω να πηγαίνεις στην Καμάρα !!!!

:wave2: :beer: :wave2:

Dodok edessa
03/11/2005, 12:33
To φαγες το παιδι γκαντεμη:mad:


27328

angels_gr
03/11/2005, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Χάροντα, τσεκάρισε ότι το τέντωμα έχει γίνει σωστά ΚΑΙ από τις δύο πλευρές του πίσω άξονα !!!

Βγάλε το προστατευτικό του μπροστινού γραναζιού και βεβαιώσου ότι ΔΕΝ έχει λασκάρει το γρανάζι (Βγάλε την αλυσίδα και "παίξε" το γρανάζι μέσα-έξω....).
.
.
.
.
.
Με τα πόδια σε βλέπω να πηγαίνεις στην Καμάρα !!!!

:wave2: :beer: :wave2:


Η αλυσίδα έχει τεντωθεί σωστά και από τις δύο πλευρές. Θα κοιτάξω όμως το μπροστινό γρανάζι μήπως χαλάρωσε. Πάντως είχε χαλαρώσει παααααααάρα πολύ η αλυσιδά σε σημείο που θα έπρεπε να είχε φύγει από την θέση της. Και χαλάρωσε απότομα θα μπορούσα να πω.

Που να σκάσεις βρε, στην καμάρα θα πάω και με τα πόδια αν χρειαστεί. Εσύ όμως γιατί δεν έρχεσαι??? Είδες πόσος κόσμος θέλει να έρθει???
:wave2: :rotflmao: :wave2:

angels_gr
03/11/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Θα πρέπει να κοιτάξεις αν η αλυσίδα σου έχει τεντώματα και χαλαρώματα (tight spot).
Αν δηλαδή καθώς γυρνάς την ρόδα, έχει διαφορετικό τζόγο σε διαφορετικά σημεία.
Αν έχει, τότε είναι για πέταμα, και το λιγότερο που μπορείς να κάνεις προσωρινά είναι να την τεντώσεις βάσει του μικρότερου τζόγου, δηλαδή να έχεις τον σωστό τζόγο στο 'σφιχτότερο' σημείο.
Θα ακούγεται άσχημα, αλλά τουλάχιστον δεν θα γίνει ζημιά σε άλλα εξαρτήματα, μέχρι να την αλλάξεις.

sapila racing

Να σου πω την αλήθεια δεν το πρόσεξα αυτό αλλά δεν νομίζω να έχω αυτό το φαινόμενο. Θα το τσεκάρω όμως. Τώρα που την έχω τεντώσει την αλυσίδα δεν μου κάνει κάπιο θόρυβο. Ο θόρυβος είναι ο κανονικός. Το μπροστινό γρανάζι φοβάμαι.