PDA

View Full Version : Moto προσφορες στα Lidl απο Δευτερα 12/10/15.



ptc
12/10/2015, 11:11
Τα φυλλαδια για να ριξετε μια ματια:

http://flyer.lidl-hellas.gr/68cf653e-6d4f-4b5f-98c2-5aa2abdef4d8/#/14
http://flyer.lidl-hellas.gr/68cf653e-6d4f-4b5f-98c2-5aa2abdef4d8/#/16

Κομπρεσερ αερος, φορτιστης μπαταριας, δυναμοκλειδο, σπρει επισκευης ελαστικων, φορτιστης μπαταριας, κουκουλα μηχανης, κρανη, γαντια μηχανης.

Προσωπικα πηρα το κομπρεσερ και το συνιστω ανεπιφυλακτα. Ειναι μεταλλικο, γερμανικης κατασκευης , καμια σχεση με τα κινεζικα. Ηθελα καιρο κατι τετοιο και στα 15 ευρω ειναι πολυ καλης ποιοτητας. Και 3 χρονια εγγυηση.

Δυστυχως τα αμιγως μοτοσυκλετιστικα ειδη(σελ. 17) θα διατιθενται μονο στα καταστηματα Αττικης, οποτε δεν εχω γνωμη γιατι βρισκομαι Θεσσαλονικη. Κριμα και τα γαντακια φαινονται καλουτσικα...

kachius
12/10/2015, 11:38
Έχει κανείς ιδέα αν τα γάντια είναι αδιάβροχα?
Δε φαίνεται να λέει κάτι στο φυλλάδιο και στο site δεν τα βρίσκω καν...

ptc
12/10/2015, 11:52
Έχει κανείς ιδέα αν τα γάντια είναι αδιάβροχα?
Δε φαίνεται να λέει κάτι στο φυλλάδιο και στο site δεν τα βρίσκω καν...

Εκανα ενα γκουγκλαρισμα και βρηκα αυτο: http://offers.kd2.org/en/gb/lidl/pAqY/

Ειναι τα ιδια και η περιγραφη λεει "High-quality wind- and waterproof gloves..."

amyroukai
12/10/2015, 12:59
Έχει κανείς ιδέα αν τα γάντια είναι αδιάβροχα?
Δε φαίνεται να λέει κάτι στο φυλλάδιο και στο site δεν τα βρίσκω καν...

Είχα πάρει πέρυσι. Καλά είναι. Δεν δοκιμάστηκαν σε πολύωρο ταξίδι, αλλά σε "αστική" διαδρομή μιά χαρά. Και αξιοπρεπή και σαν θερμοκρασία στο κρύο (μηδενική διαφορά με πολύ ακριβότερα επώνυμα σε αυτόν τον τομέα).

Billymuse
12/10/2015, 13:02
θυμάστε τη θρενταρα ''κρανος απο τα Lidl (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139893&highlight=%CE%BA%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%82+%CE%B1%CF%80%CE%BF+%CF%84%CE%B1+lidl)'' ???

lykourgi
12/10/2015, 13:06
Δυναμόκλειδο από το Lidl;:plaf:

ptc
12/10/2015, 13:22
Δυναμόκλειδο από το Lidl;:plaf:

Απ'το ολοτελα καλη κι η παναγιωτενα που λενε. Μακαρι να ειχε δυναμοκλειδο εστω κι απο το lidl ο τυπος που ειχε κανει αλλαγη λαδιων μονος του στην προηγουμενη μηχανη μου... Δεν ξεσφιγγε με τπτ το μπουλονι.

Οπως και να'χει, μου φανηκε πως μπορει να ενδιαφερει καποιους και γι'αυτο το ποσταρα. Μη χτυπιεστε κιολας...

lykourgi
12/10/2015, 13:31
Απ'το ολοτελα καλη κι η παναγιωτενα που λενε. Μακαρι να ειχε δυναμοκλειδο εστω κι απο το lidl ο τυπος που ειχε κανει αλλαγη λαδιων μονος του στην προηγουμενη μηχανη μου... Δεν ξεσφιγγε με τπτ το μπουλονι.
Διαφωνώ. Καλύτερα το "ολότελα" και λίγο προσοχή στο σφίξιμο, παρά να εμπιστευτείς ένα ανακριβές εργαλείο, του οποίου ο μόνος λόγος ύπαρξης είναι η.................................. ακρίβεια.



Οπως και να'χει, μου φανηκε πως μπορει να ενδιαφερει καποιους και γι'αυτο το ποσταρα. Μη χτυπιεστε κιολας...
Πολύ καλά έκανες και το πόσταρες. Μερικά από αυτά τα πραγματάκια είναι πολύ καλά, για τα λεφτά τους βέβαια.

:wave2:

kachius
12/10/2015, 13:37
Εκανα ενα γκουγκλαρισμα και βρηκα αυτο: http://offers.kd2.org/en/gb/lidl/pAqY/
Ειναι τα ιδια και η περιγραφη λεει "High-quality wind- and waterproof gloves..."


Είχα πάρει πέρυσι. Καλά είναι. Δεν δοκιμάστηκαν σε πολύωρο ταξίδι, αλλά σε "αστική" διαδρομή μιά χαρά. Και αξιοπρεπή και σαν θερμοκρασία στο κρύο (μηδενική διαφορά με πολύ ακριβότερα επώνυμα σε αυτόν τον τομέα).

Να'στε καλά!
Άμα βρω νούμερο γυρνώντας θα χτυπήσω ένα ζευγάρι.
Έχω και ένα "σπρέϊ" αδιαβροχοποίησης για συντήρηση, ελπίζω θα γίνει η δουλειά.
(το αδιάβροχο του θέματος με απασχολεί, από κρύο κτλ είμαι καλυμένος με άλλο ζευγάρι "αδιάβροχα")

Pan (dvs)
12/10/2015, 13:51
...
Πολύ καλά έκανες και το πόσταρες. Μερικά από αυτά τα πραγματάκια είναι πολύ καλά, για τα λεφτά τους βέβαια.

:wave2:

Ειδικα τα κρανη,με τοσα λεφτα ουτε γλαστρα δεν αγοραζεις.

lykourgi
12/10/2015, 14:03
Καλά το έγραψα λοιπόν. Φτηνή γλάστρα και πρωτότυπη.
Παίρνεις 3-4 και διακοσμείς το μπαλκόνι σου.

:lol:

bleach
12/10/2015, 16:19
Ειδικα τα κρανη,με τοσα λεφτα ουτε γλαστρα δεν αγοραζεις.

Καλύτερα μπωλ και μονωτική ταινία! :bawl:

AristidisZ
12/10/2015, 16:37
το κομπρεσεράκι το ψήνω και εγώ...
το θέμα είναι να προλάβουμε γιατί συνήθως αν έχει κάτι της προκοπής δε το βρίσκεις ποτέ

AUFGEBRACHT
12/10/2015, 17:27
Προσωπικα πηρα το κομπρεσερ και το συνιστω ανεπιφυλακτα. Ειναι μεταλλικο, γερμανικης κατασκευης

... κι έχει κι ενσωματωμένο λογισμικό που σου δείχνει στο μανόμετρο ότι έχει φουσκώσει 28psi αλλά στην πραγματικότητα έχει φουσκώσει τo μισό και εάν.

AristidisZ
12/10/2015, 18:27
... κι έχει κι ενσωματωμένο λογισμικό που σου δείχνει στο μανόμετρο ότι έχει φουσκώσει 28psi αλλά στην πραγματικότητα έχει φουσκώσει τo μισό και εάν.

την γλίτωσα δηλαδή ; :lol:

πήγα γυρνώντας από τη δουλειά να πάρω ένα, αλλά μου πρόλαβαν τα δύο τελευταία...

tsompanis
12/10/2015, 18:37
Αδιάβροχα από τα lidl ....γιατί ο βρεγμενος την βροχή δεν την φοβάται:bawl:

DAYMAN
12/10/2015, 18:38
Έχει κανείς ιδέα αν τα γάντια είναι αδιάβροχα?
Δε φαίνεται να λέει κάτι στο φυλλάδιο και στο site δεν τα βρίσκω καν...
Τα πηρα πριν ενα χρονο τα φορεσα χειμωνα με κρυα βροχες και εδειξαν οτι αξιζαν τα λεφτα τους σε χρηση πολης.

teogtp
12/10/2015, 18:42
Δεν ξερω ποσο κανει αυτο του lidl,αλλα αυτο (http://www.emboridis.gr/toros24lt-p-39.html#.Vhvi3CutuZQ) μαζι με παρελκομενα(φυσητηρα,γραμμη αερα,και μανονετρο πιεσης για φουσκωμα ελαστκων) το βρηκα γυρω στα 110.

AUFGEBRACHT
12/10/2015, 18:45
Δεν ξερω ποσο κανει αυτο του lidl,αλλα αυτο (http://www.emboridis.gr/toros24lt-p-39.html#.Vhvi3CutuZQ) μαζι με παρελκομενα(φυσητηρα,γραμμη αερα,και μανονετρο πιεσης για φουσκωμα ελαστκων) το βρηκα γυρω στα 110.

Μόνο για φούσκωμα ελαστικών το θες;

teogtp
12/10/2015, 18:52
Μόνο για φούσκωμα ελαστικών το θες;

Οχι μονο.
Ολο και κατι θα χρειαστει στο μαγαζι που θα θελει φυσημα.
Αναγκαζομαι και αγγαρευω ενα γειτονα που εχει κομπρεσερ για χαζοδουλιτσες,οποτε θα χτυπησω ενα σετακι να βρισκεται.
Και το βασικο,οτι ειναι απο μαγαζι με εξοπλισμο συνεργειων(εγγυηση)και οχι απο πολυκαταστημα.

dimmie_72
12/10/2015, 18:58
Οχι μονο.
Ολο και κατι θα χρειαστει στο μαγαζι που θα θελει φυσημα.



πες την αλήθεια ρε, αφού δοκιμάζεις συνέχεια καινούργια υγρά πλένοντας και στήνοντας τον ατμοποιητή απ την αρχή. :tooth:

el-Gatto
12/10/2015, 19:00
Τώρα ,συγνώμη ,αλλά...
...τι σχέση έχει το 15€ & 12V φορητό κομπρεσεράκι του Lidl που το κουβαλάς μαζί στην τσέπη σου για να φουσκώσεις κανα λάστιχο αμα πατήσεις πρόκα
με το 135€ ,220-240V ,λαδιού k' με 28Λίτρο καζάνι της ΤΟROS.....?????

Εκτός κι αν έχεις ΧαρΧαρλεϋ με τρέϊλερ ή ΜπεΜπέ με καλάθι.:D

teogtp
12/10/2015, 19:11
Δεν ειπα οτι εχει σχεση.
Απλα αν προκειτε για οικιακη χρηση καλυτερα ενα κομπρεσερ με @ρχιδια.
Οσο αφορα την φορητοτητα θα προτιμουσα ενα σετακι επισκευης με αμπουλες,παρα αυτο.

dimmie_72
12/10/2015, 19:24
Τώρα ,συγνώμη ,αλλά...
...τι σχέση έχει το 15€ & 12V φορητό κομπρεσεράκι του Lidl που το κουβαλάς μαζί στην τσέπη σου για να φουσκώσεις κανα λάστιχο αμα πατήσεις πρόκα
με το 135€ ,220-240V ,λαδιού k' με 28Λίτρο καζάνι της ΤΟROS.....?????

Εκτός κι αν έχεις ΧαρΧαρλεϋ με τρέϊλερ ή ΜπεΜπέ με καλάθι.:D

διαταραχές αντίληψης μεγέθους σε έδαφος ψυχαναγκαστικών αντιδράσεων.
εδώ πήρε B-King για την πόλη εκεί θα κολλήσει;

ptc
12/10/2015, 19:28
... κι έχει κι ενσωματωμένο λογισμικό που σου δείχνει στο μανόμετρο ότι έχει φουσκώσει 28psi αλλά στην πραγματικότητα έχει φουσκώσει τo μισό και εάν.

Λες ετσι να την πατησε ο Lorenzo χθες; :lol:

Περα απο την πλακα παντως, οπως ειπα και πριν, ειναι καλο για τα λεφτα του. Το λεω επειδη εψαχνα για κατι αναλογο προσφατα και στο σκρουτζ τα αντιστοιχα (μεταλλικα) τα εβρισκα περιπου στα διπλα λεφτα.
Πρεπει παντως να το συγκρινω με καποιο πιο αξιοπιστο εργαλειο για να δω ποσο αλλου ειναι οι ενδειξεις.

el-Gatto
12/10/2015, 19:30
Δεν ειπα οτι εχει σχεση.
Απλα αν προκειτε για οικιακη χρηση καλυτερα ενα κομπρεσερ με @ρχιδια.
Οσο αφορα την φορητοτητα θα προτιμουσα ενα σετακι επισκευης με αμπουλες,παρα αυτο.
Τι να σου πω...γούστα είναι αυτά.

Ο περισσότερος κόσμος πλέον χρησιμοποιεί για μπάλωμα τα τύπου κλειδί που σπάει κ καθαρίζεις ,μαζί μ'ένα φορητό κομπρεσεράκι.
Στα καινούργια αυτ/τα δεν υπάρχει καν ρεζέρβα ,παρα τέτοια σετάκια.

amyroukai
12/10/2015, 19:34
Αδιάβροχα από τα lidl ....γιατί ο βρεγμενος την βροχή δεν την φοβάται:bawl:

Με αδιάβροχο ποδηλάτου (de facto της πίτσας ότι μάρκα και να είναι) από τα lidl και την βροχή της ετήσιας, για 30-40 λεπτά ήμουν στεγνός φίλε.

vaska
12/10/2015, 19:36
Δεν ξερω ποσο κανει αυτο του lidl,αλλα αυτο (http://www.emboridis.gr/toros24lt-p-39.html#.Vhvi3CutuZQ) μαζι με παρελκομενα(φυσητηρα,γραμμη αερα,και μανονετρο πιεσης για φουσκωμα ελαστκων) το βρηκα γυρω στα 110.

Πάντως ρε Τεό μου αρέσει που ο έμπορας κάνει και γαμώ τις εκπτώσεις, από 133,46 αρχική το δίνει 135 με την έκπτωση φαντάζομαι

teogtp
12/10/2015, 19:45
Πάντως ρε Τεό μου αρέσει που ο έμπορας κάνει και γαμώ τις εκπτώσεις, από 133,46 αρχική το δίνει 135 με την έκπτωση φαντάζομαι

Χαχαχαχα!
Δεν το ειχα προσέξει!
Και απο όνομα. ....
"Εμποριδης"

Το site το εβαλα τυχαία, για να δειξω το κομπρεσέρ.
Εγω το βρήκα απο τον γείτονα με τα εργαλεία που σου εχω πει.

amyroukai
12/10/2015, 19:48
Πάντως ρε Τεό μου αρέσει που ο έμπορας κάνει και γαμώ τις εκπτώσεις, από 133,46 αρχική το δίνει 135 με την έκπτωση φαντάζομαι

Πόντιος αφού.

dimmie_72
12/10/2015, 19:57
"Εμποριδης"



Μήτσοοοοο!!!!
boycott στα λουκάνικα τον καφετζή!

SHOOTER045
12/10/2015, 22:43
Μήτσοοοοο!!!!
boycott στα λουκάνικα τον καφετζή!

Και έλεγα να στείλω στα κοντά.
Αλλά μάλλον θα στείλω μόνο σε σένα για σπάσιμο.
Μα λένε τέτοια στον συμπεθερο...

McTalas
12/10/2015, 23:27
Ο γρυλος παντως δεν θα με χαλαγε...

SHOOTER045
12/10/2015, 23:30
Ο γρυλος παντως δεν θα με χαλαγε...

Τον έχω κάτι χρόνια
Μια χαρά την κάνει την δουλειά

MG-KTiNoS
12/10/2015, 23:32
Άσε μια φορά σας άκουσα και πήρα το φορτιστή γεμάτων μπαταριών.

Δεν γαμ... αζ μην έχω ροπόκλειδο....
ΑΠό το να είναι σα να έχω
αλλά να μην έχω...
:smokin:

GFawkes
13/10/2015, 08:57
την γλίτωσα δηλαδή ; :lol:

πήγα γυρνώντας από τη δουλειά να πάρω ένα, αλλά μου πρόλαβαν τα δύο τελευταία...


ο π@υστης ο γλαρος τα πηρε;

tsompanis
13/10/2015, 11:12
Τον έχω κάτι χρόνια
Μια χαρά την κάνει την δουλειά

Κοίτα μην πάρεις εκείνο το ηλεκτρικό αλυσοπριονο της parkside και σε δούμε καμιά μέρα μοικάνι! :lol:

zannisvel
13/10/2015, 12:26
Τον έχω κάτι χρόνια
Μια χαρά την κάνει την δουλειά

Τον εχω και εγω 2 χρονια και δεν εχω κανενα προβλημα. Παντα βαζω και ενα stand και την ρεζερβα για ασφαλεια παντα πριν μπω απο κατω.

Και επισης δεν ντρεπομαι να πω οτι πηρα και τα γαντια του lidl για δευτερα οταν τα alpinestars γινονται μουσκεμα και δεν προλαβαινουν να στεγνωσουν.
Επισης ψωνισα και 2 σπρει καθαριστικου αλυσιδας, στο 1,5€ νομιζω ειναι παρα πολυ καλη τιμη.

vthn
13/10/2015, 12:37
ένα κομπρεσεράκι της πλάκας (lidl, praktiker κλπ), καλό είναι να βρίσκεται πάντα στο αυτοκίνητο. Σε γλιτώνει από μεγάλη ταλαιπωρία. Εάν δεις το λάστιχο πίτα, απλά το φουσκώνεις (χωρις να σε νοιαζει η ακριβεια στην πιεση) και πας σε βουλκανιζατερ. Διαφορετικά ή βγάζεις τον γρύλο και ξεκινάς ή περιμένεις την οδική...
Με έχει βγάλει 2 φορές από τη δύσκολη θέση.

Αν θέλεις να τσεκάρεις πιέσεις, πας σε τρόμπα στυλ michelin (50 ευρω, την πηρα προσφατα για δωρο σε φιλο)

akis_trevor
13/10/2015, 14:36
Τα γαντακια εχουν βγαλει 3 χειμωνες διανομης καθολου προσεγμενα.ναι οκ μετα απο κανα 2 ωρο μπαζουν νερο.ποιο δεν θα μπασει;
Τα καθαριστικα αλυσιδας τα ειχα παρει και παλιοτερα και τα πηρα και τωρα.

PetranGR
13/10/2015, 14:44
εγώ πήρα τα σπρέυ συλικόνης και αλυσίδας .

Δυναμόκλειδο δεν βρήκα με τίποτα.

SHOOTER045
13/10/2015, 15:00
Κοίτα μην πάρεις εκείνο το ηλεκτρικό αλυσοπριονο της parkside και σε δούμε καμιά μέρα μοικάνι! :lol:

Αυτο είναι για να καθαρίζω τα νύχια μου
Έχω ένα husqvarna και ένα stihl

bleach
13/10/2015, 21:48
εγώ πήρα τα σπρέυ συλικόνης και αλυσίδας .

Δυναμόκλειδο δεν βρήκα με τίποτα.

Eπιβεβαιώνω! Γάντια και δυναμόκλειδο δεν βρίσκεται εύκολα στην Αθήνα... Με το δίκανο και μόνο οι τυχεροί!

xristos x
13/10/2015, 22:02
Πήρα το κομπρεσέρακι... δεν μου δούλεψε :( αύριο θα το πάω για αλλαγή, ελπίζω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Πάντως την πίεση μου την έδειξε σωστά όταν το έβαλα στην βαλβίδα.

ptc
13/10/2015, 22:39
Πήρα το κομπρεσέρακι... δεν μου δούλεψε :( αύριο θα το πάω για αλλαγή, ελπίζω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Πάντως την πίεση μου την έδειξε σωστά όταν το έβαλα στην βαλβίδα.

Πού το πετυχες το χαλασμενο; Να παιξεις κανα τζοκερ φιλε που εχει και τζακ ποτ! :p

Με τι εκανες τη συγκριση αληθεια; Γιατι με ενδιαφερει αν και κατα ποσο ειναι ακριβες. Το δικο μου παντως δουλευει κανονικα.

Tedvj23
13/10/2015, 22:45
Τα γαντια δεν τα ειδα ρε παιδια την δευτερα που πηγα...?Ποια μερα τα ειχε?Παλια τα ειχε φερει..?Πωωω στραβομαρα τωρα το ειδα το πρωτο ποστ δεν ειναι σε ολα τα καταστηματα...:bawl:

rouvasi
14/10/2015, 08:03
Κατά λάθος βρέθηκα με δύο δυναμόκλειδα (http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=40106) οπότε αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να δώσω το ένα.
Παραλαβή από Γέρακα - Παλλήνη Αττικής

daz
14/10/2015, 10:53
Πόσα μου δίνεις για να το πάρω? :D

lykourgi
14/10/2015, 14:37
Πόσα μου δίνεις για να το πάρω? :D
:lol:

GFawkes
14/10/2015, 15:35
Πόσα μου δίνεις για να το πάρω? :D

το ροποκλειδο και 35€ Ρεστα απο 50αρικο

bleach
14/10/2015, 16:21
το ροποκλειδο και 35€ Ρεστα απο 50αρικο
:bawl:

kosni
14/10/2015, 18:52
Αν δεν το δωσες το ροποκλειδο, το θελω φιλε!

ptc
06/12/2017, 21:11
Την ερχομενη βδομαδα θα παιξουν παλι καποια προϊοντα που μπορει να ενδιαφερουν οσους κινουνται με τη μηχανη και το χειμωνα. Προκειται για ειδη σκι, αλλα πολλα απ'αυτα (οπως ισοθερμικα, μπαλακλαβα, προστατευτικο λαιμου, γαντια, ζακέτες, κτλ) εχουν ενδιαφερον και για μας.

link1 (https://www.tiendeo.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%B9/57595?view=result&buscar=Lidl&pos=0&refPageType=OFFERS_NO_CITY&pagina=16)
link2 (https://www.tiendeo.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%B9/57595?view=result&buscar=Lidl&pos=0&refPageType=OFFERS_NO_CITY&pagina=18)
link3 (https://www.tiendeo.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%B9/57595?view=result&buscar=Lidl&pos=0&refPageType=OFFERS_NO_CITY&pagina=24)

Grafton 505
06/12/2017, 21:19
link3 (https://www.tiendeo.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%B9/57595?view=result&buscar=Lidl&pos=0&refPageType=OFFERS_NO_CITY&pagina=24)

Το έχει πάρει κανείς αυτό το ισοθερμικό να μετρήσει το μήκος του ;

391155

haf
07/12/2017, 12:38
[QUOTE=ptc;2911183]Την ερχομενη βδομαδα θα παιξουν παλι καποια προϊοντα που μπορει να ενδιαφερουν οσους κινουνται με τη μηχανη και το χειμωνα. Προκειται για ειδη σκι, αλλα πολλα απ'αυτα (οπως ισοθερμικα, μπαλακλαβα, προστατευτικο λαιμου, γαντια, ζακέτες, κτλ) εχουν ενδιαφερον και για μας.

link2 (https://www.tiendeo.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%B9/57595?view=result&buscar=Lidl&pos=0&refPageType=OFFERS_NO_CITY&pagina=18)


Οι μποτες θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν σε μηχανη.. παρεχουν καποια μορφη προστασίας?

391204

teogtp
07/12/2017, 12:46
Όχι.
Μόνο επένδυση για κρύο έχουν.

ptc
07/12/2017, 13:36
Όχι.
Μόνο επένδυση για κρύο έχουν.

Ε, υπάρχει μια διακύμανση στο θέμα προστασία, δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Σίγουρα είναι καλύτερα να φοράς αρβύλες από αθλητικό ή σταράκι πχ. Αν δηλαδή κάποιος δεν έχει τα λεφτά για μοτοσυκλετιστική μπότα και γυρνάει με τα Nike, το να πάρει ένα αρβυλάκι είναι μια βελτίωση.

Σε καμία περίπτωση δε λέω πως είναι σχεδιασμένο για χρήση σε μοτοσυκλέτα βέβαια. Ο νοών νοείτω...
Όπως από την άλλη υπάρχουν και μοτομποτάκια που ουσιαστικά δεν παρέχουν κάποια ιδιαίτερη προστασία (κάτι μοντέλα urban και καλά, που δεν έχουν καθόλου κάλυψη στον αστράγαλο).

Προσωπικά βέβαια φοράω πάντα touring μπότα κι ας είμαι σαν το Robocop.

yannis24
07/12/2017, 13:45
Το έχει πάρει κανείς αυτό το ισοθερμικό να μετρήσει το μήκος του ;

391155

Τα ισοθερμικα του Lidl ειναι παρα πολυ καλα......το συνιστω ανεπιφυλακτα.......τα εχω παρει και για τα παιδια και τα χρησιμοποιουνε κατα κορον τον χειμωνα σε διαφορες αθλητικες δριαστηριοτητες......
επισης ειναι πολυ καλα και στα χιονια.......
Το ιδιο ισχυει και για τα ρουχα του σκι.....

Τα γαντια δεν εχουν προστασια καθολου, αλλα ειναι πολυ ζεστα.....

karellen
07/12/2017, 14:19
Το έχει πάρει κανείς αυτό το ισοθερμικό να μετρήσει το μήκος του ;

391155

Είμαι 1,83 και 85 κιλά,το Large μού έρχεται μια χαρά στη μέση (δε σφίγγει αλλά ούτε κολυμπάει) και το μήκος έρχεται λίγο πιο πάνω από τον αστράγαλο.

haf
07/12/2017, 15:31
Ε, υπάρχει μια διακύμανση στο θέμα προστασία, δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Σίγουρα είναι καλύτερα να φοράς αρβύλες από αθλητικό ή σταράκι πχ. Αν δηλαδή κάποιος δεν έχει τα λεφτά για μοτοσυκλετιστική μπότα και γυρνάει με τα Nike, το να πάρει ένα αρβυλάκι είναι μια βελτίωση.

Σε καμία περίπτωση δε λέω πως είναι σχεδιασμένο για χρήση σε μοτοσυκλέτα βέβαια. Ο νοών νοείτω...
Όπως από την άλλη υπάρχουν και μοτομποτάκια που ουσιαστικά δεν παρέχουν κάποια ιδιαίτερη προστασία (κάτι μοντέλα urban και καλά, που δεν έχουν καθόλου κάλυψη στον αστράγαλο).

Προσωπικά βέβαια φοράω πάντα touring μπότα κι ας είμαι σαν το Robocop.

συμφωνω απολυτως

Grafton 505
07/12/2017, 20:23
Τα ισοθερμικα του Lidl ειναι παρα πολυ καλα......το συνιστω ανεπιφυλακτα.......τα εχω παρει και για τα παιδια και τα χρησιμοποιουνε κατα κορον τον χειμωνα σε διαφορες αθλητικες δριαστηριοτητες......
επισης ειναι πολυ καλα και στα χιονια.......
Το ιδιο ισχυει και για τα ρουχα του σκι.....

Τα γαντια δεν εχουν προστασια καθολου, αλλα ειναι πολυ ζεστα.....


Είμαι 1,83 και 85 κιλά,το Large μού έρχεται μια χαρά στη μέση (δε σφίγγει αλλά ούτε κολυμπάει) και το μήκος έρχεται λίγο πιο πάνω από τον αστράγαλο.


Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά ρωτάω για το μήκος συγκεκριμένα. Καναδυό παντελόνια που δοκίμασα από το λιδλ ήταν πάνω από τον αστράγαλο.

Οπότε ρωτάω το μήκος για να το αντιστοιχίσω στο Μ, L, XL κτλ.

karellen
07/12/2017, 21:28
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά ρωτάω για το μήκος συγκεκριμένα. Καναδυό παντελόνια που δοκίμασα από το λιδλ ήταν πάνω από τον αστράγαλο.

Οπότε ρωτάω το μήκος για να το αντιστοιχίσω στο Μ, L, XL κτλ.

Εδώ είσαι αλλά να ξέρεις ότι επειδή είναι ελαστικό τα μεγέθη αυξάνουν άλλο λίγο :LARGE

391213

Grafton 505
07/12/2017, 22:07
Εδώ είσαι αλλά να ξέρεις ότι επειδή είναι ελαστικό τα μεγέθη αυξάνουν άλλο λίγο :LARGE

391213

Ευχαριστώ Νίκο. Αυτό ακριβώς ζητούσα. :beer:


Έχω ένα που με είναι ακριβώς και το χρησιμοποιώ για δείγμα. Είναι 75cm εσωτερικά και 99cm εξωτερικά και είναι medium. Οπότε αν έπαιρνα το παραπάνω σε medium θα με ήταν βερμούδα. Άρα πάω για XL.

yes-u
08/12/2017, 09:43
Με την ευκαιρία της κουβέντας για ισοθερμικά, έχω να πω μια άποψη...
προσωπικά μου είναι εντελώς ξένα πάνω μου γιατί είναι συνθετικά και δε μου δίνουν καθόλου καλή αίσθηση. Ο ιδρώτας που παράγεται φορώντας αυτές τις πλαστικούρες μυρίζει πιο έντονα και άσχημα από ότι συμβαίνει με τα βαμβακερά ρούχα. Και να μη ξεχνάμε, ή τέλος πάντων να αναγνωρίζουμε το αποτύπωμά μας για το περιβάλλον (https://www.theguardian.com/environment/2016/jun/20/microfibers-plastic-pollution-oceans-patagonia-synthetic-clothes-microbeads)με τις επιλογές μας...

Mariner
08/12/2017, 10:36
Με την ευκαιρία της κουβέντας για ισοθερμικά, έχω να πω μια άποψη...
προσωπικά μου είναι εντελώς ξένα πάνω μου γιατί είναι συνθετικά και δε μου δίνουν καθόλου καλή αίσθηση. Ο ιδρώτας που παράγεται φορώντας αυτές τις πλαστικούρες μυρίζει πιο έντονα και άσχημα από ότι συμβαίνει με τα βαμβακερά ρούχα. Και να μη ξεχνάμε, ή τέλος πάντων να αναγνωρίζουμε το αποτύπωμά μας για το περιβάλλον (https://www.theguardian.com/environment/2016/jun/20/microfibers-plastic-pollution-oceans-patagonia-synthetic-clothes-microbeads)με τις επιλογές μας...


Πάρε base layers απο μαλλί merino τότε που είναι φυσικό προιόν. To βαμβάκι είναι άθλιο για τέτοια χρήση μιας και πρακτικά δεν στεγνώνει με τίποτα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Merino


391215

yes-u
08/12/2017, 10:53
Πάρε base layers απο μαλλί merino τότε που είναι φυσικό προιόν. To βαμβάκι είναι άθλιο για τέτοια χρήση μιας και πρακτικά δεν στεγνώνει με τίποτα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Merino


391215

Δεκτό, καλή πρόταση για αυτούς που θέλουν ισοθερμικά, ο προβληματισμός μου είναι γενικότερος όπως καταλαβαίνεις...

McTalas
08/12/2017, 23:48
Με την ευκαιρία της κουβέντας για ισοθερμικά, έχω να πω μια άποψη...
προσωπικά μου είναι εντελώς ξένα πάνω μου γιατί είναι συνθετικά και δε μου δίνουν καθόλου καλή αίσθηση. Ο ιδρώτας που παράγεται φορώντας αυτές τις πλαστικούρες μυρίζει πιο έντονα και άσχημα από ότι συμβαίνει με τα βαμβακερά ρούχα. Και να μη ξεχνάμε, ή τέλος πάντων να αναγνωρίζουμε το αποτύπωμά μας για το περιβάλλον (https://www.theguardian.com/environment/2016/jun/20/microfibers-plastic-pollution-oceans-patagonia-synthetic-clothes-microbeads)με τις επιλογές μας...

τα επωνυμα ισοθερμικα δεν μυριζουν ποτε, εχουν ανετη εφαρμογη και εξαιρετικη αποδοση, δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που βγαζει το λιντλ, αλλα ειναι πανακριβα

ratamahatta
09/12/2017, 23:07
Η αναλογία ποιότητας-τιμης είναι μια χαρά πάντως, αξίζει.

karellen
10/12/2017, 09:26
Οι κάλτσες του σκι που βάζει,αν είναι ψηλές ακούγεται ενδιαφέρον.

TopGun
10/12/2017, 16:04
Με την ευκαιρία της κουβέντας για ισοθερμικά, έχω να πω μια άποψη...
προσωπικά μου είναι εντελώς ξένα πάνω μου γιατί είναι συνθετικά και δε μου δίνουν καθόλου καλή αίσθηση. Ο ιδρώτας που παράγεται φορώντας αυτές τις πλαστικούρες μυρίζει πιο έντονα και άσχημα από ότι συμβαίνει με τα βαμβακερά ρούχα. Και να μη ξεχνάμε, ή τέλος πάντων να αναγνωρίζουμε το αποτύπωμά μας για το περιβάλλον (https://www.theguardian.com/environment/2016/jun/20/microfibers-plastic-pollution-oceans-patagonia-synthetic-clothes-microbeads)με τις επιλογές μας...
Όλα τα καλά ισοθερμικά τόσο μια χρήση σε μηχανή όσο και για χρήση σε ορειβασία στο βουνό είναι από συνθετικά υλικά. Ο βασικός λόγος είναι ότι αποβάλουν τον ιδρώτα μας, έχουν αντιβακτηριδιακά υλικά και παίρνουν τη θερμοκρασία του σώματός μας. Τα καλά ισοθερμικά δεν μυρίζουν και ευνόητο είναι ότι μετά από τη χρήση τους τα πλένουμε. Τα βαμβακερά ρούχα για όσους γνωρίζουν είναι τα πλέον ακατάλληλα για τις παραπάνω χρήσεις.

TopGun
10/12/2017, 16:05
Η αναλογία ποιότητας-τιμης είναι μια χαρά πάντως, αξίζει.

για τη τιμή τους είναι πάρα πολύ καλά.

BlackAdder
11/12/2017, 11:58
Αν και θα χτυπήσω τα ισοθερμικα του Lidl, μπορώ να προτείνω και τα αντιστοιχα απο το intersport, της McKinley με 15€ το πάνω και 15€ το κάτω για οικονομική και τίμια λύση.

motomaniac
12/12/2017, 23:57
ένα κομπρεσεράκι της πλάκας (lidl, praktiker κλπ), καλό είναι να βρίσκεται πάντα στο αυτοκίνητο. Σε γλιτώνει από μεγάλη ταλαιπωρία. Εάν δεις το λάστιχο πίτα, απλά το φουσκώνεις (χωρις να σε νοιαζει η ακριβεια στην πιεση) και πας σε βουλκανιζατερ. Διαφορετικά ή βγάζεις τον γρύλο και ξεκινάς ή περιμένεις την οδική...
Με έχει βγάλει 2 φορές από τη δύσκολη θέση.

Αν θέλεις να τσεκάρεις πιέσεις, πας σε τρόμπα στυλ michelin (50 ευρω, την πηρα προσφατα για δωρο σε φιλο)

ποτε ρε φιλε? γιατι το δικο μου στο καρο οταν πιτωσε επρεπε να βρω τρομπα να το ηκωσω λιγο να μην ειναι τερμα κατω και μετα φουσκωνε...

motomaniac
13/12/2017, 00:00
Πόσα μου δίνεις για να το πάρω? :D

γιατι ρε θειο? οταν ειπαμε να το τεσταρουμε πριν σφιξουμε τιποτε σπουδαιο εκοψε την Μ8 απο την βαση μηχανης απο το ττρ χωρις να κανει γκλανγκ? ενω το χερι μου ελεγε φτανει? γαμω τα εργαλεια. πουλαω κι εγω το δικο για καστανια

motomaniac
13/12/2017, 00:02
Είμαι 1,83 και 85 κιλά,το Large μού έρχεται μια χαρά στη μέση (δε σφίγγει αλλά ούτε κολυμπάει) και το μήκος έρχεται λίγο πιο πάνω από τον αστράγαλο.

με αυτα που λες καταλαβαινω ποιος δεν θα φαω τα χριστουγεννα

ptc
19/02/2018, 22:51
https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?id=535&week=1