PDA

View Full Version : Αλυσίδα + συναγερμός



Manos5686
12/10/2015, 16:41
Καλησπέρα,έχετε να μου προτείνετε κάτι σε αλυσίδα και συναργεμο?
Υπάρχουν διάφοροι συναργεμοι στο skroutz με 35 ευρώ και μου φαίνεται ότι θα κάνουν δουλειά ή κάνω λάθος?
Από αλυσίδα δεν έχω ιδέα τι να χργσιμοποιησω.
Περιμένω τις προτάσεις σας.Θα χρησιμοποιηθουν σε ένα yamaha crypton X.Στο προσεχώς μέλλον θα μπει στο μηχανάκι σύστημα gps ώστε να συμπληρώσει τα παραπάνω
Ευχαριστώ

BLiTzER
12/10/2015, 16:47
Συναγερμός των 35€ δε θα κάνει πολλά πράγματα. Επίσης προτίμησε λουκέτα τύπου "πέταλο", αντί αλυσίδας.

Manos5686
12/10/2015, 16:50
Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος γιατί δεν θα κάνω δουλειά καθώς και τι συναργεμο θα χρησιμοποιουσες εσύ?
Επίσης όταν λες πέταλο τι εννοείς.
Συγνώμη για τις ερωτήσεις δεν έχω ξαναδεί ασχοληθεί με δαύτα

7Tolis
12/10/2015, 16:51
Πάρε ένα ντοπερμαν με λυσσα και πεινασμενο καλύτερα. Όλα τα άλλα είναι άχρηστα. Κάνε τα βενζίνες.

BLiTzER
12/10/2015, 16:57
Αυτό που θέλει να πει ο Τόλης είναι ότι ό,τι και να κάνεις, αν το βάλουν στο μάτι, θα στο φάνε. Το καλύτερο αντικλεπτικό είναι να μην τραβάει τα βλέμματα.

Λουκέτο-πέταλο είναι κάτι τέτοιο: 342861

Εγώ δε θα έβαζα συναγερμό φθηνότερο από 150-200€ στο μηχανάκι μου, αλλά δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω. Υπάρχουν διάφορα τέτοια threads, αν ψάξεις. Αν δε σκοπεύεις να ξοδέψεις τόσα, υπάρχουν λουκέτα δισκόφρενου με συναγερμό, τα οποία κάνουν καλύτερη δουλειά από το τίποτα.

7Tolis
12/10/2015, 17:00
Θεωρώ το abus 8077 πολύ καλό. Τώρα ή 8077 είναι ή 8770

Manos5686
12/10/2015, 17:06
Δυστυχώς δεν έχω να ξοδέψω τόσα Blitzer (φοιτητής είμαι).
Τολη θα ήθελα καλύτερα μια αλυσίδα να δενω το μηχανάκι καθώς εάν χρησιμοποιησω το abus και κλειδώσω το δισκόφρενο νομίζω πως είναι εύκολο το μιχανακι να σηκωθείς και να φορτωθεί κάπου όπως πάνω σε μια καρότσα ενός αγροτικού ενώ με την αλυσίδα θα πρέπει να την κόψουν με κάποιο εργαλείο ώστε να καταφέρουν να το πάρουν

lykourgi
12/10/2015, 17:11
Μελέτησε λίγο το σημείο που παρκάρεις και διάλεξε αντικλεπτικό το οποίο θα σου επιτρέψει να δένεις το μηχανάκι από σταθερό σημείο.

Τα προϊόντα της Abus θεωρούνται καλά. Εχει και κάτι αλυσίδες θηρία με αντίστοιχα λουκέτα, αλλά αν θυμάμαι καλά πλησιάζουν το 300άρι (σύνολο).
Φυσικά όλα παραβιάζονται, αλλά ο χρόνος που απαιτείται διαφέρει. Επίσης υπάρχουν και κλεφτρόνια ψιλικατζήδες που δεν ανοίγουν τα πάντα, αλλά ότι βρουν εύκολο. Γι' αυτούς τους λόγους αξίζει να πάρεις κάτι καλό.

Πάρε μια ιδέα : http://www.abus.com/eng/Mobile-Security/Motorbike-Scooter/Lock-Chain-Combinations

Manos5686
12/10/2015, 17:26
Σκεφτόμουν κάτι σε αλυσίδα από αυτές τις μεγάλες που δεν κόβονται με τίποτα με ένα 50αρι σε χρήματα και ένα λουκέτο η πέταλο καλό.
Συναργεμο ακόμα ψάχνω τι μπορώ να βρω οικονομικά και καλό τουλάχιστον όταν το ακουμπάνε να χτυπάει ώστε να τους τρομάξει

Sapadak
12/10/2015, 17:30
Σκεφτόμουν κάτι σε αλυσίδα από αυτές τις μεγάλες που δεν κόβονται με τίποτα με ένα 50αρι σε χρήματα και ένα λουκέτο η πέταλο καλό.
Συναργεμο ακόμα ψάχνω τι μπορώ να βρω οικονομικά και καλό τουλάχιστον όταν το ακουμπάνε να χτυπάει ώστε να τους τρομάξει



Εχει λουκέτα με συναγερμο η ABUS (και όχι μόνο)

Manos5686
12/10/2015, 17:32
Αυτό το λουκέτο μπορώ να το χρησιμοποιησω με μια χοντρή αλυσίδα μαζί έτσι?
Από αισθητήρα πως πάει?

Sapadak
12/10/2015, 17:36
Αυτό το λουκέτο μπορώ να το χρησιμοποιησω με μια χοντρή αλυσίδα μαζί έτσι?
Από αισθητήρα πως πάει?

Δινουν και την αλυσίδα πακέτο στην ABUS http://www.moto-accessories.gr/products/kleidaries_diskou/kleidaria_diskou_me_sunagermo_lusida_abus_8077_12ks120

Δεν έχω προσωπική εμπειρία απο το παραπάνω λουκέτο

BLiTzER
12/10/2015, 18:01
Το "πέταλο" δε χρειάζεται αλυσίδα για να κλειδώσεις το μηχανάκι σε σταθερό σημείο. Αυτός είναι ο σκοπός του, όχι να κλειδώνει τον τροχό.

pektis
12/10/2015, 20:45
Βαλε αυτο να ξεμπερδευεις...http://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=906235

Μικe777
12/10/2015, 20:56
Σκεφτόμουν κάτι σε αλυσίδα από αυτές τις μεγάλες που δεν κόβονται με τίποτα με ένα 50αρι σε χρήματα και ένα λουκέτο η πέταλο καλό.
Συναργεμο ακόμα ψάχνω τι μπορώ να βρω οικονομικά και καλό τουλάχιστον όταν το ακουμπάνε να χτυπάει ώστε να τους τρομάξει

επειδη καταλαβα τι θες..
με μια χοντρη αλυσιδα..και ενα καλο λουκετο
εισαι οκ!
φτανει να την κλειδωνεις σε προστατευμενο χωρο!
και να μην ειναι μηχανη που τραβαει τα βλεματα.;)

dimmie_72
12/10/2015, 22:38
Καλησπέρα,έχετε να μου προτείνετε κάτι σε αλυσίδα και συναργεμο?
Υπάρχουν διάφοροι συναργεμοι στο skroutz με 35 ευρώ και μου φαίνεται ότι θα κάνουν δουλειά ή κάνω λάθος?
Από αλυσίδα δεν έχω ιδέα τι να χργσιμοποιησω.
Περιμένω τις προτάσεις σας.Θα χρησιμοποιηθουν σε ένα yamaha crypton X.Στο προσεχώς μέλλον θα μπει στο μηχανάκι σύστημα gps ώστε να συμπληρώσει τα παραπάνω
Ευχαριστώ

πήγαινε σε 1 μαγαζί με ναυτιλιακά, πάρε ανοξείδωτη χοντρή αλυσίδα με το μέτρο και ζήτα να σου περάσουν 1 κρίκο. πάρε και 1 καλό λουκέτο και με 30€ το πολύ είσαι άρχοντας. άμα θες πάρε και καραβόπανο και πάτα την 1 γαζί να την ντύσεις. ;)

342879

7Tolis
12/10/2015, 22:42
Πώς θα τον περάσει τον κρίκο; Δεν θα είναι επιφοβος ο κρίκος αυτός;

dimmie_72
12/10/2015, 23:01
Πώς θα τον περάσει τον κρίκο; Δεν θα είναι επιφοβος ο κρίκος αυτός;

προσωπικά εδώ στο Βόλο, του είπα τι θέλω (με υπόδειξη φίλου με σκάφος) και πέρασα σε 2 μέρες και τόχε έτοιμο και με επένδυση.

εκτιμώ το ίδιο μπορεί να γίνει και σένα μηχανουργείο.

Μικe777
13/10/2015, 00:53
Βασικα δεν χρειαζεται καν ο κρικος
μονο μια καλη αλυσιδα!!
και ενα καλο λουκετο!:)

toyar
13/10/2015, 01:32
τα ναυτιλιακα ειναι καλη λυση.........
ξερει κανεις τι μεγεθος αλυσιδας χρειαζεται ωστε να αντεχει σε μεγαλους κοφτες;

aris xj
13/10/2015, 06:46
κοβω καθε μερα αλυσιδες..
οχι ρε δεν ειμαι κλεφτης:D

εργαζομαι σε εταιρια που κανει εισαγωγη αλυσιδα

μεχρι 12mm κοβεται για πλακα..

στα 14 mm ζοριζεσαι λιγο

απο εκει και πανω θες τροχο


μια 18mm ειναι μια καλη λυση,μαζι με ενα καλο λουκετο που να μην αφηνει χωρο να μπει κοφτης...:wave2:

toyar
13/10/2015, 07:11
σωστος:beer:
την 18 ο κοφτης την εχει;
γαλβανιζε παιζει ή χρειαζεται ανοξειδωτη;
ειναι καλυτερα με τετραγωνους κρικους;

irinia
13/10/2015, 08:05
ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ




http://www.almax-security-chains.co.uk/

toyar
13/10/2015, 08:16
φαινεται πως αν η αλυσιδα ειναι ψηλα για να μην κοντραρουν στο εδαφος τους δυσκολευεις πολυ

7Tolis
13/10/2015, 08:20
Καραμπίνα και καρτέρι

GiorgosLa
13/10/2015, 08:24
κοβω καθε μερα αλυσιδες..
οχι ρε δεν ειμαι κλεφτης:D

εργαζομαι σε εταιρια που κανει εισαγωγη αλυσιδα

μεχρι 12mm κοβεται για πλακα..

στα 14 mm ζοριζεσαι λιγο

απο εκει και πανω θες τροχο


μια 18mm ειναι μια καλη λυση,μαζι με ενα καλο λουκετο που να μην αφηνει χωρο να μπει κοφτης...:wave2:


Τελικά κανένας δεν το παραδέχεται χωρίς βασανιστήρια. :D

leftos
13/10/2015, 08:29
Το εχουμε πει επανηλειμενα να κλειδωνεται η αλυσιδα σε ψηλο σημειο για να μην εχουν χερι.
Το θεμα ειναι οτι τα δεντρα δεν κανουν γιατι το κλαρι κοβεται πιο ευκολα απο την αλυσιδα.
Αρα εχει σημασια το σημειο που θα βρεις για να αφηνεις το μηχανακι. Το θεμα ειναι ομως οτι το μηχανακι πρεπει να αλλαζει μερος και να εχει και κουκουλα για να μην τραβαει στο ματι.
Σιγουρα αλυσιδα χοντρη και καλο λουκετο ( οχι μοτοσυκλετιστικο ) θα σου ερθουν πολυ οικονομικα.
Το θεμα ειναι οτι απο αλυσιδα αν ειναι ψηλα εισαι σχετικα οκ. Το λουκετο θα ειναι καλυτερα να δενει καπου μεσα στο σκελετο ωστε να μην υπαρχει προσβαση να το χτυπησουν ( με σπρει παγου μετα τα χτυπανε με σφυρι καλεμι για να ανοιξουν) η να βαλουν κοφτη. Δηλαδη να το κρυψεις και να μπαινει ισα ισα το κλειδι.

killbill
13/10/2015, 08:38
Μπορείς να πάρεις και κάτι τέτοιο, υπάρχουν οικονομμικα με κάνα 40€
Εγω έχω πάρει ενα για σταθερό σημέιο και ένα λουκέτο δισκοφρένου ακριβό για μαζί μου.

Συναγερμό μη βάλεις τόσο φθηνό.

http://www.abus.com/eng/Mobile-Security/Motorbike-Scooter/Steel-O-Flex/Steel-O-Flex-950

dimmie_72
13/10/2015, 09:57
Βασικα δεν χρειαζεται καν ο κρικος
μονο μια καλη αλυσιδα!!
και ενα καλο λουκετο!:)

ο κρίκος χρειάζεται αν όπως και γω χρησιμοποιείς αντί λουκέτου 1 κλειδαριά δισκόφρενου. ;)

aris xj
13/10/2015, 17:11
σωστος:beer:
την 18 ο κοφτης την εχει;
γαλβανιζε παιζει ή χρειαζεται ανοξειδωτη;
ειναι καλυτερα με τετραγωνους κρικους;


την 18ρα δεν την πιανει ο κοφτης.τουλαχιστον κοφτης σε νορμαλ διαστασεις
342934
342935
με τετοιο ανοιγμα που κανει δεν μπορει να δουλεψει ο κοφτης

ανοξειδωτη σε τοσο μεγαλες διαστασεις δεν υπαρχει,και αν υπαρχει θα ειναι πιο ακριβη απο το μηχανακι:lol:

η γαλβανιζε η 18ρα εχει περιπου 2 με 2,5 ευρω το κιλο
και το μετρο βγαινει 8,5 με 9 κιλα
για να παρετε μια ιδεα κοστους
αλλα πρεπει να περαστει καποιο πανι γιατι οπου ακουμπησει την μηχανη θα την γδαρει...
τα λουκετα παντως τσουζουν....

toyar
13/10/2015, 17:23
οποτε μιλαμε για 20 ευρω το μετρο περιπου ετσι;
πολυ καλες πληροφοριες, ευχαριστω:beer:

7Tolis
13/10/2015, 18:46
Πήγα σήμερα και ρώτησα σε ναυτιλιακά είδη και μου έδειξε ο άνθρωπος κάποιους συνδιασμους.Την 18 τη σιδερένια της φωτογραφίας η οποία δύσκολα θα βρείς λουκέτο της προκοπής για να κουμπώσεις 2 κρίκους και μια αλυσίδα ατσάλι στα 13φ οπου και εκεί πάλι υπάρχει μια δυσκολία για λουκέτο.Και στις 2 περιπτώσεις θα χρειαστεί τροχός ή υπομονη για την ατσάλινη 13φ η οποια πάει περίπου 15 το μετρο.Πάνω κάτω θες 2 μέτρα οπότε πας για 30 ευρώ συν οτι λουκέτο βρείς.Μια κaλή λύση είναι αυτό εδώ το λουκέτο http://www.stereotiki.gr/store4/hugo-locks-cobra-88-g.html

Eπίσης είδα και συρματόσχοινα σε διάφορες διαμέτρους οπου την ίδια δουλεια μπορουν να κάνουν και θέλουν ώρα να κοπούν.Πάλι το πρόβλημα είναι το λουκετο σε αυτή τη περίπτωση.Μιλάμε για συρματόσχοινο σε πάχος γάματα ίσα με 3 δάχτυλα.Βέβαια,υπάρχει δυσκολία στο να το λυγίσεις αυτό και αν τα καταφέρεις,ετσι και σου φύγει και σκάσει η άκρη σε κανα φέρινγκ θα κλαίς για μέρες.

dimmie_72
13/10/2015, 19:16
Πήγα σήμερα και ρώτησα σε ναυτιλιακά είδη και μου έδειξε ο άνθρωπος κάποιους συνδιασμους.Την 18 τη σιδερένια της φωτογραφίας η οποία δύσκολα θα βρείς λουκέτο της προκοπής για να κουμπώσεις 2 κρίκους και μια αλυσίδα ατσάλι στα 13φ οπου και εκεί πάλι υπάρχει μια δυσκολία για λουκέτο.Και στις 2 περιπτώσεις θα χρειαστεί τροχός ή υπομονη για την ατσάλινη 13φ η οποια πάει περίπου 15 το μετρο.Πάνω κάτω θες 2 μέτρα οπότε πας για 30 ευρώ συν οτι λουκέτο βρείς.Μια κaλή λύση είναι αυτό εδώ το λουκέτο http://www.stereotiki.gr/store4/hugo-locks-cobra-88-g.html

Eπίσης είδα και συρματόσχοινα σε διάφορες διαμέτρους οπου την ίδια δουλεια μπορουν να κάνουν και θέλουν ώρα να κοπούν.Πάλι το πρόβλημα είναι το λουκετο σε αυτή τη περίπτωση.Μιλάμε για συρματόσχοινο σε πάχος γάματα ίσα με 3 δάχτυλα.Βέβαια,υπάρχει δυσκολία στο να το λυγίσεις αυτό και αν τα καταφέρεις,ετσι και σου φύγει και σκάσει η άκρη σε κανα φέρινγκ θα κλαίς για μέρες.

-Βάλε το κρίκο. Γλυτώνεις το μισό μήκος αλυσίδας. Με 1,5μ. είσαι ok για όλες τις περιπτώσεις ;)
-Χρησιμοποίησε κλειδαριά δισκόφρενου οπου μαζί με τον κρίκο της αλυσίδας περασμένη στην τρύπα του δίσκου δεν δίνει έδαφος από αξονάκι για να το κόψει. ;)
-Μην καταφεύγεις σε εξωπραγματικά πάχη αλυσίδας για μοτοσυκλέτα. Σκέψου ότι πάντα θα έχει να παρακάμψει και το αξονάκι της κλειδαριάς. :wave2:

7Tolis
13/10/2015, 19:25
ψαχνω μια απο maersk να βρω οταν πάρω μηχανάκι.

dimmie_72
13/10/2015, 19:38
ψαχνω μια απο maersk να βρω οταν πάρω μηχανάκι.

μέχρι τότε θα έχει βγει το νέο Africa οπότε πας ντουγρού για ασφάλεια κλοπής.

toyar
13/10/2015, 19:49
λουκετα..........
http://www.supereverything.gr/2014/10/odigos-agoras-louketou.html

lykourgi
13/10/2015, 20:14
λουκετα..........
http://www.supereverything.gr/2014/10/odigos-agoras-louketou.html
Πολύ ενδιαφέρον. :a013:

Οσοι ψάχνετε, έχετε στο μυαλό σας και την Mul-T-Lock.
Πολύ καλά λουκέτα, αλλά όχι φθηνά.

7Tolis
13/10/2015, 20:44
220 ευρώ.
https://www.youtube.com/watch?v=Yh46F3we1-M

dimzan
14/10/2015, 09:52
220 ευρώ.
https://www.youtube.com/watch?v=Yh46F3we1-M

απιστευτο! το βαραει με τη βαριοπουλα και ουτε που κανει κιχ! και ανοιγει και σα να μη συνεβη τιποτα...

zannisvel
14/10/2015, 10:54
Αν εμπαινε και στη δισκοπλακα θα ηταν μια χαρα, αλλα νομιζω θελει και αλυσιδα ιδιας αντοχης (άλλα 200€).

Θα μου πεις αν το βαλεις στη δισκοπλα, μπορουν να σπασουν τη δισκοπλακα.

Νομιζω η ιδεα με το καρτερι και τη καραμπινα του Τολη εχει μια λογικη.