PDA

View Full Version : κτεο-μηχανης



sgi
13/10/2015, 19:49
θελω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανεις τι γίνεται με τα κτεο μηχανης?άκουσα οτι οποιος δεν εχει περασει μεχρι τελος του χρονου θα του επιβάλλεται πρόστιμο μέσο εφοριας! ισχύει κατι τετοιο? κ αν ναι ποσο θα ειναι?
Επίσης αν γνωρίζει κανεις ποσο είναι το κτεο για μια μηχαμη 750κ.εκ μοντελο 2001 που δεν εχει περασει ποτε κτεο μεχρι σήμερα?

ptc
13/10/2015, 20:25
Φιλε κοιτα να βιαστεις γιατι ενω κανονικα ειχε ληξει η προθεσμια για τα εκπροθεσμα οχηματα, δοθηκε παραταση μεχρι τις 20 Οκτωβριου.

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/dhmosio/77522/dothike-paratasi-gia-tin-prothesmia-elegxou-apo-kteo-me-ekptosi

Συμφωνα με το αρθρο αν πας τωρα θα εχεις μονο 20 ευρω προστιμο, αντι για 40 που θα ηταν κανονικα για δικυκλο που ειναι εκπροθεσμο ανω του εξαμηνου. Υπολογισε και συν 20-25 ευρω που ειναι το ΚΤΕΟ για μηχανες.
Οντως μετα το τελος του χρονου το προστιμο θα ερχεται μεσω εφοριας. Καν'το τωρα!

sgi
13/10/2015, 22:11
ποσο θα ειναι το προστιμο μέσω εφοριας γνωρίζουμε?δλδ θα είναι μεγαλυτερο απο 40ε ?

ptc
13/10/2015, 22:33
Απο το αρθρο που παρεθεσα:


Υπενθυμίζεται ότι ο σχετικός νόμος (ν.4336/2015) προβλέπει ότι εφόσον παρέλθει και η προθεσμία της 31 Δεκεμβρίου 2015, τότε από 1η Ιανουαρίου 2016 θα επιβάλλεται και το πρόστιμο των εκατόν πενήντα (150 ευρώ), το οποίο θα βεβαιώνεται στη Φορολογική Διοίκηση, θα εισπράττεται κατά τις διατάξεις του Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων - και μετά την προθεσμία καταβολής του, θα προσαυξάνεται με τον προβλεπόμενο τόκο.

virelai
16/10/2015, 13:31
Να ρωτήσω και εγώ σχετικά με κτεο?
Μου είπανε ότι άμα δεν έχεις μαμά εξάτμιση πολύ δύσκολα περνάς. Αληθεύει? Το πρόβλημα είναι ο θόρυβος, η γενικά το γεγονός ότι η εξάτμιση δεν είναι μαμά?
Ευχαριστώ.

Tycho Moon
16/10/2015, 13:36
Όσες φορές έχω περάσει με after market εξατμίσεις, δεν μου έχουν πει τίποτα. Και αρκετά παιδιά που ξέρω, πάλι δεν είχαν πρόβλημα.


Στην καρτέλα που σου δίνουν, στην στάθμη θορύβου γράφουν ό,τι γράφει και η άδεια κυκλοφορίας σου.

SHOOTER045
16/10/2015, 13:55
Πήγα ΚΤΜ 250exc φίλου
Όσο μετρησαν θόρυβο, άλλο τόσο μετρησαν καυσαέρια.
Την πινακίδα την στερεωσαν με σελοτειπ το ίδιο και τα φλας.
Στο δε φρενομετρο αλλά αντί άλλων.
Ο ένας καθόταν επάνω και ο άλλος κράταγε κόντρα.
Ότι να ναι.
Αφού είναι κοινό μυστικό ότι επί τής ουσίας έλεγχος δεν γίνεται, για τα λεφτά γίνονται όλα.
Αν σου κάνουν το δύσκολο πάρε τα χαρτιά σου και φύγε,καποιο άλλο κτεο θα έχει περισσότερη ανάγκη τα χρήματα σου.
Όσο για τις ημερομηνίες και το πρόστιμο ότι σού είπαν παραπάνω

Anritsu
16/10/2015, 15:59
Μην ασχοληθείς να αλλάξεις . Εγώ στο παπί την άλλαξα με την μαμά και τσαμπα η ταλαιπωρία και το σκύψιμο . Μάλιστα μετά που ρώτησα τον τεχνικό τι γίνεται με τις φασαριόζικες εξατμίσεις "εμμέσως" μου είπε φερτό και μην σε πολυνοιάζει . Αν θες στειλε πριβε να σου πω που αν εισαι Αθήνα

THEOD
16/10/2015, 18:38
Πρίν λίγες ημέρες περασα το παπί με μαμά εξάτμιση που όμως κάποια από τα διαφράγματά της μας είχαν αφήσει χρόνους. Έκανε μεν παραπάνω φασαρία από το μαμίσιο αλλά όχι κάτι υπερβολικό σαν τα ξετάπωτα. Δεν μου είπαν τπτ και πέρασε κανονικά.

Πάντως απ' όσο άκουσα όσο περίμενα εκεί (AUTOVISION στο Κορωπί) όλα τα ραντεβού για μέχρι 20 Οκτ είναι κλεισμένα... Πολλοί πήγαιναν χωρίς ραντεβου και περίμεναν αρκετά (για ώρες μιλάμε...) μέχρι να καταφέρουν να περάσουν σε κάποιο κενό...Και φαντάζομαι ότι τις τελευταίες μέρες θα είναι χειρότερα... Έπεσε δουλειά βλέπεις και τα ΚΤΕΟ για δίκυκλα είναι λίγα...

Αααα... 48,00 μαζί με το πρόστιμο είναι η ταρίφα... Για παρηγοριά παίρνεις και κάτι ψιλοχρήσιμα "δωράκια" (φωσφοριζέ γιλέκο 4 νούμερα μικρότερο :lol:, πολυεργαλείο , γκέτες, αδιάβροχο μια χρήσης κλπ)

infidel
16/10/2015, 19:30
και να φανταστειτε εγω περασα ΚΤΕΟ το μηχανακι εντος προθεσμιας κανονικα 5/9 ημερα Σαββατο Autovision Πειραια. Εε, 10πμ ειχα ραντεβου, εγω και και ενα αλλο μηχανακι ειμασταν, αφου οταν μπήκα νόμιζα οτι ήταν κλειστά. Μου έκανε εντύπωση που βρήκανε και μεχρι οτι η μανετα του φρενου ήθελε ρύθμιση σε σχέση με το πισω στοπ. βεβαια δεν ηταν προβλημα, περασε κανονικα. Ούτε που θέλω να ξέρω τι θα έκανα αν περναγα τωρα με τις ουρες που ακουω

basilis_k6
16/10/2015, 19:31
περνάνε ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ειδικα τωρα. εγω περασα ktm με ολοσωμη ακράπα χωρις φλας καθρεφτες, και με δυο καντηλια για φωτα.

Dalt0n
17/10/2015, 03:02
περνάνε ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ειδικα τωρα. εγω περασα ktm με ολοσωμη ακράπα χωρις φλας καθρεφτες, και με δυο καντηλια για φωτα.

δικέ μου :welcome:

devil's animal
17/10/2015, 09:27
http://www.zougla.gr/greece/article/kteo-ekpnei-se-tris-imeres-i-paratasi

paramedic
17/10/2015, 10:39
Όσον αφορά τις εξατμίσεις είναι λογικό να περνάνε τα πάντα μιας πως είναι δυνατόν το ντεμπισελόμετρο να μετρήσει σωστά εναν θόρυβο σε ένα θορυβώδες περιβάλλον? Αν το έκαναν σε κλειστό χωρό με ηχομονώσεις θα είχε νόημα αλλά τώρα απλά γράφουν ότι λέει η άδεια.

THEOD
17/10/2015, 11:05
Όσον αφορά τις εξατμίσεις είναι λογικό να περνάνε τα πάντα μιας πως είναι δυνατόν το ντεμπισελόμετρο να μετρήσει σωστά εναν θόρυβο σε ένα θορυβώδες περιβάλλον? Αν το έκαναν σε κλειστό χωρό με ηχομονώσεις θα είχε νόημα αλλά τώρα απλά γράφουν ότι λέει η άδεια.

Το ντεσιμπελόμετρο μετράει τον ήχο στα ελάχιστα εκατοστά από την έξοδο της εξάτμισης. Τόσο κοντά ο ήχος της εξάτμισης που είναι της τάξης των 80-90db είναι δεκάδες φορές πάνω από τον περιβαντολογικό θόρυβο (μην ξεχνάς ότι τα db spl είναι λογαριθμική μονάδα) και δεν επηρεάζεται η μέτρηση. Το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Είναι ότι δεν έχουν καθιερωθεί πρότυπα και τυποποιημένες διαδικασίες για τους ελέγχους μοτό ενώ και οι εγκρίσεις τύπου πολλών (παλιότερων κυρίως) μοντέλων είναι ΓΤΠΚ... Να μην μιλήσουμε για αρχαίες καταστάσεις (πάνω από 10ετία) ή διάφορα κινεζοπαποειδή όπου η στάθμη θορύβου που αναφέρει η άδεια εχει γραφτεί με την μέθοδο "ρίξε το ζάρι και ότι βγεί".

Ακόμα το ΚΤΕΟ για τα δίκυκλα δεν έχει "ωριμάσει" ώστε να γίνεται πραγματικός έλεγχος - εδώ ακόμα και για τα καυσαέρια (που υποτίθεται ότι οι περιβαντολογικοί λόγοι είναι από τους κορυφαίους λόγους για την ύπαρξη των ΚΤΕΟ) η μέτρηση είναι καθαρά "εγκυκλοπαιδική" γιατί δεν υπάρχουν προδιαγραφές ορίων και συνθηκών μέτρησης όπως για τα αυτοκίνητα. Οπότε προς το παρόν πάμε με Ελληνική πατέντα του στυλ "αν δεν βγάζει μάτι και δεν ξεκουφαίνει τότε περνάει", κυρίως για να πέφτει το παράβολο...

SHOOTER045
17/10/2015, 14:33
Όταν έφυγα έψαχνα το στροφομετρο πως στον πεο το κατάφεραν 80db στις 1500στρ/λ?

gior-gos
17/10/2015, 16:03
Εγω οταν περασα κτεο το δικο μου (μαμα εξατμιση) εβαλαν το ματζαφλαρι οχι στην δικια μου εξατμιση αλλά σ ενος παπιου που ειχανε μονιμα κει δίπλα

κι οτι εδειξε το γράψαν στο χαρτι μου.. :lol:

7Tolis
30/11/2015, 14:13
κανα κτεο νότια αττική ξέρομεν;Ενα στο π φαληρο που ρωτησα δε περνάει μπισικλετ.

spyrakos35
30/11/2015, 14:17
auteco δες

Tycho Moon
30/11/2015, 14:18
ΑUTOVISION

ΝΕΟ ΦΑΛΗΡΟ

Λ. Αθηνών-Πειραιώς 50, Τ.Κ. 185 47

www.kteohellas.gr

7Tolis
30/11/2015, 14:19
νοτος.Οπως κοιτάς τον χάρτη,κάτω.
Ακυρο,ειδα στη Βάρη.

spyrakos35
30/11/2015, 14:21
auteco δες


ΑUTOVISION

ΝΕΟ ΦΑΛΗΡΟ

Λ. Αθηνών-Πειραιώς 50, Τ.Κ. 185 47

www.kteohellas.gr

έχω πάει και στα δύο

η auteco ήταν πιο φτηνή

ενδεχομένως να έχουν αλλάξει τα πράγματα

ενα αναγνωριστικό τηλεφώνημα επιβάλλεται

Tycho Moon
30/11/2015, 17:37
έχω πάει και στα δύο

η auteco ήταν πιο φτηνή

ενδεχομένως να έχουν αλλάξει τα πράγματα

ενα αναγνωριστικό τηλεφώνημα επιβάλλεται

Από περιέργεια τσέκαρα τώρα στα sites τους και οι δύο το έχουν στα 25 ευρώ

leftos
30/11/2015, 19:44
Ολα 25 το εχουν.
Autovision στην βαρη ακριβως μεσα στο κεντρο. Ολα τα autovision δεν ανηκουν στον ιδιο και το συγκεκριμενο ειναι καλο αλλα κοβουν αν δεν εισαι οκ...

7Tolis
30/11/2015, 19:56
Δεν έχει για μηχανάκια της βαρης. Έκλεισα σε άλλο.

AUFGEBRACHT
30/11/2015, 20:06
auteco δες


Καλά, αυτοί είναι φοβεροί, περνάς ΚΤΕΟ και σου δίνουν δώρο και 4 κουτιά μπύρες, μόνο στο Ελλαδιστάν θα μπορούσε να συμβεί αυτό... Aν είναι μεγάλα troll ο περιβάλλον χώρος θα έχει πλάκα να είναι γεμάτος με αφίσες που νουθετούν ότι Ποτό και Οδήγηση δεν πάνε μαζί... Άντε, με το καλό και δώρο κινέζικα φώτα Xenon να στραβώνεις τους άλλους το βράδυ...

7Tolis
30/11/2015, 20:13
Έχω την εντύπωση πως δίνουν αυτές χωρίς αλκοόλ.

AUFGEBRACHT
30/11/2015, 20:17
Έχω την εντύπωση πως δίνουν αυτές χωρίς αλκοόλ.

Amstel Raddler με αλκοόλ...

7Tolis
30/11/2015, 20:19
Έχω την εντύπωση πως είχα λάθος εντύπωση.

7Tolis
30/11/2015, 20:51
Τελικά δεν έκανα λάθος. Είναι η radler free (χωρίς αλκοόλ)

tzimidis
01/12/2015, 03:39
Den payei na einai mpyra.

opos mou elege mia politria tis amstel oti dinei sto paidi tis afou einai xoris alkool,
ki ego prospathousa na tis doso na katalabei oti etsi eksoikeionei to paidi me tin ennoia kai ti geysi tis mpyras.
Papala katalabe.
Kteo me doro 4 amstel pragmatika mono edo tha mporouse na ginei....

spyrakos35
01/12/2015, 04:07
κι όμως μεταξύ των δύο εταιρειών, στα αυτοκίνητα, είδα διαφορά στην τιμή.... όχι τραγική αλλά σε συνδυασμό με τα δώρα που σου έκαναν, ναι είχε διαφορά (πχ η auteco θυμάμαι οτι εκτός από τις μπύρες και κάτι άλλα χαζά σου έδινε και 10 ευρα δωρεάν μπενζίνα στο βενζινάδικο που ήταν ακριβώς από πίσω της)

και για να μην πειτε την μαλακία σας ως έλληνες, τις μπύρες τις άφησα στα παιδιά που δουλεύουν στο συνεργείο... α, και ήταν εξάδα και χωρίς αλκοολ ;)

7Tolis
01/12/2015, 08:24
Όπως και να έχει,αυτή η προσφορά δε τρέχει πιά.

infidel
01/12/2015, 09:25
Η auteco έχει προσφορα για αυτοκινητα -15euro με κωδικό από vodafone. http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=12270
Και πέρνεις και τα κανονικα δώρα.