PDA

View Full Version : Daytona DY 125 RS



danestoras
15/10/2015, 02:22
Χαιρετώ και εγώ τους συμφορουμίτες.
Λάτρης της μηχανής,αλλά πως τα έφερε έτσι η ζωή και είμαι με ένα daytona dy 125 rs και τα βγάζω πέρα. Μεταχειρισμένο το πήρα, 8.000 χιλιόμετρα είχε πάνω του, πολύ σωστό μηχανάκι και καλοσυντηρημένο. Είμαι πολύ ικανοποιημένος με αυτά που μου δίνει πέρα από ένα πραγμα. Το μηχανάκι σβήνει :p Το βάζω με μίζα, περιμένω να ζεσταθεί, βάζω πρώτη δίνω γκάζι και σβήνει. Πολλές φορές μου το κάνει, αλλά τελευταία το παρακάνει. Νομίζω πως θα χρειαστώ καθάρισμα καρπυρατέρ. Λεφτά...δεν υπάρχουν και πολλά :cry:
Κάτι το ότι είμαι στο ΤΕΙ Μηχανολογίας, κάτι που μου αρέσει να ''ψαχουλεύω'' το μηχάνημα, θα το κάνω μόνος μου.
Γνωρίζω βέβαια πως το κάθε παπί έχει το δικό του ''χτίσιμο'', άρα και το δικό του manual.
Έχω φάει τον τόπο να βρω το καταραμένο το manual. Θέλω να κάνω σωστά πράγματα.
Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής. Έχει κανείς από εσάς το ίδιο παπί; Ή με κάποιον τρόπο το σύπαν :alien: να τα έφερε έτσι ώστε να έχετε στα χέρια σας το manual;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

GFawkes
15/10/2015, 10:30
Ανοιξε απο κατω το "ποτηρακι" του καρμπ.

Παρε ενα σπρει και καθαρισε τα ζιγκλερ
καθαρισε το ποτηρακι και την βελονα.
καθαρισε το φιλτρο αερα.
Δεσε.

Μην πειραξεις καθολου τις βιδες.

Εισαι ετοιμος

danestoras
15/10/2015, 12:38
Ανοιξε απο κατω το "ποτηρακι" του καρμπ.

Παρε ενα σπρει και καθαρισε τα ζιγκλερ
καθαρισε το ποτηρακι και την βελονα.
καθαρισε το φιλτρο αερα.
Δεσε.

Μην πειραξεις καθολου τις βιδες.

Εισαι ετοιμος

Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση.
Πιστεύεις ότι με αυτά που αναφέρεις θα είμαι καλυμένος με το θέμα μου;
Παρόλα αυτά βέβαια, θα ήθελα να έχω στην κατοχή μου το manual.

lykourgi
15/10/2015, 17:35
Μήπως έχεις το ρελαντί πολύ χαμηλά;

leftos
16/10/2015, 09:12
γενικα ενα σπρει καρπυρατερ πεταλουδας θα το καθαρισει αρκετα και μαλλον θα λυσεις το προβλημα.
Δοκιμασε πρωτα απ'εξω βγαζοντας το φιλτροκουτι ψεκαζοντας σβηστο και μετα το βαζεις μπροστα κρατας σταθερο γκαζι σε ψηλες στροφες ψεκαζεις ξανα και ξανα με διαστηματα αναμεσα και χωρις να αφηνεις το μηχανακι να σβηνει.
Εχεις επανα φιλτροχοανη γιατι αν εχεις τοτε μαζευει πολυ πραγμα σχετικα γρηγορα και θελει αυτην την διαδικασια συχνα.

GFawkes
16/10/2015, 09:25
Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντηση.
Πιστεύεις ότι με αυτά που αναφέρεις θα είμαι καλυμένος με το θέμα μου;
Παρόλα αυτά βέβαια, θα ήθελα να έχω στην κατοχή μου το manual.


Μια δοκιμη συνηθως πειθει!!
:evil: