PDA

View Full Version : Εξετάσεις για δίπλωμα και ιστορίες



Μανολης67
16/10/2015, 14:12
Είμαι 47 τώρα. οδηγησα πρώτη φορά στα στα 12, στα 14 είχα δικό μου μηχανάκι, στα 18 έβγαλα δίπλωμα,
καναμε μια γύρα τους κώνους τότε, βγάζοντας χέρι η φλάς, αυτό ήταν όλο και όλο, δίναμε συνήθως με 125, με βέσπα πολλοί για πιο ευκολα! μετά απο αυτό οδηγούσαμε όποιο μηχανή κυκλοφορούσε στην Ελλάδα,
Θυμάμαι εδωσα κοντά στο γήπεδο της Τούμπας, σε μια αλάνα, σχεδόν όλοι ερχόντουσαν και εφευγαν (ασχετα αν πέρναγαν η όχι,) με τα δικά τους μηχανάκια, κανονικά σαν κύριοι,
Καμιά φορά βλέπω τα σημερινά μαθήματα, και της εξετάσεις, δεν ξέρω καν την διαφορά Α2 και Α1 και ουτε τα τεστ,
Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν και αναρωτιέμαι, αν θα μπορούσα η θα με κόβανε ...
Υ.Γ α) ουτε αυτοκινήτου έδωσα,..εξετάσεις γιατί το εκανα μετατροπή από Στρατιωτικό..ήμουν STEYRiστας στον Στρατό
Υ.Γ β) δίνεις με δικό σου μηχανάκι? η της σχολής? αν μπορεις με δικό σου μηχανάκι, πάρε μια Trial....και κάνε παπάδες...

343152

Bowleno
16/10/2015, 15:22
Είμαι 47 τώρα. οδηγησα πρώτη φορά στα στα 12, στα 14 είχα δικό μου μηχανάκι, στα 18 έβγαλα δίπλωμα,
καναμε μια γύρα τους κώνους τότε, βγάζοντας χέρι η φλάς, αυτό ήταν όλο και όλο, δίναμε συνήθως με 125, με βέσπα πολλοί για πιο ευκολα! μετά απο αυτό οδηγούσαμε όποιο μηχανή κυκλοφορούσε στην Ελλάδα,
Θυμάμαι εδωσα κοντά στο γήπεδο της Τούμπας, σε μια αλάνα, σχεδόν όλοι ερχόντουσαν και εφευγαν (ασχετα αν πέρναγαν η όχι,) με τα δικά τους μηχανάκια, κανονικά σαν κύριοι,
Καμιά φορά βλέπω τα σημερινά μαθήματα, και της εξετάσεις, δεν ξέρω καν την διαφορά Α2 και Α1 και ουτε τα τεστ,
Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν και αναρωτιέμαι, αν θα μπορούσα η θα με κόβανε ...
Υ.Γ α) ουτε αυτοκινήτου έδωσα,..εξετάσεις γιατί το εκανα μετατροπή από Στρατιωτικό..ήμουν STEYRiστας στον Στρατό
Υ.Γ β) δίνεις με δικό σου μηχανάκι? η της σχολής? αν μπορεις με δικό σου μηχανάκι, πάρε μια Trial....και κάνε παπάδες...

343152

Ρε τι μου θύμισες.....:lol::cry:

Εγώ είμαι 48 (δεν θέλω σχόλια τύπου "ρε τον παππού" ) έδωσα το 87 με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που περιγράφεις, στον Χολαργό.
Είχα ένα XL250S τότε, μπήκα στην....."πίστα" (ένα μακρύ ζωγραφισμένο κίτρινο οβαλ με 2 κουκίδες μέσα, εκεί έπρεπε να κάνεις τα περίφημα 8άρια είτε με φλας είτε με χέρι αν δεν είχε το....μΕχανάκιον και απαγορευόταν να πατήσεις έξω η πάνω στις γραμμές του οβάλ και τις κουκίδες) με το XL και παπάρια, με 21" τροχό εμπρός δεν έστριβε τόσο κλειστά.... είχε εκεί κάτι τύπους με βέσπες οι οποίοι αποκαλούνταν "δάσκαλοι οδήγησης" (τρομάρα τους....) έδινες ένα πεντοχίλιαρο, έπαιρνες την βέσπα (που είχε το ρελαντι όχι απλά στον θεό....) και σου έλεγε μείνε με την 2α και είσαι οκ :lol: θυμάμαι ότι έδωσα 2 τάληρα, το ένα για να μάθω την βέσπα και να συνηθίσω το τιμόνι της και το 2ο για να δώσω την "εξέταση".
Δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσοι είχαν έρθει με RD350, GSXR750 ΤΖ250 και άλλα της εποχής εκείνης, έδιναν κοβόντουσαν και έφευγαν κύριοι με τσι μΕχανές τους :lol:

Sapadak
16/10/2015, 15:29
είχε εκεί κάτι τύπους με βέσπες οι οποίοι αποκαλούνταν "δάσκαλοι οδήγησης" (τρομάρα τους....) έδινες ένα πεντοχίλιαρο, έπαιρνες την βέσπα (που είχε το ρελαντι όχι απλά στον θεό....) και σου έλεγε μείνε με την 2α και είσαι οκ :lol: θυμάμαι ότι έδωσα 2 τάληρα, το ένα για να μάθω την βέσπα και να συνηθίσω το τιμόνι της και το 2ο για να δώσω την "εξέταση".

Εγώ ήμουν απο τους 'δασκάλους' την ημέρα των εξετάσεων γιατι απλά είχα παρει τη βέσπα (του φαδερ βεβαιως) για να δώσω εξετάσεις.
Ειχα χαλάσει τη πιάτσα γιατι όπως λες ερχοντουσαν με τα gsxr, rgv, tzr ktl και δεν τους έπερνε με τη καμια να δώσουν και τους έδινα τη βέσπα του φαδερ να περασουν την εξέταση.

Πως δε με πλακωσαν στις φάπες οι ΄δασκαλοι΄ με τις βέσπες γιατι τους χάλασα τη ψαριά, ακόμα απορώ :lol:

bulmont
16/10/2015, 15:48
Εγώ είμαι 48 (δεν θέλω σχόλια τύπου "ρε τον παππού" )


Ρε το τρελοπίπινο.....................................


:bawl::bawl::bawl:

lykourgi
16/10/2015, 16:50
Είχα ένα XL250S τότε, μπήκα στην....."πίστα" (ένα μακρύ ζωγραφισμένο κίτρινο οβαλ με 2 κουκίδες μέσα, εκεί έπρεπε να κάνεις τα περίφημα 8άρια είτε με φλας είτε με χέρι αν δεν είχε το....μΕχανάκιον και απαγορευόταν να πατήσεις έξω η πάνω στις γραμμές του οβάλ και τις κουκίδες) με το XL και παπάρια, με 21" τροχό εμπρός δεν έστριβε τόσο κλειστά....

Και όμως, χωρούσε. Με XLX250 το πήρα, δανεικό από φίλο.

Μήπως είχες αυτό με τον 23" τροχό;

nikos_abel
16/10/2015, 19:54
Εγώ είμαι 45 (και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα σχόλια :lol: ) αλλά έδωσα πριν 7 χρονια όποτε είμαι έτσι κι αλλιώς ακόμα πιπίνι :lol:

Μανολης67
16/10/2015, 22:23
Ρε ...σειρές! τι γίνεται τώρα? επειδή τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα! (Μαθήμα με Γουότι-Τόκι, και τέτοια τρελά!) Α1-Α2 και τέτοια!
Αμα δωσουμε θα περάσουμε? :uplate:

Υ.Γ εγώ εξετάσεις εδωσα με αυτό το πρωτο μου σοβαρό μηχανάκι: το θρυλικόια Fantic 125 Raider (Cabalero) και ήταν μάνα για την γύρα!
343165

Bowleno
17/10/2015, 02:50
Και όμως, χωρούσε. Με XLX250 το πήρα, δανεικό από φίλο.

Μήπως είχες αυτό με τον 23" τροχό;

Σωστός ο παίκτης, 23" φορούσε το XL, πάνε και 30 σχεδόν χρόνια....άτιμο αλτσχάιμερ.....(ούτε εδώ θέλω σχόλια :p )

Bowleno
17/10/2015, 02:52
Ρε το τρελοπίπινο.....................................


:bawl::bawl::bawl:

:moutza::moutza::moutza: :bawl:

toyar
17/10/2015, 05:19
Ρε τι μου θύμισες.....:lol::cry:

Εγώ είμαι 48 (δεν θέλω σχόλια τύπου "ρε τον παππού" ) έδωσα το 87 με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που περιγράφεις, στον Χολαργό.
Είχα ένα XL250S τότε, μπήκα στην....."πίστα" (ένα μακρύ ζωγραφισμένο κίτρινο οβαλ με 2 κουκίδες μέσα, εκεί έπρεπε να κάνεις τα περίφημα 8άρια είτε με φλας είτε με χέρι αν δεν είχε το....μΕχανάκιον και απαγορευόταν να πατήσεις έξω η πάνω στις γραμμές του οβάλ και τις κουκίδες) με το XL και παπάρια, με 21" τροχό εμπρός δεν έστριβε τόσο κλειστά.... είχε εκεί κάτι τύπους με βέσπες οι οποίοι αποκαλούνταν "δάσκαλοι οδήγησης" (τρομάρα τους....) έδινες ένα πεντοχίλιαρο, έπαιρνες την βέσπα (που είχε το ρελαντι όχι απλά στον θεό....) και σου έλεγε μείνε με την 2α και είσαι οκ :lol: θυμάμαι ότι έδωσα 2 τάληρα, το ένα για να μάθω την βέσπα και να συνηθίσω το τιμόνι της και το 2ο για να δώσω την "εξέταση".
Δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσοι είχαν έρθει με RD350, GSXR750 ΤΖ250 και άλλα της εποχής εκείνης, έδιναν κοβόντουσαν και έφευγαν κύριοι με τσι μΕχανές τους :lol:

ακριβως τα ιδια πεντε χρονια αργοτερα:bawl::beer:
αυτο θα πει ρε κρατος με συνεχεια και συνεπεια:smokin:

SHOOTER045
17/10/2015, 08:13
Καπου στο 93 το πηρα εγω,η σχολη είχε ένα κόκκινο bandit 400 ,το οποίο στο μάθημα οχτάρια κλπ δεν με βόλεψε καθόλου.
Έδωσα με ένα DT200 λευκο-μπλε με ταμπουρο πίσω.
Νομίζω στις αλλαγές κατεύθυνσης μας έβαζαν να κοιτάμε και πίσω.
Αργότερα για να πάρω υπηρεσιακό δίπλωμα έδωσα με ένα cb /cbx με άξονα.
Τι μαούνα δεν εστριβε στο σλάλομ δεν πρέπει να είχε μείνει ούτε μπίλια στο ρουλεμάν τού λαιμού, αλλά το πάλεψα .
Διπλωματούχος Χ2 λοιπόν

bulmont
17/10/2015, 12:06
Είχα δώσει το 1984, στην αλάνα - πάρκινγκ πίσω από το Σ/Μ Βερόπουλος στην αρχή της εθνικής οδού. Κάτοχος
τότε μιάς MONTESA CAPRA 250, την οποία φυσικά δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω στις εξετάσεις. Την πάρκαρα λοιπόν σε έναν
μαντρότοιχο, και άρχισα να βολιδοσκοπώ τους λοιπούς εξεταζόμενους, ποιόν θα ''δάγκωνα'' να μου δανείσει το δίκυκλό
του, γιά να παρουσιαστώ στην εξέταση

Εντόπισα δύο υποψήφιους (φίλους του πατέρα μου), ο ένας μάλιστα ήταν και γείτονας, ο οποίος είχε μιά βέσπα 200άρα
τίγκα στο λαμπάκι και στα σημαιάκια....Ο άλλος κάτοχος ενός SUZUKI RV125.

Ξεκινάω από τον γείτονα, κάτοχο της βέσπας με τον οποίο είχα και περισσότερη οικειότητα, ο οποίος πράγματι δέχτηκε να
μου δανείσει την βέσπα. Βέσπα όμως δεν είχα ξαναοδηγήσει......οπότε πλησιάζω και τον δεύτερο γνωστό βλέποντας το
Σουζούκι μπροστά στην βέσπα σαν ξερολούκουμο

Και, τί χαρά!!!!! Κι' αυτός δέχτηκε, οπότε τσιμπάω το RV που είχε τον άστριφτο, αλλά μπροστά στην απαράμιλλη τεχνική
του εκκολαπτώμενου εντουρά BULMONT και στην ξεφτίλα να οδηγήσω την σημαιοστόλιστη βέσπα
και έστριψε και πλάγιασε και πέρασα μιά χαρα τις εξετάσεις.

Ελα όμως που στο καπάκι κάλεσαν τον ιδιοκτήτη του RV να δώσει κι' αυτός..... Ο οποίος το πήγαινε μιά χαρά......ευθεία.....
Αφού πάτησε ότι γραμμή υπήρχε, γκρέμισε τους κώνους και έβαλε και πόδι κάτω, στην ανακοίνωση των εξεταστών ότι κόβεται,
προσπάθησε να τα μπαλώσει λέγοντας πώς το μηχανάκι έχει χοντρές ρόδες , δεν στρίβει εύκολα, δεν είναι γιά μανούβρες κλπ...


Η απάντηση του εξεταστή '' μα κύριε πρίν από εσάς ένας πιτσιρικάς μιά χαρά το οδήγησε'' μ' έκανε να βάλω την MONTESA
μπροστά 3-4 τετράγωνα πιό μακρυά μην με τσακώσει ο φουρκισμένος κάτοχος του RV...................









Και στους δύο αυτούς κυρίους, Φίλιππα (κάτοχο της Βέσπας) και Στέφανο (κάτοχο του RV):a012:

sapila racing
17/10/2015, 13:32
Η πιο μεγαλη πλάκα ήταν οι εξετάσεις πορείας για 50ρι.
Εδωσα το 1983 στην Αθήνα και οι εξετάσεις τότε γίνονταν σε μια πλατεία καπου στις 3 γεφυρες. Η πλατεία όμως δεν ηταν στρογγυλή αλλά τριγωνική και οι εξταστες της Τροχαίας καθονταν στην μια πλευρά.
Η εξέταση ήταν απλά να κανουμε όλοι μαζί την πλατεία 3 φορές χωρίς να τσακιστούμε. Στην πλευρά που ήταν οι εξεταστές πήγαίναμε όλοι κυρίες, στο υπόλοιπο όμως ηταν κόντρα κανονική.
Μια που εγω είχα παπί C50 6volt τους περισσότερους τους έριχνα!! Ηταν καμμια 20ρια μηχανάκια ολοι μαζί.

Για μεγαλη μηχανή 1985 στον Χολαργό. Πήγα με δανεικό CB250RS και εκανα προπόνηση γιατί δεν χώραγε καλά στα 8ρια, αλλά με ζόρι και ακρίβεια γινόταν.
Εδωσα και πέρασα, αλλά στο τέλος ζήτησαν να παρουσιαστεί και ο κάτοχος της μοτοσυκλέτας. Το CB ηταν της κοπέλας μου, είχα μαζι την άδεια αλλά αυτη δεν είχε έρθει.
Εγινε κόμπλα και αναγκάστηκα να τα χώσω για την κολοβέσπα και να ξαναδώσω! Μαλλον εβαλε το δαχτυλάκι του καποιος απο τους 'δασκάλους'. :mad:

Οταν περασα και με την βέσπα και σταματησα, κατεβαίνω να την παραδώσω στον 'δασκαλο'. Κατεβαίνω και την κρατάω απο το αριστερό σκρίπ ενω δουλεύει ακόμα, την πιάνει αυτός απ το δεξί και ως δια μαγείας μου φυγε το χέρι και εχωσα μιά πρώτη χωρίς συμπλέκτη κι η βέσπα έφυγε σούζα με το ρελαντί στον θεό που είχε.
Ο 'δάσκαλος΄ βρέθηκε να κυνηγάει βρίζοντας την βέσπα, αλλά του άξιζε το χουνέρι ειναι η αλήθεια. :D

leo1964
14/01/2016, 15:58
Εγώ έδωσα με ένα Gilera rv125
https://www.google.gr/imgres?imgurl=http://4strokes.net/moto/Gilera-RV-200.jpg&imgrefurl=http://4strokes.net/en/sport-touring-type-models/p%3D5&h=277&w=400&tbnid=2iZIAu8F9imKCM:&docid=5ClT0z16AzCIsM&ei=dbeXVv2_NIu5Ufy6rNgM&tbm=isch&ved=0ahUKEwi9zoiZyKnKAhWLXBQKHXwdC8sQMwgoKAowCg

byron
14/01/2016, 16:03
To είχα γράψει κάποτε...από τότε δεν χωνεύω τις βέσπες.



Πριν 250 χρόνια που έβγαλα δίπλωμα, έδιναν εξετάσεις σε ένα χωράφι με χώμα στο Μπραχάμι, με σκοπό να κάνεις ζιγκ ζαγκ ανάμεσα σε πέτρες... Είχα ένα XR200 το οποίο το σήκωνα από 1->6 και όσο πήγαινε ο δρόμος. Δεν με άφησαν να δώσω με αυτό γιατί δεν είχε φλας, οπότε έδωσα με μια άθλια 200άρα vespa που είχε ρελαντί στις 4.000 για να μην σβύνει. Ευκολάκι σκέφτηκα, εδώ βγάζω όλη την παραλία σούζα, στο ζιγκ ζαγκ θα κωλώσω?

@@...στην πρόβα που έκανα, πέρασα από πάνω 2-3 πέτρες, έβαλα 2 φορές πόδι κάτω, και στην μεταβολή κόντεψα να πέσω. Ακόμα θυμάμαι το δάχτυλο του ιδιοκτήτη/εκπαιδευτή που μου έλεγε πως θα κοπώ γιατί δεν ξέρω να οδηγάω. :moutza:

Τεσπα, πέρασα τελικά με την ψυχή στο στόμα. Δεν οδήγησα ποτέ ξανά vespa.

OldMan
14/01/2016, 16:06
Θυμάμαι εδωσα κοντά στο γήπεδο της Τούμπας, σε μια αλάνα, σχεδόν όλοι ερχόντουσαν και εφευγαν (ασχετα αν πέρναγαν η όχι,) με τα δικά τους μηχανάκια, κανονικά σαν κύριοι
Και πως να φευγαμε δηλ ρε κύριος..??

virus
14/01/2016, 19:48
Η πιο μεγαλη πλάκα ήταν οι εξετάσεις πορείας για 50ρι.
Εδωσα το 1983 στην Αθήνα και οι εξετάσεις τότε γίνονταν σε μια πλατεία καπου στις 3 γεφυρες. Η πλατεία όμως δεν ηταν στρογγυλή αλλά τριγωνική και οι εξταστες της Τροχαίας καθονταν στην μια πλευρά.
Η εξέταση ήταν απλά να κανουμε όλοι μαζί την πλατεία 3 φορές χωρίς να τσακιστούμε. Στην πλευρά που ήταν οι εξεταστές πήγαίναμε όλοι κυρίες, στο υπόλοιπο όμως ηταν κόντρα κανονική.
Μια που εγω είχα παπί C50 6volt τους περισσότερους τους έριχνα!! Ηταν καμμια 20ρια μηχανάκια ολοι μαζί.


εκει εδωσα κι εγω οπως το περιγραφεις και με παπι 6V τι μου θυμισες ρε αρη :beer:

για καποιο λογο ομως εμας μας βαλανε να κανουμε ΚΑΙ οχταρια με δυο κορινες χωρις γραμμες κατω.

οσοι ητανε μπροστα μου κανανε δυο τρια οχταρια και μετα ελεγε περασες. σαν ηρθε η σειρα μου ξεκιναω τα οχταρια κι ο εξεταστης πιανει κουβεντα με εναν φιλο του που περνουσε. εγω εκανα οχταρια 3,4,5 τον εβλεπα να μην μου δινει σημασια 6,7 και σταματαω παω κοντα του και του κανω "περασα". ναι σωστα μου απαντησε :rotflmao::rotflmao:

pano kato
14/01/2016, 20:05
Το 1989 λεμε μ'ενα φιλο να πα να βγαλουμε κανα διπλωμα ναμαστε ανετοι! Ειχα τοτε ενα BMW R25/3 του 1954 και αυτος το R25 το 2.! [Διαλεξαμε να δωσουμε με το δικο μου που ηταν ποιο καινουριο μοντελο]:cool: Παμε σ'ενα μαστορα πουφτιαχνε τα τρακτερια εκει γυρο και περνουμε εναν φλασερ,καλωδια και εναν μεγαλο διακοπτη! μας λεει πως να τα φιαξουμε και παμε στην αποθηκη. Τραβαμε καλωδια ,κολαμε,μονοτικες, κανα συρμα στα δυσκολα και ΕΤΟΙΜΟ !:smokin: Ανοιγω τον διακοπτη παταμε τα φλας! Δουλευαν! Λιγο χλωμα αλλα δουλευαν:D Αρχησαμε τις βολτες να μαθουμε τα φλας και τα 8αρια και παμε μετα απο μερες να δωσουμε. Περναμε τα σηματα και παμε για οδηγηση σ'ενα φαρδυ δρομο με κατι κοτρωνια για σημαδια. Μας κοιταγαν εμας με το bmw περιεργα, αλλα το ειχαμε συνηθησει! Ξεκιναει η φαση, περνανε τρεις τεσσερεις με τη γνωστη βεσπα, πεφτει ενας[αυτον τον κοψανε!] Ερχετε η σειρα μου! Του λεω του εξεταστη,χερια δε βγαζω εχει φλας! Συφωνησε. Βαζω μπρος, ειχα ανεβασει και το ρελαντι [ετσι μας ειχαν πει να κανουμε]και ξεκιναω. Βαζω πρωτη γκαζωνω αναβω φλας περναω την 1η κοτρωνα περναω τη δευτερη,φλας ξανα προς τα πισω και μετα επρεπε να πας στο τερμα του δρομου φλας αναστοφη και πισω. Το bmw με 1η τερμα γκαζι δεν εβγαζε ουτε 20 χλμ. ΒΑΡΕΘΗΚΑ!:ZZZ: εβαλα και 2η, γυρναω με το καλο, περασα!:) Το περνει ο κολητος και ξεκιναει κι αυτος να κανει τα δικα του. Μαζευτηκαν πεντε εξι γυρο μου. Ρε φιλε να δωσουμε και μεις με το δικο σου? Παιδια ελευθερα τους λεω,γκαζωστε αφοβα, εχουμε και φλας! Στραβωσε ο τυπας με τη βεσπα, αλλα ειμασταν πιο πολλοι! Σε μια φαση ακουγετε ο εξεταστης να λεει κοιτωντας τον κολητο που κανει αναστροφη στο βαθος. Ρε αναψε φλας η οχι? Ειχε και μια λιακαδα,τι ναδεις! Αναψε του λεω, πεταχτηκαν και κανα δυο απο πισω, αναψε, αναψε!:lol: περασε κι αυτος! Δωσαν και οι υπολοιποι, αλλοι με το BMW,αλλοι με τη βεσπα και αφου τελειωσε η φαση πηραμε το θηρειο και πηγαμε για μπηρα! Απο τοτε μετα απο πολα μαυρισμενα μακο, λαδομενα αποτσιγαρα, και αρκετα χλμ! Ειμαστε ακομη εδω!:beer:

zami
14/01/2016, 21:37
πρωτη φορά έδωσα το 95. Για 50 κυβικα, το "μικρο διπλωμα" , της τροχαιας. Βεσπα 50 cc, αστεια εξεταση, μια απλη ευθεια και ενα κυκλος, ισα ισα να δουν οι τροχονομοι οτι ειχαμε ισοροπια.Η εξετασεις γινονταν καπου εξω απο το Καυτατζογλειο σταδιο.Δευτερη φορα, εν ετει 1998 (ατυχος γαρ), νεο συστημα (διαχωρισμος 125 κυβικων και απεριοριστων) για το Α1. Βεσπα 125 κυβικων, αρκετα τεχνικη η εξεταση, ευθεια ταχειας, ευθεια γοργη, ευθεια δικαβαλλο, στροφη κλπ.. καπου πισω απο το λουνα παρκ στην Σαλαμινα(νυν Μεγαρο μουσικης)...Τριτη φορα, εν ετει 2001 για το Α.honda souper four 400, ολοιδια εξεταση με το Α1 με επιπλεον λιγα μετρα πορεια στο δρομο, με ενδοεπικοινωνια κρανους και οχηματος εξεταστων απο πισω μου...καπου πισω απο το μηχανολογικο στην λαχαναγορα...τΤα υπολοιπα, υπηρεσιακα κλπ, δεν σας ενδιαφερουν....

kostas777
14/01/2016, 22:03
Έφτασα στον χώρο της εξέτασης με τη μηχανή που είχα τότε, Honda VT 250F του '86. Ο δάσκαλος είχε 2 βέσπες χρέπια, μια «καινούργια» και μια αρχαιολογία και μου είπε να οδηγήσω και τις δύο και να διαλέξω ποιά με βολεύει περισσότερο. Αφού τις έκανα και τις δύο βόλτα, κατέληξα στην αρχαία, γιατί μου φάνηκε πιο ελαφριά και είχε και λίγο χαμηλότερα το ρελαντί.

Στον χώρο της εξέτασης με τα οχτάρια γινόταν ο χαμός. 10-15 βέσπες μαζί με αναβάτες να κάνουν προπόνηση και να εναλάσσονται μεταξύ τους. Σε κάποια φάση, σκάει μύτη μια μελαχρινή αμαζόνα με XT 550 που μόλις την είδαν όλοι, τους έπεσαν τα σαγόνια και άρχισαν να τρέχουν τα σάλια. Όπως moto.gr δηλαδής :p
Επειδή κανείς άλλος δεν ήθελε να δώσει με την αρχαία βέσπα του δασκάλου, μου λέει «πάρτην και πήγαινε εκεί παραπάνω που έχει τα παλιά οχτάρια και κάνε μόνος σου να την μάθεις και μόλις έρθει η σειρά σου θα σε φωνάξω».

Οπότε φεύγω μόνος μου με την κουραδί βέσπα και αρχίζω να τα χώνω στα οχτάρια, μέχρι που έφτασα να δίνω και γκάζι. Μετά από λίγο σκάει μύτη και η κοπελιά με άλλη βέσπα και κάναμε μόνοι οι δυο μας για αρκετή ώρα. Μέχρι που, μάλλον το μυαλό μας το είχαμε αλλού και στουκάραμε! Ευτυχώς πλαγιομετωπικά και χωρίς ζημιές. Ήταν το πρώτο και τελευταίο μας φιλί :rolleyes: Αυτόματα γυρνάμε να δούμε μήπως μας είδε κανείς, αλλά όλοι ήταν απασχολημένοι με τις εξετάσεις και ευτυχώς δεν πήραν χαμπάρι. Οπότε συνεχίσαμε τα οχτάρια μέχρι που ήρθε η σειρά μας.

Εγώ το πήγα αέρα και πέρασα τσακ-μπαμ, εκείνη όμως έκανε ένα λαθάκι στο οχτάρι και πάτησε έξω, οπότε κόπηκε. Στεναχωρήθηκα γαμώτο. Εκείνη νευριασμένη καβαλάει το XT, δίνει 2-3 γερές μανιβελιές και φεύγει με σούζα! Την έβλεπα να χάνεται στο βάθος με το μηχανάκι λαμπάδα και νόμιζα ότι έβλέπα όνειρο.

Μανολης67
15/01/2016, 18:55
Και πως να φευγαμε δηλ ρε κύριος..??


Ξερεις τι γίνεται τώρα? πως πάνε πως φευγουν δηλαδή? υποψιάζομαι πως γίναμε Ευρώπη!

Bladerunner
15/01/2016, 19:38
Πριν εχμ... αρκετά χρόνια είχα πρόβλημα με την περιφερειακή μου όραση. Για την ακρίβεια δεν είχα καθόλου. Έτσι, δεν αντιλαμβανόμουν ποτέ τυχόν σήματα αστυνομικών να σταματήσω, κι αυτό ενίοτε μου δημιουργούσε προβλήματα.
Κάποια στιγμή που ΚΑΙ θα σκοτωνόμουν ΚΑΙ με πιάσανε, (ήταν απίστευτα καλοί οι τύποι), τα ζύγισα ξανά τα πράγματα κι αποφάσισα να βγάλω δίπλωμα. Για να διορθώσω την... περιφερειακή μου όραση.

Στο "ενοίκιο" της βέσπας περιλαμβανόταν -αν ήθελες- και εγγύηση επιτυχούς εξέτασης! Μικρή ήταν η διαφορά, με το δικό μου δεν υπήρχε περίπτωση να περάσω, τη βέσπα δεν μπορούσα να την πάω με τίποτα, κι έτσι επέλεξα το ακριβότερο "ενοίκιο". Και πέρασα φυσικά! :lol:

free rider
15/01/2016, 19:45
τελικά εδώ μέσα είναι σύλλογος ηλικιωμένων μοτοσικλετιστών ε?

:D

το επόμενο μεγάλο θέμα που θα βάλουμε είναι ...η σύνταξηηηη...!!!

SHOOTER045
15/01/2016, 20:06
τελικά εδώ μέσα είναι σύλλογος ηλικιωμένων μοτοσικλετιστών ε?

:D

το επόμενο μεγάλο θέμα που θα βάλουμε είναι ...η σύνταξηηηη...!!!

Ψάξε να βρείς το θέμα: είσαι πολυ μεγάλος αν ...
Η κάπως έτσι

Εντιτ
Το βρήκα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144122&highlight=%CE%95%CE%AF%CF%83%CE%B1%CE%B9+%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85+%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%8C%CF% 82

Takata Dome
15/01/2016, 20:30
Όταν έδινα για το Α1,ξεκίνησε μετά απο μισό μήνα ξηρασίας να ρίχνει καρέκλες,μισή ώρα πριν φτάσουν οι εξεταστές.Μας είπε ο δάσκαλος να πηγαίνουμε πιο σιγά από τα μαθήματα στην εξέταση,κάποια στιγμή ήρθε η σειρά μου για το "γρήγορο" (επιτάχυνση από στάση και φρενάρισμα με όριο μια γραμμή).Εκκίνηση επιπέδου Lorenzo,αλλαγή ταχύτητας τύπου quickshifter ,με το που πέφτω στα φρένα μπλοκάρει το μπροστινό,αφήνω,ξαναπατάω,ξαναμπλοκάρει,ξαναφήνω, ξαναπατάω και καταφέρνω τελικά να σταματήσω εντός ορίων.Μόνο το σταυρό του δεν έκανε ο εξεταστής,για το δάσκαλο δε συζητάμε καν,είχε αλλάξει 5 χρώματα μου είπαν μετά :lol: