PDA

View Full Version : τους μαμεις η δεν τους μαμεις;;;ιδου η απορια..



Σελίδες : [1] 2

akis_trevor
22/10/2015, 17:21
θα μπορουσε να μπει στα στραβα και αναποδα,στις ιστοριες του δρομου,αλλα το βαζω εδω για να μαστε σιγουροι :p .
την περασμενη δευτερα 12 του μηνου λοιπον,εχουμε ετοιμασει πραγματα,χαρτες,gps,τηλεφωνα πρεσβειων,πιθανες εναλλακτικες γιατι ο καιρος προβλεποταν αστατος στο τελος της εβδομαδας και ξεκιναμε απο πατρα με προορισμο τις σερρες οπου θα διανυκτερευαμε το πρωτο βραδυ.στην συνεχεια θα μπαιναμε βουλγαρια και θα βολταραμε εκει.
πρωτη σταση στον βολο στον φιλο τεο,για ξεμουδιασμα,να τσιμπησουμε κατι και να συνεχισουμε προς τα πανω.
φτανουμε λοιπον στον καφετζη,μας κερναει τυροπιτα κλπ(θενξ τεο και απο εδω) και ξανακαβαλαμε το μηχανακι να παμε σαλονικα να την δουμε λιγο,να πιουμε κανα καφε και μετα σερρες για υπνο κλπ.
φτανωντας στην θεσσαλονικη,ξεκιναει η κινηση,ανοιγω την ζελατινα του κρανους και παρατηρησα εναν μεταλλικο ηχο να ερχεται κατω απτο μπροστα μερους του τεποζιτου.
στην αρχη δεν εδωσα σημασια,λεω παλι η μαλακια η ποδια συντονιζει.προχωρωντας εγινε πιο εντονος ο ηχος και εμοιαζε με κροταλισμα.
σταματαμε στο κεντρο,δεν μαρεσε οπως εκανε το μηχανακι.παιρνω τηλεφωνο τον μηχανικο μου.
-παναγιωτη,ειμαι θεσσαλονικη και το μηχανακι κανει εναν ηχο,φαινεται να ακουγεται απτο μοτερ,στο πανω μερος και μαλλον στον μπροστα κυλινδρο.δεν ξερω αν τον ακους απτο τηλεφωνο,τι να κανω;(το μηχανακι σε λειτουργια και ανοιγοκλεινα το γκαζι μηπως με βοηθησει να καταλαβω τι και πως).
-ακουγεται για προβλημα.βρες ενα συνεργειο εκει κοντα να μας πει μια γνωμη.
-εγινε.ψαχνω και σε παιρνω.
μπαινω στο google μου βγαζει ενα συνεργειο εκει κοντα.βαζω την διευθυνση στο gps καναμε 2-3 γυρους,μαλλον μ@λ@κιζοταν το gps.πετυχενουμε εναν τυπο με ενα στρωμα,τον ρωταω,μου δειχνει 2 δρομους παρακατω.
παω στον μαστορα εκει.του εξηγω τι και πως.βγαινει εξω:
-για βαλε μπροστα.....ωωωω καδενα ειναι αυτο!!!
-οριστε;;;
-καδενα!!ποσα χλμ εχεις;
-32 και κατι ψιλα.
-τοτε μπορει να ναι και τεντωτηρας.κατι απτα 2 παντως.
-σιγουρα;;;
-ναι στανταρ.μηπως το καιγες στον δρομο;;λαδια εχει μεσα;;
-μπα.120-140 ερχομασταν.τα λαδια εχουν κανει 2000 χλμ.τα τσεκαραμε την παρασκευη και ηταν κομπλε.ευχαριστω πολυ.
-να σαι καλα.
τηλεφωνο στον μαστορα.
-παναγιωτη,βρηκα εναν μαστορα εδω και μου πε οτι ειναι η καδενα.η ο τεντωτηρας.
-ειναι απιθανο να ναι η καδενα ρε φιλε.η κατασταση που ειναι το μηχανακι και τα χλμ δεν το δικαιολογουν με τιποτα!!βρες και πηγαινε σε αλλον
μπαινω στο φορουμ εδω,κανω αναζητηση συνεργειο θεσσαλονικη και ειδα κανα 2 που προτειναν εναν συγκεκριμενο.
βρισκω την διευθυνση,την βαζω στο gps και με την ψυχολογια γ@μημενη παω εκει.
ο τυπος νεος σχετικα,κατι μαστορευε σε ενα ss.
-καλησπερα,αν μπορεις να ακουσεις κατι γιατι ειμαι απο μακρια να δω τι θα κανω.
-δωσε μου 5 λεπτακια κι ερχομαι.
-ναι αμε,κανε δουλεια σου.
ερχεται εξω,βαζω μπροστα,σκυβει,κοιταει,παιζει λιγο με το γκαζι και βγαινει το πορισμα:
-καδενα μπροστινου κυλινδρου.αν ομως μπεις στην διαδικασια να την αλλαξεις,αλλαξε και την πισω.
-καδενα ε;στανταρ;δηλαδη να την φορτωσω σε οδικη;ειμαστε απο πατρα και ξεκινησαμε σημερα το ταξιδι μας.
-ναι ναι.δυστυχως δεν ειναι για να ταξιδεψει.
-ευχαριστω πολυ.
-τιποτα,παρακαλω.
τηλεφωνο στον μαστορα.
-παναγιωτη ετσι κι ετσι.
-τι να πω;;αφου το επιβεβαιωσε και δευτερος...περαστικα σου...
εκει αρχιζει να κλαιει σχεδον η γωγω,η κοπελια μου.εγω παω να σκασω,απτην μια που χαλασε το ταξιδι πριν καλα καλα αρχισει,και απτην αλλη που τα λεφτα του ταξιδιου,δεν θα εφταναν να διορθωσω την ζημια γιατι ξερω πως η καδενα με τα εργατικα κλπ ειναι ακριβη ιστορια.
παιρνω τηλ να ακυρωσω το ξενοδοχειο στις σερρες και ψαχνω να βρω ενα ξενοδοχειο φτηνο ψιλοκεντρικα στην θεσσαλονικη να μεινουμε ενα βραδυ μιας και ειχε απογευματιασει.
συνεχεια παρακατω....

akis_trevor
22/10/2015, 17:35
αφου φορτωνω το μηχανακι στην οδικη,κανουμε ενα μπανιο να παμε μια βολτα στην πολη,αφου δεν ειχαμε ξαναβρεθει εκει.
παιρνω τηλεφωνο να κλεισω 2 εισιτηρια με το κτελ για πατρα και μου λεει οτι εχουν 48.10 ευρω το ενα!!!!WTF ρε φιλε;;;2 ατομα θεσσαλονικη πατρα 100 ευρω;;;;
το ξημερωμα της αλλης μερας μας βρισκει να κουβαλαμε 3βαλιτσες,το τανκμπαγκ,τα κρανη και να κανουμε κανα 7αρι ωρες να φτασουμε πατρα.ειμασταν σαν κλαμενα αιδοια και οι 2.
τεταρτη μεσημερι με παιρνουν τηλεφωνο απτην ασφαλεια οτι το μηχανακι φτανει πατρα.το φερνουν σπιτι μου,μιας και ο μαστορας ειναι 200-300 μετρα.μολις παει 5.30 - 6 παρα το απογευμα,το βαζω μπροστα και πολυ σιγα το παω στον παναγιωτη-τον μαστορα ντε- ο οποιος μολις ακουει το μηχανακι,στεκεται εξω και με κοιταει.φτανω διπλα του και ακολουθει ο εξης μονολογος του:
-οχι ρε μ@λ@κ@!!οχι ρε φιλε!!!γιαυτον τον λογο σε γυρισαν πισω;;;τι μ@λ@κες ειναι αυτοι ρε φιλε;;;
εκει καταλαβαινω οτι δεν ειναι κατι σοβαρο οποτε η τσεπη μου αρχιζει να ανακουφιζεται.
-τι εγινε ρε φιλε;
-περιμενε και θα δεις.
ξεβιδωνει 2 βιδες που συγκρατουν απτο πλαι το ψυγειο,φερνει και κατι μπουζοκλειδα.
βγαζει το μπουζι,το οποιο απτην πανω-εξω μερια,εκει που ειναι ασπρο,εχει μαυρισει.μου το δειχνει και μου λεει:
-ειχε ξεκουμπωθει η πιπα και χοροπηδαγε το ρευμα.εχει και μια εσοχη εκει και δουλευε σαν ηχειο.γιαυτο ακουγες αυτον τον ηχο!!!δεν ηταν να ταξιδεψεις ετσι,αλλα οχι και να σου στειλουν 500 χλμ πισω το μηχανακι με οδικη!!!!
-πωωωω ρε φιλε;;;που να παει κι εμενα το μυαλο μου;μωρε τι ειναι αυτοι ρε φιλε;;;
ο διαλογος συνεχιστηκε περι αξιπιστιας μαστορων,βλαβων κλπ κλπ.
το μηχανακι μεσα σε 5-10 λεπτα ηταν ετοιμο.
αυτος ο κ@ργιολης ο μερφυ φταιει γιατι πριν το καλοκαιρι ειχα πει οτι φετος θα βγω εξω με το μηχανακι...
υγ1:στο ξενοδοχειο οταν ανοιξα το wifi ηρθε ενα μηνυμα στο fb απο φιλο και συμμφορουμιτη που μου λεγε καλο δρομο.του απαντησα πως ακυρωθηκαν ολα γιαυτο και γαυτον τον λογο.
μετα απο 1 ωρα περιπου με παιρνει τηλεφωνο,του εξηγω αναλυτικα και μου λεει:
να σου φερω το μηχανακι μου να πατε ταξιδι και εγω γυρναω με λεωφορειο πισω.ειναι απο σερβις κλπ.
μονο και μονο γιαυτο,θελω να σου πω και απο εδω ενα μεγαλο ευχαριστω ρε φιλε!!!ειναι μεγαλο κερδος απο αυτο το φορουμ που γνωρισα τετοια ατομα σαν εσενα.τζωρτζ : :beer:
υγ2:αφου το μηχανακι ηταν κομπλε,200 ευρω που μεινανε απτο μπατζετ,τα εκανα 3 μερες στην πινδο και τα ζαγοροχωρια...
εντιτ και υγ3:οι διαλογοι ειναι 90-95% ακριβεις.
thats all folks.απλα ειπα να μοιραστω μια γκαντεμοκατασταση :D

amyroukai
22/10/2015, 17:38
Μακριά από άλλα τέτοια...

Αλλά και έχετε εκεί στην Πάτρα με την τύχη, ε; :lol:

teogtp
22/10/2015, 17:44
Γκαντεμ τουρ τουρ......
Ακη φωναξε τον Μπίλι τον μουσιο να σας ριξει ενα εξορκισμο ρε συ....

RaGe_Raptor
22/10/2015, 17:46
χάλασε το ταξίδι αλλά τουλάχιστον δε χάλασε το μηχανάκι......:)

έκανες και τη βόλτα σου με το κτελ,όπως και να το δεις, εμπειρία... :lol:

:beer:

akis_trevor
22/10/2015, 17:46
Γκαντεμ τουρ τουρ......
Ακη φωναξε τον Μπίλι τον μουσιο να σας ριξει ενα εξορκισμο ρε συ....

αυτος φταιει...ηρθε στην ιερα πολη των πατρων να παει ταξιδι και μας εφερε σαταναδες εδω...ουυυ ξξξξξξ :bawl:

@amyrou : ειναι αυτο που λενε τυχερος μεσα στην ατυχια σου τελικα γιατι τουλαχιστον γλυτωσαμε τα εξοδα.
το ταξιδι αναβληθηκε.θα δουμε για ποτε .

amyroukai
22/10/2015, 17:48
Πάντως η ξεφτίλα που πήγαν να στα φάνε οι γύφτοι στη σελανικ... :(

Ρε αγορι, η πιπα πως στο διάολο ξεκουμπώνει τόσο εύκολα; εδω θέλεις να την βγάλεις Και ζορίζεται..

Dant3
22/10/2015, 17:50
Γκαντεμια πραγματικα.
Ξενερωμα...
Για τι μηχανη μιλαμε?
Στρωμα?

taisteal
22/10/2015, 17:51
Πάντως η ξεφτίλα που πήγαν να στα φάνε οι γύφτοι στη σελανικ... :(

Ρε αγορι, η πιπα πως στο διάολο ξεκουμπώνει τόσο εύκολα; εδω θέλεις να την βγάλεις Και ζορίζεται..

Αμα ειναι να στα μαμησει ολα,ξεκουμπωνει...
Ακη,νεβερμαιντ,παμε γι'αλλα..

;) :beer::beer:

akis_trevor
22/10/2015, 17:52
Πάντως η ξεφτίλα που πήγαν να στα φάνε οι γύφτοι στη σελανικ... :(

Ρε αγορι, η πιπα πως στο διάολο ξεκουμπώνει τόσο εύκολα; εδω θέλεις να την βγάλεις Και ζορίζεται..

δεν ξερω αν ειναι ξεφτιλα γιαυτο η δεν καταλαβανε χριστο απο που ακουγεται ο θορυβος!!!
αν μου λεγανε:ρε φιλε ετσι κι ετσι,θελω 30 ευρω να στο φτιαξω.θα βγαζανε σε 5-10 λεπτα ενα μεροκαματο.αφου τους χαλαγε,τι να πω;;;
για την πιπα δεν ξερω ρε γαμωτο.τα μπουζι ειχαν αλλαχτει πριν 11 μηνες που πηρα το μηχανακι και εκανα γενικο σερβις.3 μερες πριν το ειχα παει το μηχανακι για τσεκ και δουλευε αρκετη ωρα εκει,γιατι δοκιμαζαμε κατι ασχετο.δεν ακουστηκε τιποτα.
να μπηκε ανθρωπινο χερι,επιτηδες μου φαινεται σχεδον απιθανο.τι να πω;

Billymuse
22/10/2015, 17:53
Πωπω ρε Ακη αναμεικτα συναισθήματα θα έχεις και λίγο την πίκρα της αρχής να φευγεις επιτελους ταξιδακι..αλλα τουλάχιστον είχες και εναλλακτική..
όλα καλα λοιπον :beer:

akis_trevor
22/10/2015, 17:53
Γκαντεμια πραγματικα.
Ξενερωμα...
Για τι μηχανη μιλαμε?
Στρωμα?

ναι στρωμα...ακομα και με "προβλημα" δεν χαλανε λεμε!!!:D

devil's animal
22/10/2015, 17:53
ενταξει, βασικα ολο το θεμα ηταν το σπασιμο που δεν εγινε το ταξιδι και η ταλαιπωρια με το ΚΤΕΛ...αλλιως μπορει να τα ειχες πληρωσει τα φραγκα για καδενα και να μην χρειαζοταν...
ουδεν κακο αμιγες καλου...τουλαχιστον πηγες Πινδο και Ζαγοροχωρια....
:beer::beer:

αν θες πες μου μια με π.μ. σε ποιους μαστορες πηγες στην Θεσ/νικη...

akis_trevor
22/10/2015, 17:54
χάλασε το ταξίδι αλλά τουλάχιστον δε χάλασε το μηχανάκι......:)

έκανες και τη βόλτα σου με το κτελ,όπως και να το δεις, εμπειρία... :lol:

:beer:

εμπειρια ανεκτιμητη...η μαλλον πολυεκτιμημενη...ακου εκει 100 ευρω μαμω το σπιτακι τους!:moutza:

akis_trevor
22/10/2015, 17:56
αν θες πες μου μια με π.μ. σε ποιους μαστορες πηγες στην Θεσ/νικη...

τον πρωτο δεν τον θυμαμαι.ουτε ονομα ουτε οδο.μπορω να το περιγραψω βεβαια περιπου που ειναι και τι εχει διπλα.τον δευτερο ξερω ονομα κλπ.
εχεις πμ.

teogtp
22/10/2015, 18:03
ναι στρωμα...ακομα και με "προβλημα" δεν χαλανε λεμε!!!:D

Ρε αμα ειχες Ιταλικο δεν θα επερνες χαμπαρι απο ακομα ενα εξτρα θόρυβο και θα συνεχιζες το ταξιδακι σου!
:lol:

amyroukai
22/10/2015, 18:05
Ρε αμα ειχες Ιταλικο δεν θα επερνες χαμπαρι απο ακομα ενα εξτρα θόρυβο και θα συνεχιζες το ταξιδακι σου!
:lol:

Επ, δεν είναι όλα τα ιταλικά κουδουνίστρες λέμε :P

taisteal
22/10/2015, 18:07
Ρε αμα ειχες Ιταλικο δεν θα επερνες χαμπαρι απο ακομα ενα εξτρα θόρυβο και θα συνεχιζες το ταξιδακι σου!
:lol:

Μεχρι να μεινει απο λαδια

:lol:

sapila racing
22/10/2015, 18:34
Κρίμα!! Παντως εσυ δεν θα το βάλεις κάτω, θα πας αλλη φορά. :beer:

el-Gatto
22/10/2015, 18:43
Kάθε κατάσταση ,ακόμα και η άσχημη ,έχει δυό όψεις.
Δεν μπορείς να ξέρεις ,απο τι "κακό" -ίσως- σε γλύτωσε ο "ΜέρφΗς" ,με το να μην επιτρέψει την συνέχιση του ταξιδιού σου.
"Κάθε εμπόδιο για καλό" ,λένε οι σοφοί γέροντες ,και σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρουν.
Δες το έτσι ,χαλάρωσε ,κ πάνε γι'άλλα.
Στα επόμενα ταξίδια σου. :beer:

7Tolis
22/10/2015, 18:46
Μπινιά επαιξε και είναι κρίμα.Δεν θα ήθελα να μου συμβεί αυτό γιατί θα ανέβαινα θεσνική να τους έβαζα την εξάτμιση για εξάτμιση.

Billymuse
22/10/2015, 18:58
Βασικά δεν μου στέλνεις και μενα που ηταν ο μάστορας μιας και ειμαι Θεσσαλονίκη πιο συχνά απο τι πάω Αθήνα κέντρο :lol:

teogtp
22/10/2015, 19:04
Βασικά δεν μου στέλνεις και μενα που ηταν ο μάστορας μιας και ειμαι Θεσσαλονίκη πιο συχνά απο τι πάω Αθήνα κέντρο :lol:

Τι έγινε Βασιλάκη;
Ανοίξαμε παρτίδες με τον Ανθιμο;
:lol:

Ζεύκας
22/10/2015, 19:05
πω πω ρε φίλε ξενέρωμα! μακάρι να είναι το τελευταίο!

amyroukai
22/10/2015, 19:22
Τι έγινε Βασιλάκη;
Ανοίξαμε παρτίδες με τον Ανθιμο;
:lol:

Με τον μίλφιμο.

vaska
22/10/2015, 19:51
:eek::eek:

Τελικά αν θέλει να γαμηθεί, όλο το σύμπαν θα συνωμοτήσει για να γαμηθεί.

Τες πα Άκη, εύχομαι να γίνει απλά μια κακή ανάμνηση. Μην σε βάζει κάτω έρχονται πολλά επόμενα ταξίδια και θα είναι και καλύτερα. Να μου το θυμηθείς.

:beer:

daz
22/10/2015, 20:31
Τελικά ότι είναι να πάει στραβά..


θα πάει!


:a37:


Στην επόμενη ρε καρντάση. :beer:

akis_trevor
22/10/2015, 20:40
Ρε σεις,αμα ειχα ιταλικο,σιγα μην πηγαινα ταξιδι..
Και ειδικα βαλκανια..:bawl:
Κι εγω για να μην κανω χειροτερα την ψυχικη μου υγεια,ειπα πως εγινε για καποιο λογο,τον οποιο δεν θα μαθουμε ποτε...

tsompanis
22/10/2015, 20:44
Πάντως η ξεκουμπωτη πιπα ή χειρότερα η μισοξεκουμπωτη, μοιάζει με καδενα. Απλά δεν βάλανε χέρι να κουνησουν λίγο τα καλώδια . θα είχαν πάρει χαμπάρι.
Δεν πειράζει ρε μαν. Όπως είπε και ο γάτος μπορεί να ήταν γραφτό!

George_M.
22/10/2015, 20:46
στησε εν αεπομενο κ μεγαλυτερο ταξιδι να ρεφαρεις αγορι,ολα καλα στην τελικη αφου αν ηταν καδενες εκτος απο την αναβολη θα ειχες κ μπολικα μαρουλια να χωσεις...

toyar
22/10/2015, 20:49
σκεψου τη φαση να ξηλωνεσαι να αλλαξεις μπρος πισω καδενες-τεντωτηρες και να το βαζεις μπρος και να ξανακανει το θορυβο:cry:
και μετα να ερχεται η υπερτατη αιτιολογια-δικαιολογια του μαστορα:bawl:

spyrakos35
22/10/2015, 20:54
σκεψου τη φαση να ξηλωνεσαι να αλλαξεις μπρος πισω καδενες-τεντωτηρες και να το βαζεις μπρος και να ξανακανει το θορυβο:cry:
και μετα να ερχεται η υπερτατη αιτιολογια-δικαιολογια του μαστορα:bawl:
Μια χαρα εισαι Ακη....

:beer:

akis_trevor
22/10/2015, 20:57
Πάντως η ξεκουμπωτη πιπα ή χειρότερα η μισοξεκουμπωτη, μοιάζει με καδενα. Απλά δεν βάλανε χέρι να κουνησουν λίγο τα καλώδια . θα είχαν πάρει χαμπάρι.
Δεν πειράζει ρε μαν. Όπως είπε και ο γάτος μπορεί να ήταν γραφτό!

Ο μηχανικος μου το μπανισε με το που το ακουσε,χωρις να κοιταξει καν.
Εφοσον παιζει αυτο το σεναριο θα επρεπε να το τσεκαρουν οι μαγκες εκει.μιλαμε για ενα μηχανακι 5ετιας με 30000 χλμ "καθαρο".θα επρεπε να τους βαλει υποψιες πως ειναι δυσκολο να παιζει καδενα.
Τεσπα τωρα οτι και να πουμε ειναι παρελθον.
Δεν ειδα κατι λιμνες στην βουλγαρια,ειδα κατι ποταμια στην πινδο..κομπλε.
Αρχες καλοκαιριου το πλανο ηταν απο βαλκανια αυστρι και γυρισμο απο ιταλια.εκατσε θεμα υγειας συγγενικου προσωπου οποτε λεφτα και ενεργεια εφυγαν εκει.βρηκα μια πολυ ενδιαφερουσα διαδρομη στην βουλγαρια και ηταν τσαμπα.
Ε αμα δεν σε θελει..
Να μαστε καλα ρε παιδες...τα αλλα θα τα βρουμε ευκολα η δυσκολα..

akis_trevor
22/10/2015, 21:00
σκεψου τη φαση να ξηλωνεσαι να αλλαξεις μπρος πισω καδενες-τεντωτηρες και να το βαζεις μπρος και να ξανακανει το θορυβο:cry:
και μετα να ερχεται η υπερτατη αιτιολογια-δικαιολογια του μαστορα:bawl:

Μπα..καταρχην δεν θα επαιζε κατι τετοιο να το φτιαξω εκτος εδρας σε αλλο μαστορα κλπ.
Δευτερον το ολο μπατζετ μας ηταν περιπου ενας μνημονιακος μισθος.αρα και να γυρισουμε και να φτιαχτει και να βγει ο μηνας δεν εφταναν.ετσι κι αλλιως θα φτιαχνοταν λαου λαου.

virus
22/10/2015, 21:25
αν και μεγαλο σπασιμο αυτο που σου συνεβει εχω την ιδια αποψη με τον κωστα. ολα για καποιο λογο συμβαινουν!!!!

:beer::beer:

foogr01
22/10/2015, 21:25
Αυτός ο Murphy...

Περασμένα ξεχασμένα και στο επόμενο με το καλό :beer:

MG-KTiNoS
22/10/2015, 21:38
σκεψου τη φαση να ξηλωνεσαι να αλλαξεις μπρος πισω καδενες-τεντωτηρες και να το βαζεις μπρος και να ξανακανει το θορυβο:cry:
και μετα να ερχεται η υπερτατη αιτιολογια-δικαιολογια του μαστορα:bawl:

ο καλός ο μάστορας τα τεστ τα κάνει ΠΡΙΝ έρθει ο πελάτης και μετά σου λέει...
-Ναιιιι ήταν αυτό αλλά ΚΑΙ εκείνο.
2 βλάβες.
:D

catmaster
22/10/2015, 22:35
Μάλλον κανένας τους δεν είχε ακουστικό η έστω να βάλει ένα κατσαβίδι να ακούσει λίγο προσεκτικά...

Πακέτο που σου χάλασε το ταξίδι , αλλά δες το και αλλιώς αφού δεν ήταν ζημιά γλίτωσες τα κερατιάτικα

skylaros
22/10/2015, 23:24
https://www.youtube.com/watch?v=IF2knAqZSmw

veloujr
23/10/2015, 00:13
δες μηπως τα εισητηρια των κτελ καλυπτονται απο την ασφαλιστικη σου...η ιντεραμερικαν σιγουρα σε αποζημιωνει και μπορει και την διαμονη...ψαξε το

BoSS_Man*
23/10/2015, 02:20
Θα σου γραψω κατι, καθε εμποδιο για καλο ειναι :) Δεν χρειαζετε να στεναχωριεσε για αυτα και να τα σκεφτεσε και να τα ξανα σκεφτεσε, αλλη φορα τωρα.

Pan (dvs)
23/10/2015, 07:53
Kαι να βαλω αλλη μια παραμετρο στο τραπεζι.

Που πα ρε Καραμητρο μονος σου για πρωτη φορα Οξω?Αν γινοτανε εκει η στραβη,τι θα εκανες?
Οποτε κανονισε το την επομενη ΜΕ ΠΑΡΕΑ,η κανονισε το μονος και εδω δεν κανω πλακα.Τα Βαλκανια δεν ειναι ενας κοσμος αγγελικα φτιαγμενος,εχουνε πολλες κακοτοπιες και χρειαζεται η αναλογη προσοχη.

Ο δρομος τα εχει αυτα,το ταξιδακι θα το κανεις συντομα

Vice
23/10/2015, 08:28
Πακέτο αλλά στην τελικη δεν έγινε και τόσο μεγάλη ζημιά. Τα εισητήρια τα αποζημιώνει η ασφαλιστική σου, τσέκαρε το

zannisvel
23/10/2015, 08:35
Αν είναι δυνατόν.... Κρίμα για την ταλαιπωρία που τραβηξες, Αν το σκεφτείς καλά όμως είναι μια ιστορία που θα λες για πολλά χρόνια και μια εμπειρία που κερδισες. Έκανες και τα χιλιόμετρακια σου μέχρι τη θεσσαλονικη, δεν πληρώσες και βενζίνη - διόδια για το γυρισμό, αν σου πληρώσει και ή ασφαλιστική και τα εισητήρια θα βγεις και από πάνω.

ΥΓ: Πλάκα κάνω φιλέ μου. Να είσαι πάντα καλά και όλα θα γινουν!!

:beer:

DAYMAN
23/10/2015, 08:44
ενταξει, βασικα ολο το θεμα ηταν το σπασιμο που δεν εγινε το ταξιδι και η ταλαιπωρια με το ΚΤΕΛ...αλλιως μπορει να τα ειχες πληρωσει τα φραγκα για καδενα και να μην χρειαζοταν...
ουδεν κακο αμιγες καλου...τουλαχιστον πηγες Πινδο και Ζαγοροχωρια....
:beer::beer:

αν θες πες μου μια με π.μ. σε ποιους μαστορες πηγες στην Θεσ/νικη...
Περιεργος να μαθω και εγω.Κριμα και μακαρι να ηξερα για να βοηθησω.Παντως αν και Αθηναιος δεν ειναι τοσοι πολλοι οι απατεωνεε εδω πανω.Ευχομαι οχι αλλη ατυχια φιλε.

devil's animal
23/10/2015, 10:36
Περιεργος να μαθω και εγω.Κριμα και μακαρι να ηξερα για να βοηθησω.Παντως αν και Αθηναιος δεν ειναι τοσοι πολλοι οι απατεωνεε εδω πανω.Ευχομαι οχι αλλη ατυχια φιλε.

για τον 2ο που μου ειπε και τον γνωριζω, δεν νομιζω να το ηξερε και να του ειπε μ@λακια για να τον δαγκωσει...
πιθανοτατα δεν του πηγε το μυαλο οτι προερχοταν απο εκει ο θορυβος και δεν μπηκε στην διαδικασια να κουνησει την μπουζοπιπα...

spyrakos35
23/10/2015, 10:40
για τον 2ο που μου ειπε και τον γνωριζω, δεν νομιζω να το ηξερε και να του ειπε μ@λακια για να τον δαγκωσει...
πιθανοτατα δεν του πηγε το μυαλο οτι προερχοταν απο εκει ο θορυβος και δεν μπηκε στην διαδικασια να κουνησει την μπουζοπιπα...

δεν τον ξέρω τον άνθρωπο αλλά γι αυτό δεν πληρώνονται? για να τους πάει το μυαλό?

BLiTzER
23/10/2015, 10:44
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πληρώθηκε. Δεν ήταν πελάτης του, ήξερε ότι δε θα γίνει πελάτης του. Ζήτησε απλά μια συμβουλή, μια γνώμη και δεν ενδιαφέρθηκε να ασχοληθεί παραπάνω. Του είπε το πρώτο, πρόχειρο πράγμα που του ήρθε στο μυαλό. Όπως θα έκαναν οι περισσότεροι δηλαδή. Κακώς, φυσικά, αλλά έτσι είναι.

spyrakos35
23/10/2015, 10:47
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πληρώθηκε. Δεν ήταν πελάτης του, ήξερε ότι δε θα γίνει πελάτης του. Ζήτησε απλά μια συμβουλή, μια γνώμη και δεν ενδιαφέρθηκε να ασχοληθεί παραπάνω. Του είπε το πρώτο, πρόχειρο πράγμα που του ήρθε στο μυαλό. Όπως θα έκαναν οι περισσότεροι δηλαδή.

πες μου μονο οτι μου κάνεις πλάκα








(και οτι είσαι άτριχος) :lol:

BLiTzER
23/10/2015, 10:56
Φυσικά και είμαι. Και όχι, δεν κάνω πλάκα. Μηχανικός που δεν ασχολείται. Πρώτη φορά το ακούς; :P Εδώ δεν ασχολούνται ούτε όταν τους πληρώνεις...

duke200
23/10/2015, 10:58
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πληρώθηκε. Δεν ήταν πελάτης του, ήξερε ότι δε θα γίνει πελάτης του. Ζήτησε απλά μια συμβουλή, μια γνώμη και δεν ενδιαφέρθηκε να ασχοληθεί παραπάνω. Του είπε το πρώτο, πρόχειρο πράγμα που του ήρθε στο μυαλό. Όπως θα έκαναν οι περισσότεροι δηλαδή. Κακώς, φυσικά, αλλά έτσι είναι.


Ετσι, έτσι

teogtp
23/10/2015, 10:58
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πληρώθηκε. Δεν ήταν πελάτης του, ήξερε ότι δε θα γίνει πελάτης του. Ζήτησε απλά μια συμβουλή, μια γνώμη και δεν ενδιαφέρθηκε να ασχοληθεί παραπάνω. Του είπε το πρώτο, πρόχειρο πράγμα που του ήρθε στο μυαλό. Όπως θα έκαναν οι περισσότεροι δηλαδή. Κακώς, φυσικά, αλλά έτσι είναι.

Εκνευριστικα αφοπλιστικη απαντηση,αλλα ετσι ειναι........










Για σου jesus!
:D

spyrakos35
23/10/2015, 11:00
Φυσικά και είμαι. Και όχι, δεν κάνω πλάκα. Μηχανικός που δεν ασχολείται. Πρώτη φορά το ακούς; :P Εδώ δεν ασχολούνται ούτε όταν τους πληρώνεις...
Οχι δεν το ακουω πρωτη φορα αλλα εχω πετυχει και περιπτωσεις που σκιστηκαν....
Ο μεν επαγγελματιας, ο δε παπαρας

Ετσι το βλεπω

devil's animal
23/10/2015, 11:03
δεν τον ξέρω τον άνθρωπο αλλά γι αυτό δεν πληρώνονται? για να τους πάει το μυαλό?



ρε Σπυρακο απο εναν ηχο και μονο δεν μπορει καποιος να βγαλει ασφαλη συμπερασματα...
δεν τον δικαιολογω...δουλεια του ειναι...αλλα γινονται και λαθη...
αν αποδειχθει οτι ειναι εσκεμμενα λαθη για να δαγκωθει ο πελατης, πισσα και πουπουλα...


αλλα το "τρελο" αυτι λιγοι το εχουν και παραλληλα μεσα στην δουλεια που εχεις οταν ερχεται ενα αλλο πραγμα να σε απασχολησει μπορει να μην σκεφτεις το δευτεροτριτο σεναριο...
αν (ισως) ειχε πιο πολυ χρονο με το μηχανακι και το εψαχνε καλυτερα, να το εβρισκε...

ξαναλεω δεν τον δικαιολογω αλλα λαθη γινονται συνεχως...ποσο μαλλον οταν προκειται για ακουστικη διαγνωση...

BLiTzER
23/10/2015, 11:04
Οχι δεν το ακουω πρωτη φορα αλλα εχω πετυχει και περιπτωσεις που σκιστηκαν....
Ο μεν επαγγελματιας, ο δε παπαρας

Ετσι το βλεπω

Δε λέω κάτι διαφορετικό, δε διαφωνούμε. Κι εγώ έχω πετύχει τέτοιους. Δύο, ίσως τρεις. Φυσικά εκεί φαίνεται, όχι μόνο ο σωστός επαγγελματίας, αλλά και ο σωστός - ηθικά - άνθρωπος. Δυστυχώς, είναι ελάχιστοι.

kostas777
23/10/2015, 11:47
Δεν είναι απαραίτητα απατεώνες ή μαλάκες.

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση, γνωστός με Vstrom (σύμπτωση άραγε; :)) μου ζήτησε να φέρει το μηχανάκι στον μηχανικό μου, ο οποίος είναι ο μόνος που εμπιστεύομαι και σαν μάστορα και σαν άνθρωπο, να το ακούσει γιατί ακουγόταν κάτι παράξενο από τον κινητήρα. Όντως το έφερε και ο μηχανικός το πήρε μια μικρή βόλτα στα γύρω στενά για να το τσεκάρει. Μόλις γύρισε, του είπε ότι δεν του αρέσει ο θόρυβος που ακούγεται, ότι παίζει να είναι κάτι σοβαρό, αλλά θα έπρεπε να το ψάξει περισσότερο για να βρει στα σίγουρα τι φταίει. Ο γνωστός έφυγε και πήγε σε άλλον, ο οποίος βρήκε ότι προερχόταν από κάτι σχετικά απλό, δεν θυμάμαι αν ήταν μπουζί ή κάτι άλλο, πάντως απλό και όχι εντός του κινητήρα. Και μετά έβριζε τον δικό μου.
Προφανώς και ο μηχανικός δεν μπορεί πάντα να πέσει μέσα με ακουστική διάγνωση. Και σε εμένα έχει τύχει, που άκουγα έναν παράξενο θόρυβο, μου είχε πει ότι μπορεί να είναι κάτι σοβαρό όταν το άκουσε, αλλά τελικά ανακάλυψα ότι έβρισκε το σταμπιλιζατέρ στο ντεπόζιτο, που ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε βάλει με λάθος βάση για άλλο μηχανάκι και μάλιστα την είχε περάσει από τόρνο για να έχει 1 χιλιοστό απόσταση. Αλλά δεν πάει κατευθείαν το μυαλό στο πιο απλό.

Άσε που έχει συμβεί και σε εμένα στη δουλειά μου, να ψάχνω με τις ώρες μια βλάβη ή ένα πρόβλημα και τελικά να είναι κάτι τόσο απλό που δεν είχα φανταστεί καν, επειδή δεν είναι συχνό φαινόμενο.

BLiTzER
23/10/2015, 11:55
Αυτό ακριβώς λέμε (λέω). Δεν πρόκειται απαραίτητα για πλάνη ή συνωμοσία. Απλά δεν υπάρχει χρόνος/ενδιαφέρον και 2 λεπτά με το αυτί πολλές φορές δεν αρκούν.

taisteal
23/10/2015, 13:27
Kαι να βαλω αλλη μια παραμετρο στο τραπεζι.

Που πα ρε Καραμητρο μονος σου για πρωτη φορα Οξω?Αν γινοτανε εκει η στραβη,τι θα εκανες?
Οποτε κανονισε το την επομενη ΜΕ ΠΑΡΕΑ,η κανονισε το μονος και εδω δεν κανω πλακα.Τα Βαλκανια δεν ειναι ενας κοσμος αγγελικα φτιαγμενος,εχουνε πολλες κακοτοπιες και χρειαζεται η αναλογη προσοχη.




Γιατι,τι θα παθει μονος του;;
Δεν καταλαβαινω,τα Βαλκανια τι εχουν και πρεπει να πας με παρεα;;
Εντελως ακυρο αυτο που λες Πανο..

Pan (dvs)
23/10/2015, 13:40
Γιατι,τι θα παθει μονος του;;
Δεν καταλαβαινω,τα Βαλκανια τι εχουν και πρεπει να πας με παρεα;;
Εντελως ακυρο αυτο που λες Πανο..

Δεν ξερω τι θα παθει.Αν νομιζει οτι μπορει να παρει τα ρισκα ας το κανει.

Η συνοδηγος ,αν καταλαβα καλα,τα ψιλοεπαιξε σε μια ελληνικη πολη.Αν γινοτανε το ιδιο σε καποιο βουνο της Βουλγαριας τι θα εκανε?

Ακυρο η οχι εγω επιμενω.Σε πρωτη φαση θεωρω οτι οποιος εχει την επιλογη της παρεας ειναι το καλυτερο.Απο εκει και περα υποδειξεις δεν κανω.Λεω μια αποψη και αν θελει καποιος την κραταει,αλλιως την πεταει.

cityfly
23/10/2015, 13:48
δεν τον ξέρω τον άνθρωπο αλλά γι αυτό δεν πληρώνονται? για να τους πάει το μυαλό?

ναι σίγουρα αλλά το ένα έχει να κάνει με το πόσο καλός μηχανικός είναι και το άλλο με το αν είναι λαμόγιο.

taisteal
23/10/2015, 14:05
Η συνοδηγος ,αν καταλαβα καλα,τα ψιλοεπαιξε σε μια ελληνικη πολη.Αν γινοτανε το ιδιο σε καποιο βουνο της Βουλγαριας τι θα εκανε?



Εδω εχεις δικιο βεβαια,αλλα οταν ξεκινας μονος εισαι προετοιμασμενος για ολα ;)

akis_trevor
23/10/2015, 14:26
Kαι να βαλω αλλη μια παραμετρο στο τραπεζι.

Που πα ρε Καραμητρο μονος σου για πρωτη φορα Οξω?Αν γινοτανε εκει η στραβη,τι θα εκανες?
Οποτε κανονισε το την επομενη ΜΕ ΠΑΡΕΑ,η κανονισε το μονος και εδω δεν κανω πλακα.Τα Βαλκανια δεν ειναι ενας κοσμος αγγελικα φτιαγμενος,εχουνε πολλες κακοτοπιες και χρειαζεται η αναλογη προσοχη.

Ο δρομος τα εχει αυτα,το ταξιδακι θα το κανεις συντομα
πανο,τι θα αλλαζε αν ειχα μαζι τον φιλο μου τον ταδε;;;
πολυ ευχαριστως θα ηθελα να εχω 1-2-3 φιλαρακια μαζι,με τα οποια μπορω να συνταξιδεψω,εχουμε παρομοιους ρυθμους και αντοχες κλπ.δυστυχως και η εποχη ηταν περιεργη και το ταξιδι αποφασιστηκε λιγες μερες πριν ξεκινησει.

amyroukai
23/10/2015, 14:27
Δηλαδή αν τα είχε ψιλοπαίξει (φαντάζομαι από κούραση) και υπήρχε παρέα, τι θα γινόταν διαφορετικά; Πάλι θα έπρεπε να κάνει υπομονή ως το πρώτο χωριό. Ναι ΟΚ θα είχε παρεάκι να πουν μιά βλακεία, αλλά ως εκεί.
Αν κάτι δεν κατάλαβα και είπα βλακεία, σόρι εκ των προτέρων.


**edit τώρα είδα και την απάντηση του Άκη...

akis_trevor
23/10/2015, 14:28
Δεν ξερω τι θα παθει.Αν νομιζει οτι μπορει να παρει τα ρισκα ας το κανει.

Η συνοδηγος ,αν καταλαβα καλα,τα ψιλοεπαιξε σε μια ελληνικη πολη.Αν γινοτανε το ιδιο σε καποιο βουνο της Βουλγαριας τι θα εκανε?

Ακυρο η οχι εγω επιμενω.Σε πρωτη φαση θεωρω οτι οποιος εχει την επιλογη της παρεας ειναι το καλυτερο.Απο εκει και περα υποδειξεις δεν κανω.Λεω μια αποψη και αν θελει καποιος την κραταει,αλλιως την πεταει.

η συνεπιβατης δεν τα επαιξε.στεναχωρηθηκε απλα πολυ.πιο πολυ για μενα αποτι μου ειπε γιατι το παλευα τοσο καιρο.ειναι αλανι η γωγω.
το μονο καλο της υποθεσης ειναι οτι εγινε πριν βγω εξω.ακρη θα εβρισκα απλα θα κοστιζε περισσοτερο μαλλον για να ερθει το μηχανακι ελλαδα και απο εκει με την οδικη που εχω να φτασει πατρα.
δεν λεω οτι ειναι παιχνιδακι το ταξιδι.δρομος ειναι οπως και να το κανεις.το σχεδιο ελεγε περιπου 500 χλμ βουλγαρια και αλλα τοσα και λιγοτερα σκοπια (και αυτα μαλλον δεν θα γινονταν λογο καιρου).
ευτυχως προς το παρον ειναι το μονο μελανο συμβαν σε οσα ταξιδια και βολτες εχω κανει.απλα ετυχε...

akis_trevor
23/10/2015, 14:35
να πω και κατι για τους μαστορες που εγινε η κουβεντα πιο πισω.(γιαυτο και το εβαλα στο οφ τοπικ βασικα γιατι ηξερα πως θα γινει τετοια κουβεντα).
καταρχην οσοι με γνωριζουν εστω και λιγο,ξερουν οτι δεν λεω παπαριες χαρην εντυπωσιασμου.δεν το χω,δεν με απασχολει.
δευτερον.ξαναγραφω αυτο που εγραψα στην αρχη του θεματος.με το που πηγα στον δικο μου μαστορα,δεν το κοιταξε,με τον ηχο και μονο,πριν καλα καλα σταματησω,καταλαβε τι εγινε.τι να πω;ειναι τοσο αλανι;;;και οι αλλοι δεν το χουν;;;
τριτον.ο πρωτος μαστορας ηταν 50+ ο δευτερος νομιζω περι τα 40.εφοσον ειπωθηκε απο ατομα που κατεχουν λιγο μηχανολογικες γνωσεις,μοιαζει ο ηχος του ρευματος στην προκειμενη περιπτωση, με αυτον της καδενας,δεν θα επρεπε να ριξουν μια ματι στις πιπες;οποτε ενα φαουλ ειναι αυτο.
αν απτην αλλη το καταλαβαν,και μου ελεγαν:ρε φιλε ειναι αυτο κι αυτο,πρεπει να το φτιαξουμε και θελω 30 ευρω.σαφως και θα τα εδινα να συνεχισω το ταξιδι μου.
αν τους χαλανε τα 30 ευρω για 5 λεπτα τι να πω;;;μαλλον ζω αλλου γιατι εγω δουλευω 6+ ωρες την μερα και 30 ευρω ΔΕΝ παιρνω μεροκαματο.

taisteal
23/10/2015, 14:38
Μαθε οσο πιο καλα μπορεις το μηχανακι σου..
Ειναι βασικο να ξερεις,και αν χρειαστει να επιδιορθωσεις κατι ακομη και σε ενα πρατηριο
Δεν λεμε να αλλαξεις ρουλεμαν στροφαλου,αλλα να βαζεις χερι σχεδον παντου και να μην σε σταματουν μικροζημιες

Pan (dvs)
23/10/2015, 14:42
Δεν εχει νοημα να προσθεσω κατι αλλο.Ειπα κατι αυτονοητο.

Η εμπειρια παλαιοτερων οδηγων,μπορει να φανει χρησιμη σε καποιον που πρωτοξεκινα.Τιποτε περισσοτερο,τιποτε λιγοτερο.

Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας,οποτε παμε παρακατω.

akis_trevor
23/10/2015, 14:48
Μαθε οσο πιο καλα μπορεις το μηχανακι σου..
Ειναι βασικο να ξερεις,και αν χρειαστει να επιδιορθωσεις κατι ακομη και σε ενα πρατηριο
Δεν λεμε να αλλαξεις ρουλεμαν στροφαλου,αλλα να βαζεις χερι σχεδον παντου και να μην σε σταματουν μικροζημιες

κοιτα,μηχανικος δεν ειμαι.τωρα να βρω μια βλαβη την οποια δεν μπορεσαν να βρουν 2 μηχανικου,με αδεια (α)σκησεως επαγγελαμτος.....

@πανο:ποιο ειναι το αυτονοητο;να μην πηγαινω βολτες μονος μου;

toyar
23/10/2015, 14:49
η μιση δουλεια του μαστορα και παραπανω ειναι η διαγνωση
δυστυχως οι περισσοτεροι για οικονομια χρονου πανε εμπειρικα κι οχι λογικα
δλδ τι χαλαει στο ταδε μηχανακι; αυτο.......
αν εκαναν 2-3 ελεγχους παραπανω θα μεγαλωναν τις πιθανοτητες να βρουν ακριβως τη βλαβη
δυστυχως πετανε την πρωτη παπαρια που τους ερχεται κι αν δεν κατσει πληρωνει ο πελατης για κατι ασχετο
μετα αρκει να βρουν μια ωραια δικαιολογια
καποτε μου αλλαξαν φλατζα καυσης σε eliminator ενω τελικα εφταιγε η αντλια που περναγε νερο στο λαδι
φυσικα τα πηρωσα ολα

Pan (dvs)
23/10/2015, 14:53
@πανο:ποιο ειναι το αυτονοητο;να μην πηγαινω βολτες μονος μου;

Οχι ρε Ακη,εσυ αποφασιζεις το τι και το πως.

Οταν εχεις και καποιον αλλο διπλα σου,γινονται ευκολοτερα τα πραγματα.

devil's animal
23/10/2015, 14:55
καποια στιγμη πριν 2-3 χρονια, ημουν Αθηνα και χρησιμοποιουσα πολυ το cbf125 για τις δουλειες μου και για την δουλεια μου...
οταν πηγαινα για την δουλεια μου, 99% επαιρνα και συναδελφο μαζι γιατι χρειαζοταν...δεν καναμε τιποτα τραγικο σε αποστασεις, εντος Δημου Αθηναιων οι μετακινησεις αλλα 83 κιλα εγω, 95 αυτος, ξεπερναγαμε το οριο της honda που ελεγε 160 για το συγκεκριμενο οχημα...
καπου καπου ετρωγε και ανοιγματα με το εν λογω φορτιο...οχι κοφτες, αλλα λιγο πριν...

μετα απο μια δουλεια, παω να το βαλω μπροστα και ακουγεται σαν ducati και χειροτερα...αρχιζω και σκεφτομαι απο καδενα (πολυ χλωμο), μεχρι μπιελα (πολυ πιθανο)...
μιλαμε το μηχανακι βαραγε ολοκληρο...αφου φοβομουν να το καβαλησω μηπως μου καρφωθει καμια βαλβιδα στα @@...:lol:

το βαζω να το ακουσει ο Αντωνης (reinmeister) απο το τηλ... μου λεει βαραει ασχημα...φερτο απο εδω και βλεπουμε...ηταν γραφειο...
το παω απο εκει...το κοιταει απο εδω...το κοιταει απο εκει...
λαδι ειχε μεσα κανονικα...

παιρνει μια πενσα, σφιγγει λιγο τις βιδες του λαιμου της εξαγωγης...λουλουδι...:eek::uplate::eyepop:

παω μετα σπιτι παιρνω ενα 8-10 (δεν θυμαμαι)...σφιγγω καλυτερα...πενα...

ουτε που μπορουσα να φανταστω οτι ξεσφιγμενος λαιμος εξατμισης μπορει να κανει ετσι...
ειχε ξεσφιξει τοσο, που ακουγοταν ξεκαθαρα οτι ηταν κατι απο το μοτερ...

μετα μου'κανε πλακα το κωλοπαιδο οτι αν ηταν αλλος θα πεταγε ενα "μπιελα ειναι, περνα αυριο να το παρεις"...
θα σφιγγε βιδες και θα του ακουμπαγα κανενα 400αρι για εργασια και ανταλλακτικα...:cry:

zannisvel
23/10/2015, 14:59
Την εχω πατησει και εγω με το προστατευτικο των λαιμων της εξατμισης στο ΧΤ. Ειχε πεσει η μια βιδα και συντονιζε πανω στο λαιμο της εξατμισης και εκανε λες και οι βαλβιδες κουζουνιζαν. 3 εγκεφαλικα επαθα μεχρι να το εντοπισω...

akis_trevor
23/10/2015, 14:59
Οχι ρε Ακη,εσυ αποφασιζεις το τι και το πως.

Οταν εχεις και καποιον αλλο διπλα σου,γινονται ευκολοτερα τα πραγματα.
ειπα και παραπανω.πολυ ευχαριστως να συνταξιδευω με φιλο που ταιριαζουμε οδηγικα.πχ με τον taisteal μπορω να παω βολτα,ταξιδι ομως μαζι του δεν μπορω να κανω..τι να πω;αφου εχει ατσαλινο κωλο ο ανθρωπος.
παντως σε μια μηχανικη βλαβη,αν δεν εχεις αρκετες γνωσεις,θεωρητικα και πρακτικα,δεν νομιζω πως και 10 μηχανακια να ειναι μαζι,μπορει να υπαρξει ουσιαστικη βοηθεια στο να λυθει η ζημια.

taisteal
23/10/2015, 17:30
κοιτα,μηχανικος δεν ειμαι.τωρα να βρω μια βλαβη την οποια δεν μπορεσαν να βρουν 2 μηχανικου,με αδεια (α)σκησεως επαγγελαμτος.....



Αφου ξερεις καλα οτι οι περισσοτεροι μηχανικοι ειναι δια τον πεο και δεν ασχολουνται..
Τα πτυχια δεν μου λενε τιποτα προσωπικα.
Οσο ασχολεισαι εσυ με το μηχανακι σου,τοσο περισσοτερο θα το μαθαινεις και θα το''νιωθεις''

George_M.
24/10/2015, 03:00
Μαθε οσο πιο καλα μπορεις το μηχανακι σου..
Ειναι βασικο να ξερεις,και αν χρειαστει να επιδιορθωσεις κατι ακομη και σε ενα πρατηριο
Δεν λεμε να αλλαξεις ρουλεμαν στροφαλου,αλλα να βαζεις χερι σχεδον παντου και να μην σε σταματουν μικροζημιες



προσωπικη αποψη μετα απο 21 ετη τεχνικος εκ των οποιων 7 κατασκευη κ 14 βαρδια.

οφειλουμε ολοι οσοι κανουμε χρηση μοτοσυκλετας να ζητουμε απο τον μηχανικο μας (ακομα κ αν χρειαστει να του πληρωσουμε 2-3 εργατωρες) να μας κανει μια παρουσιαση των μικρων αυτων μικροβλαβων κ πως επισκευαζονται στον δρομο.
δλδ ενα μινι σεμιναριο με τα βασικα που ολοι μας ''θεωρουμε'' πως γνωριζουμε αλλα τελικα δεν...
επισης η παρακολουθηση ενος σερβις απο κοντα (στην μοτο μας παντα) εχει πολλα να μας δωσει,ακομα κ το πως βγαινουν τα πλαινα να μαθουμε ειναι κερδος.
τωρα βεβαια οσο εξελισονται οι κατασκευες τοσο λιγοτερο ερασιτεχνικα χερια θα μπαινουν... αλλα παντα θα υπαρχουν σημεια που θα μπορεσουμε να επεμβουμε.

spyrakos35
24/10/2015, 06:55
να πω και κατι για τους μαστορες που εγινε η κουβεντα πιο πισω.(γιαυτο και το εβαλα στο οφ τοπικ βασικα γιατι ηξερα πως θα γινει τετοια κουβεντα).
καταρχην οσοι με γνωριζουν εστω και λιγο,ξερουν οτι δεν λεω παπαριες χαρην εντυπωσιασμου.δεν το χω,δεν με απασχολει.
δευτερον.ξαναγραφω αυτο που εγραψα στην αρχη του θεματος.με το που πηγα στον δικο μου μαστορα,δεν το κοιταξε,με τον ηχο και μονο,πριν καλα καλα σταματησω,καταλαβε τι εγινε.τι να πω;ειναι τοσο αλανι;;;και οι αλλοι δεν το χουν;;;
τριτον.ο πρωτος μαστορας ηταν 50+ ο δευτερος νομιζω περι τα 40.εφοσον ειπωθηκε απο ατομα που κατεχουν λιγο μηχανολογικες γνωσεις,μοιαζει ο ηχος του ρευματος στην προκειμενη περιπτωση, με αυτον της καδενας,δεν θα επρεπε να ριξουν μια ματι στις πιπες;οποτε ενα φαουλ ειναι αυτο.
αν απτην αλλη το καταλαβαν,και μου ελεγαν:ρε φιλε ειναι αυτο κι αυτο,πρεπει να το φτιαξουμε και θελω 30 ευρω.σαφως και θα τα εδινα να συνεχισω το ταξιδι μου.
αν τους χαλανε τα 30 ευρω για 5 λεπτα τι να πω;;;μαλλον ζω αλλου γιατι εγω δουλευω 6+ ωρες την μερα και 30 ευρω ΔΕΝ παιρνω μεροκαματο.

α γειά σου με τους παπάρες....

:beer:

Billymuse
24/10/2015, 11:21
α γειά σου με τους παπάρες....

:beer:

Kαι μετα λένε γιατι δεν παίρνει κανα τίτλο καμια ομάδα απο τη Σαλόνικα με τα ταγάρια

spyrakos35
24/10/2015, 11:24
Kαι μετα λένε γιατι δεν παίρνει κανα τίτλο καμια ομάδα απο τη Σαλόνικα με τα ταγάρια

:bawl:

chester24
24/10/2015, 17:58
Ακη μην μασας ρε... Ολα γκουντ!!! Καθε εμποδιο για καλο φιλος!!!!!! Τωρα με τις μηχανικαντζες που εχουμε μπλεξει... Δυστυχως στην χωρα μας οι περισοοτεροι ειναι πολυ του μπλαμπλα και της πυρηνικης επιστημης.... Φακ ιτ.

Στην τελικη αφου ειστε καλα, ξεκινα σχεδια για το επομενο... :beer::beer:

noodles
24/10/2015, 20:34
αφου δεν ηταν κατι σοβαρο, τελος καλο ολα καλα. το θεμα πως τα κτελ το εχουν ξεφτυλισει και οι μηχανικοι εχουν μαθει να τα κανουν ολα μηχανικα χωρις να νιαζονται για τον πελατη. ειναι μ@λ@κες και οι 2 στους οποιους πηγες, θα ειχανε και λιγο δουλεια και σκεφτηκανε να σου πουνε πως ειναι ακριβη ζημια για να φυγεις. βεβαια μπορει να ειναι τελειως ασχετοι και μην καταλαβανε τι εχεις οντως και θελανε να σε ξεφορτωθουνε γρηγορα.

ρε παιδια, μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται οι μ@λ@κες μηχανικοι να πνιγονται στη δουλεια και να εχουν το καλυτερο ονομα στην πιατσα αλλα οι λιγοι καλοι να εχουν ελαχιστους πελατες, ισα ισα για το μεροκαματο? ειναι τοσο ασχετοι οι περισσοτεροι οι ιδιοκτητες μοτοσυκλετων που δεν καταλαβαινουν οτι τους κοροϊδευει ο μηχανικος?

εχω παει σε μηχανικο για αλλαγη λαδιου-φιλτρου λαδιου και ερχεται πελατης με ον/οφ για αλλαγη αντιψυκτικου. ο μηχανικος απλα συμπληρωσε με νερο απο μπουκαλι που επινε, το δοχειο συμπληρωσης. ανετος τελειως, μπροστα στα ματια μου.

teogtp
24/10/2015, 20:39
αφου δεν ηταν κατι σοβαρο, τελος καλο ολα καλα. το θεμα πως τα κτελ το εχουν ξεφτυλισει και οι μηχανικοι εχουν μαθει να τα κανουν ολα μηχανικα χωρις να νιαζονται για τον πελατη. ειναι μ@λ@κες και οι 2 στους οποιους πηγες, θα ειχανε και λιγο δουλεια και σκεφτηκανε να σου πουνε πως ειναι ακριβη ζημια για να φυγεις. βεβαια μπορει να ειναι τελειως ασχετοι και μην καταλαβανε τι εχεις οντως και θελανε να σε ξεφορτωθουνε γρηγορα.

ρε παιδια, μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται οι μ@λ@κες μηχανικοι να πνιγονται στη δουλεια και να εχουν το καλυτερο ονομα στην πιατσα αλλα οι λιγοι καλοι να εχουν ελαχιστους πελατες, ισα ισα για το μεροκαματο? ειναι τοσο ασχετοι οι περισσοτεροι οι ιδιοκτητες μοτοσυκλετων που δεν καταλαβαινουν οτι τους κοροϊδευει ο μηχανικος?

εχω παει σε μηχανικο για αλλαγη λαδιου-φιλτρου λαδιου και ερχεται πελατης με ον/οφ για αλλαγη αντιψυκτικου. ο μηχανικος απλα συμπληρωσε με νερο απο μπουκαλι που επινε, το δοχειο συμπληρωσης. ανετος τελειως, μπροστα στα ματια μου.

Καλα η αχαριστια παει συννεφο εδω μεσα!
Ρε ο ανθρωπος δοκιμαζει τα ανταλλακτικα που θα τοποθετηθουν στο οχημα σου και εσυ γκρινιαζεις;
Υμαρτον λεμε.................



:lol:

noodles
24/10/2015, 20:53
δεν ειμαι αχαριστος, καθε αλλο μαλιστα. του ειπα πως για τελεια δουλεια το καλυτερο ειναι το αυρα, το βικος δεν κανει. :p

akis_trevor
24/10/2015, 20:54
Καλα η αχαριστια παει συννεφο εδω μεσα!
Ρε ο ανθρωπος δοκιμαζει τα ανταλλακτικα που θα τοποθετηθουν στο οχημα σου και εσυ γκρινιαζεις;
Υμαρτον λεμε.................



:lol:

εισαι μλκς!!!!:bawl::bawl::bawl:

virus
24/10/2015, 20:59
αφου δεν ηταν κατι σοβαρο, τελος καλο ολα καλα. το θεμα πως τα κτελ το εχουν ξεφτυλισει και οι μηχανικοι εχουν μαθει να τα κανουν ολα μηχανικα χωρις να νιαζονται για τον πελατη. ειναι μ@λ@κες και οι 2 στους οποιους πηγες, θα ειχανε και λιγο δουλεια και σκεφτηκανε να σου πουνε πως ειναι ακριβη ζημια για να φυγεις. βεβαια μπορει να ειναι τελειως ασχετοι και μην καταλαβανε τι εχεις οντως και θελανε να σε ξεφορτωθουνε γρηγορα.

ρε παιδια, μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται οι μ@λ@κες μηχανικοι να πνιγονται στη δουλεια και να εχουν το καλυτερο ονομα στην πιατσα αλλα οι λιγοι καλοι να εχουν ελαχιστους πελατες, ισα ισα για το μεροκαματο? ειναι τοσο ασχετοι οι περισσοτεροι οι ιδιοκτητες μοτοσυκλετων που δεν καταλαβαινουν οτι τους κοροϊδευει ο μηχανικος?

εχω παει σε μηχανικο για αλλαγη λαδιου-φιλτρου λαδιου και ερχεται πελατης με ον/οφ για αλλαγη αντιψυκτικου. ο μηχανικος απλα συμπληρωσε με νερο απο μπουκαλι που επινε, το δοχειο συμπληρωσης. ανετος τελειως, μπροστα στα ματια μου.

μα αν δεν ξερεις ουτε τι ειναι το αντιψυκτικο ε θα πας συνεργειο.


Μαθε οσο πιο καλα μπορεις το μηχανακι σου..
Ειναι βασικο να ξερεις,και αν χρειαστει να επιδιορθωσεις κατι ακομη και σε ενα πρατηριο
Δεν λεμε να αλλαξεις ρουλεμαν στροφαλου,αλλα να βαζεις χερι σχεδον παντου και να μην σε σταματουν μικροζημιες


Αφου ξερεις καλα οτι οι περισσοτεροι μηχανικοι ειναι δια τον πεο και δεν ασχολουνται..
Τα πτυχια δεν μου λενε τιποτα προσωπικα.
Οσο ασχολεισαι εσυ με το μηχανακι σου,τοσο περισσοτερο θα το μαθαινεις και θα το''νιωθεις''


μονο τα απλα και τα βασικα καλο κανουν. ειναι και ψυχοθεραπεια :):)


ακη μια περιπετεια ηταν δυσαρεστη μεν αλλα να μην σου ξανατυχει :beer:

akis_trevor
27/10/2015, 19:42
να ενημερωσω και για τα περι ασφαλιστικης.πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν να τους στειλω τα εισιτηρια με ταχυδρομιο και θα επικοινωνησουν μαζι μου.
οταν εχω νεα θα ξαναποσταρω να υπαρχει..:wave2:

McTalas
27/10/2015, 19:49
κριμα ρε ακη και για την ταλαιπορια αλλα και για το ταξιδι, μερικες φορες αμα δε σε θελει, δε σε θελει το μπουρδελο.
και μια :beer: για παρηγορια

akis_trevor
27/10/2015, 19:55
κριμα ρε ακη και για την ταλαιπορια αλλα και για το ταξιδι, μερικες φορες αμα δε σε θελει, δε σε θελει το μπουρδελο.
και μια :beer: για παρηγορια

ε ναι..αν δεν σε θελει,δεν πα να γ@μιεσ@ι αναποδα δεν προκειτα να καταφερεις τιποτα..
θενξ και τσακω μια να πιουμε παρεα ;) :beer:

duke200
28/10/2015, 07:22
το 70% των μηχανικών είναι ψευτες και απατεώνες γιατι επίσις το 70% του κόσμου είναι ανήθικοι, κομπλεξικοί, ψευτες και βρωμιαρέοι (στην ψυχή). Και οι μηχανικοί άνθρωποι είναι, άρα προέρχονται απο αυτα τα ποσοστα.

Φυσικά άμα ρωτήσεις όλο αυτό το 70% θα σου πεί οτι "εγω ρε μλκ είμαι καλός άνθρωπος".

teogtp
28/10/2015, 09:47
το 70% των μηχανικών είναι ψευτες και απατεώνες γιατι επίσις το 70% του κόσμου είναι ανήθικοι, κομπλεξικοί, ψευτες και βρωμιαρέοι (στην ψυχή). Και οι μηχανικοί άνθρωποι είναι, άρα προέρχονται απο αυτα τα ποσοστα.

Φυσικά άμα ρωτήσεις όλο αυτό το 70% θα σου πεί οτι "εγω ρε μλκ είμαι καλός άνθρωπος".

Αυτό το ποσοστό απο που προκυπτει;
Υπηρξε τηλ. γκαλοπ;
Καλπες εξω απο καθε συνεργείο;

duke200
28/10/2015, 11:34
μην κολάς στα ποσοστά μπορει να ναι και 80 ή 60, δεν έχει σημασία αυτο...

teogtp
28/10/2015, 11:37
μην κολάς στα ποσοστά μπορει να ναι και 80 ή 60, δεν έχει σημασία αυτο...

Κοιτα μπορεις να πεις κατι σαν αυτο (https://www.youtube.com/watch?v=k_uF58PZGE8)...........
Και καθαρισες.....

:lol:

dimmie_72
28/10/2015, 12:11
Αυτό το ποσοστό απο που προκυπτει;
Υπηρξε τηλ. γκαλοπ;
Καλπες εξω απο καθε συνεργείο;


μην κολάς στα ποσοστά μπορει να ναι και 80 ή 60, δεν έχει σημασία αυτο...

μπορείτε να το θέσετε ταυτόχρονα σαν ερώτημα με αφορμή την ηλεκτρονική ψηφοφορία για την εκλογή του προέδρου της ΝΔ. :rolleyes:

AUFGEBRACHT
30/10/2015, 16:37
Σημερινό περιστατικό, έτσι για να έχουμε να λέμε... Αλλαγή λαδιών στην επίσημη αντιπροσωπεία ελέω εγγύησης, ευτυχώς για τελευταία φορά. Πάω με το 5κιλο ανά χείρας όπως πάντα, καθώς έχω καταλήξει μετά από έρευνα στο συγκεκριμένο λάδι. Σύμφωνα με το manual του αυτοκινήτου η χωρητικότητα του λαδιού μαζί με αλλαγή φίλτρου είναι 4,3lt. Την πρώτη φορά μου είχαν βάλει 4,6lt (τα δικά τους λάδια), τη δεύτερη φορά που πήγα μου είχαν βάλει 4,8lt και είχα κάνει φασαρία και τότε, πάω λοιπόν σήμερα με το 5κιλο ανά χείρας, τα αλλάζει, πληρώνω, φεύγω και στο δρόμο με κόβει κρύος ιδρώτας. Σταματάω στην άκρη, κοιτάζω πίσω στο πορτ μπαγκάζ, πουθενά το λάδι!!! Γυρνάω επιτόπου πίσω, ο ιδιοκτήτης και ο αρχιμηχανικός (και υιός του ιδιοκτήτη) κάπνιζαν ανέμελοι. Ακολουθεί ο διάλογος:

-Ξέχασες κάτι;
-Εσείς μάλλον ξεχάσατε. Πόσο λάδι πήρε ο κινητήρας;
-Α δεν ξέρω, κάτσε να ρωτήσω το παιδί που τα άλλαξε.
(Επεμβαίνει ο πατήρ) -Τι έγινε;
-Σας έφερα ένα 5κιλο λάδι και δεν μου το επιστρέψατε, πόσο λάδι βάλατε;
-Εάν είναι έτσι έχεις απόλυτο δίκιο, έπρεπε να σου επιστρέψουν το λάδι.
-Ρε δεν με νοιάζει το λάδι, κράτα το δώρο, πόσο λάδι βάλατε στον κινητήρα;
(Επιστρέφει ο υιός) -Δεν περίσσεψε λάδι, γιαυτό δεν στο επιστρέψαμε
-Πάτε καλά; Σας έφερα 5 λίτρα λάδι και τα βάλατε όλα;
-Όχι όλα, περίσσεψαν 100ml αλλά τα πέταξε κατά λάθος το παιδί.
-Το manual το λέει καθαρά, παίρνει 4.3 λίτρα πως βάλατε 4,9;;;
-Δεν ξέρουν αυτοί.
-Δεν ξέρουν αυτοί που το έφτιαξαν; Τότε τι τα δίνουν τα manual?
-Τόσο είναι χωρίς την αλλαγή φίλτρου.
-Ρε αφού το γράφει καθαρά, μέγιστη χωρητικότητα ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ 4,3λίτρα.
-Και την άλλη φορά πάλι φασαρία έκανες ότι σου είχαμε βάλει παραπάνω.
-Μα κάθε φορά που έρχομαι βάζετε παραπάνω... Είναι δυνατό να βάζετε 5 λίτρα λάδι σε common rail πετρελαιοκινητήρα; Κολυμπάει στο λάδι, θα περάσει στο κάρτερ και θα κάψει κινητήρα.
-Μα αφού μετράμε με το δείκτη και τη βέργα, τόσο πήρε. :uplate:
-Μα μετράς με ΚΡΥΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ, είναι δυνατόν;;;;
-Δεν έχεις πρόβλημα σου λέω, τόσο παίρνει, δεν ξέρω εγώ;

Φεύγω, τηλέφωνο στην επίσημη αντιπροσωπεία στα κεντρικά, ζητάω να μιλήσω με τεχνικό, του τα εξηγώ και παίρνω την απάντηση: Σε καμία περίπτωση δεν παίρνει 5 λίτρα, έχουν κάνει λάθος, να πάτε πίσω να τραβήξουν την επιπλέον ποσότητα, άντε να έπαιρνε 4,6 λίτρα στη χειρότερη... Κάθε σχόλιο περιττό νομίζω!!!

lykourgi
30/10/2015, 16:49
Κλασσική περίπτωση.

Να ζητάς να σου βάζουν ελαφρώς λιγότερο και να το συμπληρώνεις εσύ αργότερα όσο πρέπει.

duke200
30/10/2015, 18:58
πολυ φασαρία για το τίποτα. κρυο έχει σχεδόν την ίδια σταθμη, παρα την συστολή γιατι κάθεται όλο το λάδι κάτω. Αν ο δείκτης είναι μεταξύ min και max δεν πανα βαλανε και 8 λιτρα, το λάδι είναι σωστο.

"Κολυμπάει στο λάδι, θα περάσει στο κάρτερ και θα κάψει κινητήρα".

Το λάδι είναι ουτως η άλλως στο κάρτερ. Απο πού θα περάσει το λάδι στο μοτέρ? το πολύ πολύ απο το λίγο παραπάνω λάδι να χεις ελαφρά μειωμένη απόδοση (λόγω ζορίσματος του στροφάλου) και πολλές αναθυμιάσεις.

teogtp
30/10/2015, 19:05
πολυ φασαρία για το τίποτα. κρυο έχει σχεδόν την ίδια σταθμη, παρα την συστολή γιατι κάθεται όλο το λάδι κάτω. Αν ο δείκτης είναι μεταξύ min και max δεν πανα βαλανε και 8 λιτρα, το λάδι είναι σωστο.

"Κολυμπάει στο λάδι, θα περάσει στο κάρτερ και θα κάψει κινητήρα".

Το λάδι είναι ουτως η άλλως στο κάρτερ. Απο πού θα περάσει το λάδι στο μοτέρ? το πολύ πολύ απο το λίγο παραπάνω λάδι να χεις ελαφρά μειωμένη απόδοση (λόγω ζορίσματος του στροφάλου) και πολλές αναθυμιάσεις.

Αααα εντάξει. .....
Και εγω νομιζα οτι θα υπήρχε πρόβλημα με την ευρυθμη λειτουργία του μοτερ......

AUFGEBRACHT
30/10/2015, 21:35
πολυ φασαρία για το τίποτα. κρυο έχει σχεδόν την ίδια σταθμη, παρα την συστολή γιατι κάθεται όλο το λάδι κάτω. Αν ο δείκτης είναι μεταξύ min και max δεν πανα βαλανε και 8 λιτρα, το λάδι είναι σωστο.

"Κολυμπάει στο λάδι, θα περάσει στο κάρτερ και θα κάψει κινητήρα".

Το λάδι είναι ουτως η άλλως στο κάρτερ. Απο πού θα περάσει το λάδι στο μοτέρ? το πολύ πολύ απο το λίγο παραπάνω λάδι να χεις ελαφρά μειωμένη απόδοση (λόγω ζορίσματος του στροφάλου) και πολλές αναθυμιάσεις.


H μηχανολογία δεν είναι το φόρτε μου, ιδιαίτερα στα κουτιά, αλλά ξέρω πως στους κινητήρες diesel common rail εάν από αυξημένη ποσότητα λαδιού στο κάρτερ ο στροφαλοφόρος κολυμπάει στο λάδι, αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ανεξέλεγκτη και ξαφνική αυτοανάφλεξη του κινητήρα και φυσικά την καταστροφή του. Ο δείκτης εννοείται πως είναι πάνω από το max. Όσο για το εάν είναι πολύ φασαρία για το τίποτα, φαντάζομαι ότι το manual δεν αναφέρει για πλάκα επί λέξει "σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται η στάθμη λαδιού να είναι πάνω από την ένδειξη max-κίνδυνος πρόκλησης ζημιάς στον κινητήρα και στο σύστημα εξαγωγής καυσαερίων, εάν η στάθμη βρίσκεται πάνω από το επιτρεπτό όριο μην συνεχίσετε την οδήγηση, ακινητοποιήστε το όχημα, σβήστε τον κινητήρα και ζητήστε βοήθεια από συνεργείο".

Tedvj23
30/10/2015, 21:39
AUFGEBRACHT -Δεν έχεις πρόβλημα σου λέω, τόσο παίρνει, δεν ξέρω εγώ; :bawl:

AUFGEBRACHT
30/10/2015, 21:41
AUFGEBRACHT -Δεν έχεις πρόβλημα σου λέω, τόσο παίρνει, δεν ξέρω εγώ; :bawl:

Δε λες που δεν πήρα να τους πάω την 20λιτρη συσκευασία...τυχερός είμαι!!!

Tedvj23
30/10/2015, 21:45
Δε λες που δεν πήρα να τους πάω την 20λιτρη συσκευασία...τυχερός είμαι!!!
Παλι 100 ml περίσσεψαν θασουλεγε ...:bawl:
Μαμησια που θελλουν οι κωλοι τους ομως ρε φουστη μου πω πω πω...:a31::a26: