PDA

View Full Version : Honda SH150 _ Δυνατο πατημα φρενου για να παρει μπροστα



kokos08
23/10/2015, 14:07
Καλησπερα, αγορασε η αδερφη μου ενα Honda SH 150 καινουριο απο πολυ γνωστο και κλασικο ονομα στην ΑΘηνα με πολλα μαγαζια, καταλαβατε, τελος παντων...
Λοιπον το φρενο θελει τερμα δυναμη και πατημα της μιζας μετα για να παρει μπροστα. Οταν της ειπα οτι δεν παιζει να θελει τοσο τραγικη δυναμη το φρενο, να πας να του το δειξεις στο συνεργειο. Αφου λοιπον πηγε πηρε την απαντηση οτι στην αρχη ετσι ειναι, στην πορεια θα μαλακωσει.
Καλα κατι τετοιο δεν παιζει να συμβαινει απλα ρωταω κι εδω να παρω μια γνωμη.

GFawkes
23/10/2015, 14:13
Ετσι ειναι

εχει 2πλο διακοπτη και πρεπει να το πατησεις διχως αυριο....δυστυχως

BLiTzER
23/10/2015, 14:13
Να μας πει ο Βύρωνας :lol:

kokos08
23/10/2015, 14:14
Να μας πει ο Βύρωνας :lol:

Μωρε ας μας πει και το Παγκρατι, no problem :)

Panos76
23/10/2015, 14:15
Ετσι ειναι

εχει 2πλο διακοπτη και πρεπει να το πατησεις διχως αυριο....δυστυχως

:confused: παίζει αυτό το πράγμα;;

Έχει ένας γείτονας το 150άρι κούτα (πέρυσι το πήρε), θα τον ρωτήσω και αυτόν.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση, δάκτυλος ντουκάτι θα είναι. :D

kokos08
23/10/2015, 14:16
Ετσι ειναι

εχει 2πλο διακοπτη και πρεπει να το πατησεις διχως αυριο....δυστυχως

Toσο πολυ δυναμη??? Τι να πω, θα της πω να παταει το φρενο τη μια μερα με το ενα χερι την αλλη μερα με το αλλο να τουμπανιαστει ομοιομορφα τουλαχιστον

kokos08
23/10/2015, 14:20
:confused: παίζει αυτό το πράγμα;;

Έχει ένας γείτονας το 150άρι κούτα (πέρυσι το πήρε), θα τον ρωτήσω και αυτόν.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση, δάκτυλος ντουκάτι θα είναι. :D

Για κοιταξε το αν μπορεις, αν ειναι πραγματικα ετσι σε ολα παντως τι να πω, πολυ κουφο για τοσα λεφτα μηχανακι. Κοιτα του γειτονα το αριστερο χερι, αν εχει παπια τουμπανο μαλλον θα καταλαβεις

GFawkes
23/10/2015, 14:22
Μονο με το αριστερο παιρνει μπρος....

εαν θελεις μπορεις να απενεργοποιησεις τον διακοπτη βραχυκυκλωνοντας τα καλωδια του με μια γεφυρα.

kokos08
23/10/2015, 14:25
Μονο με το αριστερο παιρνει μπρος....

εαν θελεις μπορεις να απενεργοποιησεις τον διακοπτη βραχυκυκλωνοντας τα καλωδια του με μια γεφυρα.

Ναι μονο με το αριστερο παιρνει το ξερω. Ε καινουριο μηχανακι ειναι, μην βαζουμε χερι , ξερω κι εγω.

congate7
23/10/2015, 14:25
Σε sh300 2 φίλων μου όποτε τα έχω πάρει βόλτα, έχω παρατηρήσει αυτό ακριβώς που λες. Θέλει γερό τράβηγμα το φρένο

amyroukai
23/10/2015, 14:29
Το είχαν γράψει και στην δοκιμή του 300 στο ΜΟΤΟ περιοδικό.
Είναι το "φυσιολογικό" του.

kokos08
23/10/2015, 14:32
Αν ειναι ετσι τι να πω, οκ...μαλακια παντως

MG-KTiNoS
23/10/2015, 14:51
Το είχαν γράψει και στην δοκιμή του 300 στο ΜΟΤΟ περιοδικό.
Είναι το "φυσιολογικό" του.
τι διαβάζεις ρπστμ...??

zannisvel
23/10/2015, 14:56
Και ΄γω που πηρα ενα sh βολτα προσφατα, στην αρχη δε μπορουσα να καταλαβω γιατι δε ξεκιναει. Τελικα τα καταφερα αλλα νομιζα οτι το κολπο ειναι να πατας και τα 2 φρενα, μεχρι που το γυρισα στον ιδικτητη και μου ειπε οτι απλα θελει περισσοτερη δυναμη, αλλα οταν λεμε περισσοτερη δυναμη εννοουμε τσαρουχωμα.

Bob_o_mastoras
23/10/2015, 15:18
Ναι, ετσι ειναι απο το εργοστασιο. Θελει τεραστια πιεση στη μανετα για να παρει μπρος.. Μ@λακια συστημα!!

Καλυτερα κανε αυτο που λεει ο GFawkes. Αλλιως θα παιδευεται η κοπελα καθε φορα..

byron
23/10/2015, 18:52
Το σύστημα μαλακία ^2 είναι έτσι δυστυχώς. Δεν είναι θέμα μόνο δύναμης, το πραγματικό πρόβλημα αφορά σβήσιμο κινητήρα εν κινήσει, κάτι που στο 300αρι συμβαίνει, και όταν συμβεί πρέπει να σταματήσεις για να ξαναπάρει.

Προσωπικά το καταργησα το υπέροχο σύστημα, με γεφυρωμα του διακόπτη. Τώρα παίρνει μπροστά χωρίς να πατάω φρένο.

bulmont
23/10/2015, 19:16
Nα γιατί Χόντα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:bawl::bawl::bawl:

stefanos
23/10/2015, 19:47
Το σύστημα μαλακία ^2 είναι έτσι δυστυχώς. Δεν είναι θέμα μόνο δύναμης, το πραγματικό πρόβλημα αφορά σβήσιμο κινητήρα εν κινήσει, κάτι που στο 300αρι συμβαίνει, και όταν συμβεί πρέπει να σταματήσεις για να ξαναπάρει.

Προσωπικά το καταργησα το υπέροχο σύστημα, με γεφυρωμα του διακόπτη. Τώρα παίρνει μπροστά χωρίς να πατάω φρένο.

Να προσέχεις λοιπόν γιατί το κουμπί της μίζας μετά απο βροχές έχει το κακό συνήθειο να μένει πατημένο.:lol:
Το πρόσεξα όταν κάποιες φορές πατώντας φρένο για να ξεκινήσει μιζάριζε μόνο του (τέτοιος αυτοματισμός;))

kokos08
23/10/2015, 20:30
Mαλιστα καταλαβα, Honda ολο προσοντα... Αυτο με το αν σβησει ο κινητηρας σε κινηση δεν το ειχα σκεφτει, ειναι σημαντικο τελικα, θα φαει παρακαμψη το συστημα και τελος, δεν λεει ετσι. Ευχαριστω παιδια!

byron
23/10/2015, 21:02
να πας να του το δειξεις στο συνεργειο. Αφου λοιπον πηγε πηρε την απαντηση οτι στην αρχη ετσι ειναι, στην πορεια θα μαλακωσει.


Θεϊκή απάντηση...

Κατάλαβαν πως μιλούσε για διακόπτη και όχι για παπούτσι, ναι? ;)

Ichigo
23/10/2015, 22:22
Χαχαχαχα ετσι! :lol:
να σας δω εδω μεσα ξανα να αποθεώνετε τις υπεραξιόπιστες παπαρες που βγαζει η honda για σκουτερ μονο :smokin:

stefanos
23/10/2015, 23:09
Χαχαχαχα ετσι! :lol:
να σας δω εδω μεσα ξανα να αποθεώνετε τις υπεραξιόπιστες παπαρες που βγαζει η hondaitalia για σκουτερ μονο :smokin:

:):smokin:

noodles
24/10/2015, 20:38
αυτο ειναι που λενε πως τα χοντα θελουν χερια? :lol: δεν εχω οδηγησει τετοιο σκουτερ, αλλα για να καταλαβαω, σε σχεση πχ με gilera θελει πολυ περισσοτερη δυναμη στη μανετα?

Panos76
02/11/2015, 13:43
:confused: παίζει αυτό το πράγμα;;

Έχει ένας γείτονας το 150άρι κούτα (πέρυσι το πήρε), θα τον ρωτήσω και αυτόν.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση, δάκτυλος ντουκάτι θα είναι. :D

Λοιπόν, παίζει αυτό το πράγμα και η χονδάρα δεν το έκανε τυχαία, αλλά για αποτροπή ατυχημάτων (από μικρά παιδιά πχ.) ώστε να αποφευχθεί η περίπτωση του να βάλει κάποιος μπρος εύκολα κ να έχει ατύχημα.

Μάλιστα ο γνωστός, μου είπε ότι η αντιπροσωπεία προτείνει ρητά να ΜΗΝ προσπαθήσει κάποιος να επέμβει κ να μαλακώσει τη μανέτα.

Bob_o_mastoras
02/11/2015, 14:04
Λοιπόν, παίζει αυτό το πράγμα και η χονδάρα δεν το έκανε τυχαία, αλλά για αποτροπή ατυχημάτων (από μικρά παιδιά πχ.) ώστε να αποφευχθεί η περίπτωση του να βάλει κάποιος μπρος εύκολα κ να έχει ατύχημα.

Μάλιστα ο γνωστός, μου είπε ότι η αντιπροσωπεία προτείνει ρητά να ΜΗΝ προσπαθήσει κάποιος να επέμβει κ να μαλακώσει τη μανέτα.

Nαι, γιατι εχουν σκοτωθει εκατονταδες παιδακια απο εκκινηση σκουτερ... :dizzy:
Αλλωστε θελει τοση δυναμη στη μανετα που ουτε ενηλικας δεν μπορει να το βαλει μπρος.. :lol:

byron
02/11/2015, 14:06
Λοιπόν, παίζει αυτό το πράγμα και η χονδάρα δεν το έκανε τυχαία, αλλά για αποτροπή ατυχημάτων (από μικρά παιδιά πχ.) ώστε να αποφευχθεί η περίπτωση του να βάλει κάποιος μπρος εύκολα κ να έχει ατύχημα.

Μάλιστα ο γνωστός, μου είπε ότι η αντιπροσωπεία προτείνει ρητά να ΜΗΝ προσπαθήσει κάποιος να επέμβει κ να μαλακώσει τη μανέτα.


Δηλαδή τι θέλει να πει...οτι είναι πιο πιθανόν (και επικίνδυνο) να σου βουτήξει τα κλειδιά το 8χρονο, να ανέβει στο SH να κατεβάσει το διπλό στάντ και να κολλήσει στη μανέτα γκοτζίλα, ή να σου σβύσει το SH εν κινήσει σε λεωφόρο και να πρέπει να διασχίσεις 1-2 λωρίδες ρολλάροντας και με αυτοκίνητα από πίσω προκειμένου να σταματήσεις για να βάλεις μπροστά?
Απαντήσεις του στυλ, τα SH-300 δεν σβύνουν ποτέ και λοιπά καρότα, δεν γίνονται αποδεκτά.

Η Χονδάρα έκανε μαλακάρα να τους πει, και καλά θα κάνουν να σιώπουν αν δεν θέλουν να γίνονται ρόμπα.

GFawkes
02/11/2015, 14:16
εγω το επαθα σημερα παλι...δικαβαλος...

ευτυχως ηταν κοκκινο φαναρι στα 20 μετρα αλλιως....


Ειναι λιγο Μ@λ@κια....τουλαχιστον επρεπε να ακυρωνεται εν κινησει...!!

Επικινδυνο

Panos76
02/11/2015, 14:18
Μετέφερα ότι μου είπε παίδες.

Οκ, δεν το βλέπω εντελώς παράλογο σαν σκέψη (ασφάλεια) αλλά παράλογο θεωρώ το να πρέπει να σπάσεις τα δάχτυλά σου για να μπει μπροστά!

Μάλιστα, του λέω του γείτονα: Το έχει η αδερφή ενός γνωστού κ με ρωτούσε αν είναι φυσιολογικό κλπ κλπ.
και μου λέει: Γυναίκα;; Ξέχασέ το, δεν παίζει να το βάζει μπρος με τίποτα! :uplate:

kosni
02/11/2015, 14:26
Μου εχει συμβει να σβησει το sh300 καμια δεκαρια φορες συνολο, οι δυο ηταν αρκετα επικινδυνες...σκοτωνεσαι για πλακα...

byron
02/11/2015, 14:28
Μετέφερα ότι μου είπε παίδες.

Οκ, δεν το βλέπω εντελώς παράλογο σαν σκέψη (ασφάλεια) αλλά παράλογο θεωρώ το να πρέπει να σπάσεις τα δάχτυλά σου για να μπει μπροστά!


Το παράλογο βρίσκεται στο η "ιδέα" αγνοεί την ασφάλεια του οδηγού σε ρεαλιστικές συνθήκες που μπορούν να δημιουργήσουν σοβαρό ατύχημα. Ο ψεκασμός του, όταν κλείσεις το γκάζι μπορεί και να μην λειτουργήσει σωστά και να σβήσει. Οκ συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες αυτό...την μία φορά μου έσβησε στην Χαρ.Τρικούπη και βγήκα δεξιά, την επόμενη στα Προπύλαια και βγήκα αριστερά.

Αν σβήσει στην παραλιακή ή στη Συγγρού πχ...τι κάνει κάποιος εκεί? Προσευχές να μην έρχεται κάποιος από πίσω?

spyrakos35
03/11/2015, 11:32
Αν σβήσει στην παραλιακή ή στη Συγγρού πχ...τι κάνει κάποιος εκεί? Προσευχές να μην έρχεται κάποιος από πίσω?

στις 19 του μήνα που είναι το δικαστήριο θα σου απαντήσω

;)

byron
03/11/2015, 11:39
στις 19 του μήνα που είναι το δικαστήριο θα σου απαντήσω

;)

Εχω χάσει επεισόδια...
Δηλαδή?

spyrakos35
03/11/2015, 12:00
Εχω χάσει επεισόδια...
Δηλαδή?

δλδ θα σου μεταφέρω τι θα αποκριθεί ο δικαστής όταν τον ρωτήσω τι πρέπει να κάνει κάποιος, στην περίπτωση που, στην εθνική οδό, σε σημείο που δεν έχει κιολας ΛΕΑ, αναγκαστεί να σταματήσει το οχημα του

(έχει να κάνει με το ατύχημά μου του φλεβάρη)

kokos08
12/11/2015, 17:01
Θεϊκή απάντηση...

Κατάλαβαν πως μιλούσε για διακόπτη και όχι για παπούτσι, ναι? ;)

Tι να λεμε τωρα, ειναι και αξιοπιστος ο συγκεκριμενος...χεχεχε...γι αυτο μου μπηκε η ιδεα οτι κατι παιζει αλλα τελικα εχουν ολοι το ιδιο προβλημα

bulmont
12/11/2015, 17:18
δλδ θα σου μεταφέρω τι θα αποκριθεί ο δικαστής όταν τον ρωτήσω τι πρέπει να κάνει κάποιος, στην περίπτωση που, στην εθνική οδό, σε σημείο που δεν έχει κιολας ΛΕΑ, αναγκαστεί να σταματήσει το οχημα του

(έχει να κάνει με το ατύχημά μου του φλεβάρη)



Ρε μλκα, μεσ' την μέση του Ισθμού της Κορίνθου σταμάτησες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

:bawl::bawl:

Manalishi
01/08/2017, 17:43
δλδ θα σου μεταφέρω τι θα αποκριθεί ο δικαστής όταν τον ρωτήσω τι πρέπει να κάνει κάποιος, στην περίπτωση που, στην εθνική οδό, σε σημείο που δεν έχει κιολας ΛΕΑ, αναγκαστεί να σταματήσει το οχημα του

(έχει να κάνει με το ατύχημά μου του φλεβάρη)

Τελικά τί απάντησε???