PDA

View Full Version : Ποινή φυλάκισης ύστερα από πτώση μέσα στις εγκαταστάσεις συνεργείου μοτοσικλετών



Manalishi
23/10/2015, 14:38
Ποινή φυλάκισης 1,5 έτους, με τριετή αναστολή, επέβαλε το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης σε ιδιοκτήτη συνεργείου μοτοσικλετών, ο οποίος κρίθηκε ένοχος για τον θάνατο, από αμέλεια, 40χρονου, ύστερα από πτώση μέσα στις εγκαταστάσεις της επιχείρησης, στην οδό Μοναστηρίου.
Ο άτυχος άνδρας βρισκόταν ως πελάτης στο συνεργείο και έπεσε σε φρεάτιο που βρισκόταν μεταξύ δύο υπόγειων δαπέδων. Από την πτώση από ύψος δύο και πλέον μέτρων υπέστη κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις, αλλά και τραύματα στα πνευμόνια και στα πλευρά, εξαιτίας των οποίων κατέληξε ύστερα από νοσηλεία 20 ημερών σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης.
Ο κατηγορούμενος επιχειρηματίας αποποιήθηκε των ευθυνών του, τονίζοντας ότι ο ίδιος δεν βρισκόταν στο συνεργείο την ώρα που συνέβη το περιστατικό, ενώ επικαλέστηκε πινακίδα που ήταν αναρτημένη στο σημείο, η οποία απαγόρευε την είσοδο στους μη έχοντες εργασία.
Κρίθηκε όμως ένοχος, διότι δεν προέβη στη λήψη μέτρων προστασίας, τέτοιων που θα μπορούσαν να αποτρέψουν αυτό το αποτέλεσμα.

+++
http://www.naftemporiki.gr/story/1021021/thessaloniki-katadikastike-gia-ton-thanato-apo-ameleia-40xronou

Panos76
23/10/2015, 14:45
Πολύ λεπτό θέμα.

Σε παλαιότερες συζητήσεις σε άλλα φόρα, μαλώναμε μεταξύ μας για το αν καθόμαστε επάνω από τον μάστορα ή όχι (ώστε να ''επιβλέπουμε'' μη μας κοροϊδέψει).

BLiTzER
23/10/2015, 14:47
Πάνω από τον μάστορα, ναι. Πάνω από κενό 2.5 μέτρων είναι μάλλον επικίνδυνο.

zannisvel
23/10/2015, 14:49
Οντως ειναι λεπτο το θεμα γιατι ενας ανθρωπος εχασε τη ζωη του.
Ο μηχανικος οντως επρεπε να εχει παρει καποια μετρα προφυλαξης του χωρου.

MG-KTiNoS
23/10/2015, 14:50
Ποινή φυλάκισης 1,5 έτους, με τριετή αναστολή, επέβαλε το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης

σολομώντεια λυση....

Johny the Fox
23/10/2015, 14:56
<< Κρίθηκε όμως ένοχος, διότι δεν προέβη στη λήψη μέτρων προστασίας, τετοιων που θα μπορούσαν να αποτρέψουν αυτό το αποτέλεσμα.>>

Το σκεπτικο που στηριζεται η αποφαση ειναι σαφες .Μια απαγορευτικη πινακιδα δεν σταθηκε αρκετη για να αποτρεψει ουτε την αμελεια του μακαριτη,ουτε την ευθυνη του κατηγορουμενου.Μια πορτα κλειδωμενη ενδεχομενως θα ηταν πολυ πιο αποτελεσματικη στο να μην γινει το κακο.

duke200
23/10/2015, 15:25
μεγαλη ατυχια, θεός σχωρεστον.

γενικά δεν είμαι υπερ του να σαι πανω απο το μαστορα γιατι εγω δεν θα θελα να χα κανέναν πανω απο το κεφάλι μου να μου λεει την καθε παπ@ρια του όταν δουλευω. Γι΄αυτο καθε συνεργείο κατα τη γνωμη μου πρέπει να έχει το μηχανικό επισκευαστή και έναν εναν δέυτερο μηχανικό (μηχανικό PR) που θα κανει δημόσιες σχέσεις, θα ελεγχει για υποδείξεις των πελατών, θα κανονίζει τα ραντεβου, θα σηκώνει τα τηλέφωνα, θα ελέγχει τα service και γενικά θα ασχολείται με την εξυπηρέτση των πελατών. Ο μηχανικός PR θα παραδίδει το μηχανάκι στο μηχανικό-επισκευαστή με ένδειξη για το τι θέλει το κάθε μηχανάκι. Yστερα απο τις εργασίες ο μηχανικός-επισκευαστής θα το παραδίδει στον μηχανικό-PR και αυτος με τη σειρά του στον πελάτη.

Τωρα αυτα μπορει σε καποιους να φαίνονται λίγο κινέζικα, αλλα επειδή έχω δουλεψει σε συνεργείο (αυτοκινήτων) για λίγο καιρο, έτσι πρέπει να γίνεται κανονικά.

Bowleno
23/10/2015, 15:28
μεγαλη ατυχια, θεός σχωρεστον.

γενικά δεν είμαι υπερ του να σαι πανω απο το μαστορα γιατι εγω δεν θα θελα να χα κανέναν πανω απο το κεφάλι μου να μου λεει την καθε παπ@ρια του όταν δουλευω. Γι΄αυτο καθε συνεργείο κατα τη γνωμη μου πρέπει να έχει το μηχανικό επισκευαστή και έναν εναν δέυτερο μηχανικό (μηχανικό PR) που θα κανει δημόσιες σχέσεις, θα ελεγχει για υποδείξεις των πελατών, θα κανονίζει τα ραντεβου, θα σηκώνει τα τηλέφωνα, θα ελέγχει τα service και γενικά θα ασχολείται με την εξυπηρέτση των πελατών. Ο μηχανικός PR θα παραδίδει το μηχανάκι στο μηχανικό-επισκευαστή με ένδειξη για το τι θέλει το κάθε μηχανάκι. Yστερα απο τις εργασίες ο μηχανικός-επισκευαστής θα το παραδίδει στον μηχανικό-PR και αυτος με τη σειρά του στον πελάτη.

Τωρα αυτα μπορει σε καποιους να φαίνονται λίγο κινέζικα, αλλα επειδή έχω δουλεψει σε συνεργείο (αυτοκινήτων) για λίγο καιρο, έτσι πρέπει να γίνεται κανονικά.

καθόλου κινέζικα δεν φαίνονται, απλώς Κοστίζει αυτό....

Ζωή και δύναμη στους ανθρώπους που άφησε πίσω του ο άτυχος :(

sergiosm
23/10/2015, 15:41
Ποινή φυλάκισης 1,5 έτους, με τριετή αναστολή, επέβαλε το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης σε ιδιοκτήτη συνεργείου μοτοσικλετών, ο οποίος κρίθηκε ένοχος για τον θάνατο, από αμέλεια, 40χρονου, ύστερα από πτώση μέσα στις εγκαταστάσεις της επιχείρησης, στην οδό Μοναστηρίου.
Ο άτυχος άνδρας βρισκόταν ως πελάτης στο συνεργείο και έπεσε σε φρεάτιο που βρισκόταν μεταξύ δύο υπόγειων δαπέδων. Από την πτώση από ύψος δύο και πλέον μέτρων υπέστη κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις, αλλά και τραύματα στα πνευμόνια και στα πλευρά, εξαιτίας των οποίων κατέληξε ύστερα από νοσηλεία 20 ημερών σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης.
Ο κατηγορούμενος επιχειρηματίας αποποιήθηκε των ευθυνών του, τονίζοντας ότι ο ίδιος δεν βρισκόταν στο συνεργείο την ώρα που συνέβη το περιστατικό, ενώ επικαλέστηκε πινακίδα που ήταν αναρτημένη στο σημείο, η οποία απαγόρευε την είσοδο στους μη έχοντες εργασία.
Κρίθηκε όμως ένοχος, διότι δεν προέβη στη λήψη μέτρων προστασίας, τέτοιων που θα μπορούσαν να αποτρέψουν αυτό το αποτέλεσμα.

+++
http://www.naftemporiki.gr/story/1021021/thessaloniki-katadikastike-gia-ton-thanato-apo-ameleia-40xronou

Η απόφαση είναι πρωτόδικη. Ας δούμε τι θα πει και το Εφετείο.

Πάντως αυτές οι περιπτώσεις είναι αυτό που λέμε ... να μη σου τύχουν.

Και ποτέ μα ποτέ κανείς δεν μπορεί να σχηματίσει ασφαλή γνώμη χωρίς να δει τη δικογραφία...

sergiosm
23/10/2015, 15:45
σολομώντεια λυση....

Από αμέλεια ήταν. Τί θα έπρεπε να του επιβληθεί;

sniper
23/10/2015, 15:46
Από αμέλεια ήταν. Τί θα έπρεπε να του επιβληθεί;


Να του κόψουν το ένα πόδι, προφανώς. Κάτσε, θα ακουστούν κι άλλα σε λίγο.

MG-KTiNoS
23/10/2015, 15:57
Από αμέλεια ήταν. Τί θα έπρεπε να του επιβληθεί;

Δεν ξέρω ρε φίλε...
Απλά βλέπω ότι από την μια την τρώει, από την άλλη φεύγει κύριος, τη βγάζει καθαρή.
Πάει να πει?
Ναι μεν αλλά.
Σολομώντια λύση.


Να του κόψουν το ένα πόδι, προφανώς. Κάτσε, θα ακουστούν κι άλλα σε λίγο.
μλκ μου είσαι μεγάλο τρολ τελικά έτσι???
:D

sergiosm
23/10/2015, 15:58
Δεν ξέρω ρε φίλε...
Απλά βλέπω ότι από την μια την τρώει, από την άλλη φεύγει κύριος, τη βγάζει καθαρή.
Πάει να πει?
Ναι μεν αλλά.
:D

Δεν τη βγάζει καθαρή. Γιατί με την καταδίκη ανοίγει ο δρόμος για αποζημιώσεις.

sniper
23/10/2015, 16:00
...

μλκ μου είσαι μεγάλο τρολ τελικά έτσι???
:D

Αν ακούω τέτοια....

Αν πέσει δλδ ο ματρακάς σου επειδή δεν είχες βάλει καλά το σταντ ή κύλησε στην κατηφόρα και σκοτώσει κανέναν, με πόσα χρόνια στη φυλακή θα ένοιωθες καλά;

BLiTzER
23/10/2015, 16:04
Σε αυτή την περίπτωση, μπορείς να του καταλογίσεις ευθύνη ωστόσο. 1ον επειδή εκείνος προκάλεσε εμμέσως την πτώση και 2ον επειδή οδηγεί τιντιέμ.

Στην περίπτωση του συνεργείου, απ'ότι διάβασα, υπήρχε πινακίδα, άρα ο πελάτης κακώς βρισκόταν στον χώρο εργασίας και επίσης έπεσε σε κενό 2.5 μέτρων μόνος του. Ο ιδιοκτήτης δεν ήταν καν εκεί.

sniper
23/10/2015, 16:08
Να αφήσουμε τα νομικά για τα δικαστήρια;

Έχουμε ξαναπεί ότι η λογική δεν συμβαδίζει πάντα με τον νόμο.

MG-KTiNoS
23/10/2015, 16:09
Αν ακούω τέτοια....

Αν πέσει δλδ ο ματρακάς σου επειδή δεν είχες βάλει καλά το σταντ ή κύλησε στην κατηφόρα και σκοτώσει κανέναν, με πόσα χρόνια στη φυλακή θα ένοιωθες καλά;

κατ αρχήν ματρακάδες οδηγάς εσύ.
Εγώ ζω με τα μηχανάκια μου και τα γαμάω στα χλμ.
:cool:

Το άλλο που ρωτάς με το μπαρδόν και με όλο το σεβασμό για την άποψη σου
είναι μλκια !



Δεν τη βγάζει καθαρή. Γιατί με την καταδίκη ανοίγει ο δρόμος για αποζημιώσεις.
ΑΝ κάποιος ζητήσει....
Την έβαψε.
Κάτω από 200.000 δεν έχει κοστολογηθεί ζωή στην Ελλάδα.

sergiosm
23/10/2015, 16:21
ΑΝ κάποιος ζητήσει....
Την έβαψε.
Κάτω από 200.000 δεν έχει κοστολογηθεί ζωή στην Ελλάδα.

99,9% έχει ζητήσει.

Το πόσο θα πάει το πακέτο είναι πολύ σχετικό.
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες

sniper
23/10/2015, 16:25
κατ αρχήν ματρακάδες οδηγάς εσύ.
Εγώ ζω με τα μηχανάκια μου και τα γαμάω στα χλμ.
:cool:

Το άλλο που ρωτάς με το μπαρδόν και με όλο το σεβασμό για την άποψη σου
είναι μλκια !

...

Kαταρχάς καβαλάς TDM, άκυρο αυτό που είπες.

Ασε λοιπόν το μηχανάκι σου, μπαίνει ένας μέσα στο φαρμακείο αφού έχεις σφουγγαρίσει και έχεις βαλει και πινακίδα Caution, Wet floor, και σκοτώνεται.
Ποσα χρόνια φυλακής θες να κάνεις; Μη εξαγοράσιμα.

dimmie_72
23/10/2015, 16:30
Ασε λοιπόν το μηχανάκι σου, μπαίνει ένας μέσα στο φαρμακείο αφού έχεις σφουγγαρίσει και έχεις βαλει και πινακίδα Caution, Wet floor, και σκοτώνεται.
Ποσα χρόνια φυλακής θες να κάνεις; Μη εξαγοράσιμα.


υποθέτω ούτε όλη η Vichy και η L'Oreal δεν τον ξελασπώνει. το βρήκα;

MG-KTiNoS
23/10/2015, 16:40
Kαταρχάς καβαλάς TDM, άκυρο αυτό που είπες.

Ασε λοιπόν το μηχανάκι σου, μπαίνει ένας μέσα στο φαρμακείο αφού έχεις σφουγγαρίσει και έχεις βαλει και πινακίδα Caution, Wet floor, και σκοτώνεται.
Ποσα χρόνια φυλακής θες να κάνεις; Μη εξαγοράσιμα.

200...

οκ ?


υγ
Όταν και αν φτάσεις στην ηλικία μου
και έχεις ΤΔΜ θα πρέπει να είσαι πολύ χαρούμενος
:cool:

sniper
23/10/2015, 16:46
200...

οκ ?


υγ
Όταν και αν φτάσεις στην ηλικία μου
και έχεις ΤΔΜ θα πρέπει να είσαι πολύ χαρούμενος
:cool:

:bawl:
Με κάνεις και γελάω και το χρειάζομαι. Θενξ. :beer:

Στην ηλικία σου θα έχω Guzzi... αν έχω ΤDM σας επιτρέπω να μου κάνετε ευθανασία.

Μερσί.

Καλό σας σ/κ τώρα.

bulmont
23/10/2015, 16:46
Όταν και αν φτάσεις στην ηλικία μου
και έχεις ΤΔΜ θα πρέπει να είσαι πολύ χαρούμενος
:cool:



Περισσότερο χαρούμενος θα 'ναι, άν φτάσει στην δική μου κι' ακόμα του σηκώνεται....................

MG-KTiNoS
23/10/2015, 17:03
Περισσότερο χαρούμενος θα 'ναι, άν φτάσει στην δική μου κι' ακόμα του σηκώνεται....................
αυτό πάλι που το πας...????
:lol:


:bawl:
Με κάνεις και γελάω και το χρειάζομαι. Θενξ. :beer:
το κατά δύναμην
Στην ηλικία σου θα έχω Guzzi... αν έχω ΤDM σας επιτρέπω να μου κάνετε ευθανασία.
θα σε φτιάξω ;)
Μερσί.

Καλό σας σ/κ τώρα.

καλό σ/κ ρε φίλε
:beer:

Johny the Fox
23/10/2015, 17:17
Τα ασπαμαριστα θρεντ πρεπει να κλειδωνονται απο την αρχη.Το παρον αξιζει να πιασει τις 25 σελιδες με περιεχομενο, μαγειρικη-πολιτικη-βυζια-καταδυσεις και για ορντεβρ τιποτα σπασμενα ιταλικα χρεπια

343377

ptc
24/10/2015, 13:29
Ποινή φυλάκισης 1,5 έτους, με τριετή αναστολή...

Αυτο πρακτικα σημαινει πως απλα θα πληρωσει προστιμο που αντιστοιχει σε εξαγορα του εναμιση ετους;

BLiTzER
24/10/2015, 13:31
Αυτό σημαίνει ότι δε θα κάνει φυλακή, όσο δεν ξανακάνει μαλακία εντός 3 ετών.

stefanos
24/10/2015, 13:36
Αυτο πρακτικα σημαινει πως απλα θα πληρωσει προστιμο που αντιστοιχει σε εξαγορα του εναμιση ετους;

Οχι ...πρακτικά δεν πρέπει να το ξανακάνει στα 3 επόμενα χρόνια.
Και εφόσον καταδικάστηκε ξεκινάει η διαδικασία για τις αποζημιώσεις.
Χοντρικά και περίπου.

basilis_k6
24/10/2015, 23:05
το συνεργειο δεν ειναι χώρος που απαγορέυεται να μπεις. είναι όπως ένα μαγαζι με ρούχα η ενα φαρμακείο. οποιοδήποτε ατύχημα βαραίνει τον ιδιοκτήτη. λογική ποινή και στην τελική τον χαιδεψαν. για παραβίαση κόκκινου με σοβαρο τραυματισμο τρως τέτοια ποινη, οχι θάνατο.

Nostradamus
24/10/2015, 23:13
το συνεργειο δεν ειναι χώρος που απαγορέυεται να μπεις. είναι όπως ένα μαγαζι με ρούχα η ενα φαρμακείο. οποιοδήποτε ατύχημα βαραίνει τον ιδιοκτήτη. λογική ποινή και στην τελική τον χαιδεψαν. για παραβίαση κόκκινου με σοβαρο τραυματισμο τρως τέτοια ποινη, οχι θάνατο.

Κριμα τον ανθρωπο που χαθηκε ετσι...

Αλλα σοβαρα τωρα το πιστευεις αυτο ??? Ειναι το ιδιο το να μπεις σε μαγαζι με ρουχα με το να μπεις σε χωρο συνεργειου ??? Αφηνεις π.χ. 3 χρονων παιδι μπροστα στα ραφια με τα ρουχα με τον ιδιο τροπο που θα το αφησεις σε ενα παγκο με καθε ειδους εργαλεια, η διπλα σε ραμπα ανυψωσεως ???

BLiTzER
24/10/2015, 23:21
Φαντάζομαι η πινακίδα απαγόρευσης υπήρχε σε συγκεκριμένο χώρο του συνεργείου, όπου γίνονται οι εργασίες και δεν έχει καμία δουλειά ο πελάτης κι όχι στην είσοδο.

basilis_k6
25/10/2015, 22:35
Κριμα τον ανθρωπο που χαθηκε ετσι...

Αλλα σοβαρα τωρα το πιστευεις αυτο ??? Ειναι το ιδιο το να μπεις σε μαγαζι με ρουχα με το να μπεις σε χωρο συνεργειου ??? Αφηνεις π.χ. 3 χρονων παιδι μπροστα στα ραφια με τα ρουχα με τον ιδιο τροπο που θα το αφησεις σε ενα παγκο με καθε ειδους εργαλεια, η διπλα σε ραμπα ανυψωσεως ???

νομικα ειναι το ιδιο. σχολιασα την υποθεση και την ποινη.

stefanos
25/10/2015, 23:07
νομικα ειναι το ιδιο. σχολιασα την υποθεση και την ποινη.

Φυσικά και δεν είναι το ίδιο νομικά.
Οι χώροι των συνεργείων (εκεί που γίνεται δουλειά όχι το σαλονάκι) είναι επικίνδυνοι και πρέπει να παίρνονται τα κατάλληλα μέτρα ασφάλειας όπως λέει
ο νόμος, και φυσικά πρέπει να απαγορεύεται η είσοδος σε όσους δεν δουλεύουν εκεί και αυτοί που δουλεύουν εκεί οφείλουν να παίρνουν μέτρα για την ασφάλειά τους και την ασφάλεια των πελατών τους.

cosgili
25/10/2015, 23:33
Αμερικάνοι θα καταντήσουμε, που χρειάζονται manual και ειδικά μέτρα ασφαλείας ακόμα και για το χέσιμο. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί για έναν ενήλικο με σώας τας φρένας δεν αρκεί μια προειδοποιητική πινακίδα, αλλά χρειάζονται ειδικά κορδελάκια, λαμπάκια, πορτάκια και ότι άλλο για να μην πάει κάπου ή να μην κάνει κάτι. Κρίμα για τον άνθρωπο που έφυγε, αλλά θεωρώ υπερβολή την απόφαση.

byron
25/10/2015, 23:52
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί για έναν ενήλικο με σώας τας φρένας δεν αρκεί μια προειδοποιητική πινακίδα, αλλά χρειάζονται ειδικά κορδελάκια, λαμπάκια, πορτάκια και ότι άλλο για να μην πάει κάπου ή να μην κάνει κάτι.

343575

:smokin:

maniatiakos
26/10/2015, 11:17
Η απόφαση είναι πρωτόδικη. Ας δούμε τι θα πει και το Εφετείο.

Το Εφετείο δεν μπορεί να επιβάλει μεγαλύτερη ποινή, μόνο την ίδια ή μικρότερη.
Συνηθίζεται να το λέμε και Αφετείο.

cosgili
27/10/2015, 07:27
Το Εφετείο δεν μπορεί να επιβάλει μεγαλύτερη ποινή, μόνο την ίδια ή μικρότερη.
Συνηθίζεται να το λέμε και Αφετείο.

Αυτό δεν ισχύει, εξαρτάται ποιος από τους αντίδικους κάνει την έφεση. Στην προκειμένη αν την έφεση την κάνει η μεριά του εκκλιπώντος, η ποινή κάλλιστα μπορεί να αυξηθεί;)

Στράτος88
27/10/2015, 10:47
Δεν είναι φυσιολογικό να επιτρέπεται πλήν εξαιρέσεων (όπως να δεί ο πελάτης κάποια έξτρα βλάβη) να τριγυρίζει κάποιός μέσα σε ένα συνεργείο.
Ξέρω γίνονται λαμογίες, ζημιές, μαθήματα πάνω στην καλή σου και ότι βγεί, ή μπορεί ο ιδιοκτήτης να έχει απλό ενδιαφέρον, αλλά αυτό είναι ξεκάθαρα άλλο πρόβλημα.
Πρόβλημα εμπιστοσύνης πρός το συνεργείο που σίγουρα αυτός δεν είναι τρόπος να λυθεί.
Στο κάτω κάτω αρκετά συνεργεία έχουν συνήθως ένα χώρο που μπορείς να βλέπεις.
Κρίμα για τον εκλιπόντα πάνω από όλα, και για τον επαγγελματία που τραβιέται με αυτό το τραγικό συμβάν που συνέβη μέσα στον χώρο του με συνέπειες όχι μόνο δικαστικές και οικονομικές...

sergiosm
27/10/2015, 14:07
Το Εφετείο δεν μπορεί να επιβάλει μεγαλύτερη ποινή, μόνο την ίδια ή μικρότερη.
Συνηθίζεται να το λέμε και Αφετείο.

ΑΝ, τον καταδικάσει.
Γιατί υπάρχει και το ενδεχόμενο της αθώωσης.


Αυτό δεν ισχύει, εξαρτάται ποιος από τους αντίδικους κάνει την έφεση. Στην προκειμένη αν την έφεση την κάνει η μεριά του εκκλιπώντος, η ποινή κάλλιστα μπορεί να αυξηθεί;)

Είναι ποινικό δικαστήριο και όχι αστικό.
Στο ποινικό μπορεί να κάνει έφεση μόνο ο Εισαγγελέας, που στο 99,99% των περιπτώσεων δεν κάνει