PDA

View Full Version : XLV το ενα.. XLV κ το αλλο...ποιο ομως?



Σελίδες : [1] 2

George_M.
23/10/2015, 18:38
αντε να περασει το βροχερο ΣΚ με ενδιαφερον κουβεντες...:D

εχω ενα ΤΑ650 απο καινουργιο του 2007,60.500 καλοσυντηρημενα κ απροβληματιστα χιλιομετρα.
απο την Γαλλια στον Παρνωνα κ απο την Φολεγανδρο στο Μοναχο μοναχα βαζοντας βενζινα.Ταξιδια εξω αλλα κ εντος παντοτε ηρεμα 2καβαλο με τις βαλιτσες μας κ 120 να χαζευουμε...ξενοιαστοι!Στα ορεινα μας στροφιλικια δυσκολα το τσακωνεις...αμα εχω κεφια.
βεβαια το χω χαιδεμενο με αναρτησεις Hagon,Remus εξατμιση,2πλα σταντ,φιλτρα,καγκελα κτλ...κτλ..ξερετε ψιλοκουμπαρας..:lol:
παπακι εντος,μηχανη εκτος,τα παντα αλλα με μετρο.

μου μπηκαν ψυλοι ομως για ενα Βαραδερο εξισου στην ιδια αρτια κατασταση με 50.000 χωρις βεβαια αμορτισερια κ εξατμισεις αλλα μαμα απο νοικοκυρη...σωστα συντηρημενο.
τι θα μου δωκει?ισως κοστος παραπανω,μουαγιεν στην εθνικη κ μεγαλυτερη ανεση στο φορτωμα?
ομως...λογω πιτσιρικου τα μακρυνα 2πλα ταξιδια εχουν κοπει,μονο σολο κ 1-2ημερα...
τον δε χειμωνα σε καμια τσαρκα μονο γιατι στην δουλεια θελω το αμαξι λογω βαρβαρων ωραριων.
να το παρω ωρε?
μηπως με επιασε συνδρομο ματαιοδοξιας?:smokin:
η διαφορα στο 1000ρικο απο μερους μου...

τραβαμε κατι ζορια ωρες-ωρες...:cry:

ευχαριστω για την συμμετοχη σας..

taisteal
23/10/2015, 18:40
Κατι περισσοτερο δεν θα κανεις αγοραζοντας το..
Απο την αλλη ειναι και αυτη η ατιμη η ματαιοδοξια..
Κρατα το ΤΑ

MikeG
23/10/2015, 18:41
Πλάκα κάνεις...;

Κράτα το ΤΑ, το ποταμόπλοιο δε κάνει για τίποτα.

amyroukai
23/10/2015, 18:44
Zopaaaaa που είσαι να πεις την αλήθεια...


Στην θέση σου δεν θα έκανα την αλλαγή.

miscelano
23/10/2015, 18:44
οτι λενε οι αποπανω...

spyrakos35
23/10/2015, 18:46
αν δε σου λείπει το χιλιάρικο, κάντην

;)

est
23/10/2015, 19:01
Σκέψου ότι θα πάρεις κάτι καλύτερο μόνο για βόλτες εκτός πόλης και απλωμένους δρόμους. Η λογική σύμφωνα με τη χρήση που περιγράφεις λέει να κρατήσεις το ΤΑ.. το έχεις φτιάξει στα μέτρα σου αφού.
Από την άλλη μάλλον έχεις πάθει ότι συνήθως παθαίνουν οι κάτοχοι ΤΑ.. το έχεις βαρεθεί.
Αν είναι όμως να το αλλάξεις γιατί δεν κοιτάς να πάρεις κάτι που θα σου κάνει καλύτερα;

Εν κατακλείδι έχω να πω ότι αν προχωρήσεις στην αλλαγή μάλλον θα σου λείψει το ΤΑ. Αν το κρατήσεις όμως σίγουρα δεν θα σου λείψει το Varadero.

MG-KTiNoS
23/10/2015, 19:07
από το ποταμόπλοιο στη μαούνα....

βαραντέρο=εθνική

τίποτε άλλο

spyrakos35
23/10/2015, 19:13
γιατί αν δεν την κάνεις θα λες μετά "ο μαλάκας δεν την έκανα τότε"

;)

taisteal
23/10/2015, 19:15
γιατί αν δεν την κάνεις θα λες μετά "ο μαλάκας δεν την έκανα τότε"

;)

Ενω αν το παρεις θα λες ''Τι μαλακεια εκανα ρε πστμ''

:lol:

est
23/10/2015, 19:17
γιατί αν δεν την κάνεις θα λες μετά "ο μαλάκας δεν την έκανα τότε"

;)

Οκ, και πρέπει να την κάνει με Βαραντέρο;

Σαν να λέμε σε έναν παρθένο "αφού δεν το έχεις κάνει ακόμα, πήγαινε να το κάνεις με τη χοντρή τη Σούλα του 5ου".:lol:

MG-KTiNoS
23/10/2015, 19:19
Σαν να λέμε σε έναν παρθένο "αφού δεν το έχεις κάνει ακόμα, πήγαινε να το κάνεις με τη χοντρή τη Σούλα του 5ου".:lol:

ναι ρε φίλε και μετά πιάνουμε τα Τούρκικα ουστ πουστ κλπ

:lol:

MiltiadisK.D
23/10/2015, 19:19
Σκέψου ότι θα πάρεις κάτι καλύτερο μόνο για βόλτες εκτός πόλης και απλωμένους δρόμους. Η λογική σύμφωνα με τη χρήση που περιγράφεις λέει να κρατήσεις το ΤΑ.. το έχεις φτιάξει στα μέτρα σου αφού.

Αν είναι όμως να το αλλάξεις γιατί δεν κοιτάς να πάρεις κάτι που θα σου κάνει καλύτερα;

Εν κατακλείδι έχω να πω ότι αν προχωρήσεις στην αλλαγή μάλλον θα σου λείψει το ΤΑ. Αν το κρατήσεις όμως σίγουρα δεν θα σου λείψει το Varadero.

Συμφωνώ απόλυτα.

SHOOTER045
23/10/2015, 19:27
Μείνε με το ΤΑ
ειδικά το 650 είναι το αγαπημένο μου.

spyrakos35
23/10/2015, 19:56
Οκ, και πρέπει να την κάνει με Βαραντέρο;

Σαν να λέμε σε έναν παρθένο "αφού δεν το έχεις κάνει ακόμα, πήγαινε να το κάνεις με τη χοντρή τη Σούλα του 5ου".:lol:

εγώ σε αλλουνού τα γούστα δεν επεμβαίνω....

- τη Σουλάρα με την μεγάλη την κωλάρα?
- τη Σουλάρα! δεν έχει ψυχούλα η Σουλάρα δλδ?

aris xj
23/10/2015, 20:23
Οκ, και πρέπει να την κάνει με Βαραντέρο;

Σαν να λέμε σε έναν παρθένο "αφού δεν το έχεις κάνει ακόμα, πήγαινε να το κάνεις με τη χοντρή τη Σούλα του 5ου".:lol:

343395

el-Gatto
23/10/2015, 20:25
Ειδικά με τα δεδομένα σου ,όπως τα παράθεσες στο αρχικό πόστ ,θα είναι μέγα σφάλμα αν προχωρήσεις σε αυτή την ανταλλαγή.
Βασικά το ξέρεις ήδη οτι έτσι είναι ,γι'αυτό ρωτάς κιόλας ,για να το επιβεβαιώσεις.

Ισως....αν σου έδινε ο Ντέρος κι ένα 1000άρικο για την ανταλλαγή...ίσως ...να υπήρχε κάποιο δέλεαρ.:D

akis_trevor
23/10/2015, 20:45
Οπως ειπαν και τα παιδια,το βαραντερο σου δινει μια αλλη θεση οδηγησης η οποια ομως θα σε βολεψει σε βολτες με εθνικες και οχι κλειστο επαρχιακο.σε οτιδηποτε αλλο το ΤΑ ειναι καλυτερο.
βεβαια τα κυβικα εχουν και ροπη που ειναι η ρουφιανα γ@μ@τη αλλα δεν νομιζω πως αξιζει η συγκεκριμενη ανταλλαγη.ουτε απο θεμα κοστους ουτε απο θεμα χρησης.

KAGOURO
23/10/2015, 21:06
Από το 1999 έχω Varadero με πάνω απο 250000χλμ στις σέλες τους (3 τον αριθμό)....πριν όμως είχα άλλα τόσα πάνω σε ΤΑ600. Για να μην τα πολυλογούμε αν έκοψες τα ταξίδια κράτα το ΤΑ...κι αυτό 1000%. Το Varadero έπρεπε να το είχες όταν ταξίδευες πολύ και δικάβαλος ! Ανάποδη μηχανή είχες για τη χρήση που της έκανες.
Δεν χρειάζεται φυσικά να αναφερθώ στην σύγκριση των δύο μηχανών,........... γιατί απλά δεν έχει νόημα;) !
Τι μου θύμισες:(

George_M.
23/10/2015, 21:13
αν δε σου λείπει το χιλιάρικο, κάντην

;)

μωρε σε κανενα δεν περισσευουν...
αλλα η αληθεια ειναι οτι με αυτο το 1000ρικο θα βγαλω ''μπε'ι'κα'' το ταξιδι που σχεδιαζω για τον Μαη στην Ρουμανια σολο..

spyrakos35
23/10/2015, 21:14
Αν ειναι οπως τα λετε ρε αγορια να βαλω αγγελια το παπορι μου.....

akis_trevor
23/10/2015, 21:14
μωρε σε κανενα δεν περισσευουν...
αλλα η αληθεια ειναι οτι με αυτο το 1000ρικο θα βγαλω ''μπε'ι'κα'' το ταξιδι που σχεδιαζω για τον Μαη στην Ρουμανια σολο..

και υπολογισε πως μαλλον θα χρειαστει να επενδυσεις σε αναρτησεις κλπ...

George_M.
23/10/2015, 21:17
Ειδικά με τα δεδομένα σου ,όπως τα παράθεσες στο αρχικό πόστ ,θα είναι μέγα σφάλμα αν προχωρήσεις σε αυτή την ανταλλαγή.
Βασικά το ξέρεις ήδη οτι έτσι είναι ,γι'αυτό ρωτάς κιόλας ,για να το επιβεβαιώσεις.
πως με καταλαβαινει ο παλιος...εχεις δικιο Κωστα.
Ισως....αν σου έδινε ο Ντέρος κι ένα 1000άρικο για την ανταλλαγή...ίσως ...να υπήρχε κάποιο δέλεαρ.:D


Από το 1999 έχω Varadero με πάνω απο 250000χλμ στις σέλες τους (3 τον αριθμό)....πριν όμως είχα άλλα τόσα πάνω σε ΤΑ600. Για να μην τα πολυλογούμε αν έκοψες τα ταξίδια κράτα το ΤΑ...κι αυτό 1000%. Το Varadero έπρεπε να το είχες όταν ταξίδευες πολύ και δικάβαλος ! Ανάποδη μηχανή είχες για τη χρήση που της έκανες.
Δεν χρειάζεται φυσικά να αναφερθώ στην σύγκριση των δύο μηχανών,........... γιατί απλά δεν έχει νόημα;) !
Τι μου θύμισες:(

ναι ισως ετσι να ειναι/ηταν..αν κ τοτε συνειδητα το επελεξα ενω μπορουσα να παρω Στροματεξ η' Βαρα εξ αρχης.ομολογω οτι ποτε δεν το μετανιωσα...

George_M.
23/10/2015, 21:20
Οπως ειπαν και τα παιδια,το βαραντερο σου δινει μια αλλη θεση οδηγησης η οποια ομως θα σε βολεψει σε βολτες με εθνικες και οχι κλειστο επαρχιακο.σε οτιδηποτε αλλο το ΤΑ ειναι καλυτερο.
βεβαια τα κυβικα εχουν και ροπη που ειναι η ρουφιανα γ@μ@τη αλλα δεν νομιζω πως αξιζει η συγκεκριμενη ανταλλαγη.ουτε απο θεμα κοστους ουτε απο θεμα χρησης.
μαλλον μ'επιασε κριση της 7ετιας, σαν αυτην που συμβαινει με τις γυναικες?ε..μαλλον θα υπαρχει κ με τις μοτο...


και υπολογισε πως μαλλον θα χρειαστει να επενδυσεις σε αναρτησεις κλπ...
αυτο παλι που το βαζεις,ενω τωρα ειμαι κομπλε για αλλα τοσα χιλιομετρα...

akis_trevor
23/10/2015, 21:24
αυτο παλι που το βαζεις,ενω τωρα ειμαι κομπλε για αλλα τοσα χιλιομετρα...

γιαυτο το λεω.επειδη εχεις επενδυσει ηδη και εχεις δει και την διαφορα μαμα με αφτερμαρκετ,πιθανολογω πως θα σου κακοφανει η μαμα του ντερο,ειδικα στα τοσα χλμ που εχει... ;)

George_M.
23/10/2015, 21:26
Σκέψου ότι θα πάρεις κάτι καλύτερο μόνο για βόλτες εκτός πόλης και απλωμένους δρόμους. Η λογική σύμφωνα με τη χρήση που περιγράφεις λέει να κρατήσεις το ΤΑ.. το έχεις φτιάξει στα μέτρα σου αφού.

ναι πιο τουμπανο δεν νομιζω να γινεται,κ σε συνδιασμο με την υποδειγματικη του συντηρηση θεωρω οτι πιο αξιοπιστο οχημα δεν θα περασει απο τα χερια μου.

Από την άλλη μάλλον έχεις πάθει ότι συνήθως παθαίνουν οι κάτοχοι ΤΑ.. το έχεις βαρεθεί.
Αν είναι όμως να το αλλάξεις γιατί δεν κοιτάς να πάρεις κάτι που θα σου κάνει καλύτερα;

Εν κατακλείδι έχω να πω ότι αν προχωρήσεις στην αλλαγή μάλλον θα σου λείψει το ΤΑ. Αν το κρατήσεις όμως σίγουρα δεν θα σου λείψει το Varadero.

λοιπον ευχαριστω ολους για τις τοσες πολλες αλλα προπαντων σημαντικες/αληθινες απαντησεις σας.
θα κρατηθει το ΤΑ κ θα συνεχισει να με ταξιδευει/βολταρει/μετακινει οπως μονο αυτο κ εγω ξερουμε.
αντε παρτε μια φωτο απο το φρεσκοτατο ταξιδακι που θα ανεβασω αποψε...

343398

George_M.
23/10/2015, 23:14
Από το 1999 έχω Varadero με πάνω απο 250000χλμ στις σέλες τους (3 τον αριθμό)....πριν όμως είχα άλλα τόσα πάνω σε ΤΑ600. Για να μην τα πολυλογούμε αν έκοψες τα ταξίδια κράτα το ΤΑ...κι αυτό 1000%. Το Varadero έπρεπε να το είχες όταν ταξίδευες πολύ και δικάβαλος ! Ανάποδη μηχανή είχες για τη χρήση που της έκανες.
Δεν χρειάζεται φυσικά να αναφερθώ στην σύγκριση των δύο μηχανών,........... γιατί απλά δεν έχει νόημα;) !
Τι μου θύμισες:(

αμ..εμενα δεν μου θυμησες...
Γαλλια 2010,λιγο μετα την εξοδο του Frejus tunel...φορτωμα ε?
343440

leftos
24/10/2015, 09:06
Γιωργαρε παντως αν πουλησεις το transalp ειναι πολυς κοσμος που θα το ήθελε αφου ειναι εκθεσιακο!
Τι μοντελο ειναι το varadero?
Θα ερθουν οι καιροι που θα μεγαλωσουν τα μικρα και θα βολταρεις παλι με την γυναικα φιλε ητε εχεις αυτο ητε κατι αλλο!

zopas
24/10/2015, 12:43
[

Ειχα αγορασει καινουργιο ενα ΤΑ 650 το 2004...Το κρατησα 3,5 χρονια..εφιαλτικα χρονια..ραθυμος κινητηρας, δεν πηγινα πανω απο 130 στη εθνικη και ειδικα τα φρενα του απαισι...ειχα 3 ατυχηματα το ενα σοβαρο...οποτε φρεναρα αποομα σταυρωνε το τιμονι και γκραπ κατω...το πληρωσα με τα εξτρα 12 χιλιαρικα και μετα απο 3,5 χρονια σε υεραριστη κατασταση με το ζορι το εσπρωξα 3.500 ευρω...ωσπου πηρα το 2007 ενα μετχεισριμενο βαραντερο σε τιμη ευκαιριας και σε αριστη κατασταση..

Μετα απο 8 χρονια φιλε, 90.000χλμ, συνοδοιπορος μαζι του κυριως αθηνα αλλα και εθνικη και καοντας καποιος μικρες μετατροπες ενα σου λεω: ΔΕΝ... το αλλαζω με τιποτα..

Τα παιδια εδω που γραφουνε ο καθενας αυτο που δεν ξερει, βασικα δεν εχουν οδηγησει οι περισοοτεροι ενα φτιαγμενο Βαραντερο και κρινουνε εξ ακουης...οτι εχουν ακουσει..

Οποτε για να βαλουμε τ απραγματα στη θεση τους..Εννοειται οτι η εμεοιρια οδηγησης σε σχεση με το ΤΑ ειναι μερα με τη νυχτα..ομως αν το αγπρασεις θα πρεπει απο βαρκαδερο να το ακνεις οντως βαραντερο, που σημαινει:

- Ωποσδηποτε αλλαγη αναρτησης με φθηνη λυση( ελαττηρια) ή ακριβη τυπου ΟΛινς, WP...κ.λ.π κοστος 350-600 ευρω
-αλλαγη μπροστινου γραναζιου με 15αρι jt και speedo healer για σωστη ρυθμιση της ταχυτητας κοστος 100 ευρω
- τζελ και αλλο αφρωδες στη σελλα κοστος 200 ευρω
-εννοειται διπλο σταντ
-55αρα πισω βαλιτσα maxia για απειρα κουβαλματα απο σουπερ μαρκετ κ.λ.π
-εννοειται οτι φροντιζεις να πατας κατω καλα αν δεν μπορεις αγοραζεις τριγωνικα υπομοχλια να την κατεβασεις..

με ολα τα παραπανω πετυχαινεις:

-μια μηχανη 280 κιλων να την κανεις παπι στην αθηνα και τρενο στην εθνικη..Με το 15αρι γραναζι αρπαζει απο χαμηλα ροπη και το βαραντερο γινεται ηλεκτρικο σκουτερ στη πολη, τα κανεις ολα με 3η -6η ταχυτητα, πας ξεκουραστος παντου, σε βλεπουν με ασφαλεια οι παντες...

-τελικη πιανεις τα 210 χλμ ειτε μονος, ειτε δικαβαλος και τριβαλιτσος και δεν καταλαβαινεις τιποτα απο αερα και καμια κακοκαιρια..τα 180χλμ στο κοντερ δε ,ερχονται παρα πολυ γρηγορα..

Τα κοστη του:

-λαδι 10-40 καθε 4-6.000χλμ
-ντιζες αν το κινεις συνεχεια αθηνα καθε 25.000 αλλιως ξεχνα τες
-φρενα μπρος πισω, κοστος 120 ευρω και σε βγαζουν αναλογως τερραιν οδηγησης( στην Αθηνα τρεις φορες πιο γρηγορα) αλλιως στην εθνικη απο 17.000 χλμ -25.000χλμ
- φιλτρο αερα 35 ευρω καθε 15.000χλμ
- μπουζι καθε 48.000χλμ
-βαλβιδες μετα τα 90.000χλμ ρυθμισμα
-αλυσσιδα-γραναζια απο 40-70.000 χλμ αλλαγη αναλογως συντηρησης και χρησης τερραιν..

Πλεονεκτηματα:

-Η μηχανη ειναι αθραυστη, τερας αξιοπιστιας οσο και αν δουλεψει, ξεχνας στην κυριολεξια τον μαστορα.. Αλλωστε απο το τρανσλαπ ξερεις..τουλαχιστον το μονο δυνατο σημειο του ειναι η αξιοπιστια του..
- Ειναι πολυ πιο ευελικτη απο οτι φαινεται..στην κινηση τα κιλα της εξαφανιζονται και στην κινηση το τερας γινεται παπακι ηλεκτρικο...πρεπει ομως να πατα καλα κατω..
-εχει τα κορυφαια φρενα συνδυασμενα ΑΒΣ, θα παθεις πολιτισμικο σοκ ασφαλειας μετα απο την παπαρια το τρανσαλπ που καβαλας..
-εχει μεγαλη προστασια απο καιρικα φαινομενα
-δεν θελεις εσυ και ο συνεπιβατης σου να κατεβειτε απο τη σελα ακομα και απο πολυωρο ταξιδι, εννοειται οτι την εχεις φτιαξει.
- Καταναλωση 6-7 λιτρα στα 100χλμ. Στη Εθνικη μπορει να παει και 5,5 λιτρα με ταχυτητα στα 100χλμ
- ταχυτητα γραμμικη και οχι εκρηκτικη που σημαινει πας γρηγορα αλλα με ασφαλεια, δεν θα εχεις ομως συγκινησεις αδρεναλινης οπως το οριοθετουν εδω μεσα καποιοι..
-αν θες το πιστευεις το βαραντερο παει και σε χωμα απλα δεν θελει θρασος αλλα θαρρος..

Μειονεκτηματα:

- ΜΕγαλο βαρος που φαινεται στατικα..αν τυχη και πατησεις κανα πετραδακι και γλυστηρησεις την ωρα που την ξεπαρκαρεις δεν την κρατας με τιποτα..σου εχει πεσει..και μη σου πεσει σε κανα ποδι..
-εννοειται οτι μπορεις να ειναι ευελικτη αλλα δεν παυει να ειναι ογκος και βαρια στα ζιγκ ζαγκ στην μεγαλη κινηση..Αυτο ομως το συνηθιζεις και δεν θα σε πειραζει..
- αν την αποκτησεις απλα την παντρευεσαι..

Ολα τα παραπνω ισχυουν οπως σου εγραψα για ενα βαραντερο ΜΚ3 φτιαγμενο με σχετικα μικρο κοστος..Στη θεση σου αν δεν εχεις αναγκες ταξιδιου μεγαλες, θα σου ελεγα να δεις και το cbf to 1000 που κανει ολα τα παραπανω λιγο καλυτερα, το βρισκεις παμθηνα μεταχειρισμενο και ειναι στα 250 κιλα..


Αν θς να ρωτησεις κατι παντως εδω ειμαστε..

Τωρα περιμενω ολους τους αντι-βαραντερο εδω μεσα να μου πεταξουν πετρες για μια μηχανη που δεν την ξερουνε καν, ποσο μαλλον να την αξιολογησουν εντιμα..

el-Gatto
24/10/2015, 13:12
Τωρα περιμενω ολους τους αντι-βαραντερο εδω μεσα να μου πεταξουν πετρες για μια μηχανη που δεν την ξερουνε καν, ποσο μαλλον να την αξιολογησουν εντιμα..
Πέτρες δεν συνηθίζω να πετάω ,πόσο μάλλον για ανούσιες αντιπαραθέσεις όπως τα γούστα σε μηχανές.
Κανείς δεν έθιξε το Βαρα σαν ταξιδιωτικό εργαλείο ,το αντίθετο θα έλεγα.
Επίσης ,δεν νομίζω οτι εκφράστηκε γενικά αντι-βαραντέρο άποψη.

Για να έχεις όμως άποψη επι ερωτήματος ,πρέπει να λάβεις υπ'όψιν σου κάποια δεδομένα ,αυτά που σου δίνει ο θέτων το ερώτημα δηλ.
Αν δεν ακούς την ερώτηση και απαντάς σε μιά άλλη δικιά σου ,τότε είσαι απλά εκτός θέματος.

Αφού λοιπόν απο την αρχή ,ο άνθρωπας λέει οτι: τα 2κάβαλα ταξίδια πλέον ,μάλλον θα κοπούν τελείως ,τα εξωτερικά επίσης ,και τα εγχώρια θα ελατωθούν ,
πές μου εσύ ΕΝΑΝ λόγο για τον οποίον:
να δώσει + 1000€ για να το πάρει ,να δώσει μετά κι άλλα 1000-1500€ για να κάνει το μαμά Ντέρο αξιοπρεπές ,και να επιβαρύνεται ταυτόχρονα με τα μεγαλύτερα πάγια + αναλώσιμα ενός 1000αριού;

Αναμένω με ενδιαφέρον...




- Καταναλωση 6-7 λιτρα στα 100χλμ. Στη Εθνικη μπορει να παει και 5,5 λιτρα με ταχυτητα στα 100χλμ
Πές μας επίσης ΕΝΑΝ λόγο για να έχει-να πληρώνει-κ να κουβαλάει κάποιος 1000άρι κάτω απ'τα πόδια του ,άμα είναι να πηγαίνει με 100χμ/ω ταξίδι στην ΕΟ;;;

Κι αν δεν σου είναι πρόβλημα ,πες μας κ πόσα καίει όταν ταξιδεύει με κλειδωμένα 160-180?/ ,τα οποία αν τα θέλεις για ταχύτητα ταξιδίου ,τότε υπάρχει λόγος να έχεις 1000άρι.

spyrakos35
24/10/2015, 13:38
Θα πω εγω, που ειμαι αντιΧονΔακιας.....

Καυλα......

Εχω το παπορι μου το οποιο δεν ειναι για τη χρηση που του κανω αλλα κ@υλωνω να το εχω και να το χαιρομαι γιατι το γουσταρω και μπορω.....

Η καυλα δεν εχει απαραιτητα λογικη παιδες..... Δυο τρια πραγματα με ευχαριστουν στη ζωη, οσο μπορω θα τα ζουλαω μεχρι το μεδουλι....

teogtp
24/10/2015, 13:46
Θα πω εγω, που ειμαι αντιΧονΔακιας.....

Καυλα......

Εχω το παπορι μου το οποιο δεν ειναι για τη χρηση που του κανω αλλα κ@υλωνω να το εχω και να το χαιρομαι γιατι το γουσταρω και μπορω.....

Η καυλα δεν εχει απαραιτητα λογικη παιδες..... Δυο τρια πραγματα με ευχαριστουν στη ζωη, οσο μπορω θα τα ζουλαω μεχρι το μεδουλι....

"Ρουφαω" ρε βλάχο. ..

taisteal
24/10/2015, 13:48
"Ρουφαω" ρε βλάχο. ..

:bawl::bawl::bawl:

el-Gatto
24/10/2015, 13:49
Θα πω εγω, που ειμαι αντιΧονΔακιας.....

Καυλα......

Εχω το παπορι μου το οποιο δεν ειναι για τη χρηση που του κανω αλλα κ@υλωνω να το εχω και να το χαιρομαι γιατι το γουσταρω και μπορω.....

Η καυλα δεν εχει απαραιτητα λογικη παιδες..... Δυο τρια πραγματα με ευχαριστουν στη ζωη, οσο μπορω θα τα ζουλαω μεχρι το μεδουλι....
Σπύρο ...
Κ@υλ@ & Λογική δεν χωράν στο ίδο τσουβάλι.
Οταν παίζει κ@υλ@ δεν ρωτάς.
Το "χτυπάς" το καβαλάς κ φεύγεις.

Ουτε δεδομένα ,ούτε συμφέροντα ,ούτε ανάγκες ,ουτε ερωτηματικά ,ούτε τίποτα.

Και είναι απόλυτα σεβαστό συναίσθημα κ ευτυχής όποιος το προχωράει κ το κάνει κ πράξη.
Ευτυχής κι εγώ που το'χω ζήσει αρκετές φορές. :D

Τα ερωτήματα όμως βάσει δεδομένων ,θέλουν απάντηση βάσει της λογικής επεξεργασίας αυτών. ;)

spyrakos35
24/10/2015, 14:07
"Ρουφαω" ρε βλάχο. ..

εσύ ρούφα, εγώ σμπρώχνω

είναι θέμα επιλογής, ευρωΜπέε :moutza:



Σπύρο ...
Κ@υλ@ & Λογική δεν χωράν στο ίδο τσουβάλι.
Οταν παίζει κ@υλ@ δεν ρωτάς.
Το "χτυπάς" το καβαλάς κ φεύγεις.

Ουτε δεδομένα ,ούτε συμφέροντα ,ούτε ανάγκες ,ουτε ερωτηματικά ,ούτε τίποτα.

Και είναι απόλυτα σεβαστό συναίσθημα κ ευτυχής όποιος το προχωράει κ το κάνει κ πράξη.
Ευτυχής κι εγώ που το'χω ζήσει αρκετές φορές. :D

Τα ερωτήματα όμως βάσει δεδομένων ,θέλουν απάντηση βάσει της λογικής επεξεργασίας αυτών. ;)

συμφωνώ στο 1300%

κατ εμέ, στον φίλο παλεύει η λογική με την καύλα αυτή τη στιγμή.... εξ ου και τα ερωτήματα σε μας γι αυτό και του είπα, αν τα έχει τα 1000€ και δεν του λείψουν από κάπου να το πάρει....

dimmie_72
24/10/2015, 14:36
Οταν παίζει κ@υλ@ δεν ρωτάς.



ε τώρα κ@υλ@ το Vara... :cool:
όση και η Σούλα του 5ου :D

ggs
24/10/2015, 14:36
Σπύρο ...
Κ@υλ@ & Λογική δεν χωράν στο ίδο τσουβάλι.
Οταν παίζει κ@υλ@ δεν ρωτάς.
Το "χτυπάς" το καβαλάς κ φεύγεις.

Ουτε δεδομένα ,ούτε συμφέροντα ,ούτε ανάγκες ,ουτε ερωτηματικά ,ούτε τίποτα.

Και είναι απόλυτα σεβαστό συναίσθημα κ ευτυχής όποιος το προχωράει κ το κάνει κ πράξη.
Ευτυχής κι εγώ που το'χω ζήσει αρκετές φορές. :D

Τα ερωτήματα όμως βάσει δεδομένων ,θέλουν απάντηση βάσει της λογικής επεξεργασίας αυτών. ;)

+750

Κατα τα αλλά , συμφωνώ με όλους για τα σχόλια τους σχετικά με τις 2 μηχανες.

Παρ όλο που το βαραντερο εχει ακουσει πολλά, του αναγνωριζω οτι ακόμη και σήμερα είναι το μοναδικό μαστοδοντονοφ που έχει σοβαρή ΑΝΕΜΟΚΑΛΥΨΗ και σοβαρή ΣΕΛΑ απο την ΜΑΝΑ του για πολυωρα ταξίδια δυο ατόμων.

SHOOTER045
24/10/2015, 14:43
ε τώρα κ@υλ@ το Vara... :cool:
όση και η Σούλα του 5ου :D

5 στρέμματα κώλος και οι δυο

George_M.
24/10/2015, 14:57
Γιωργαρε παντως αν πουλησεις το transalp ειναι πολυς κοσμος που θα το ήθελε αφου ειναι εκθεσιακο!
Τι μοντελο ειναι το varadero?
Θα ερθουν οι καιροι που θα μεγαλωσουν τα μικρα και θα βολταρεις παλι με την γυναικα φιλε ητε εχεις αυτο ητε κατι αλλο!

Λευτερη ΜΚ2 του 2006
φιλε οντως οι καιροι θα ερθουν κ θα μεγαλωσει ο μικρος....κ θα εχει αναγκες,σχολεια,βιβλια κτλ..κτλ...οποτε παλι εδω γυρω θα γανωνουμε...
@Ζορας:φιλε ευχαριστω για οσα εγραψες.:beer:

notakos600
24/10/2015, 16:26
Αυτή η διαμάχη κ@ύλα Vs λογική άραγε για πόσα άυπνα βράδια ευθύνεται;;;;;;
Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες...
Σε στοιχειώνει στη κυριολεξία η εικόνα αυτού που ποθείς, μπορείς να το αγοράσεις αλλά ταλαντεύεσαι σαν εκκρεμές, ανάμεσα στο ''Πρέπει'' και το ''Θέλω''.
Ένα να ξέρεις, ό,τι κι αν αποφασίσεις να είναι η δική σου απόφαση κι όχι κάποιων άλλων.

spyrakos35
24/10/2015, 16:31
Αυτή η διαμάχη κ@ύλα Vs λογική άραγε για πόσα άυπνα βράδια ευθύνεται;;;;;;
Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες...
Σε στοιχειώνει στη κυριολεξία η εικόνα αυτού που ποθείς, μπορείς να το αγοράσεις αλλά ταλαντεύεσαι σαν εκκρεμές, ανάμεσα στο ''Πρέπει'' και το ''Θέλω''.
Ένα να ξέρεις, ό,τι κι αν αποφασίσεις να είναι η δική σου απόφαση κι όχι κάποιων άλλων.

:beer:

dimmie_72
24/10/2015, 16:45
+750

Παρ όλο που το βαραντερο εχει ακουσει πολλά, του αναγνωριζω οτι ακόμη και σήμερα είναι το μοναδικό μαστοδοντονοφ που έχει σοβαρή ΑΝΕΜΟΚΑΛΥΨΗ και σοβαρή ΣΕΛΑ απο την ΜΑΝΑ του για πολυωρα ταξίδια δυο ατόμων.


μάλλον είσαι θύμα του marketing αδερφέ :)

George_M.
24/10/2015, 17:03
μαλλον θα σας μαζεψω ολους (αλλωστε το χρωσταω..)στην Λουτσα για εναν κα'ι'φε να τα πουμε απο κοντα...:D

ggs
24/10/2015, 17:06
μάλλον είσαι θύμα του marketing αδερφέ :)

Σιιιιιιιγουρα..:rolleyes:

Nostradamus
24/10/2015, 17:33
Αφου οπως λες εχεις στο ματι συγκεκριμενο επικαθημενο..

ΑΝ δεν το εχεις κονει βολτα μεχρι τωρα για να εχεις αποψη, δεν του λες του ανθρωπου να τον κερασεις εναν καφε καμια ωρα αποσταση, να ανταλλαξετε εσυ το ΤΑ αυτος να σου δωσει το περιπτερο με ροδες, να σχηματισεις εικονα μονος σου ?

Οτι και να λεμε εμεις εδω, σε περιπτωση που δεν κανεις βολτα το βυτιο, ειναι λογια του αερα...

Μετα βεβαια μπορεις να κανεις αντιστοιχη προταση και στον φιλο zopas, να δεις και πως ειναι με τις βελτιωσεις..

notakos600
24/10/2015, 17:38
Αφου οπως λες εχεις στο ματι συγκεκριμενο επικαθημενο..

ΑΝ δεν το εχεις κονει βολτα μεχρι τωρα για να εχεις αποψη, δεν του λες του ανθρωπου να τον κερασεις εναν καφε καμια ωρα αποσταση, να ανταλλαξετε εσυ το ΤΑ αυτος να σου δωσει το περιπτερο με ροδες, να σχηματισεις εικονα μονος σου ?

Οτι και να λεμε εμεις εδω, σε περιπτωση που δεν κανεις βολτα το βυτιο, ειναι λογια του αερα...

Μετα βεβαια μπορεις να κανεις αντιστοιχη προταση και στον φιλο zopas, να δεις και πως ειναι με τις βελτιωσεις..


Ρε συ, την λέξη ''προκατειλημμένος'' την τερμάτισες έτσι? :bawl::beer::beer:

amyroukai
24/10/2015, 19:43
Θύματα του μάρκετινγκ... :bawl:

foogr01
24/10/2015, 20:05
Ρε συ, την λέξη ''προκατειλημμένος'' την τερμάτισες έτσι? :bawl::beer::beer:

Έχω πεθάνει με (Mostra)damoS :bawl: :bawl: :bawl:

spyrval
24/10/2015, 20:08
Αφου οπως λες εχεις στο ματι συγκεκριμενο επικαθημενο..

ΑΝ δεν το εχεις κονει βολτα μεχρι τωρα για να εχεις αποψη, δεν του λες του ανθρωπου να τον κερασεις εναν καφε καμια ωρα αποσταση, να ανταλλαξετε εσυ το ΤΑ αυτος να σου δωσει το περιπτερο με ροδες, να σχηματισεις εικονα μονος σου ?

Οτι και να λεμε εμεις εδω, σε περιπτωση που δεν κανεις βολτα το βυτιο, ειναι λογια του αερα...

Μετα βεβαια μπορεις να κανεις αντιστοιχη προταση και στον φιλο zopas, να δεις και πως ειναι με τις βελτιωσεις..

Πες του όμως και πόσο κάνουν τα παράβολα για Ε κατηγορίας δίπλωμα :lol:

Pan (dvs)
24/10/2015, 21:07
Παρε το varadero.

George_M.
24/10/2015, 21:18
Παρε το varadero.
ετσι..?νετα σκετα?εμ θα μου πεις ετσι γινονται αυτα..στο τσακ-μπαμ...


Αφου οπως λες εχεις στο ματι συγκεκριμενο επικαθημενο..

ΑΝ δεν το εχεις κονει βολτα μεχρι τωρα για να εχεις αποψη, δεν του λες του ανθρωπου να τον κερασεις εναν καφε καμια ωρα αποσταση, να ανταλλαξετε εσυ το ΤΑ αυτος να σου δωσει το περιπτερο με ροδες, να σχηματισεις εικονα μονος σου ?

Οτι και να λεμε εμεις εδω, σε περιπτωση που δεν κανεις βολτα το βυτιο, ειναι λογια του αερα...

Μετα βεβαια μπορεις να κανεις αντιστοιχη προταση και στον φιλο zopas, να δεις και πως ειναι με τις βελτιωσεις..

σωστα μιλας κ οντως δεν το εχω καβαλησει,η αληθεια ειναι οτι πριν ανοιξω το θρεντ ειχα μιλησει με τον ανθρωπο κ κανονισαμε για την επομενη Τριτη αυτο ακριβως που περιγραφεις.

Nostradamus
24/10/2015, 21:42
σωστα μιλας κ οντως δεν το εχω καβαλησει,η αληθεια ειναι οτι πριν ανοιξω το θρεντ ειχα μιλησει με τον ανθρωπο κ κανονισαμε για την επομενη Τριτη αυτο ακριβως που περιγραφεις.

καλα το βαλατε μεσοβδομαδα γιατι Σ/Κ νομιζω δεν τα αφηνουν να κυκλοφορουν αυτα τα δημοσιας χρησης..

giannis113
25/10/2015, 01:44
Χτυπα ενα ΤΑ 700.

George_M.
25/10/2015, 02:16
Χτυπα ενα ΤΑ 700.

αν ηθελα να ξαναπαρω καινουργια μοτο ναι, θα εψαχνα για ενα 700αρι σε στοκ.τωρα ομως δεν...

toyar
25/10/2015, 05:41
ενα χιλιαρικο θα δωσεις να το παρεις
μετα θα θες αλλα για να το φερεις στα μετρα σου
και μετα θα σου λειπει η χρηση παπιου του 650
η φυσικη εξελιξη του transalp ειναι vstorm, ιδια φιλοσοφια καλυτερο παντου
αλλιως κατσε εκει που εισαι γιατι το δικο σου μονο με βενζινη εχει αλλα τοσα χλμ να κανει ευκολα

Nostradamus
25/10/2015, 08:25
ενα χιλιαρικο θα δωσεις να το παρεις
μετα θα θες αλλα ελεγχος για βαρη στο υποθηκοφυλακειο, νομιμοποιηση αυθαιρετου αν εχει καμια βαλιτσα, ΕΝΦΙΑ κτλ κτλ
και μετα θα σου λειπει η χρηση παπιου του 650
η φυσικη εξελιξη του transalp ειναι vstorm, ιδια φιλοσοφια καλυτερο παντου
αλλιως κατσε εκει που εισαι γιατι το δικο σου μονο με βενζινη εχει αλλα τοσα χλμ να κανει ευκολα

fixed

Pan (dvs)
25/10/2015, 08:56
ετσι..?νετα σκετα?εμ θα μου πεις ετσι γινονται αυτα..στο τσακ-μπαμ...

Το προηγουμενο το ειδες,το χαρηκες,το καταευχαριστηθηκες.Αργα η γρηγορα θα το βαρεθεις,αν δεν το βαρεθηκες.

Τα "δυσκολοοδηγητο","μαουνα" κλπ,κλπ ειναι για οδηγους που δεν το πολυεχουν.Εσυ αν καταλαβα καλα το εχεις,οποτε....περιμενω φωτο να τελειωνουμε.:D

spyrval
25/10/2015, 11:43
Πάρτο μωρέ το Varadero αν το κάνεις κέφι, ιδίως αφού ξέρεις το ιστορικό του . Έτσι κι αλλιώς δε φαίνεται παράλογο στις τωρινές σου συνθήκες. Λες πόλη όχι γιατί παίζει αμάξι. Καμιά μακρινή βόλτα μονοήμερη ή διήμερη. Οπότε μεγαλύτερη μηχανή = καλύτερα, πιό άνετα. Αν έλεγες ότι κινείσαι καθημερινά πόλη θα σου έλεγα κράτα το ΤΑ. Και για να προλάβω το Mostradamo, βγάλε επαγγελματικό δίπλωμα μη σε τσακώσουν, δήλωσέ το στους ημιυπαίθριους,βρες μια ασφαλή μαρίνα να το ελλιμενίζεις όταν έχει μποφόρ και είσαι κομπλέ :lol:

George_M.
26/10/2015, 17:43
...

George_M.
26/10/2015, 17:43
το λοιπον,σημερα ειχα 2 ραντεβου ετσι για να ικανοποιησω εστω κ οπτικα την ματαιοδοξια μου.
πριν απο αυτα ομως περασα κ εκανα ενα απο κεινα τα καλα τα πλυσιματα στην ΤΑ τα ψαρωτικα,με κερια,σιλικονες,κ λοιπα πασαλειψατερ...ειχα τον σκοπο μου;)

343626

το πρωτο Βαρα φαινοταν εξωτερικα οκ,χωρις φθορες αλλα μολις που ειπε οτι τελικα δεν ηταν πρωτο χερι ακριβως αλλα αγορασμενο μεταχειρω απο ''γνωστο μαγαζι'' της Αθηνας που πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες ηπια μονορουφι τον καφε κ αλλαξα την πρωτη 2-3χιλ μετα...:cry:

το δευτερο ηταν εκεινο του ''νοικοκυρη'' που ελεγα αρχικα,οντως πρωτο χερι αλλα ηθελε λαστιχα κ σε 1000χιλ το μεγαλο σερβις των 48χιλ.
δλδ +400 ευρω με το καλημερα!!ενω ειχε κ μια (οπως ολα) ''στατικη πτωση''...με κατι παρασημα που επιμελως δεν φαινοταν στην φωτο της αγγελιας.
εκει εφυγα με 2α ρελαντι κ προεκλογικα ''θα'' επικοινωνησουμε,''θα'' το σκεφτω κτλ...

γμσταυρησα την φατσα μου που πιστεψε οτι υπαρχει περιπτωση να βρει Βαρα-μεκανακι με κοντινη τιμη κ τοσο προσεγμενο οπως το ΤΑ που βλακωδως ηθελα να αλλαξω.

343627

343628

παρακαλω να κλεισουν τα πρακτικα με συνοπτικες διαδικασιες!!ευχαριστω απαντες για οσα απαντησατε!!:beer:

(ο σκοπος του πλυσιματος ηταν να δω αντιδρασεις κ τεσταρισα κατα ποσο θα επηρεαζε η καλη εξωτερικη εμφανιση στα παζαρια,πραγματι μολις το εβλεπαν τα εχαναν κ ανετα τους επαιζες 300 ευρω πανω).

chester24
26/10/2015, 19:01
Πάρτο μωρέ το Varadero αν το κάνεις κέφι, ιδίως αφού ξέρεις το ιστορικό του . Έτσι κι αλλιώς δε φαίνεται παράλογο στις τωρινές σου συνθήκες. Λες πόλη όχι γιατί παίζει αμάξι. Καμιά μακρινή βόλτα μονοήμερη ή διήμερη. Οπότε μεγαλύτερη μηχανή = καλύτερα, πιό άνετα. Αν έλεγες ότι κινείσαι καθημερινά πόλη θα σου έλεγα κράτα το ΤΑ. Και για να προλάβω το Mostradamo, βγάλε επαγγελματικό δίπλωμα μη σε τσακώσουν, δήλωσέ το στους ημιυπαίθριους,βρες μια ασφαλή μαρίνα να το ελλιμενίζεις όταν έχει μποφόρ και είσαι κομπλέ :lol:

Τερματισμος

MikeG
26/10/2015, 19:08
Εύγε!

:beer: :beer:

Pan (dvs)
26/10/2015, 19:13
Aντε καλοταξιδο.:D

George_M.
26/10/2015, 21:01
..ειστε κουφαλες...:tooth:

spyrakos35
26/10/2015, 22:21
Και μετα θα σε δουλευουμε με το δελο που πηγες και πηρες

:lol:

Nostradamus
26/10/2015, 22:30
Δεν πιστευω να εκανες καμια μ@λακια και να εδωσες και λεφτα απο πανω για να σου φορτωσει ο αλλος το διπλοκαμπινο....

George_M.
27/10/2015, 07:59
οχι ρε δεν πηρα το θεριο,αντιθετως το ακυρωσα εντελως,οπως λεγατε κ σεις ειναι πολυ χοντρη ρε παιδι μου,καμια σχεση με την φινετσατη σιλουετα του ΤΑ...εγω ειμαι φιτ νοματεος....:D δεν ταιριαζουμε.

spyrakos35
27/10/2015, 09:25
δεν ταιριαζουμε.

γράψτο καμιά κατοστή φορές ακόμα και θα το πιστεψεις

GFawkes
27/10/2015, 09:26
Κρατα το ΤΑ

foogr01
27/10/2015, 09:28
Καλά έκανες κατά τη γνώμη μου.
Εφόσον δεν θες να τρως μακαρονάδα (και να μη φεύγει η παρμεζάνα) στα 200+ είσαι μια χαρά με το ΤΑ :D

:beer:

MiltiadisK.D
27/10/2015, 15:07
Καλά έκανες κατά τη γνώμη μου.
Εφόσον δεν θες να τρως μακαρονάδα (και να μη φεύγει η παρμεζάνα) στα 200+ είσαι μια χαρά με το ΤΑ :D

:beer:
...άσε που τό'χεί Πόμπα το ΤΑ.

zopas
27/10/2015, 18:26
Στο φιλο ελ-γκατο απαντω αν και το θρεντ εχει τελειωσει αφου ο φιλος αποφασισε να κρατησει το ΤΑ και καλα εκανε απο την αποψη οτι τα βαραντερο που του προσφερθηκαν δεν αξιζε το κοπο να τα ψαξει σοβαρα...θα του ελεγα ομως να δοκμασει ενα CBF 600 που ειναι στα οικονομικα του δεδομενα για να συγκρινει με το ΤΑ και να καταλαβει οτι εχει μια ξεπερασμενη μοτο χ ωρις φρενα...

Απαντω λοιπον στο φιλο και τον ενημερωνω οτι στα 152 χλμ αποσταση ανω ιλισια-ξυλοκαστρο, με ταχυτητες σε αττικη οδο και εθνικη απο 140-200 στο κοντερ, βενζινη 97 αρα σελ, καιω 11 λιτρα, παρα πολυ καλη επιδοση για μοτο σχεδιασης δεκαετιας 90....

Και επειδη οπως ειπα ενα βαραντερο ακομα και σημερα καλυπτει πολλες αναγκες και ειναι ιδιαιτερα χρηστικο, υπςρχουν ΜΚ3 στα 5 χιλιαρικα πλεον με ολες τις βελτιωσεις που χρειαζονται και ετσι δεν χρειαζεται να σκασει ,αποιος εξτρα χρηματα ...

Ακομα και σημερα παραμενει μια πλυ τιμια μοτο και προσωπικα σιγ; σιγα που πλησιαζω τις 100.000 χιλιομετρα θα την κρατησω αρκετα ακομα αφπυ ουσιαστικες βλαβες δεν βγαζει αυτο το μηχανημα...το μονο που σχεδιαζω καποαι στιγμη ειναι να βαψω τα πλαστικα της πλυ εχουν ξεθωριασει...εεε..για μια μοτο πο υ καθε μερα- νυχτα ειναι εξω σε καθε καιρο και θερμο,κρασια επι 8 χφονια, εε..χαλαλι της..

Nostradamus
27/10/2015, 19:29
Στο φιλο ελ-γκατο απαντω αν και το θρεντ εχει τελειωσει αφου ο φιλος αποφασισε να κρατησει το ΤΑ και καλα εκανε απο την αποψη οτι τα βαραντερο που του προσφερθηκαν δεν αξιζε το κοπο να τα ψαξει σοβαρα...θα του ελεγα ομως να δοκμασει ενα CBF 600 που ειναι στα οικονομικα του δεδομενα για να συγκρινει με το ΤΑ και να καταλαβει οτι εχει μια ξεπερασμενη μοτο χ ωρις φρενα...

Απαντω λοιπον στο φιλο και τον ενημερωνω οτι στα 152 χλμ αποσταση ανω ιλισια-ξυλοκαστρο, με ταχυτητες σε αττικη οδο και εθνικη απο 140-200 στο κοντερ, βενζινη 97 αρα σελ, καιω 11 λιτρα, παρα πολυ καλη επιδοση για μοτο σχεδιασης δεκαετιας 90....

Και επειδη οπως ειπα ενα βαραντερο ακομα και σημερα καλυπτει πολλες αναγκες και ειναι ιδιαιτερα χρηστικο, υπςρχουν ΜΚ3 στα 5 χιλιαρικα πλεον με ολες τις βελτιωσεις που χρειαζονται και ετσι δεν χρειαζεται να σκασει ,αποιος εξτρα χρηματα ...

Ακομα και σημερα παραμενει μια πλυ τιμια μοτο και προσωπικα σιγ; σιγα που πλησιαζω τις 100.000 χιλιομετρα θα την κρατησω αρκετα ακομα αφπυ ουσιαστικες βλαβες δεν βγαζει αυτο το μηχανημα...το μονο που σχεδιαζω καποαι στιγμη ειναι να βαψω τα πλαστικα της πλυ εχουν ξεθωριασει...εεε..για μια μοτο πο υ καθε μερα- νυχτα ειναι εξω σε καθε καιρο και θερμο,κρασια επι 8 χφονια, εε..χαλαλι της..

Αφου θα μπεις στον κοπο, αν δεν ειναι, βαψ'τα μπλε....

el-Gatto
27/10/2015, 19:35
@ zopas Το θέμα είναι να γουστάρουμε αυτό που έχουμε (όποιο κι αν είναι αυτό) ,κ να'μαστε καλά για να το χαιρόμαστε κιόλας.
Αφού σου αρέσει εσένα φίλε μου ,στους υπόλοιπους περισεύει. :beer:

foogr01
28/10/2015, 00:22
@ zopas Το θέμα είναι να γουστάρουμε αυτό που έχουμε (όποιο κι αν είναι αυτό) ,κ να'μαστε καλά για να το χαιρόμαστε κιόλας.
Αφού σου αρέσει εσένα φίλε μου ,στους υπόλοιπους περισεύει. :beer:

+798

daz
28/10/2015, 02:41
Νταξ με κάλυψε ο mostradamos με τα κοσμητικά οπότε λέω να χαλαρώσω.


[

Τα κοστη του:
....
-βαλβιδες μετα τα 90.000χλμ ρυθμισμα


Αυτό όμως μ' άρεσε πολύ.:D

George_M.
28/10/2015, 20:59
θα του ελεγα ομως να δοκμασει ενα CBF 600 που ειναι στα οικονομικα του δεδομενα για να συγκρινει με το ΤΑ και να καταλαβει οτι εχει μια ξεπερασμενη μοτο χ ωρις φρενα...


σαφως το ΤΑ δεν εχει αγκυρες αλλα αμα ξερεις τι καβαλας κ γιατι το εχεις επιλεξει τοτε δεν εχεις κανενα λογο να ανησυχεις.
ως παλαιος κατοχος CBR600 F3 θα πω οτι καλα χρυσα αυτα τα 4κλνδρα 600αρια αλλα σερνονται χαμηλα,κατι που στις καθημερινες μικρομετακινησεις κ σε τπτ ορεινα ασφαλτινα φιδακια ειναι απλα βασανο.
αν λοιπον το F3 που ειχε 105 αλογατα κομπιαζε χαμηλα σκεψου τι θα κανει το CBF με μολις 75...
να πουμε για το 1000αρι τοτε ναι,αλλαζει το πραμα.

spyrakos35
29/10/2015, 09:58
αν λοιπον το F3 που ειχε 105 αλογατα κομπιαζε χαμηλα σκεψου τι θα κανει το CBF με μολις 75...


εδώ είσαι εντελώς λάθος

George_M.
29/10/2015, 13:19
γιατι ρε Σπυρο?
ιδιο μοτερ φορανε,απλα το CBF ειναι πιο ηρεμο...

teogtp
29/10/2015, 13:37
Μαλλον εννοεί οτι το μοτέρ του Cbf ειναι πιο ψυχωμενο χαμηλα απο ροπή,λογο ρύθμισης.

spyrakos35
29/10/2015, 13:42
Μαλλον εννοεί οτι το μοτέρ του Cbf ειναι πιο ψυχωμενο χαμηλα απο ροπή,λογο ρύθμισης.

γεια σου ρε καφεμάν

;)



υγ.... που είν αυτός ο θεόφιλος όταν τον χρειάζεσαι ρπστμ???

George_M.
29/10/2015, 13:45
ισως δεν αποκλειω να λανθανω.
παρ'αυτα παλι θα ειναι αδυναμο χαμηλα κ καθολου ευελικτο ενεκα τιμονιου.
το ΤΑ στα χαμηλα φυσαει ν'ουμ...:smokin:

spyrakos35
29/10/2015, 13:50
το ΤΑ στα χαμηλα φυσαει ν'ουμ...:smokin:

και μένει εκεί, στα χαμηλά

:lol:

George_M.
29/10/2015, 14:07
ειναι επιτηδες ετσι κατασκευασμενο για οσους εχουν υψοφοβια.....:D

teogtp
29/10/2015, 17:46
ισως δεν αποκλειω να λανθανω.
παρ'αυτα παλι θα ειναι αδυναμο χαμηλα κ καθολου ευελικτο ενεκα τιμονιου.
το ΤΑ στα χαμηλα φυσαει ν'ουμ...:smokin:

Παρε ζακετα .............θα κρυωσεις.
:D

IRAKLIS VOLOS
30/10/2015, 16:28
ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΗ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΑΔΕΡΦΕ,ΠΑΡΕ ΤΟ VARADERO ΤΡΕΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ:D

zopas
30/10/2015, 16:58
To CBF ειναι ροπατο και χαρακτηριζεται απο τις διαχρονικες αρετες της χοντα: φιλικοτατο, δυνατο γραμμικα, αξιοπιστο, αθραυστο, ευελικτο και με τα τελεια φρενα...τι αλλο να ζητησεις κανεις;

Αν δεν ειχα το υπεροχο βαραντερο μου που κανει τα παντα πολυ καλα, χαλαρα το cbf1000αρι θα ηταν η μηχανη μου...

amyroukai
30/10/2015, 17:08
το ΤΑ στα χαμηλα φυσαει ν'ουμ...
Καλά. Το ΤΑ είναι "αραμπάς περνά, σκόνη γίνεται" λατρεμένοι... Ο ίδιος οδηγός με ένα CBF600, το οποίο είναι από τα αργά της κατηγορίας, θα πάει σαφώς γρηγορότερα σε επαρχιακό, χωρίς επιπλέον προσπάθεια.


To CBF ειναι ροπατο και χαρακτηριζεται απο τις διαχρονικες αρετες της χοντα: φιλικοτατο, δυνατο γραμμικα, αξιοπιστο, αθραυστο, ευελικτο και με τα τελεια φρενα...τι αλλο να ζητησεις κανεις;
Να ζητήσεις αληθινή δύναμη γιατί το CBF έχει λιγότερη ροπή από το Bandit, λιγότερη δύναμη από το Fazer και είναι στα ίδια με το ER6 & Diversion, να ζητήσεις γρηγορότερη γεωμετρία γιατί είναι διόλου ευέλικτο μαμά και τα φρένα του είναι όντως καλά, αλλά ως εκεί, αν δεις μετρήσεις από τις 4έμβολες του Bandit θα κλάψεις. Φυσικά όταν κατέβεις από το 'περωκεάνειο και ανέβεις στο CBF νομίζεις ότι οδηγείς πατίνι, οπότε συγχωρείσαι για την διεστραμμένη εικόνα της μοτοσικλέτας που έχεις στο μυαλό σου.

George_M.
30/10/2015, 17:55
Καλά. Το ΤΑ είναι "αραμπάς περνά, σκόνη γίνεται" λατρεμένοι... Ο ίδιος οδηγός με ένα CBF600, το οποίο είναι από τα αργά της κατηγορίας, θα πάει σαφώς γρηγορότερα σε επαρχιακό, χωρίς επιπλέον προσπάθεια.


αδερφε μην το ορκιζεσαι αυτο....:smokin:

SHOOTER045
30/10/2015, 19:40
αδερφε μην το ορκιζεσαι αυτο....:smokin:

Ακριβώς
Έχω προλάβει /περάσει/αφησει πίσω πολύ δυνατότερους συνδυασμούς με το ΤΑ

amyroukai
30/10/2015, 20:29
Καλά, δεν ορκίζομαι.


Το "ο ίδιος οδηγός" το είδατε, έτσι, να μην τα ξαναλέμε σαν τον "ότι βλέπω το εκτελώ" κουλάδι...

daz
30/10/2015, 21:09
Εδώ είναι το θρεντ που τα χοντα απέκτησαν γκάζι? :D

Nostradamus
30/10/2015, 21:35
Εδώ είναι το θρεντ που τα χοντα απέκτησαν γκάζι? :D

φιλΑΙ το ιδιο σου το μελανι σε τυφλωνει και δεν βλεπεις οτι τα χοντα ειναι ολοκληρωμενο πακετο λεμΑΙ...

George_M.
30/10/2015, 22:31
Εδώ είναι το θρεντ που τα χοντα απέκτησαν γκάζι? :D

εδω αδερφε,παρε σελα κ κατσε...θα ξεχειμωνιασουμε με αυτο το θρεντ!!:smokin:

amyroukai
30/10/2015, 22:37
Να βάλω μακαρόνια και αστακουδάκι ή θέλετε τίποτα άλλο σε ζυμαρικό για το τεστ της ζελατίνας;

notakos600
31/10/2015, 07:38
Θα ήθελα πάντως ένα ΤΑ στη συλλογή μου....το παλιό 650... το καλό!;)

George_M.
31/10/2015, 08:17
ειναι πολλοι αυτοι που το θελουν/ηθελαν αλλα ποτε δεν τολμησαν να το πουν/αγορασουν καθως δεν γιομιζει το ματι....

amyroukai
31/10/2015, 09:42
ειναι πολλοι αυτοι που το θελουν/ηθελαν αλλα ποτε δεν τολμησαν να το πουν/αγορασουν καθως δεν γιομιζει το ματι....

Αυτά της ψιθυρίζεις τις κρύες νύχτες του χειμώνα; Μη στεναχωριέσαι αγάπη μου, δεν είσαι εσύ μπαζόλα, οι άλλοι είναι κακόγουστοι και το παίζουν υπεράνω... Έλα, τσώπα, τσώπα. :bawl:

George_M.
31/10/2015, 10:01
Αυτά της ψιθυρίζεις τις κρύες νύχτες του χειμώνα; Μη στεναχωριέσαι αγάπη μου, δεν είσαι εσύ μπαζόλα, οι άλλοι είναι κακόγουστοι και το παίζουν υπεράνω... Έλα, τσώπα, τσώπα. :bawl:

''εις εξ αυτων''...:a13:

notakos600
31/10/2015, 12:16
Αυτά της ψιθυρίζεις τις κρύες νύχτες του χειμώνα; Μη στεναχωριέσαι αγάπη μου, δεν είσαι εσύ μπαζόλα, οι άλλοι είναι κακόγουστοι και το παίζουν υπεράνω... Έλα, τσώπα, τσώπα. :bawl:


Τι μλκα :bawl::beer: