PDA

View Full Version : Αναζητηση μικρου και φτηνου κουτιου...



Σελίδες : [1] 2 3 4

devil's animal
23/10/2015, 22:19
προεκυψε δουλεια αρκετα μακρυα απο το σπιτι...90χλμ πηγαινε-ελα..σε καθημερινη βαση...οποτε μιλαμε για καμια 500αρα χοντρα χοντρα την εβδομαδα μονο για την δουλεια...
ο καιρος δεν παλευεται για μηχανακι...ποσο δε μαλλον οταν προκειται και για τετοιες αποστασεις, οποτε ειμαι στο ψαξιμο για μικρο και φτηνο αμαξι, μεχρι 1100cc...
καθ'οτι ειμαι ευχαριστημενος με την μετατροπη αεριου στο οικογενειακο αμαξι (auris) πιθανοτατα να ακολουθησω την ιδια πορεια και για το μικρο....
το budget ειναι οτιδηποτε κατω απο 2-2,5 χιλ μιας και αν μπει αεριο θα χρειαστω αλλα 800-900€ για εγκατασταση, οποτε παμε στο 3χιλιαρο που ειναι και το ταβανι...
δεν θελω να μου προτεινετε αμαξια στο 3χιλιαρο...θελω να μου προτεινετε αμαξια στα 2 το πολυ 2,5 χιλιαρικα...

ημουν σε αναζητηση nissan micra K11 αλλα με πληροφορησε ανθρωπος που τα ξερει καλα οτι με το αεριο δεν τα πανε καλα και τα πιο παλια απο το 2000 βγαζανε πεταλουδα καυσιμου που ειναι ακριβο σαν ανταλλακτικο (700€) και δεν υπαρχει σαν ιμιτασιον κλπ...
ημουν πολυ ψημενος για το συγκεκριμενο γιατι ξερω ποσο σκυλι ειναι...και το επιβεβαιωσε και αυτος που ξερει περιπτωσεις με 400κ ΑΛΛΑ μονο με βενζινη...

εχει καποιος αποψη περι αυτου του θεματος? δλδ βλαβες και αξιοπιστια με αεριο σε micra k11...

αλλιως θελω γνωμες για hyundai atos, daihatsu cuore, suzuki alto, opel corsa...

ιταλικα και γαλλικα ΔΕΝ θελω να βαλω στο παιχνιδι γιατι μπορει να ειναι μια χαρα αλλα με την αρνητικη ενεργεια που θα εχω, θα χαλασουν στο διημερο...:lol::lol:
και επειδη μιλαμε για κατι παλιο που να αντεχει και να βγαζει απροβληματιστα πολλα χλμ..τουλαχιστον για τον χειμωνα, ας μεινουμε σε japan μερια...ή εστω Γερμανια (opel)..
εχω δει και κατι subaru justy αλλα δεν ξερω τι λενε..δεν εχουν κυκλοφορησει πολυ...

τις γνωμες σας...
:wave2:

taisteal
23/10/2015, 22:26
Cuore ανετα,ειχα 3 Daihatsu,το ενα cuore και ηταν ο,τι πιο αξιοπιστο εχω δει σε αυτοκινητο.
Aλλα εχει ακριβα ανταλλακτικα.
Για το Micra ισχυει,δεν του αρεσει το αεριο.
Atos λιγο φθηνιαρικο μεν,αξιοπιστο κι αυτο.
Το Alto πολυ καλο και αυτο.
Τα Corsa τα θεωρω τριμπουρδελα,εμπειρικα λεγοντας.
Subaru οχι..

devil's animal
23/10/2015, 22:32
Cuore ανετα,ειχα 3 Daihatsu,το ενα cuore και ηταν ο,τι πιο αξιοπιστο εχω δει σε αυτοκινητο.
Aλλα εχει ακριβα ανταλλακτικα.
Για το Micra ισχυει,δεν του αρεσει το αεριο.
Atos λιγο φθηνιαρικο μεν,αξιοπιστο κι αυτο.
Το Alto πολυ καλο και αυτο.
Τα Corsa τα θεωρω τριμπουρδελα,εμπειρικα λεγοντας.
Subaru οχι..


το ακουσα για τα ακριβα ανταλλακτικα του daihatsu..για την ακριβεια το διαβασα σ'ενα φορουμ...αλλα ποσο πιο ακριβα να ειναι σε σχεση με τα αλλα? δεν υπαρχουν ιμιτασιον? πρεπει να μπει αποκλειστικα ΟΕΜ?
τα atos ειναι οτι πιο πολυφορεμενο υπαρχει οποτε κερδιζει στο θεμα "ανταλλακτικα και διαθεσιμοτητα απο μαντρες και απο ιδιωτες στο φουλ"...
για το alto δεν εχω feedback...λιγα κομματια γενικα...

taisteal
23/10/2015, 22:36
το ακουσα για τα ακριβα ανταλλακτικα του daihatsu..για την ακριβεια το διαβασα σ'ενα φορουμ...αλλα ποσο πιο ακριβα να ειναι σε σχεση με τα αλλα? δεν υπαρχουν ιμιτασιον? πρεπει να μπει αποκλειστικα ΟΕΜ?
τα atos ειναι οτι πιο πολυφορεμενο υπαρχει οποτε κερδιζει στο θεμα "ανταλλακτικα και διαθεσιμοτητα απο μαντρες και απο ιδιωτες στο φουλ"...
για το alto δεν εχω feedback...λιγα κομματια γενικα...

Εγω δεν εβρισκα πουθενα ιμιτασιον,και τα επαιρνα οριτζιναλ.
Πανε και αρκετα χρονια βεβαια.
Το θετικο ειναι οτι δεν χαλουσαν ποτε,μονο αναλωσιμα χρειαζοταν.
Για το Atos συμφωνω
Δες μηπως βρεις κανενα Picanto,αν και τα ζητανε λιγο πιο πανω απο το μπατζετ σου.
Το εχουμε 10 χρονια με 125.000 χλμ,και ο αδερφος μου το ιδιο με 200.000 χλμ.

George_M.
23/10/2015, 22:40
Cuore ανετα,ειχα 3 Daihatsu,το ενα cuore και ηταν ο,τι πιο αξιοπιστο εχω δει σε αυτοκινητο.


Το Alto πολυ καλο και αυτο.

..

κ απο μενα αυτα.

toyar
23/10/2015, 22:41
ντιζελ στο διχιλιαρο δεν υπαρχει εκτος αν παρει αποχαρακτηρισμενο ταξι:lol:

devil's animal
23/10/2015, 22:51
Εγω δεν εβρισκα πουθενα ιμιτασιον,και τα επαιρνα οριτζιναλ.
Πανε και αρκετα χρονια βεβαια.
Το θετικο ειναι οτι δεν χαλουσαν ποτε,μονο αναλωσιμα χρειαζοταν.
Για το Atos συμφωνω
Δες μηπως βρεις κανενα Picanto,αν και τα ζητανε λιγο πιο πανω απο το μπατζετ σου.
Το εχουμε 10 χρονια με 125.000 χλμ,και ο αδερφος μου το ιδιο με 200.000 χλμ.



το ξερω για το picanto ρπμ, και ειναι και πιο καινουργιο απ'ολα αυτα που ψαχνω αλλα τα ζητανε στο 3χιλιαρο στην καλυτερη...:rolleyes:

DrEvil
23/10/2015, 22:55
Σουζουκι Ιγκνις.
Ο γαμπρος μου του εχει 156κ χλμ (στα 280κ που γραφει το κοντερ συνολο) με αεριο, ακουγεται αρκετα το μοτερ, πολυ το διαφορικο (ειναι το 4Χ4) αλλα ακομα σκυλι.
Δεν ξε ποσο παιζει μεταχειρω, αλλα δεν μασαει... ολα τα κανει χλμ: βενζινη, περιπου βενζινη (οπως η ελληνικη) και αεριο.
Δες και μια γι' αυτο.

nickald
23/10/2015, 22:57
Στο χουνται θα πηγαινα.... εχω το accent και εκτος απο βενζινη και λαδι δεν ζητησε τιποτα.... ξερω περιπτωσεις με πολυ κακη χρηση να εχουν βγαλει 300+ χωρις θεματα... και αντεχει το αεριο.


+ τα σχετικα φτηνα ανταλλακτικα για την κουφια ωρα.

devil's animal
23/10/2015, 23:06
Σουζουκι Ιγκνις.
Ο γαμπρος μου του εχει 156κ χλμ (στα 280κ που γραφει το κοντερ συνολο) με αεριο, ακουγεται αρκετα το μοτερ, πολυ το διαφορικο (ειναι το 4Χ4) αλλα ακομα σκυλι.
Δεν ξε ποσο παιζει μεταχειρω, αλλα δεν μασαει... ολα τα κανει χλμ: βενζινη, περιπου βενζινη (οπως η ελληνικη) και αεριο.
Δες και μια γι' αυτο.

το ignis παιζει σε 1.3 και 1.5 και δεν θελω τοσα cc...+ οτι ζητανε 3000€ και πανω...

Nostradamus
23/10/2015, 23:33
Γιατι δεν κανεις το αναποδο ρε συ.. ξεκινας τα πανε ελα με το auris που ειναι ηδη αεριο ανεβαινεις στα 3 που το χιλιαρικο κανει διαφορα στο τι θα βρεις για μεταχειρισμενο και το κρατας βενζινη για αρχη.. Και το προσαρμοζεις αναλογα στν πορεια...

κανω ακριβως τα ιδια χιλιομετρα καθε μερα για την δουλεια μόνο, σε C4 1.6. Είμαι στα 250 ευρω το μηνα καυσιμα με τιμη 1.40 το λιτρο εδω που ειμαι.

Και 6 μηνες να το πας ετσι θα γραψεις 12Κ χιλιομετρα. δεν εγινε και τιποτε... Και βαζεις αργοτερα στο δευτερο αεριο και αρχιζεις να "ξεκουραζεις" ξανα το auris..

+1 για το picanto και το atos.

devil's animal
23/10/2015, 23:53
Γιατι δεν κανεις το αναποδο ρε συ.. ξεκινας τα πανε ελα με το auris που ειναι ηδη αεριο ανεβαινεις στα 3 που το χιλιαρικο κανει διαφορα στο τι θα βρεις για μεταχειρισμενο και το κρατας βενζινη για αρχη.. Και το προσαρμοζεις αναλογα στν πορεια...

κανω ακριβως τα ιδια χιλιομετρα καθε μερα για την δουλεια μόνο, σε C4 1.6. Είμαι στα 250 ευρω το μηνα καυσιμα με τιμη 1.40 το λιτρο εδω που ειμαι.

Και 6 μηνες να το πας ετσι θα γραψεις 12Κ χιλιομετρα. δεν εγινε και τιποτε... Και βαζεις αργοτερα στο δευτερο αεριο και αρχιζεις να "ξεκουραζεις" ξανα το auris..

+1 για το picanto και το atos.



θα ηταν μια καλη λυση αλλα δυστυχως το αμαξι το χρησιμοποιει καθημερινα η γυναικα μου για την δικη της δουλεια +ψωνια και μετακινησεις με την μικρη...
το auris γραφει για πλακα 1500χλμ τον μηνα και αυτος ηταν και ο λογος που μπηκε το αεριο...

δυστυχως η "εξοχη", εχει αυτο το κακο...τα χλμ μαζευονται για πλακα γιατι για τα παντα χρησιμοποιεις οχημα...
να φανταστεις αν μια μερα εχω προπονηση εγω, γυμναστηριο η γυναικα μου και κολυμβητηριο η μικρη σε διαφορετικες ωρες, το αμαξι κανει 60χλμ, γιατι και η σχολη η δικη μου και το gym της γυναικας και το κολυμβητηριο της μικρης ειναι σε αποσταση 10χλμ απο το σπιτι...


οταν υπηρχε το cbf περυσι, μας ειχε βολεψει αλλα η δουλεια μου ηταν πιο κοντα και εννοειται οτι ετρωγα βροχη και κρυο γερο...

οπως και να εχει, δεν λεει να δινεις 250€ τον μηνα για καυσιμο...εκτος αν βγαζεις πανω απο 1500...;)

λογικα με το χιλιαρακι και το αεριο θα ειμαι στα 4-4,5€ στα 100χλμ με 0,70 που ειναι το αεριο εδω...
με περιπου 2000χλμ τον μηνα θα ειμαι στα 90€...και βαζω φουσκωμενη καταναλωση 6λιτρα/100...ευτυχως δεν θα εχω πολλα φαναρια λογω περιφερειακου και ο δρομος γενικα ειναι ανοιχτος και δεν θα εχω πολλα σταματα-ξεκινα οπως στην πολη...

el_hymador
24/10/2015, 00:04
Daewoo Matiz. Είχα την πρώτη έκδοση, στα 800κ.εκ. με τρικύλινδρο μοτέρ και το αμαξάκι τα έσπαγε! Έχει για τα δεδομένα της κατηγορίας του τεράστιους χώρους, ωραίο γκάζι μέχρι τα 60-70 χλμ/ωρα και είναι πολύ ευέλικτο και ευκολοδήγητο. Επίσης κάνει τρελά χειρόφρενα...:D

Νομίζω ότι και τα Suzuki Alto είναι η ίδια πλατφόρμα, δεν είμαι σίγουρος...

ptc
24/10/2015, 00:06
Αφου θες αεριο σε συμφερει να βρεις αμαξι που το εχει ηδη περασμενο. Θα συμφωνησω για το Atos κι εγω, οποτε κατι τετοιο (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6903829/) ας πουμε μου φαινεται μια χαρα. Πες του 2μιση και ειστε κομπλε.

Αντε και καλη αρχη στη δουλεια φιλος! :wave2:

Shaolin Monk
24/10/2015, 00:19
Εχει η γυναίκα μου ενα Atos και εγω του εχω πιει το αιμα. Απο το 2002 χρειαστηκε μονο ενα απο αυτα τα συρματοσκοινα για το ηλεκτρικο παραθυρο (δεν ξερω πως τα λενε), καπου 17 ευρω! Τιποτε αλλο!!!!

devil's animal
24/10/2015, 00:33
Daewoo Matiz. Είχα την πρώτη έκδοση, στα 800κ.εκ. με τρικύλινδρο μοτέρ και το αμαξάκι τα έσπαγε! Έχει για τα δεδομένα της κατηγορίας του τεράστιους χώρους, ωραίο γκάζι μέχρι τα 60-70 χλμ/ωρα και είναι πολύ ευέλικτο και ευκολοδήγητο. Επίσης κάνει τρελά χειρόφρενα...:D

Νομίζω ότι και τα Suzuki Alto είναι η ίδια πλατφόρμα, δεν είμαι σίγουρος...



δεν μ'αρεσουν πολυ εμφανισιακα τα matiz...ενταξει μ@λακα θα μου πεις, παρε το πραγμα που καιει λιγο και ειναι και φθηνο και σκασε, που θες και design...:lol: και θα εχεις δικιο αλλα αφου υπαρχουν καποιες αλλες επιλογες, λεω να μην παρω matiz...

και το daihatsu btw, ειναι 3κιλυνδρο...:p

devil's animal
24/10/2015, 00:36
Αφου θες αεριο σε συμφερει να βρεις αμαξι που το εχει ηδη περασμενο. Θα συμφωνησω για το Atos κι εγω, οποτε κατι τετοιο (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6903829/) ας πουμε μου φαινεται μια χαρα. Πες του 2μιση και ειστε κομπλε.

Αντε και καλη αρχη στη δουλεια φιλος! :wave2:



επειδη και με το αεριο επεσε τρελη ψακτικη για αρκετο καιρο για συστημα και σωστο εγκαταστατη θα προτιμουσα να το βαλω εγω...για να ξερω που να απευθυνθω μετα σε περιπτωση στραβης και να εχω ενα αξιοπιστο συστημα πανω με εγγυηση κλπ...
αφου και εγω θελω να φτασω (κουτσα στραβα) στα 3 χιλιαρικα, δεν υπαρχει λογος να το πιεσω για να παρω ετοιμο...βρισκω ενα με 2200 και βαζω καινουργιο συστηματακι πανω...οχι δουλεμενο...


ευχαριστω αγορι...
:wave2:

el_hymador
24/10/2015, 00:44
δεν μ'αρεσουν πολυ εμφανισιακα τα matiz...ενταξει μ@λακα θα μου πεις, παρε το πραγμα που καιει λιγο και ειναι και φθηνο και σκασε, που θες και design...:lol: και θα εχεις δικιο αλλα αφου υπαρχουν καποιες αλλες επιλογες, λεω να μην παρω matiz...

και το daihatsu btw, ειναι 3κιλυνδρο...:p


Σεβαστό... απλά έχουμε διαφορετικές προσεγγίσεις, προσωπικά θέλω το αμάξι μου όσο το δυνατόν πιο γελοίο γίνεται και όσο να πεις, το Matizάκι εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία. :lol:

Για αυτό επίσης, γουστάρω τρελά Subaru E12 και Fiat Multipla.

George_M.
24/10/2015, 00:57
μηπως κ ενα Yaris (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7062526/) θα σε βολευε..?

Shaolin Monk
24/10/2015, 00:58
θέλω το αμάξι μου όσο το δυνατόν πιο γελοίο γίνεται

χαχαχαχχα Και εγω ετσι ειμαι. Εχω ενα Volvo s40 αλλα κυκλοφορω μονιμα με ενα Subaru Vivio που εχω επισης και πρεπει να ειναι το καλυτερο στη χωρα λεμε... Σε τελεια κατασταση (και 51000 χλμ). :bawl::bawl:

leftos
24/10/2015, 08:52
Ιαπωνικα και αεριο στο ειχα πει και στο αλλο νημα δεν ειναι καλο να πανε μαζι και ειδικα αν εχουν χλμ.
Και εγω ειμαι τις γνωμης να βρεις κατι ετοιμο θα σου ερθει πολυ πιο οικονομικα.
Κατι σε ιταλικο 1200 punto bravo στυλ με αεριο νομιζω οτι ειναι κορυφη. Δεν ειχαν θεματα τα 1200 απ'οτι θυμαμαι αν γνωριζει κατι καποιος αλλος
Αλλιως το Atos και matiz (ηταν σκυλια και ειναι γρηγορα και με μηδενικα εξοδα ) νομιζω οτι ειναι μια καλη λυση και θα κρατησει με το αεριο αναλογα και τα χλμ που εχει βεβαια αν ειναι στα 150χιλ+ υπολογισε σκαρτα αλλα 100χιλ
Για ποσο καιρο θα κανεις τοσα πολλα χλμ.
Γενικα καλυτερα να παρεις αμαξι πιο μικρο με λιγα χλμ . Παρα να παρεις yaris starlet με 170 χιλ+ γιατι με το αεριο θα σου βγαλει πιο γρηγορα θεμα.

devil's animal
24/10/2015, 09:20
Σεβαστό... απλά έχουμε διαφορετικές προσεγγίσεις, προσωπικά θέλω το αμάξι μου όσο το δυνατόν πιο γελοίο γίνεται και όσο να πεις, το Matizάκι εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία. :lol:

Για αυτό επίσης, γουστάρω τρελά Subaru E12 και Fiat Multipla.



εισαι απαλευτος μλκ...:a33:

:bawl::bawl:

devil's animal
24/10/2015, 09:38
Ιαπωνικα και αεριο στο ειχα πει και στο αλλο νημα δεν ειναι καλο να πανε μαζι και ειδικα αν εχουν χλμ.
Και εγω ειμαι τις γνωμης να βρεις κατι ετοιμο θα σου ερθει πολυ πιο οικονομικα.
Κατι σε ιταλικο 1200 punto bravo στυλ με αεριο νομιζω οτι ειναι κορυφη. Δεν ειχαν θεματα τα 1200 απ'οτι θυμαμαι αν γνωριζει κατι καποιος αλλος
Αλλιως το Atos και matiz (ηταν σκυλια και ειναι γρηγορα και με μηδενικα εξοδα ) νομιζω οτι ειναι μια καλη λυση και θα κρατησει με το αεριο αναλογα και τα χλμ που εχει βεβαια αν ειναι στα 150χιλ+ υπολογισε σκαρτα αλλα 100χιλ
Για ποσο καιρο θα κανεις τοσα πολλα χλμ.
Γενικα καλυτερα να παρεις αμαξι πιο μικρο με λιγα χλμ . Παρα να παρεις yaris starlet με 170 χιλ+ γιατι με το αεριο θα σου βγαλει πιο γρηγορα θεμα.



στο autogasforum δεν αναφερεται πουθενα προβλημα με τα ιαπωνικα σε αεριο...
οπως και να εχει οσον αφορα το micra, με απετρεψε και το θεμα με την πεταλουδα καυσιμου που μου ειπε ο μαστορας...δεν νομιζω να ειχε λογο να πει ψεμματα..τα δουλευει και τα ξερει...

οπως και να εχει ακομα και 50-60χιλ χλμ ν'αντεξει το μοτερ, εχει κανει αποσβεση για αλλο μοτερ και περαστικα..μιλαμε για περιπου 2000€ κερδος στα 50χιλ χλμ αν κανω σωστα τους υπολογισμους...

πετας το παλιο μοτερ, κρατας το συστημα αεριου και το βαζεις στο καινουργιο...και εισαι και κανενα χιλιαρικο παλι κερδισμενος...και ολα αυτα στα 50Κ..οχι στα 100...
αν μου παει οχημα στα 100χιλ χλμ με χρηση αεριου θα πεταω την σκουφια μου...

δεν ξερω τον χρονικο οριζοντα της δουλειας...μπορει να ειναι για 1 χρονο, μπορει για 5, μπορει και μεχρι να παρω συνταξη...

devil's animal
24/10/2015, 09:40
μηπως κ ενα Yaris (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7062526/) θα σε βολευε..?



ναι, ισως...
συνηθως τα δινουν πιο ακριβα...και αυτη η αγγελια εχει τρελα views...
οπως και να εχει πρεπει να γινει και ενα ταξιδι Αθηνα...
:beer::beer:

alres
24/10/2015, 09:42
picanto
atos
ίσως και κανένα colt

χάλια από εμφάνιση τα 1,2 , αλλά εσύ θες να πηγαίνεις τσάμπα

(όχι corsa προς θεου όχι)

devil's animal
24/10/2015, 09:48
(όχι corsa προς θεου όχι)


:bawl::bawl::bawl:


μαλλον, οι τελικοι υποψηφιοι θα ειναι το atos και το cuore...
το alto θα το αποφυγω γιατι δεν υπαρχει feedback, το picanto γιατι ειναι ακριβο...

εκτος αν προκυψει απροσμενα κατι αλλο..οπως το yaris που εβαλε ο manianisg...:shrugs:

MISKIN
24/10/2015, 10:10
+1 και από μένα για το Atos! Ξεκίνησε το 2002 με τη γυναίκα μου οδηγό (νέα κιόλας), συνέχισε με εμένα (και γω νέος, σε αυτό έμαθα να οδηγώ αμάξι), το πήρε ο κάγκουρας ο κουνιάδος μου μετά (που ΟΛΑ τα οχήματά του τα στέλνει ανακύκλωση), του ήπιε το αίμα και τώρα το έχει ο πεθερός μου. Μοναδική ζημιά αλλαγή αμορτισέρ στην εγγύηση και το ηλεκτρικό παράθυρο. Νομίζω είναι αυτό που χρειάζεσαι (αν και στη θέση σου θα έκανα τη διαδρομή με τη μηχανή).

dimmie_72
24/10/2015, 10:32
Ρίξε μια ματιά σε Ford KA προ '07. Πωλούνται σε εξωφρενικά χαμηλές τιμές.

devil's animal
24/10/2015, 10:34
+1 και από μένα για το Atos! Ξεκίνησε το 2002 με τη γυναίκα μου οδηγό (νέα κιόλας), συνέχισε με εμένα (και γω νέος, σε αυτό έμαθα να οδηγώ αμάξι), το πήρε ο κάγκουρας ο κουνιάδος μου μετά (που ΟΛΑ τα οχήματά του τα στέλνει ανακύκλωση), του ήπιε το αίμα και τώρα το έχει ο πεθερός μου. Μοναδική ζημιά αλλαγή αμορτισέρ στην εγγύηση και το ηλεκτρικό παράθυρο. Νομίζω είναι αυτό που χρειάζεσαι (αν και στη θέση σου θα έκανα τη διαδρομή με τη μηχανή).



δεν γινεται ρε boy η διαδρομη με μηχανη....ειδικα χειμωνα...μιλαμε για βορεια Ελλαδα με πολλες βροχες και αρκετο κρυο...

ασε που τα μηχανακια που εχω καινε πολυ περισσοτερο καυσιμο απο οποιοδηποτε αμαξι <1600cc...
και δεν λεει να φορτωνονται χλμ για πλακα..ουτε το ενα, ουτε το αλλο...αλλη η χρηση τους...

για τις καλες μερες του χειμωνα, ισως γινονται καποια δρομολογια με το gsxr, μονο και μονο για να κινουνται λαδια και νερα...

devil's animal
24/10/2015, 10:34
Ρίξε μια ματιά σε Ford KA προ '07. Πωλούνται σε εξωφρενικά χαμηλές τιμές.



εχω ακουσει τα χειροτερα απο θεμα αξιοπιστιας για το συγκεκριμενο...ασε που δεν μ'αρεσει και εμφανισιακα...:p

BLiTzER
24/10/2015, 10:44
Suzuki Alto 1.0 (του '99) είχε η μάνα μου για χρόνια και του έπινα το αίμα πολύ συχνά, χωρίς να κάνει κιχ. Τα τελευταία 7-8 χρόνια το έχει μια ξαδέρφη μου, με οικογένεια και μικρά παιδιά, η οποία το κακομεταχειρίζεται δίχως αύριο και δεν έχει κάψει ούτε λάμπα. Επίσης είναι οικονομικότατο και πραγματικά μικρό.

SHOOTER045
24/10/2015, 10:47
Σαν πρώην κάτοχος του πρώτου atos συνηγορω.
Μιλάμε για το απόλυτο σκυλί -εργάτη δεν σπάει δεν χαλάει. Δεν καίει ακόμα και αέριο να μην το κάνεις πάλι οικονομικό είναι

devil's animal
24/10/2015, 10:58
ευχαριστω guys...
βρηκα επισημο εγγραφο της brc που το yaris αποκλειεται απο την αναζητηση...οπως και τα colt...
343463

MISKIN
24/10/2015, 11:00
δεν γινεται ρε boy η διαδρομη με μηχανη....ειδικα χειμωνα...μιλαμε για βορεια Ελλαδα με πολλες βροχες και αρκετο κρυο...

ασε που τα μηχανακια που εχω καινε πολυ περισσοτερο καυσιμο απο οποιοδηποτε αμαξι <1600cc...
και δεν λεει να φορτωνονται χλμ για πλακα..ουτε το ενα, ουτε το αλλο...αλλη η χρηση τους...

για τις καλες μερες του χειμωνα, ισως γινονται καποια δρομολογια με το gsxr, μονο και μονο για να κινουνται λαδια και νερα...

Άκυρο νόμιζα ότι μιλούσαμε για Αττική. Στο είπα γιατί εμένα με παίρνει ο ύπνος στο αμάξι λόγω ρουτίνας και κούρασης. :ZZZ: Κάνω περίπου 45-50 χλμ.

kostas.
24/10/2015, 11:07
καλημέρα, θα σου πρότεινα το Kia Picanto 1100cc EX. Εγώ έχω του 2004 που είναι η full έκδοση με ABC, A/C, δισκόφρενα εμπρός-πίσω κ.λ.π. Μετά από 160000km η μοναδική βλάβη που έχει βγάλει ήταν ότι χάλασε ένας διακόπτης παραθύρου.
Είναι αμάξι πόλης αλλά θα πάει και το ταξιδάκι του αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις γιατί μετά τα 130 χλμ το παίρνει λίγο ο αέρας....:lol:

nickald
24/10/2015, 11:08
μαλακ@ μου αυτα τα χουνται και για πυρηνικα τεστ κανουν τελικα :p


αμα το χρησιμοποιουσα θα του εριχνα ενα γκαζι πανω να μη καιει αλλα με <5000κμ το χρονο δε νομιζω να συμφερει...

devil's animal
24/10/2015, 11:35
εχω φαει σκαλωμα τωρα γιατι βλεπω αρκετα suzuki alto του 2000 και του 1999 να δινονται για αρκετα κατω απο 2000€...:hmm:
και υπαρχει και ενα λιγο πιο καινουργιο του 2004 που δινεται για 2500€...


λετε να μην παρεκλινω και να παω στην αγαπητη μου μαρκα...??:heartpound:

taisteal
24/10/2015, 11:38
εχω φαει σκαλωμα τωρα γιατι βλεπω αρκετα suzuki alto του 2000 και του 1999 να δινονται για αρκετα κατω απο 2000€...:hmm:
και υπαρχει και ενα λιγο πιο καινουργιο του 2004 που δινεται για 2500€...


λετε να μην παρεκλινω και να παω στην αγαπητη μου μαρκα...??:heartpound:

Απλα προσεξε μην σπασεις κανενα φαναρι,κοστιζει 370 το ενα και δεν βρισκεις κιολας :cry:

devil's animal
24/10/2015, 11:44
Απλα προσεξε μην σπασεις κανενα φαναρι,κοστιζει 370 το ενα και δεν βρισκεις κιολας :cry:


με μεσο ορο εναμισι χιλιαρικο που εχουν, αγοραζω αλλο ενα για ανταλλακτικα και εχω και ολα τ'αλλα, οχι μονο φαναρια...:lol:

DAYMAN
24/10/2015, 12:59
Corsa 1.2 της συζυγου 2 φορες κρεμαγερα και ενα πλαστικο τζιβιτζιλικη στον επιλογεα ταχυτητων (πλαστικο ρε γερμαναραδες;) κατα τα αλλα 120000 χλμ χωρις αλλα θεματα.Αυτα απο ζημιες κατα τα αλλα αχρωμο αοσμο αορατο αδιαφορο βαρετο.Δες κανενα corolla 99- 2000 fiesta ignis πρωτης γενιας.Αν θελεις βοηθεια σε κατι εδω ειμαι.

MikeG
24/10/2015, 13:02
Άσχετο σχετικό.

Μεταχειρισμένα κουτιά με 100000 και υγραέριο; Και μια φουλ χαζή ερώτηση. Όπου μπαίνει υγραέριο, υπάρχει και η επιλογή να δουλεύει και με βενζίνη;

teogtp
24/10/2015, 13:05
Άσχετο σχετικό.

Μεταχειρισμένα κουτιά με 100000 και υγραέριο; Και μια φουλ χαζή ερώτηση. Όπου μπαίνει υγραέριο, υπάρχει και η επιλογή να δουλεύει και με βενζίνη;

Βεβαίως.
Υπάρχει επιλογεας στο εσωτερικό του.

MikeG
24/10/2015, 13:06
Βεβαίως.
Υπάρχει επιλογεας στο εσωτερικό του.

Super.

Άμα σας πω και για τι κάρο κοιτάω θα γελάτε...



Lada Niva :D

teogtp
24/10/2015, 13:07
Super.

Άμα σας πω και για τι κάρο κοιτάω θα γελάτε...



Lada Niva :D

Για κυνήγι το θες;

MikeG
24/10/2015, 13:09
Για κυνήγι το θες;

Ενάντια στο κυνήγι φίλος, επίσης στη Κρήτη τι να κυνηγήσουμε πέρα από τουρίστριες..

Για χωριό, αγροτικές εργασίες, camping και απλή μετακίνηση (όχι καθημερινή, ούτε μέσα σε πόλη).

ptc
24/10/2015, 13:11
εχω φαει σκαλωμα τωρα γιατι βλεπω αρκετα suzuki alto του 2000 και του 1999 να δινονται για αρκετα κατω απο 2000€...:hmm:
και υπαρχει και ενα λιγο πιο καινουργιο του 2004 που δινεται για 2500€...


λετε να μην παρεκλινω και να παω στην αγαπητη μου μαρκα...??:heartpound:

Θα'σαι απο τις λιγες περιπτωσεις οδηγων που η μηχανη τους ειναι μεγαλυτερου κυβισμου απο το κουτι. :p

devil's animal
24/10/2015, 13:12
Corsa 1.2 της συζυγου 2 φορες κρεμαγερα και ενα πλαστικο τζιβιτζιλικη στον επιλογεα ταχυτητων (πλαστικο ρε γερμαναραδες;) κατα τα αλλα 120000 χλμ χωρις αλλα θεματα.Αυτα απο ζημιες κατα τα αλλα αχρωμο αοσμο αορατο αδιαφορο βαρετο.Δες κανενα corolla 99- 2000 fiesta ignis πρωτης γενιας.Αν θελεις βοηθεια σε κατι εδω ειμαι.



πλεον ειμαι αναμεσα σε atos και alto...το cuore το απεκλεισα λογω ακριβων ανταλλακτικων...
μπορει μεχρι το βραδυ να εχω ξαναλλαξει γνωμη...:lol:

το θεμα ειναι οτι το atos παραμενει σταθερη αξια και οσο και να μην μου αρεσει σαν design και να εχω αμφιβολιες λογω Κορεας, μαλλον θα ειναι η τελικη επιλογη...

προσπαθω να βγαλω ακρη λιγο με τα alto γιατι γινεται ενας χαμος και μου αρεσει που ειναι suzuki και λιγο πιο μικρο και σπιρτοζικο απο το atos...επισης διαβασα οτι τα atos δεν ειναι και οτι οικονομικοτερο σε καυσιμο απο τα μικρα...δλδ καποιοι λενε και για 7-7,5 λιτρα σε αστικο κυκλο...

αν εισαι του επαγγελματος, θα βοηθησεις...:D

MISKIN
24/10/2015, 13:15
επισης διαβασα οτι τα atos δεν ειναι και οτι οικονομικοτερο σε καυσιμο απο τα μικρα...δλδ καποιοι λενε και για 7-7,5 λιτρα σε αστικο κυκλο...



6 το πολύ έκαιγε εμένα μέσα στην Αθήνα.

devil's animal
24/10/2015, 13:16
Θα'σαι απο τις λιγες περιπτωσεις οδηγων που η μηχανη τους ειναι μεγαλυτερου κυβισμου απο το κουτι. :p


εχεις δικιο...το παλιο ειναι 993cc και το gixxer 999cc...:lol:
τα λιγο πιο καινουργια ομως ειναι 1100...1061cc για την ακριβεια...


λες να βαλω το μοτερ του gixxer πανω και να πηγαινει τρέλα?:bawl:

teogtp
24/10/2015, 13:17
Ενα alto που ειχε η κουμπάρα μου,πέθανε άδοξα με λιγα χλμ στην πλατη του.
Πολύ ακριβά ανταλλακτικά και ζημιές που δεν "δικαιολογουνται"

devil's animal
24/10/2015, 13:18
6 το πολύ έκαιγε εμένα μέσα στην Αθήνα.

ναι γραφανε οτι επειδη δεν εχει στροφομετρο, δεν μπορεις να το καταλαβεις που ροπιαζει και που κρεμαει, με αποτελεσμα να πατας περισσοτερο το γκαζι...
μπορει βεβαια να ηταν και απειροι...:shrugs:

devil's animal
24/10/2015, 13:19
Ενα alto που ειχε η κουμπάρα μου,πέθανε άδοξα με λιγα χλμ στην πλατη του.
Πολύ ακριβά ανταλλακτικά και ζημιές που δεν "δικαιολογουνται"



αμα απκλειστει και αυτο, ειμαι με το atos αγκαλια...:lol:
keep feedbacking me...
:beer::beer:

MISKIN
24/10/2015, 13:25
ναι γραφανε οτι επειδη δεν εχει στροφομετρο, δεν μπορεις να το καταλαβεις που ροπιαζει και που κρεμαει, με αποτελεσμα να πατας περισσοτερο το γκαζι...
μπορει βεβαια να ηταν και απειροι...:shrugs:

tragic... :faint:

edit: κάνει τόσο θόρυβο το μοτέρ (απουσία ηχομόνωσης) που πρέπει να είσαι τελείως κουφός.

spyrval
24/10/2015, 13:51
tragic... :faint:

edit: κάνει τόσο θόρυβοι το μοτέρ (απουσία ηχομόνωσης) που πρέπει να είσαι τελείως κουφός.

:lol: Ναι, το atos έχει θόρυβο. Το έχει η μάνα μου 13 νομίζω χρόνια, έχει καμιά 150αριά χιλ. χιλιόμετρα και δεν έχει απασχολήσει ποτέ. Και μιλάμε για τη μάνα μου, που για να ξεκινήσει σε δρόμο με ανηφορική κλίση 3 μοίρες φτάνει τις στροφές του κινητήρα σε επίπεδα moto gp.

Shaolin Monk
24/10/2015, 14:02
6 το πολύ έκαιγε εμένα μέσα στην Αθήνα.

Και πολυ σου εκαιγε!!!!:rolleyes:

MISKIN
24/10/2015, 14:04
Και πολυ σου εκαιγε!!!!:rolleyes:

Όντως και πολύ λέω. Μόνο με κλιματιστικό και φορτωμένο.

Shaolin Monk
24/10/2015, 14:05
ειμαι με το atos αγκαλια...:lol:
keep feedbacking me...
:beer::beer:

Εχει χωρους και τρελες δυνατότητες....:bawl: 343470

devil's animal
24/10/2015, 14:29
tragic... :faint:

edit: κάνει τόσο θόρυβο το μοτέρ (απουσία ηχομόνωσης) που πρέπει να είσαι τελείως κουφός.


:lol: Ναι, το atos έχει θόρυβο. Το έχει η μάνα μου 13 νομίζω χρόνια, έχει καμιά 150αριά χιλ. χιλιόμετρα και δεν έχει απασχολήσει ποτέ. Και μιλάμε για τη μάνα μου, που για να ξεκινήσει σε δρόμο με ανηφορική κλίση 3 μοίρες φτάνει τις στροφές του κινητήρα σε επίπεδα moto gp.


:tooth::tooth::tooth:

devil's animal
24/10/2015, 14:30
Εχει χωρους και τρελες δυνατότητες....:bawl: 343470



ρε συ Νικο αυτη η πισινα ειναι για να μπαινεις εσυ ΜΑΖΙ με το atos μεσα...
:giggle::giggle:

Nostradamus
24/10/2015, 14:55
250 ευρω που εγραψα ναι ειναι πολλα.. Αλλα σε αυτο τα ρημαδι το C4 οταν αραια και που δω μεση καταναλωση κατω απο 8 (και δεν μιλαμε για να το πλακωνεις ιδιαιτερα) σταματαω στην ακρη και βαζω τα κλαμματα απο συγκινηση... και μιλαμε για 80 χιλιομετρα την μερα σε αυτοκινητοδρομο και βαρια 5 μεσα σε πολη..

Για εντος πολης αστο... Ο βενζινας της γειτονιας μου εστελνε κατσικι το πασχα και επαιρνε καθε βραδι τηλεφωνο να δει αν σκεπαζομαι μην κρυωσω...:lol:

Ετσι οπως σε βλεπω για atos πας καρφι εκτος και αν προκυψει κατι αλλο....Ειναι ευκολα στην κατηγορια που λεει και ο χυμαδωρης των γελοιων, αλλα πραγματικα 1-2 που ξερω που τα κυκοφορουσαν, εχουν τον ασπαστο....

nickald
24/10/2015, 15:00
Super.

Άμα σας πω και για τι κάρο κοιτάω θα γελάτε...



Lada Niva :D

Έχουν αρκετά θέματα γμτ και ρουφανε τα αντερα τους

Αλλά εκτός δρόμου δεν μασανε πουθενά

Dant3
24/10/2015, 15:02
250 ευρω που εγραψα ναι ειναι πολλα.. Αλλα σε αυτο τα ρημαδι το C4 οταν αραια και που δω μεση καταναλωση κατω απο 8 (και δεν μιλαμε για να το πλακωνεις ιδιαιτερα) σταματαω στην ακρη και βαζω τα κλαμματα απο συγκινηση... και μιλαμε για 80 χιλιομετρα την μερα σε αυτοκινητοδρομο και βαρια 5 μεσα σε πολη..

Για εντος πολης αστο... Ο βενζινας της γειτονιας μου εστελνε κατσικι το πασχα και επαιρνε καθε βραδι τηλεφωνο να δει αν σκεπαζομαι μην κρυωσω...:lol:

Ετσι οπως σε βλεπω για atos πας καρφι εκτος και αν προκυψει κατι αλλο....Ειναι ευκολα στην κατηγορια που λεει και ο χυμαδωρης των γελοιων, αλλα πραγματικα 1-2 που ξερω που τα κυκοφορουσαν, εχουν τον ασπαστο....

Εχει και μενα ο πατερας μου ενα c4 sedan.
Αρα εξτρα βαρος.
Οντως το ρημαδι καιει.
Κατω απο 8 μονο σε ταξιδι με το γκαζι σε συγκεκριμενες μοιρες χωρις αποκλιση ουτε 0,1%.
Οταν εκανα μια φορα το ταξιδι εγω(σκυλοφορτωμενο και με ac σε αρκετη διαδρομη) εκαψε τον αμπακο.και δε πηγαινα και ταπα...ποιος να παει ταπα εξαλλου με μανα πατερα και κοπελα μεσα.

MikeG
24/10/2015, 15:13
Έχουν αρκετά θέματα γμτ και ρουφανε τα αντερα τους

Αλλά εκτός δρόμου δεν μασανε πουθενά

Αν ξέρεις κάτι περισσότερο θα με ενδιέφερε να μάθω. Επίσης σκέφτομαι για μετατροπή σε αέριο αν δεν έχει ήδη.

devil's animal
24/10/2015, 15:27
250 ευρω που εγραψα ναι ειναι πολλα.. Αλλα σε αυτο τα ρημαδι το C4 οταν αραια και που δω μεση καταναλωση κατω απο 8 (και δεν μιλαμε για να το πλακωνεις ιδιαιτερα) σταματαω στην ακρη και βαζω τα κλαμματα απο συγκινηση... και μιλαμε για 80 χιλιομετρα την μερα σε αυτοκινητοδρομο και βαρια 5 μεσα σε πολη..

Για εντος πολης αστο... Ο βενζινας της γειτονιας μου εστελνε κατσικι το πασχα και επαιρνε καθε βραδι τηλεφωνο να δει αν σκεπαζομαι μην κρυωσω...:lol:




κοιτα ν'αλλαξεις αμαξι αφου κανεις τοσα χλμ...
ειναι τσαμπα λεφτα κυριολεκτικα...οταν αναλογιστεις ποσα πραγματα θα μπορουσες να κανεις τον μηνα, απλα και μονο επιλεγοντας να κανεις την δουλεια σου με κατι μικροτερο και λιγοτερο ενεργοβορο, θα σιχτιριζεις την ωρα και την στιγμη...

κοιτα τι μπορεις να κανεις με 100€ εξτρα (http://www.vice.com/gr/read/ezisa-sti-venezouela-san-vasilias-me-100-evro)...

teogtp
24/10/2015, 15:37
Η μοναδικη επαφη που ειχα με atos ηταν ενα νοικιαρικο στην Μηλο.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στις 10 μερες στο νησι και με αρκετα χλμ. γραψιμο(παρ'ολο που ειναι μικρο νησι) η βελονα του καυσίμου δεν κουνήθηκε. ..

toyar
24/10/2015, 15:48
to atos δεν ειναι κακο
προσωπικα θα προσεχα να μην εχει παρελθον νοικιαρικου
επισης θελει λιγο προσοχη στον ανοιχτο δρομο λογω ψηλου κεντρου βαρους

dimmie_72
24/10/2015, 16:05
έχοντας μανατζάρει ένα στόλο μεταξύ άλλων αποτελούμενο
από καμιά 80αριά Atos afterOlympics2004 :D...
σα διευθυντής μιας πανελλαδικής εταιρείας ενοικίασης αυτοκινήτων

και παρότι είχα επιλέξει σαν προσωπικό αυτ/το το ΚΑ,
ένα θα πω:

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αμάξι σαν το ΑΤΟS :a013:

Nostradamus
24/10/2015, 16:14
κοιτα ν'αλλαξεις αμαξι αφου κανεις τοσα χλμ...
ειναι τσαμπα λεφτα κυριολεκτικα...οταν αναλογιστεις ποσα πραγματα θα μπορουσες να κανεις τον μηνα, απλα και μονο επιλεγοντας να κανεις την δουλεια σου με κατι μικροτερο και λιγοτερο ενεργοβορο, θα σιχτιριζεις την ωρα και την στιγμη...

κοιτα τι μπορεις να κανεις με 100€ εξτρα (http://www.vice.com/gr/read/ezisa-sti-venezouela-san-vasilias-me-100-evro)...

Ο βασικος λογος που μενει ειναι οτι α) τα εξοδα ειναι απο την εταιρια που δουλευω στο συνολο τους πληρωμενα και β) συχνα πυκνα απο το που θα βρισκομαι εχω εταιρικο οχημα...

Αν και ειπες παντως οτι δεν θελεις γαλλικα... Τα ξαρα και τα σαξο δεν τα πηγαιναν και πολυ ασχημα σε θεμα αξιοπιστιας... και βρισκεις πολλα σε καλες τιμες....

ptc
24/10/2015, 16:35
Αν και ειπες παντως οτι δεν θελεις γαλλικα... Τα ξαρα και τα σαξο δεν τα πηγαιναν και πολυ ασχημα σε θεμα αξιοπιστιας... και βρισκεις πολλα σε καλες τιμες....

Πριν διαβασω οτι απεκλειε τα γαλλικα ειχα σκεφτει το saxo κι εγω. Το ειχα προσωπικα και δεν ειχα κανενα προβλημα. Επισης εχω συναδερφο που εχει κανει 340k χλμ με τον original κινητηρα. Το μοτερ του μικρου Saxo(1150) ειναι βασικα το παλιο μοτερ του ΑΧ με καποιες μετατροπες(injection κ.α.). Και το base C2 συνεχιζει με το ιδιο μοτερ αν δεν κανω λαθος. Βεβαια ολο και κανα διακοπτακι/λαμπακι/σκατακι θα εχεις χαλασμενο αλλα απο μηχανη δε μασαει μια.

leftos
24/10/2015, 16:46
Όχι saxo ρε παιδιά όσα 1100 έχω δει φίλων στα 190 περίπου έβγαλαν φλάντζα και τα άλλα που γλίτωσαν στα 220χιλ έχασαν συμπίεση. Και από την άλλη μιλάμε για αυτοκίνητα σχεδόν 15ετιας με ότι συνεπάγεται σε πλαστικά μέρη κινητήρα και αισθητήρες. Γενικά για μένα μην πάρεις παλιό σε χρόνια δες με τα λεφτά σου τι παίρνεις σε πιο καινούργιο από autos maria και προτίμησε ένα με γκάζι έτοιμο αρκεί μα είναι επώνυμο brc landirezo Lovato.

stefanos
24/10/2015, 16:54
Όχι saxo ρε παιδιά όσα 1100 έχω δει φίλων στα 190 περίπου έβγαλαν φλάντζα και τα άλλα που γλίτωσαν στα 220χιλ έχασαν συμπίεση.

Δεν είναι και περίεργο για χιλιάρι κινητήρα.

devil's animal
24/10/2015, 17:21
το atos πλεον ειναι ο μοναδικος υποψηφιος και ψαχνω προσεγμενο στα λεφτα που εγραψα απο πανω...
ειναι πολλες οι γνωμες για να τις αψηφισω και να κινηθω σε κατι αλλο και δεν ειναι καιρος για ρισκα...

απ'οτι εχω καταλαβει ειναι αυτο που ζηταω:
-μικρο μεχρι 1100cc
-αξιοπιστο
-οικονομικο σε καυσιμο
-οικονομικο σε αγορα κτησης
-φτηνα ανταλλακτικα
-μεγαλη διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων λογω εμπορικοτητας


βοηθησατε αρκετα ολοι σας...
αν ακουσει κατι το αυτι σας ή παρει κατι το ματι σας, π.μ. me γιατι ως γνωστον τα καλα αμαξια πανε απο στομα σε στομα και δεν μπαινουν αγγελιες....;)

ας διατηρηθει το thread για να ενημερωσω οταν βρεθει κατι και να εχω καποιους να βριζω αν βγει πατατα...:lol:

notakos600
24/10/2015, 17:54
250 ευρω που εγραψα ναι ειναι πολλα.. Αλλα σε αυτο τα ρημαδι το C4 οταν αραια και που δω μεση καταναλωση κατω απο 8 (και δεν μιλαμε για να το πλακωνεις ιδιαιτερα) σταματαω στην ακρη και βαζω τα κλαμματα απο συγκινηση... και μιλαμε για 80 χιλιομετρα την μερα σε αυτοκινητοδρομο και βαρια 5 μεσα σε πολη..

Για εντος πολης αστο... Ο βενζινας της γειτονιας μου εστελνε κατσικι το πασχα και επαιρνε καθε βραδι τηλεφωνο να δει αν σκεπαζομαι μην κρυωσω...:lol:



:bawl::bawl::bawl::bawl:

nickald
24/10/2015, 18:16
Αν ξέρεις κάτι περισσότερο θα με ενδιέφερε να μάθω. Επίσης σκέφτομαι για μετατροπή σε αέριο αν δεν έχει ήδη.

βασικα μιλαμε για πολυ σκουρια στη λαμαρινα..... βεβαια στην περιπτωση που ξερω εγω εκτελουσε χρεη μεταφορεα σκαφους και ειχε παρε δωσε με θαλασσα.... η καταναλωση του ειναι 9-10 χωρις πολλα ζορια

"Δυναμο" βγαζει σιγουρα. Διαρροες (σε ψυκτικο υγρο και φρεον απο το δηθεν αιρκοντισιον)

Μη φανταστεις τιποτα τραγικα πραγματα αλλα σπαστικα σιγουρα.

Ενα αλλο θεμα που ισως να φταιει και οδηγος βεβαια ειναι οτι ευκολα μυριζε συμπλεκτης αν ζοριζοταν στο μεσα εξω του σκαφους..... δεν περιμενα να ειναι τοσο ευκολο στο να ζοριστει ο συμπλεκτης για τον χαρακτηρα του αυτοκινητου......

Απο την αλλη το αμαξι για να κολλησει πρεπει να εχεις πεσει σε γκρεμο.... ειναι απιστευτο σε ποσο χιονι το εχωσα και δε μασησε.... Μιλαμε οτι σταματουσε μονο οταν το χιονι γινοταν σαν τοιχος μπροστα και το σκεπαζε..... εκανες λιγο πισω για να αλλαξεις διαδρομη και συνεχιζε....

Το συγκεκριμενο νιβα που ξερω εβγαλε pathfinder απο δυσκολο σημειο και στη συνεχεια το περασε λες και δεν ηταν τιποτα.... εχει μικρους προβολους και δε μασαει σε σημεια απιστευτα....

bulmont
24/10/2015, 18:24
Αν ξέρεις κάτι περισσότερο θα με ενδιέφερε να μάθω. Επίσης σκέφτομαι για μετατροπή σε αέριο αν δεν έχει ήδη.



Κατ' αρχήν ξεκίνα από το LADA NIVA FORUM HELLAS

Είχα γιά 10 χρόνια από 2004 έως πέρισυ......

Αρκετές παιδικές ασθένειες, λύθηκαν εύκολα και φτηνά, τα 2-3 πρώτα χρόνια...

Φτηνά ανταλακτικά, πάρα πολλά έξτρα, επίσης φτηνά.

Ταχύτητα ταξιδίου 100-120 (πάει περίπου 140-150 αλλά έχει θόρυβο, αστάθεια, κατανάλωση...)

Αρκετά καλοί χώροι

Αν θές κάτι άλλο στην διάθεσή σου.....

noodles
24/10/2015, 19:46
το ατος ειναι το χειροτερο αυτοκινητο που υπαρχει για μενα. δεν εχω δει χειροτερα στημενο αυτοκινητο. λιγο να ξεθαρεψεις μαζι του, γινεται επικυνδινη η οδηγηση μεσα σε αυτο. δε σου το προτεινω φιλε. κοιτα για suzuki alto 99-00 1000cc βενζινη, 65 αλογα στροφαλο. τσουλαει ανετα γιατι ειναι ελαφρυ και εχει καλο μοτερακι. πολυ πιθανων να μη χρειαστει να του βαλεις αεριο γιατι δεν καιει τιποτα πραγματικα (ειμαι πρωην κατοχος του συγκεκριμενου. το μετανιωσα που το πουλησα για 1.700 ευρω).

devil's animal
24/10/2015, 20:14
το ατος ειναι το χειροτερο αυτοκινητο που υπαρχει για μενα. δεν εχω δει χειροτερα στημενο αυτοκινητο. λιγο να ξεθαρεψεις μαζι του, γινεται επικυνδινη η οδηγηση μεσα σε αυτο. δε σου το προτεινω φιλε. κοιτα για suzuki alto 99-00 1000cc βενζινη, 65 αλογα στροφαλο. τσουλαει ανετα γιατι ειναι ελαφρυ και εχει καλο μοτερακι. πολυ πιθανων να μη χρειαστει να του βαλεις αεριο γιατι δεν καιει τιποτα πραγματικα (ειμαι πρωην κατοχος του συγκεκριμενου. το μετανιωσα που το πουλησα για 1.700 ευρω).



το γεγονος οτι δεν το θελω για ταρζανιες και τρελες ταχυτητες, δεν με εμποδιζει να το κοιταξω...θα ειναι ουσιαστικα ο ανθρωπομεταφορεας μου...και με λιγοτερο κοστος απ'οτι εχουν οι μηχανες...δλδ ακομα και καλοκαιρι θα συμφερει να παρω αυτο απο τα μηχανακια λογω του αεριου...

επειδη ακουσα οτι ειναι ακριβα τα ανταλλακτικα του suzuki, με αποθαρυνε και εριξα το βαρος στο atos που εχει πολλες και καλες κριτικες απο ολους...

to make a long story short, η οδηγικη συμπεριφορα ειναι το τελευταιο που με απασχολει καθ'οτι οι ταχυτητες θα ειναι <100χλμ/ωρα και το 100 θα το βλεπω στον περιφερειακο σε καμια κατηφορα για να μην με πατησουν απο πανω τα φορτηγα...:lol:

ευχαριστω, anyway...
:wave2:

teogtp
24/10/2015, 20:21
Αν θελεις οδικη συμπεριφορα απο "Γιουρνταει" πας για ελατηρια -αμορτισερ.
Τελος.

MISKIN
24/10/2015, 20:28
Τα Hyundai πάσχουν σε δυο πράγματα κυρίως τα παλιότερα. Οδηγική συμπεριφορά και ποιότητα βαφής. Έχουν περάσει 4 από την οικογένειά μου (atos, coupe, accent, i30) και τα 4 έπασχαν εκεί. Στο atos αλλάξαμε δυο φορές αμορτισέρ σε 10 χρόνια. Πάλι θέλει αμορτισέρ, αλλά αν δεν είσαι κάκγουρας και το προσέχεις δε θα έχεις θέμα.

BLiTzER
24/10/2015, 20:36
Στις κατηφόρες της Λαμίας-Αθηνών, είχα πιάσει 170 χλμ/ώρα με το Atos της εταιρείας, στην οποία δούλευα τότε. Πλάκα είχε :P Πραγματικά νιώθεις ότι ζεις/πεθαίνεις στα όριά του, αλλά για μέσα στην πόλη είναι εξαιρετικό. Κόβει ΠΑΡΑ πολύ το τιμόνι του και είναι αρκετά αξιόπιστο, δεδομένου ότι το χρησιμοποιούσαμε 4 άτομα και κανείς δε νοιαζόταν γι'αυτό.

noodles
24/10/2015, 20:51
το γεγονος οτι δεν το θελω για ταρζανιες και τρελες ταχυτητες, δεν με εμποδιζει να το κοιταξω...θα ειναι ουσιαστικα ο ανθρωπομεταφορεας μου...και με λιγοτερο κοστος απ'οτι εχουν οι μηχανες...δλδ ακομα και καλοκαιρι θα συμφερει να παρω αυτο απο τα μηχανακια λογω του αεριου...

επειδη ακουσα οτι ειναι ακριβα τα ανταλλακτικα του suzuki, με αποθαρυνε και εριξα το βαρος στο atos που εχει πολλες και καλες κριτικες απο ολους...

to make a long story short, η οδηγικη συμπεριφορα ειναι το τελευταιο που με απασχολει καθ'οτι οι ταχυτητες θα ειναι <100χλμ/ωρα και το 100 θα το βλεπω στον περιφερειακο σε καμια κατηφορα για να μην με πατησουν απο πανω τα φορτηγα...:lol:

ευχαριστω, anyway...
:wave2:

δεν ειναι πολυ ακριβα τα ανταλλακτικα του suzuki. σε μεταχειρισμενα θα βρεις τα παντα πολυ φθηνα. χερουλι πορτας και χειρολαβη πορτας που χρειαστηκα βρηκα σε 2-3 μερες θυμαμαι. δεν ειναι οπως τα κορολα και τα σιβικ που βρησκεις ανταλλακτικα στο περιπτερο, αλλα θα βρεις σχετικα ευκολα. το λαστιχακι τις πορτας που ηθελα να αλλαξω γιατι ειχε διαλυθει ειχε τσιμπημενη τιμη στην αντιπροσωπεια (καινουριο παντα), εβαλα μεταχειρισμενο πολυ φθηνοτερο, σαν καινουριο ηταν.

devil's animal
22/11/2015, 15:18
για την ιστορια...1 μηνα αφοτου εβαλα το θεμα, αγοραστηκε ενα atos του 99, σχετικα προσεγμενο για τα χρονια του και με 97χιλιαδες πραγματικα χλμ...

εγινε ενα μεγαλο σερβις με λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερα, μπουζι, φλαντζα ψευτοκαπακου, ιμαντας χρονισμου, κατι τσιμουχακια και ρουλεμανακια απο 'δω και απο 'κει + αντικατασταση ψυγειου καλοριφερ γιατι δεν δουλευε...μαζι με εργασια: συνολο 400€..

μπηκαν και φρεσκα λαστιχακια dunlop streetresponse 2 με 185€...

και εκανε το πρωτο του ταξιδι Αθηνα - Θεσσαλονικη...:look:

540χλμ, οδηγουσα non stop 6 ωρες και 20 λεπτα και η ταχυτητα επαιζε απο 80 μεχρι 100...

απο τερμα γεματο, ειναι στο 1/4 τωρα...:eek:
και η πλακα ειναι οτι το ρεζερβουαρ ειναι 35 λιτρων...:uplate:

ανετα εχει αλλα 100-110 χλμ....δλδ 5,3-5,5 λιτρα στα 100 η καταναλωση...not bad at all...:)


θα μπει ομως και αεριο για να κατεβει το κοστος κι'αλλο...
αρα εχουμε μεχρι στιγμης:
2000 αγορα
135 παραβολο μεταβιβασης
585 σερβις και λαστιχα

πλεον πρεπει να ασφαλιστει, να μπει αεριο και να πληρωθουν και τα τελη κυκλοφοριας που ερχονται...
πιστευω να μην ξεπερασω τα 4 χιλιαρικα στο τελος, και να εχω το πλεον οικονομικο οχημα....:D

ευχαριστω απαντες για τις γνωμες και την βοηθεια...
:beer::beer::beer:

Ζεύκας
22/11/2015, 15:25
σερνόσουν με 80 χλμ/ώρα και εντυπωσιάστηκες από την κατανάλωση;

devil's animal
22/11/2015, 15:36
σερνόσουν με 80 χλμ/ώρα και εντυπωσιάστηκες από την κατανάλωση;

μλκ ειχε τοσο αερα σημερα που ηρθα Σαλονικα, που και με τοσα που πηγαινα θεωρητικα ετρεχα...:faint:

ειναι ΠΟΛΥ ψηλο το ρδελο και οι πλαγιοι ανεμοι εκαναν παρτυ...
ειναι ακρως επικινδυνο σε τετοιες καταστασεις γιατι ειναι 1.61 υψος με 13'' ζαντολαστιχα...:moutza:

Bob_o_mastoras
22/11/2015, 15:36
Ρε συ Ντεβιλς τοσο καιει και το civic μου αμα πηγαινω με 80 ~ 100 χλμ/ωρα ταξιδι και ειναι 1400 και εχει επισης 35 λιτρα ρεζερβουαρ.
Και αν το πουλουσα και 'γω δυο, δυομιση χιλιαρικα θα το εδινα και θελει μονο λαστιχα.

Bob_o_mastoras
22/11/2015, 15:37
ειναι ακρως επικινδυνο σε τετοιες καταστασεις γιατι ειναι 1.61 υψος με 13'' ζαντολαστιχα...:moutza:

Ναι, διοτι φτιαχτηκε για την πολη.. ;)

Tedvj23
22/11/2015, 15:38
Καλοριζικο το εργαλειο..:beer:

MISKIN
22/11/2015, 15:40
Καλορίζικο! Η κατανάλωση είναι λίγο πάνω από το κανονικό μάλλον λόγω αέρα.

devil's animal
22/11/2015, 15:41
Ρε συ Ντεβιλς τοσο καιει και το civic μου αμα πηγαινω με 80 ~ 100 χλμ/ωρα ταξιδι και ειναι 1400 και εχει επισης 35 λιτρα ρεζερβουαρ.
Και αν το πουλουσα και 'γω δυο, δυομιση χιλιαρικα θα το εδινα και θελει μονο λαστιχα.



ναι αλλα εσυ εχεις να πληρωσεις 240€ τελη και τα ανταλλακτικα σου ειναι πιο ακριβα...
μην ξεγελιεσαι οσον αφορα το ταξιδι...
και ενα 1600 πιθανοτατα να ηταν πιο οικονομικο γιατι θα πηγαινε με λιγοτερες στροφες...

μεσα στην πολη αλλαζουν τα πραγματα...ο μικρος κυβισμος επιβαλλεται...
εγω εκανα το ταξιδι γιατι αγοραστηκε Αθηνα το πρα πρα και καπως επρεπε να ερθει...:rolleyes:

taisteal
22/11/2015, 15:44
Καλοβολτο και απροβληματιστο
Ο,τι πρεπει για την πολη

:beer::beer::beer:

devil's animal
22/11/2015, 15:45
Καλοριζικο το εργαλειο..:beer:


Καλορίζικο! Η κατανάλωση είναι λίγο πάνω από το κανονικό μάλλον λόγω αέρα.



ευχαριστω...
:beer::beer::beer:


πραγματικα σημερα ειχε ΠΟΛΥ μποφορ στην εθνικη...δεντρα, ταμπελες, σημαιες..πηγαιναν και ερχοντουσαν...:eek:

καποια στιγμη που ειδα οτι δεν φυσαγε το ανοιξα μεχρι 160...:vroum: αλλα μολις εφαγα μια δυο ριπες πλαγιου, ηρθα στα ισα μου και εκοψα στα 100...:a38:

Bob_o_mastoras
22/11/2015, 15:52
ναι αλλα εσυ εχεις να πληρωσεις 240€ τελη και τα ανταλλακτικα σου ειναι πιο ακριβα...
μην ξεγελιεσαι οσον αφορα το ταξιδι...
και ενα 1600 πιθανοτατα να ηταν πιο οικονομικο γιατι θα πηγαινε με λιγοτερες στροφες...

μεσα στην πολη αλλαζουν τα πραγματα...ο μικρος κυβισμος επιβαλλεται...
εγω εκανα το ταξιδι γιατι αγοραστηκε Αθηνα το πρα πρα και καπως επρεπε να ερθει...:rolleyes:

Ναι, δεν εχεις καθολου αδικο σε αυτο.. Στην πολη το Ατος καιει περιπου τα ιδια ενω το δικο μου πχ ειναι αρκετα πιο λαιμαργο.

Καλοριζικο!!! :beer:



υ.γ. Πωωω, τι μου θυμησες τωρα τα τελη...;; Και πλησιαζει ο καιρος γμτ... :cry::cry: Τζαμπα λεφτα, πρεπει να το πουλησω...

toyar
22/11/2015, 15:55
αν ρωτησεις θα δεις οτι τα παλια hyundai δεν τα πανε καλα με το αεριο
κι αν ειναι ηδη οικονομικο μηπως δεν αξιζει το ρισκο;
α, και καλοταξιδο:)

Ζεύκας
22/11/2015, 15:57
αντε ρε, καλοτάξιδος ο γαϊδαράκος

:beer:

devil's animal
22/11/2015, 16:39
αν ρωτησεις θα δεις οτι τα παλια hyundai δεν τα πανε καλα με το αεριο
κι αν ειναι ηδη οικονομικο μηπως δεν αξιζει το ρισκο;
α, και καλοταξιδο:)

ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν εχει θεμα...
θα δειξει...η αποφαση δεν αλλαζει... η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη και τα χλμ πολλα...
το πολυ πολυ να καταστρεψω ενα μοτερ...δεν θα κατσω να σκασω κιολας...:sweat:

ευχαριστω...
:beer:


αντε ρε, καλοτάξιδος ο γαϊδαράκος

:beer:


merci...
:beer:

notakos600
22/11/2015, 16:57
Σταύρο καλορίζικο και καλοτάξιδο!!!
Έχω το coupe του '02 13 χρόνια τώρα, δεν σπάνε δεν χαλάνε, μην τα φοβάσαι.
Εγώ με 9 μποφόρ πάω με 180 και τον αέρα μόνο τον ακούω...:lol: :beer:

SHOOTER045
22/11/2015, 17:09
Καλοτάξιδο.
Και αν χρειαστείς τίποτα πες μου.
Όπως να σου πω πώς οι μαμά δίσκοι τού είναι μασίφ σαν των μοτοσυκλετών και αν ζεσταθούν στραβώνουν εύκολα.
Υπάρχουν στο εμπόριο αεριζόμενοι σε πολύ χαμηλές τιμές.

devil's animal
22/11/2015, 17:23
Σταύρο καλορίζικο και καλοτάξιδο!!!
Έχω το coupe του '02 13 χρόνια τώρα, δεν σπάνε δεν χαλάνε, μην τα φοβάσαι.
Εγώ με 9 μποφόρ πάω με 180 και τον αέρα μόνο τον ακούω...:lol: :beer:


Καλοτάξιδο.
Και αν χρειαστείς τίποτα πες μου.
Όπως να σου πω πώς οι μαμά δίσκοι τού είναι μασίφ σαν των μοτοσυκλετών και αν ζεσταθούν στραβώνουν εύκολα.
Υπάρχουν στο εμπόριο αεριζόμενοι σε πολύ χαμηλές τιμές.



ευχαριστω...ευχαριστω...
:beer::beer::beer:

Παναγιωτη, γι'αυτο και επιλεχθηκε...λογω της αξιοπιστιας του και ολων οσων εγραψαν και οι αλλοι...


Δημητρη, δεν εχει διαπιστωθει κατι τετοιο...αλλωστε εγω δεν ειμαι πολυ φιλος των φρενων...:tooth: παω γενικα σιγα και προνοω και αφηνω εγκαιρως γκαζι, σε συνδυασμο με διπλο κατεβασμα κοβει καλα...μονο στα φαναρια το παταω...

teogtp
22/11/2015, 17:28
ευχαριστω...ευχαριστω...
:beer::beer::beer:

Παναγιωτη, γι'αυτο και επιλεχθηκε...λογω της αξιοπιστιας του και ολων οσων εγραψαν και οι αλλοι...


Δημητρη, δεν εχει διαπιστωθει κατι τετοιο...αλλωστε εγω δεν ειμαι πολυ φιλος των φρενων...:tooth: παω γενικα σιγα και προνοω και αφηνω εγκαιρως γκαζι, σε συνδυασμο με διπλο κατεβασμα κοβει καλα...μονο στα φαναρια το παταω...

Προσεχε μονο μην κοψει το "σαραντατριο"κανα στροφαλο...........:lol:

Καλα χιλιομετρα!!

devil's animal
22/11/2015, 19:29
Προσεχε μονο μην κοψει το "σαραντατριο"κανα στροφαλο...........:lol:

Καλα χιλιομετρα!!


:lol::lol:

δεν το κανω ρε με ενα συμπλεκταρισμα (αυτα μονο στα μηχανακια)...
σε δυο χρονους γινεται, απλα γινεται γρηγορα...:a44:

ευχαριστω...
:beer: