PDA

View Full Version : Σβήνει όποτε ζεσταίνετε στο ρελαντί



007mastras
25/10/2015, 19:14
καλησπέρα παίδες..
Το μωρό το πάρκαρα στην πυλοτή και δέν ξέρω πότα θα το ξαναβγάλω μάλλον την άνοιξη ξανα..
τον τελευταιο καιρό είχα θεμα..οποτε ζετενοταν πάντα μα πάντα εσβινε οποτε την αφηνα ρελαντι..παντα ομος στα φαναρια ημουν με το χερι στο γκαζι να μην σβήσει...οσο ηταν κρύο δουλευε ρολοι!
εκτος ρελαντι το μηχανάκι πάει βίτσα δέν εχει θέμα δηλαδή να πείς οτι κάτι παίζει..
τι λέτε να είναι?
εγω μυρίζομαι ξερυθμηστες βαλβίδες-πολυ μικρά διάκενα..καμια ιδέα?

amyroukai
25/10/2015, 19:16
Tps?

007mastras
25/10/2015, 19:20
μόνο οταν ζεσταίνετε? κρυο δουλευει πενα αν πχ το βαλω μπρος και το αφησω μέχρι να ζεσταθει δουλευει κομπλέ μόλισ ζεσταθεί θα σβήσει μονο του πάντα

Μανολης67
25/10/2015, 20:11
Τι μηχανάκι? μοντέλο?

007mastras
25/10/2015, 20:35
XT660R 2006

SHOOTER045
25/10/2015, 21:10
Tps?

Αυτό πιθανότατα

cosgili
25/10/2015, 23:14
+1 για tps

devil's animal
25/10/2015, 23:54
το tps αν δεν δουλευει..δεν δουλευει...
δεν εχει να κανει με το αν ειναι ζεστο ή κρυο...

μαλλον εχεις θεμα με μιγμα και αβανς...

taisteal
25/10/2015, 23:57
Αφου θα ξαναβγει την ανοιξη,το βλεπεις τοτε.

SHOOTER045
26/10/2015, 00:00
το tps αν δεν δουλευει..δεν δουλευει...
δεν εχει να κανει με το αν ειναι ζεστο ή κρυο...

μαλλον εχεις θεμα με μιγμα και αβανς...

Σε aprilia strada
Ίδιο μοτέρ, έβαζα μπροστά σταθερό ρελαντί κλπ κλπ
Όταν ζεσταινόταν στο φανάρι και με τελείως κλειστό γκάζι απλά έσβησε, χωρίς τσουφ
Το πήγα άλλαξαν tps και έστρωσε

amyroukai
26/10/2015, 01:22
Σε aprilia strada
Ίδιο μοτέρ, έβαζα μπροστά σταθερό ρελαντί κλπ κλπ
Όταν ζεσταινόταν στο φανάρι και με τελείως κλειστό γκάζι απλά έσβησε, χωρίς τσουφ
Το πήγα άλλαξαν tps και έστρωσε

Ρε δε μου γ@μιόσ@στε με τα απρίλια λέω 'γω; Άι να χαθείτε, τα καλύτερα χρ.... μηχανάκια είναι θέλω να πω.
Βγάλε τα κίτρινα γυαλιά μη φας γονατιά στο "λουκάνικο". :bawl:

Bowleno
26/10/2015, 02:42
Σε aprilia strada
Ίδιο μοτέρ, έβαζα μπροστά σταθερό ρελαντί κλπ κλπ
Όταν ζεσταινόταν στο φανάρι και με τελείως κλειστό γκάζι απλά έσβησε, χωρίς τσουφ
Το πήγα άλλαξαν tps και έστρωσε

+660, τα ίδια έκανε και το δικό μου, μετά από αλλαγή έστρωσε.....

spyrakos35
26/10/2015, 07:00
Ρε δε μου γ@μιόσ@στε με τα απρίλια λέω 'γω; Άι να χαθείτε, τα καλύτερα χρ.... μηχανάκια είναι θέλω να πω.
Βγάλε τα κίτρινα γυαλιά μη φας γονατιά στο "λουκάνικο". :bawl:

τωρα ξέρω τι δώρο θες από τον αγιο βασίλη....

:lol:

007mastras
26/10/2015, 09:42
ωραια...δικαιουμε δωρεάν αλλαγή ετσι και αλιώς αποτοτε που ειχε βγει η ανάκληση δέν πήγα..πρίν κάνα 5μηνοπ που πήγα σε έναν τησ γιαμαχα μου είπε απο μόνος του οτι δικαιουμε δωρεαν αλλαγη απλα πρέπει να πάω απο εκεί να στειλει την αιτηση να περιμενει απάντηση και οταν του το στειλουν να το βάλει..
Θα το βγάλω και θα το πάω της επόμενες μέρες να κοιμαμαι ισιχος το χειμώνα. δέν μπορώ να ξέρω οτι εχει θέμα το μηχανακι.και αυτο να μήν είναι που λέει ο λόγος τζαμπα πράμα είναι θα πάω να το αλλάξω.

rock n rolla
26/10/2015, 10:42
Η ανορθωτής η πηνία. Σιγουράκι

p@nos
26/10/2015, 11:10
μετρα την ταση στη μπαταρια οταν εχεις ρελαντι...

devil's animal
26/10/2015, 11:15
το tps αν δεν δουλευει..δεν δουλευει...
δεν εχει να κανει με το αν ειναι ζεστο ή κρυο...

μαλλον εχεις θεμα με μιγμα και αβανς...


μετα διαβασα οτι ειναι για XT660..
τα συγκεκριμενα μηχανακια ειχαν θεμα με tps, και ειχαν πολλα μπερδεματα και σβησιματα...
πιθανοτατα ειναι αυτο αν δεν εχει αλλαχτει...

SoR
26/10/2015, 11:55
κατα 99% TPS , ριξε μια ματια αν ειχε βγει ανάκληση απο την yamaha. αντίστοιχο θέμα είχαν και τα fazer 600, μοντέλα 2004-2007.
διαφορετικά έλεγξε μίγμα βενζίνης (ρίξε κανα 10ευρω 100αρα) ή ίσως χρειαστεί κάνενας καθαρισμός

Μανολης67
26/10/2015, 18:57
SoR
B]διαφορετικά έλεγξε μίγμα βενζίνης (ρίξε κανα 10ευρω 100αρα) ή ίσως χρειαστεί κάνενας καθαρισμός[/B]

Σωστός,
007mastras ειπες θα βγάλεις τον χειμώνα χωρίς μηχανάκι! :ZZZ: πολύ σκληρός μηχανοβιος! :beer:

taisteal
26/10/2015, 19:29
007mastras ειπες θα βγάλεις τον χειμώνα χωρίς μηχανάκι! :ZZZ: πολύ σκληρός μηχανοβιος! :beer:

Φαουλ.
Ο καθενας χρησιμοποιει την μοτο του οπως και οποτε του αρεσει,το να τρως το π@@τσοκρυο ολο τον
χειμωνα δεν ειναι δειγμα σκληρου μηχανοβιου απαραιτητα ;)

GiorgosLa
26/10/2015, 21:16
Φαουλ.
Ο καθενας χρησιμοποιει την μοτο του οπως και οποτε του αρεσει,το να τρως το π@@τσοκρυο ολο τον
χειμωνα δεν ειναι δειγμα σκληρου μηχανοβιου απαραιτητα ;)

Το προτιμώ "κολόκρυο". Αλλιώς αύριο το πρωί θα πάω με το αυτοκίνητο για δουλειά. Μη βγάλω κάνα όνομα στα γεράματα. ;)

taisteal
26/10/2015, 21:20
Το προτιμώ "κολόκρυο". Αλλιώς αύριο το πρωί θα πάω με το αυτοκίνητο για δουλειά. Μη βγάλω κάνα όνομα στα γεράματα. ;)

Και το κωλοκρυο το ιδιο νοημα εχει ρε φιλε :lol::lol:

GiorgosLa
26/10/2015, 21:30
Και το κωλοκρυο το ιδιο νοημα εχει ρε φιλε :lol::lol:

Χμμμ! Δίκιο έχεις. Τελικά... ζέστη σκασμός τα χαράματα εδώ στον κάμπο. :bawl:

Μανολης67
26/10/2015, 21:38
Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal
Φαουλ.
Ο καθενας χρησιμοποιει την μοτο του οπως και οποτε του αρεσει,το να τρως το π@@τσοκρυο ολο τον
χειμωνα δεν ειναι δειγμα σκληρου μηχανοβιου απαραιτητα

Εγω πιστευω ότι 007mastras θα έχει και άλλα μηχανάκια, αλλά αφήνει το 660 στο γκαράζ γιατί έτσι του αρέσει, η αλήθεια είναι οτι ουτε και εγω ειμαι βαρβάτος μηχανόβιως, ειδικά τωρα που 50αριζω! βέβαια στα νειάτα μας....:D πάντως ενας χειμώνας μου φαίνεται πολύ για να παροπλίσω την μηχανή, μην υπερβάλλουμε όμως ....ζούμε στην Ελλάδα...:)δεν ειμαστε Γερμανία η Σκανδιναβία, πάντα μες τον χειμώνα θα κάνει μέρες ηλίολουστες για να βολτάρουμε.....

taisteal
26/10/2015, 21:41
Εγω πιστευω ότι [B] 007mastras θα έχει και άλλα μηχανάκια, αλλά αφήνει το 660 στο γκαράζ γιατί έτσι του αρέσει, η αλήθεια είναι οτι ουτε και εγω ειμαι βαρβάτος μηχανόβιως, ειδικά τωρα που 50αριζω! βέβαια στα νειάτα μας....:D πάντως ενας χειμώνας μου φαίνεται πολύ για να παροπλίσω την μηχανή, μην υπερβάλλουμε όμως ....ζούμε στην Ελλάδα...:)δεν ειμαστε Γερμανία η Σκανδιναβία, πάντα μες τον χειμώνα θα κάνει μέρες ηλίολουστες για να βολτάρουμε.....

:beer::beer::beer:

toyar
27/10/2015, 06:26
στην πραγματικοτητα ειναι πιο πολυς κοπος ο παροπλισμος και η επαναφορα παρα να κανεις μια αξιοπρεπη βλτουλα το μηνα
ασε που οταν το βαζεις στην ακρη νομοτελειακα κανει τις καλυτερες μερες:lol:

007mastras
29/03/2016, 13:46
καλησπέρα μετα απο καιρό..
Πήγα εχθές τη μηχανή στην γιαμαχα και μ ειπε οτι στο συστημα δεν φαινετε να εχει αλλαχτει το tps και περιμενω τηλ της επόμενες μέρες να μ πει απαντηση απο τα κεντρικα να το αλλάξουμε.

Το χειμώνα οχι δέν την εβγαλα καθόλου τη μηχανή εχθες την εβγαλα μετα απο πολύ καιρό..
τωρα το πόσο μηχανόβιος είμαι η οχι τι να πω..δουλευω πολλές ώρες της μέρας και της λίγες που έχω πάω γυμναστήριο η θα τρέχω για εξωτερικές δουλειες, θα πάω κανα σουπερ μάρκετ, θέλω να κουβαλάω μαζί μ ρούχα για το γυμναστίριο..εχοντας όλα αυτα στο κεφάλι μου + το κρύο κυκλοφορούσα μόνο με το αμάξι, η μηχανή κουκουλομένη κλειδομένη μέσα στην πυλωτή μονο για να την βγάλω απο εκει που την είχα ηθελα πόση ώρα οποτε μηχανοβιος μπορεί να είμαι αλλα είμαι και λίγο τεμπέλης..αν ολη μέρα καθόμουν η αν δουλευα 8ωράκι τοτε ισος την ετριβα όλη μέρα να γιαλίζει αλλα όχι..
αν εχεις την επιλογή του αυτοκινήτου πιστευω πολοι θα την προτημούσαν..ειδικά εγώ και απο θεμα οικονομίας με συμφέρει το αμάξι μιας και εχω αέριο και με 17-20 ευρο κάνω καμια 400αρια χιλιόμετρα..

any way ελπίζω να λυθει το πρόβλημα μου με το καινουριο tps

007mastras
25/05/2016, 21:17
αλλάχτηκε το tps και το πρόβλημα εξαφανίστηκε ευτυχώς και κάτι μπερδέματα που έκανε πλέον δέν τα κάνει.
θα την κάνω και σέρβις άυριο, απλά δέν ξέρω αν θα βρω φίλτρο λαδιού..αν δέν βρω και αλλάξω μόνο λάδια ελπίζω να μην έχω θέμα τί λέτε?
ίσος το αλλάξω αργότερα μόνο του και να προσθέσω λίγο λαδάκι..επιδή μεθαύριο θα πάω ταξιδάκι και το ψιλο βιάζωμαι

Μανολης67
25/05/2016, 21:22
Φιλτρο για 660 βρισκεις και στο περίπτερο φίλε..ολα τα ΧΤ και τα παλιά 600 ιδιο φίλτρο εχουν.....
θα αλλάξεις φίλτρο μόνο του? θα φυγουν ολα τα λάδια...νομίζω
δηλαδή.....
Και καλοδήγητο το μηχανάκι.......2006 εχω και εγω αλλά φόραγε από την αρχή καινούργιο TPS

lykourgi
25/05/2016, 23:06
δέν ξέρω αν θα βρω φίλτρο λαδιού..αν δέν βρω και αλλάξω μόνο λάδια ελπίζω να μην έχω θέμα τί λέτε?
Δεν τρέχει τίποτα.
Αρκεί το υπάρχον φίλτρο να μην είναι το εργοστασιακό, από τότε που πουλήθηκε καινούργια η μοτοσυκλέτα.

007mastras
26/05/2016, 08:44
Δεν τρέχει τίποτα.
Αρκεί το υπάρχον φίλτρο να μην είναι το εργοστασιακό, από τότε που πουλήθηκε καινούργια η μοτοσυκλέτα.

Αχαχαχαχα..
είχε αλλαχτεί στο προιγούμενο σέρβις πριν 3000 χιλιόμετρα.