PDA

View Full Version : Ψυγειο λαδιου σε ΧΤ600Ε.



zandesiro
25/10/2015, 22:16
Χαζευα ενα DR650 και ειδα οτι ειχε ψυγειο λαδιου.

Και επειδη εχουμε ιδιας φιλοσοφιας μοτερ (με το ΧΤ)....

Ρωταω...

Υπαρχει κανεις που εχει βαλει σε ΧΤ600Ε ψυγειο λαδιου?

Θα με ενδιεφερε πολυ να κανω μια πατεντα για να βαλω ενα ψυγειο να ριξω λιγους βαθμους την θερμοκρασια του λαδιου!

nikos_XT600
25/10/2015, 22:22
Δεν φοραω αλλα αυτος πουλαει :p

http://www.off-the-road.de/Diverse-Enduros/OElkuehler-Zubehoer/OTR-OElkuehler-Yamaha-XT-600.html?listtype=search&actcontrol=search&searchparam=XT600&lang=0&pgNr=1&cl=details&anid=c0e90168f4708d1fdbe2eb74e94f9e0b&varselid%5B0%5D=3d17514e3da75d06bf5ccaed068ba7da

Τωρα αν κ ποσο δουλεια κανει δεν ξερω..

zandesiro
25/10/2015, 22:26
Το εχω δει αυτο αλλα με "τσουζει" η τιμη...

Ψυγεια λαδιου το car.gr ειναι γεματο...

Την πατεντα αν εχει κανει κανενας ψαχνω για να μου πει εντυπωσεις...

Bob_o_mastoras
25/10/2015, 22:28
Σε πολλα ΤΤ και TTR εχουν βαλει ψυγεια λαδιου. Κανει δουλεια!

duke200
26/10/2015, 07:10
ενα μικρο ψυγειο μπορει να μπει και ας είναι και μεταχειρισμένο απο άλλο μηχανάκι ή σαν αυτα που πουλάνε για τα παπάκια (τα μεγάλα). Τα ρακόρ (υψηλής πίεσης, στην πρέσα) θα στα κάνει ένας έμπειρος ρακοράς με κόστος καμια 40αρια ευρω περίπου. Μην βαλεις αλλα ρακόρ εκτος απο υψηλής γιατι αμα τρυπήσουν θα κλαίς τον εκκεντροφόρο σου. Το απο που θα πάρεις λάδι δεν έχει σημασία μια πίεση έχει όλο το κύκλωμα της κεφαλής, αλλα φυσικά απο εκεί που θα πάρεις, εκεί θα επιστρεψει το λάδι μετά το ψυγειάκι σου. Προσπαθησε να τοποθετήσεις το φίλτρο περίπου στο ίδιο ύψος με εκεί που θα έχεις παροχή και επιστροφή λαδιού.

Πολύ μεγάλο ψυγείο θα ρίξει επικίνδυνα την πίεση στο κύκλωμα οπότε καλό είναι να μετρήσεις πιεση λαδιού πριν και μετά την εγκατάσταση και να προσπαθήσεις να διατηρήσεις τα ίδια επίπεδα με την εργοστασιακή. Επι την ευκαιρία βάλε και ένα όργανο πίεσης - θερμοκρασίας λαδιού μιας και θα φτιάξεις τα ρακόρ για το ψυγείο λαδιού.

καλή επιτυχία!!!

zandesiro
26/10/2015, 15:47
Καπως ετσι το σκεφτομαι και εγω, αλλα θελω να βρω καποιον που το εχει βαλει σε XT600E....

buckley
26/10/2015, 16:12
Βρες από srx ή από παλιό tenere.

toyar
26/10/2015, 18:37
δεν εχει να προσφερει τιποτα σε ενα μοτερ χαμηλης ειδικης ισχυος το οποιο ειναι γνωστο για την αξιοπιστια του
αντιθετα σε περιπτωση λαθους τοποθετησης μπορει να στεγνωσει το μοτερ και να το στειλει αδιαβαστο
το κυκλωμα λιπανσης δεν σηκωνει πατεντες και δοκιμες

Μανολης67
26/10/2015, 18:48
Φίλος μου μηχανικός, πριν πολλά χρόνια έβαλε ψυγείο λαδιού απο καλοριφέρ (νερού δηλαδή) Citroen (!!!!) Nomizo DCV , το ψυγείο φυσικά το αγόρασε σχεδόν τζαμπα , απο μαντρά, ηταν πολυ ευκολη η εγκατάσταση, γιατί όλη η δουλειά γίνεται στο λαιμό, ευκολα προσβάσιμα δηλαδή, χρησιμοποίησε μεταλικούς σφικτήρες και σωληνάκια υψηλής, κάναμε θερμομετρήσεις και είδαμε διαφορά 10 με 15 βαθμούς λιγότερους στην εξοδο του ψυγείου.
ΥΓ ο μηχανικός που λέμε, ειναι γνωστός αγωνιζόμενος σε ENDURO. γνώστης δηλαδή, για αυτόν ηταν ευκολη δουλεία.
ΥΓ το μέγεθος του ψυγείου του CITROEN ηταν μικρότερο απο το ψυγείο λαδιού V_STROM

Bob_o_mastoras
27/10/2015, 00:09
δεν εχει να προσφερει τιποτα σε ενα μοτερ χαμηλης ειδικης ισχυος το οποιο ειναι γνωστο για την αξιοπιστια του
αντιθετα σε περιπτωση λαθους τοποθετησης μπορει να στεγνωσει το μοτερ και να το στειλει αδιαβαστο
το κυκλωμα λιπανσης δεν σηκωνει πατεντες και δοκιμες

Kαι ομως, οταν το δουλευεις για πολλες ωρες τα λαδια ψηνονται κανονικοτατα και προφανως χανουν μερος των ιδιοτητων τους.
Ενα ψυγειο ριχνει 10 με 20 βαθμους (ισως και παραπανω) τη θερμοκρασια τους και τα κραταει σταθερα εκει.
Πρεπει φυσικα να τοποθετηθει σωστα..

MG-KTiNoS
27/10/2015, 00:14
Βρες από srx ή από παλιό tenere.

Κάτι κάνει αλλά μη φανταστείς ότι θ αλλάξει η ζωή σου μ αυτό.....

Bob_o_mastoras
27/10/2015, 00:24
Χωμα πας Zandesiro??

toyar
27/10/2015, 06:22
αντε και θεωρητικα ψηνονται και χανουν τις ιδιοτητες τους
πρακτικα τι γινεται;
εχει σπασει ποτε στην ιστορια XT απο λαδια;
προφανως αυτο που θεωρουμε ψησιμο ο κατασκευαστης το εχει προβλεψει και εχει σχεδιασει το κυκλωμα λιπανσης και προτεινει συγκεκριμενες προδιαγραφες και ποσοτητα λαδιων και συγκεκριμενα διαστηματα αλλαγης με σκοπο να μη δημιουργειται προβλημα +καποιους συντελεστες ασφαλειας
το ψυγειο λαδιου λοιπον καλειται να λυσει ενα προβλημα που δεν υπαρχει
κι αν το παρατραβηξει καποιος θεωρητικα μπορει να πει οτι το χειμωνα το ψυγειο μπορει να κραταει το λαδι κατω απο την κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας του;)

Corki
27/10/2015, 08:11
Πριν βαλεις το ψυγειο....δεν το δουλευεις λιγο καιρο με ενα οργανακι πιεσης-θερμοκρασιας λαδιου για να βεβαιωσεις οτι οντως βγαινεις εκτος οριων ή εισαι στα πανω ορια θερμοκρασιας και αρα χρειαζεται μια βοηθεια ψυξης το συστημα λιπανσης σου......

Το να πας να κουμπωσεις ενα συστημα λιπανσης χωρις να ξερεις πως συμπεριφερεται το λαδι σου, με τον τροπο που χρησιμοποιεις το μηχανακι, ειναι λιγο ανορθοδοξο σαν μεθοδολογια πιστευω.

GFawkes
27/10/2015, 08:47
Μονο καλο μπορει να κανει ενα μικρο ψυγειακι λαδιου.

Ειδικα στην Ελλαδα που το καλοκαιρι βαραει 40+ υπο σκια...

Βαλε μια ταπα με θερμομετρο για να μετρησεις το πριν/μετα και προχωρα το.

Προσοχη οπως ειπαν και πιο πανω να γινει σωστη εγκατασταση...δεν ειναι και rocket science!

toyar
27/10/2015, 09:31
το λαδι στα ζορια δουλευει κοντα στους 200 βαθμους
πιστευετε οτι εχει μεγαλη σημασια αν αποβαλλει θερμοτητα στους 20 ή στους 40 περιβαλλοντος;
το ΔΤ της συναλλαγης θερμοτητας μικραινει ελαχιστα χειμωνα-καλοκαιρι
αλλο η δικη μας αισθηση αλλο τα λαδια και τα μεταλλα

sapila racing
27/10/2015, 09:45
το ψυγειο λαδιου λοιπον καλειται να λυσει ενα προβλημα που δεν υπαρχει
κι αν το παρατραβηξει καποιος θεωρητικα μπορει να πει οτι το χειμωνα το ψυγειο μπορει να κραταει το λαδι κατω απο την κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας του;)

Τι είπες τώρα? :eek:

Θα μας πείς τότε γιατί σε άλλα μηχανάκια με το ίδιο μοτέρ η ίδια η Yamaha έχει βαλει ψυγείο λαδιού?

byron
27/10/2015, 10:19
το λαδι στα ζορια δουλευει κοντα στους 200 βαθμους
πιστευετε οτι εχει μεγαλη σημασια αν αποβαλλει θερμοτητα στους 20 ή στους 40 περιβαλλοντος;


What? :confused:

Στα μοτέρ αυτά, δύσκολα θα πάει πάνω από 120c. Αν πήγαινε 200, θα είχες πάρει το μοτέρ στα χέρια σε υγρή μορφή.

Εκτός και μιλάς για την θερμοκρασία λαδιού στο πιστόνι ή στις βαλβίδες που όντως φτάνει, αλλά είναι αδιάφορο, όσο αδιάφορο είναι και η θερμοκρασία του νερού στο χιτώνιο για τα υδρόψυκτα.
Για θερμοκρασία λειτουργίας εννοούμε.

toyar
27/10/2015, 13:05
Τι είπες τώρα? :eek:

Θα μας πείς τότε γιατί σε άλλα μηχανάκια με το ίδιο μοτέρ η ίδια η Yamaha έχει βαλει ψυγείο λαδιού?

με τα ιδια αλογα;
το ιδιο γραναζωμα;
την ιδια χρηση;

toyar
27/10/2015, 13:10
What? :confused:

Στα μοτέρ αυτά, δύσκολα θα πάει πάνω από 120c. Αν πήγαινε 200, θα είχες πάρει το μοτέρ στα χέρια σε υγρή μορφή.

Εκτός και μιλάς για την θερμοκρασία λαδιού στο πιστόνι ή στις βαλβίδες που όντως φτάνει, αλλά είναι αδιάφορο, όσο αδιάφορο είναι και η θερμοκρασία του νερού στο χιτώνιο για τα υδρόψυκτα.
Για θερμοκρασία λειτουργίας εννοούμε.

100+ παει το νερο στα υδροψυκτα
το λαδι σε αεροψυκτο παει πολυ παραπανω
σε αυτοκινητο υδροψυκτο και με ψυγειο λαδιου διαβαζαμε κατωτερη θερμοκρασια λαδιου 160
σε καθε περιπτωση μοτερ παραδοσιακα ασπαστο δεν μπορουμε να ανακαλυψουμε ξαφνικα μετα απο 30 χρονια οτι χρειαζεται ψυγειο λαδιου

GFawkes
27/10/2015, 13:12
Με το ιδιο χρωμα
τα ιδια αυτοκολητα
τους ιδιους καθρεπτες;


XT&TT....το φυλλαδιο λεει χρηση ον-οφφ Βουνο, εξοχη κλπ...

ΤΙ δεν λεει κεντρο αθηνας για αντι-παπι...μμμμ....

duke200
27/10/2015, 13:28
είτε αερόψυκτο ή υδρόψυκτικο 140 μαξ πιάνει το λάδι, παραπάνω ναι, μπορεί να πάει, αλλα παίρνει μαζί του και εδρανο στροφάλου, μπιέλας, πιστόνι, κλπ,

Εκει που βραζει πιο πολύ το λάδι είναι οταν είσαι κολλημένος στην κυκλοφορία...

byron
27/10/2015, 13:45
100+ παει το νερο στα υδροψυκτα
το λαδι σε αεροψυκτο παει πολυ παραπανω
σε αυτοκινητο υδροψυκτο και με ψυγειο λαδιου διαβαζαμε κατωτερη θερμοκρασια λαδιου 160
σε καθε περιπτωση μοτερ παραδοσιακα ασπαστο δεν μπορουμε να ανακαλυψουμε ξαφνικα μετα απο 30 χρονια οτι χρειαζεται ψυγειο λαδιου

Δεν ξέρω από παίρνεις τις πληροφορίες. Στο Tuono πχ η θερμοκρασία λειτουργίας νερού είναι 75-80 χειμώνα καλοκαίρι εφόσον είναι σε κίνηση. Στους 95 μπαίνει βεντιλατέρ και στους 104 μπαινει σε safety mode ο κινητήρας για να μην πάθει ζημιά. Εννοείται πως μπαίνει σε συνεργείο για έλεγχο μιας και δεν είναι νορμάλ λειτουργία.

Στο srx που είναι το ίδιο μοτέρ με αυτό που συζητάμε, + ψυγείο λαδιού, έχω μετρητή θερμοκρασίας στο δοχείο αντι για τάπας. Συνήθως και σε ζεστές μέρες είναι στους 100-110, με εξαίρεση το track day που έγινε με ΄ζεστη και πολύ σκίσιμο που ξεπέρασε τους 120.

Τα 200 ή πάνω από 140 είναι εξωφρενικές θερμοκρασίες λαδιού στο σύστημα.

sapila racing
27/10/2015, 13:52
με τα ιδια αλογα;
το ιδιο γραναζωμα;
την ιδια χρηση;


Ναι όλα ίδια. Μονο μεγαλύτερο τεπόζιτο είχε.

toyar
27/10/2015, 15:03
Δεν ξέρω από παίρνεις τις πληροφορίες. Στο Tuono πχ η θερμοκρασία λειτουργίας νερού είναι 75-80 χειμώνα καλοκαίρι εφόσον είναι σε κίνηση. Στους 95 μπαίνει βεντιλατέρ και στους 104 μπαινει σε safety mode ο κινητήρας για να μην πάθει ζημιά. Εννοείται πως μπαίνει σε συνεργείο για έλεγχο μιας και δεν είναι νορμάλ λειτουργία.

Στο srx που είναι το ίδιο μοτέρ με αυτό που συζητάμε, + ψυγείο λαδιού, έχω μετρητή θερμοκρασίας στο δοχείο αντι για τάπας. Συνήθως και σε ζεστές μέρες είναι στους 100-110, με εξαίρεση το track day που έγινε με ΄ζεστη και πολύ σκίσιμο που ξεπέρασε τους 120.

Τα 200 ή πάνω από 140 είναι εξωφρενικές θερμοκρασίες λαδιού στο σύστημα.

τη στιγμη που μετρας 110 στο δοχειο μακρυα απο τον κινητηρα η θερμοκρασια του λαδιου στην κεφαλη ειναι αρκετα πιο πανω
το XT χωρις ψυγειο ειναι σχεδιασμενο να αποβαλλει θερμοτητα απο τις ψυκτρες της κεφαλης και του κυλινδρου οπου το λαδι ειναι αρκετα πιο ζεστο
μπορει το 200 που αναφερα να ειναι βαθια μεσα στον κινητηρα παντως το λαδι ερχεται απευθειας σε επαφη με οδηγους βαλβιδων θαλαμο καυσης ακομα και εμβολο οποτε οι 100 βαθμοι ειναι σε σημεια που εχει ψυχθει ηδη
το τενερε προφανως εχει ψυγειο λαδιου γιατι με καποιο τροπο επρεπε να δικαιολογηθει η διαφορα τιμης απο το απλο xt της εποχης αλλωστε δεν νομιζω οτι υπηρχε στην πραξη διαφορα αξιοπιστιας μεταξυ των δυο
και το cbf μου εχει ψυγειο λαδιου και δεν με χαλαει απο τη στιγμη που εχει μπει απο το εργοστασιο και εχουν προβλεφθει οι καταλληλες πτωσεις πιεσης και διατομες
δεν θα ξεκιναγα ομως να το προσθεσω καπου με πατεντες
εκτος αν το παληκαρι που ρωταει μπορει να βρει αυτουσιο το κυκλωμα του τενερε και παλι δεν θα κερδισει κατι

balkan
27/10/2015, 15:25
Εγώ πάλι λέω ότι είχε ψυγείο λαδιού γιατί ο χαρακτήρας του ήταν πιο "adventure" σαν έξτρα δικλείδα δηλαδή στη σκληρότερη χρήση. @zandesiro: με ενδιαφέρει κι εμένα αν το κάνεις, για παρόμοια χρήση με αυτό που το θέλεις κι εσύ. Κάπου έχω διαβάσει ένα thread στο advrider ή στο horizons που ένας τύπος έκανε ανακατασκευή και έβαλε ψυγείο λαδιού περιγράφοντας πως και ήταν πολύ εύκολο. Αν το βρω θα το ποστάρω

byron
27/10/2015, 15:42
τη στιγμη που μετρας 110 στο δοχειο μακρυα απο τον κινητηρα η θερμοκρασια του λαδιου στην κεφαλη ειναι αρκετα πιο πανω
το XT χωρις ψυγειο ειναι σχεδιασμενο να αποβαλλει θερμοτητα απο τις ψυκτρες της κεφαλης και του κυλινδρου οπου το λαδι ειναι αρκετα πιο ζεστο
μπορει το 200 που αναφερα να ειναι βαθια μεσα στον κινητηρα παντως το λαδι ερχεται απευθειας σε επαφη με οδηγους βαλβιδων θαλαμο καυσης ακομα και εμβολο οποτε οι 100 βαθμοι ειναι σε σημεια που εχει ψυχθει ηδη
το τενερε προφανως εχει ψυγειο λαδιου γιατι με καποιο τροπο επρεπε να δικαιολογηθει η διαφορα τιμης απο το απλο xt της εποχης αλλωστε δεν νομιζω οτι υπηρχε στην πραξη διαφορα αξιοπιστιας μεταξυ των δυο
και το cbf μου εχει ψυγειο λαδιου και δεν με χαλαει απο τη στιγμη που εχει μπει απο το εργοστασιο και εχουν προβλεφθει οι καταλληλες πτωσεις πιεσης και διατομες
δεν θα ξεκιναγα ομως να το προσθεσω καπου με πατεντες
εκτος αν το παληκαρι που ρωταει μπορει να βρει αυτουσιο το κυκλωμα του τενερε και παλι δεν θα κερδισει κατι

Εμ, γιαυτο σε ρώτησα παραπάνω, σε ποιά σημεία μετράς και για ποιά ποσότητα μιλάμε. Το οτι το 100ml λάδι κάτω από το έμβολο ή στις βαλβίδες ανεβάζουν παραπάνω δεν σημαίνει πως όλο το κύκλωμα δουλεύει σε αυτές τις θερμοκρασίες. Για θερμοκρασία λειτουργίας μιλάμε νομίζω.

Επί του θέματος, συνήθως τα μηχανάκια με ξηρό κάρτερ δεν έχουν πρόβλημα στο να στηρίξουν ψυγείο λαδιου. Πιο συγκεκριμένα, εκτός του ΧΤ ίδια ιστορία είχε γίνει με τα SRX οπου τα japan φορούσαν ψυγείο, ενω τα ευρωπαικά όχι.

Και όπως είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω, η τρόμπα τους είναι αρκετά δυνατή οσο να στέλνει το λάδι 1-2 μέτρα πανω απ΄το βιδάκι εξαέρωσης του φίλτρου λαδιού λούζοντας τον μαλάκα οδηγό με ζεστό λάδι.

toyar
27/10/2015, 15:48
θεωρητικα μπορουμε να συζητησουμε πολλα.........
στην πραξη για ενα μοτερ οπως του xt που ειναι γνωστο για την αξιοπιστια του εδω και 30 χρονια ειναι ατοπο να μιλαμε για ψυγειο λαδιου και αυτη ειναι η γνωμη μου στο θεμα που εθεσε ο φιλος αρχικα:beer:

byron
27/10/2015, 16:02
θεωρητικα μπορουμε να συζητησουμε πολλα.........
στην πραξη για ενα μοτερ οπως του xt που ειναι γνωστο για την αξιοπιστια του εδω και 30 χρονια ειναι ατοπο να μιλαμε για ψυγειο λαδιου και αυτη ειναι η γνωμη μου στο θεμα που εθεσε ο φιλος αρχικα:beer:

Ατοπο ή όχι, ένα ψυγείο λαδιού βοηθάει. Σε ακραία περίπτωση, χρησιμοποιούνται για την ψύξη του κινητήρα όπως οι αερο/ελαιόψυκτοι με ψυγεία γαϊδουρια (GSX-R 85-91), οπότε δεν μπορείς να πεις πως η χαμηλή θερμοκρασία λαδιού δεν συμβάλλει στην αντοχή του κινητήρα. Και το δικό μου (aprilia) παρόλο που είναι υδρόψυκτο, έχει δύο :lol: ψιλογαιδούρια ψυγεία λαδιού κάτω από του νερού.

sapila racing
27/10/2015, 16:02
θεωρητικα μπορουμε να συζητησουμε πολλα.........
στην πραξη για ενα μοτερ οπως του xt που ειναι γνωστο για την αξιοπιστια του εδω και 30 χρονια ειναι ατοπο να μιλαμε για ψυγειο λαδιου και αυτη ειναι η γνωμη μου στο θεμα που εθεσε ο φιλος αρχικα:beer:



το τενερε προφανως εχει ψυγειο λαδιου γιατι με καποιο τροπο επρεπε να δικαιολογηθει η διαφορα τιμης απο το απλο xt της εποχης αλλωστε δεν νομιζω οτι υπηρχε στην πραξη διαφορα αξιοπιστιας μεταξυ των δυο



Πήγαινε το XT μια Αθήνα Θεσσαλονίκη καλοκαίρι μεσημέρι με 140+ ολη την διαδρομή να δείς την αξιοπιστία του.
Εκεί το θέλει το ψυγείο, αλλιώς απλά θα αρπάξει το πιστόνι.

Για ποιά διαφορά τιμής μιλάς? Το Tenere ηταν το πρωτο XT600 που βγήκε, δεν υπήρχε απλό ΧΤ ακόμα.

Οταν λες κατι που δεν στέκει καλό είναι να υπαναχωρείς.

zannisvel
27/10/2015, 17:08
Αθηνα Θεσσαλονικη δεν εχω κανει με το ΧΤ, αλλα εχω κανει 100-150 χιλιομετρα καλοκαιρι στην εθνικη με 120-130 . Θα μπορουσα να εχω προκαλεσει ζημια?

toyar
27/10/2015, 17:13
Πήγαινε το XT μια Αθήνα Θεσσαλονίκη καλοκαίρι μεσημέρι με 140+ ολη την διαδρομή να δείς την αξιοπιστία του.
Εκεί το θέλει το ψυγείο, αλλιώς απλά θα αρπάξει το πιστόνι.

Για ποιά διαφορά τιμής μιλάς? Το Tenere ηταν το πρωτο XT600 που βγήκε, δεν υπήρχε απλό ΧΤ ακόμα.

Οταν λες κατι που δεν στέκει καλό είναι να υπαναχωρείς.

οκ υπαναχωρω.........
αυριο πρωι ολοι με ΧΤ στο μαστορα για ψυγειο λαδιου:lol:
και διαμαρτυρια στη yamaha να κανει ανακληση για να διορθωσει το κατασκευαστικο λαθος:smokin:

Μανολης67
27/10/2015, 19:18
Αθηνα Θεσσαλονικη δεν εχω κανει με το ΧΤ, αλλα εχω κανει 100-150 χιλιομετρα καλοκαιρι στην εθνικη με 120-130 . Θα μπορουσα να εχω προκαλεσει ζημια?

Αν δεν κάνω λάθος αναφέρεσαι για το ΧΤ......αν το ΧΤ δεν γεμίζεις της ταχύτητες,αλλά το δουλευεις ανθρώπινα θα βγάλει εκατοντάδες χιλιάδες χιλίομετρα, μην σε προβληματίζει οτι είναι αερόψυκτο και δεν έχει ψυγείο λαδιού, μάλιστα ειναι αξιόπιστο λόγω απλότητας, Γνωστοί μου Γερμανία Ελλάδα με ΧΤ το έκαναν καθε Σαβκο για χρόνια...

zandesiro
27/10/2015, 19:19
Χαιρετω την παρεα...

Ανοιξα το θεμα απο περιεργεια αφου ειδα το DR650 που φοραει ψυγειο λαδιου ενω το δικο μου (ΧΤ600Ε) οχι!!!

Εχω ψαξει στα μεγαλα σαϊτ του εξωτερικου και δεν εχω βρει καποιον που να εχει βαλει στο ΧΤ ψυγειο λαδιου...

Επειδη ρωτησε καποιος φιλος πιο πανω, η χρηση του ΧΤ μου ειναι αποκλειστικα σε ταξιδια ,μακρινα,με χωματοδρομους(οχι εντουραδες),υψομετρα μεγαλα,αλλα και αυτοκινητοδρομους...

Εχω οργανακι στην ταπα λαδιου...Η μεση θερμοκρασια ειναι 110-115 βαθμους....Δεδομενο ομως οτι τα κοκκινα στο οργανακι αρχιζουν στους 120 βαθμους...
Ανυσηχησα λιγο οταν κινουμενος στην Εγνατια ειδα και 121 βαθμους βεβαια εκανα σταση και σε ενα 15λεπτο ηταν στα κανονικα του...

Βεβαια οι παραγοντες ηταν πολλοι....

Απο Χαλκιδικη στο υψος της Κοζανης non stop...
Μεσημερακι...
Ανηφορικα κομματια (Μετα απο την Βεροια)

Η ταχυτητα μου στα 90 μονιμα (ετσι ταξιδευω για λογους οικονομιας,και δεν θελω να ζοριζω το ΧΤ)

ΜΕΤΑ απο αυτο ειπα "γιατι να μην εχω ενα ψυγειο λαδιου"...Ετσι αρχισα να κανω ερευνα..

ΝΑ ΠΩ οτι σεβομαι την μηχανη μου και δεν θα κανω πειραματα και πατεντες...

Απλα θελω να βρω καποιον που το εχει βαλει ψυγειο για να μου πει και την γνωμη του και αν δουλευει σωστα...

Επειδη σχεδιαζω ενα ταξιδι εδω και καιρο σε μερη "δυσκολα" ετοιμαζω και την μηχανη μου αναλογος...Εχω ολοκληρο θεμα στην σελιδα μου στο 3mountainsadventure.blogspot.gr-ΧΤ600Ε (http://3mountainsadventure.blogspot.gr/2014/04/the-xt600e.html) με τις ετοιμασιες του ΧΤ.

Βγαινει ενα γερμανικο ψυγειο λαδιου (180ευρω) που στην ουσια δεν ειναι ψυγειο αλλα σωληνακι αλουμηνιου με ψυκτρες και αυτο μαλλον για να μην ανεβει η πιεση λαδιου του κινητηρα!

Ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον σας στην ερωτηση μου...

Το θεμα συνεχιζετε ελευθερα!

Μανολης67
27/10/2015, 19:24
Kαι ομως, οταν το δουλευεις για πολλες ωρες τα λαδια ψηνονται κανονικοτατα και προφανως χανουν μερος των ιδιοτητων τους.
Ενα ψυγειο ριχνει 10 με 20 βαθμους (ισως και παραπανω) τη θερμοκρασια τους και τα κραταει σταθερα εκει.
Πρεπει φυσικα να τοποθετηθει σωστα..


Το ΧΤ εχει ξηρό κάρτερ, στην πραγματικότητα, ακόμη και αν δεν το ξέρουμε ολα τα ΧΤ ΕΧΟΥΝ ψυγείο Λαδιού που είναι η σωλήνα του σκελετού! αν τσεκάρεις θερμοκρασιές λαδιού, κινητήρα γενικά με άλλον αντίστοιχο thumper, θα δεις ότι τα ΧΤ δουλευουν με 20 τουλαχιστον κάτω σε θερμοκρασίες, πράγμα που φυσικά ειναι καλό για το μοτέρ

Μανολης67
27/10/2015, 19:28
zandesiro
Βγαινει ενα γερμανικο ψυγειο λαδιου (180ευρω) που στην ουσια δεν ειναι ψυγειο αλλα σωληνακι αλουμηνιου με ψυκτρες και αυτο μαλλον για να μην ανεβει η πιεση λαδιου του κινητηρα!

Θες να ξοδευτείς? πάνε σε ενα μαντρά και πάρε αυτό...
343689

toyar
27/10/2015, 19:35
600αρι αεροψυκτο με 90 σταθερα και με σωστα λαδια ΔΕΝ μπορεις να το καψεις ακομα κι σε πληρωσουν να το κανεις
ειτε με ψυγειο λαδιου ειτε χωρις
υδροψυκτο μπορει, αεροψυκτο με τιποτα

Μανολης67
27/10/2015, 19:38
600αρι αεροψυκτο με 90 σταθερα και με σωστα λαδια ΔΕΝ μπορεις να το καψεις ακομα κι σε πληρωσουν να το κανεις
ειτε με ψυγειο λαδιου ειτε χωρις
υδροψυκτο μπορει, αεροψυκτο με τιποτα


Ετσι......:beer:

zandesiro
27/10/2015, 19:47
Δεν ειπα οτι θα καει....Λεω να δουλευει πιο χαμηλα στη θερμ.λαδιου...

zandesiro
27/10/2015, 19:49
zandesiro
Βγαινει ενα γερμανικο ψυγειο λαδιου (180ευρω) που στην ουσια δεν ειναι ψυγειο αλλα σωληνακι αλουμηνιου με ψυκτρες και αυτο μαλλον για να μην ανεβει η πιεση λαδιου του κινητηρα!

Θες να ξοδευτείς? πάνε σε ενα μαντρά και πάρε αυτό...
343689

Οχι δεν ειμαι τυπος που πληρωνει τοσα λεφτα!(ευτυχως).

Στράτος88
27/10/2015, 19:52
Οπωσδήποτε θεωρητικά ένα ψυγείο, αφού δεν θα κάνει κακό (λόγω διαρροών, ευπάθειας, ή μειωμένης πίεσης λαδιού) καλό θα κάνει.
(Δεν μπορώ να σκεφτώ αερόψυκτο με πρόβλημα υποθέρμανσης:confused:)
Αλλά... Μιλάμε για ένα μοντέλο που έχει πουλήσει τρελά σε όλο τον κόσμο. Έχει δει κάποιος, κιτ να έχει κάνει πάταγο, ή να έχει γίνει "must" στα τόσα χρόνια μελέτης και βελτιώσεων?
Μπορεί να κάνω και λάθος.
Τώρα αν το βάλεις σε χρήση Ντακάρ άλλα είναι τα πράγματα που θα πρέπει να κοιτάξεις πρώτα!

sapila racing
27/10/2015, 19:59
Αθηνα Θεσσαλονικη δεν εχω κανει με το ΧΤ, αλλα εχω κανει 100-150 χιλιομετρα καλοκαιρι στην εθνικη με 120-130 . Θα μπορουσα να εχω προκαλεσει ζημια?

Δεν παθαίνει τίποτα έτσι.
Μόνο αν το ζορίσεις πολύ και παρατεταμένα σε πολύ ζέστη.

Μανολης67
27/10/2015, 20:09
Μόνο αν το ζορίσεις πολύ και παρατεταμένα σε πολύ ζέστη.

Ti ενοείς να το ζορίσει? να βγει Εθνική με δευτερα? Ειχα το 600αρι μοντ94 και εκανα Χαλκιδική -Θεσσαλονικη αυθημερόν καλοκαιριάτικα, και πολλά πολλά χιλιόμετρα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης πήχτρα στην κίνηση με 42 υπό σκιά.....λες να έβγαλε πρόβλημα? το μηχανάκι το είχα παρει μεταχειρισμένο με 2-3 φορές μηδενισμένο το κοντερ, το πούλησα το 2003, και ΑΚΟΜΑ κυκλοφορεί σε χωριό της Χαλκιδικής

sapila racing
27/10/2015, 20:34
Μόνο αν το ζορίσεις πολύ και παρατεταμένα σε πολύ ζέστη.

Ti ενοείς να το ζορίσει? να βγει Εθνική με δευτερα? Ειχα το 600αρι μοντ94 και εκανα Χαλκιδική -Θεσσαλονικη αυθημερόν καλοκαιριάτικα, και πολλά πολλά χιλιόμετρα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης πήχτρα στην κίνηση με 42 υπό σκιά.....λες να έβγαλε πρόβλημα? το μηχανάκι το είχα παρει μεταχειρισμένο με 2-3 φορές μηδενισμένο το κοντερ, το πούλησα το 2003, και ΑΚΟΜΑ κυκλοφορεί σε χωριό της Χαλκιδικής

Αν πηγαίνεις συνεχώς με 120 δεν παθαίνει τίποτα.
Αν πας με 150 που τα πηγαίνει, τότε χωρίς ψυγείο ειναι δύσκολα τα πράγματα.
Δεν ειναι φτιαγμένο γι αυτό φυσικά, αλλά το ψυγείο μόνο κακό δεν του κάνει.

byron
27/10/2015, 20:40
Αν πας με 150 που τα πηγαίνει,

Αυτό τα πάει...ο οδηγός μπορεί να μείνει πάνω νομίζεις ? :lol:

kostaskk
27/10/2015, 20:53
παντος αν δεν κανω λαθος στο dakar ετρεχαν/τρεχουν και αεροψυκτα.

στην ερημο
καλοκαιρι
σε συνθήκες αγωνα (τερμα γκαζι)
πιθανον και με πουσαρισμενα μοτερ (πολλα αλογα)

οποτε ειναι λιγο απιθανο το xt να χρειαζεται ψυγειο λαδιου για κανονικη χρηση στην ελλαδα και με ενα μοτερ που ειναι ταφος και φουλ αξιόπιστο

byron
27/10/2015, 21:13
παντος αν δεν κανω λαθος στο dakar ετρεχαν/τρεχουν και αεροψυκτα.

στην ερημο
καλοκαιρι
σε συνθήκες αγωνα (τερμα γκαζι)
πιθανον και με πουσαρισμενα μοτερ (πολλα αλογα)

οποτε ειναι λιγο απιθανο το xt να χρειαζεται ψυγειο λαδιου για κανονικη χρηση στην ελλαδα και με ενα μοτερ που ειναι ταφος και φουλ αξιόπιστο

To ξεχειλώνουμε ολίγον...
Ναι έτρεχαν στο PD, και στο τέλος κάθε ειδικής τα μηχανάκια της Sonauto είχαν μηχανικούς να τα λύσουν και να τα επισκευάσουν, και οι ιδιώτες έκαναν (αν μπορούσαν) τα βασικά. Λάδια κάθε 5.000 αποκλείεται να άλλαζαν πάντως.

Μην το σκίζουμε άλλο. Τα ΧΤ για την τυπική χρήση που προορίζονται δεν χρειάζονται ντε και καλά ψυγείο, αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα τους έκανε καλό η παρουσία του. Το κύκλωμα πίεσης/κυκλοφορίας λαδιού των ΧΤ σηκώνει ψυγείο χωρίς πρόβλημα. Το οτι υπάρχουν ίδια μοντέλα της Yamaha με και χωρίς αποδεικνύει πως δεν υπάρχει πρόβλημα στην τοποθέτηση του.

Λευκάδιος
27/10/2015, 21:30
παντος αν δεν κανω λαθος στο dakar ετρεχαν/τρεχουν και αεροψυκτα.

στην ερημο
καλοκαιρι
σε συνθήκες αγωνα (τερμα γκαζι)
πιθανον και με πουσαρισμενα μοτερ (πολλα αλογα)

οποτε ειναι λιγο απιθανο το xt να χρειαζεται ψυγειο λαδιου για κανονικη χρηση στην ελλαδα και με ενα μοτερ που ειναι ταφος και φουλ αξιόπιστο
Δεν ξέρω για τα αγωνιστικά γιαμαχα, τα αεροψυκτα χόντα που έτρεχαν σε ραλλυ είχαν 'ραμμένες' μεγαλύτερες ψύκτρες ή τεράστια ψυγεία λαδιού.Σε κάποιες περιπτώσεις είχαν και τις 2 αυτές εφαρμογές.
343723

343724

Σαν ιδιοκτήτης μεγάλου αερόψυκτου μονοκύλινδρου που χρησιμοποιεί τον σκελετό για δοχείο λαδιού(όπως δλδ τα XT600) δέν βλέπω κάτι αρνητικό στο να βάλει κάποιος ψυγείο λαδιού.Στο μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι να μην είναι εκτεθειμένο σε πιθανή πτώση.
Οσοι έχουν βάλει σε RFVC έχουν δει αισθητή πτώση θερμοκρασίας σε διάφορες συνθήκες οδήγησης.Εγω δεν έχω βάλει(ούτε δείκτη θερμοκρασίας) και η αλήθεια είναι ότι όταν ζεσταίνεται πολύ αισθάνομαι πτώση στην απόδοση του μοτέρ και μια δυσκολία στο κούμπωμα των ταχυτήτων.
Βέβαια φροντίζω να αλλάζω τα λάδια συχνότερα απο όσο ορίζει το μάνουαλ και να τσεκάρω την στάθμη του λαδιού.

Μανολης67
27/10/2015, 22:15
.Εγω δεν έχω βάλει(ούτε δείκτη θερμοκρασίας) και η αλήθεια είναι ότι όταν ζεσταίνεται πολύ αισθάνομαι πτώση στην απόδοση του μοτέρ και μια δυσκολία στο κούμπωμα των ταχυτήτων.

Παίξε με τα λάδια, με το ιξώδες,
δέν βλέπω κάτι αρνητικό στο να βάλει κάποιος ψυγείο λαδιού.Στο μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι να μην είναι εκτεθειμένο σε πιθανή πτώση.
ο φίλος που εγραφα παραπάνω με την πατέντα ψυγείου καλοριφέρ- DCV το τοποθέτησε παράλληλα με το τιμόνι, πάνω από τον λαιμό του σκελετού,(δεν νομίζω να μπαίνει και αλλού δηλαδή) με ικανό ρεύμα αέρος και πληρως προστατευμενο σε πτώση

Μανολης67
27/10/2015, 22:23
Πάρε ενα 660...........εχουν ξεφτιλιστεί στην κυριολεξία, τα βρίσκεις με 2.000 Ευρώπουλα,
απο πλαστικά μάπα, αλλά υγρόψυκτο, κύλινδρος αλουμινίου, σε ταξίδι όπως τουλάχιστον κατάλαβα ότι το θες εσυ 1.000 φορές καλύτερο από το παλιό ΧΤ .....χαίρεσαι να προσπαθείς να το ....ζεστάνεις! αλλά βράχος !.
Απόδοση-ηχος-απόκριση του μοτερ δεν αλλάζει ουτε στην ερημο Σαχάρα, (είπαμε, το μοτέρ τουλάχιστον! :D)

lykourgi
27/10/2015, 22:50
Zandesiro, για δες αυτό : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146858&p=2651755#post2651755

Παρόμοιο μοτέρ με το δικό σου και το έχει ήδη κυκλοφορήσει, ώστε να σου πει κάποια γνώμη για το αποτέλεσμα.



Εντιτ : Σχετικά με τα ψυγεία των 2CV, που αναφέρει ο Μανώλης παραπάνω, το είχα ακούσει και εγώ κάποτε ότι τα κυνηγούσαν για τοποθέτηση σε μοτοσυκλέτες. Ισως λόγω μεγέθους, δεν ξέρω.

stefanos
28/10/2015, 08:08
Εντιτ : Σχετικά με τα ψυγεία των 2CV, που αναφέρει ο Μανώλης παραπάνω, το είχα ακούσει και εγώ κάποτε ότι τα κυνηγούσαν για τοποθέτηση σε μοτοσυκλέτες. Ισως λόγω μεγέθους, δεν ξέρω.

Τα 2cv ήταν από τα λίγα κουτιά , η μοτό που υπήρχαν στα παλιατζίδικα με ψυγείο λαδιού (αερόψυκτο γαρ) και έτσι ήταν η πιο φτηνή επιλογή.
Τώρα πλέον δεν νομίζω να υπάρχουν.

stefanos
28/10/2015, 08:56
Επειδη σχεδιαζω ενα ταξιδι εδω και καιρο σε μερη "δυσκολα" ετοιμαζω και την μηχανη μου αναλογος...Εχω ολοκληρο θεμα στην σελιδα μου στο 3mountainsadventure.blogspot.gr-ΧΤ600Ε (http://3mountainsadventure.blogspot.gr/2014/04/the-xt600e.html) με τις ετοιμασιες του ΧΤ.



Ωραιότατο το χτάκι.
Όμως
1.Πρέπει να βγάλεις την προέκταση του εμπρός γιατί εμποδίζει την ροή του αέρα πρός τον κινητήρα, και ενδεχομένως κόβεις λίγο και το μαμίσιο (κλασική πατέντα).
2.Καλή δουλειά στην ψύξη του κινητήρα κάνει και το τύλιγμα των λαιμών ΑΛΛΑ θα ανέβει η θερμοκρασία στην υπόλοιπη εξάτμιση με ότι αυτό συνεπάγεται για τα πλαστικά στην περιοχή το πίσω αμορτισέρ και το δοχείο υγρών των φρένων (αν είναι κοντά στην εξάτμιση), οπότε μπορεί να χρειαστείς επιπλέον μόνωση τοπικά...

Υ.Γ.Το ψυγείο λαδιού στο xr το έχω βάλει κάτω από τον προβολέα, είναι εκεί από το 2000 και μετά από πολλές τούμπες μπορώ να πώ ότι είναι πολύ καλή και ασφαλής θέση.

Μανολης67
28/10/2015, 18:11
Δημοσιεύθηκε αρχικά από zandesiro
Επειδη σχεδιαζω ενα ταξιδι εδω και καιρο σε μερη "δυσκολα" ετοιμαζω και την μηχανη μου αναλογος...Εχω ολοκληρο θεμα στην σελιδα μου στο 3mountainsadventure.blogspot.gr-ΧΤ600Ε με τις ετοιμασιες του ΧΤ.

:beer::beer:

Μανολης67
28/10/2015, 18:15
Νομίζω καλύτερα μην το πειράξεις......δεν νομίζω να χρειάζεται. μικρό το καλό, αν ολα πάνε καλά, και καταστροφή αν κάτι στραβωσει,
Το ΧΤ δεν εχει θερμική καταπόνηση αν το ζορίσεις κάνεις ζημιά σε μηχανικά μέρη από δυνάμεις, οχι τόσο όμως από θερμικά φορτία, μπορούμε να πούμε πολλά για τους Ιάπωνες, αλλά τα μοτέρ τους είναι άψογα, πάρε παράδειγμα μικρότερα κυβικά (τετράχρονα αερόψυκτα μονοκύλινδρα ) παπάκια η 125 κυβικά, κοσμος και κοσμάκης εχει γυρίσει όλον τον κόσμο με αυτά.

zandesiro
28/10/2015, 19:52
Και γω λεω να μην του κανω κατι!!

Μια χαρα με βοηθα το οργανακι μου....Οταν ανεβαινει η θερμοκρασια μια στασουλα και "ολα καλα"....

Bob_o_mastoras
29/10/2015, 00:42
Και γω λεω να μην του κανω κατι!!

Μια χαρα με βοηθα το οργανακι μου....Οταν ανεβαινει η θερμοκρασια μια στασουλα και "ολα καλα"....

Eγω επιμενω οτι το ψυγειο ειναι ενα πολυ καλο δωρο για τον συγκεκριμενο κινητηρα..
Ειδικα αν ταξιδευα με αυτο, οπως εσυ, θα το εβαζα οπως και δηποτε.
Ειναι αλλωστε μια φθηνη βελτιωση και μονο καλο θα κανει.

Και αν εισαι adventure τυπος και φοβασαι μην σπασει απο καμια χαζοπτωση βαλε του και μια βαλβιδα να μπορεις να το απομονωνεις απο το υπολοιπο κυκλωμα.

zandesiro
06/04/2016, 19:39
Και γω λεω να μην του κανω κατι!!

Μια χαρα με βοηθα το οργανακι μου....Οταν ανεβαινει η θερμοκρασια μια στασουλα και "ολα καλα"....

Τελικα....Και αφου βρηκα ενα ψυγειο σε καλη τιμη (μεταχειρισμενο παντα),εγινε η τοποθετηση σημερα!

356359

:wlae:

Μανολης67
06/04/2016, 20:04
Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα ,ειχα γράψει για φίλο μου που το ειχε κάνει, βέβαια άριστος μηχανικό και δούλεψε μια χαρά,
Τωρα όμως για να είμαι ειλικρινής εγω στο Artesia που ειχα, αν και αρκετές φορές ανεβοκαταινα Χαλκιδική αυθημερόν καλοκαιριάτικα και εγραφα χιλιόμετρα μεσα στην κίνηση της Θεσσαλονίκης δεν μου χρειάστηκε!
Καλορίζικο πάντως! :beer:

zandesiro
06/04/2016, 20:44
Σε ευχαριστω.
Θα βαλω μερικες φωτο σε λιγο καιρο να τελειωσω με την τοποθετηση,θελει καποιες βελτιωσεις!

zandesiro
21/05/2016, 10:04
Σε ευχαριστω.
Θα βαλω μερικες φωτο σε λιγο καιρο να τελειωσω με την τοποθετηση,θελει καποιες βελτιωσεις!

Χαιρετω τους ΧΤακιδες και οχι μονο!:wave2:

Μερικες φωτο απο την τοποθετηση του ψυγειου λαδιου ανεβασα εδω στο blog (http://3mountainsadventure.blogspot.gr/2014/04/the-xt600e.html) μου!

Αναμενω το καλοκαιρακι να δω τι λεει απο αποδοση!

..........................................................:rolleyes:

nikos_XT600
21/05/2016, 12:33
Τουμπανο η ΧΤαρα!!
Με το αλουμινιο στο φτερο και τα ελατηρια μπροστα πρεπει να εγινε αρκετα σταθερο στις ψιλες ταχυτητες ε?
Το γραναζωμα ειναι εργοστασιακο η το εχεις αλλαξει?
Με 5η σχεση στα 100χλμ/ωρα ποσες στροφες εχεις?
Φοραω και εγω θερμοκρασια λαδιου αλλα ετσι οπως σφιγγει το βλεπω αναποδα...Εχει κανενα κολπο να το βλεπω σωστα?

kostakisK
21/05/2016, 12:51
Φοραω και εγω θερμοκρασια λαδιου αλλα ετσι οπως σφιγγει το βλεπω αναποδα...Εχει κανενα κολπο να το βλεπω σωστα?

Το καντράν του οργάνου περιστρέφεται......... Όπως είναι βιδωμένο , στρίψε μόνο το καντράν..

zandesiro
21/05/2016, 13:45
Τουμπανο η ΧΤαρα!! Ευχαριστω...
Με το αλουμινιο στο φτερο και τα ελατηρια μπροστα πρεπει να εγινε αρκετα σταθερο στις ψιλες ταχυτητες ε?Ναι και δεν σηκωνετε πολυ στο ανοιγμα του γκαζιου.
Το γραναζωμα ειναι εργοστασιακο η το εχεις αλλαξει?Εργοστασιακο αλλα θα το μακρυνω λιγο το καλοκαιρι να δω πως περπατα.
Με 5η σχεση στα 100χλμ/ωρα ποσες στροφες εχεις?Αν θυμαμαι καλα πανω απο 4000στροφες
Φοραω και εγω θερμοκρασια λαδιου αλλα ετσι οπως σφιγγει το βλεπω αναποδα...Εχει κανενα κολπο να το βλεπω σωστα?Οπως λεει και ο πιο πανω φιλος στριβει με δυσκολια.

:wave2:

taisteal
21/05/2016, 14:24
Τουμπανο η XTαρα

:beer::beer::beer:

alkis14
11/08/2019, 07:12
Καλημέρα
Έχω ένα τενερε 1986 1vj ( με σχετικά προβλήματα υπερθερμανσης το καλοκαίρι σε κινηση κλπ)
Σωστή ιδέα ή τοποθέτησης- μεταφορας του ψυγείου λαδιου κάτω από τον προβολέα (αλα dakar) Όμως τις κατάλληλεςκαι ανθεκτικές σε υψηλές θερμοκρασίες σωλήνες-έστω και με πατεντα- συνδεσης που θα τις βρω?
Αλκης
Ευχαριστω

p@nos
11/08/2019, 12:28
παντως το χτ-ακι θυμαμαι δε ζεσταινοταν σχεδον καθολου...δε ξερω κατα ποσο αξιζει τον κοπο και το οποιο κοστος καποιος να τοποθετησει ψυγειο

toyar
11/08/2019, 12:32
βοτανικο ισως
σπυρου πατση.......

Bob_o_mastoras
11/08/2019, 12:50
Βαλε ενα εξτρα απο αλλο μηχανακι καλυτερα. Για σωληνες για την πατεντα θα προτεινα αυτον: https://kanellakis-sa.gr/katalogos/#1500022598818-8f94324e-7436

stefanos
11/08/2019, 13:54
Αγίου όρους 44 θεοδορατος Σπύρου Πατση μεριά πριν το Μπεθανη.
Μαρκουτσια κλπ σχετικά.

alkis14
11/08/2019, 14:39
Σας ευχαριστώ όλους και θα το ψάξω παιδια!
Η τενερε μου έχει ήδη ψυγειο από κατασκευής, όμως είναι κρυμμένο μες το ρεζερβουάρ και μέσα στο πεδίο θερμότητας της κεφαλής!
Ελπίζω και σε νέες ιδέες -λύσεις από τα αγαπητά μέλη συντρόχους!

stefanos
01/09/2019, 08:44
409499
Αφού το έφερε η κουβέντα πρίν από 4 χρόνια ...

alkis14
02/09/2019, 20:52
Φίλε Στέφανε είναι τέλειο ,μπραβο!
Μακάρι να γίνει και εμένα έτσι!

Έχεις πρόβλημα με το τιμόνι?
Βάρυνε..Η δεν έχεις πρόβλημα?

stefanos
11/09/2019, 23:44
Καμία διαφορά στο τιμόνι ούτε στην οδήγηση.
Ουσιαστικά ανέβηκαν 2 σωλήνες από τον κινητήρα, ένας από κάθε πλευρά του λαιμού και κατάληξαν στο ψυγείο.
Βέβαια η μάσκα στο xr έτυχε και είχε το κατάλληλο άνοιγμα, βρέθηκε ανάλογο ψυγείο, και ουσιαστικά στερεώνεται πάνω στη μάσκα σε 2 σημεία με περαστές βίδες παλιά,
2 δεματικά πλέον, μιας και οι βίδες ήταν πλατυκέφαλες ανοδιωμένες, όχι του γούστου μου.
Καλά δούλεψε ,χωρίς προβλήματα, από το 2001 που μπήκε μέχρι τώρα.
Πάντως εφόσον έχεις μαμά ψυγείο δεν βλέπω το λόγο να ψαχτείς και να ξοδευτείς σε πατέντες.


409751

alkis14
14/09/2019, 11:55
Ευχαριστώ πολύ Στέφανε!
Εμένα το δικό μου ψυγειο είναι πολύ κοντά στην κεφαλή και το καλοκαίρι(βοηθώντας και το μεγάλο ρεζερβουαρ που σκεπάζει μέρος του κινητήρα. )... βράζει!