PDA

View Full Version : Καδενα χρονισμου



tmike
27/10/2015, 14:09
Καλησπερα σε ολους,
Εχω μια bmw f650gs 2001 (μονοκυλινδρο) και μετα απο μια αλλαγη λαδιων αρχισα να ακουω τον κινητηρα πιο θορυβωδες.Το ξαναγυρισα στον μηχανικο και μου ειπε οτι εχει λασκαρει λιγο το καδενακι χρονισμου και πρεπει να αλλαχθει καποια στιγμη.
Ηθελα να μου πειτε οσοι γνωριζετε γιατι ειμαι νεος στο χωρο, ειναι κατι που πρεπει να γινει αμεσα;
Την μηχανη δυστυχως πλεον την χρησιμοποιω μονο σπιτι-δουλεια (10χλμ ημερισιως).

BLiTzER
27/10/2015, 14:30
Και γιατί δε ρωτάς τον μηχανικό σου για τον θορυβώδες (sic) κινητήρα σου; Ρώτησες για το πρόβλημα, αλλά ντράπηκες να ρωτήσεις αν χρειάζεται αντικατάσταση άμεσα;

gior-gos
27/10/2015, 15:09
Οπως στο πε ο μηχανικος σου


καποια στιγμη.

Οχι αμεσα· μεσα στα επομενα 300 χλμ ας πουμε καλο ειναι να την αλλαξεις.

tmike
27/10/2015, 15:33
Μα νομιζω BLitzer ειναι προφανες γιατι δεν ρωταω εκεινον και ρωταω τους φιλους εδω οσους ειναι γνωστες.
Ο μηχανικος εχει αμεσο συμφερον οποτε ειπα να παρω μια φιλικη συμβουλη απο καποιους που δεν εχουν συμφερον.
Gior-gos ευχαριστω

BLiTzER
27/10/2015, 15:37
Μα αν δεν τον εμπιστεύεσαι γι'αυτό, δε μπορώ να καταλάβω πώς μπορείς να τον εμπιστευτείς για τη διάγνωση της βλάβης. Μπορεί κάλλιστα να σου λέει καδένα, ενώ είναι κάτι πολύ πιο απλό. Με αυτή τη λογική το είπα ;)

Sapadak
27/10/2015, 15:50
Μπορεί κάλλιστα να σου λέει καδένα, ενώ είναι κάτι πολύ πιο απλό.

Πχ να είναι μια μπουζόπιπα ξεκουμπωμένη (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146794&p=2648648&viewfull=1#post2648648)

tmike
27/10/2015, 19:11
Καταλαβα τι λες ;-) Τι να σου πω το ειχε ανοιξει το μοτερ δεν το ειπε "δια της ακοης" :-Ρ

daz
27/10/2015, 19:47
tmike πόσα χλμ έχεις?

Gior-go το κάποια στιγμή μπορεί να σημαίνει και μέσα στα επόμενα 30.000 χλμ.

tmike
27/10/2015, 20:28
Εχει 50.000 χλμ daz.

gior-gos
27/10/2015, 21:29
Gior-go το κάποια στιγμή μπορεί να σημαίνει και μέσα στα επόμενα 30.000 χλμ.

Αν η καδενα εχει αρχισει και ακουγεται (εστω και λιγο) νομιζω οτι να την αφησεις άλλες 30.000 χλμ ειναι πολυ.
Οκ, μπορει και να αντεξει (να μη πηδηξει δοντι δηλαδη), αλλά δε νομιζω οτι αξιζει το ρισκο και το αγχος.
Αν καποιος εχει την ικανοτητα να κρινει βαση ακουστικης το πότε ειναι η ωρα της αλλαγης, οκ.
Αν καποιος δεν εχει αυτη την ικανοτητα, νομιζω οτι καλο θα ηταν να την αλλαξει και να τελειωνει η υποθεση.

---------------------

Τα f650gs δεν εχουν τεντωτηρα; Γιατι κατευθειαν αλλαγη η καδενα;

tmike
27/10/2015, 22:37
Εχει και τεντωτηρα

daz
27/10/2015, 23:37
O τεντωτήρας είναι αυτόματος.

Λίγα έχει, εγώ θα το άφηνα έτσι.

Αντέχει άλλα τόσα αλλά αν δεν αισθάνεσαι άνετα προγραμμάτισε την αλλαγή της καδένας (μάλλον μαζί με τις γλίστρες οπότε έχει δουλειά και δεν είναι ούτε τα ανταλλακτικά φθηνά) χωρίς να βιαστείς ή να ζοριστείς οικονομικά. Δεν ειναι κάτι που επείγει τόσο πολύ ώστε να σε αγχώσει άμεσα. Προγραμμάτισε τη δουλειά να γίνει όταν θα χρειαστεί ρύθμιση βαλβίδων πχ. ώστε να γλυτώσεις τα λεφτά απ' τη ρύθμιση.

duke200
28/10/2015, 06:57
με 50.000 δεν παιζει να θελει καδενα , εκτός αν ήταν παρα πολύ σφιχτή και χαλασε γρήγορα. Αλλα με αυτόματο τεντωτηρα πιο πιθανο να χαλαρωσει παρα να σφιξει η καδένα.
και επειδή έχω καταλάβει οτι οι μηχανικοί την έχουν την διαγνωση για την καδένα ψωμοτυρι:

Η καδένα κανονικά πρέπει να κρατάει πολλά παραπάνω απο 100.000 χλμ.

Στο 99.99% των περιπτώσεων που ακούγεται κατι απο εκεί φταιει ο τεντωτήρας που δεν τεντωνει καλά την καδένα

Η καδένα δεν φαινεται οπτικά αν θελει αλλαγή η όχι, ουτε ακούγεται αν ο τεντωτηρας την έχει σωστα σφιγμένη.

Η καδένα μετραται μόνο όταν την έχεις στο χέρι απο τις ανοχες τις δηλαδή απο το πόσο κάμπτεται κάθετα με την φορά κίνησής της.

amyroukai
28/10/2015, 08:31
Η καδένα μετριέται από τους κρίκους, το manual λέει τι μήκος πρεπει να έχουν x κρίκοι, οπότε συγκρίνεις και κρίνεις. Ανοίγοντας το καπάκι όταν πχ κάνεις βαλβίδες, βλέπεις.

duke200
28/10/2015, 11:41
συμφωνοι, αλλα το κακό είναι οτι μετρωντας κρίκους πρεπει να μετρησεις όλη την καδένα γιατι η φθορά δεν είναι ομοιόμορφη πάντα. Ενω με το πόσο κάμπτεται σε σχέση με τη μαμα τη μετράς πολύ πιο γρήγορα

amyroukai
28/10/2015, 11:47
Βρε ζουζουνάκι, την καμψη, την μετράς αντικειμενικά η με το μάτι "καλά είν' τόσο να 'ουμ"; Το χαρακακι δεν λέει ψέματα. Σαφές και κατηγορηματικό. Συν το οτι την κάμψη την θέλεις στο μέσο, που Δεν το βλέπεις, όπως πχ στην αλυσίδα κίνησης.

duke200
28/10/2015, 11:50
καμψη με βγαλμένη την καδένα τελείως εννοω.

ενταξει, το μανουαλ είναι πάντα ανίκητο σε σχέση με τις πατέντες. :)

tmike
28/10/2015, 17:56
Να κανω και μια ερωτηση ακομα που βρηκα σε ενα ξενο site;
Το manual λεει για λαδι 10-40 ή 15-50. Τωρα εχει 10-40 η μηχανη πριν δεν ξερω τι ειχε γιατι την ειχα παρει μεταχειρισμενη. Το διαφορετικο λαδι ισχυει οτι μπορει να επηρεαζει τον ηχο του κινητηρα;

duke200
29/10/2015, 07:22
οχι εκτός αν έχουνε βάλει βαλβολίνη αντι για λάδι :lol: Μόνο σε μοτερ με υδραυλικά ωστήρια αλλάζει ο θόρυβος αμα βάλεις πολύ χοντρύτερο λάδι (χτυπάνε τα ωστήρια) και απ΄οσο ξερω δεν έχεις τέτοια. Επίσις με κάποια πολύ καλά λάδια μειώνεται αισθητά ο θόρυβος (πχ motul 300V) Εκεί που λεει για το λάδι το μανουαλ πρέπει να έχει και τις ενδεικτικές θερμοκρασίες για το πότε βάζεις 15w50 και πότε 10W40. Aκολούθησε τις οδηγίες του κατασκευαστή και πάντα με κάθε αλλαγή λαδιών αλλάζουμε και το φίλτρο γιατι αλλιώς είναι σαν να κάνουμε μπανιο και να φοράμε πάλι το ίδιο βρακί :cry:

daz
29/10/2015, 08:14
Σταματήστε να κάνετε του κεφαλιού σας και να πετάτε λεφτά.
Δεν είναι καθόλου κακό αυτό που λες duke αλλά απ' τη στιγμή που ο κατασκευαστής λέει ότι φίλτρο αλλάζουμε σε κάθε δευτερη αλλαγή λαδιών δεν είναι καθόλου σαν να κάνουμε μπάνιο και να φοράμε λερωμένο σώβρακο. Είναι σαν να κάνουμε μπάνιο και να φοράμε πλυμένο σώβρακο ενώ στο επόμενο μπάνιο που θα κάνουμε θα το πετάξουμε και θα φορέσουμε καινούριο.

Στο χτ σου πχ ο κατασκευαστής λέει αλλαγή λαδιών κάθε 10.000χλμ. εσύ τα αλλάζεις κάθε 5.000 επειδή ο έλλην αντιπρόσωπος θεωρεί ότι για της Ελληνικές συνθήκες έτσι πρέπει να γίνεται.

Και εκεί που πρέπει να αλλάζεις φίλτρο λαδιού κάθε 20.000 χλμ σύμφωνα με τον κατασκευαστή εσύ το αλλάζεις κάθε 5000 σύμφωνα με την κρίση τη δική σου.

Έτσι ένα φιλτράκι που έχει 5 ευρώ εσύ το πληρώνεις 20.

Απ' την άλλη πάλι δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα να του πετάξουμε επάνω ένα μπουρί και ένα φίλτρο χωρίς πρόγραμμά για να σπέρνει ο εργαλείο. (ή με το πρόγραμμα της μαστοράτζας που του πήρε 5 λεπτά για να το φορτώσει)

Ο αμυρουκάι σωστά τα λέει. Μετράμε το μήκος 5 κρίκων (ή όσων λέει το μανουάλι) και το συγκρίνουμε με το μήκος που δίνει ο κατασκευαστής. Τίποτα δε μας ενοχλει να γυρίσουμε τον κινητήρα μας και να μετρήσουμε 5 διαφορετικούς κρίκους αν θέλουμε αλλά είναι περιττό.

Τmike να έχεις στην άκρη του μυαλού σου ότι το μηχανάκι σου μπορεί να έχει και περισσότερα από 50.000 αν το πήρες μτχ.
Αλλά δεν βγάζουν όλα τα μηχανάκια ήχο στην καδένα στα ίδια χλμ. Στο r6 η καδένα του άρχιζε να χτυπάει απ' τις 30.000

Ένας έλεγχος στη σωστή λειτουργία του τεντωτήρα μπορεί να σε βγάλει από πολλά έξοδα.

daz
29/10/2015, 08:17
Τα πιο λεπτά λάδια συνήθως κάνουν τους κινητήρες μας πιο φασαριόζους.


Duke εμείς με τα χτ δεν έχουμε τέτοια προβλήματα γιατί ο δικός μας κοπανάει από καινούριος σαν αν έχει κόψει ελατήρια. ;)

duke200
30/10/2015, 07:42
τσιγγουνευεστε να αλλαξετε ενα φίλτρο λαδιού που κάνει 7-8 ευρώ και να χετε το κεφάλι σας ήσυχο?

amyroukai
30/10/2015, 07:49
Εμ... Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, πραγματικά.
Τι ανησυχία σου προκαλεί η αλλαγή φίλτρου λαδιού κάθε δεύτερη αλλαγή λαδιών;
Όταν λέει πχ η εταιρία στις καινούριες μοτοσικλέτες αλλαγή κάθε 20 ή 30,000 χλμ το φίλτρο και κάθε 10 με 15000 τα λάδια και ο χρήστης τα αλλάζει κάθε 3 με 5000, δεν μαζεύεται ένα εξοδάκι;
Βέβαια κρίνω εκ των τυπικών 20,000 χλμ το χρόνο που κάνω (έστω, έκανα ως τώρα). Μαζεύεται ένα καλό ποσό σε αναλώσιμα.

duke200
30/10/2015, 07:58
κοιτα, γενικά εμπιστευομαι τους κατασκευαστες αλλα μέχρι ένα σημείο και χω πολλούς λόγους να το λέω αυτο, κυρίως βασιζόμενος σε λάθος ορια service (για λόγους μάρκετινγκ) σε μοτερ που πας παντα με το "βιβλίο" και σου προκύπτουν διαφορες ζημιες που αν ήταν διαφορετικά τα διαστήματα, δεν θα αντιμετωπιζες.

Για να το πω απλά, Κανενας κατασκευαστης δεν θελει να χαλάσει η μοτοσυκλέτα του στα 50.000 χλμ, αλλα και κανένας κατασκευαστής δεν νομίζω να θελει να παιρνεις μια μηχανη και να την κρατας μια ζωή...

alex k8
30/10/2015, 15:23
ο τεντωτηρας ειναι υδραυλικος? αν ναι ισως ειναι χαμηλη η σταθμη του λαδιου και δεν ανεβαζει πιεση το πραμα!
κτμ 690 με 67000χλμ και δεν ηθελε αλλαγη η καδενα!

tmike
30/10/2015, 21:24
Το οτι αρχιζει να ακουγεται μετα απο κανα τεταρτο αφου δουλεψει η μηχανη (υποθετω αφου ζεσταθει) σημαινει κατι;

alex k8
30/10/2015, 21:54
μηπως το λαδι ειναι μαπα?

tmike
30/10/2015, 22:22
Τι να πω ρε γαμωτο,για καλο μου το ειπε.

foogr01
30/10/2015, 22:34
Πού είναι ο Petran όταν τον χρειάζεσαι ;


















:D

Nostradamus
30/10/2015, 23:00
Πού είναι ο Petran όταν τον χρειάζεσαι ;

:D

Καπου στην Αγγελακη, δεν εχει τελειωσει με κατι "λαμπαδες" με ενα yamaha.... :lol::lol:

daz
30/10/2015, 23:13
Το οτι αρχιζει να ακουγεται μετα απο κανα τεταρτο αφου δουλεψει η μηχανη (υποθετω αφου ζεσταθει) σημαινει κατι;

Σημαίνει ότι κάτι χτυπάει όταν διασταλεί.

Αν οι βαλβίδες είναι κλειστές στο όριο, μπορεί να ακούγονται λίγο όταν ζεσταίνονται σε μεγάλο μονοκύλινδρο.

Αν όταν ζεσταθεί και αρχίσει να χτυπάει το σβήσεις για 1 λεπτό και το ξαναβάλεις εμπρός, χτυπάει περισσότερο?
Σε αυτή την περίπτωση η θερμοκρασία ανεβαίνει λίγο παραπάνω απ' ότι όταν λειτουργούσε και επίσης ένα μέρος του λαδιού την έχει κάνει για το κάρτερ.

Σε τέτοιες περιπτώσεις ελέγχουμε βαλβίδες και τσεκάρουμε αν έχει κολλήσει κανένας τεντωτήρας.
Μετά συνεχίζουμε.

Αν αρχίσουμε τις θεωρίες θα φτάσουμε να σου λέμε μέχρι και για προβληματική έδραση εκκεντροφόρου.

daz
30/10/2015, 23:14
Καπου στην Αγγελακη, δεν εχει τελειωσει με κατι "λαμπαδες" με ενα yamaha.... :lol::lol:

Ή έχει στήσει αυτί μήπως ακούγεται κανένας θόρυβος και απ' το δικό του μηχανάκι γιατί έχει καιρό να χαλάσει και ανησύχησε.

foogr01
31/10/2015, 14:02
Καπου στην Αγγελακη, δεν εχει τελειωσει με κατι "λαμπαδες" με ενα yamaha.... :lol::lol:


Ή έχει στήσει αυτί μήπως ακούγεται κανένας θόρυβος και απ' το δικό του μηχανάκι γιατί έχει καιρό να χαλάσει και ανησύχησε.

:lol: :lol: :lol:

MikeG
31/10/2015, 14:07
Σχεδόν αποκλείεται να θέλει καδένα. Δε το έχω ακούσει ούτε διαβάσει ποτέ για 650GS μονοκίλυνδρο. Ο τεντωτήρας είναι γενικά φασαριόζικος. Συνήθως αυτός ακούγεται και χτυπάει και έχει τη τάση να κολλάει κιόλας και να μην επανέρχεται. Δουλεύει με τη πίεση λαδιού. Δεν είναι απαραίτητο ότι όταν χτυπάει δεν έχει σωστή πίεση το μοτέρ.

Στο δικό μου σε 70000 χλμ είχα αλλάξει μια φορά τεντωτήρα.

sapila racing
31/10/2015, 14:10
Στο δικό μου σε 700000 χλμ είχα αλλάξει μια φορά τεντωτήρα.

Κοψε κάτι Mike!!! :eek:

MikeG
31/10/2015, 14:11
Κοψε κάτι Mike!!! :eek:

Τρου Άρη.

p.s Σε αρκετές αλλαγές λαδιών θυμάμαι ότι ο μηχανικός μου τον έβγαζε και τον τσεκάραμε συν ότι τον λίπαινε.

foogr01
31/10/2015, 14:56
Τρου Άρη.

p.s Σε αρκετές αλλαγές λαδιών θυμάμαι ότι ο μηχανικός μου τον έβγαζε και τον τσεκάραμε συν ότι τον λίπαινε.

Για τα 7 0 0 . 0 0 0 (επτακόσιες χιλιάδες) λέει :lol:

daz
31/10/2015, 14:59
Τρου Άρη.

p.s Σε αρκετές αλλαγές λαδιών θυμάμαι ότι ο μηχανικός μου τον έβγαζε και τον τσεκάραμε συν ότι τον λίπαινε.

Κόψε σου λέω γιατί θα σκοτώσω όλο το χωριό.
Για να μη σου πω ότι θα εκτελώ ότι βρω μπροστά μου.

:D

foogr01
31/10/2015, 15:07
Κόψε σου λέω γιατί θα σκοτώσω όλο το χωριό.
Για να μη σου πω ότι θα εκτελώ ότι βρω μπροστά μου.

:D

Αφού δεν έχεις μπανιέρα...

Μην κάνεις ψεύτικες απειλές :lol:

MikeG
31/10/2015, 15:09
Καλα ντε.. Με φαγατε για ενα μηδενικο. Διορθώθηκε

PetranGR
02/11/2015, 21:09
Πού είναι ο Petran όταν τον χρειάζεσαι ;


















:D


Καπου στην Αγγελακη, δεν εχει τελειωσει με κατι "λαμπαδες" με ενα yamaha.... :lol::lol:


Ή έχει στήσει αυτί μήπως ακούγεται κανένας θόρυβος και απ' το δικό του μηχανάκι γιατί έχει καιρό να χαλάσει και ανησύχησε.


:lol: :lol: :lol:

δεν κάνετε τούμπες λέω εγώ; βαρέθηκα πλέον και το άφησα να κουδουνάει ...
Αφού όλοι με λένε καδένα - τεντωτήρα,και εγώ τα έχω αλλάξει ,και το έχουν δεί και οι ίδιοι ότι έχουν αλλαχθεί..δεν μπορώ να κάνω κάτι!

duke200
02/11/2015, 21:49
ετσι το βαριόμουνα και γω και τελικά το klx κάρφωσε βαλβίδα στο πιστόνι...

PetranGR
02/11/2015, 21:50
ετσι το βαριόμουνα και γω και τελικά το klx κάρφωσε βαλβίδα στο πιστόνι...

μόνο που εγώ έχω αλλάξει καδένα + τεντωτήρα + γλύστρες ,και μάλιστα τεντωτήρα 2 φορές ΟΕΜ με αλλαγή δωρέαν της honda ... και πάλι δεν σταματάει ,οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι..

duke200
02/11/2015, 22:52
τοτε μαλλον βαραει κατι άλλο....

tmike
05/11/2015, 00:59
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!