PDA

View Full Version : srx 400-1988



Σελίδες : [1] 2

nikosmec
27/10/2015, 18:35
Να δώσω και εγώ τα χαιρετίσματά μου. Αφού έχω διαβάσει όλα τα θέματα με το srx του φόρουμ και αφού το έχω σταμπάρει εδώ και τρία με τέσσερα χρόνια ήρθε ο καιρός να πέσει στα χέρια μου ένα, η αλήθεια είναι πως μου το έδωσαν σε αρκετά καλή κατάσταση κιόλας. Είναι ένα srx 400 του 1988, πέρα από τον γιαπωνέζο που το είχε πριν έρθει Ελλάδα ( ήρθε με ελάχιστα χιλιόμετρα) οι δύο προηγούμενοι ιδιοκτήτες μέχρι σήμερα είναι φίλοι οπότε ξέρω πως το μηχανάκι είναι αργά δουλεμένο.
Ξεκινήσαμε λοιπόν με μερικά μαζέματα που τα ήθελε μιας και είχε μείνει μερικά χρόνια ακινητοποιημένο σε αποθήκη. Αλλάχτηκαν τα o-ring στους άξονες από τα κοκοράκια στην κεφαλή, φίλτρο λαδιού και λάδια, σέρβις στις μπροστινές μπουκάλες μιας και οι δεξιά έχανε αρκετό λάδι, καινούριες αναρτήσεις πίσω μιας και οι προηγούμενες ήταν ξύλο, καθαρίστηκε το φίλτρο αέρα (K&N) και μπήκαν άλλα φλας.
Επίσης το καρμπυρατέρ εντελώς ήταν αρρύθμιστο και έπαιρνες μπροστά με δυσκολία (όπως και ο αποσυμπιεστής), ρυθμίστηκαν σχετικά πρόχειρα και με 1-2 μανιβελιές έπαιρνε εμπρός από κρύο, τις τελευταίες μέρες άρχισε πάλι να μου κάνει νερά με σκαστό δούλεμα στις χαμηλές στροφές οπότε μάλλον θα χρειαστούν βγάλσιμο, καθάρισμα και ρύθμισμα από την αρχή.
Μπήκε ψυγείο λαδιού, δεν θυμάμαι τώρα από τι μηχανάκι, αλλά σίγουρα είναι πολύ πιο μεγάλο από αυτό που παίρνει κανονικά . Εξάτμιση motosport (μάλλον) από bros 400 φίλου (δεν φαίνεται στην φωτό). Καθρέφτες “bar end” από ebay.
Χρειάζεται ακόμα λάστιχο πίσω και αλυσιδογράναζα σίγουρα. Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις παρακάτω για κάποια θέματα. Προς το παρόν ανεβάζω μια φωτογραφία από την πρώτη εξόρμηση το καλοκαίρι Αθήνα-Κεφαλονιά όπου με αρκετά μπαγκάζια με έβγαλε μια χαρά.

343686

Desperado
27/10/2015, 20:10
Φίλε καλώς όρισες!! Κούκλα το εργαλείο, από τα αγαπημένα μου μηχανάκια και από ότι φαίνεται έπεσε και σε μερακλή ιδιοκτήτη το συγκεκριμένο!! Να το χαρείς με πολλά και ασφαλή χλμ.
Έβαλες και φωτό από το νησί μου!!! :beer::beer:

kyo
27/10/2015, 21:54
καλως ορισες.πολυ ωραιο το srx.την εξατμιση την δικια του μην την αλλαζεις αμα δεν εχει θεμα.γνωμη μου οτι ειναι ομορφοτερη απο οποιαδηποτε motosport.:beer:

sapila racing
28/10/2015, 09:02
Ωραίο μηχανάκι πήρες, να το χαρείς! :beer:

Tedvj23
28/10/2015, 09:58
Ωραιο μηχανακι!!Καλοριζικο και καλες βολτες!:beer:

nikosmec
23/11/2015, 10:35
ανεβάζω μια ακόμα φωτο απο καποιες ψιλοεργασίες που εκανα το καλοκαίρι, αλλαγή εξάτμισης κλπ.χάλια ποιότητα οπότε μην φωνάξεται

346105

1η ερώτηση λοιπόν, το καπάκι της κεφαλής στεγανοποιήται με φλατζόκολλα, μπορώ να αντικαταστήσω την φλατζόκολλα με φλατζα από πολύ λεπτο φλατζόχαρτο στο σχέδιο της φωτογραφίας ή θα δημιουργήσω πρόβλημα στην λειτουργία των εδράνων του κεντροφόρου;

346109

2η ερώτηση. Ένα μάνουαλ που έχω απο srx 600 μου δίνει διάκενα βαλβίδων
εισαγωγής: 0,05-0,10 mm
εξαγωγής: 0.12-0.17 mm
Επειδή τα νούμερα μου φάνηκαν λίγο μεγάλα τις εχώ ριθμήσει σε
εισαγωγής:0.08
εξαγωγής: 0.10
Ξερει κάποιος αν τα νούμερα είναι εντάξει ή θα πρέπει να τις ξαναριθμίσω;

byron
23/11/2015, 11:16
ανεβάζω μια ακόμα φωτο απο καποιες ψιλοεργασίες που εκανα το καλοκαίρι, αλλαγή εξάτμισης κλπ.χάλια ποιότητα οπότε μην φωνάξεται

346105

1η ερώτηση λοιπόν, το καπάκι της κεφαλής στεγανοποιήται με φλατζόκολλα, μπορώ να αντικαταστήσω την φλατζόκολλα με φλατζα από πολύ λεπτο φλατζόχαρτο στο σχέδιο της φωτογραφίας ή θα δημιουργήσω πρόβλημα στην λειτουργία των εδράνων του κεντροφόρου;

346109

2η ερώτηση. Ένα μάνουαλ που έχω απο srx 600 μου δίνει διάκενα βαλβίδων
εισαγωγής: 0,05-0,10 mm
εξαγωγής: 0.12-0.17 mm
Επειδή τα νούμερα μου φάνηκαν λίγο μεγάλα τις εχώ ριθμήσει σε
εισαγωγής:0.08
εξαγωγής: 0.10
Ξερει κάποιος αν τα νούμερα είναι εντάξει ή θα πρέπει να τις ξαναριθμίσω;

1) Φλατζόκολλα
2) Μπες στο www.srx600.net
Εχει κάπου στο technical πληροφορίες και για το 400 αν θυμάμαι καλά.

GFawkes
23/11/2015, 11:28
Μου χαριζει ενας φιλος ενα ιδιο.....

ενα χρονο+ τωρα και δεν εχω παει να το παρω....

Βεβαια βλεποντας πως τα φτιαχνουν εχω αρχισει και ψηνομαι....

ειδικα του Βυρωνα που εχει γινει και μπομπα....
346110

toyar
23/11/2015, 14:05
να παω εγω;:D

elvis76
23/11/2015, 14:16
παιδιά, μη μαλώνετε! αν δεν μπορειτε μπορω να πάω κι εγω:lol:

nikosmec
24/11/2015, 11:37
Και το δικό μου φίλος μου το χάρισε. Φυσικά το πήρα αμέσως. Τι γίνεται και τα χαρίζουν τα συγκεκριμένα; για μένα μην το σκέφτεσαι. Πήγαινε να το πάρεις.Και εγώ με του Βύρωνα είχα ψηθεί. Παρότι θέλει πολύ δουλειά+€ για να φτιάξεις κάτι τόσο καλο. Εγώ παιδεύομαι μόνος μου σιγά σιγά για να το μαζέψω και με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα.

buckley
24/11/2015, 12:09
Ρε μπας και πρέπει να το ξαναμανα- "εφεύρει" η Γιαμάχα ???
Το sr γιατί το βγάζει πιο έξυπνο είναι εκείνο ?

GFawkes
24/11/2015, 12:36
Ρε μπας και πρέπει να το ξαναμανα- "εφεύρει" η Γιαμάχα ???
Το sr γιατί το βγάζει πιο έξυπνο είναι εκείνο ?

To ανταλλάσω -πριν το παρω-με παλαιο ευρωπαικο καθαρο.....
:D

byron
24/11/2015, 12:44
Σας άνοιξε την όρεξη βλέπω το πτωχό πλην τίμιο srx...:lol:

buckley
24/11/2015, 12:48
To ανταλλάσω -πριν το παρω-με παλαιο ευρωπαικο καθαρο.....
:D

Αει ρε από κει χάμω ,δύο είχα και τα έδωκα...

346166

buckley
24/11/2015, 12:50
Σας άνοιξε την όρεξη βλέπω το πτωχό πλην τίμιο srx...:lol:


Καλά εσύ εκεί που το χεις φτάσει ρε ούτε πτωχό είναι αλλά ούτε και τίμιο...

spyrakos35
24/11/2015, 12:53
Καλά εσύ εκεί που το χεις φτάσει ρε ούτε πτωχό είναι αλλά ούτε και τίμιο...

φτωχό πάντως θα κάνει σίγουρα τον βύρωνα έτσι που σκορπάει

:lol:

nikosmec
24/11/2015, 12:53
Το μοντέλο με το μονό δισκοφρενο εμπρός εμένα μου αρέσει πιο πολύ. Όχι ότι τέτοιο έχω. Μιας και άνοιξε η κουβέντα μου ήρθε άλλη μια ερώτηση. Το δικό μου έχει πλαστικοποιημενο ντεπόζιτο μέσα. Αλλά επειδή έχω την εντύπωση ότι μάλλον έχει αρχίσει να ξαναποιανει σκουριές, γίνεται να γίνει πλαστικοποιηση πάνω στην πλαστικοποιηση;

GFawkes
24/11/2015, 13:41
φτωχό πάντως θα κάνει σίγουρα τον βύρωνα έτσι που σκορπάει

:lol:

:bawl:

:beer:

byron
24/11/2015, 13:49
φτωχό πάντως θα κάνει σίγουρα τον βύρωνα έτσι που σκορπάει

:lol:

Τα πολλά μου τα'φαγε στα lifting και στις σιλικόνες...τώρα στην συντήρηση είμαι, όπως αρμόζει σε γκόμενα.

nikosmec
22/12/2015, 18:04
Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει ας απαντήσει. Το srx φοράει 18άρα πίσω ζάντα, έχω την εντύπωση όμως πως το TZR 250 φοράει ίδιο σχέδιο ζάντα πίσω αλλά σε 17άρα. Οπότε γίνεται να του φορέσω μια τέτοια ζάντα γιατί είναι και πιο εύκολο νούμερο σαν ελαστικό?

motomaniac
22/12/2015, 21:58
εχω.........

vtecpatra
23/12/2015, 21:36
ωραίο το srx ,τιμιο και οικονομικό,προεραιτικά αλλαξέ του τον ανορθωτή ,ταιριάζει από αλλα yamaha , έχουν ένα προβληματάκι με αυτό.

Το είχα αρκετά χρόνια χωρις πρόβλημα

Καλές βόλτες :beer::beer::beer:

nikosmec
18/02/2016, 17:05
Σκέφτομαι να βάλω στο νήμα διάφορες εργασίες που έχω σκοπό να κάνω στο srx οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να πάει στο restoring.
Το μηχανάκι πήγε στο σπίτι ενός φίλου (έπρεπε να περάσει μέσα από το σπίτι) για να έχω χώρο να μπορώ να δουλεύω αφού στην Αθήνα στο δικό μου σπίτι δεν υπάρχει χώρος.

Οι εργασίες που λέω να του κάνω είναι οι εξής.
Βάψιμο, σκέφτομαι για μαύρο ματ ντεπόζιτο, πλαστικά (και το τριγωνάκι) και μαύρο γυαλιστερό ο σκελετός το ψαλίδι και το πιρούνι. Αρχικά σκεφτόμουν για κόκκινο σκούρο ο σκελετός όπως κάποια ER αλλά μάλλον δεν θα έβγαινε καλό.

Τώρα το ντεπόζιτο έχει μέσα σκουριές αλλά θα καθαριστεί όσο γίνεται ως έχει και θα αρχίσω να μαζεύω λεφτά να αγοράσω κάποια στιγμή κάποιο άλλο. Αυτό γιατί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε ήδη πλαστικοποιήσει και έτσι για να βγει η πλαστικοποίηση και να γίνει καινούρια χρειάζεται 150€, και αυτό πριν μάθω πως έχει ήδη δυο πλαστικοποιήσεις η μία πάνω στην άλλη, γιατί 2-3 χρόνια πριν το πάρω του είχε πετάξει και του προηγούμενου σκουριά και το πήγε σε μάστορα, ο οποίος απλά του έκανε μία πάνω από την υπάρχουσα. Η πρώτη πλαστικοποίηση κράτησε κάνα 10άρι χρόνια. Το να κάνω και τρίτη πάνω από τις 2 ούτε κουβέντα, δεν θα προσφέρει τίποτα.

θα κάνω μια αναβάθμιση στα φρένα με σωληνάκια υψηλής και αλλαγή και οι δύο τρόμπες, εμπρός έχω ακτινική από CBR, πίσω από TDM νομίζω.
Τα καρμπιρατέρ χρειάζονται καθάρισμα και ρύθμισμα γιατί πολλές φορές δεν κατεβάζουν βενζίνη ειδικά αν έχω μέρες να το βάλω μπροστά. Μάλλον τράβηξαν σκουπίδια από το ντεπόζιτο.
Χρειάζεται αλλαγή δισκάκια και ελατήρια συμπλέκτη γιατί έχει αρχίσει να πατινάρει.

Με τους ανορθωτές από την άλλη περίεργα πράγματα συμβαίνουν. Όπως έχει ξαναγραφτεί γενικά εκεί βγάζουν πρόβλημα. Το ίδιο έβγαλε στον προηγούμενο, που το πήγε σε μάστορα και επειδή δεν έβρισκε δικό του είπε, του έκανε μία πατέντα και του έβαλε δυο συνδεδεμένους μαζί, θα βγάλω φωτογραφία να σας δείξω. Το θέμα ήταν πως κάθε τρίμηνο έκαιγε όλες τις λάμπες και ένα συγκεκριμένο καλώδιο που πάει στον ανορθωτή. Εγώ όταν το πήρα αγόρασα από srx600 και τον σύνδεσα σύμφωνα με το μάνουαλ αλλά δεν έδινε ρεύμα, συγκεκριμένα είχε διαρροή ρεύματος το πλαίσιο του ανορθωτή όταν ακουμπούσε στον σκελετό (είχε σπινθήρα) αλλά φώτα γιόκ. Έτσι αποσύνδεσα τον ένα, μέτρησα στην μπαταρία 14,κάτι βολτ νομίζω και από τότε δεν μου ξαναέκαψε λάμπα.
Γενικά το θέμα με τα ρεύματα είναι εκνευριστικό γιατί όλο και κάποιο καλώδιο καταλήγει να μην έχει επαφή και ψάχνομαι κάθε φορά.

nikosmec
18/02/2016, 17:11
352489

352490

nikosmec
18/02/2016, 17:13
352491
352492

nikosmec
18/02/2016, 17:14
και εδώ ένα Honda CD50 του φίλου μου που περιμένει τη σειρά του.
352493

nikosmec
24/02/2016, 08:57
Κάναμε δουλειά χθές.
Καταρχήν αυτή είναι η πατέντα με τους ανωρθωτές.
353017

Προχωράμε λάδια έξω

353018

nikosmec
24/02/2016, 09:02
Τα λάδια από το μοτέρ τα βγάζω βγάζοντας μια βίδα που υπάρχει κάτω δεξιά απο το εμπρός γρανάζι κίνησης;;


Έξω τα καρμπυρατέρ

353021
353023

Και εδώ οι εισαγωγές. Η αριστερή είναι πεντακάθαρη ενώ η δεξιά όχι. Μήπως δεν δούλευε καλά το δεξί καρμπυρατέρ;; Πάντως ελέγθηκε η μεμβράνη και δεν έχει τρύπα.

353024

nikosmec
24/02/2016, 09:13
Το ντεπόζιτο άδειασε απο την βενζίνη. Κουνόντας έκανε πολύ κρουτσ-κρουτσ μέσα. Οπότε το πλάκωσα στο κούνημα και έβγαλε πολύ τέτοιο...

353025

Είναι οι δύο πλαστικοποιήσεις για αυτό και τα δύο χρώματα. Πρέπει να έχει φύγει τουλάχιστον η μισή και ακόμα έχει μεγάλα κομμάτια μέσα που δεν χωράνε να βγουν απο την τρύπα της τάπας. Θα βάλω αλυσίδα μέσα για να τα σπάσω και να βγάλω όσο περισσότερη πλαστικοποίηση γίνεται. Κάπου έχω διαβάσει πως η πλαστικοποίηση βγαίνει με διαλυτικό νίτρου. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω, αφού η δική μου βγαίνει και από μόνη της, και ίσως μπορέσω να κάνω πλαστικοποίηση χωρίς να δώσω 150€ για να βγεί η παλιά.

Τώρα είμαστε εδώ.

353026

motomaniac
24/02/2016, 09:23
η πατεντα μαλακια μου φαινεται. απο την αλλη το κομμενο μπουκαλι ιδιοφυες.

byron
24/02/2016, 10:10
Τα λάδια από το μοτέρ τα βγάζω βγάζοντας μια βίδα που υπάρχει κάτω δεξιά απο το εμπρός γρανάζι κίνησης;;


Έξω τα καρμπυρατέρ

353021
353023

Και εδώ οι εισαγωγές. Η αριστερή είναι πεντακάθαρη ενώ η δεξιά όχι. Μήπως δεν δούλευε καλά το δεξί καρμπυρατέρ;; Πάντως ελέγθηκε η μεμβράνη και δεν έχει τρύπα.

353024

Τα λάδια του μοτέρ, βγαίνουν από τη βίδα που λες. Όταν θα βάλεις λάδια, συμπλήρωσε το tank λαδιού όσο μπορείς, βάλε μπροστά και άφησε το να δουλέψει λίγα λεπτά. Μετράς ξανά και συμπληρώνεις όσο χρειάζεται.
Η εισαγωγή είναι μαύρη, πιθανότατα από την πλαστική εισαγωγή του carb. Συνήθως κάνει σκασίματα όμως γιατί τραβάει αέρα. Αν όντως έχει κοψίματα, μην παραγγείλεις για SRX αλλά για ΧΤ. Είναι ίδιες, αλλά με διαφορά στην τιμή.
Μην κάνεις κανένα αστείο και λύσεις το μηχανάκι για να βάψεις σκελετό !!! Μια χαρά φαίνεται το SRX, μην ανοίγεις δύσκολες δουλειές χωρίς λόγο.

:beer:

byron
24/02/2016, 10:13
η πατεντα μαλακια μου φαινεται. απο την αλλη το κομμενο μπουκαλι ιδιοφυες.

Η πατέντα, και εμένα μαλακία μου φαίνεται. Το μπουκάλι είναι λογική σκέψη ρε...στην κάτω βίδα δεν κατάφερα ποτέ να βρώ τρόπο για να μην γίνονται τα πάντα χάλια.




Είναι οι δύο πλαστικοποιήσεις για αυτό και τα δύο χρώματα. Πρέπει να έχει φύγει τουλάχιστον η μισή και ακόμα έχει μεγάλα κομμάτια μέσα που δεν χωράνε να βγουν απο την τρύπα της τάπας. Θα βάλω αλυσίδα μέσα για να τα σπάσω και να βγάλω όσο περισσότερη πλαστικοποίηση γίνεται. Κάπου έχω διαβάσει πως η πλαστικοποίηση βγαίνει με διαλυτικό νίτρου. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω, αφού η δική μου βγαίνει και από μόνη της, και ίσως μπορέσω να κάνω πλαστικοποίηση χωρίς να δώσω 150€ για να βγεί η παλιά.
]

Διαφωνώ κάθετα και οριζόντια. Βρες κάποιον επαγγελματία (κάπου διάβασα εδώ για τον tank clinic ή κάπως έτσι) ή στο iridio που ξέρω οτι κάνει.
Το ντεπόζιτο του srx είναι και ευαίσθητο, και σπάνιο αν το καταστρέψεις. Οι πλαστικοποιήσεις που βλέπω μάλλον έχουν γίνει από ερασιτέχνες για να μην πληρώσουν τα λεφτά που λες.
Εχω κάνει πάνω από 15 χρόνια πλαστικοποίηση στο srx μου, και δεν έχει πάθει τίποτα.

nikosmec
24/02/2016, 11:07
Η πατέντα με τους ανορθωτές και εμένα μαλακία μου φαίνεται αλλά όπως είπα, έχω βγάλει τον ένα ανορθωτή και εφόσον δουλεύει κανονικά και φορτίζει μπαταρία θα μείνει ως έχει προς το παρόν.

Οι εισαγωγές των καρμπ δεν έχουν τρύπες, έχουν μπεί καινούριες πριν 3-4 χρόνια. Το ότι δεν δουλεύουν καλά τα καρμπς όμως είναι γεγονός. Θα τα καθαρίσω και θα δώ μετά, αλλά μάλλον αυτο πρέπει να φταίει.

Για το ντεπόζιτο. Βύρωνα ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δεν είχα σκοπο να κάνω πλαστικοποίηση μόνος μου, ξέρω πως δεν θα γινόταν καλή. Στο tank clinic έχω ρωτήσει, το ακριβό δεν είναι να γίνει η πλαστικοποίηση όμως αλλά το να κάτσει να μου καθαρίσει το ντεπόζιτο από την παλιά γιατί έχει πολύ φασαρία, για αυτό και μου είπε 150€. Αυτό που σκέφτηκα εγώ να κάνω είναι, εφόσον η παλιά πλαστικοποίηση βγαίνει αρκετά εύκολα να την βγάλω μόνος μου και να του πάω το ντεπόζιτο μετά για να το πλαστικοποιήσει. Για αυτό και ανέφερα το διαλυτικό νίτρου στο βαθμό που δεν χαλάει το μέταλλο. Το χρώμα απ' έξω δεν με νοιάζει αφού θα βαφτεί. Και οι δύο πλαστικοποιήσεις έχουν γίνει από επαγγελματίες, το τί δουλειά έκαναν όμως είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Για το βάψιμο του σκελετού. Λόγο χώρου το να λύσω όλη την μηχανή έχει εγκαταλειφθεί. Αυτό που σκέφτηκα αλλά είναι μπακαλοδουλειά είναι το να μονώσω τα περισσότερα μέρη και να βγάλω όσα μπορώ και να βάξω τον σκελετό με τον κινητήρα πάνω. Το ψαλίδι θα βγεί έτσι και αλλιώς γιατί έχει χαλάσει το χρώμα από υγρά φρένου όταν προσπαθούσα να κάνω την πίσω δαγκάνα να δουλέψει σωστά. Η αλήθεια είναι πως αυτό που λέει ο βύρωνας με έβαλε σε σκέψεις, σε αυτή την περίπτωση όμως θα βαφτεί μόνο το ντεπόζιτό λόγο ένος χτυπήματος που με ενοχλεί και θα μείνει το μηχανάκι στα εργοστασιακά χρώματα. Παρόλα αυτά ο σκελετός έχει κάποιες μικρές σκουριές σε κάποιες γωνίες και ενώσεις που θα έπρεπε να καλυφθούν.

Ευχαριστώ όσους μπαίνουν στον κόπο να σχολιάσουν ή να συμβουλέψουν.

byron
24/02/2016, 11:28
Η μόνωση στο μοτέρ πχ και σε όσα σημεία μπορείς, είναι μια καλή λύση. Ίδιο χρώμα με του σκελετού, θα είναι εύκολο να φτιάξεις, οπότε το αποτέλεσμα θα είναι μια χαρά.

Στην δική μου περίπτωση που έγινε βίδες, πέραν του ατέλειωτου τραβηγματος να βγουν-μπουν όλα σωστά, η δουλειά που έγινε δεν ήταν καλή. Σε κάποια σημεία το χρώμα έχει φύγει και από κάτω φαίνεται το παλιό χρώμα, δλδ το τρίψιμο και ασταρωμα που είδα (φαντάσου να μην το έβλεπα κιόλας) δεν είχε γίνει παντού.

Η λυση με το καθάρισμα του ντεπόζιτο που σκέφτηκες είναι καλή. Έχω ακούσει να βάζουν και σκάγια για το καθάρισμα. Τα διαλυτικά νιτρου δεν ξέρω αν θα πάει παντού. Τα δυνατά, είναι παχυρευστα και αν στεγνώσουν στα δύσκολα σημεία, θα πρέπει να βάλεις κάτι άλλο για να αφαιρέσεις το remover.

leo1964
24/02/2016, 12:25
Η πατέντα με τους ανορθωτές και εμένα μαλακία μου φαίνεται αλλά όπως είπα, έχω βγάλει τον ένα ανορθωτή και εφόσον δουλεύει κανονικά και φορτίζει μπαταρία θα μείνει ως έχει προς το παρόν.

Οι εισαγωγές των καρμπ δεν έχουν τρύπες, έχουν μπεί καινούριες πριν 3-4 χρόνια. Το ότι δεν δουλεύουν καλά τα καρμπς όμως είναι γεγονός. Θα τα καθαρίσω και θα δώ μετά, αλλά μάλλον αυτο πρέπει να φταίει.

Για το ντεπόζιτο. Βύρωνα ευχαριστώ για τις συμβουλές. Δεν είχα σκοπο να κάνω πλαστικοποίηση μόνος μου, ξέρω πως δεν θα γινόταν καλή. Στο tank clinic έχω ρωτήσει, το ακριβό δεν είναι να γίνει η πλαστικοποίηση όμως αλλά το να κάτσει να μου καθαρίσει το ντεπόζιτο από την παλιά γιατί έχει πολύ φασαρία, για αυτό και μου είπε 150€. Αυτό που σκέφτηκα εγώ να κάνω είναι, εφόσον η παλιά πλαστικοποίηση βγαίνει αρκετά εύκολα να την βγάλω μόνος μου και να του πάω το ντεπόζιτο μετά για να το πλαστικοποιήσει. Για αυτό και ανέφερα το διαλυτικό νίτρου στο βαθμό που δεν χαλάει το μέταλλο. Το χρώμα απ' έξω δεν με νοιάζει αφού θα βαφτεί. Και οι δύο πλαστικοποιήσεις έχουν γίνει από επαγγελματίες, το τί δουλειά έκαναν όμως είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Για το βάψιμο του σκελετού. Λόγο χώρου το να λύσω όλη την μηχανή έχει εγκαταλειφθεί. Αυτό που σκέφτηκα αλλά είναι μπακαλοδουλειά είναι το να μονώσω τα περισσότερα μέρη και να βγάλω όσα μπορώ και να βάξω τον σκελετό με τον κινητήρα πάνω. Το ψαλίδι θα βγεί έτσι και αλλιώς γιατί έχει χαλάσει το χρώμα από υγρά φρένου όταν προσπαθούσα να κάνω την πίσω δαγκάνα να δουλέψει σωστά. Η αλήθεια είναι πως αυτό που λέει ο βύρωνας με έβαλε σε σκέψεις, σε αυτή την περίπτωση όμως θα βαφτεί μόνο το ντεπόζιτό λόγο ένος χτυπήματος που με ενοχλεί και θα μείνει το μηχανάκι στα εργοστασιακά χρώματα. Παρόλα αυτά ο σκελετός έχει κάποιες μικρές σκουριές σε κάποιες γωνίες και ενώσεις που θα έπρεπε να καλυφθούν.

Ευχαριστώ όσους μπαίνουν στον κόπο να σχολιάσουν ή να συμβουλέψουν.

δες για πλαστικοποίηση στο 2105757920 Ανανιάδης Κώστας στο Περιστέρι

motomaniac
24/02/2016, 12:39
εγω tank clinic στελνω. αψογος.

nikosmec
27/02/2016, 19:24
Προχώρησα λίγο ακόμα σήμερα.
Βγήκαν και τα υπόλοιπα λάδια από το μοτέρ.
353317

έξω το καπάκι της καμπάνας. Με παίδεψε λίγο η βίδα της μανιβέλας αλλά τελικά βγήκε.
353318

έξω δίσκοι και ελατήρια.
353319
Τα ελατήρια το μάνουαλ τα δίνει μέχρι 40,6mm ελάχιστο μήκος άφορτα. Ενώ τα δικά μου είναι 39,6.
Οι δίσκοι από το μάνουαλ πρέπει να είναι: 6 με ελάχιστο πάχος 2,6mm και 2 με ελάχιστο πάχος 2,8mm. Οι δικοί μου είναι με τη σειρά όπως τους έβγαλα
2,9-3,1-2,9-2,9-2,9-2,9-2,9-3,07 mm
Με βάση το γεγονός πως οι δίσκοι είναι όλοι πάνω από το όριο σκέφτομαι να αλλάξω μόνο τα ελατήρια. Έχει κανείς εικόνα πόσο πάχος έχουν οι δίσκοι καινούριοι; Ίδιους με XT δεν παίρνει;

nikosmec
27/02/2016, 19:36
δοκιμή με την τρόμπα από το CBR
353326
Εντάξει κάθεται αλλά θέλει άλλη μανέτα και δοχειάκι το οποίο έχει παραγγελθεί και το περιμένω.
Ξαναβγήκε όμως για να καθαριστεί. Μου έβγαλε την ψυχή, σκέφτηκα έως και να την πετάξω. Έφαγα μια ώρα γιατί ήταν βουλωμένη, τελικά ξεβούλωσε αλλά θα περιμένω να μπεί κανονικά πάνω για να βγάλω συμπέρασμα.

Βγήκαν και τα κάτω μέρη του σκελετού (δεν ξέρω πως λέγονται)
353333

Και εδώ μία φωτογραφία από το ντεπόζιτο μέσα. Ακόμα δεν έχω προσπαθησει να το καθαρίσω με τα χημικά. Ότι έχει βγεί έχει βγεί από το κούνημα.
353334

nikosmec
27/02/2016, 20:42
Μια ερώτηση ακόμα και αν ξέρει κάποιος απαντάει. Η φλάτζα που μπαίνει στο δεξί καπάκι είναι ίδια με αυτή του XT 600;

byron
27/02/2016, 21:03
Μια ερώτηση ακόμα και αν ξέρει κάποιος απαντάει. Η φλάτζα που μπαίνει στο δεξί καπάκι είναι ίδια με αυτή του XT 600;

H φλάτζα είναι ίδια με του ΧΤ. Τους δίσκους γιατί τους έβγαλες, πατινάριζε?

toyar
27/02/2016, 21:08
http://www.yamaha-motor.eu/gr/services/yamaha-online-catalogue/index.aspx
μπορει να σου φανει χρησιμο
καλη συνεχεια:beer:

nikosmec
27/02/2016, 23:26
H φλάτζα είναι ίδια με του ΧΤ. Τους δίσκους γιατί τους έβγαλες, πατινάριζε?

Ναι πατινάριζε από όταν το πήρα. Και σε συνδοιασμό με ένα κρέμασμα που κάνει λόγο γραναζώματος ήταν ενοχλητικό.

nikosmec
27/02/2016, 23:31
http://www.yamaha-motor.eu/gr/services/yamaha-online-catalogue/index.aspx
μπορει να σου φανει χρησιμο
καλη συνεχεια:beer:

Ευχαριστώ, κάπου θα χρειαστεί... Κάπου είχα ξαναπέσει πάνω σε αυτό ψάχνωντας κάτι αλλο αλλά το είχα ξεχάσει... Να ήταν και στα αγγλικά καλά θα ήταν γιατί από ιαπωνικά δεν σκαμπάζω.

toyar
28/02/2016, 06:07
δεν ειχα δει οτι το δικο σου ειναι στα ιαπωνικα
στην πραξη ομως μονο μετα σχεδια κανεις δουλεια

nikosmec
29/02/2016, 18:36
Επειδή θέλω να βγάλω το καπάκι της κεφαλής κοιτάζω για φλατζόκολλες.
Το καπάκι θα βγει γιατί δακρίζει λίγο λάδι. Το είχα ξαναβγάλει το καλοκαίρι αλλά μάλλον δεν πάτησε καλά η φλατζόκολλα.
Είχα βάλει την κόκκινη σαν αυτή (η μάρκα είναι άσχετη)
http://www.rigastools.gr/images/stories/virtuemart/product/fkatzokolla-81160.png
Έχω την εντύπωση όμως πως οι μαύρη φλατζόκολλα είναι καλύτερη σαν αυτή:
http://www.rigastools.gr/images/stories/virtuemart/product/flatzokolla-82180.png
είδα όμως πως υπάρχει και η φλατζόκολλα χαλκού σαν αυτή:
http://www.rigastools.gr/images/stories/virtuemart/product/flatzokolla-xalkou-81878.png
Οι μάρκες είναι άσχετες απλά τις βρήκα ψάχνοντας, αν μπορεί να θεωρηθούν ως διαφήμιση τα λινκ να βάλω μόνο τις εικόνες.
Αν έχει δοκιμάσει κανένας χαλκού θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να δοκιμάσω να βρω τέτοια ή να ψάξω για μαύρη. ΑΑΑΑΑ και αν ξέρει κανείς που μπορώ να βρω; Σπύρου Πάτση (Αθήνα) ίσως; Το γεγονός πως η μαύρη είναι καλύτερη από την κόκκινη ισχύει ή είναι μόνο δική μου ιδέα;

SHOOTER045
29/02/2016, 19:01
Νομίζω η μαύρη θα είναι ποιο καλη και στο μάτι

byron
29/02/2016, 19:24
Αυτή

3Bond 1215

353507

nikosmec
10/04/2016, 22:38
Κυριακή σήμερα οπότε έκανα λίγη δουλειά. Είχα και βοήθεια

Ξεκινήσαμε με τις εξαγωγές, Εδώ είναι μετά από λίγο τρίψημο, όπως είναι στο αριστερό μέρος ήταν ολόκληρες

356533

Εδώ μετά από γυαλόχαρτο 280(νομίζω) ξυράς, 400 νερού και wenol. Οι φωτογραφία τις αδικεί γιατί είναι κουνημένη, έγιναν πολύ καλές

356534

nikosmec
10/04/2016, 22:46
Μετά είπαμε να δούμε το ντεπόζιτο. Όπως είπα έχει δύο πλαστικοποιήσεις που έπρεπε να βγούν.

Έτσι ήταν

356535

Μετά από πρώτο χέρι τρίψημο. Το λεμόνι είναι για να στεγανωποιηθεί το ντεπόζιτο για το διαβρωτικό της πλαστικοποίησης

356536

nikosmec
10/04/2016, 22:52
Το διαβρωτικό ήταν αυτό...

356537

Μπήκε μαζί με αλυσίδα στο ντεπόζιτο και σφραγίστηκε... Έπρεπε να κοληθεί γιατί από την αντίδραση με την πλαστικοποίηση δημιουργούνταν αέρια που έκαναν το λεμόνι να πετάγεται.

356538

nikosmec
10/04/2016, 22:58
Τα γάντια είναι απαραίτητα γιατί το διαβρωτικό είναι πολύ δυνατό, κανονικά και μάσκα ήθελε για τις αναθυμιάσεις.

356539

Μπήκε και σε κούνια γιατί πιαστήκαμε να το κουνάμε

356542

nikosmec
10/04/2016, 23:09
Μετά από καμιά ώρα κούνημα βγήκε. Η πλαστικοποίηση είχε γίνει ένας καφέ πολτός, φαίνεται και πάνω στο λεμόνι.

356554
Καθαρίστηκε με διαλυτικό νίτρου και πολύ νερό. Μπορώ να πω πως το αποτέλεσμα βγήκε πολύ καλο. Και οι δύο πλαστικοποιήσεις διαλύθηκαν και πλέον βλέπω καθαρό μέταλο με λίγη σκουριά. Σύνολο διαδικασίας δύο ώρες. Επίσης σε ένα σημείο που έπεσε διαβρωτικό όταν βγάλαμε το λεμόνι στο εξωτερικό μέρος όταν το σκουπίσαμε είχαν βγεί και οι δύο στρώσεις χρώμα (εργοστασιακό αστάρι, εργοστασιακό χρώμα, άλλο ασταρί, άλλο χρώμα) και βλέπαμε καθαρό μέταλο. Οπότε λέω να περάσω όλο το ντεπόζιτο με διαβρωτικό και μετά να το ασταρώσω και να το βάψω, νομίζω θα γίνει καλήτερο από το να βάψω από πάνω και εφόσον βγαίνει πανεύκολα το χρώμα με το διαβρωτικό.

Βγήκε και το πίσω ψαλίδι για να βαφτεί γιατί είχε ξεβάψει σε κάποια σημεία από υγρά φρένων. Τώρα είμαστε εδώ

356555

toyar
11/04/2016, 06:44
οταν τελειωσεις με το διαβρωτικο μην ξεχασεις να το πλυνεις καλα εξωτερικα με ασετον γιατι αν μεινει το παραμικρο ιχνος θα σου πεταει τις βαφες
καλη συνεχεια:beer:

nikosmec
17/04/2016, 22:50
Προχώρησε λίγο ακόμα, υπολογίζω πως μέχρι την άλλη βδομάδα θα είναι έτοιμο.
Καθαρίστικε καρμπυρατερ, δυστηχώς δεν έβγαλα φωτό γιατί το ξέχασα και γιατί οταν το θυμήθηκα ψέκασα με το καθαριστικό στο μάτι μου κατα λάθως οπότε μετά την παράτησα εντελός την φωτογραφία.

Πέραστηκαν πανόβουρτσα οι λαιμοί και η εξάτμηση
356941

356942

Αλλά και το καπάκι του συμπλέκτη

356943

nikosmec
17/04/2016, 22:58
Βάφτηκε η τρόμπα του μπροστινού φρένου από CBR.

356945

356946

nikosmec
17/04/2016, 23:02
Βγήκε το χρώμα από το ντεπόζιτο
και φυσικά βρέθηκε τρύπα που είχε καλυφθεί από πολυεστέρα και από την εσωτερθξή πλαστικοποίηση
356948

καθαρίστικε και κλείστηκε με υγρό μέταλλο
356949

nikosmec
17/04/2016, 23:12
στοκαρίστικε και προετοιμάστικηκε για βάψιμο. Τρύπα υπήρχε και στις δύο πλευρές οπότε η πλαστικοποίηση εσωτερικά είναι μονόδρομος. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να ψάξω και για κόλλημα με καλάι αργότερα πριν την πλαστικοποίηση για καλήτερα.

356950

στοκαρίστικαν και δύο χτυπήματα από στατική πτώση το καλοκαίρι που το άφησα σε νωπό χρώμα.

356952

nikosmec
17/04/2016, 23:15
ΜΑΥΡΟ ΣΑΤΙΝΕ!!! Φτερό, ουρά και ντεπόζιτο, το ντεπόζιτο θα μπορούσε να γίνει και καλήτερο αλλά δεν έχω θάρρος να ξανατρίψω ακόμα, αργότερα βλέπουμε.

356954

356955

356956

nikosmec
17/04/2016, 23:22
Βάφτηκα μαύρο γυαλιστερό ψαλίδι, το κάτω μέρος του πλαισίου και ο σκελετός αφού μονόθηκε, δεν έβγαλα φωτογραφίες από τον σκελετό οπότε θα φανεί στο τέλος.

356959

356960

nikosmec
17/04/2016, 23:33
βάφτηκε και το σταντ μαύρο, έχει κοληθεί και μία προέκταση στην άκρη γιατί με τις πιο ψηλές αναρτήσεις που έβαλα πίσω καθόταν πολύ πλάγια.

356965

motomaniac
18/04/2016, 09:30
φιλε με το τεποζιτο δεν την κανεις σωστα την δουλεια και θα παιδευτεις και θα σου βγει και πιο ακριβα. τα β ηματα με την σωστη σειρα ειναι:
επισκευη κολληματα
πλαστικοποιηση
βαψιμο με χρωματα με σκληρυντες μεσα.
η τρομπα φρενου με τι βαφτηκε?

nikosmec
18/04/2016, 10:54
Ναι με το ντεπόζιτο έχω κάνει βλακεία. Αλλά το βιαζόμουν γιατί θέλω να πάω Ήπειρο το Πάσχα. Οπότε το έκανα βιαστικά το συγκεκριμένο και μετά το Πάσχα θα βγει ξανά για να γίνει σωστα μάλλον και σε επαγγελματία γιατί δεν τα πάω καλά με τα τριψηματα και γιατί δεν είναι σε καλή κατάσταση που να μπορώ να το διορθώσω μόνος μου με καλό αποτέλεσμα . Η τρόμπα βάφτηκε με σπρέι.

nikosmec
20/04/2016, 15:06
Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω φύλο περμανίτη; 1 mm και πάνω πάχος. Κάπου είχα διαβάσει σε κάποιο ποστ για Πειραιά αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα. Οπότε αν ξέρει κάποιος συγκεκριμένο μαγαζί θα βοηθούσε γιατί έχω βρει μέχρι 0,5 mm που είναι πολύ λεπτό για αυτό που το θέλω. Θέλω να φτιάξω δύο δαχτυλίδια για τις ενώσεις των εξαγωγών με το τελικό της εξάτμισης, η εργοστασιακή έχει μέσα χαλκό αλλά σε μούφες που βρίσκω χάλκινες είναι πολύ λεπτό και δεν μου κάνουν και τα χιλιοστά της διαμέτρου.

nickald
20/04/2016, 15:14
Εταιρεία: ΜΗΤΣΙΟΠΟΥΛΟΣ-ΜΕΓΑΛΟΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΟΕ
 Υπεύθυνος: ΜΕΓΑΛΟΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΒΑΛΕΡΙΟΣ
 Νομός: ΑΤΤΙΚΗΣ
 Πόλη: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
 Διεύθυνση: ΚΟΝΩΝΟΣ 19
 T.K.: 18545
 Τηλέφωνο: 2104176393, 2104176334
 Κατηγορία: » ΜΟΝΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΕΓΑΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ


Μας κοβει φλαντζες περμανιτη για την δουλεια.... δε ξερω κατά ποσο μπορει να σε βοηθησει αλλα οι φλαντζες που χρησιμοποιούμε είναι 1-2 και 3mm

nikosmec
25/04/2016, 08:55
Προχώρησε και άλλο. nickald πήρα τηλ εκεί που είπες για τον περμανίτη, μου είπαν πως μάλλον έχουν, αλλά τελικά βρήκα σε ένα φλαντζάδικο στην Θηβών απέναντι από το γήπεδο στο Αιγάλεω που ήταν και στον δρόμο μου για την σχολή, πολύ καλός άνθρωπος και αρνήθηκε να μου πάρει χρήματα για μερικές λωρίδες που ζήτησα παρότι επέμενα.
Οπότε δέθηκε το καπάκι της κεφαλής, μπήκε γκρι φλαντζόκολλα, δεν βρήκα 3bond που παίρνει κανονικά αλλά έβαλα Aspira και μου έκανε δουλειά, είναι εμφανώς καλύτερη από την κόκκινη. Τα καρμπ καθαρίστηκαν και πήρε μπροστά με την δεύτερη μανιβέλα, καμιά σχέση με το πως δούλευε πριν το καθάρισμα, κανονικά θα έπρεπε να αλλάξω και όλα τα λαστιχάκια από τα καρμπ αλλά δεν είχα πάρει όταν το έλυσα, θα γίνει μετά ο Πάσχα.
Yπάρχει σετ λαστιχάκια και αν ναι πως τα ζητάω, κάνει από XT?
Μπήκαν και οι εξατμίσεις και για πρώτη φορά μετά από καιρό δεν χάνουν αέρια.
Έχω ακόμα να φτιάξω τα ηλεκτρικά τα οποία με παίδεψαν πολύ χθες, τα δεξί φλάς δουλεύουν καλά τα αριστερά όμως όχι, όταν πατάω το αριστερό το φλασέρ κάνει τον θόρυβο όπως όταν αναβοσβήνει αλλά γίνεται συνεχόμενα, ίσως κάπου να κάνει σώμα κάποιο καλώδιο. Θα το δω το απόγευμα αν προλάβω
Οπότε τελειώνω με τα ρεύματα, θέλω να βάλω και μια υποδοχή για φορτιστή USB, φτιάχνω τα φρένα που δεν τα έχω συνδέσει ακόμα, βάζω αλυσογράναζα που έχω πάρει καινούρια και δένω ντεπόζιτο και πλαστικά. Αν προλάβω θα φτιάξω και δυο πλαϊνές βάσεις για να δένω μικρές τσάντες σαν σαμάρια. Απλά για αυτό θέλω να βρω σιδερόβεργες σε κάποιο σιδεράδικο.

και μια φωτό από όταν παιδευόμουν με τα ρεύματα.
357482

byron
25/04/2016, 11:02
Yπάρχει σετ λαστιχάκια και αν ναι πως τα ζητάω, κάνει από XT?


Ετσι τα ζητάς, είναι ίδια με του ΧΤ. Διαφορές υπάρχουν σε ζιγκλερ, όχι μόνο σε σχέση με του SRX, αλλά και μεταξύ των ΧΤ. Αν θυμάμαι καλά, τα μεγαλύτερα τα φόραγε κάποιο Tenere του 88-87-86? δεν θυμάμαι ακριβώς χρονολογία.

nikosmec
28/04/2016, 22:01
Τελείωσε και ξεκίνησα για αγρίνιο, στο χωριό.
Να και μία φωτογραφία από την αγία ελεούσα, μετά το μεσολόγγι.

357748

Χάλασε ο ατέρμονας και δεν έχω κοντέρ, μετά το καθάρισμα του καρμπ η κατανάλωση έχει πέσει σε σχέση με πριν, έφτασα με ένα ντεπόζιτο και ακόμα έχει μέσα. Επίσης έπεσα κιόλας, όταν ξεκινούσα από αθήνα και έσπασα την μανέτα του συμπλέκτη στην άκρη, δεν έφταιγα εγώ, ήμουν σταματημένος και έπεσε πάνω μου ένας με την όπισθεν, όχι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά έπεσε η μηχανή κάτω.

Το πρόγραμμα έχει γιάννενα και αργυρόκαστρο τις επόμενες μέρες, αν αφήσει ο καιρός. Αν έχω φωτογραφίες θα φτιάξω άλλο θέμα στα ταξιδιωτικά.

Επίσης χρωστάω και πιο καλές φωτογραφίες στο πως έγινε η μηχανη.

nikosmec
30/04/2016, 18:34
Οι πιο καλές φωτογραφίες που χρωστούσα....

357788

357789

357790

nikosmec
30/04/2016, 18:35
357791

nikosmec
14/05/2016, 09:42
Πρέπει να αρχίσω σιγά σιγά να φτιάχνω στα σοβαρά το ντεπόζιτο. Όταν το έξυσα για να το βάψω βρήκα πολυεστέρα και από μέσα τρύπες. Μόνο από την δεξιά πλευρά που έβγαλα τον πολυεστέρα βρήκα τρύπα διαμέτρου 1 cm η οποία έχει γίνει από σκουριά εσωτερικά. Από την αριστερή πλευρά δεν δοκίμασα να βγάλω τον πολυεστέρα γιατί ήταν πιο πολύς και σε ένα σημείο που τον έξυσα και άρχισε να γίνεται διάφανος έβλεπα ακόμα μεγαλύτερη τρύπα. Τώρα αυτό πως επισκευάζεται; Κόλλημα και πλαστικοποίηση ή πάλι μπάλωμα με πολυεστέρα και πλαστικοποίηση. Από την μέχρι τώρα αναζήτηση έχω βρει τον Δανό με τηλ: 210 76 58 491. Ξέρει κανείς αν το φτιάχνει όλο; εννοώ και το μπάλωμα και την πλαστικοποίηση. Ή έχει κανείς κάποια άλλη ιδέα; Νομίζω με τόσο μεγάλες τρύπες η λύση πλαστελίνη δύο συστατικών για ρεζερβουάρ δεν θα κάνει δουλειά. Σε κάθε περίπτωση πάντως θα γίνει πλαστικοποίηση μετά.
Επίσης θα παραγγείλω και αυτό: http://www.ebay.com/itm/AFTERMARKET-CARB-REPAIR-KIT-YAMAHA-SRX400-SRX-400-85-96-NEW-/282031162186?hash=item41aa5e034a:g:MqEAAOSwJcZWglar&vxp=mtr

Tedvj23
14/05/2016, 12:35
http://www.tankclinic.gr/index.html
http://www.highlander.gr/

nikosmec
13/06/2016, 17:47
Μου ήρθε το σετ επισκευής καρμπ, ευελπιστώ να προλάβω να το βάλω πριν την ετήσια γιατί έχει αρχίσει να δουλεύει λίγο σκαστά. Για το ντεπόζιτο δεν έχω κάνει ακόμα κάτι γιατί δεν παίζουν €€€... Για κόλλημα και πλαστικοποίηση που ρώτησα θα χρειαστεί σίγουρα 160€ ίσως και παραπάνω. Οπότε σκέφτομαι τρείς ακόμα λύσεις.
1) Αν έβρισκα κάπου να φτιάχνουν πλαστικά ντεπόζιτα βγάζοντας καλούπι από το δικό μου, αλλά δεν ξέρω κάποιον να το κάνει αυτό ούτε και πόσο θα στοίχιζε.
2) Να βρω ντεπόζιτο από κάποιο άλλο μοντέλο αλλά αμφιβάλω αν θα έκανε, εκτός και αν έχει κάποιος υπ' όψιν κάτι που να κουμπώνει πάνω. Αυτή είναι μία λύση που θα ήθελα να αποφύγω γιατί πιστεύω πως και να κουμπώσει δεν θα μου αρέσει.
3) Να πάρω εγώ λαμαρίνα και να δοκιμάσω να το κολλήσω μόνος μου και να το στείλω σε επαγγελματία για πλαστικοποίηση. Αυτή η λύση προϋποθέτει είτε να χρησιμοποιήσω την δική μου mig ηλεκτροκόλληση μόνο που είναι no gas και δεν την πολυεμπιστεύομαι ή να βρω πολύ λεπτά ηλεκτρόδια για απλή ηλεκτροκόλληση και να κολλήσω σε χαμηλά amber μιας και το έχω περισσότερο με την απλή.

Το χρώμα στο ντεπόζιτο τελικά έχει βγει χάλια, είχε δίκιο ο motomaniac, χωρίς τους σκληρυντές γραντζουνιέται για πλάκα. Αλλά τώρα σκέφτηκα αφού τελειώσω με το ντεπόζιτο να κάνω το μαύρο σατινέ, κόκκινο.

Σκέφτηκα να βάλω τιμόνι κανονικό γιατί κάνω πολλά χιλιόμετρα και είναι κουραστικό. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να μπουν καβαλέτα στην τιμονόπλακα. Αλλά δεν θέλω να την τρυπήσω για να τα βιδώσω. Τι άλλη λύση υπάρχει;

Οποιαδήποτε συμβουλή-ιδέα είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

lykourgi
13/06/2016, 17:54
Να βρεις μτχ τεπόζιτο (καθαρό) για το μοντέλο σου, δεν παίζει;


Πάντως, αν κρίνει κάποιος από τις βόλτες που κάνεις, αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι τεπόζιτο. Είναι ένα on-off μηχανάκι.

nikosmec
13/06/2016, 18:11
Να βρεις μτχ τεπόζιτο (καθαρό) για το μοντέλο σου, δεν παίζει;


Πάντως, αν κρίνει κάποιος από τις βόλτες που κάνεις, αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι τεπόζιτο. Είναι ένα on-off μηχανάκι.

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει, άσε που το συγκεκριμένο μοντέλο είχε θέμα με τις σκουριές οπότε το καθαρό είναι λίγο χλωμό. Έχει στο car.gr κάτι srx για ανταλλακτικά αλλά από ότι έχω δει από τις φωτογραφίες τα ντεπόζιτά τους είναι χειρότερα από το δικό μου.

Η αλήθεια είναι πως το δεύτερο το ακούω όλο και πιο συχνά γιατί τον τελευταίο μήνα έκανα περίπου 4000 Km. Αλλά δεν θα μπορούσα να πουλήσω το srx γιατί μου αρέσει οπότε μιλάμε για δεύτερη μηχανή που δεν βγαίνω οικονομικά.

nikosmec
02/07/2016, 12:58
Μερικές εργασίες ακόμα που έκανα. Ήρθε σετ επισκευής καρμπ

361976

Τα καρμπ βγήκαν και λύθηκαν...

361977

361978

nikosmec
02/07/2016, 13:05
Ήρθε και το δεύτερο ντεπόζιτο, είναι αρκετά ταλαιπωρημένο με χτυπήματα, επίσης είχε τρυπήσει κάτω χαμηλά στα γνωστά σημεία και είναι επισκευασμένο και πλαστικοποιημένο.

361979

361980

361981

nikosmec
02/07/2016, 13:14
Δοκίμασα να φέρω τα χτυπήματα με POPS A DENT, είναι αυτή η μαλακία με την γέφυρα και τις βεντούζες που κολλάνε με σιλικόνη και είναι όντως μαλακία.Ίσως σε πιο λεπτή λαμαρίνα και σε πιο μικρά χτυπήματα κάτι να έκανε αλλά στην λαμαρίνα του ντεπόζιτου δεν κάνει τίποτα.

361982

σκεφτόμουν να δοκίμαζα με κάτι τέτοιο http://www.order24.gr/image/cache/data/Cars%20Bikes/Suction%20Cup/suction-500x500.JPG
Το έχει δοκιμάσει κανείς; Αλλιώς θα δουλέψω με στόκο.

Tycho Moon
08/07/2016, 08:39
Δοκίμασα να φέρω τα χτυπήματα με POPS A DENT, είναι αυτή η μαλακία με την γέφυρα και τις βεντούζες που κολλάνε με σιλικόνη και είναι όντως μαλακία.Ίσως σε πιο λεπτή λαμαρίνα και σε πιο μικρά χτυπήματα κάτι να έκανε αλλά στην λαμαρίνα του ντεπόζιτου δεν κάνει τίποτα.

361982

σκεφτόμουν να δοκίμαζα με κάτι τέτοιο http://www.order24.gr/image/cache/data/Cars%20Bikes/Suction%20Cup/suction-500x500.JPG
Το έχει δοκιμάσει κανείς; Αλλιώς θα δουλέψω με στόκο.

Είχε πέσει ένα τέτοιο στα χέρια μου, αλλά αυτά για να δουλέψουν θέλουν επίπεδη επιφάνεια - κάτι που δύσκολα βρίσκεις σε ντεπόζιτο μοτοσυκλέτας. Από ότι αντιλαμβάνομαι είναι εργαλείο περισσότερο χρήσιμο σε τζαμάδες. Πάντως έτσι και βεντουζάρει σε επίπεδη και λεία επιφάνεια, μέχρι μονόζυγο κάνεις..

GFawkes
08/07/2016, 08:42
Τετοια γουβα μονο με πιεση θα "ερθει"

ή με αερα ή με μοχλο.

nikosmec
09/07/2016, 16:52
Τετοια γουβα μονο με πιεση θα "ερθει"

ή με αερα ή με μοχλο.

Με μοχλό το καταλαβαίνω... με αέρα πως γίνεται; Το ταπώνουν και βάζουν κομπρεσερ αέρα; Θα δοκιμάσω και με μοχλό μόνος μου... Με αέρα το κάνει φανοποιός;

leo1964
10/07/2016, 12:15
Με μοχλό το καταλαβαίνω... με αέρα πως γίνεται; Το ταπώνουν και βάζουν κομπρεσερ αέρα; Θα δοκιμάσω και με μοχλό μόνος μου... Με αέρα το κάνει φανοποιός;

Υπάρχει ειδική τεχνική πλέον για τα βαθουλώματα.
Ρώτα φανοποιείο της προκοπής,καλά εξοπλισμένο

nikosmec
16/07/2016, 17:08
δοκιμή με τιμόνι.... Αγοράστηκαν καβαλέτα και αλουμινένιο τιμόνι και ανοίχτηκαν τρύπες στην τιμονόπλακα...

362676
362677
362678

Προς το παρόν όμως μπήκαν πάλι τα clip on γιατί δεν φτάνουν οι ντίζες...

byron
16/07/2016, 21:21
Βιάζεσαι και δεν ξέρεις που θα καταλήξεις.
Το τιμόνι είναι εντουραδικο, και λάθος μέγεθος.

Ντιζες θα βάλεις από XT. Καλωδιωση...; ντιζα για το τσοκ του αέρα;

Τις τρύπες στην τιμονοπλακα, τις έκανες με τη μια με το δράπανο που φαίνεται στο πάτωμα;

lykourgi
16/07/2016, 22:30
Πάντως, αν κρίνει κάποιος από τις βόλτες που κάνεις, αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι τεπόζιτο. Είναι ένα on-off μηχανάκι.


Το τιμόνι είναι εντουραδικο.
Νίκο, δεν εννοούσα αυτό.
Για ΑΛΛΟ μηχανάκι μιλούσα.




:lol:

nikosmec
17/07/2016, 01:12
Βιάζεσαι και δεν ξέρεις που θα καταλήξεις.
Το τιμόνι είναι εντουραδικο, και λάθος μέγεθος.

Ντιζες θα βάλεις από XT. Καλωδιωση...; ντιζα για το τσοκ του αέρα;

Τις τρύπες στην τιμονοπλακα, τις έκανες με τη μια με το δράπανο που φαίνεται στο πάτωμα;

καλωδίωση φτάνει, Οι ντίζες δεν φτάνουν και το σωληνάκι του φρένου... Το τσόκ του αέρα θα το φτιάξω απλά δεν έχω σκεφτεί ακόμα πως, μάλλον με άλλη ντίζα μέχρι το σημείο που υπάρχει η πλαστική γέφυρα στην μέση της παλιάς ντίζας. Να πω την αμαρτία μου στην αρχή σκεφτόμουν να μην το κάνω γιατί χαλάει λίγο ο χαρακτήρας και γιατί έπρεπε να γίνουν οι τρύπες στην τιμονόπλακα που δεν ήθελα, οπότε σκέφτομαι εν καιρό να κοιτάξω να βρω άλλη μία τιμονόπλακα να την έχω για καβάντζα χωρίς τρύπες. Οι τρύπες έγιναν με σειρά τρυπάνια από μικρό σε πιο μεγάλο με το δράπανο της φωτογραφίας. Τώρα το τιμόνι η αλήθεια είναι πως ούτε εμένα μου αρέσει αλλά έχω κάνει την μαλακία τώρα μιας και το έχω αγοράσει. βέβαια παίζει να βρω και άλλο ένα από CB 400 SF στο χωριό. Γενικά ο μόνος λόγος που βάζω τιμόνι είναι καθαρά πρακτικός για πιο άνετη οδήγηση κάτι που σημαίνει πως μπορεί και να αλλάζει που και πού. Πάντως οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή μιας και δυο οπτικές είναι σίγουρα καλύτερες από μία.

nikosmec
25/07/2016, 23:26
Τελικά άλλαξα το τιμόνι που είχα πάρει, πήρα αυτο...

363175
363176
363177

Το οποίο μετά κόπηκε και από 5 cm στις άκρες... Νομίζω πως αυτό είναι καλήτερο από το προηγούμενο

nikosmec
01/08/2016, 08:27
και μαζί με τους διακόπτες τελειωμενο...
363606

363607

sapila racing
01/08/2016, 09:06
Παλι μου φαίνεται μεγάλο για το SRX.

Tedvj23
01/08/2016, 10:09
Και εμένα έτσι μου φαίνεται αλλά δεν βοηθάει και η φωτο..
Νομίζω βγαινουν και καβαλετα που πιάνουν στις μπουκάλες(ανάλογα το παχος..) αλλά δεν έχω βρει κάτι σε χαμηλή τιμή αλλά γλυτώνεις το τρυπημα προφανως...

Υ.γ. Ίσως κανα τιμονακι τύπου eliminator,superfour..?

nikosmec
01/08/2016, 10:13
Παλι μου φαίνεται μεγάλο για το SRX.

Δίκιο έχεις, για αυτο και το έκοψα για να μαζευτεί κιόλλας....αλλά και εμένα ακόμα μου φαίνεται λίγο μεγάλο. Όμως δεν έχω βρει μικρότερο. Αυτό νομίζω είναι aftermarket για fazer και δεν υπήρχε πιο μικρό στο μαγαζί, από τι μοντέλο πρέπει να κοιτάξω για μικρότερο?

sapila racing
01/08/2016, 10:18
Δίκιο έχεις, για αυτο και το έκοψα για να μαζευτεί κιόλλας....αλλά και εμένα ακόμα μου φαίνεται λίγο μεγάλο. Όμως δεν έχω βρει μικρότερο. Αυτό νομίζω είναι aftermarket για fazer και δεν υπήρχε πιο μικρό στο μαγαζί, από τι μοντέλο πρέπει να κοιτάξω για μικρότερο?

Απο την εμπειρία μου η καλύτερη περίπτωση για τιμόνια ειναι τα Tomaselli, εχει σε διαφορα σχήματα που βολεύουν ολες τις καταστάσεις και τα φερνεις στα μετρα σου, ειναι και φτηνα και καλά.
Το μονο κακό είναι οτι δεν αντιπροσωπεύονται πλέον στην Ελλάδα απο τοτε που εκλεισε ο Δημητρόπουλος.

Απο άλλα μηχανακια εχω βαλει πχ στο SR500 τιμόνι απιο Kawasaki ZR7 που το είχα κι εκατσε καλά.

Tωρα που το εχεις αυτό, μαλλον ενα πόνοτ ακόμα θα κόψεις και θα ειναι ΟΚ. Αρκεί να μην φτανουν στις κούρμπες οι διακόπτες, τρομπα φρενου κλπ.

byron
01/08/2016, 11:12
To μήκος θέλει 1cm σίγουρα κόψιμο. Δεν νομίζω ομως οτι είναι αυτό το θέμα, μάλλον το σχήμα του θα σε παιδέψει περισσότερο. Πολύ ίσιο το βλέπω, και μπορεί να σε κουράσει περισσότερο από τα και καλά clipon που έχει το srx. Μην το κουράζεις άλλο, κόψε ένα cm και δώσε μια γωνία προς το σώμα σου να μην είναι τόσο όρθιο.

nikosmec
01/08/2016, 15:10
Έχουμε πιο μεγάλο πρόβλημα. Τις τελευταίες μέρες δεν δουλευε καλα και ελυσα καρμπ. Βρήκα τρύπια μεμβράνη. Τωρα που βρίσκω αλλη;

byron
01/08/2016, 16:06
Έχουμε πιο μεγάλο πρόβλημα. Τις τελευταίες μέρες δεν δουλευε καλα και ελυσα καρμπ. Βρήκα τρύπια μεμβράνη. Τωρα που βρίσκω αλλη;

Ως ανταλλακτικό από ΧΤ. Αν θυμάμαι καλά, είναι ακριβή.

Διαφορετικά μπορείς να πειραματιστείς με κόλλες μπας και...

nikosmec
01/08/2016, 16:12
Ως ανταλλακτικό από ΧΤ. Αν θυμάμαι καλά, είναι ακριβή.

Διαφορετικά μπορείς να πειραματιστείς με κόλλες μπας και...
Ας δοκιμάσω για αρχή. Βενζινολλα ειχα διαβάσει κάπου; σαν μικρό μπαλομα σαμπρελας. Αυτό λες;

byron
01/08/2016, 16:30
Ας δοκιμάσω για αρχή. Βενζινολλα ειχα διαβάσει κάπου; σαν μικρό μπαλομα σαμπρελας. Αυτό λες;

Οχι δεν λέω αυτό, έχω ακούσει πως υπάρχει κάποια ειδική κόλλα για μεμβράνη. Αν είναι μικρή η τρύπα, η πιο εύκολη λύση είναι να βάλεις logo. Μόλις ξεραθεί, βάλτην πάνω και λογικά δεν θα σε απασχολήσει για αρκετό καιρό.

nikosmec
01/08/2016, 18:01
Οχι δεν λέω αυτό, έχω ακούσει πως υπάρχει κάποια ειδική κόλλα για μεμβράνη. Αν είναι μικρή η τρύπα, η πιο εύκολη λύση είναι να βάλεις logo. Μόλις ξεραθεί, βάλτην πάνω και λογικά δεν θα σε απασχολήσει για αρκετό καιρό.

Βύρωνα σου χρωστάω μπυρες... Δούλεψε

byron
01/08/2016, 20:05
Βύρωνα σου χρωστάω μπυρες... Δούλεψε

Super :beer:

nikosmec
30/09/2016, 10:05
Ερώτηση που εχω εδώ και καιρό για να δώ αν εχω κάνει μαλακία.
Τα καλάμια μου έχουν τάπα με βαλβίδα, εκεί βάζεις αέρα σωστά???? Και αν ναι πόσα bar?