PDA

View Full Version : περι τσοκ ο λογος.????



siokatas
03/11/2005, 22:53
:wave2:


ρε παιδια μια βοηθεια εχω ενα transalp 2005 μοντελο οχι με τα αναγλυφα..πριν κανω το πρωτο service το τσοκ μου δουλευε κανονικα(ανεβαζε 1500 στροφες) μετα το service μολις το ανοιγω σβηνει η μηχανη,αν παω να βαλω μπρος με τσοκ δεν περνει με τιποτα....:sad: :confused: ...καμια βοηθεια κανεις το συνεργειο μου ειπαν οτι δεν πειραξαν κατι παρα μονο αλλαγη λαδιον.....

makis206
04/11/2005, 07:41
Φίλε έχω κι εγώ το ίδιο μηχανάκι και αυτό που περιγράφεις συμβαίνει με τον ίδιο τρόπο ακριβώς και σε μένα και χωρίς να του δώσω πολύ σημασία, βάζω μπροστά με τον εξής τρόπο:

-Μιζάρω και βάζω μπροστά τη μηχανή χωρίς να έχω τραβήξει το τσόκ και ανοιγοκλείνω το γκάζι να ανεβάσει λίγες στροφές, γύρω στις 1000 με 1200.
-Καθώς κρατάω το γκάζι ανοιχτό κοντά στο ρελαντί, τραβάω το τσόκ και συνεχίζω να ανοιγοκλείνω το γκάζι για να μήν σβήσει καθώς του κόβω τον αέρα.
-Μόλις τραβήξω το τσόκ στο επιθυμητό σημείο -περίπου στη μέση της διαδρομής του και λίγο παραπάνω- αφήνω το γκάζι ελεύθερο και αφήνω το μοτέρ να ζεσταθεί μόνο του αφού δουλεύει πια με λίγο παραπάνω στροφές από το ρελαντί.
-Μόλις ανεβάσει λίγο τη θερμοκρασία κλείνω το τσόκ κι έτοιμος για βολτούλα !

Δέν το πήρα σάν πρόβλημα αφού το μοτέρ παίρνει κανονικά μπροστά και χωρίς το τσόκ, απλά το ανοίγω μετά για να κρατήσει παραπάνω στροφές καθώς το αφήνω να ζεσταίνεται μόνο του.

Άν παρόλα αυτά σκοπεύεις να το ψάξεις παραπάνω φίλε siokatas και δείς οτι όντως κάτι δέν πήγαινε καλά, κάνε έναν κόπο να το αναφέρεις σ'αυτή τη συζήτηση please !

Να είσαι καλά. :wave2:

makis206
04/11/2005, 07:50
Αυτό το μοντέλο έχω, του 2004-05.


27363

siokatas
06/11/2005, 18:00
:wave2:



φιλε το παραξενο ειναι το εξης,πριν παρω το transalpaki μου ειχα ενα f650 st η μηχανη ειχε ερθει απο γερμανια οταν το πηρα δουλευε καλα το τσοκ μολις το ανοιγα πηγαινε στις 1500 περιπου οταν το πηγα στην αντιπροσωπεια για το service του μου παρουσιασε το ιδιο....θα το ψαξω παντος γιατι η μηχανη δουλευει τελεια και εκινηση και πορεια εχει 3200 χλμ και στο κρυο παιρνει με την πρωτη και χωρις το τσοκ....αυτο ειναι το transalpaki μου 2005 ιανουαριος


27557

siokatas
06/11/2005, 18:08
:wave2:


ρε παιδες καμια βοηθεια κανεναςςςςςςςςςςςς........:(

Vandarero
08/11/2005, 23:29
Paidia, to idio ekane kai se mena meta to service ton 6000km. O typos vevaia mou ekane malakia ki ekopse thn ntiza tou relanti. To apotelesma htan na mhn pairnei mpros, to choke na mhn douleuei katholou kai oistrofes na peftoun mexri pou esvine. Otan omos kai katopin kopou megalou kataferna na to zestano, oi strofes anevainan stis 1500. Ton ekraksa kai ola einai ok.

siokatas
25/11/2005, 22:35
:wave2:


φιλε να σου πω το πιο κουφο,κουλο και οτι αλλο.....τωρα με το κρυο(7 βαθμους)δουλευει,δεν πειραξα τιποτα μιας και επαιρνε με την πρωτη ομως απο περιεργια σημερα το τραβηξα και δουλεψε,ομως μετα απο κανα λεπτο πεφτη στης 1000στροφες :confused: τι να πω λες και εχει υδραργυρικο μεσα σαν μερικα αυτοκινητα:confused: .....