PDA

View Full Version : καταθεση πινακιδων



thunder ace
27/10/2015, 19:10
Καλησπερα τα τρελα αγορια.Μηπως μπορει καποιο καλο παιδι,να μου πει τι πρεπει να κανω να καταθεσω τις πινακιδες;(Α ρε κατακαημενο thunderace σε φαγανε και σενα τα καπιταλιστικα συμφεροντα):sad:

toyar
27/10/2015, 19:18
παιρνεις την πινακιδα και την αδεια και πας στην εφορια
υπαρχει πιθανοτητα να σου ζητησουν να βεβαιωσεις χωρο σταθμευσης οποτε αν εχεις παρκινγκ παρε μαζι σου το συμβολαιο που φαινεται αυτο
αν δεν εχεις χωρο δεν ξερω τι γινεται...........

thunder ace
27/10/2015, 19:20
πληρωνεις το κατι τις;χωρο σταθμευσης εδω στην επαρχεια;

toyar
27/10/2015, 19:25
οχι δεν πληρωνεις κατι για την καταθεση
αθηνα μου ζητησαν το συμβολαιο του σπιτιου που φαινεται το παρκινγκ
θεωρητικα μια και δεν θα καταβαλλεις τελη κυκλοφοριας δεν πρεπει να ειναι σε δημοσιο χωρο
επισης θεωρητικα δηλωνεις τοποθεσια για να τυχον ελεγχο

virus
27/10/2015, 19:26
τιποτα. την διευθυνση του σπιτιου σου θα βαλεις.


ταυτοτητα αδεια και πινακιδες και πας εφορια. τα υπολοιπα χαρτια θα στα δωκουν εκει να συμπληρωσεις.

thunder ace
27/10/2015, 19:36
ευχαριστω νεοι μου.Τωρα.......για τα ψυχολογικα(ΠΡΩΤΗ φορα χωρις μηχανακι απο τα 16 μου)θα ρωτησω μετα το νεο ετος.

toyar
27/10/2015, 20:06
αν δεις και ζοριζεσαι πας και τις ξαναπερνεις
τσαμπα ειναι..........:)

virus
27/10/2015, 20:14
παντως ειναι ενα παραθυρο για να γλυτωσεις το προστιμο του κτεο :D

Desperado
27/10/2015, 20:21
Εαν τις πάρεις πίσω μετά τον χειμώνα, π.χ. Απρίλιο γλιτώνεις και τους μήνες του 2016 που πέρασαν, δηλαδή εάν κανονικά πληρώνεις π.χ. 120 ευρώ τέλη, θα πληρώσεις 80.

amyroukai
28/10/2015, 07:36
παντως ειναι ενα παραθυρο για να γλυτωσεις το προστιμο του κτεο :D

Άν έχεις ληγμενο κτεο πριν τις παραδώσεις, γιατί γλυτώνεις το πρόστιμο; στο σύστημα εκπροθεσμο θα φαίνεται.

toyar
28/10/2015, 07:55
τρεναρεις το κτεο αν ληξει ενω εχουν κατατεθει
δεν κυκλοφορεις ομως κιολας

amyroukai
28/10/2015, 08:27
τρεναρεις το κτεο αν ληξει ενω εχουν κατατεθει
δεν κυκλοφορεις ομως κιολας

Αυτό Ναι.
Αλλά ένα 20ρικο σε σχεση με τέλη και ασφάλεια δεν είναι τρομερό.

thunder ace
28/10/2015, 08:42
Καλημερα .Κτεο το περασα πριν 10 μερες(λεφτα υπηρχαν).Το αλλο δεν το ηξερα.....δηλ αν τις καταθεσω και παω να τις παρω Ιουλιο οτι πληρωνω τα μισα.

virus
28/10/2015, 09:32
Άν έχεις ληγμενο κτεο πριν τις παραδώσεις, γιατί γλυτώνεις το πρόστιμο; στο σύστημα εκπροθεσμο θα φαίνεται.

επειδη στο κτεο πας με το χαρτι της εφοριας που παρελαβες τις πινακιδες και εισαι υποχρεωμενος να το περασεις μεσα σε ενα μηνα. το τι εγινε πριν δεν μας αφορα.

amyroukai
28/10/2015, 10:06
Δεν το ήξερα αυτο. Ωραίο tip. Καταθέτεις πινακίδες, τις ξαναπαίρνεις μετά ένα διάστημα λίγων ημερων, προστιμο γιοκ.

S705
28/10/2015, 16:17
επειδη στο κτεο πας με το χαρτι της εφοριας που παρελαβες τις πινακιδες και εισαι υποχρεωμενος να το περασεις μεσα σε ενα μηνα. το τι εγινε πριν δεν μας αφορα.
Μιας και 3 χειμώνες τώρα λόγο δουλειάς δεν κυκλοφορώ την μηχανή καταθέτω πινακίδες.
Όταν της παραλαμβάνεις στο χαρτί γραφεί ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ την ημερομηνία παράδοσης και παραλαβής.
Μια χρόνια που ξέχασα να περάσω κτεο μέσα σε 15 μέρες που έχεις προθεσμία έκανα μια μπινια.
Με έναν ίδιο στυλό άλλαξα την ημερομηνία παραλαβής!! Και γλύτωσα το πρόστιμο.
Έτσι εάν έχει περάσει το κτεο κάποιου μπορεί να καταθέσει πινακίδες , να τις παραλάβει 10 μέρες μετά και να μαγειρέψει την ημερομηνία κατάθεσης.
Προσοχή . στο κτεο δεν είναι χαζοί. Κοιτάζουν και την ημερομηνία κατάθεσης.

Desperado
28/10/2015, 19:54
Το αλλο δεν το ηξερα.....δηλ αν τις καταθεσω και παω να τις παρω Ιουλιο οτι πληρωνω τα μισα.

Ισχύει κανονικά, τέλη πληρώνεις πλέον για το υπόλοιπο των μηνών μέχρι να τελειώσει το ημερολογιακό έτος. Οπότε αν τις πάρεις τον Ιούλιο θα πληρώσεις 60 ευρώ.

Tedvj23
28/10/2015, 20:00
Βγαλε και μια φωτοτυπια την αδεια πριν την δωσεις στην εφορια μαζι με τιν πινακιδα ποτε δνε ξερεις..:beer:

borgiriadis1
05/07/2019, 11:35
Καλησπέρα. Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα. Διάβαζα ότι αν καταθέσεις τις πινακίδες και τις πάρεις ποιο αργά γλυτώνεις τους μήνες. Ισχύει ακόμα αυτό? Μαζεύτηκαν πολλά μηχανάκια και πρέπει να κόψω έξοδα. (Τώρα θα μου πεις από Ιούλιο το σκέφτεσαι για το 2020. Ξύπνησα με ανησυχίες...)

buckley
05/07/2019, 14:20
Καλησπέρα. Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα. Διάβαζα ότι αν καταθέσεις τις πινακίδες και τις πάρεις ποιο αργά γλυτώνεις τους μήνες. Ισχύει ακόμα αυτό? Μαζεύτηκαν πολλά μηχανάκια και πρέπει να κόψω έξοδα. (Τώρα θα μου πεις από Ιούλιο το σκέφτεσαι για το 2020. Ξύπνησα με ανησυχίες...)

Σου λέει εσένα σήμερα κάποιος αυτό στα κόκκινα.Εσύ τι καταλαβαίνεις πες μου.:hmm:
Σε περίπτωση που έμενες εξωτερικό χρόνια και ήρθες φέτος άκυρο το πρώτο που έγραψα.:wave2:

borgiriadis1
06/07/2019, 17:39
Δεν καταλαβαινω καν τι εννοεις. Επισης ειμαι μονιμος κατοικος Ελλαδας. Και ρωταω κτ πολυ συγκεκριμενο για ενα θεμα που δεν ξερω γτ δεν μου ειχε χρειαστει μεχρι σμρ. Εαν παραδωσω τον Δεκεμβρη της πηνακιδες και τις παρω τον Μαιο γλυτωνω τελη κυκλωφοριας ή οχι?

buckley
06/07/2019, 18:08
Ισχύει εδώ και 6-7 χρόνια και ανανεώνεται κάθε χρονιά που σημαίνει ότι παρ' ότι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας δεν είχες πάρει μυρωδιά ,συμβαίνουν αυτά οκ.
Μετά την αλλαγή του μήνα να τις πάρεις 1-2 κλπ.Πρόσεχε με την ασφάλιση πως θα το χειριστείς.
ΥΓ Επίσης κοίτα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται.:wave2:

viper1
06/07/2019, 20:15
Αν θέλεις να την πουλήσεις θα σου ζητήσουν να πληρώσεις όλο το σήμα

doctoras
07/07/2019, 13:53
Δεν καταλαβαινω καν τι εννοεις. Επισης ειμαι μονιμος κατοικος Ελλαδας. Και ρωταω κτ πολυ συγκεκριμενο για ενα θεμα που δεν ξερω γτ δεν μου ειχε χρειαστει μεχρι σμρ. Εαν παραδωσω τον Δεκεμβρη της πηνακιδες και τις παρω τον Μαιο γλυτωνω τελη κυκλωφοριας ή οχι?
Δε γλυτωνεις τι θα πει γλυτωνω οι αλλοι μ@@@κες ειναι που πληρωνουν.

Να στο σπασω να καφαλαβεις πως παει το πραμα, πες παραδιδεις πινακίδα τον δεκεμβριο 19.
Τον μαιο του '20 για τις παρεις πισω πρεπει να υποδείξεις στην εφορια το νεο ασφαλιστήριο συμβολαιο στην συνεχεια ο υπαλληλος σε παραπέμπει στο ταμείο της εφοριας να εξοφλήσεις τα τελη και κατοπιν εχεις 15 μερες διορία να περασεις(εαν εχει παρέλθει η ημερομηνια) κτεο.
Οταν πας στην ιδια χρονια να παραδόσεις παλι πινακίδες τοτε ο υπαλληλος σε παραπέμπει παλι στο ταμειο για επιστροφή ποσου των τελων με βαση το διαστημα χρησης του.
Ενδεικτικά σε μια παραδοση εντος του χρονου με εξαμηνη χρηση θα σου επιστραφουν περιπου 4-5 μηνες αναλογιας τελων.

buckley
07/07/2019, 15:04
Δε γλυτωνεις τι θα πει γλυτωνω οι αλλοι μ@@@κες ειναι που πληρωνουν.

Να στο σπασω να καφαλαβεις πως παει το πραμα, πες παραδιδεις πινακίδα τον δεκεμβριο 19.
Τον μαιο του '20 για τις παρεις πισω πρεπει να υποδείξεις στην εφορια το νεο ασφαλιστήριο συμβολαιο στην συνεχεια ο υπαλληλος σε παραπέμπει στο ταμείο της εφοριας να εξοφλήσεις τα τελη και κατοπιν εχεις 15 μερες διορία να περασεις(εαν εχει παρέλθει η ημερομηνια) κτεο.
Οταν πας στην ιδια χρονια να παραδόσεις παλι πινακίδες τοτε ο υπαλληλος σε παραπέμπει παλι στο ταμειο για επιστροφή ποσου των τελων με βαση το διαστημα χρησης του.
Ενδεικτικά σε μια παραδοση εντος του χρονου με εξαμηνη χρηση θα σου επιστραφουν περιπου 4-5 μηνες αναλογιας τελων.

Γιατρέ, πουτ@ν@ τα κανες :bawl:

borgiriadis1
08/07/2019, 08:00
Δε γλυτωνεις τι θα πει γλυτωνω οι αλλοι μ@@@κες ειναι που πληρωνουν.

Να στο σπασω να καφαλαβεις πως παει το πραμα, πες παραδιδεις πινακίδα τον δεκεμβριο 19.
Τον μαιο του '20 για τις παρεις πισω πρεπει να υποδείξεις στην εφορια το νεο ασφαλιστήριο συμβολαιο στην συνεχεια ο υπαλληλος σε παραπέμπει στο ταμείο της εφοριας να εξοφλήσεις τα τελη και κατοπιν εχεις 15 μερες διορία να περασεις(εαν εχει παρέλθει η ημερομηνια) κτεο.
Οταν πας στην ιδια χρονια να παραδόσεις παλι πινακίδες τοτε ο υπαλληλος σε παραπέμπει παλι στο ταμειο για επιστροφή ποσου των τελων με βαση το διαστημα χρησης του.
Ενδεικτικά σε μια παραδοση εντος του χρονου με εξαμηνη χρηση θα σου επιστραφουν περιπου 4-5 μηνες αναλογιας τελων.

Δλδ δλυτώνω 50+ το70αρι τις ασφάλειας δλδ περι τα 100-120 ευρώ, για εμένα δεν είναι ευτελή ποσό. Εκτός αν πια είναι τόσο μεγάλη μανούρα που δεν αξίζει τον κόπο.

doctoras
08/07/2019, 09:42
Δλδ δλυτώνω 50+ το70αρι τις ασφάλειας δλδ περι τα 100-120 ευρώ, για εμένα δεν είναι ευτελή ποσό. Εκτός αν πια είναι τόσο μεγάλη μανούρα που δεν αξίζει τον κόπο.

φυσικά και δεν είναι αμελητέο ποσό εφόσον δεν το χρησιμοποιείς και επίσης δεν είναι μανούρα στην περιοχή μου για παράδειγμα στη εφορία δεν μου παίρνει παραπάνω απο ενα 10λεπτο να παραδώσω και κανα 15λεπτο να παραλάβω

doctoras
16/07/2019, 12:58
επανέρχομαι γιατί έκανα λάθος o buckey έχει δίκιο

Άρθρο ...
Τροποποίηση του άρθρου 36 του ν. 2093/1992

Με την προτεινόμενη διάταξη της παραγράφου αυτής παρέχεται η δυνατότητα επιλογής, εντός του έτους 2019 για άρση της ακινησίας ενός οχήματος και καταβολή τελών κυκλοφορίας ανάλογα με τη διάρκεια της χρήσης αυτού, ήτοι για διάρκεια ενός (1) μηνός θα καταβάλλονται τα 2/12 του ποσού των αναλογούντων στο όχημα ετησίων τελών κυκλοφορίας, για διάρκεια τριών (3) μηνών θα καταβάλλονται τα 4/12 του ποσού των αναλογούντων στο όχημα ετησίων τελών κυκλοφορίας, και για χρήση για τους υπόλοιπους μέχρι τη λήξη του έτους μήνες θα καταβάλλονται τα δωδέκατα που απομένουν συν (+) 2/12.

Πηγή: https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44336

Συνεπώς μπορείς να χρησιμοποιείς είτε ένα μήνα τον χρόνο είτε τρίμηνο, εάν επιλέξεις έξι μήνες όπως εγώ πληρώνεις όλο το ποσό των τελών
Ελπίζω να το εμπλουτίσουν και σε εξάμηνο χρήσης

borgiriadis1
17/07/2019, 12:48
επανέρχομαι γιατί έκανα λάθος o buckey έχει δίκιο

Άρθρο ...
Τροποποίηση του άρθρου 36 του ν. 2093/1992

Με την προτεινόμενη διάταξη της παραγράφου αυτής παρέχεται η δυνατότητα επιλογής, εντός του έτους 2019 για άρση της ακινησίας ενός οχήματος και καταβολή τελών κυκλοφορίας ανάλογα με τη διάρκεια της χρήσης αυτού, ήτοι για διάρκεια ενός (1) μηνός θα καταβάλλονται τα 2/12 του ποσού των αναλογούντων στο όχημα ετησίων τελών κυκλοφορίας, για διάρκεια τριών (3) μηνών θα καταβάλλονται τα 4/12 του ποσού των αναλογούντων στο όχημα ετησίων τελών κυκλοφορίας, και για χρήση για τους υπόλοιπους μέχρι τη λήξη του έτους μήνες θα καταβάλλονται τα δωδέκατα που απομένουν συν (+) 2/12.

Πηγή: https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44336

Συνεπώς μπορείς να χρησιμοποιείς είτε ένα μήνα τον χρόνο είτε τρίμηνο, εάν επιλέξεις έξι μήνες όπως εγώ πληρώνεις όλο το ποσό των τελών
Ελπίζω να το εμπλουτίσουν και σε εξάμηνο χρήσης

Τώρα ξεδιαλύνονται πολλά πράγματα. Για να χρησιμοποιήσεις τη μηχανή από Μάρτιο πληρώνεις όλα τα τέλη κυκλοφορίας αφού είναι οι μήνες που απομένουν +2. Αν τα πάρεις Μάιο που υπολόγιζα εγώ γλυτώνεις τα 2/12 δλδ 20 ευρώ (και αυτό στο 1000). Και καμιά 70 ευρώ ασφάλειας (που κ αυτό δεν λέει πολλά καθώς στην ετήσια ασφάλεια έχεις επιπλέον έκπτωση). Αν υπήρχε το 6μηνό τουλάχιστον για τις μεγάλου κυβισμού μηχανές (και αυτοκίνητα) θα ήταν σωτήριο. Ίσως και αυτό να ήταν κ ο λόγος που δεν υπάρχει.

doctoras
17/07/2019, 14:52
Τώρα ξεδιαλύνονται πολλά πράγματα. Για να χρησιμοποιήσεις τη μηχανή από Μάρτιο πληρώνεις όλα τα τέλη κυκλοφορίας αφού είναι οι μήνες που απομένουν +2. Αν τα πάρεις Μάιο που υπολόγιζα εγώ γλυτώνεις τα 2/12 δλδ 20 ευρώ (και αυτό στο 1000). Και καμιά 70 ευρώ ασφάλειας (που κ αυτό δεν λέει πολλά καθώς στην ετήσια ασφάλεια έχεις επιπλέον έκπτωση). Αν υπήρχε το 6μηνό τουλάχιστον για τις μεγάλου κυβισμού μηχανές (και αυτοκίνητα) θα ήταν σωτήριο. Ίσως και αυτό να ήταν κ ο λόγος που δεν υπάρχει.

για αυτό που λές, εαν είχες καταβάλει ολόκληρο το ποσό τελών και στο τρίμηνο πας για ακινητοποίηση και κατάθεση δεν παίρνεις λεφτά τελών πίσω

είτε μηνιαία χρήση είτε η τρίμηνη χρήση θα αποδεικνύεται απο το αντίγραφο ασφαλιστήριο συμβόλαιο που θα του καταβάλεις και που μόλις ενεργοποίησες και αυτός θα σου κόψει το αντίστοιχο ποσό τελών να πληρώσεις στο ταμείο(όπως είπαμε παραπάνω για ένα μήνα χρήσης 2/12 και για τρίμηνο χρήσης 4/12).

συνεπώς πρέπει να προγραμματίσεις ανα χρόνο πότε θέλεις να ενεργοποιήσεις το όχημα και για τι χρονικό

telegonos
17/07/2019, 15:14
Μια λεπτομέρεια σημαντική να την έχετε στο μυαλό σας:

Η πληρωμή τελών, για ένα μήνα (2/12), τρείς μήνες (4/12) ή για τους υπόλοιπους μήνες (χ+2)/12, γίνεται ΚΑΘΕ χρόνο εδώ και λίγα χρόνια, με υπουργική απόφαση, που γίνεται για κάθε χρόνο. Δλδ υπογράφει ο υπουργός απόφαση που ορίζει τα παραπάνω, και ισχύουν, αφού η απόφαση, προγραματιστεί στο σύστημα, για ΕΚΕΙΝΟ το χρόνο και μόνο.

Η απόφαση αυτή τα τελευταία χρόνια έχει υπογραφεί Μάρτιο ή Απρίλιο, και η εφαρμογή της έχει γίνει όλες τις φορές από ΙΟΥΝΙΟ.

Οπότε δύο τα κρατούμενα:

1-Μην το δένετε σκοινί-κορδόνι, ότι θα γίνει και του χρόνου, δεν είναι νόμος να ισχύει μόνιμα. Είναι μια ειδική-προσωρινή απόφαση. Ειδικά τώρα που άλλαξε η κυβέρνηση, δεν ξέρουμε τι θα κάνει το 2020. Μπορεί να το συνεχίσει, μπορεί να κάνει κάτι άλλο ή μπορεί να μην το συνεχίσει.
2-Δεν ισχύουν όλον τον χρόνο. Δεν μπορείς δλδ να βγάλεις ένα μήνα τον π.χ. Φεβρουάριο. Από Ιούνιο και μετά αυτά τα κόλπα. Αν πας να βγάλεις πιο πριν, θα πληρώσεις κανονικά όλη την χρονιά το τέλος και...τέλος.

ΠΡΟΣΟΧΗ Νο1, τα κόλπα 1 μηνα-3 μήνες, επιτρέπονται ΜΙΑ φορά τον χρόνο. Δεν μπορείς δλδ να βγάλεις σε κίνηση π.χ. 1 μήνα τον Ιούνιο και μετά άλλον 1 μήνα τον Σεπτέμβριο. Μετά την 1η φορά, αν θες να ξαναβγάλεις το όχημα σε κίνηση, πληρώνεις ΟΛΟ το τέλος της χρονιάς μείον το προσωρινό που ήδη πλήρωσες.

ΠΡΟΣΟΧΗ Νο2, αν έχεις βγάλει 1 μήνα ή 3 μήνες , και δεν τα ξαναπάς για ακινησία ΠΡΙΝ το τέλος των 1 μήνα-3 μήνες, θεωρείσαι ότι δεν πλήρωσες το τέλος εντός προθεσμίας, και πληρώνεις τέλος ΟΛΗΣ της χρονιάς ΣΥΝ πρόστιμο άλλο τόσο μείον το προσωρινό που ήδη πλήρωσες.

wolfi
03/12/2020, 06:58
Ο κορωνοϊός έκανε τα πράγματα (λέμε τώρα) ευκολότερα.
https://www.google.com/amp/s/www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/322523/katathesi-pinakidon-i-diadikasia-tha-ginetai-pleon-me-ena-klik-apo-to-spiti-mas/amp

doctor_john
03/12/2020, 08:05
Κάτι δεν πάει καλά με αυτούς:


Μαζί με την αίτηση, πρέπει να καταθέσουμε τις πινακίδες και την άδεια κυκλοφορίας.
Οι πινακίδες, παραμένουν στην εφορία για χρονικό διάστημα 12 μηνών ενώ μετά από αυτό το χρονικό όριο καταστρέφονται.

Kickstart
03/12/2020, 10:14
Κάτι δεν πάει καλά με αυτούς:
Είναι λάθος το σημείο αυτό.. Δεν κατά στρέφονται οι πινακίδες στο 12μηνο..εχω καταθέσει από το 2018 και πρόσφατα ρώτησα στην ΔΟΥ μου μήπως πάω να την πάρω το νέο έτος (2021) και μου είπαν ότι είναι εκεί κανονικά.

viper1
03/12/2020, 10:35
Μια λεπτομέρεια σημαντική να την έχετε στο μυαλό σας:

Η πληρωμή τελών, για ένα μήνα (2/12), τρείς μήνες (4/12) ή για τους υπόλοιπους μήνες (χ+2)/12, γίνεται ΚΑΘΕ χρόνο εδώ και λίγα χρόνια, με υπουργική απόφαση, που γίνεται για κάθε χρόνο. Δλδ υπογράφει ο υπουργός απόφαση που ορίζει τα παραπάνω, και ισχύουν, αφού η απόφαση, προγραματιστεί στο σύστημα, για ΕΚΕΙΝΟ το χρόνο και μόνο.

Η απόφαση αυτή τα τελευταία χρόνια έχει υπογραφεί Μάρτιο ή Απρίλιο, και η εφαρμογή της έχει γίνει όλες τις φορές από ΙΟΥΝΙΟ.

Οπότε δύο τα κρατούμενα:

1-Μην το δένετε σκοινί-κορδόνι, ότι θα γίνει και του χρόνου, δεν είναι νόμος να ισχύει μόνιμα. Είναι μια ειδική-προσωρινή απόφαση. Ειδικά τώρα που άλλαξε η κυβέρνηση, δεν ξέρουμε τι θα κάνει το 2020. Μπορεί να το συνεχίσει, μπορεί να κάνει κάτι άλλο ή μπορεί να μην το συνεχίσει.
2-Δεν ισχύουν όλον τον χρόνο. Δεν μπορείς δλδ να βγάλεις ένα μήνα τον π.χ. Φεβρουάριο. Από Ιούνιο και μετά αυτά τα κόλπα. Αν πας να βγάλεις πιο πριν, θα πληρώσεις κανονικά όλη την χρονιά το τέλος και...τέλος.

ΠΡΟΣΟΧΗ Νο1, τα κόλπα 1 μηνα-3 μήνες, επιτρέπονται ΜΙΑ φορά τον χρόνο. Δεν μπορείς δλδ να βγάλεις σε κίνηση π.χ. 1 μήνα τον Ιούνιο και μετά άλλον 1 μήνα τον Σεπτέμβριο. Μετά την 1η φορά, αν θες να ξαναβγάλεις το όχημα σε κίνηση, πληρώνεις ΟΛΟ το τέλος της χρονιάς μείον το προσωρινό που ήδη πλήρωσες.

ΠΡΟΣΟΧΗ Νο2, αν έχεις βγάλει 1 μήνα ή 3 μήνες , και δεν τα ξαναπάς για ακινησία ΠΡΙΝ το τέλος των 1 μήνα-3 μήνες, θεωρείσαι ότι δεν πλήρωσες το τέλος εντός προθεσμίας, και πληρώνεις τέλος ΟΛΗΣ της χρονιάς ΣΥΝ πρόστιμο άλλο τόσο μείον το προσωρινό που ήδη πλήρωσες.

Επίσης να προσθέσω ότι σε περίπτωση πώλησης την μοτοσυκλέτας πληρώνονται ΟΛΑ τα τέλη κυκλοφορίας ακόμη και αν ειναι σε ακινησία 11 μήνες......
Σου λέει φιλαράκι θα βγάλεις εσύ να μην βγάλει και το κράτος?

ΓιώργοςΤΤ
03/12/2020, 11:06
Τον αν θα καταστραφούν ή όχι οι πινακίδες είναι στο χέρι της εκάστοτε ΔΟΥ. Πχ Δ Θεσσαλονίκης που γεμίζει με πινακίδες, τις καταστρέφει. Όχι στους 12 μήνες, αφήνει συνήθως 18, αλλά τις καταστρέφει. Σε ΔΟΥ επαρχίας όπου διαμένω, θα βρεις πινακίδες από οχήματα που τέθηκαν σε ακινησία πριν 10 χρόνια.

ΓιώργοςΤΤ
03/12/2020, 11:07
Ο νόμος τους δίνει το δικαίωμα να τις καταστρέψουν, άσχετα αν αυτοί για τον οποιοδήποτε λόγο δεν το κάνουν.

Kickstart
03/12/2020, 12:38
ωραία αφού το λέτε, ετσι θα ναι...να ρωτήσω και κάτι άλλο λοιπόν.

σε περίπτωση που καταστραφούν τι γίνεται αν θες το όχημα να το βγάλεις από την ακινησία;

νέα πινακίδα απο την αρχή; και με τι χαρτί;

bulmont
03/12/2020, 12:49
ωραία αφού το λέτε, ετσι θα ναι...να ρωτήσω και κάτι άλλο λοιπόν.

σε περίπτωση που καταστραφούν τι γίνεται αν θες το όχημα να το βγάλεις από την ακινησία;

νέα πινακίδα απο την αρχή; και με τι χαρτί;


Νέες πινακίδες με το αντίστοιχο κόστος της πινακίδας συν τέλη κυκλοφορίας..
Χαρτί μάλλον (δεν το έχω κάνει - απ' ότι έχω ακούσει) βεβαίωση από εφορία γιά καταστροφή της παλιάς και έκδοση νέας

telegonos
03/12/2020, 13:27
ωραία αφού το λέτε, ετσι θα ναι...να ρωτήσω και κάτι άλλο λοιπόν.

σε περίπτωση που καταστραφούν τι γίνεται αν θες το όχημα να το βγάλεις από την ακινησία;

νέα πινακίδα απο την αρχή; και με τι χαρτί;

Όταν θα κάνεις την άρση ακινησίας, και θα έχει καταστραφεί η πινακίδα, σου δίνει επιτόπου η ΔΟΥ ένα χαρτί που λέει το καθέκαστο και την άδεια σου φυσικά.

Με αυτό το χαρτί που η ΔΟΥ λέει ότι καταστράφηκε η πινακίδα, και την άδεια σου, πας ΜΕΤΑ εσύ στο μηχανολογικό κι αιτείσαι νέα άδεια-πινακίδα, η έκδοση της οποίας είναι ΔΩΡΕΑΝ.

Το έχω κάνει δύο φορές στην δεκαετία 2010-2019

Φέτο, κάτι ακούστηκε ότι θα αλλάξει ο νόμος αυτός, και ότι στο εξής αν καταστραφεί η πινακίδα σε άνω των 18 μηνών σε ακινησία, στην άρση δεν θα δικαιούσαι πια το ΔΩΡΕΑΝ για την νέα, θα θέλει ένα 30ρι, αλλά δεν γνωρίζω αν ψηφίστηκε τελικά ή όχι.

Σε κάθε περίπτωση, αφού βγει η νέα άδεια-πινακίδα, ενημερώνουμε ΚΑΙ την ασφαλιστική μας, να μας αλλάξει το ασφαλιστήριο στην ΝΕΑ πινακίδα (κι αυτό δωρεάν φυσικά), αλλοιώς στο σύστημα η νέα άδεια-πινακίδα θα φαίνεται ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ.

borgiriadis1
03/12/2020, 19:37
https://www.ieidiseis.gr/oikonomia/item/70415-katathesi-pinakidon-ilektronika-afti-einai-i-efarmogi

Ακουσα την ειδηση σμρ σε πρωινη εκπομπη ενημερωσης.
Καλη μαγκια για να μην τραβιεσαι στην εφορια χωρις λογο.

BLiTzER
03/12/2020, 19:43
Ο νόμος τους δίνει το δικαίωμα να τις καταστρέψουν, άσχετα αν αυτοί για τον οποιοδήποτε λόγο δεν το κάνουν.

Για να τις καταστρέψουν, πρέπει κάποιος εκεί μέσα να κάνει κάτι.

doctor_john
03/12/2020, 19:54
Κουλαμάρα έχουν οι διεκπεραιωτές; όλη μέρα εκεί είναι..

bulmont
03/12/2020, 19:58
Κουλαμάρα έχουν οι διεκπεραιωτές; όλη μέρα εκεί είναι..

εχουν κολλήσει κι' αυτοί δημοσιουπαλληλίτιδα..........

doctoras
03/12/2020, 21:36
Αξίζει να σημειωθεί πώς εάν οι ιδιοκτήτες οχημάτων δεν έχουν επιλέξει να θέσουν το όχημά τους σε ακινησία, καταθέτοντας πινακίδες έως τις 31 Δεκεμβρίου, υποχρεούνται να πληρώσουν τα τέλη κυκλοφορίας μέχρι το τέλος του 2020. Η εκπρόθεσμη πληρωμή συνεπάγεται πρόστιμο στο 100% των τελών που αναλογούν στο όχημα.

Τι καταλαβαίνετε που δεν καταλαβαίνω εγω απο αυτο που γραψανε??
Δεν καταθέτω πινακιδες σημαίνει οτι εχω πληρωμενα τελη και ασφαλεια...γιατι να πληρωσω το διπλασιο τελων του 2020?

telegonos
03/12/2020, 22:00
Τι καταλαβαίνετε που δεν καταλαβαίνω εγω απο αυτο που γραψανε??
Δεν καταθέτω πινακιδες σημαίνει οτι εχω πληρωμενα τελη και ασφαλεια...γιατι να πληρωσω το διπλασιο τελων του 2020?

Για το 2021. Το τέλος ΠΡΟπληρώνεται κάθε χρόνο.

toyar
26/04/2021, 13:32
ενημερωση για αρση απο εφορια πριν λιγο...
η αναλογικοτητα των τελων δεν τους εχει παει ακομα
το 30αρι για νεα πινακιδα + το τρεξιμο στο υπουργειο ισχυει για τις πινακιδεςπεραν του ενος χρονου
προσωπικα για ενα 250αρι για 6 μηνες υπολογισα
- ασφαλεια 50+
- κτεο 25
-νεα πινακιδα 30
-τελη 11

STF
28/04/2021, 22:25
ενημερωση για αρση απο εφορια πριν λιγο...
η αναλογικοτητα των τελων δεν τους εχει παει ακομα
το 30αρι για νεα πινακιδα + το τρεξιμο στο υπουργειο ισχυει για τις πινακιδεςπεραν του ενος χρονου
προσωπικα για ενα 250αρι για 6 μηνες υπολογισα
- ασφαλεια 50+
- κτεο 25
-νεα πινακιδα 30
-τελη 11

To ίδιο και λιγότερο θα σου στοίχιζε να το έχεις κανονικά στη κυκλοφορία και τους 12 μήνες.

telegonos
28/04/2021, 23:10
To ίδιο και λιγότερο θα σου στοίχιζε να το έχεις κανονικά στη κυκλοφορία και τους 12 μήνες.

Πως προκύπτει αυτό;

toyar
29/04/2021, 03:10
ενταξει εγω εχω καταθεσει 2,5 χρονια
το 30αρι ειναι τραγικο αλλα τουλαχιστον τωρα με την ηλεκτρονικη καταθεση δεν θα ξαναχρειαστει

STF
29/04/2021, 17:01
Πως προκύπτει αυτό;

95 ευρώ στοιχίζει η ετήσια ασφάλιση στις περισσότερες εταιρείες, συν 22 τα τέλη κυκλοφορίας, σύνολο 117€. Το παλικάρι μαζί με την επανέκδοση πινακίδας πλήρωσε 91€, το ΚΤΕΟ θα το πλήρωνε όταν ερχόταν η συγκεκριμένη ημερομηνία η οποία μπορεί να ήταν τον Γενάρη, μπορεί να ήταν και τον Δεκέμβρη. Με την άρση ακινησίας όμως αν έχει περάσει η ημερομηνία -που θα έχει περάσει- πρέπει να περάσει εντός μηνός (αν θυμάμαι καλά).

Σε κάθε περίπτωση είναι λίγο τρελό από τη μια να σου ζητούν να καταθέσεις πινακίδες για να μη πληρώνεις "φόρους" και την επόμενη να σου ζητούν να πληρώσεις επανέκδοση επειδή αυτοί τα κάναν ρόιδο στη διαχείριση και δεν έχουν που να τις φυλάξουν και τις πηγαίνουν για καταστροφή.

STF
29/04/2021, 17:04
ενταξει εγω εχω καταθεσει 2,5 χρονια
το 30αρι ειναι τραγικο αλλα τουλαχιστον τωρα με την ηλεκτρονικη καταθεση δεν θα ξαναχρειαστει

Και ακόμη πιο τραγικό είναι για κάποιον ο οποίος κατέθεσε πινακίδες σε μια μοτοσυκλέτα 250cc, που τα πάγια έξοδα της έτσι και αλλιώς είναι μικρά και αν "αυτός" δε μπορεί να καλύψει αυτά τα πάγια έξοδα.... καταλαβαίνεις. Ο άλλος που κατέθεσε τις πινακίδες στο Cayene των "χ" χιλιάδων γλιτώνει χιλιάδες ευρώ από την ακινησία, ε δε θα του φαίνεται το ίδιο το 30άρι.

Θα καταλάβαινα ένα τέτοιο μέτρο για μικρό ή μεγάλο όχημα που είναι ακινητοποιημένο 5 χρόνια, αλλά στους 18 μήνες καταστροφή και πλήρωνε εσύ την επανέκδοση;

Όντως τουλάχιστον με την ηλεκτρονική κατάθεση εξομαλύνεται το πράγμα για τις μελλοντικές καταθέσεις πινακίδων.

telegonos
29/04/2021, 17:36
95 ευρώ στοιχίζει η ετήσια ασφάλιση στις περισσότερες εταιρείες, συν 22 τα τέλη κυκλοφορίας, σύνολο 117€. Το παλικάρι μαζί με την επανέκδοση πινακίδας πλήρωσε 91€, το ΚΤΕΟ θα το πλήρωνε όταν ερχόταν η συγκεκριμένη ημερομηνία η οποία μπορεί να ήταν τον Γενάρη, μπορεί να ήταν και τον Δεκέμβρη. Με την άρση ακινησίας όμως αν έχει περάσει η ημερομηνία -που θα έχει περάσει- πρέπει να περάσει εντός μηνός (αν θυμάμαι καλά).

Σε κάθε περίπτωση είναι λίγο τρελό από τη μια να σου ζητούν να καταθέσεις πινακίδες για να μη πληρώνεις "φόρους" και την επόμενη να σου ζητούν να πληρώσεις επανέκδοση επειδή αυτοί τα κάναν ρόιδο στη διαχείριση και δεν έχουν που να τις φυλάξουν και τις πηγαίνουν για καταστροφή.

H προσφατη αλλαγή στον νόμο που στο 18μηνο πρέπει να πληρώνεις αν έχει καταστραφεί η πινακίδα, είναι παράλογη. Είχε 20 χρόνια που δεν πλήρωνες ασχέτως χρόνου καταστροφής. Τέλος πάντων, αλλαγή που δεν θα έχει και πολύ νόημα, όταν οι ακινησίες σταδιακά θα μετατραπούν σε ηλεκτρονικές και οι πινακίδες θα είναι ασφαλείς στα σπίτια των κατόχων.

Πάντως τα νούμερα δεν βγαίνουν σε αυτό που λες. Για να πλήρωσε 30ρι, είχε τουλάχιστον 18 μήνες σε ακινησία. Άρα τουλάχιστον 18 μήνες ασφάλιση και τέλος ενάμισου χρόνου, ήτοι 150 ευρώ και 33 αντίστοιχα, σύνολο 183.

Αλλά και στον χρόνο να το υπολογίζουμε 100 ευρώ ασφάλεια + 22 ευρώ τέλος, σύνολο 122. Για την αντίστοιχη ακινησία του κόστισε 50 ασφάλεια, 30 πινακίδα, 11 τέλος, σύνολο 91.

122>91.

Το ΚΤΕΟ δε, απαλλάσεται υποχρέωσης το όχημα όσο είναι σε ακινησία, παρατείνοντας την δίχρονη αρχική διάρκεια αλλά και την επέτειο ελέγχου. Οπότε όσο κάθεται σε ακινησία γλυτώνει και ΚΤΕΟ κόστος, κάνοντας την διαφορά ακόμα μεγαλύτερη.

Αυτά όλα για ένα μικρό όχημα με 22 ευρώ ετήσιο τέλος και πολύ μικρή ασφάλιση, δεν βγαίνει αυτό που είπες, έστω και για λίγο. Αν πάμε σε μεγαλύτερα οχήματα, άρα μεγαλύτερες τιμές σε τέλη και ασφάλιση, η διαφορά εκτοξεύεται υπέρ του να μην ισχύει αυτό που έγραψες.

Επίσης δεν γίνεται πάντα καταστροφή πινακίδας, ανάλογα την ΔΟΥ, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην χρειαστεί το 30ρι.

Σε κάθε περίπτωση, είτε με κόστος νέας πινακίδας είτε όχι, η ακινησία ΓΛΥΤΩΝΕΙ λεφτά στον κάτοχο.

STF
29/04/2021, 17:57
H προσφατη αλλαγή στον νόμο που στο 18μηνο πρέπει να πληρώνεις αν έχει καταστραφεί η πινακίδα, είναι παράλογη. Είχε 20 χρόνια που δεν πλήρωνες ασχέτως χρόνου καταστροφής. Τέλος πάντων, αλλαγή που δεν θα έχει και πολύ νόημα, όταν οι ακινησίες σταδιακά θα μετατραπούν σε ηλεκτρονικές και οι πινακίδες θα είναι ασφαλείς στα σπίτια των κατόχων.

Πάντως τα νούμερα δεν βγαίνουν σε αυτό που λες. Για να πλήρωσε 30ρι, είχε τουλάχιστον 18 μήνες σε ακινησία. Άρα τουλάχιστον 18 μήνες ασφάλιση και τέλος ενάμισου χρόνου, ήτοι 150 ευρώ και 33 αντίστοιχα, σύνολο 183.

Αλλά και στον χρόνο να το υπολογίζουμε 100 ευρώ ασφάλεια + 22 ευρώ τέλος, σύνολο 122. Για την αντίστοιχη ακινησία του κόστισε 50 ασφάλεια, 30 πινακίδα, 11 τέλος, σύνολο 91.

122>91.

Το ΚΤΕΟ δε, απαλλάσεται υποχρέωσης το όχημα όσο είναι σε ακινησία, παρατείνοντας την δίχρονη αρχική διάρκεια αλλά και την επέτειο ελέγχου. Οπότε όσο κάθεται σε ακινησία γλυτώνει και ΚΤΕΟ κόστος, κάνοντας την διαφορά ακόμα μεγαλύτερη.

Αυτά όλα για ένα μικρό όχημα με 22 ευρώ ετήσιο τέλος και πολύ μικρή ασφάλιση, δεν βγαίνει αυτό που είπες, έστω και για λίγο. Αν πάμε σε μεγαλύτερα οχήματα, άρα μεγαλύτερες τιμές σε τέλη και ασφάλιση, η διαφορά εκτοξεύεται υπέρ του να μην ισχύει αυτό που έγραψες.

Επίσης δεν γίνεται πάντα καταστροφή πινακίδας, ανάλογα την ΔΟΥ, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην χρειαστεί το 30ρι.

Σε κάθε περίπτωση, είτε με κόστος νέας πινακίδας είτε όχι, η ακινησία ΓΛΥΤΩΝΕΙ λεφτά στον κάτοχο.

Μάλλον δεν διάβασες καλά. Τα 95 ευρώ είναι μια μέση τιμή για μια ετήσια ασφάλιση. Επειδή πιάνεις τα άκρα θα μπορούσα να σου πω πως υπάρχουν και φθηνότερες κάτω από τα 90 ευρώ. Το αποτέλεσμα που έβγαλα είναι 117 ευρώ. Επίσης... αν διαβάσεις παρακάτω (επόμενο σχόλιο μου) θα καταλάβαινες ότι το σχόλιο αφορά αυτήν την κατηγορία των μικρών κυβισμών οπότε για τα μεγαλύτερα μάντεψε... συμφωνούμε.

Τέλος... εγώ έγραψα ξεκάθαρα για ετήσια χρήση (12 μήνες είναι αυτό) και έτσι είναι το σωστό και όχι για 18μηνη. Αν θέλεις να το βάλουμε στη 18μηνη χρήση θα σου απαντήσω πως το πιθανότερο είναι ότι όταν απέσυρε ο συνάδελφος τη μηχανή στους 6 μήνες είχε ήδη πληρώσει για ΟΛΟ το τότε τρέχον έτος.

Για το ΚΤΕΟ είναι κάπως μπερδεμένη υπόθεση εργασίας. Αν θέλεις στο αναλύω ότι η υπόθεση αυτή είναι: "ναι μεν αλλά".

telegonos
29/04/2021, 18:01
Μάλλον δεν διάβασες καλά. Τα 95 ευρώ είναι μια μέση τιμή για μια ετήσια ασφάλιση. Επειδή πιάνεις τα άκρα θα μπορούσα να σου πω πως υπάρχουν και φθηνότερες κάτω από τα 90 ευρώ. Το αποτέλεσμα που έβγαλα είναι 117 ευρώ. Επίσης... αν διαβάσεις παρακάτω (επόμενο σχόλιο μου) θα καταλάβαινες ότι το σχόλιο αφορά αυτήν την κατηγορία των μικρών κυβισμών οπότε για τα μεγαλύτερα μάντεψε... συμφωνούμε.

Τέλος... εγώ έγραψα ξεκάθαρα για ετήσια χρήση (12 μήνες είναι αυτό) και έτσι είναι το σωστό και όχι για 18μηνη. Αν θέλεις να το βάλουμε στη 18μηνη χρήση θα σου απαντήσω πως το πιθανότερο είναι ότι όταν απέσυρε ο συνάδελφος τη μηχανή στους 6 μήνες είχε ήδη πληρώσει για ΟΛΟ το τότε τρέχον έτος.

Για το ΚΤΕΟ είναι κάπως μπερδεμένη υπόθεση εργασίας. Αν θέλεις στο αναλύω ότι η υπόθεση αυτή είναι: "ναι μεν αλλά".

Δεν υπάρχουν ούτε άκρα, ούτε ναι μεν αλλά. Είπες κάτι, με τις δικές σου υποθέσεις το μέτρησα, δεν βγαίνει. EOF

STF
29/04/2021, 18:04
Δεν υπάρχουν ούτε άκρα, ούτε ναι μεν αλλά. Είπες κάτι, με τις δικές σου υποθέσεις το μέτρησα, δεν βγαίνει. EOF

Δεν υπήρχε καμία πιθανότητα να βγει, το ξέρω αυτό.

borgiriadis1
02/05/2021, 18:44
Πάντως εγώ για 250cc πριν κάνα μήνα έβγαλα ετήσια ασφάλεια με 63€. Just saying