PDA

View Full Version : Windows 8 προβλημα δεν μπουτάρουν



BoSS_Man*
28/10/2015, 12:56
Χθες ξαφνικά τα Windows 8 που είχα σταμάτησαν να μπουτάρουν, τα έχω εγκαταστήσει στον SSD δίσκο που έχω, το θέμα είναι ότι έχω κάποια αρχεία μέσα που θέλω να τα πάρω και δεν μπορώ, πως γίνεται να φτιάξω τώρα ή να πάρω τα αρχεία μου; Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή

George_Sp
28/10/2015, 13:01
Σταθερό ή λάπτοπ? 2ος υπολογιστής υπάρχει?
Σου γράφει σε μαύρη οθόνη κάποιο μήνυμα? Ή απλά μαύρη οθόνη ενώ το λαμπάκι του σκληρού δείχνει οτι δουλεύει και δεν ακούγεται ήχος έναρξης windows?

έχεις ξεχάσει κάνα usb στικάκι ή άλλο εξωτερικό δίσκο κουμπωμένο επάνω και μπέρδεψε το boot order?

bios μπαίνεις να ορίσεις σωστά σαν 1ο boot item τον SSD?

ποιο μοντέλο SSD?

BoSS_Man*
28/10/2015, 13:06
Να τος να τος !!! :D

Λοιπόν είναι σταθερός, είχε 2 δίσκους τον έναν τον έβγαλα και άφησα τον SSD .

Το πρόβλημα είναι ότι εκεί που είναι το εικονίδιο του Windows που μπουταρει για αν μπεις τα λαμπάκια στο πληκτρολόγιο σβήνουν και βγάζει μια οθόνη

343748


Samsung SSD 850 EVO 120GB

George_Sp
28/10/2015, 13:13
Έχει βγει firmware upgrade για τη συγκεκριμένη σειρά Samsung SSD's που παρουσίασαν σοβαρό πρόβλημα και νέκρωναν. Μάλλον δεν είχες ενημερωθεί και δεν τον πρόλαβες.
Δυστυχώς δεδομένα γιοκ. To μοναδικό μειονέκτημα των SSD's προς το παρόν λόγω flash memory blocks είναι οτι σε περίπτωση προβλήματος η ανάκτηση είναι αδύνατη.

Τα βήματα για να δεις αν νέκρωσε τελείως ή αν το πρόβλημα είναι στην αρχή του είναι να τον κουμπώσεις σε 2ο υπολογιστή με εξωτερική θήκη usb και να τρέξεις το διαγνωστικό της Samsung.

http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/uk/html/support/downloads.html

Σε περίπτωση που δεν αναγνωρίζεται καν.....δίσκος τέλος και τον στέλνεις για επιστροφή μιας και η εγγύηση είναι 3ετής και είσαι σίγουρα μέσα.
Σε περίπτωση που αναγνωρίζεται δεδομένα γιοκ αλλά με φλασάρισμα το τελευταίο firmware θα δουλέψει ξανά.

nnikkos
28/10/2015, 13:26
Αυτός που έβγαλες είναι αυτός που είχε τα windows πριν; Ίσως πρέπει να αλλάξεις την σειρά του boot στο bios.
Για να πάρεις τα αρχεία, μια λύση είναι να πάεις μια θήκη για να μετατρέψεις τον σκληρό σου σε εξωτερικό και έτσι να πάρεις τα αρχεία σου
http://www.skroutz.gr/c/667/external-cases-usb.html?from=catspan&keyphrase=3.5+%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B7

BoSS_Man*
28/10/2015, 13:32
Αυτός που έβγαλες είναι αυτός που είχε τα windows πριν; Ίσως πρέπει να αλλάξεις την σειρά του boot στο bios.
Για να πάρεις τα αρχεία, μια λύση είναι να πάεις μια θήκη για να μετατρέψεις τον σκληρό σου σε εξωτερικό και έτσι να πάρεις τα αρχεία σου
http://www.skroutz.gr/c/667/external-cases-usb.html?from=catspan&keyphrase=3.5+%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B7

Αυτός που έβγαλα είχε άλλα αρχεία, το boot δείχνει σωστά. Η μόνη λύση είναι η θήκη πλεόν αρα ρε γαμώτο

nnikkos
28/10/2015, 13:33
Επίσης μπορεί οι σκληροί σου δίσκοι να ήταν ρυθμισμένοι ως RAID, οπότε πρέπει να αλλάξεις την ρύθμιση από το BIOS

George_Sp
28/10/2015, 13:35
Επίσης μπορεί οι σκληροί σου δίσκοι να ήταν ρυθμισμένοι ως RAID, οπότε πρέπει να αλλάξεις την ρύθμιση από το BIOS


Το παλικάρι γράφει οτι έχει εγκαταστήσει το λειτουργικό στον SSD. Ας μην ξεφεύγουμε με συστοιχίες και λοιπά :)

nnikkos
28/10/2015, 13:38
Το παλικάρι γράφει οτι έχει εγκαταστήσει το λειτουργικό στον SSD. Ας μην ξεφεύγουμε με συστοιχίες και λοιπά :)

Eννοούσα οτι μπορεί να ήταν ρυθμισμένο πριν βάλει τον SSD ως RAID, και να έμεινε η ρυθμιση και μετά τον SSD.Οπότε δεν μπορεί να βρεί δυο ίδιους σκληρούς... Μου έχει τύχει :)

George_Sp
28/10/2015, 13:39
Eννοούσα οτι μπορεί να ήταν ρυθμισμένο πριν βάλει τον SSD ως RAID, και να έμεινε η ρυθμιση και μετά τον SSD.Οπότε δεν μπορεί να βρεί δυο ίδιους σκληρούς... Μου έχει τύχει :)

Μα αφού έμπαινε κανονικά και ξαφνικά παρουσιάστηκε δε γίνεται αυτό που λες. Αν είχε μπει στο bios και είχε αλλάξει ρυθμίσεις δίσκων θα το είχε αναφέρει.


Χθες ξαφνικά τα Windows 8 που είχα σταμάτησαν να μπουτάρουν, τα έχω εγκαταστήσει στον SSD δίσκο που έχω,

nnikkos
28/10/2015, 13:55
Μα αφού έμπαινε κανονικά και ξαφνικά παρουσιάστηκε δε γίνεται αυτό που λες. Αν είχε μπει στο bios και είχε αλλάξει ρυθμίσεις δίσκων θα το είχε αναφέρει.
Ναι έχεις δίκαιο , νομιζα ότι από την αρχή έγινε ...

BoSS_Man*
28/10/2015, 14:00
Είχα μια θήκη που λέει

MOBILE STORAGE SOLUTION
2.5" EXTERNAL ENCLOSURE

Έβαλα τον δίσκο μέσα τίποτα, δεν αναγνωρίζει τίποτα.

George_Sp
28/10/2015, 14:10
RIP

BoSS_Man*
28/10/2015, 14:14
Μήπως η θήκη δεν είναι για SSD την είχα πάρει πριν αρκετά χρόνια; Πάντως το λαμπάκι ανάβει κανονικά αλλά τίποτα άλλο.

Τώρα ο σκληρός τι γίνεται κάνω reformat ή πάει για αλλαγή;

George_Sp
28/10/2015, 14:16
Ο ssd δεν έχει διάφορες στην τοποθέτηση. Είναι νεκρός. Rip και αλλαγή σε εγγύηση

BoSS_Man*
28/10/2015, 14:39
Έγινε θαύμα δεν ξέρω τι τον έβαλα και τον ξανα έβαλα στην θήκη και το αναγνώρισε παίρνω τα αρχεία

:D

George_Sp
28/10/2015, 14:41
Έγινε θαύμα δεν ξέρω τι τον έβαλα και τον ξανα έβαλα στην θήκη και το αναγνώρισε παίρνω τα αρχεία

:D

Ωραίος. Αφού πάρεις τα αρχεία φλασαρε τον

BoSS_Man*
28/10/2015, 14:44
Ωραίος. Αφού πάρεις τα αρχεία φλασαρε τον

Μου δείχνει τον σκληρό γεμάτο, τι είναι αυτό πάλι; Είχα 40GB free, λες να είναι ιος ή κάτι τέτοιο; Αλλά γιατί μετά από τόσες προσπάθειες αναγνωρίστηκε;

George_Sp
28/10/2015, 14:48
Μου δείχνει τον σκληρό γεμάτο, τι είναι αυτό πάλι; Είχα 40GB free, λες να είναι ιος ή κάτι τέτοιο; Αλλά γιατί μετά από τόσες προσπάθειες αναγνωρίστηκε;

Αυτά είναι κάπως δύσκολο να απαντηθούν μέσω φόρουμ. Ιός δε νομίζω. Ίσως είναι bug λόγω του προβληματικό firmware

BoSS_Man*
28/10/2015, 14:52
Αυτά είναι κάπως δύσκολο να απαντηθούν μέσω φόρουμ. Ιός δε νομίζω. Ίσως είναι bug λόγω του προβληματικό firmware

Κατά την γνώμη σου να το πάω πίσω; Γιατί αν είναι να ξαναγίνει αυτό πάλι είναι μεγάλη ταλαιπωρία, δεν γίνεται να το ξανακάνω να δουλέψει κάπως;

George_Sp
28/10/2015, 14:56
Αν δε φλασαρεις το διορθωμένο firmware δε κανεις τιποτα. πήγαινε τον πίσω. Αν σου συστήσουν αλλαγή πάρε τον 850εβο ή 840προ

borbos
28/10/2015, 15:10
Κατι σου εκανε ερωτσ (για να μηντο πω αλλιως) στο παρτισιον.Περνε οτι μπορεις

DrEvil
28/10/2015, 15:39
Μου δείχνει τον σκληρό γεμάτο, τι είναι αυτό πάλι; Είχα 40GB free, λες να είναι ιος ή κάτι τέτοιο; Αλλά γιατί μετά από τόσες προσπάθειες αναγνωρίστηκε;
Προφανως τα Memory dumps γιομοσανε τον ελευθερο χωρο.

Diagnostics & flash οπως ειπε κι ο George.
Κι αφου εχεις τα δεδομενα σου, ολα καλα.

BoSS_Man*
28/10/2015, 16:37
Αν δε φλασαρεις το διορθωμένο firmware δε κανεις τιποτα. πήγαινε τον πίσω. Αν σου συστήσουν αλλαγή πάρε τον 850εβο ή 840προ

Οταν λες φλασαρω εννοεις φορματ σωστα;

George_Sp
28/10/2015, 16:50
Οταν λες φλασαρω εννοεις φορματ σωστα;

ρε αδερφέ διάβασες προσεκτικά όσα σου γραψα εξαρχής?

BoSS_Man*
28/10/2015, 16:59
ρε αδερφέ διάβασες προσεκτικά όσα σου γραψα εξαρχής?

Σωστος


Έχει βγει firmware upgrade για τη συγκεκριμένη σειρά Samsung SSD's που παρουσίασαν σοβαρό πρόβλημα και νέκρωναν.

http://www.samsung.com/global/busine...downloads.html

Σε περίπτωση που αναγνωρίζεται δεδομένα γιοκ αλλά με φλασάρισμα το τελευταίο firmware θα δουλέψει ξανά.

BoSS_Man*
28/10/2015, 17:18
Μήπως κάνω κάτι λάθος; Το βάζω στο πρόγραμμα αλλά firware update δεν με αφήνει να κάνω επίσης εδώ

http://www.samsung.com/global/busine...downloads.html

για Samsung SSD 850 EVO δεν έχει κάποιο firmware update για το 850

George_Sp
28/10/2015, 17:31
Ανέβασε μια φωτογραφία από το διαγνωστικό Samsung και την κατάσταση του δίσκου.

BoSS_Man*
28/10/2015, 17:35
Ανέβασε μια φωτογραφία από το διαγνωστικό Samsung και την κατάσταση του δίσκου.

343761

George_Sp
28/10/2015, 20:00
Την εγκατάσταση του SSD στο κουτί μόνος σου την έκανες? Ρωτάω μήπως δεν έχεις κουμπώσει σωστά τα καλώδια Sata και Power από το δίσκο και προς τη μητρική, ή κάποιο καλώδιο να έχει τσακίσει και να δημιουργεί προβλήματα στη μεταφορά των δεδομένων (άρα και τη μπλε οθόνη)

borbos
28/10/2015, 20:31
Αυτες δεν ειναι επιδοσεις SSD man. Καλα στα λεει ο George_Sp.
Τσεκ το καλωδιο, που ειναι κουμπωμενο στο mobo, δες και το bios μπας και εχει γυρισει σε default και δεν παιζει το AHCI αν εχει παλιο.

George_Sp
28/10/2015, 20:38
Αυτες δεν ειναι επιδοσεις SSD man. Καλα στα λεει ο George_Sp.
Τσεκ το καλωδιο, που ειναι κουμπωμενο στο mobo, δες και το bios μπας και εχει γυρισει σε default και δεν παιζει το AHCI αν εχει παλιο.

τα νούμερα που βλέπεις είναι σε σύνδεση USB και είναι φυσιολογικότατα. Το να χάσει όμως το boot device μαρτυρά ή corrupted data ή κάποιο άλλο θέμα με τη μητρική, π.χ. sata controller.

Αν ο δίσκος αποκλειστεί οτι έχει πρόβλημα πάμε σε
1) έλεγχο καλωδίωσης (μισοκουμπωμένο-τραυματισμένο)
2) πρόβλημα τροφοδικού
3) μητρική πλακέτα στο σημείο του controller.

BoSS_Man*
28/10/2015, 22:31
Σας γράφω από το καινούριο υπολογιστή :D Ευτυχώς δεν έχασα κανένα αρχείο και επιτέλους ξεφορτώθηκα τα άθλια Windows 8.1 !!! Όλα εγκαταστήθηκαν όπως πρέπει


343785


Πριν είχα το ίδιο firmware

343786


Δεν την έκανα την εγκατάσταση hardware του υπολογιστή μόνος μου.

1) Από ότι είδα όχι
2) Δεν νομίζω Τάκη, αλλά πως θα το σιγουρέψουμε 100%;
3) Πως θα το κοιτάξω;

George_Sp
28/10/2015, 22:36
ο δίσκος δείχνει εντάξει με αυτά τα νούμερα....
κάτι άλλο παίζει.

για να ελέγξεις τροφοδοτικό πρέπει να πάρεις πολύμετρο να μετρήσεις σε ένα άδειο 4πινο τη στιγμή που λειτουργεί ο υπολογιστής με κάτι βαρύ ή να κουμπώσεις ένα tester. Αν δε ξέρεις ή δεν έχεις tester άστο καλύτερα και πες μου απλά τι έχεις απο
επεξεργαστή
κάρτα γραφικών
δίσκους
τροφοδικό
(πλήρη στοιχεία όχι σκέτο 3.2Ghz 2δίσκους και 500watts τροφοδοτικό.) να δούμε αν αντέχει το τροφοδικό ή αν είναι κανένα no name.
τον sata controller αν εχει προβλημα δε μπορεις να τον ελέγξεις ή να τον φτιάξεις...απλά πάει για αλλαγή η μητρική

BoSS_Man*
28/10/2015, 22:41
Το τροφοδοτικό είναι σίγουρο ότι μπορεί να το αντέξει ο Η/Υ και όχι μόνο :) δεν είναι εκεί σίγουρα το θέμα.

Εγώ πιστεύω ότι ο λόγος μπορεί να είναι κάποιος ιος, θα πρέπει να βρω το tester και να δοκιμάσω.

Για sata controller πώς κάνεις διάγνωση;

GFawkes
29/10/2015, 09:37
Για να μην ανοιγω νεο θεμα...


προ 1 εβδομαδας εκανε παλι(!) update ασφαλειας στα Win8 και εκτοτε εχασα 40gb απο τον ssd δισκο μου

δλδ απο 120 free 80free.
Εκανα disk cleanup/remove temp/remove backup (εχω οριτζιναλ σε αλλο δισκο) και παλι τα ιδια

παιζει να ειναι καποιο μαλακισμενο update των 8 που να εχει να κανει με τους δισκους SSD;

καθε ιδεα/μ@λ@κι@ καλοδεχουμενη ως microsoft εξηγηση!!

McGyver
29/10/2015, 09:44
Για να μην ανοιγω νεο θεμα...


προ 1 εβδομαδας εκανε παλι(!) update ασφαλειας στα Win8 και εκτοτε εχασα 40gb απο τον ssd δισκο μου

δλδ απο 120 free 80free.
Εκανα disk cleanup/remove temp/remove backup (εχω οριτζιναλ σε αλλο δισκο) και παλι τα ιδια

παιζει να ειναι καποιο μαλακισμενο update των 8 που να εχει να κανει με τους δισκους SSD;

καθε ιδεα/μ@λ@κι@ καλοδεχουμενη ως microsoft εξηγηση!!

Ξεκίνα απ' εδώ...
https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn251565.aspx

GFawkes
29/10/2015, 09:58
Ξεκίνα απ' εδώ...
https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn251565.aspx

:beer:

θα το τσεκαρω

BLiTzER
29/10/2015, 10:01
Αφού έχετε win8 αυθεντικά, απ'ότι καταλαβαίνω, γιατί δεν αναβαθμίζετε σε 10, τα οποία, αν και όχι τέλεια, είναι πολύ καλύτερο λειτουργικό;

George_Sp
29/10/2015, 10:05
Το τροφοδοτικό είναι σίγουρο ότι μπορεί να το αντέξει ο Η/Υ και όχι μόνο :) δεν είναι εκεί σίγουρα το θέμα.

Εγώ πιστεύω ότι ο λόγος μπορεί να είναι κάποιος ιος, θα πρέπει να βρω το tester και να δοκιμάσω.

Για sata controller πώς κάνεις διάγνωση;


Λυπάμαι αλλά δε θέλεις να συνεργαστείς με τις ερωτήσεις που σου κάνω. Παραιτούμαι :)

GFawkes
29/10/2015, 10:20
Αφού έχετε win8 αυθεντικά, απ'ότι καταλαβαίνω, γιατί δεν αναβαθμίζετε σε 10, τα οποία, αν και όχι τέλεια, είναι πολύ καλύτερο λειτουργικό;

:bawl:
:a9:
:priest:


Μαλλον οτι χειροτερο υπαρχει και εχει βγει απο τον καιρο των millenium!!!

George_Sp
29/10/2015, 10:22
:bawl:
:a9:
:priest:


Μαλλον οτι χειροτερο υπαρχει και εχει βγει απο τον καιρο των millenium!!!

Τα 10 ή τα 8?

BLiTzER
29/10/2015, 10:22
Μαλλον οτι χειροτερο υπαρχει και εχει βγει απο τον καιρο των millenium!!!

Όχι, αυτά είναι τα 8. Αλλά οκ, αφού επιμένεις, κάτι θα ξέρεις παραπάνω :)

GFawkes
29/10/2015, 10:33
Τα 10 ή τα 8?

ta 10

GFawkes
29/10/2015, 10:36
Όχι, αυτά είναι τα 8. Αλλά οκ, αφού επιμένεις, κάτι θα ξέρεις παραπάνω :)
Μπα οχι ρε συ

τι να ξερω...

οτι διαβαζω στα φορουμ μονο...

George_Sp
29/10/2015, 10:36
ta 10

Είσαι 110% λάθος. Τα 10 είναι εξαιρετικά. Τα 8 ήταν το πρόβλημα που λύθηκε αρκετά καλά με την έλευση του 8.1 και τελειοποιήθηκε με τα 10.

GFawkes
29/10/2015, 10:41
Είσαι 110% λάθος. Τα 10 είναι εξαιρετικά. Τα 8 ήταν το πρόβλημα που λύθηκε αρκετά καλά με την έλευση του 8.1 και τελειοποιήθηκε με τα 10.

Ηταν τοσο καλα τα 8.1 που η version Πηγε κατευθειαν στα 10...τα 9 καπου χαθηκαν στην πορεια...

8.1 εχω...και δεν σκοπευω να ανεβω για χρονια...

ασε που ειναι free upgrade για τον 1ο χρονο....μετα ...πληρωνεις....ακουσα.

Ισχυει;

BLiTzER
29/10/2015, 10:42
Ισχύει, αλλά όχι όπως το κατάλαβες. Αν εγκαταστήσεις τα 10 μέσα στο έτος που προσφέρονται δωρεάν, είναι δικά σου για πάντα. Αν περάσει το έτος, πληρώνεις για την εγκατάστασή τους.

GFawkes
29/10/2015, 10:44
Αυτο ακριβως με προβληματιζει.....


βλεπεις η microsoft δεν ειναι και η πιο....αξιοπιστη....

BLiTzER
29/10/2015, 10:44
Δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους, προφανώς. Το να έχουν μόνο μία πλατφόρμα να υποστηρίζουν, αντί 15, είναι τεράστιο κίνητρο.

McGyver
29/10/2015, 10:44
Είσαι 110% λάθος. Τα 10 είναι εξαιρετικά. Τα 8 ήταν το πρόβλημα που λύθηκε αρκετά καλά με την έλευση του 8.1 και τελειοποιήθηκε με τα 10.

Δεν έχεις high DPI configuration να υποθέσω :D...

BLiTzER
29/10/2015, 10:48
Δεν έχεις high DPI configuration να υποθέσω :D...

Είναι χειρότερα τα 10 από τα 8 σε αυτό; Νομίζω, ίσα-ίσα, έχει υπάρξει βελτίωση, έστω κι αν πρέπει να σετάρεις manually.

George_Sp
29/10/2015, 10:51
Δεν έχεις high DPI configuration να υποθέσω :D...

Νάτος ο λεφτάς με την Ultra HD οθόνη :D

1920x1080 μίστερ. Και η άποψη που θεωρώ άριστα τα 10 είναι με βάση το μέσο όρο των χρηστών που τα δουλεύουν.

Τώρα αν εσύ θες να δουλεύεις στα 440ppi και πάνω γιατί έχεις τέτοια οθονάρα και σου δείχνει στις γραμματοσειρές ότι να ναι, υπάρχουν τρόποι να τα βελτιώσεις αλλά είναι γνωστό θέμα στη πιάτσα και θα φτιαχτεί :lol:


Πέρα από τη πλάκα τα 10 είναι πάρα πολύ καλά και με φοβερές λειτουργίες. Τα δοκιμάζω ήδη 1μήνα πριν βγουν και πλέον τα βάζω και σε πελάτες χωρίς φόβο. Καλύτερα από τα 8.1, απείρως καλύτερα από τα 8, και προφανώς το ίδιο σταθερά και αξιόπιστα με τα 7 που πλέον είναι τα νέα XP λόγω γήρατος.

McGyver
29/10/2015, 10:58
Είναι χειρότερα τα 10 από τα 8 σε αυτό; Νομίζω, ίσα-ίσα, έχει υπάρξει βελτίωση, έστω κι αν πρέπει να σετάρεις manually.


Νάτος ο λεφτάς με την Ultra HD οθόνη :D

1920x1080 μίστερ. Και η άποψη που θεωρώ άριστα τα 10 είναι με βάση το μέσο όρο των χρηστών που τα δουλεύουν.

Τώρα αν εσύ θες να δουλεύεις στα 440ppi και πάνω γιατί έχεις τέτοια οθονάρα και σου δείχνει στις γραμματοσειρές ότι να ναι, υπάρχουν τρόποι να τα βελτιώσεις αλλά είναι γνωστό θέμα στη πιάτσα και θα φτιαχτεί :lol:

Πέρα από τη πλάκα τα 10 είναι πάρα πολύ καλά και με φοβερές λειτουργίες. Τα δοκιμάζω ήδη 1μήνα πριν βγουν και πλέον τα βάζω και σε πελάτες χωρίς φόβο. Καλύτερα από τα 8.1, απείρως καλύτερα από τα 8, και προφανώς το ίδιο σταθερά και αξιόπιστα με τα 7 που πλέον είναι τα νέα XP λόγω γήρατος.

Σιγά την Ultra HD...
1920 X 1080 αλλά σε 14 ίντσες.

Μέχρι να φτιάξει η Microsoft τα δικά της applications (λέγε με MMC) ούτως ώστε να είναι high DPI aware ή να δίνει περισσότερες επιλογές scaling στα 10 τα 8.1 μένουν...

Καλά τα Windows 10 για τον πολύ τον κόσμο που δεν το πολυψειρίζει, αλλά για κάποιους πιο ψαγμένους έχουν ακόμη δρόμο για να ωριμάσουν.

My €0,02.

George_Sp
29/10/2015, 11:02
Σιγά την Ultra HD...
1920 X 1080 αλλά σε 14 ίντσες.

Μέχρι να φτιάξει η Microsoft τα δικά της applications (λέγε με MMC) ούτως ώστε να είναι high DPI aware ή να δίνει περισσότερες επιλογές scaling στα 10 τα 8.1 μένουν...

Καλά τα Windows 10 για τον πολύ τον κόσμο που δεν το πολυψειρίζει, αλλά για κάποιους πιο ψαγμένους έχουν ακόμη δρόμο για να ωριμάσουν.

My €0,02.

FullHD σε 14ίντσες...γιατί καλό μου παλικάρι? :cry:

Δε σου δίνω άδικο σε αυτά που λες. Είναι όμως αρκετά καλή η δουλειά που έχει γίνει στα 10. Προφανώς πάντα υπάρχουν θέματα σε κάτι νέο που όμως η συμπεριφορά της Microsoft δείχνει οτι ακούει τα παράπονα και βελτιώνει συνεχώς.
Και ξαναλέω. Για τον μέσο χρήστη τα 10 είναι εξαίσια. Για όσους θέλουν να κάνουν πιο συγκεκριμένες δουλειές υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης αλλά σιγά σιγά διορθώνονται όλα.

BoSS_Man*
29/10/2015, 11:03
Για να μην ανοιγω νεο θεμα...


προ 1 εβδομαδας εκανε παλι(!) update ασφαλειας στα Win8 και εκτοτε εχασα 40gb απο τον ssd δισκο μου

δλδ απο 120 free 80free.
Εκανα disk cleanup/remove temp/remove backup (εχω οριτζιναλ σε αλλο δισκο) και παλι τα ιδια

παιζει να ειναι καποιο μαλακισμενο update των 8 που να εχει να κανει με τους δισκους SSD;

καθε ιδεα/μ@λ@κι@ καλοδεχουμενη ως microsoft εξηγηση!!


Αυτό έγινε και σε έμενα, μόλις έκανα update όλα έσβησαν. Δεν χρειάζεται να λυπάσαι Γιώργο τα κοίταξα όλα σήμερα, μετρήσεις οκ, καλώδια οκ, η μητρική οκ!

Όπως φαίνεται το update μας έκανε ζημιά, ποτέ ξανα windows 8.1 άντε γεια!

343792

BLiTzER
29/10/2015, 11:05
Καλά τα Windows 10 για τον πολύ τον κόσμο που δεν το πολυψειρίζει, αλλά για κάποιους πιο ψαγμένους έχουν ακόμη δρόμο για να ωριμάσουν.

My €0,02.

Καλά, αυτό είναι γεγονός. Μιλάμε για το λειτουργικό που κατασκευάστηκε με σκοπό να ενοποιήσει όλες τις συσκευές που τρέχουν MS OS. Ένα λειτουργικό που απευθύνεται τόσο σε χρήστες PC, όσο και κινητών και tablets. Τι περίμενες; :P Παρ'όλα αυτά, εγώ δε μπορώ να αντέξω ούτε δευτερόλεπτο τα 8. Τα 7 ήταν ίσως το καλύτερο λειτουργικό της MS που είχα τρέξει ποτέ. Το τελευταίο που πλησίαζε σε αυτό το επίπεδο (για home user) ήταν τα 2k. Κι αν δεν έκανε αυτή την έξυπνη, ομολογουμένως, κίνηση του δωρεάν η MS, θα είχα 7 για πολλά χρόνια ακόμα.

George_Sp
29/10/2015, 11:06
εσύ ο από πάνω μη χαίρεσαι. θα σου χακάρω το πισι και θα σου βάλω 10άρια όταν θα κάνεις σούζες στην αυλή :lol:

McGyver
29/10/2015, 11:06
FullHD σε 14ίντσες...γιατί καλό μου παλικάρι? :cry:

Γιατί (α) έχω αρκετά καλή όραση για να παίζω στο 125% scaling και να έχω περισσότερο real estate, (β) γιατί η τιμή του laptop ήταν super και (γ) γιατί μπορώ.

:D

George_Sp
29/10/2015, 11:07
Γιατί (α) έχω αρκετά καλή όραση για να παίζω στο 125% scaling και να έχω περισσότερο real estate, (β) γιατί η τιμή του laptop ήταν super και (γ) γιατί μπορώ.

:D

σνιφ....θέλω καινούρια γυαλιά.....σνιφ :cry:



:beer:

BoSS_Man*
29/10/2015, 11:08
Ξέχασα παιδιά να το γράψω πριν, ευχαριστώ σε όσους απαντήσαν στο θέμα μου :beer:

sniper
29/10/2015, 11:28
Case closed.

(Aν και με τις γελοιότητες της MS προβλέπω να ανοίγουν στο μέλλον κι άλλα όμορφα).