PDA

View Full Version : Αγορα πρωτης μηχανης



jaizzmee
29/10/2015, 02:16
Καλημερα-σπερα σε ολους.Θα μπω κατευθειαν στο θεμα ,μολις εγινα 18 και δινω για διπλωμα ,θα ηθελα να αγορασω μια μηχανη 125 cc και οχι παπακι γιατι τα συχενομαι .Μετα απο πραγματικα πολυ ψαξιμο ειμαι αναμεσα σε 2.Πρωτη ειναι η honda cbf και η δευτερη ειναι παλι honda και συγκεκριμενα η cbr ,φυσικα αν εχετε καποια αλλη να προτεινετε οκ απλα προσπαθω να μπορω να την βρω μεταχειρισμενη το πολυ 1.400 ευρω.Ποια θα μου προτεινατε για πρωτη μηχανη ? ο σκοπος που την θελω ειναι κυριος για πανε ελα στην θεσσαλονικη και καμια βολτα μια στο τοσο μεχρι και 100 χλμ(κανα μπανιο το καλοκαιρι).Ακουω γνωμες μιας που οι δικες μου γνωσεις πανω στην μηχανη ειναι ελαχιστες .Ευχαριστω εκ των προτερων :D

leftos
29/10/2015, 08:24
Αυτ τα δυο ειναι τα μηχανακια που παιζουν περισσοτερο στα 125.
Το cbr ειναι πιο γρηγορο το cbf πιο ανετο.
Υπαρχει επισης το sym wolf 125 που δυσκολα βρισκεις μεταχειρισμενο ειναι αξιοπιστα ομως.
Και το Panther της daytona και αυτα αξιοπιστα αλλα δεν υπαρχουν πολλα και βρισκεις δυσκολα μεταχειρισμενο.
Κανε βολτα στα μαγαζια και δες τα απο κοντα ολα καβαλησετα και στατικα να δεις σε συγκριση με τα αλλα πως ειναι το καθενα.
Δεν εχεις εμπειρια αλλα αν ξερεις να οδηγεις δες απο αγγελιες και πηγαινε οδηγησε και καποια να δεις πως ειναι στο δρομο.

jaizzmee
29/10/2015, 14:04
Με το cbf θα μπορω το καλοκαιρι να πηγαινω για κανα μπανακι ??γιατι εχω δει διαφορα προβληματα με θερμοκρασιες μιας που το μηχανακι ειναι αεροψυκτο

sniper
29/10/2015, 14:09
Με το cbf θα μπορω το καλοκαιρι να πηγαινω για κανα μπανακι ??γιατι εχω δει διαφορα προβληματα με θερμοκρασιες μιας που το μηχανακι ειναι αεροψυκτο


Ενω το cbr είναι υδρόψυκτο; :confused:

jaizzmee
29/10/2015, 14:16
για να πω την αληθεια δεν γνωριζω απλως ψαχνοντας για προβληματα που βγαζει το cbf το εμαθα...

devil's animal
29/10/2015, 14:22
Με το cbf θα μπορω το καλοκαιρι να πηγαινω για κανα μπανακι ??γιατι εχω δει διαφορα προβληματα με θερμοκρασιες μιας που το μηχανακι ειναι αεροψυκτο


για μπανακι μεχρι τον ποταμο επανομης απο Θεσ/νικη, ναι...για πιο μακρυα χλωμο...ταλαιπωρεις το μηχανακι και ταλαιπωρεισαι και εσυ...
επισης η ταχυτητα (τουλαχιστον για το cbf) θα ειναι το 80-100..πιο πανω το σπας...πιο κατω θα σε πατησουν στην Μουδανιων...

jaizzmee
29/10/2015, 14:32
οποτε αναμεστο στο cbf και το cbr πιο να παρω??(κυριως θελω να ειναι αξιοπιστο μηχανακι)

devil's animal
29/10/2015, 14:36
οποτε αναμεστο στο cbf και το cbr πιο να παρω??(κυριως θελω να ειναι αξιοπιστο μηχανακι)


το cbf ειναι πιο ηπιο απο το cbr, οποτε το κοινο που απευθυνεται και απευθηνοταν (γιατι πας για μεταχειρο) ειναι πιο ηπιο και αυτο...
τα περισσοτερα cbr ειναι λιωμενα απο πιτσιρικαδες που μολις εβγαλαν διπλωμα την ειδαν rossi...

αυτος ειναι ο κανονας...
δεν σημαινει ομως οτι δεν υπαρχουν και εξαιρεσεις...

leftos
30/10/2015, 16:47
Στο cbf θα βρεις λιγα μηχανακια με πολλα χλμ ( τα περισσοτερα ) αλλα με σωστη χρηση και service και πιο καινουργια μοντελα.
Στο cbr θα βρεις πολλα μηχανακια με λιγα χλμ ταλαιπωρημενα με κακο service και παλια μοντελα.
Το θεμα ειναι ποσο θα το ψαξεις και αν εχεις την εμπειρια να τα δεις.
Αν βρεις κανε sym wolf στα μερη σου πηγαινε δες το αξιζει.

jaizzmee
30/10/2015, 22:25
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις. μαλον θα παω για cbf παρολο που σε ομορφια προτιμω cbr αλλα φοβαμαι για προβληματα και εμπειρια δυστυχως δεν εχω ,τορα αρχισα να ασχολουμαι .οσο για το sym δεν μου αρεσει απο αποψη ομορφιας οποτε δυσκολα