PDA

View Full Version : ασφάλεια μηχανής και χειμώνας..



007mastras
29/10/2015, 09:48
καλησπέρα παίδια!
Πρίν λιγο μου ηρθε το email για ανανέωση συμβολαίου απο την ασφαλιστική μου για τη μηχανη..
δέν προκειτε να την κυκλοφορήσω μέχρι να ανοιξει ο καιρος ξανα γιατι πήρα αμάξι και τωρα που χειμωνιάζει δεν πολυ παλεύεται..
ερωτω: τι παιζει με της ασφάλειες πρεπει ντε και καλά να την ασφαλίσω? για να μην την ασφαλίσω πρέπει να καταθ'εσω πινακίδες?

BLiTzER
29/10/2015, 09:51
για να μην την ασφαλίσω πρέπει να καταθ'εσω πινακίδες?

Ναι.

amyroukai
29/10/2015, 10:01
για να μην την ασφαλίσω πρέπει να καταθ'εσω πινακίδες?

Κοίτα.
Κανονικά ναι ότι έχει πινακίδες πρέπει να έχει ασφάλεια είτε κυκλοφορεί είτε όχι.
Πρακτικά, επειδή αυτός ο ασφαλιστικός έλεγχος φημολογείται ούτε θυμάμαι πόσα χρόνια και ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί, οι πιθανότητες να μην γίνει απολύτως τίποτα και να μην την ασφαλίσεις είναι υπέρ σου. Για να είσαι απόλυτα βέβαιος όμως, καλό θα ήταν να τις δώσεις στην εφορία και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, συν το ότι θα έχεις και κάποια έκπτωση στα τέλη του 2016 όταν τις πάρεις, αναλογικά με το πόσοι μήνες υπολείπονται από το έτος. Διπλό το όφελος λοιπόν. Και καλύτερα να πας τώρα γιατί όσο πλησιάζει να τελειώσει το έτος τόσο περισσότερο κόσμο θα έχει στα γκισέ για καταθέσεις.

GFawkes
29/10/2015, 10:18
Κοίτα.
...., συν το ότι θα έχεις και κάποια έκπτωση στα τέλη του 2016 όταν τις πάρεις, αναλογικά με το πόσοι μήνες υπολείπονται από το έτος. Διπλό .....

Δεν παιζει αυτο

επαιξε μονο το 2014.....ηθελα φετος Σεπτεμβρη να βγαλω μια ταξιδιαρα που εχω και μου ειπαν στην εφορια ολο το ποσο....

οποτε πηραν τα γνωστα @ρχ!δ!@ μου...
:bawl:

WiSe
29/10/2015, 10:20
Το διπλοτσεκαρισμα των ανασφαλιστων το εχει αναλαβει ο Αλεξιαδης που ηταν πρωην προεδρος εφοριακων.... δε νομιζω οτι θα αστιευτει με τους ανασφαλιστους :beer:

Desperado
29/10/2015, 10:24
Δεν παιζει αυτο

επαιξε μονο το 2014.....ηθελα φετος Σεπτεμβρη να βγαλω μια ταξιδιαρα που εχω και μου ειπαν στην εφορια ολο το ποσο....

οποτε πηραν τα γνωστα @ρχ!δ!@ μου...
:bawl:

Ο πρώην ιδιοκτήτης της μηχανής που αγόρασα είχε κατατεθημένες πινακίδες, τις πήρε πίσω τον Οκτώβρη και πλήρωσε 30 ευρώ (τους 3 μήνες που υπολείπονται έως το τέλος του έτους...), έχω την απόδειξη βέβαια....;)

GFawkes
29/10/2015, 10:35
Το διπλοτσεκαρισμα των ανασφαλιστων το εχει αναλαβει ο Αλεξιαδης που ηταν πρωην προεδρος εφοριακων.... δε νομιζω οτι θα αστιευτει με τους ανασφαλιστους :beer:

Εκει πονταρουμε και εμεις....

στον...Αλεξιαδη και στις (μη) γνωσεις του....
[συνδικαλιστης ηταν...ιδεα της δουλειας δεν εχει..]

Desperado
29/10/2015, 10:36
Εκει πονταρουμε και εμεις....

στον...Αλεξιαδη και στις (μη) γνωσεις του....
[συνδικαλιστης ηταν...ιδεα της δουλειας δεν εχει..]

:lol::bawl:

GFawkes
29/10/2015, 10:39
Ο πρώην ιδιοκτήτης της μηχανής που αγόρασα είχε κατατεθημένες πινακίδες, τις πήρε πίσω τον Οκτώβρη και πλήρωσε 30 ευρώ (τους 3 μήνες που υπολείπονται έως το τέλος του έτους...), έχω την απόδειξη βέβαια....;)

Aρα το΄πόσο θα πληρωσεις εξαρταται απο την διαθεση του εκαστοτε εφοριακου υπαλληλου!!!

Γουσταρω!!!Ελλαντισταν!

Desperado
29/10/2015, 10:42
Aρα το΄πόσο θα πληρωσεις εξαρταται απο την διαθεση του εκαστοτε εφοριακου υπαλληλου!!!

Γουσταρω!!!Ελλαντισταν!

Αυτά είναι τα Τρου αντβεντσουρ!!!!:bawl:

GFawkes
29/10/2015, 10:45
Μα τον αλλαχ....

τον τουτατη

το ζοροαστρα


σε αυτο το μπ@ρδελο δεν βαριεσαι ποτε!!!

:cry:

spyrakos35
29/10/2015, 11:10
οποτε πηραν τα γνωστα @ρχ!δ!@ μου...
:bawl:

δλδ ρε φιλαράκι είναι τπτ celebrities τα απαυτά σου και είναι γνωστα???

:lol:

PortisHead
29/10/2015, 11:18
Και καλύτερα να πας τώρα γιατί όσο πλησιάζει να τελειώσει το έτος τόσο περισσότερο κόσμο θα έχει στα γκισέ για καταθέσεις.

Τι σε κανει να πιστευεις κατι τετοιο ?
:lol:

ptc
29/10/2015, 11:18
Επι τη ευκαιρια -επειδη μου ηρθε και εμενα το αντιστοιχο mail- ανεβηκαν παλι τα σφαλιστρα ή ειναι ιδεα μου;

amyroukai
29/10/2015, 11:19
Δεν παιζει αυτο

επαιξε μονο το 2014.....ηθελα φετος Σεπτεμβρη να βγαλω μια ταξιδιαρα που εχω και μου ειπαν στην εφορια ολο το ποσο....

οποτε πηραν τα γνωστα @ρχ!δ!@ μου...
:bawl:

Τον Σεπτέμβρη πήγα δις στην ΔΟΥ μου για άλλα χαρτιά αναφορικά με μεταβιβάσεις και όσοι παρελάμβαναν πινακίδες πλήρωσαν το 1/3 του έτους, αφού απέμεναν 4 μήνες (Σεπτ-Οκτ-Νοε-Δεκ). Σε έναν που είχε πάει προς το τέλος του μήνα, του είχε πει "δεν έρχεσαι από εβδομάδα να γλιτώσεις ένα 30άρι ακόμα;" και τον έδιωξε. Ο άνθρωπος είπε και ευχαριστώ. Οπότε δεν ίσχυσε μόνο το 2014, σίγουρα.
Αν ο υπάλληλος ήταν lamoyo στην εφορία που πήγες, δεν ξέρω αν μπορείς να διεκδικήσεις επιστροφή αφού δεν έκανε σωστά την δουλειά του και σε χρέωσε αχρεωστήτως...



Τι σε κανει να πιστευεις κατι τετοιο ?
:lol:

Το ότι "θα πληρώσουν και όσοι δεν πλήρωναν" αφ' ενός, από την άλλη πιθανότατα πολλοί που έχουν παρκαρισμένα μεγάλα και ακριβά που -θεωρητικά- θα τους μειώσουν τέλη και φόρο πολυτελείας μιά που οι εμπορικές πάνε στο διάολο πιθανώς να τις πάρουν πίσω.

GFawkes
29/10/2015, 11:37
δλδ ρε φιλαράκι είναι τπτ celebrities τα απαυτά σου και είναι γνωστα???

:lol:

5 πλατινενια DVD Sirina Production και Χρυσο Συκο φετος στα ανεξαρτητα!!
:bawl:

GFawkes
29/10/2015, 11:38
Τον Σεπτέμβρη πήγα δις στην ΔΟΥ μου για άλλα χαρτιά αναφορικά με μεταβιβάσεις και όσοι παρελάμβαναν πινακίδες πλήρωσαν το 1/3 του έτους, αφού απέμεναν 4 μήνες (Σεπτ-Οκτ-Νοε-Δεκ). Σε έναν που είχε πάει προς το τέλος του μήνα, του είχε πει "δεν έρχεσαι από εβδομάδα να γλιτώσεις ένα 30άρι ακόμα;" και τον έδιωξε. Ο άνθρωπος είπε και ευχαριστώ. Οπότε δεν ίσχυσε μόνο το 2014, σίγουρα.
Αν ο υπάλληλος ήταν lamoyo στην εφορία που πήγες, δεν ξέρω αν μπορείς να διεκδικήσεις επιστροφή αφού δεν έκανε σωστά την δουλειά του και σε χρέωσε αχρεωστήτως...


.

αυτο ειπα ρε φιλαρακι...

ο καθενας σου κανει/λεει οτι του κατεβει στο κεφαλι...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146888&p=2652401&viewfull=1#post2652401
ποστ 9

spyrakos35
29/10/2015, 11:39
5 πλατινενια DVD Sirina Production και Χρυσο Συκο φετος στα ανεξαρτητα!!
:bawl:

μετά θα σου φταίω εγώ πάλι....

:a029:

GFawkes
29/10/2015, 11:39
μετά θα σου φταίω εγώ πάλι....

:a029:

Ειπα να το κανω το "χρυσο Φυστικι" αλλα ηταν πατενταρισμενο απο αλλον!!!

Εγω και ο .....Καραμπελας.!!!

ΟΕΜ προιον!

WiSe
29/10/2015, 12:26
Εκει πονταρουμε και εμεις....

στον...Αλεξιαδη και στις (μη) γνωσεις του....
[συνδικαλιστης ηταν...ιδεα της δουλειας δεν εχει..]

Μην παιρνεις και ορκο φιλε μου. ;) Στον παρα πολυ στενο οικογενειακο του κυκλο εχει γνωστες της δουλειας μας.....

GFawkes
29/10/2015, 12:41
Εχω συνεργαστει μαζι του....

δεν εχει οραμα, ουτε γνωση για σωστη κατανομη φορων,
τον ενδιαφερει μονο "οτι αρπαξει τωρα" για να κλεισει τις τρυπες...

typical....

WiSe
29/10/2015, 12:54
Εχω συνεργαστει μαζι του....

δεν εχει οραμα, ουτε γνωση για σωστη κατανομη φορων,
τον ενδιαφερει μονο "οτι αρπαξει τωρα" για να κλεισει τις τρυπες...

typical....

Ενταξει φιλε μου κατι παραπανω θα ξερεις.

GFawkes
29/10/2015, 13:20
μπα...

κουβεντα να γινεται...

toyar
30/10/2015, 06:19
τα μειωμενα τελη αναφερονται σε εγκυκλιο του 15
μαλλον θα ισχυσει και το 16 χωρις ποτε κανεις να ειναι σιγουρος

spyrakos35
30/10/2015, 08:13
τα μειωμενα τελη αναφερονται σε εγκυκλιο του 15
μαλλον θα ισχυσει και το 16 χωρις ποτε κανεις να ειναι σιγουρος

εγώ πάντως είμαι εν αναμονή για πινακίδες

αν πάνε στο θεό όπως λένε, θα πάρουν τα γνωστά του GFawkes

:D

GFawkes
30/10/2015, 08:47
εγώ πάντως είμαι εν αναμονή για πινακίδες

αν πάνε στο θεό όπως λένε, θα πάρουν τα γνωστά του GFawkes

:D

Φιλαρακι τα γνωστά του GFawkes ειναι exclusive οχι για την πλεμπα..

θα τηρηθεί σειρα προτεραιότητας, με τις νεαρες μοτοσυκλετιστριες κατω των 25 ετων, με 94-60-90 να εχουν επιπλεον μορια (το δικο μου και των φιλων μου δλδ)!

leftos
30/10/2015, 16:42
ΠΕρσυ τα χριστουγεννα περιμενα και εγω αν θα πουνε οποτε παρετε τις πινακιδες εχετε εκπτωση τους μηνες που περασαν.
Αλλα δεν ανακοινωσαν τιποτα. Ηθελα να παραδωσω για επαγγελματικο φορτηγο που τσουζει.
Και τελικα βγηκαν το πασχα και ειπαν οσοι παρετε θα πληρωσετε τους μηνες που απομενουν.
Και εμενα ενας φιλος πηγε αυτον μηνα και πηρε για αμαξι και πληρωσε 3 μηνες.
Πιστευω οτι και φετος το ιδιο θα κανουν θα πουνε δεν ισχυει γιατι καποιοι που ειναι στο ντεμι θα της κρατησουν ( αρα λεφτα ) ενω μπορει να τις παρεδιδαν. Αλλα μετα θα πουνε οσοι θελετε ελατε με εκπτωση και αλλα λεφτα απο καποιους που δεν θα τις επαιρναν.

007mastras
21/11/2015, 08:47
Καλημέρα παίδες!
Τελικά θα δώσω πινακίδες ναπαναγμθει..
Ερώτηση τώρα: η μηχανή είναι στο όνομα του αδερφού μου μπορώ να πάω εγώ να καταθέσω πινακίδες η πρέπει να μου στείλει εξουσιοδώτηση κτλ κτλ?? μενουμε εγω Λάρισα και αυτος Λέσβο και η μηχανη είναι στη Λάρισα