PDA

View Full Version : LED, διακριτότητα, φωτεινότητα, χρωματική απόκλιση



amyroukai
29/10/2015, 13:52
Γιατί οφ τόπικ και όχι τεχνικά;

Η στιχομυθία στο κατάστημα εξηγεί (πιθανώς και ανέκδοτα να έπρεπε να το βάλω)

Γειά σας, λάμπες για οπίσθιο φανάρι μοτοσικλέτας, 5/21W 12V παρακαλώ.
-Έχουμε. Αλλά για τι τις θέλεις;
Για μοτοσικλέτα.
-ΟΚ γιατί σε αυτοκίνητο δεν θα σου κάνουν.
Το λύσαμε, έχετε λοιπόν, δύο παρακαλώ.
-Λευκές;
Λευκές γιατί το κρύσταλλο είναι κόκκινο και άρα όλα κομπλέ.
-Ναι σε ρωτάω γιατί οι LED έχουν πολύ ψυχρό φως και μπορεί αντί για κόκκινο να σου βγει ροζ το φανάρι πίσω.
ΟΚ, οπότε...;
-Μήπως να πάρεις κόκκινες, αλλά δεν ξέρω αν θέλεις κιόλας.
Ρε φίλε, λάμπες θέλω. Κόκκινες, δεν θα βγει ροζ το φανάρι, κομπλέ.
-Ναι αλλά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Το κρύσταλλο είναι διάφανο;
Όχι έχει κάτι τετραγωνάκια.
-ΑΑΑΑΑΑΑ γειά σου. Με αυτά τα τετραγωνάκια είναι πολύ πιθανό να μην φέγγει η LED γιατί της φιλτράρει το φως.
Και δε μου λες τώρα, εγώ ας πούμε που δεν θέλω να ξαναβάλω πυρακτώσεως γιατί κόλλησα, τι κάνω;
-Για φέρε το μία να το δω.
Είναι λυμένο ρε μάστορα, που να στο φέρω;
-Ε ναι αλλά αν είναι να τις πάρεις και να μην φαίνονται ή να βγει ροζ το φανάρι τι θα λες;
(ΝΑΜΗΣΟΥΓΑΜΗΣΩ) δηλαδή δουλειά δεν κάνουμε...
-Και εσύ τι κόλλησες με τα LED;
Θέλω να μην τραβάει ρεύμα το μηχανάκι όσο γίνεται.
-Βρε το κατάλαβα, αλλά τι να σου κάνω, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, φέρε το από εδώ να δούμε τι θα κάνουμε. Άσε που δεν θα αλλάξεις όλες τις λάμπες και να θες.
Για πες, τα φλας ας πούμε δεν έχεις λαμπάκια;
-Έχω.
Ε, λοιπόν; Με ένα φλασεράκι...
-ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ γειά σου τώρα μιλάς σωστά, αλλιώς δεν δουλεύουν. Και φλασεράκι έχω.
Αλλά φανάρι πίσω δεν ε;
-Φέρε το από εδώ βρε παιδί μου και θα τα βρούμε.


Επειδή στην Σπ. Πάτση δεν βρήκα άλλον με LED λάμπες για το φανάρι πίσω (πήγα σε 5 μαγαζιά και δεν επέμεινα παραπάνω γιατί βαρέθηκα) έφυγα με το κλασσικό "I'll be back".

Σκέψεις, γνώμες, αν έχετε δοκιμάσει την εμπειρία σας, παρακαλώ θερμά γιατί με τον μάστορα τον ηλεκτρολόγο τον υπερέμπειρο φωτατζή δεν βγάΝω άκρΙΑ μάναμ'...

spyrakos35
29/10/2015, 13:55
Ναι σε ρωτάω γιατί οι LED έχουν πολύ ψυχρό φως και μπορεί αντί για κόκκινο να σου βγει ροζ το φανάρι πίσω.


εγώ πάντως από φρατζή είχα βρει μια χαρά λευκά λεδ για το κωλόφάναρο του στρώματος χωρίς να ροζίζει κάτι...

αν θες επειδή είναι δίπλα από τη δουλειά μου να ρωτήσω, ευχαρίστως

toyar
29/10/2015, 13:59
βαλε πυρακτωσεως..........
φθηνες, βρισκεις παντου και με σωστο φως
και τραβανε μονο 3,5 αμπερακια και μονο οταν πατας φρενο:D
γιατι δυσκολευετε τη ζωη σας ρε γαμωτο;:smokin:

GFawkes
29/10/2015, 14:06
Βαλε LED πισω ΛΕΥΚΕΣ


δεν κανουν ροζ, δεν καιγονται ευκολα με τους κραδασμους και καινε λιγοτερο-αρα λιγοτερο φορτιο στο κυκλωμα (1w)

τις εχω βαλει και ειναι οκ
ΟΧΙ κοκκινες διοτι ειναι πολυ σκουρες και χανεις σε Lumen-αποδοση.

Με γεια σου
(εχει ο Stelpet-εγω τις πηρα απ'οξω)

amyroukai
29/10/2015, 14:09
@ toyar Γιατί είναι Ιταλικό και δεν θέλω να τραβάει "τίποτα" ει δυνατόν. Η κατάσταση σε φίσες/ενώσεις/ντουί ήταν από απαράδεκτη ως τραγική σε βαθμό που απορώ γιατί δούλευε και δεν πιστεύω ότι θα έβγαζε τον χειμώνα εδώ επάνω με την υγρασία που έχει.

@Σπύρο το φανάρι του στρώματος πίσω είναι διάφανο με ελαφρές οριζόντιες γραμμούλες από ότι θυμάμαι, την βλέπεις την λάμπα. Αν λέμε ο υπερμάστορας έχει δίκιο σχετικά με την διάχυση από τα τετραγωνάκια...

Για αυτό λέω, αν κάποιος το έχει κάνει, θα ήθελα να πει. Η δική σου εμπειρία εκτιμητέα :)

Στην χειρότερη βέβαια πάω και τις αλλάζω και ότι βρέξει ας κατεβάσει, θα έχω "πετάξει" λίγα ευρώ αν είναι όντως τόσο χάλια.

GFawkes
29/10/2015, 14:10
Βαλε ιδιο χρωμα με οτι ειχε....

PortisHead
29/10/2015, 14:10
LED/πυρακτώσεως....αμα δεν το φερεις απο δω να το δουμε τι να σου πω ?

Πισω πάντως να βαλεις...xenon
:p

stefanos
29/10/2015, 15:07
Πάρε ένα ολόκληρο φανάρι led πίσω και είσαι οκ.

lmb990
29/10/2015, 15:18
Υπαρχει και μια διαφορετικη αποψη που λεει οτι τα λεντ επιβαρυνουν ανορθωτη...
Τα πηνια παραγουν πολυ ρευμα που πρρισευει για της αναγκες της μοτοσυκλετας και για να μην περισευει ερχεται ο ανορθωτης και τα βραχυκυκλωνει πολλες φορες το δευτερολεπτο ωστε να παραγουν ρευμα μεχρι ενα σημειο... αν δεν καταναλωνει πολυ ρευμα η μοτοσυκλετα τοτε περισευει πιο πολυ και ο ανορθωτης δουλευει υπερωριες... αμα θελετε μπορω να βρω το πιο επιστημονικο αρθρο να το ανεβασω!

BLiTzER
29/10/2015, 15:19
Πάρε ένα γιαπωνέζικο μηχανάκι.

devil's animal
29/10/2015, 16:23
Πάρε ένα γιαπωνέζικο μηχανάκι.

:lol::lol::lol:

el_hymador
29/10/2015, 16:29
Αν ήθελε ο τύπος να είναι αξιοπρεπές τρολ, θα έπρεπε να σε ρωτήσει και για το τι ποσοστό CRI θες να βγάζουν...

spyrakos35
29/10/2015, 16:30
Το φαναρι του στροματος ειναι μια χαρα κοκκινακι.... Μην κοιτας που οι αραρ βεστρομαδες το αλλαζουν με αφτερμαρκετ ολο....

toyar
29/10/2015, 16:37
@ toyar Γιατί είναι Ιταλικό και δεν θέλω να τραβάει "τίποτα" ει δυνατόν. Η κατάσταση σε φίσες/ενώσεις/ντουί ήταν από απαράδεκτη ως τραγική σε βαθμό που απορώ γιατί δούλευε και δεν πιστεύω ότι θα έβγαζε τον χειμώνα εδώ επάνω με την υγρασία που έχει.

@Σπύρο το φανάρι του στρώματος πίσω είναι διάφανο με ελαφρές οριζόντιες γραμμούλες από ότι θυμάμαι, την βλέπεις την λάμπα. Αν λέμε ο υπερμάστορας έχει δίκιο σχετικά με την διάχυση από τα τετραγωνάκια...

Για αυτό λέω, αν κάποιος το έχει κάνει, θα ήθελα να πει. Η δική σου εμπειρία εκτιμητέα :)

Στην χειρότερη βέβαια πάω και τις αλλάζω και ότι βρέξει ας κατεβάσει, θα έχω "πετάξει" λίγα ευρώ αν είναι όντως τόσο χάλια.

στο sr που συμμαζεψα απο την πλεξουδα δε σωθηκε οχι φισα αλλα ουτε 3 ποντοι καλωδιο
στην καινουρια που εφτιαξα εκανα τα παντα κολλητα με θερμοσυστελλομενο και δουλευουν ολα καλυτερα απο καινουριο μηχανακι
κανε κι εσυ το ιδιο στις πιο φορτωμενες γραμμες που ειναι τα μπροστα φωτα, τα στοπ και πηνια-ανορθωτης

lmb990
29/10/2015, 16:44
Το βρηκα!
http://www.vstromhellasforum.com/t26732-topic

teogtp
29/10/2015, 17:01
Παρε και εσυ το κρυσταλλο ανα χειρας και πηγαινε στο μαστορα να κανετε τεστ επιτοπου.

dimmie_72
29/10/2015, 19:42
Υπαρχει και μια διαφορετικη αποψη που λεει οτι τα λεντ επιβαρυνουν ανορθωτη...
Τα πηνια παραγουν πολυ ρευμα που πρρισευει για της αναγκες της μοτοσυκλετας και για να μην περισευει ερχεται ο ανορθωτης και τα βραχυκυκλωνει πολλες φορες το δευτερολεπτο ωστε να παραγουν ρευμα μεχρι ενα σημειο... αν δεν καταναλωνει πολυ ρευμα η μοτοσυκλετα τοτε περισευει πιο πολυ και ο ανορθωτης δουλευει υπερωριες... αμα θελετε μπορω να βρω το πιο επιστημονικο αρθρο να το ανεβασω!



Μάλλον πρέπει να θεσπιστεί και το ban στα τεχνικά όταν δεν πρόκειται για ανώδυνες ππριες αλλά εδώ είμαστε off topic.

amyroukai
29/10/2015, 20:02
@lmb
Για να καταλάβω δηλαδής...
Το να μην ζητάς ρεύμα από το μηχανάκι, σημαίνει ότι παράγεται ρεύμα που δεν καταναλώνεται, ας πούμε (όπως πχ συμβαίνει όταν δεν έχεις φώτα αναμμένα). Αλλά όταν δεν ζητάς ρεύμα, η λογική λέει ότι το εξάρτημα που σου παρέχει το ρεύμα δεν επιβαρύνεται. Με την ίδια "λογική" που ο φορτιστής του κινητού ζεσταίνεται όταν φορτίζει και είναι κρύος όταν πιάσει το κινητό 100% και μετά το "συντηρεί" φορτισμένο, έτσι πιστεύω ότι ο ανορθωτής δεν ζορίζεται και δεν ζεσταίνεται όταν ζητάς μικρά φορτία (το καθόλου προφανώς δεν γίνεται αφού η ανάφλεξη και μόνο κάτι ζητάει). Αν ζητάς φώτα (το σύνηθες) συν γκριπ συν "προβολάκια" συν συσκευές όπως GPS κλπ, λογικά ο ανορθωτής θα παλεύει να ανταπεξέλθει στην ζήτηση και θα ζεσταίνεται ανάλογα το φορτίο.

Και το ζητούμενο με τα LED ήταν, σε ένα μηχανάκι με "ασθενή" ηλεκτρικά και μέχρι να αποκατασταθούν (στην επόμενη σεζόν) όλες οι φίσες με νέες στεγανές και χωρίς φθορές, να τραβάει όσο λιγότερο ρεύμα μπορεί, να επιβαρύνει όσο λιγότερο γίνεται το σύστημα για να μπορεί να κυκλοφορεί με τα φώτα αναμμένα μόνιμα (ζήτημα ασφάλειας, προσωπική παραξενιά αν θέλεις). Οπότε συζητάμε για "μόνιμα" 2Χ5W φώτα θεσης και πινακίδας, 2Χ5W φώτα πίσω, 3Χ2W φώτα οργάνων. Φλας και φρένα δεν τα βάζω γιατί δεν είναι μόνιμες καταναλώσεις, αλλά σε ταλαιπωρημένη μπαταρία τα βλέπεις πχ να ρίχνουν την ένταση του κύριου προβολέα (δεν έχω παρατηρήσει να συμβαίνει τώρα, απλά λέω).
Αν υπήρχε και φτηνός τρόπος να ελαφρυνθεί και η κύρια σκάλα των φώτων χωρίς παρατράγουδα μπαζοxenon κλπ, θα το συζητούσα και αυτό αλλά μάλλον δεν, οπότε μένουμε με την λάμπα πυρακτώσεως που έχει.

DrEvil
29/10/2015, 20:06
Αμυρου,
οταν καταληξεις, γιατι βαριεμαι απειρα να παρακολουθησω ακομη μια αντιπαραθεση, δεν λες και σε μενα τον φτωχο μεταναστη τι και πως μιας και με ενδιαφερει;

Θενκς, οβερ&τον_πηρα.

stefanos
29/10/2015, 20:50
@lmb
Για να καταλάβω δηλαδής...
Το να μην ζητάς ρεύμα από το μηχανάκι, σημαίνει ότι παράγεται ρεύμα που δεν καταναλώνεται, ας πούμε (όπως πχ συμβαίνει όταν δεν έχεις φώτα αναμμένα). Αλλά όταν δεν ζητάς ρεύμα, η λογική λέει ότι το εξάρτημα που σου παρέχει το ρεύμα δεν επιβαρύνεται. Με την ίδια "λογική" που ο φορτιστής του κινητού ζεσταίνεται όταν φορτίζει και είναι κρύος όταν πιάσει το κινητό 100% και μετά το "συντηρεί" φορτισμένο, έτσι πιστεύω ότι ο ανορθωτής δεν ζορίζεται και δεν ζεσταίνεται όταν ζητάς μικρά φορτία (το καθόλου προφανώς δεν γίνεται αφού η ανάφλεξη και μόνο κάτι ζητάει). Αν ζητάς φώτα (το σύνηθες) συν γκριπ συν "προβολάκια" συν συσκευές όπως GPS κλπ, λογικά ο ανορθωτής θα παλεύει να ανταπεξέλθει στην ζήτηση και θα ζεσταίνεται ανάλογα το φορτίο.

Και το ζητούμενο με τα LED ήταν, σε ένα μηχανάκι με "ασθενή" ηλεκτρικά και μέχρι να αποκατασταθούν (στην επόμενη σεζόν) όλες οι φίσες με νέες στεγανές και χωρίς φθορές, να τραβάει όσο λιγότερο ρεύμα μπορεί, να επιβαρύνει όσο λιγότερο γίνεται το σύστημα για να μπορεί να κυκλοφορεί με τα φώτα αναμμένα μόνιμα (ζήτημα ασφάλειας, προσωπική παραξενιά αν θέλεις). Οπότε συζητάμε για "μόνιμα" 2Χ5W φώτα θεσης και πινακίδας, 2Χ5W φώτα πίσω, 3Χ2W φώτα οργάνων. Φλας και φρένα δεν τα βάζω γιατί δεν είναι μόνιμες καταναλώσεις, αλλά σε ταλαιπωρημένη μπαταρία τα βλέπεις πχ να ρίχνουν την ένταση του κύριου προβολέα (δεν έχω παρατηρήσει να συμβαίνει τώρα, απλά λέω).
Αν υπήρχε και φτηνός τρόπος να ελαφρυνθεί και η κύρια σκάλα των φώτων χωρίς παρατράγουδα μπαζοxenon κλπ, θα το συζητούσα και αυτό αλλά μάλλον δεν, οπότε μένουμε με την λάμπα πυρακτώσεως που έχει.

Εξαρτάται απο τον τύπο της γεννήτριας που έχεις.
Και σε αυτές που έχουν συνήθως τα μηχανάκια συμβαίνει ακριβώς αυτό που περιγράφει ο lmb650.

amyroukai
29/10/2015, 21:01
Ναι διάβασα όλο το νήμα (κάψιμο). Δεν ξέρω αρκετά από ηλεκτρολογικά για να μπορώ να ελέγξω την ορθότητα των γραφόμενων όμως, οπότε τι τα θες... Όλα "σωστά" ακούγονται.
87 ευρώ η SX... Τέλος πάντων, πιθανώς από άνοιξη να το δω αυτό το ζήτημα ξανά, ο ανορθωτής του δεν είναι ο εργοστασιακός αλλά δεν νομίζω να είναι καμμιά μαγική πΧιότητα κιόλας. Για την ώρα, η λογική "πήρα φτηνό μηχανάκι θα κάνω τα απαραίτητα φτηνά μαζέματα" είναι σε ισχύ. Ακριβά μαζέματα δεν θέλει ευτυχώς :bawl:

toyar
29/10/2015, 21:06
για τον προβολεα παιζουν κατι λαμπες led αν δεν βαριεσαι να ψαχτεις..............

DrEvil
29/10/2015, 21:07
για τον προβολεα παιζουν κατι λαμπες led αν δεν βαριεσαι να ψαχτεις..............

Για μενα που βαριεμαι κανα χιντ που να ψαχτω;;;

dimmie_72
29/10/2015, 21:14
Για μενα που βαριεμαι κανα χιντ που να ψαχτω;;;

εσύ άμα θέλεις να ψάχνεσαι να πάρεις ανορθωτή που να μην επιβαρύνεται με τα led, νάχεις κάτι νασχολείσαι.

mosfet να πάρεις, FH να γράφει πάνω. :)

amyroukai
29/10/2015, 21:40
Για μενα που βαριεμαι κανα χιντ που να ψαχτω;;;
Ο γουγλ δίνει πολλές led H4-H7 κλπ. Τώρα ποιά ειναι η καλή... 15-18 ευρώ ανά λαμπα.

est
29/10/2015, 22:34
H4 & H7 LED να τις δοκιμάσετε πρώτα αν σας κάνουν. Σε NC750 δεν είχε καλό αποτέλεσμα.. ειδικά η μεγάλη σκάλα δεν είχε καθόλου κατευθυντικότητα και το φως απλά άνοιγε παντού και γινόταν σούπα.

amyroukai
30/10/2015, 06:21
LED λάμπες στα κύρια φώτα έλεγα να αποφύγω ακριβώς γιατί μόνο τέτοια έχω διαβάσει. Φαίνονται πιο λαμπρές όταν κοιτάς το φανάρι αλλά η δέσμη είναι ότι να'ναι.

akis_trevor
30/10/2015, 08:06
LED λάμπες στα κύρια φώτα έλεγα να αποφύγω ακριβώς γιατί μόνο τέτοια έχω διαβάσει. Φαίνονται πιο λαμπρές όταν κοιτάς το φανάρι αλλά η δέσμη είναι ότι να'ναι.

εχω επισης διαβασει οτι εχουν πολυ μεγαλες θερμοκρασιες και παιζουν καποιες με ενσωματομενο βεντιλατερακι.
αν καποιος εχει βαλει ας μας πει την αποψη του να ξερουμε.

spyrakos35
30/10/2015, 08:11
και το ξαναλέω

όταν αποφασίσεις τι τελικά θα κάνεις (μπρος πίσω) πάρε με ένα τηλ να δω τι τιμές παίζουν και στην φρατζή γιατί εχω διαπιστώσει στο παρελθον μεγάλες διαφορές

:beer:

leftos
30/10/2015, 08:20
Για αποδοση δεσμης σε Led επειδη προσφατα πηγα να αλλαξω τον προβολεα που εχω στο μαγαζι μου ( hqi οσοι ξερετε )
Το παιδι στα ηλεκτρολογικα μου ειπε οτι την αποδοση των μεγαλων προβολεων ( επαγγελματικους μιλαμε ) σε βαθος τα led δεν μπορουν να την φτασουν.
Γενικα τα Led ενω εχουν ενταση δεν εχουν βαθος. Αυτο πιστευω οτι θα ισχυει και για τα μπροστινα φωτα στο μηχανακι αυτοκινητο.

panos_zip
30/10/2015, 08:25
LED λάμπες στα κύρια φώτα έλεγα να αποφύγω ακριβώς γιατί μόνο τέτοια έχω διαβάσει. Φαίνονται πιο λαμπρές όταν κοιτάς το φανάρι αλλά η δέσμη είναι ότι να'ναι.
+1
Για τα υπόλοιπα όμως (θεσης, κωλοφαναρο, φλας) ειναι μια χαρά όμως.
Τα αλλαζα σε καθε μοτο μου αλλά και στο αυτοκινητο.

GFawkes
30/10/2015, 08:44
LED λάμπες στα κύρια φώτα έλεγα να αποφύγω ακριβώς γιατί μόνο τέτοια έχω διαβάσει. Φαίνονται πιο λαμπρές όταν κοιτάς το φανάρι αλλά η δέσμη είναι ότι να'ναι.

απο ιδία χρηση...

αστες...πεταμενα λεφτα
(εχω και τετοιες αμα θες...δεν κανουν δουλεια δε)

teogtp
30/10/2015, 08:57
Τα led εχουν (αναλογα τον κατασκευαστή )εχουν συγκεκριμένο εύρος δέσμης.
Θέλει πειραματισμό για την αγορά κατάλληλης λαμπας για το φαναρι μας.
Επισεις οσο ανεβαίνουμε σε watt η ανάγκη για απαγωγή της
Θερμοκρασια ειναι επιβεβλημένη και εδω μπαίνουν τα βεντιλατερ στο κολπο.

noodles
30/10/2015, 09:44
πρεπει να ειχε ορεξη για κουβεντα ο υπαλληλος, χεχεχε. βαλε ασπρη λαμπα led ιδιου τυπου και watt με αυτη που προτεινει ο κατασκευαστης. ουτε ροζ χρωμα θα βγαλει ουτε τιποτα. :)

S705
30/10/2015, 11:04
Ρε amiroy έχασα πολλά επεισόδια με την γέννα.
Πως βρέθηκες με ιταλικό?????
Εάν είναι aprilia τραβά από το apriliabikers.gr.

amyroukai
30/10/2015, 11:07
Ρε amiroy έχασα πολλά επεισόδια με την γέννα.

Να σου ζήσει και να'ναι γερό και όλα τα άλλα θα τα μάθεις :D

dimmie_72
30/10/2015, 14:10
Θέλει πειραματισμό για την αγορά κατάλληλης λαμπας για το φαναρι μας.


εσύ δεν έχεις ανάγκη...
έχεις τη συσσωρευμένη εμπειρία στη διπλανή πόρτα. :D