PDA

View Full Version : ίσως να υπάρχει πρόβλημα στην ανάρτηση του honda fmx



KARABO...
29/10/2015, 19:39
μετά από μια βόλτα με βάρη συνοδηγό 110kg και 90kg οδηγό έχω μια εντύπωση πως χαμήλωσε ελαφρώς το πίσω μέρος του fmx μου δεν εντόπισα κάποια εμφανή φθορά πχ: λάδια .. η κάτι να έχει σπάσει..
μου κάνει εντύπωση επίσης πως η μηχανή μου έχει 14.500 χιλιόμετρα και απότι είδα εδώ μέσα είναι πολύ λίγα για προβλήματα με ανάρτησης ..
πως μπορώ να ελενξω αν όντως χαμήλωσε το πίσω μέρος ??

επίσης δεν κατάλαβα κάποια διαφορα στον δρόμο παραμόνο τιν αίσθηση ότι κάθομαι πιο χαμηλά και ότι φτάνω πιο εύκολα κάτω... κατά τα αλλα ούτε κουνήματα στις στροφές ούτε τίποτα..

amyroukai
29/10/2015, 20:08
Πλαστική παραμόρφωση στο ελατήριο;
Σου τερμάτιζε κατά την κίνηση στο δρόμο;

Ξέρω και 'γω, περίεργο ακούγεται τέτοια ζημιά μετά από μία βόλτα.

Aνεμος
29/10/2015, 20:13
δεν τσεκάρεις και πίεση στα λάστιχα ? καμιά φορά μπορεί να είναι κάτι απλό και η ιδέα που μας καρφώνεται στο μυαλό να το κάνει να μοιάζει περιπλοκο...

KARABO...
29/10/2015, 23:24
και το αστείο ήταν πως ήταν μια βόλτα 3 χιλιομετρα χωρίς λακκούβες ktlp .. .

τσέκαρα τα λάστιχα απλά μου έκανε εντύπωση πως όταν το σηκώνω στον αέρα .. πέφτει το ψαλίδι μου καμια 5 πόντους... ενώ ένα xt 600 2002 που το έκανα έτσι και εκείνο δεν κουνιόταν σχεδόν καθόλου το ψαλίδι...

andreaspetr
30/10/2015, 00:54
εχει ρυθμισεις η αναρτηση πισω?
μηπως εχει χαλαρωσει στο ελατηριο?

amyroukai
30/10/2015, 06:45
και το αστείο ήταν πως ήταν μια βόλτα 3 χιλιομετρα χωρίς λακκούβες ktlp .. .

τσέκαρα τα λάστιχα απλά μου έκανε εντύπωση πως όταν το σηκώνω στον αέρα .. πέφτει το ψαλίδι μου καμια 5 πόντους... ενώ ένα xt 600 2002 που το έκανα έτσι και εκείνο δεν κουνιόταν σχεδόν καθόλου το ψαλίδι...

Δηλαδή το ΧΤ δεν είχε καθόλου στατικό sag ενώ το fmx έχει; Λίγο περίεργο αυτό, επίσης. Θεωρητικά, δεν υπάρχει μοτοσικλέτα που να μην "πέφτει το ψαλίδι" όταν την σηκώνεις στον αέρα, αν έχει σωστές αναρτήσεις δηλαδή. Μιά που το συζητάμε, δεν μετράς κιόλας με μέτρο γιατί το μάτι κλέβει και οι πόντοι sag δεν είναι στραγάλια; Με τον τροχό στον αέρα, με το βάρος της μοτοσικλέτας μόνο, με εσένα επάνω από το ψαλίδι κοντά στον άξονα του πίσω τροχού ως ένα σταθερό σημείο στην ουρά.

Πραγματικά μου φαίνεται απίθανο να έχει πάθει ζημιά το ελατήριο από τόσο λίγη καταπόνηση. Τι στο καλό, αν ήταν τόσο μαλακό θα είχε βουίξει ο τόπος.

bulmont
30/10/2015, 07:47
Μήπως στράβωσε το υποπλαίσιο;;;;;;

typhoon
30/10/2015, 07:54
Αυτό το πάθαιναν τα fz8 της γιαμαχα με τις αστείες αναρτησεις τους. Τα λαμακια του μοχλικου άνοιγαν προς τα έξω όταν τερμάτιζε το αμορτισέρ σε ανωμαλίες του δρόμου με φόρτωμα. Τσεκαρε για την ίδια περιπτωση στη μηχανή σου