PDA

View Full Version : Γαντάκια Orina



George_Sp
29/10/2015, 21:06
Μετά από 3 δύσκολα οικονομικά χρονιές με απλά χειμωνιάτικα γάντια φέτος ήρθε η ώρα της αγοράς. Πέρυσι και πρόπερσι στα πολλά κρύα τα δάχτυλα δε τα ένιωθα όταν έβγαινα αργά το βράδυ για δουλειά και οι λύσεις για θερμαινόμενα grip τύπου oxford κόστιζαν ένα 100άρικο και με το μπλιμπλίκι με τα κουμπάκια μου χάλαγαν εμφανισιακά το πολεμικο cockpit του Versys (όποιος γελάσει να πάει αλλού) :D

Επομένως αντί για 100 σε γκριπάκια πήγα και έψαξα για γαντάκια. Ναι ξέρω Alpinestars for the win αλλά ήταν πολλά τα λεφτά σε όσα κοίταζα. 120+
Έψαξα κι άλλα αλλά ξαφνικά μου γυάλισαν τα Orina Austin.

Τα φόρεσα λιγάκι, τα είδα και σαν άισθηση στα grip και τα τσίμπησα.
http://shop.orina.de/de/shop/handschuhe/winter-wasserdicht/details/1530

Αναβάθμιση μεγάλη σίγουρα σε προστασίες πτώσης. Μου φάνηκαν ΠΟΛΥ ζεστά στην πρώτη βόλτα γιατί εσωτερικά έχουν μια έξτρα επένδυση. Ελπίζω και στα πολλά κρύα να με κρατήσουν ζεστό.
Θα ξαναγράψω εντυπώσεις μετά από κάνα δυο μηνάκια.

Τιμή 55ευρώ από motomarket.

Φωτό συγκριτικά τί είχα πριν και τί έχω τώρα. :rotflmao:

LOUKILOUK
29/10/2015, 21:12
Καλοφόρετα και ελπίζω να κάνεις δουλειά... ΑΛΛΑ, να ξέρεις ότι όταν ποτέ βάλεις θερμαινόμενα θα καταλάβεις πως δεν μιλάμε απλά για ένα παραπάνω αξεσουάρ μηχανής αλλά το απόλυτο εργαλείο για όσους κινούνται 12 μήνες με την μηχανή και δεν διαθέτουν αυτοκίνητο...:beer::wave2:

lykourgi
29/10/2015, 21:28
Εξαιρετικά γάντια τα orina και οικονομικά.
Εχω δύο ζευγάρια και είναι πραγματικά σκυλιά από αντοχή.
Τα πιο χοντρά δε, από αυτά που έχω, είναι ΠΟΛΥ ζεστά.

Με ´γειά.

George_Sp
29/10/2015, 21:52
Αξέχαστα θα μου μείνουν τα θερμαινόμενα εργοστασιακά grip της F650GS.Στη 2η σκάλα έψηνες τοστάκια.....:cry:

Ευχαριστώ παίδες. Ναι ενημερώθηκα για τα Orina και για τα συγκεκριμένα οτι είναι Value for Money και πολυ ζεστά και προχώρησα. Προφανώς με τα απλά αδιάβροχα που είχα πριν θα είμαι καλά. Θα επανέλθω με εντυπώσεις :beer:

HelenKoR
30/10/2015, 16:04
Καλορίζικα!

George_Sp
30/10/2015, 19:28
Καλορίζικα!

Θενκ κιου Ελένημηνξαναβαλειςφωτοαπομπισκοτακαικεηκ :beer: :lol:

foogr01
30/10/2015, 22:05
Μεγειές μεγειές ! Έτσι, πρέπει να προστατεύεις τα δακτυλάκια για να κάνουνε κλικ και μπλιπ στα mouse και τα πληκτρολόγια :D

spyrakos35
31/10/2015, 03:00
αμ, δεν έχετε οεμ θερμαινόμενα και τα πληρώνετε σε γαντάκια

αμ.......

καλορίζικα και ζεστά να είναι

:beer:

George_Sp
31/10/2015, 11:08
Μεγειές μεγειές ! Έτσι, πρέπει να προστατεύεις τα δακτυλάκια για να κάνουνε κλικ και μπλιπ στα mouse και τα πληκτρολόγια :D
τώρα με το advanced speech to text τα δάχτυλα είναι για άλλα
:a36::rockon::a43::a021:



αμ, δεν έχετε οεμ θερμαινόμενα και τα πληρώνετε σε γαντάκια

αμ.......

καλορίζικα και ζεστά να είναι

:beer:

κακεντρεχή! oem-άκια! :beer:

foogr01
31/10/2015, 13:17
τώρα με το advanced speech to text τα δάχτυλα είναι για άλλα
:a36::rockon::a43::a021:


:lol:

Πάντως ένα δίκιο το 'χει ο Σπύρος, άσχετα που εγώ έχω να τα ανοίξω από την τελευταία φορά που αναρωτήθηκα αν δουλεύουν :rolleyes:

George_Sp
30/12/2015, 11:17
Ενημέρωση για τα γάντια μιας και ρωτάει κάποιος σε διπλανό θέμα.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και στα κρύα μέχρι στιγμής που βγαίνω βράδυ όλο αυτό το καιρό και διαδρομές έως 1 ώρας.

Δε ξέρω αν η τιμή είναι ακόμα στα 55 ή λόγω εορτών παίζει και καμιά έκπτωση που συνήθως γίνεται.

Leon67
30/12/2015, 13:13
53 τα πήραμε την Δευτέρα 28/12.