PDA

View Full Version : SAS / Canister Removal.. & Rottweiler Intake



chester24
29/10/2015, 21:13
Εχθες που χαζευα κατι βιντεακια, επεσα πανω σε αυτο...

https://www.youtube.com/watch?v=5DTyETP-IoA

https://www.youtube.com/watch?v=MiTcjSWy8D0

Εχει καποια βιντεος, πως να τα αφαιρεσεις απο το μηχανακι. Αν καταλαβα καλα βεβαια, ειναι για μηχανακια που εχουν βγαλει τις μαμα εξατμισεις και δεν εχουν πλεον καταλυτη....

Επισης και σε αυτο με το κιτ φιλτρου κλπ κλπ...

https://www.youtube.com/watch?v=Jdglte4MJbw

Αξιζει τον κοπο?? Και η καταργηση των καβλιτζεκίων, αλλα και η τοποθετηση του κιτ. Για πειτε.

xaotikos
29/10/2015, 22:25
Το βγάλσιμο του SAS είναι για μηχανακια με αλλαγμένες εξατμισεις. Τις κρατας πιο κρυες χωρίς αυτο ενω πλέον δεν το χρειάζεσαι εφόσον πλέον δεν έχεις καταλυτη για να καις τις αναθυμιάσεις κλπ.
Το φιλτροκουτι στο 990 με την κατάλληλη χαρτογράφηση και συνδυασμό εξατμισεων δινει ψηλοτερη ροπη, άλογα και βασικότερο ευστροφία.
Το θέμα ειναι τι θες.

chester24
29/10/2015, 22:39
Το θεμα ειναι ότι θέλω λεφτα για να τα κάνω όλα αυτά :cry:

duke200
30/10/2015, 08:46
το SAS πεταει κρύο φρέσκο αέρα στην εξατμιση. Δεν υπαρχει κανένας λόγος να το καταργήσεις, δεν κερδίζεις τίποτα απολύτως αμα το κάνεις. Αν βαλεις εξατμιση χωρίς καταλύτη που δεν έχει υποδοχή για το SAS μπορεις απλά να ξεταπώσεις το SAS απο τους λαιμούς και να το αφήσεις να φυσάει στον άερα καταργώντας τους σωλήνες που πάνε απο το μηχανισμό μέχρι τους λαιμους.

Αν παρόλ' αυτα σε ενοχλεί το βάρος του και δεν έχεις καταλύτες μπορει νακαταργηθεί τελειως αλλα θέλει και πατεντα στις φίσες για να μην αναβει τσεκ.

BLiTzER
30/10/2015, 08:50
αλλα θέλει και πατεντα στις φίσες για να μην αναβει τσεκ.

Ή το κατάλληλο λογισμικό.

xaotikos
30/10/2015, 09:34
Btw αν βαλεις καποιο χάρτη για εξατμίσεις που καταργεί τους λαμδα (O2 sensors OFF) θα πρεπει να μπλοκαρεις/απενεργοποιήσεις/αφαιρέσεις το SAS γιατί η χαρτογράφηση έγινε χωρίς αυτό και ο αέρας που στέλνει στις εξατμίσεις αλλάζει το AFR

DrBig
31/10/2015, 08:44
Btw αν βαλεις καποιο χάρτη για εξατμίσεις που καταργεί τους λαμδα (O2 sensors OFF) θα πρεπει να μπλοκαρεις/απενεργοποιήσεις/αφαιρέσεις το SAS γιατί η χαρτογράφηση έγινε χωρίς αυτό και ο αέρας που στέλνει στις εξατμίσεις αλλάζει το AFR

Αν καταργησεις λαμδα δεν χρειαζεται ειδικος χαρτης ουτε καταργηση sas, απλα κανεις τικ-οφφ τους λαμδα απο το tuneEcu.

Οσο για το rotweiler ειναι αποτυχια. Το ελληνικο καλοκαιρι ειναι τοσο ζεστο που οι θερμοκρασιες του κινητηρα το καταστρεφουν.

xaotikos
31/10/2015, 09:12
Δόκτωρα μάλλον άλλο κατάλαβες. Ειπα πως αν θέλει να βάλει κάποιο χάρτη στον οποίο έχει κλείσει τους O2, αν δεν φυγει το SAS, το AFR του θα διαφέρει.

Για το rotweiller εχεις περισσοτερες πληροφορίες? μου κάνει εντύπωση. Στο adv λόγω τεπόζιτων προφανώς υπάρχει μειωμένη ροή αέρα κατω από το φιλτροκούτι από ότι στο sm αλλά τόση διαφορά? ο 990 ανταποκρινεται πολύ καλά απο ότι εχει δείξει σε αυξημένη εισαγωγή αέρα

DrBig
31/10/2015, 09:26
Αν εχεις χαρτη με απενεργοποιημενους λαμδα δε σε αφορα τι κανει το sas γιατι δεν υπαρχουν λαμδα να μπερδευτουν. Εκτος αν εξακολουθω να καταλαβαινω τι ειπες.

Εγω με το φιλτρο itg στο SE δεν ειχα ποτε προβλημα αλλα δυο φιλοι το εχουν σε αντβ. και στους δυο εγιναν φυτιλια απο την ζεστη. Επισης στον ενα τα επαιξε και το σερβο του idle control λογω ζεστης. Οπως και να χει ομως την ιδια ακριβως ροη εχεις με στοκ φιλτροκουτι χωρις τριγωνα, χωρις σνορκελ και με dna φιλτρο. Ετσι προσταευεις καπως και τα ηλεκτρονικα απο την ζεστη. Επισης αν απλα και μονο βγει το σνορκελ η διαφορα στη ρεπριζ ειναι αισθητη και με το μαμα χαρτινο φιλτρο χωρις καμια αλλη αλλαγη.

xaotikos
31/10/2015, 09:42
Γραψε λάθος για το πρώτο έχεις δίκιο...είχα στο μυαλό μου ρύθμισμα AFR μετά το ανέβασμα χάρτη όπου εκεί το SAS θα σου δίνει λάθος AFR. Αν απλά ανεβάσεις χάρτη με κλειστούς λ έχεις δικιο δεν επηρεάζει.

Για τη ροή αέρα έχεις κάποια δεδομένα? γιατί θυμαμαι τον αυστραλό με τα sm να έχει κάνει δοκιμές σε μονταρισμένο μαμά και mk3 όπως και σε άλλα και να βλέπει διαφορές. Επίσης στην αυστραλία θεωρώ πως έχει παρόμοιες θερμοκρασίες το καλοκαίρι. Ίσως στο adv βέβαια ισχύουν άλλα από ότι στα sm λόγω χωροδιάταξης. Το dna σε μένα πάντως δεν έχει δείξει κάτι κακο :)

Υ.Γ δυστυχώς δεν βρέθηκε χρονος να ασχοληθόύμε με το δικό μου οπότε δεν σε έχω πάρει. Από τη νέα χρονιά όπως πάνε τα πράγματα.

DrBig
31/10/2015, 16:15
Τα adventure ειναι πολυ κλειστα και κρατανε την ζεστη.
Διαφορες βλεπεις σε ευστροφια, απολυτη ισχυ δεν νομιζω να δινει κατι παραπανω.

xaotikos
31/10/2015, 20:12
Πάντως από ευστροφία (στις δυναμομετρήσεις των ξένων έχουν δει και αύξηση ροπής αλλά και ιπποδύναμης) στο smt έπαθα πλάκα. Μετά το κουτί ανεβάζει με διαφορά γρηγορότερα.
Αν κάνω και το finetuning πιστεύω θα είμαι ταμαμ.

DrBig
31/10/2015, 20:38
Πάντως από ευστροφία (στις δυναμομετρήσεις των ξένων έχουν δει και αύξηση ροπής αλλά και ιπποδύναμης) στο smt έπαθα πλάκα. Μετά το κουτί ανεβάζει με διαφορά γρηγορότερα.
Αν κάνω και το finetuning πιστεύω θα είμαι ταμαμ.

Εδω θα διαφωνησω κυριως γιατι τα περισσοτερα δυναμομετρα δεν καταλαβαινουν την διαφορα μεταξυ ροπης και ευστροφιας. Το sdr πχ με το ιδιο ακριβως φιλτρο και φιλτροκουτι βγαζει 115- 120 αλογα τροχο. Αρα το φιλτροκουτι δεν κοβει αλογα. Το οτι ανεβαζει πιο γρηγορη σε 1η 2α δεν σημαινει οτι ανεβαζει πιο γρηγορα και σε 5η 6η....

xaotikos
31/10/2015, 20:52
Εψαχνα να βρω καποιες δυναμομετρήσεις over time για το 990 αλλά δεν τις βρήκα. Βρήκα για το SDR1290
344031
http://www.superduke.net/forum/viewtopic.php?f=29&t=24405

edit:
Βρήκα και για SMT/SMR
344035
http://www.superduke.net/forum/viewtopic.php?f=13&t=20803&p=252458&hilit=motohooligan+vs

Ίσως το adv να αντιδρά διαφορετικά λόγω σχεδίασης...είπαμε δεν το κατέχω τόσο τεχνικά απλά ψάχνω και προσπαθώ να μαθαίνω.

NikosV650
05/08/2016, 22:17
Ειμαι στην αναζητηση ελευθερου φιλτρου και σκεφτομουν τυπου rottweiller/itg, (990 adventure 07 εχω), δεν εχω ξανακουσει οτι χαλαει απο την ζεστη...
εχω ακουσει διαφορα αλλα,οτι πρεπει να αφαιρεσεις δευτερες πεταλουδες αλλιως δεν δουλευει- χανεις ροπη χαμηλα-μεσαια-...
τωρα ακουσα οτι χαλαει απο τη ζεστη και αρχιζω να αλλαζω γνωμη.....τι γινεται τελικα??
αξιζει να προχωρησω σε αυτη τη μετατροπη στο adventure(με προυποθεση στο μελλον να βγει δυναμομετρο να ρυθμιστει σωστα εξολοκληρου) γιατι το προγραμμα της acra που φοραω τωρα μου φαινεται οτι δεν δουλευει ομοιομορφα αλλα απλα πλουσια..

xaotikos
05/08/2016, 22:35
Οι πεταλούδες δεν ειναι απαραίτητο να βγουν ή να αλλαχτούν με οβαλ. Καλύτερο ειναι αυτό με το οποίο έχει φτιαχτεί ο χάρτης. Αλλοι λένε καλύτερα χωρίς, άλλοι καλυτερα με οβαλ άλλοι με τις μαμά. Θεωρώ πως είναι θεμα tuner και τι λογική εφαρμοζει.

Ο προηγουμενος χάρτης που είχα ήταν χωρις πεταλούδες και τις είχα βγαλμένες. Πλεον εφτιαξα χάρτη στο δυναμόμετρο και ο tuner ηθελε τις πεταλουδες πάνω.

Τώρα για την ζέστη δεν μπορώ να πω για adv και ελλάδα. Εξωτερικό τα χρησιμοποιούν φουλ, όπως και στα smt/smr. Εγώ έχω dna βέβαια που δεν ειναι τύπου "κάλτσας".

Αν αλλάξεις ομως οπωσδήποτε χαρτογράφηση απευθείας στην ecu γιατί ειναι κρίμα να μην παίρνεις το 100% (και να καίει, μυριζει, κομπιάζει ή οτιδηποτε άλλο)

NikosV650
06/08/2016, 14:05
Αναμενω λοιπον απαντηση απο καποιον με adve 990 μπας και αποφασισω τι θα κανω..

lmb990
06/08/2016, 20:12
νικο γιατι δεν βαζεις ενα dna πανω??

NikosV650
07/08/2016, 00:33
Γιατι αν αφαιρεσω κουτι και sas θα αδειασει ολο το μοτερ, και εκτος το οτι μ'αρεσει περισσοτερο πιστευω οτι θα αεριζεται και λιγο περισσοτερο αλλα δεν το κανω μονο γι αυτο...με τρωει ο κωλος μου για μαλακιες...να το ρυθμισω και να βγαλω δευτερες πεταλουδες να το γουσταρω περισσοτερο...αυτο εχω στο μυαλο τωρα..

xaotikos
07/08/2016, 00:37
https://www.e-dnafilters.gr/product/Stage-2-and-3-Applications/KTM/DNA-0876/AK-KT9MK3-S3/KTM-990-DNA-Air-Box-Kit-High-Profile-(two-filters)-Stage-3
;)

Είναι πολλά τα λεφτά άρη...

NikosV650
07/08/2016, 08:50
Ουτε καν,εδω τα 130 σκεφτομαι...οχι τα 600...χαχαχαχαχαχαχα

DrBig
07/08/2016, 09:30
Γιατι αν αφαιρεσω κουτι και sas θα αδειασει ολο το μοτερ, και εκτος το οτι μ'αρεσει περισσοτερο πιστευω οτι θα αεριζεται και λιγο περισσοτερο αλλα δεν το κανω μονο γι αυτο...με τρωει ο κωλος μου για μαλακιες...να το ρυθμισω και να βγαλω δευτερες πεταλουδες να το γουσταρω περισσοτερο...αυτο εχω στο μυαλο τωρα..

1. Η καλη αποδοση εχει να κανει κατα 90% με το ποσο ταιριαστος ειναι ο χαρτης και κατα 10% με το τι φιλτρο θα βαλεις. Επενδυσε σε αυτο.
2. Μη βγαλεις το φιλτροκουτι, εχει πολυ ζεστη απ κατ και θα σου ψησει τα ηλεκτρονικα εν καιρω.
3. Αν θες χαρακτηριστικα rotweiler στην αποδοση, κρατα τα λεφτα σου και αφαιρεσε απο το μαμα κουτι το σνορκελ η και τα τριγωνα.

NikosV650
07/08/2016, 15:53
Ας πουμε οτι βρηκα φιλτρο...απο χαρτη? υπαρχει καποιος ετοιμος σωστος αξιοπιστος καπου για να αφαιρεσω την κονσερβα που φοραω η να παω να φτιαξω εναν στο δυναμομετρο?(πραγμα που δεν μπορω να κανω τωρα, θα το κανω αργοτερα)