PDA

View Full Version : Προστασία από υγρασία και αλμύρα



Angelos675
30/10/2015, 14:05
Καλησπέρα σε όλους, έχω την τύχη και μετακόμισα στην Κέρκυρα και ήρθα με το daytona μου αλλά δεν είχα σκεφτεί τον παραγοντα υγρασία.Υπάρχει χώρος parking αλλά δεν είναι κλειστός. Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να προστατέψω την καλή μου? Μου πρότειναν το ACF-50.Eίδα κάποια video στο youtube και διάβασα για το συγκεκριμένο και πιστεύω είναι ότι πρέπει. Προσπαθώ να το βρω Ελλάδα αλλά δεν βγάζω άκρη.. Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος?
Ευχαριστώ πολύ!!

sapila racing
30/10/2015, 14:09
Κι εγω εχω διαβασει πολύ καλά λόγια, αλλά δεν το εχω δοκιμάσει.
Παντως και με WD40 σε κινητήρα κλπ, κατι γίνεται. Προσοχή ομως που ρίχνεις!

Angelos675
30/10/2015, 14:15
Ναι μου είπαν για τα φρένα κ τα λάστιχα. Μου είπαν και για το WD40 αλλά μετά απο έρευνα ωρών κατέληξα στο ACF-50 ,το χρησιμοποιούν οι πάντες εξωτερικό και λένε τα καλυτερα. Βέβαια εδώ Ελλάδα δεν μπορώ να το βρώ.

sapila racing
30/10/2015, 14:22
Ναι μου είπαν για τα φρένα κ τα λάστιχα. Μου είπαν και για το WD40 αλλά μετά απο έρευνα ωρών κατέληξα στο ACF-50 ,το χρησιμοποιούν οι πάντες εξωτερικό και λένε τα καλυτερα. Βέβαια εδώ Ελλάδα δεν μπορώ να το βρώ.

Δοκίμασε εδω:

Maveric A Petitsas

Address:

15351 Kantza Attikis
City:Athens
Local phone:
+30 693 297 8790


Website:

http://www.ulm.gr


Fax:
+30 210 664 0243
Also servicing the Middle East


:beer:

spyrakos35
30/10/2015, 14:23
acf 50 vs wd 40

γουγλαρε το παραπάνω να δεις τι λένε
(δεν μου ανοίγουν εδω που είμαι τα λινκ)

Angelos675
30/10/2015, 14:28
sapila racing τους πείρα τηλ κανα 2 φορές σήμερα αλλά δεν είχα απάντηση.. ευχαριστώ πολύ
spyrakos έχεις δοκιμάσει κάποιο εσυ από τα δύο?

spyrakos35
30/10/2015, 14:35
για τη δουλειά που το θέλεις όχι

ωστόσο γνωρίζω οτι η wd-40 βγάζει και άλλα προιόντα κάποιο εκ των οποίων να είναι για τη δουλειά σου....
απο κει και πέρα, ψάξε για κριτικές στο ιντερνετ κλπ κλπ

George_M.
30/10/2015, 15:32
την λυση μιας καλης/αδιαβροχης κουκουλας γιατι δεν την προτιμας?
αν παρεις μεγαλο μεγεθος θα καλυψει ολο το μεκανακι.
καποτε με μια τετοια εβγαλα 4 χειμωνες την μοτο σε αυλη κ δεν επαθε τπτ..

Angelos675
30/10/2015, 15:45
έχω κουκούλα και αρκετά μεγάλη βέβαια , δεν κάνει για υγρασία σίγουρα ομως. Η μηχανή δεν είναι ακάλυπτει απλά επειδή είναι νησί το σκέφτομαι για την προστασία από την αλμύρα περισσότερο αφτό με καίει για αυτό έψαξα για το acf-50

amyroukai
30/10/2015, 17:19
Για να μην λέμε και ότι να'ναι, φαντάζομαι ότι θα το κουνάς το αργαλείο.
Δεδομένο πρώτο, στην Αγγλία έχει χειρότερες συνθήκες από Ελλάδα και λόγω αλατιού στο δρόμο όλο το χειμώνα και λόγω υγρασίας/βροχών. Δεν έχει ακουστεί να διαλύονται τα ουμφ.
Δεδομένο δεύτερο, το να το ψεκάσεις πατόκορφα με οποιοδήποτε μαντζούνι και να το στεγάσεις, δεν σου εξασφαλίζει ότι το μαντζούνι θα πάει παντού. Άρα ότι στο καλό δεν ψεκαστεί, έχει πιθανότητες να βγάλει μιά πατίνα ή σκουριά.
Δεδομένο τρίτο, αν το χρησιμοποιείς το μηχανάκι με μιά συχνότητα, δεν μπορεί να το κάνεις λαδοπαπάρα γιατί θα καπνίζει σαν τρελό από ότι ζεσταίνεται...

Άρα μην τρελλαίνεσαι και τόσο για την απόλυτη σούπερ ουάου συνταγή. Καλό πλύσιμο, WD40 ή κάτι αντίστοιχο με συχνότητα ανάλογη της χρήσης και λογική ποσότητα και θα είσαι ΟΚ.

Δεινόσαυρος
31/10/2015, 16:28
Καλησπέρα σε όλους, έχω την τύχη και μετακόμισα στην Κέρκυρα και ήρθα με το daytona μου αλλά δεν είχα σκεφτεί τον παραγοντα υγρασία.Υπάρχει χώρος parking αλλά δεν είναι κλειστός. Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να προστατέψω την καλή μου? Μου πρότειναν το ACF-50.Eίδα κάποια video στο youtube και διάβασα για το συγκεκριμένο και πιστεύω είναι ότι πρέπει. Προσπαθώ να το βρω Ελλάδα αλλά δεν βγάζω άκρη.. Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος?
Ευχαριστώ πολύ!!

Το είχα αναφέρει παλιότερα σε παρόμοιο νήμα, αν και δεν θυμάμαι ποιό.
YΓ. Ωπα, νάτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145932&page=2&p=2617465&viewfull=1#post2617465)!

Το υλικό είναι απλά θαυματουργό.
Μην διστάσεις στιγμή. Βρίσκεται εύκολα απο ebay και Αμαζόνιο. Αν θές να βγάλεις λεφτὰ κοίταξε να δεις αν μπορείς να γίνεις αντιπρόσωπος/εισαγωγέας στην Ελλάδα.

Πάντως με έχει σώσει σε πολλές περιπτώσεις, και όχι μόνο με τη μηχανή. Παρεπιμπτόντως, δεν απαυτώνει τσιμούχες o-ring, και φρεσκάρει τα πλαστικά δεν τα λεκιάζει.
(Ουδεμία σχέση με το WD-40, το οποίο είναι ένα πολύ φτωχό υποσύνολο.)

Θα μπορούσα να πώ πολλάαααα περισότερα, αλλα δεν έχω χρόνο.
Ψαξε το και θα δείς.
Σημ. Δεν έχω μετοχές στην εταιρία, αλλά πολύ θάθελα.... :D

Pan (dvs)
31/10/2015, 17:35
Μην τρελαινεσαι ρε Αγγελε.Στην Κερκυρα εισαι και οχι στο Αιγαιο.
Βαλτην σε μια ακρη με την κουκουλα της,ριχνε ποτε ποτε λιγο wd40,καντην και καμμια βολτουλα με καλο καιρο και ολα θα πανε καλα.

duke200
31/10/2015, 19:42
οτι λεει ο προηγούμενος.

Angelos675
31/10/2015, 20:26
Η μηχανή δεν είναι στάσιμη , υπάρχει και κουκούλα και όρεξη για πλύσιμο θα δοκιμάσω και το wd 40 και είμαι σίγουρος ότι θα πάνε όλα καλά Pan :D απλά και εγώ διαβάζω και μου λένε διάφορα αυτές τις μέρες..Επίσης αν μπορείτε να βοηθήσετε σε περίπτωση που το μηχανάκι χρειαστεί να είναι στάσιμο για ένα μήνα τι κάνω? βάζω κουκούλα να καλύπτει όλο το μηχανάκι και wd 40 και θα μαι εντάξει?

lykourgi
31/10/2015, 20:31
Καλύτερα να μιλήσεις και με ντόπιους μοτοσυλετιστές, για τον τρόπο που αντιμετωπίζουν το ζήτημα.

Αυτοί θα σου δώσουν το μέτρο του προβλήματος.

Angelos675
31/10/2015, 20:46
Eπειδή είμαι νέος στο νησί μίλησα με κάποιους στον δρόμο και αυτό που μου είπαν είναι ότι απλά δεν κάνουν τίποτα :D:D

Μανολης67
31/10/2015, 21:07
Eπειδή είμαι νέος στο νησί μίλησα με κάποιους στον δρόμο και αυτό που μου είπαν είναι ότι απλά δεν κάνουν τίποτα :D:D
Το ίδιο στην Μυτιλήνη που έιμαι εγώ!!! :)

lykourgi
31/10/2015, 21:11
Eπειδή είμαι νέος στο νησί μίλησα με κάποιους στον δρόμο και αυτό που μου είπαν είναι ότι απλά δεν κάνουν τίποτα :D:D
Αν οι μοτοσυκλέτες τους είναι σε καλή κατάσταση (από διαβρώσεις, σκουριές κλπ), τότε μάλλον το πρόβλημα δεν είναι τόσο σοβαρό όσο πιστεύεις.

Μανολης67
31/10/2015, 21:47
Πόσο μακριά εισαι από την θάλασσα? που την παρκάρεις? περνάς συχνά απο παραθαλάσιους δρόμους που εχει στάσιμο αλμυρό νερό? (θαλλασόνερο? ) αν απαντήσεις αρνητικά δεν υπάρχει λόγως ανησυχίας, να πλένεις συχνά την μηχανή κρύα με λάστιχο βρύσης (οχι πιεστικό) και να ελέγχεις-αλλάζεις πιο συχνά ελαστικά σαμπρέλες. (αν εχεις, )
Πριν αρκετά χρόνια στην Χιο...άλλαξα ελαστικά και τα χείλια του πίσω βγήκαν μισοσκισμένα,,ανατριχιασα!! εξωτερικά στο ελαστικό δεν φαινόταν τίποτα..

Angelos675
31/10/2015, 22:06
Μανόλη ναι όντως αυτό θα κάνω, απλά καταλαβαίνεις πως είναι αυτά.. απο παραθαλάσιους δρόμους μπορεί 3 με 4 φορές την εβδομάδα ανάλογα, parking(όχι κλειστό) και κουκούλα υπάρχει . Θα το δς και σε βάθος χρόνου όλο αυτό. Θα κρατήσω και το tip για τα ελαστικά μην π΄θω και εγώ καμια ανατριχίλα, αν και τοχω στο προγραμμα για αλλαγή την άνοιξη. Σε ευχαριστώ