PDA

View Full Version : ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΡΩΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ



vagelis1979
30/10/2015, 17:56
Καλησπέρα
δεν είμαι σίγουρος αν έχω αναρτήσει στο σωστό θέμα το πρόβλημά μου αλλά θα το θέσω έτσι και αλλιώς
οδηγώ αυτόματο σκούτερ (vespa lx 150) και πρόσφατα πήρα την απόφαση να αγοράσω μοτοσυκλέτα μεταχειρισμένη. Tην προορίζω για μετακίνηση καθημερινή μέσα στην πόλη οπότε αποζητώ τα εξής χαρακτηριστικά:
250 κυβικά,
οικονομικό στην κατανάλωση,
να μπορώ να βρίσκω ανταλλακτικά,
λεπτή (όχι ογκώδης δηλαδή) για να μπορώ να ελίσσομαι μεταξύ των σταματημένων αμαξιών
και τέλος να μπορώ να πηγαίνω και περίχωρα (πέριξ της Αθήνας εννοώ) και τα καλοκαίρια σε νησί, δηλαδή και λίγο χωματόδρομο προφανώς.
Ψάχνω εδώ και καιρό σε site μεταχειρισμένων αλλά επειδή δεν έχω και ιδέα από μοτοσυκλέτες δεν μπορώ να αποφασίσω οπότε σκέφτηκα να ρωτήσω (η αναλογία χιλιομέτρων και χρονολογίας δηλαδή με προβληματίζει). Από έρευνες που έκανα κινούμαι στα yamaha TTR ή ΤΤ ή kawasaki KLX250? Για λίγο σκεφτόμουνα και Honda Ax1 ή kawasaki KLE250 αλλά τα πρώτα μου φαίνονται καλύτερα αλλά οποιαδήποτε πρόταση δεκτή (αποκλείω τα cb κλπ). Το χρηματικό μου μπάτζετ μπορεί να είναι και 2500
ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο

SHOOTER045
30/10/2015, 19:46
Γιατί αποκλειστικά σε ον οφ?


http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6885961/

Κοίτα και αυτό

vagelis1979
30/10/2015, 20:54
Mπα δε με ενδιαφέρουν τέτοια στιλ, μόνο eduro, on/off

basilis_k6
30/10/2015, 21:14
klx 250s

vagelis1979
01/11/2015, 12:03
ε αυτό ψάχνω και εγώ αλλά δε βρίσκω κάτι σε μεταχειρισμένο

duke200
02/11/2015, 07:31
5 χιλιαρικα έχει καινούργιο (όσο και το CRF250L στο οποίο πρέπει να ρίξεις μια ματιά, πιστεύω).

βαλε τα 2500 που έχεις και 2500 δόσεις και παρτο.

Panos76
02/11/2015, 08:56
Γιατί αποκλειστικά σε ον οφ?


http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6885961/

Κοίτα και αυτό

Δικός μου είναι ο Βάγγος, λοιπόν, επειδή κινούμαστε στα ίδια μονοπάτια προτείνω κάτι φρέσκο - δηλ. max 5ετίας ώστε θεωρητικά να μην έχει δεχθεί μεγάλη καταπόνηση.

Μόνο πρόβλημα το οικονομικό..

Συνεπώς πάμε σε klx που είναι κ Japan http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6829049/ (βγαίνει και σε 150άρι)

ή σε Crf σαφώς πιο τσιμπημένο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7122514/ οπότε εδώ πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή ώστε να διαθέσεις κάτι περισσότερο.

Από την άλλη, πάντα θα υπάρχει το μικρόβιο του κάτι παραπάνω σε όλα, οπότε πάμε σε λύσεις του '08

σε τρανσάλπ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7072022/
ή στο αγαπημένο τενερέ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6730690/

Ένα από αυτά τα 4 μοντελάκια θα αποτελέσουν προσωπική επιλογή στο μέλλον με τα + και τα - τους στην κάθε κατηγορία.

Καταλήγοντας, αν θέλουμε η επιλογή μας να είναι άρτια τεχνικά και απροβλημάτιστη, πρέπει να ανεβάσουμε οικονομικά τον πήχη - δυστυχώς.

Καλή επιλογή.

vagelis1979
02/11/2015, 18:39
ευχαριστώ για τις προτάσεις
αλλά είμαι και γκαντέμης, το klx που μου έστειλες έχει ήδη φύγει, το είχα τσεκάρει και εγώ
τώρα παραπάνω κυβικά δεν ψήνομαι λόγω της κατανάλωσης αλλά και του όγκου. Το θέλω μόνο για πόλη άντε καμια παραλία και τέτοια, να είναι ευέλικτο μεταξύ των αμαξιών και ελαφρύ αλλά να καίει λίγα. Δίνω και 3000 καθώς πουλάει τη βέσπα μου οπότε λέω να το κάνω κάπως έτσι. Αλλά δυστυχώς klx δε βρίσκω με την καμία, τα παίρνουν όλα κατευθείαν. Κάτι XR, CRE αξίζουν από την hONDA? Δεν ξέρω τίποτα για αυτό ρωτάω. Στα 250 δε μπορεί δεν υπάρχει τίποτα?

duke200
02/11/2015, 23:12
XR250R, ΝΧ250 αν βρεις καλά παρτα ασυζητητι...

Panos76
02/11/2015, 23:21
Το xr ότι καλυτερο αλλά που να το βρεις σε σοβαρή κατάσταση;

Bob_o_mastoras
03/11/2015, 02:32
Το xr ότι καλυτερο αλλά που να το βρεις σε σοβαρή κατάσταση;

Kαι ομως βγαινουν κατα καιρους προς πωληση καλα xr και 2μιση και 400.

Στη θεση σου φιλε Βαγγελη θα επαιρνα ενα μεταχειρισμενο klx ή xr 250 που τα βρισκεις κοντα στο 1000αρικο. Αντε να πρεπει να διαθεσεις max 300 για μαζεματα. Παλι κερδισμενος θα εισαι οικονομικα.
Ειναι σκυλια τα συγκεκριμενα..

Panos76
03/11/2015, 08:33
Υπάρχει διαθέσιμο XR250 του '96 καινούριο από γνωστό μου αλλά το δίνει 3.500...

Θέλω να πω δηλ. πως οι καλές περιπτώσεις πασάρονται ως ''για γνώστες και μερακλήδες'' οπότε πληρώνεις τον κούκο αηδόΝι.

Γενικά για μηχανάκι παλαιότητας καλής κατάστασης και σε νορμάλ τιμή πρέπει να έχεις υπομονή και να ψάχνεις από γνωστούς και φόρα, ενδεχομένως παρά σε sites αγγελιών.

vagelis1979
03/11/2015, 10:50
εμ δεν έχω γνωστούς με μηχανάκια πολλούς καθώς εγώ είμαι στον κύκλο της βέσπας ακόμη αν καταλαβαινείς, χαχα

Panos76
03/11/2015, 10:57
Καταλαβαίνω, μιας και ο ίδιος γνωστός έχει το εξίσου κόλλημα με τις βέσπες (έχει κ λαμπρέτες/πιάτζιο).

Απλά, ήθελα να καταλήξω πως για να έχεις το κεφάλι σου κάπως ήσυχο κ εφόσον θέλεις ένα μηχανάκι εργαλείο, ας είναι απροβλημάτιστο και λίγο πιο σύγχρονο. Συνεπώς το μτχ ''καινούριο'' (δηλ. μαξ 5ετίας) είναι ψιλο μονόδρομος.

Απλά πρέπει να μαζέψεις λίγο κασέρι ακόμα (+ εξοπλισμό).

Όλα τα παραπάνω είναι σκέψεις που κάνω για την περίπτωσή μου μιας κ συμπίπτουν οι ''ανάγκες'' μας.

basilis_k6
03/11/2015, 12:45
αν φτάσεις σε τέτοιο μπάτζετ μίλα με αυτούς που πουλάνε τα wr250r/x. καμία σχέση με τα μετρια ον οφ. είναι μηχάνημα!

duke200
03/11/2015, 13:07
+1000

vagelis1979
04/11/2015, 14:40
για HONDA XR250R του 2003-4 πχ αξίζει?

basilis_k6
04/11/2015, 15:21
καθαρόαιμο ειναι και 12 ετών. τι θές να κάνεις ακριβώς? για πόλη και βολτα?

vagelis1979
05/11/2015, 07:58
θέλω ένα μηχανάκι στα 250 κυβικά, οικονομικό, μικρό όγκο, ευέλικτο μέσα στην πόλη για καθημερινή χρήση στην πόλη και λίγα ταξιδάκια στα περίχωρα της Αθήνας πχ. Και το καλοκαίρι σε κανένα νησί, δλδ λίγο χωματόδρομο. Αυτά

Bob_o_mastoras
05/11/2015, 13:17
Oπως προειπα..
XR 250, ΚLX 250, TTR 250, DR250.. Μεχρι 2000€ αυστηρα (αν ειναι πενα τελειως).. Συνηθως γυρω στο 1,5 χιλιαρικο παιζουν.

Μηχανακια all round για μια ζωη!

vagelis1979
06/11/2015, 07:03
ξέρεις κανείς αν υπάρχει διαφορά στο kawasaki klx250 και kawasaki klx250s? Ή δεν υπάρχει? Γιατί μου είπε μια φίλη ότι έχει ένα kawasaki klx250 του 2009

duke200
06/11/2015, 07:28
το klx (με το μοτερ που φοράει μέχρι σήμερα) το έβγαλε το 1994 σε δυο εκδόσεις KLX250Ε (με μίζα, χωρίς μανιβέλα και 25 άλογα) και το KLX250R μόνο με μανιβέλα άλλο καρμπυρατερ και "αγριότερο" αβανς (προπορεία ανάφλεξης) και 30 άλογα. Γύρω στο 1997 πάνω στο KLX250R βάλανε κυλινδροπίστονο 300αρι και το καρμπυρατερ του KLX250E και βγάλανε το KLX300R με 33 άλογα. Κάπου εκεί βγάλανε και το Dtracker το οποίο ήταν ένα KLX250E με ρόδες μοταρ. Περίπου απο το 2006 και μετά έβγαλαν καινούργιο μηχανάκι το οποίο βαφτίσανε KLX250S με σχεδόν πανομοιότυπο μοτέρ-πλαίσιο με το KLX250E, μiζάτο όπως το KLX250E, αλλά με ακόμα 2 άλογα λιγότερα (πλέον στα 23, ρόδα περίπου 18). Σχεδόν ταυτόχρονα βγάλανε και το KLX250SE που είναι απλά ένα KLX250S με μοταρ λάστιχα.

Γενικά προσπάθησε να βρεις μοντελο απο το 2006 και μετα γιατι διορθώσανε αρκετά χαζά που είχε το μοτέρ πριν το 2006. Στην θεση σου δεν θα κοιταζα καν για μοντελο πριν το 2006 (για πιο παλιό απο το 2006 πήγαινε καλύτερα σε XR

είναι ένα μηχανάκι που στο χώμα συμπεριφέρεται σαν κανονικό εντουρο, και άμα το πάρεις μπορω να σου πώ 2 απλά βήματα για να παει αμέσως απο τα 23 στα 27-28 άλογα, χωρίς πειραγμα στην εξάτμιση (αλλα χρειάζεται να είσαι καλός με τα μαστορικά).

vagelis1979
06/11/2015, 16:14
Απλά έχω βρει ένα kawasaki klx250 του 2009 γύρω στα 20.000 χλμ και ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει

vagelis1979
16/11/2015, 18:36
το klx (με το μοτερ που φοράει μέχρι σήμερα) το έβγαλε το 1994 σε δυο εκδόσεις KLX250Ε (με μίζα, χωρίς μανιβέλα και 25 άλογα) και το KLX250R μόνο με μανιβέλα άλλο καρμπυρατερ και "αγριότερο" αβανς (προπορεία ανάφλεξης) και 30 άλογα. Γύρω στο 1997 πάνω στο KLX250R βάλανε κυλινδροπίστονο 300αρι και το καρμπυρατερ του KLX250E και βγάλανε το KLX300R με 33 άλογα. Κάπου εκεί βγάλανε και το Dtracker το οποίο ήταν ένα KLX250E με ρόδες μοταρ. Περίπου απο το 2006 και μετά έβγαλαν καινούργιο μηχανάκι το οποίο βαφτίσανε KLX250S με σχεδόν πανομοιότυπο μοτέρ-πλαίσιο με το KLX250E, μiζάτο όπως το KLX250E, αλλά με ακόμα 2 άλογα λιγότερα (πλέον στα 23, ρόδα περίπου 18). Σχεδόν ταυτόχρονα βγάλανε και το KLX250SE που είναι απλά ένα KLX250S με μοταρ λάστιχα.

Γενικά προσπάθησε να βρεις μοντελο απο το 2006 και μετα γιατι διορθώσανε αρκετά χαζά που είχε το μοτέρ πριν το 2006. Στην θεση σου δεν θα κοιταζα καν για μοντελο πριν το 2006 (για πιο παλιό απο το 2006 πήγαινε καλύτερα σε XR

είναι ένα μηχανάκι που στο χώμα συμπεριφέρεται σαν κανονικό εντουρο, και άμα το πάρεις μπορω να σου πώ 2 απλά βήματα για να παει αμέσως απο τα 23 στα 27-28 άλογα, χωρίς πειραγμα στην εξάτμιση (αλλα χρειάζεται να είσαι καλός με τα μαστορικά).

οπότε πιστεύεις ότι αυτό που βρήκα αξίζει?

vagelis1979
24/01/2016, 16:24
Kαλησπέρα, μόλις πρόσφατα πήρα ένα μεταχειρισμένο kawasaki klx 250 του 2009 με 21000 χλμ από γνωστό. Μου πάει μια χαρά μέχρι στιγμής αλλά ακόμη το μαθαίνω, γιατί δεν έχω ξαναοδηγήσει με ταχύτητες μηχανή. Μου είχες πει για 2-3 βήματα για να πάει αμέσως από τα 23 στα 27 άλογα. Τι εννοούσες?Μήπως ήρθε η ώρα να το αξιοποιήσω?
ευχαριστώ ε

vagelis1979
24/01/2016, 16:25
το klx (με το μοτερ που φοράει μέχρι σήμερα) το έβγαλε το 1994 σε δυο εκδόσεις KLX250Ε (με μίζα, χωρίς μανιβέλα και 25 άλογα) και το KLX250R μόνο με μανιβέλα άλλο καρμπυρατερ και "αγριότερο" αβανς (προπορεία ανάφλεξης) και 30 άλογα. Γύρω στο 1997 πάνω στο KLX250R βάλανε κυλινδροπίστονο 300αρι και το καρμπυρατερ του KLX250E και βγάλανε το KLX300R με 33 άλογα. Κάπου εκεί βγάλανε και το Dtracker το οποίο ήταν ένα KLX250E με ρόδες μοταρ. Περίπου απο το 2006 και μετά έβγαλαν καινούργιο μηχανάκι το οποίο βαφτίσανε KLX250S με σχεδόν πανομοιότυπο μοτέρ-πλαίσιο με το KLX250E, μiζάτο όπως το KLX250E, αλλά με ακόμα 2 άλογα λιγότερα (πλέον στα 23, ρόδα περίπου 18). Σχεδόν ταυτόχρονα βγάλανε και το KLX250SE που είναι απλά ένα KLX250S με μοταρ λάστιχα.

Γενικά προσπάθησε να βρεις μοντελο απο το 2006 και μετα γιατι διορθώσανε αρκετά χαζά που είχε το μοτέρ πριν το 2006. Στην θεση σου δεν θα κοιταζα καν για μοντελο πριν το 2006 (για πιο παλιό απο το 2006 πήγαινε καλύτερα σε XR

είναι ένα μηχανάκι που στο χώμα συμπεριφέρεται σαν κανονικό εντουρο, και άμα το πάρεις μπορω να σου πώ 2 απλά βήματα για να παει αμέσως απο τα 23 στα 27-28 άλογα, χωρίς πειραγμα στην εξάτμιση (αλλα χρειάζεται να είσαι καλός με τα μαστορικά).


Kαλησπέρα, μόλις πρόσφατα πήρα ένα μεταχειρισμένο kawasaki klx 250 του 2009 με 21000 χλμ από γνωστό. Μου πάει μια χαρά μέχρι στιγμής αλλά ακόμη το μαθαίνω, γιατί δεν έχω ξαναοδηγήσει με ταχύτητες μηχανή. Μου είχες πει για 2-3 βήματα για να πάει αμέσως από τα 23 στα 27 άλογα. Τι εννοούσες?Μήπως ήρθε η ώρα να το αξιοποιήσω?
ευχαριστώ ε

nikma
25/01/2016, 20:29
Βρε Βαγγέλη κάποιοι σου πρότειναν παραπάνω κυβικά μι εσύ είχες κολλήσει στα 250. Τώρα που πήρες 250άρι σου πέφτει μικρό και θέλεις να το κάνεις τούρμπο :P

vagelis1979
26/01/2016, 22:08
Βρε Βαγγέλη κάποιοι σου πρότειναν παραπάνω κυβικά μι εσύ είχες κολλήσει στα 250. Τώρα που πήρες 250άρι σου πέφτει μικρό και θέλεις να το κάνεις τούρμπο :P

όχι βέβαια απλά ο duke200 είπε κάτι και ήθελα να μάθω, κακό είναι?:)

est
26/01/2016, 22:19
Είναι κάτι πολύ απλό με μια φύσα και γεφύρωμα ενός καλωδίου. Αν ψάξεις στο νετ θα το βρεις.. είναι πολύ γνωστή ιστορία.

Εντιτ. Μπορεί να είναι κι αυτό (http://www.thumpertalk.com/topic/691198-derestrict-klx250-2009-efi-for-free/)..

duke200
27/01/2016, 07:36
όχι βέβαια απλά ο duke200 είπε κάτι και ήθελα να μάθω, κακό είναι?:)

υπαρχει ένα κόλπο που κανουν με το χρόνισμα (και το χα κανει και γω). Τα κλχ έχουν αδικαιολόγητα άγριο χρόνισμα απο την μάνα τους (σαν KX ένα πράγμα), το οποίο όμως είναι άχρηστο γιατι το καρμπυρατερ υποπίεσης που έχουν, κόβει πολύ δύναμη ψηλά.

Ειναι γρήγορη αλλα λίγο πολύπλοκη διαδικασία και θελει λιγες γνώσεις παραπάνω, όταν θα έρθει η ώρα να πας να ελεγξεις διάκενα βαλβίδας στειλε ενα pm για να μιλήσω με το μηχανικό σου. Αν πιανουν τα χερια σου μπορω να στο περιγραψω.

Το χω δοκιμάσει, είναι ασφαλέστατο και νομίζεις ότι έχεις βάλει κυλινδροπιστονο 300αρι. Εγω που το χα 300άρι με μαμα χρόνισμα, νομίζω οτι 250 με το νεο χρόνισμα πήγανε καλύτερα απο το 300άρι με μαμα χρόνισμα και κυρίως είχε δύναμη παντού.

Με χρόνισμα και βγάλσιμο του περιοριστή απο το φιλτροκούτι, έχει μεγάλη διαφορά το μηχανάκι. Στο εξωτερικό που το χουν κανει και το χουν δυναμομετρήσει, πάει απο τα 18 στα 23-24 άλογα ρόδα.

vagelis1979
02/02/2016, 17:33
Kαλησπέρα
όπως έχω αναφέρει είμαι πολύ άπειρος και νέος με το μηχανάκι. Μέχρι τώρα οδηγούσα μόνο βέσπα αυτόματη. Οπότε κάποιοι όροι δυστυχώς δεν μου είναι κατανοητοί. Είμαι στα 21.000 χλμ και ο μάστορας μου είπε ότι το επόμενο σέρβις είναι στα 27.000 χλμ. Οπότε όταν φτάσω στα 27 θα πάω για σέρβις. Είναι τότε κατάλληλη στιγμή να το αναφέρω στο μηχανικό μήπως ξέρει την διαδικασία και μου το κάνει? Και αυτό που αναφέρεις για τα διάκενα βαλβίδας χρειάζεται να το πω και στο επόμενο σέρβις ή είναι αυτονόητο? Ευχαριστώ και σόρι για την ασχετοσύνη μου

duke200
02/02/2016, 17:54
στο μηχανακι σου καθε 7500 χλμ πρεπει να ελεγχονται τα διακενα απο τις βαλβίδες. Η εργασία που προτεινω είναι καλύτερα να γίνει όταν θα ανοιξει να ελεγξει τα διακενα απο τις βαλβίδες, που ούτως η άλλως θα λυθει και το ψευτοκαπακο, οποτε με ένα "σμπαρο δυο τρυγόνια" για να το πουμε λαικιστι.

επειδη απ' οτι καταλαβα είναι δύσκολο να σου εξηγήσω τι και πως για να τα πεις στο μάστορα προτεινω αρχικα να διαβασεις πολύ καλά το εγχειρίδιο χρήσης (αν δεν το χεις να πας σε μια kawasaki να το πάρεις), αλλιως αν τα αγγλικά σου είναι καλά, εδω: http://mybikemanuals.com/kawasaki/kawasaki-kl-owners-manuals/ (το μηχανακι σου είναι το 2008 KLX250S)

Το μανουαλ θα το διαβασεις για να ξερεις μεταξύ άλλων, πότε πρεπει να γινουν εργασίες service και ποιες ακριβως είναι αυτες. Σαν οδηγός της moto είσαι και συ υπευθυνος για την συντηρηση της και οφειλεις να μαθεις το manual απ' εξω (που λέγαμε στο σχολείο)

Όταν κλεισεις το επόμενο service, θα μου στειλεις ένα προσωπικο μηνυμα με το ονομα και το τηλεφωνο το μηχανικού σου και θα του εξηγησω πως θα το κάνει. Αν έχεις μαθει καλά μεχρι τότε μπορει να στο εξηγησω και σε σενα.

μολις μαθεις καλα το owner manual, μπορεις να εμβαθυνεις και στο service manual, οποτε θα είναι πολυ πιο έυκολο να σου εξηγήσω.

http://mototh.com/files/kawasaki/KLX250/Kawasaki-KLX250-Service-Manual_new.pdf

duke200
02/02/2016, 18:11
βρηκα video με την μετατροπή, για τον εκκεντροφόρο εξαγωγής. Εγω προτείνω παρόμοια διαδικασία όπως γινεται στο βιντεο για τον εκκεντροφόρο εξαγωγης να κάνεις στον εισαγωγής, με τον εξαγωγής να μενει στα μαμα σημάδια (έχω δοκιμάσει να το κάνω μόνο στον εκκεντροφόρο εισαγωγής, μόνο στον εκκεντροφόρο εξαγωγής, όπως επίσις ταυτόχρονα και στους δυο. Καλύτερα αποτελέσματα είδα με την μετατροπή στο χρόνισμα μόνο για τον εκκεντροφόρο εισαγωγής)

στο βιντεο επίσις δειχνει πως γινεται το φιλτροκουτι όταν αφαιρεθεί ο περιοριστής απο πάνω.

μπορεις να δειξεις αυτο το βιντεο στο μηχανικό σου. Βεβαια, αντι για τον εκκεντροφορο εξαγωγής, θα κάνει την πατέντα μόνο στον εισαγωγης και θα αφήσει τον εξαγωγής ως έχει.

https://www.youtube.com/watch?v=L2kwlqdwn40

vagelis1979
05/02/2016, 18:18
στο μηχανακι σου καθε 7500 χλμ πρεπει να ελεγχονται τα διακενα απο τις βαλβίδες. Η εργασία που προτεινω είναι καλύτερα να γίνει όταν θα ανοιξει να ελεγξει τα διακενα απο τις βαλβίδες, που ούτως η άλλως θα λυθει και το ψευτοκαπακο, οποτε με ένα "σμπαρο δυο τρυγόνια" για να το πουμε λαικιστι.

επειδη απ' οτι καταλαβα είναι δύσκολο να σου εξηγήσω τι και πως για να τα πεις στο μάστορα προτεινω αρχικα να διαβασεις πολύ καλά το εγχειρίδιο χρήσης (αν δεν το χεις να πας σε μια kawasaki να το πάρεις), αλλιως αν τα αγγλικά σου είναι καλά, εδω: http://mybikemanuals.com/kawasaki/kawasaki-kl-owners-manuals/ (το μηχανακι σου είναι το 2008 KLX250S)

Το μανουαλ θα το διαβασεις για να ξερεις μεταξύ άλλων, πότε πρεπει να γινουν εργασίες service και ποιες ακριβως είναι αυτες. Σαν οδηγός της moto είσαι και συ υπευθυνος για την συντηρηση της και οφειλεις να μαθεις το manual απ' εξω (που λέγαμε στο σχολείο)

Όταν κλεισεις το επόμενο service, θα μου στειλεις ένα προσωπικο μηνυμα με το ονομα και το τηλεφωνο το μηχανικού σου και θα του εξηγησω πως θα το κάνει. Αν έχεις μαθει καλά μεχρι τότε μπορει να στο εξηγησω και σε σενα.

μολις μαθεις καλα το owner manual, μπορεις να εμβαθυνεις και στο service manual, οποτε θα είναι πολυ πιο έυκολο να σου εξηγήσω.

http://mototh.com/files/kawasaki/KLX250/Kawasaki-KLX250-Service-Manual_new.pdf

πάντως έχω το Kawasaki klx250s9, τουλάχιστον αυτό γράφει το manual που μου έδωσε το πωλητής. Το διαβάζω φυσικά αλλά είναι στα αγγλικά, υπάρχει πουθενά ελληνικό? Φυσικά θα τηρήσω τα service ανά χιλιόμετρα όπως αναφέρει μέσα το βιβλιαράκι. Αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι ενδιάμεσα, πριν δλδ τα εκάστοτε service

duke200
05/02/2016, 19:43
διορθωσα λιγο το προηγούμενο ποστ (έπειτα απο ευγενική παρότρυνση φίλου που μόνο αυτός και γω κατάλαβαμε τι έγραψα), ξαναδιαβασε το γιατι τα χα μπερδεψει λιγο με τις εισαγωγες εξαγωγες (δυσλεξία ίσως?)...

ιδια service εχουνε τα μοντελα 8 και 9.

Μεταξύ των service δεν χρειάζεται κατι άλλο, εκτός απο το να κοιτας συχνα την σταθμη λαδιού, παραφλού, καθάρισμα-λιπανση της αλυσιδας κάθε 1000 χλμ (και έλεγχος της τάσης της), έλεγχος φώτων-φλας, ελεγχος διαρροών απο τα καλάμια-αμορτισερ, γενικά οπτικός έλεγχος στο μοτερ για διαρροές βενζίνας, παραφλού, λαδιών, κοιτα μην σηκώνει θερμοκρασίες και αν παιρνει μπροστα το βεντιλατέρ, με αυτα θα είσαι καλυμένος.

Απο το βιντεο κατάλαβες τίποτα?

vagelis1979
07/02/2016, 09:35
διορθωσα λιγο το προηγούμενο ποστ (έπειτα απο ευγενική παρότρυνση φίλου που μόνο αυτός και γω κατάλαβαμε τι έγραψα), ξαναδιαβασε το γιατι τα χα μπερδεψει λιγο με τις εισαγωγες εξαγωγες (δυσλεξία ίσως?)...

ιδια service εχουνε τα μοντελα 8 και 9.

Μεταξύ των service δεν χρειάζεται κατι άλλο, εκτός απο το να κοιτας συχνα την σταθμη λαδιού, παραφλού, καθάρισμα-λιπανση της αλυσιδας κάθε 1000 χλμ (και έλεγχος της τάσης της), έλεγχος φώτων-φλας, ελεγχος διαρροών απο τα καλάμια-αμορτισερ, γενικά οπτικός έλεγχος στο μοτερ για διαρροές βενζίνας, παραφλού, λαδιών, κοιτα μην σηκώνει θερμοκρασίες και αν παιρνει μπροστα το βεντιλατέρ, με αυτα θα είσαι καλυμένος.

Απο το βιντεο κατάλαβες τίποτα?

Ευχαριστώ πολύ πάντως. Αλλά φυσικά δεν κατάλαβα τίποτα από το βίντεο, εννοώ ότι είναι δουλειά που δενμπορώ να την κάνω με τίποτα εγώ. Στο επόμενο service θα ρωτήσω το μηχανικό να δούμε τι θα μου πει και θα επανέλθω. Τώρα μεταξύ των service που λες θα πρέπει να μάθω τι είναι παραφλού, βεντιλατέρ κλπ. Είπαμε είμαι ακόμη εντελώς στην αρχή. Τα λαδιά νόμιζα ότι αλλάζονται και αυτά στα service και όχι ότι πρέπει να κοιτάω και να αλλάζω μόνος μου. Όντως έτσι είναι? Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω πως όταν βάζω επιβάτη πίσω στις πρώτες ταχύτητες, στην εναλλαγή τους εννοώ παίζουν κάτι περίεργοι θόρυβοι. Είναι λογικό? Κάτι σαν γδούποι εκεί όταν είμαι στις μικρές στροφές. Μήπως ακουμπάνε πλαστικά από το βάρος? Λέω εγώ τώρα...

duke200
07/02/2016, 18:59
Ευχαριστώ πολύ πάντως. Αλλά φυσικά δεν κατάλαβα τίποτα από το βίντεο, εννοώ ότι είναι δουλειά που δενμπορώ να την κάνω με τίποτα εγώ. Στο επόμενο service θα ρωτήσω το μηχανικό να δούμε τι θα μου πει και θα επανέλθω. Τώρα μεταξύ των service που λες θα πρέπει να μάθω τι είναι παραφλού, βεντιλατέρ κλπ. Είπαμε είμαι ακόμη εντελώς στην αρχή. Τα λαδιά νόμιζα ότι αλλάζονται και αυτά στα service και όχι ότι πρέπει να κοιτάω και να αλλάζω μόνος μου. Όντως έτσι είναι? Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω πως όταν βάζω επιβάτη πίσω στις πρώτες ταχύτητες, στην εναλλαγή τους εννοώ παίζουν κάτι περίεργοι θόρυβοι. Είναι λογικό? Κάτι σαν γδούποι εκεί όταν είμαι στις μικρές στροφές. Μήπως ακουμπάνε πλαστικά από το βάρος? Λέω εγώ τώρα...

εφοσον δεν το κατεχεις (ακόμα) καλύτερα εμπιστευσου το μηχανικό σου και το owner manual σε όλα τα θέματα συντήρησης Το owner manual έχει όλες τις οδηγίες για το πως θα κάνεις τους ελέγχους που σου είπα σε προηγούμενο post.
παραφλού είναι το ψυκτικό υγρό που χρησιμοποιεί ο κινητήρας σου για να ψύχεται. βεντιλατερ είναι εκείνος ο ανεμιστηρας που βρισκεται πίσω απο το δεξί (όπως κάθεσαι στην σέλα) ψυγείο σου. Αλλαγη λαδιών σύμφωνα με το manual, στα 7500χλμ σε κάθε service. Για λαδια σου προτεινω 15W50 eneos 100% συνθετικα, ή και σε άλλη μαρκα 100% συνθετικα.

εσύ είσαι υποχρεωμενος να ελέγχεις αυτα που σου γραψα σε προηγούμενο post.

Ο μηχανικός σου, κατα 99.9%, όταν θα του δειξεις την μετατροπή στο χρόνισμα του εκκεντροφόρου εισαγωγής θα σου πει οτι "αυτα τα πραγματα δεν γινονται", εκτός αν είναι ανοιχτόμυαλος οπότε θα ρωτησει τι και πως, οπότε και θα ζητησει ίδιος να μου μιλήσει.

επειδή βάζεις δευτερο άτομο πίσω, πρέπει να ρυθμιστεί το πίσω αμορτισερ σου ανάλογα. Στο owner manual γράφει πως θα γίνει αυτό, ανήκει και αυτο στο επίπεδο συντήρησης που κάνει ο χρήστης. Δεν ξερω αν είναι αυτή η αιτία των θορύβων, αλλα θυμάμαι οτι στο μοντέλο σου είναι πολύ "χαλαρή" η ρύθμιση (προφόρτιση) της πίσω ανάρτησης, ουτως η άλλως θα πρεπει να ρυθμιστεί.

σε πολύ κόσμο δεν αρέσει να ασχολείται με τα μηχανικά και τα φοβάται (δεν ξερω αν είσαι απ΄αυτούς), όμως απο την στιγμή που χρησιμοποιείς τη μηχανή είσαι υποχρεωμένος να μαθεις να κανεις την συντήρηση του οδηγού (όχι του μηχανικού). Δεν είμαστε και σε καμια εποχή να μας τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζάκια, λιγο προσοχή απο τον αναβατη γλυτώνει πολύ ακριβές ζημιές αργότερα.
ευχομαι καλό διάβασμα και παντα όρθιος!

vagelis1979
10/03/2016, 01:26
Καλησπέρα και πάλι, όπως έχω πει έχω ένα kawasaki klx 250 του 2009, σε πράσινο. Σκέφτομαι ότι θέλω να το κάνω μαύρο. Τι λύσεις υπάρχουν? Μάλλον βάψιμο δεν θα βγει καλό έτσι? Ψάχνω για πλαστικά μέρη μαύρα για αυτό το μοντέλο στο ίντερνετ και δεν μπορώ να βρω κάτι. Υπάρχει καμία πρόταση από κάποιον? Ευχαριστώ

duke200
10/03/2016, 07:11
είτε μπορεις να παρεις έτοιμα μαύρα πλαστικά απο το ebay με κόστος καμια 100η ευρω, ή μπορεις να βαψεις τα υπάρχοντα με μικρότερο κόστος.

Για να βάψεις τα πλαστικά παίρνεις πρώτα ένα τριβειο χειρός φτηνό και τρίβεις καλά τα πλαστικά με νούμερο 100 μέχρι να φύγει τελείως το παλιο χρώμα. Μόλις φύγει το χρώμα με το ίδιο τριβειο, τρίβεις καλά με νούμερο 200 μέχρι να γίνει τελείως λεία η επιφάνεια. Έπειτα περνάς ειδικό αστάρι για πλαστικά δύο χέρια, μετά τρίβεις με νερό και νουμερο 300 μέχρι να γυαλίσει και μετα περνάς το χρώμα της αρεσκείας σου 2 στρώσεις. Τέλος περνάς βερνίκι δυο στρωσεις και είσαι έτοιμος.

Αυτα που σου είπα θα τα πάρεις απο μαγαζι που πουλάει χρώματα αυτοκινήτου.


ειναι πολύ δουλειά και κοπιαστική.

ϊδια διαδικασία κάνεις και στο τεπόζιτο με τη διαφορά οτι δεν περνας ασταρι για πλαστικά, αλλα αστάρι για μεταλλικές επιφάνειες.

Με την διαδικασία που περιέγραψα το αποτέλεσμα βγαίνε γυαλιστερο. Αν θέλεις λοοκ ματ ζητας μαυρο ματ χρωμα (όχι γυαλιστερο) και δεν περνας βερνίκι.

Αν βαριεσαι να τα κάνεις όλα αυτα, βγαζεις τα κομματια και τα πας σε φανοποιό που θα σου κάνει καλύτερη προσφορα. Αλλα δεν νομίζω να σου πει κανένας τιμή κάτω απο 150 ευρω, οπότε πας για την λύση αγοράς έτοιμων πλαστικών και βαφεις τεποζιτο

leo1964
10/03/2016, 09:20
Καλησπέρα και πάλι, όπως έχω πει έχω ένα kawasaki klx 250 του 2009, σε πράσινο. Σκέφτομαι ότι θέλω να το κάνω μαύρο. Τι λύσεις υπάρχουν? Μάλλον βάψιμο δεν θα βγει καλό έτσι? Ψάχνω για πλαστικά μέρη μαύρα για αυτό το μοντέλο στο ίντερνετ και δεν μπορώ να βρω κάτι. Υπάρχει καμία πρόταση από κάποιον? Ευχαριστώ

Να βάψεις τα ίδια,θα γλυτώσεις χρήματα,δεν υπάρχει λόγος για καινούργια,αν τα δικά σου δεν έχουν σπασίματα και παραμορφώσεις.
Εγώ με 200 ευρώ έκανα τη δική μου καινούργια και μιλάμε για πολλά πλαστικά κομμάτια

vagelis1979
11/03/2016, 08:08
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ ουσιαστικά έχω το φτερό μπροστά, 2 πλαινά, και μπροστά στο φανάρι σαν επιφάνειες. Δεν είναι πολλές πιστεύω. Έχω ένα γνωστό φανοποιό που μπορεί να μου κάνει καλύτερη τιμή. Αλλά στο ebay δεν μπορώ να βρω μαύρα πλαστικά για το kawasaki klx 250. Εκτός και αν είναι συμβατά και άλλα πλαστικά,δε ξέρω για αυτό ρωτάω. Γενικά δε βρίσκω στο ίντερνετ πουθενα. Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή.

7Tolis
11/03/2016, 08:50
Γιατί δε κάνεις vynil wrap?

duke200
13/03/2016, 09:19
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ ουσιαστικά έχω το φτερό μπροστά, 2 πλαινά, και μπροστά στο φανάρι σαν επιφάνειες. Δεν είναι πολλές πιστεύω. Έχω ένα γνωστό φανοποιό που μπορεί να μου κάνει καλύτερη τιμή. Αλλά στο ebay δεν μπορώ να βρω μαύρα πλαστικά για το kawasaki klx 250. Εκτός και αν είναι συμβατά και άλλα πλαστικά,δε ξέρω για αυτό ρωτάω. Γενικά δε βρίσκω στο ίντερνετ πουθενα. Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή.

πραγματι δεν βρηκα και γω τιποτα.

Κανε αυτο με το φανοποιό.

Επισης νομίζω το έβγαζε και σε μαυρο η kawasaki, ψαξε μηπως βρεις τιποτα μεταχειρισμένα κοματια.