PDA

View Full Version : Επισκευή πηρουνιών



kostaspetrou
31/10/2015, 11:20
Έχουμε καλάμια από gsxr 750 K5.

Έχω προμηθευτεί ελατήρια για τα κιλά μου,ξύστρα,τσιμούχες και τα μπρούτζινα κουζινέτα που φθείρονται.

Είμαι επαρχία και θέλω να τα στείλω Αθήνα.
Οπότε το κόστος του κάθε μαγαζιού είναι τα εργατικά και το λάδι.Θα βάλω 7,5 ιξώδες συνθετικό.

Τηλεφώνησα σε μότο πίσσαρη(uride.gr),kshock,wolf

Ο μότο πίσσαρης μου είπε 60€ εργατικά+λάδι Putoline HPX 7,5W συνθετικό,πάμε περίπου στα 75€
Ο kshock 30€ εργατικά+λάδια 7,5 συνθετικά, πάμε περίπου στα 50€
Ο wolf racing είπε 80-90€ σύνολο που περιλαμβάνει εργασία,λάδι 7,5 motul και καλιμπράρισμα.Πρώτη φορά ακούω για καλιμπράρισμα και μου είπε ότι ουσιατικά ταιριάζει τα κουζινέτα στα καλάμια αφού τα μετρήσει,επειδή ενδέχεται να μην είναι σωστά.


Τί θα προτείνατε;

Αυτό με το καλιμπράρισμα όντως κάνει διαφορά;

mankam
31/10/2015, 11:50
Προσφατα εκανα ιδια δουλεια σε αναποδο gsxr1100w αλλαξα και κουζινετα δεν εχω ακουσει για καλιμπραρισμα.
Οι τιμες που βρηκες ειναι μια χαρα.

stefanos
31/10/2015, 12:01
Έχουμε καλάμια από gsxr 750 K5.


Αυτό με το καλιμπράρισμα όντως κάνει διαφορά;

Δηλαδή για να καταλάβω η suzuki βγάζει μια γλύστρα λάθος και ο μάστορας την μετράει και μετά?

kostaspetrou
31/10/2015, 12:10
Δηλαδή για να καταλάβω η suzuki βγάζει μια γλύστρα λάθος και ο μάστορας την μετράει και μετά?
Φίλε μου δεν έγραψα για γλίστρα αλλά για κουζινέτα,ξαναδιάβασε.

Αν κατάλαβα καλά αυτό που μου είπε ο wolfracing στο τηλέφωνο,τα ήδη δουλεμένα καλάμια έχουν υποστεί φθορές,οπότε μπορεί το μαμά κουζινέτο να μην είναι το σωστό από άποψη διαστάσεων.

Με κάθε επιφύλαξη βέβαια,μπορεί να κάνω λάθος.

stefanos
31/10/2015, 12:34
Φίλε μου δεν έγραψα για γλίστρα αλλά για κουζινέτα,ξαναδιάβασε.

Αν κατάλαβα καλά αυτό που μου είπε ο wolfracing στο τηλέφωνο,τα ήδη δουλεμένα καλάμια έχουν υποστεί φθορές,οπότε μπορεί το μαμά κουζινέτο να μην είναι το σωστό από άποψη διαστάσεων.

Με κάθε επιφύλαξη βέβαια,μπορεί να κάνω λάθος.

Κουζινέτο λοιπόν.
Κατανοητό επίσης το περί φθοράς σε κάποιο τμήμα του καλαμιού, απλά ρωτάω αν η τιμή αυτή περιλαμβάνει ρεκτιφιέ στο καλάμι και καινούργιο κουζινέτο στη σωστή διάσταση.

mankam
31/10/2015, 12:46
Κουζινέτο λοιπόν.
Κατανοητό επίσης το περί φθοράς σε κάποιο τμήμα του καλαμιού, απλά ρωτάω αν η τιμή αυτή περιλαμβάνει ρεκτιφιέ στο καλάμι και καινούργιο κουζινέτο στη σωστή διάσταση.

Αυτη η εργασια ειναι ασυμφορη, και φυσικα δεν κανει 80-90 ευρω που του ειπε.

kostaspetrou με καθε επιφυλαξη μια και δεν ξερω αν εχεις φθορα στα καλαμια (κατι που ειχα εγω) το καλιμπραρισμα στα κουζινετα ακουγεται καπως.. υπαρχει συγκεκριμενη ανοχη αναμεσα στο κουζινετο και το καλαμι, για αυτο αλλαζουμε το φθαρμενο κουζινετο ( συνηθως αυτο εχει την φθορα ).

kostaspetrou
31/10/2015, 13:49
Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Στέφανε και μανκαμ,

Έχω ήδη προμηθευτεί καινούρια μαμά κουζινέτα.

Δεν έχω ιδέα αν έχω φθορά στα καλάμια,αυτό που ξέρω είναι ότι σε λακούβες απ΄το δεξί καλάμι ακούγεται ένα κλακ.
Ρουλεμάν λαιμού δεν φταίνε,τα έλεγξα βάσει μάνιουαλ.

Πριν 6 χρόνια έγινε αλλαγή λάδια και τσιμούχες από άνθρωπο όχι ειδικό σε αναρτήσεις(καλό μάστορα παρ'ολ' αυτά).
Ευκαιρία λοιπόν να τα στείλω Αθήνα σε κάποιον που ασχολείται πιο επισταμένα με αναρτήσεις μπουρδ.... εχμ μοτοσυκλετών εννοούσα...
:cry:

Έχω την αίσθηση πάντως ότι τα εξαρτήματα έχουν κατασκευαστεί με τη λογική να φθείρεται αυτό που να μπορεί ν'αντικατασταθεί ευκολότερα.

Ίσως ο wolf να εννοούσε ότι παρ' ότι θα του στείλω καινούριο μαμά κουζινέτο, αυτό να μην είναι στη σωστή διάσταση και να θέλει μέτρημα/κατεργασία,αλλαγή,δεν έχω ιδέα.

Ξέρω ότι κάτι αντίστοιχο κάνουν κάποιοι λεπτολόγοι όταν αλλάζουν δίσκους και μέταλλα συμπλέκτη:κάθονται και μετράνε το συνολικό ύψος της στοίβας.

S705
31/10/2015, 14:40
Ίσως ο wolf να εννοούσε ότι παρ' ότι θα του στείλω καινούριο μαμά κουζινέτο, αυτό να μην είναι στη σωστή διάσταση και να θέλει μέτρημα/κατεργασία,αλλαγή,δεν έχω ιδέα.



Ας υποθέσουμε ότι τα καλάμια σου έχουν μια μικρή φθορά. Από 410mm έχουν γίνει 398,5mm . πως στο διάβολο θα ‘ταιριάξει ¨ τα μπρούτζινα τα όποια είναι φτιαγμένα να δουλεύουν με 410mm διάμετρο? άρα αυτά εσωτερικά είναι 410,05mm .
Πάρε ξανά τηλ και ρωτά αναλυτικά τι είναι το καλιμπράρισμα.

cityfly
31/10/2015, 17:44
εμένα πάντως στο παρελθόν σε εργασία σε καλάμια μπροστά και πίσω ανάρτηση στο k shock είχε γίνει πολύ καλή δουλειά.

stefanos
31/10/2015, 18:24
Πριν 6 χρόνια

Στη θέση σου θα διάλεγα το φτηνότερο αλλά θα έστελνα και το αμορτισέρ.

amyroukai
31/10/2015, 19:55
Στην θέση σου θα τα έκανα μόνος μου.

Έλεος πια με τις μαλακίες... δηλαδή το τεφλόν των κουζινέτων τρώει το σίδερο από τα καλάμια και... θέλει καλιμπραρισμα. Και δηλαδή τι, έχει νούμερα κουζινέτα σε διαφορετικές διαμέτρους και διαλέγει. Χριστε και μπανανία τι διαβάζω...
Να μου πεις ότι τα τσεκαρει αν είναι ίσια η έχουν πάρει λίγο στρεβλωση, αϊντε λογικό. Το γράφει το manual, δεν το κάνει κανείς.

Α, έξι χρόνια ρε αγόρι; :(

kostaspetrou
01/11/2015, 09:51
Το είχα σκεφτεί πολύ σοβαρά να το κάνω μόνος μου...
Τα ειδικά εργαλεία εύκολα κατασκευάζονται από πολύ απλά υλικά.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω λύσει,ούτε φρεσκάρει ο ίδιος ποτέ ανάρτηση και δεν ψήνομαι να πειραματιστώ στα καλάμια μου...

Τα μεταφορικά πήγαιν' έλα είναι 15€ και τα 30€ εργασία του κσοκ είναι ΟΚ.


Τα τελευταία έξι χρόνια δεν έγραψε πολλά χιλιόμετρα,ούτε 7000 αλλά πέρασε διαστήματα ακινησίας με το μεγαλύτερο να είναι 6 μήνες.

Οπότε λογικό η εμπρός δεξιά τσιμούχα να ξεράθηκε και να έκλασε πατάτες.

devil's animal
01/11/2015, 10:11
k shock και εγω ευχαριστημενος αλλα του ειχα παει τα λαδια γιατι ηθελα torco και δεν τα δουλευε και το πισω ελατηριο (eibach)...μπροστινα ελατηρια τα ειχε παραγγειλει αυτος...
δουλειες: αλλαγη ελατηριων μπροστινου, αλλαγη ελατηριου πισω, ξυστρες-τσιμουχες, σερβις πισινου...

bleach
01/11/2015, 10:19
K shock ή Tασσούλης (eXtra products) από μένα! Ο K-shock είναι ο καλύτερος μάστορας/άνθρωπος που έχω συναναστραφεί...
Μόνα "μειονεκτήματα" ότι θέλουν καλάμια ή ανάρτηση "στο χέρι" αλλά νταξ, για την περίπτωσή σου κομπλέ! ;)

amyroukai
01/11/2015, 10:23
Lol ρπμ...
Απλα βαριεμαι να γραψω. Καποια αλλη φορα, με καφεδακι.

Ειδικα εργαλεια δεν θέλει πάντως.

kostaspetrou
01/11/2015, 16:14
Κοίταξε να δεις...
α)ειδικό εργαλείο για την τοποθέτηση τσιμούχας:κόβεις ένα πλαστικό σωλήνα και κάνεις πως μινάρεις με το κάτω μέρος του καλαμιού. Μετά από τάκα τάκα που θα πάει η μαλάκω,θα μπει!
β)συμπιεστής ελατηρίου(σπρίνγκ κομμπρέσσορ):αυτό το κάνεις από ένα κομμάτι χοντρό σωλήνα.Κάνεις τρύπα και πάσο στα πλαϊνά και μετά με δυο μακριές βίδες καθάρισες.Βάζεις και ένα κλειδί αφού συμπιέσεις το ελατήριο κατ' απ'το παξιμάδι(λοκ νατ) και είσαι εντάξει.

Έχω παρατηρήσει τέτοια επιχείρηση χωρίς να συμμετέχω.
Απλά εγώ δεν αισθάνομαι άνετα να το επιχειρήσω έχοντας μηδενική εμπειρία.

kostaspetrou
14/12/2015, 00:07
Δείτε το λινκ:
http://www.superstreetbike.com/how-to/2005-suzuki-gsx-r750-race-tech-fork-mods-heavier-riders-mod-month

The inner bushings will be crosshatched to better retain the oil, since the oil acts as the damper (the fluid sits in the hatches and acts as a damper instead of sliding down what was once a smooth surface).

Δηλαδή ο τύπος περνάει με σκοτς μπράιτ τα κουζινέτα;

amyroukai
14/12/2015, 02:14
Δεν ξέρω γιατί είναι μια ώρα δύσκολη και βαριέμαι να δω, εσύ όμως τα κουζινέτα δεν τα περνάς με τίποτα που χαλάει το τεφλον (Την Μαυρη πλευρα). Παλιό φθαρμένο κουζινέτο από το δικό μου.... έπρεπε να μην έχει γυμνό μέταλλο και να είναι πιο παχύ το μαύρο.

348146