PDA

View Full Version : Τέλη 2016



Crysis
01/11/2015, 05:58
Ξύπνησα ένα πρωί πριν κανα μίνα και ακούω στις ειδήσεις οτι τα τέλη κυκλοφορίας 2016 θα βασίζονται στην τρέχων αξία του ΙΧ.. ωραία λέω, θα κοπεί κάτι απο το 240αρικο..
και είχα ένα χαμόγελο όλη μέρα μέχρι το βράδυ που άκουσα στις βραδυνές ειδήσεις οτι παραμένουν τα ίδια..

Μία λένε με βάση την αξία, μία με βάση τη χρονολογία και τα κυβικά και τώρα το αλλάξανε σε 450€ το κατώτερο?..
Και βγαίνει ο άλλος απότι άκουσα και λέει "να έχεις αυτοκίνητο σε περίοδο κρίσης είναι πολυτέλεια". :rotflmao:

Μου φαίνεται ούτε αυτοί δε ξέρουν τι θέλουν.. παίζει να ισχύσει αυτό και για τα δίκυκλα? :a31:

344045

Desperado
01/11/2015, 08:29
Επειδή το παρακολουθώ κι εγώ το θέμα με τα τέλη (ποιός δεν το παρακολουθεί άλλωστε??) Χωρίς να θέλω να εμπλακώ σε χαρακτηρισμούς για την αποτελεσματικότητα των χειρισμών της κυβέρνησης :bawl::bawl::moutza: Απλά θα σου πω το εξής που έχω παρατηρήσει, όταν θέλουν να μας "φορέσουν" ένα καινούργιο φόρο, καπέλο, αύξηση κλπ κλπ Πρώτα βγάζουν φήμη ότι θα γίνει κάτι τέτοιο....μετά βγαίνει φήμη ένα εξωφρενικό ποσό για την αύξηση (βλ. 450 ευρώ), κόβουν αντιδράσεις κλπ και στο τέλος σου βάζουν την αύξηση που είχαν ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ αποφασίσει π.χ. +50 ευρώ στα τέλη όλων και 100 ευρώ τέλη στα, ατελώς μέχρι τώρα ΙΧ. Με αυτό τον τρόπο είμαστε όλοι "ευχαριστημένοι", εγώ, εσύ κλπ γιατί δεν "φάγαμε την 450άρα και η κυβέρνηση γιατί πέρασε την αύξηση της χωρίς σπουδαίες αντιδράσεις από το "ποπολο" . :mad:

foogr01
01/11/2015, 08:33
Επειδή το παρακολουθώ κι εγώ το θέμα με τα τέλη (ποιός δεν το παρακολουθεί άλλωστε??) Χωρίς να θέλω να εμπλακώ σε χαρακτηρισμούς για την αποτελεσματικότητα των χειρισμών της κυβέρνησης :bawl::bawl::moutza: Απλά θα σου πω το εξής που έχω παρατηρήσει, όταν θέλουν να μας "φορέσουν" ένα καινούργιο φόρο, καπέλο, αύξηση κλπ κλπ Πρώτα βγάζουν φήμη ότι θα γίνει κάτι τέτοιο....μετά βγαίνει φήμη ένα εξωφρενικό ποσό για την αύξηση (βλ. 450 ευρώ), κόβουν αντιδράσεις κλπ και στο τέλος σου βάζουν την αύξηση που είχαν ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ αποφασίσει π.χ. +50 ευρώ στα τέλη όλων και 100 ευρώ τέλη στα, ατελώς μέχρι τώρα ΙΧ. Με αυτό τον τρόπο είμαστε όλοι "ευχαριστημένοι", εγώ, εσύ κλπ γιατί δεν "φάγαμε την 450άρα και η κυβέρνηση γιατί πέρασε την αύξηση της χωρίς σπουδαίες αντιδράσεις από το "ποπολο" . :mad:

Αυτό που περιγράφεις συμβαίνει εδώ και πάρα πολλά χρόνια, χωρίς κρίση και με κρίση, για χίλια μύρια θέματα, και είναι τραγικό παράδειγμα για το πως "λειτουργεί" τούτο εδώ το "κράτος".

tsompanis
01/11/2015, 08:59
Ε δεν είναι μόνο σε τούτο εδώ το κράτος. Στην νεότερη ιστορία το έκανε συχνά πυκνά ο χοτζας ο γκεμπελς με τον Χίτλερ και πάει λέγοντας.
Πάντως τσι πουτανας δεν βλέπω να γίνεται και θα το καταπιουμε και αυτό αμασητο. Όπως τόσα και τόσα μέχρι τώρα. ..

amyroukai
01/11/2015, 09:08
Τώρα στην εκλογομάρκετινγκ, η έξυπνη κυβέρνηση.
Θα κάνει.ότι.της ζητήσουν απ έξω και δεν θα ανοίγει ρουθούνι.
Καλεστε Τώρα απ' όλη την Ευρώπη 0030-210-syriza Και προλάβετε όσο υπάρχει στοκ.

foogr01
01/11/2015, 09:09
Ε δεν είναι μόνο σε τούτο εδώ το κράτος. Στην νεότερη ιστορία το έκανε συχνά πυκνά ο χοτζας ο γκεμπελς με τον Χίτλερ και πάει λέγοντας.
Πάντως τσι πουτανας δεν βλέπω να γίνεται και θα το καταπιουμε και αυτό αμασητο. Όπως τόσα και τόσα μέχρι τώρα. ..

Δεν το κάνανε όμως σε ότι αφορά τέλη κυκλοφορίας, θέματα παιδείας, υγείας κλπ. Είχανε πιο μεγαλεπίβολα σχέδια...
Εδώ καταπίνουμε τόσο καιρό (πολλά πολλά πολλά χρονάκια) τους "κλέφτες", "φοροφυγάδες", "απατεώνες", "ηθικούς", "άμεμπτους" κ.α. που μας κυβερνούν και τους ξαναναθέτουμε το έργο αυτό. Είμαι τα μισά μου χρόνια εδώ και κουράστηκα.

tsompanis
01/11/2015, 09:13
Και οι δικοί μας έχουν μεγαλεπιβολα σχέδια. Κοψε φάτσα τον κεφτεδεμπορα τον καμένο και θα καταλάβεις!
Η συνταγή όμως είναι ίδια. Δεν αλλάζει από την ποσότητα;)

theofilos888
01/11/2015, 09:14
Το απαραδεκτο της υποθεσης ειναι που αποφασισαν να βαλουν τελος καταθεσης των πινακιδων. Λες και αν ειχαμε λεφτα, θα καταθεταμε τις πινακιδες.

panavour
01/11/2015, 09:17
Αληθεια ειδατε να γινεται καμμια διαδηλωση για τιποτα εδω και κανα χρονο με την ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ που εχει βγει??????Ακρα του ταφου σιωπη των αμνων.Μηπως ο ΑΝΙΕΛΛΙ ειχε δικηο οταν ελεγε οτι το συστημα θελει ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ (κατ ονομα ) κυβερνησεις για να περνα πιο ευκολα αντιλαικα μετρα???
Αν ολα αυτα ειχαν γινει με αλλη κυβερνηση καθε μερα θα καιγοταν η Αθηνα
Αληθεια -ΟΙ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ -τι εγιναν:D:D
Μαλλον θα αποκατασταθηκαν σε καμμια θεση γραμματεα στο δημοσιο -σαν τις καθαριστριες- γι αυτο δεν φαινονται πια.
Μετα φταινε οι Γερμανοι που μας εχουν για τον ΦΟΥΤΣΟ:bawl::bawl:

amyroukai
01/11/2015, 09:24
Πάντως τα μέτρα περνάνε αέρα και αδιαμαρτύρητα.
Μήπως δεν ήταν τελικά προβοκατσιες της δεξιάς οι ισχυρισμοί για "αριστερους μπαχαλακηδες".

SHOOTER045
01/11/2015, 11:07
Πάντως τα μέτρα περνάνε αέρα και αδιαμαρτύρητα.
Μήπως δεν ήταν τελικά προβοκατσιες της δεξιάς οι ισχυρισμοί για "αριστερους μπαχαλακηδες".

Όταν τα έλεγα εγώ στις αντιπαράθεσεις με λέγανε ακραίο.
Η μόνη διαδήλωση πού έγινε ήταν μετά την απόσχιση τής αριστερής πλατφόρμας και και η συγκέντρωση στις σκουριές.
Αλλά εκεί και η αριστερή πλατφόρμα ίσως κάνει πλάτες σε συμφέροντα.
Γιατί δεν βγαίνει ο λαφαζαν το πάμε και οι λοιποί να διαμαρτυρηθούν, ότι δεν έχει να πληρώσει ο λαός (αφού και καλά αυτόν εκφράζουν)
Και επί συγκεκριμένου θέματος, ας βγουν αυτοί η όποιος άλλος διάολος θέλει να πει ότι το αυτοκίνητο ή η μηχανή δεν είναι πολυτέλεια, στην πλειοψηφία είναι ανάγκη.
Αλλά εδώ έχουμε αφεντικά και ιδιοκτήτες στα σπίτια μας και τα πληρώνουμε σαν ενοικιαστές, στα οχήματα θα κωλοσουν?
Το τυράκι το έχουν έτοιμο.
Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα, και τσουπ θα περάσει η αύξηση όπως και τα παπαγαλάκια για τεράστιες και υπέρογκες αυξήσεις, θα κόψουν αντιδράσεις-οπως είπαν παραπάνω - και θα μας τα σερβίρουν έτοιμα.
Και απορούμε γιατί αυξήθηκαν τα οχήματα με, βουλγαρικές, ρουμανικες, σκοπιανες, αλβανικές πινακίδες που στην πλειοψηφία είναι και μεγάλα και πανάκριβα.
Επειδή τυγχάνει να τούς σταματάω -ελέγχω, ΤΟ 99,9% ΕΊΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.
Άρα πάλι ο απλός πολίτης επιφορτιζεται με τον ρόλο τού να γεμίσει τα κρατικά ταμεία με έσοδα.
Για να μην πω για τα κάθε είδους τετραπορτα αγροτικά τού Κολωνακίου και λοιπών αστικών περιοχών.
Που ουδεμία σχέση έχουν με το επάγγελμα και κινούνται ως ΙΧ αλλά πληρώνονται σαν αγροτικά.
Τρύπες στο σαθρό σύστημα υπάρχουν, αλλά όχι για όλους.
Αν μπορούσα να μεταφερω την άδεια του οχήματος έξω θα το είχα κάνει. Πιστέψτε με

Crysis
01/11/2015, 17:53
Κάπως μου μυρίζει το θέμα.. κάπως θα το κάνουν, κάπως θα το φέρουν και θα τη σκαπουλάρουν με τούς ρύπους κτλ και δε θα πληρώσουν τπτ αυτοί και πάλι ο κοσμάκης που με το ζόρι τη βγάζει θα τον πιει.
Εγώ προτείνω να βάλουν τέλη κυκλοφορίας στα χορτοκοπτικά και στα αλυσοπρίονα μιας και πλησιάζει η εποχή για τις ελιές. :lol:



Αληθεια -ΟΙ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ -τι εγιναν:D:D
Θα βολεύτηκαν με το ΠΑΣ..εεε..ΣΥΡΙΖΑ. Άκουσα κάτι χούφταλα του ΠΑΜΕ ακόμα βγαίνουν. :D



Το απαραδεκτο της υποθεσης ειναι που αποφασισαν να βαλουν τελος καταθεσης των πινακιδων. Λες και αν ειχαμε λεφτα, θα καταθεταμε τις πινακιδες.
Πόσο πάει το μαλλί? Είναι στάνταρ ή πάει και αυτό ανάλογα με τα κυβικά, με το πόσα τμ σπίτι έχεις, με το αν κάποια θεία σου έχει σπίτι στην Αυστραλία? :rotflmao:

vassat
01/11/2015, 18:50
Το απαραδεκτο της υποθεσης ειναι που αποφασισαν να βαλουν τελος καταθεσης των πινακιδων. Λες και αν ειχαμε λεφτα, θα καταθεταμε τις πινακιδες.

Αυτό από που προκύπτει, είναι βέβαιο;
Γιατί αν μη τι άλλο δεν έχει καμία λογική βάση (θα πει κανείς τι έχει λογική στο μπουρδελιστάν;)
Υπό την έννοια ότι τα τέλη αφορούν την ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑ του οχήματος, με την ίδια λογική γιατί να μη βάλουν φόρο ΚΑΤΟΧΗΣ σε οτιδήποτε, από το ρολόι ως τα σώβρακα που φοράει κάποιος; (για τα οποία έχει ήδη πληρώσει φόρο ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ)
/ Β

SHOOTER045
01/11/2015, 19:06
Αυτό από που προκύπτει, είναι βέβαιο;
Γιατί αν μη τι άλλο δεν έχει καμία λογική βάση (θα πει κανείς τι έχει λογική στο μπουρδελιστάν;)
Υπό την έννοια ότι τα τέλη αφορούν την ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑ του οχήματος, με την ίδια λογική γιατί να μη βάλουν φόρο ΚΑΤΟΧΗΣ σε οτιδήποτε, από το ρολόι ως τα σώβρακα που φοράει κάποιος; (για τα οποία έχει ήδη πληρώσει φόρο ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ)
/ Β

Όπως πριν χρόνια στο λύκειο που είχα διαβάσει κάπου
<χέσε όσο είναι καιρός,γιατι όταν τα σκατά πάρουν αξία, οι πλούσιοι (σ. σ το κράτος) θα εκμεταλευθουν τον κ@λο σου >

RaGe_Raptor
01/11/2015, 19:10
Αυτό από που προκύπτει, είναι βέβαιο;
Γιατί αν μη τι άλλο δεν έχει καμία λογική βάση (θα πει κανείς τι έχει λογική στο μπουρδελιστάν;)
Υπό την έννοια ότι τα τέλη αφορούν την ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑ (τέλη ακινησίας) του οχήματος, με την ίδια λογική γιατί να μη βάλουν φόρο ΚΑΤΟΧΗΣ σε οτιδήποτε, από το ρολόι ως τα σώβρακα που φοράει κάποιος; (για τα οποία έχει ήδη πληρώσει φόρο ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ)
/ Β

καλομελέτα κι έρχεται......

Eversman
01/11/2015, 19:11
Μακάρι να το πάνε πάνω από 450 ευρώ. Είναι πολλά τα ωφελη. Και βενζίνη δεν θα χαλάμε και γυμναστική θα κάνουμε (ποδαρατο/ποδήλατο) και τα τελη δεν θα πληρωσουμε και επιτέλους θα κλείσουμε τα μαγαζιά μας και θα ξεκουραστουμε.
"Τρίτη φορά Αριστερά" κι ας μην έχουμε, ούτε ευρώ στην τσέπη.

amyroukai
01/11/2015, 19:15
Αυτό από που προκύπτει, είναι βέβαιο;
Γιατί αν μη τι άλλο δεν έχει καμία λογική βάση (θα πει κανείς τι έχει λογική στο μπουρδελιστάν;)
Υπό την έννοια ότι τα τέλη αφορούν την ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑ του οχήματος, με την ίδια λογική γιατί να μη βάλουν φόρο ΚΑΤΟΧΗΣ σε οτιδήποτε, από το ρολόι ως τα σώβρακα που φοράει κάποιος; (για τα οποία έχει ήδη πληρώσει φόρο ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ)
/ Β
Ο φόρος στο οτιδήποτε έρχεται υπό την μορφή του φημολογούμενου περιουσιολογίου.

SHOOTER045
01/11/2015, 19:27
Μακάρι να το πάνε πάνω από 450 ευρώ. Είναι πολλά τα ωφελη. Και βενζίνη δεν θα χαλάμε και γυμναστική θα κάνουμε (ποδαρατο/ποδήλατο) και τα τελη δεν θα πληρωσουμε και επιτέλους θα κλείσουμε τα μαγαζιά μας και θα ξεκουραστουμε.
"Τρίτη φορά Αριστερά" κι ας μην έχουμε, ούτε ευρώ στην τσέπη.

Τα ποια 450 Παναγιώτη?
280 πλήρωσα πρώτη φορά το 08 που τι πήρα.
Τα τελευταία χρόνια πληρώνω 1000μονο για τέλη κυκλοφορίας.
Και μιλάμε για όχημα που τότε έκανε 30κατι χιλιάδες μεταχειρο
Και τώρα έχει πέσει κάτω από το δεκαχίλιαρο.
Σε λίγα χρόνια θα έχω ισοφαρίσει την αξία του με τα τέλη κυκλοφορίας

amyroukai
01/11/2015, 19:43
Εσύ όμως έχεις και 2500 κυβικά;


**Βάλε και το τεκμηριο...

Eversman
01/11/2015, 20:02
Τα ποια 450 Παναγιώτη?
280 πλήρωσα πρώτη φορά το 08 που τι πήρα.
Τα τελευταία χρόνια πληρώνω 1000μονο για τέλη κυκλοφορίας.
Και μιλάμε για όχημα που τότε έκανε 30κατι χιλιάδες μεταχειρο
Και τώρα έχει πέσει κάτω από το δεκαχίλιαρο.
Σε λίγα χρόνια θα έχω ισοφαρίσει την αξία του με τα τέλη κυκλοφορίας

Eιρωνικός είμαι Δημήτρη. Σε λίγο, ούτε ποδήλατο δεν θα μπορούμε να έχουμε ...

SHOOTER045
01/11/2015, 20:15
Εσύ όμως έχεις και 2500 κυβικά;


**Βάλε και το τεκμηριο...

2.000 είναι
Αλλά που θα πάει ούτως ή άλλως δεν χωράμε, θα πάρω φτηνό 7θεσιο και αυτό στην άκρη
Για 4/5χιλιαρικα το κάνω κοτέτσι.
Αργότερα όταν μεγαλώσουν τα παιδιά θα ανοίξω θρεντ με ανακατασκευή σε Impreza WRX, και ΕΦ όσον σπουδάσουν έξω θα πάει εκεί και θα γυρίσει με τις εκεί πινακίδες τέλη κλπ.

vassat
01/11/2015, 22:05
Ο φόρος στο οτιδήποτε έρχεται υπό την μορφή του φημολογούμενου περιουσιολογίου.

Σωστά και ...τραγικά (ιδεοληπτική θεώρηση)...
μη ξεχνάμε και τον μεγάλο αδερφό που θα μας σβερκώσει οσονούπω...
/ Β

amyroukai
01/11/2015, 22:40
μμμ ειδικά στην χώρα μας θα λέγεται ο Μεγάλος σύντροφος.

teogtp
01/11/2015, 22:44
2.000 είναι
Αλλά που θα πάει ούτως ή άλλως δεν χωράμε, θα πάρω φτηνό 7θεσιο και αυτό στην άκρη
Για 4/5χιλιαρικα το κάνω κοτέτσι.
Αργότερα όταν μεγαλώσουν τα παιδιά θα ανοίξω θρεντ με ανακατασκευή σε Impreza WRX, και ΕΦ όσον σπουδάσουν έξω θα πάει εκεί και θα γυρίσει με τις εκεί πινακίδες τέλη κλπ.

Εγω το εκανα μυρμηγκοφωλια ηδη.................

Panos76
02/11/2015, 09:11
2.000 είναι
Αλλά που θα πάει ούτως ή άλλως δεν χωράμε, θα πάρω φτηνό 7θεσιο και αυτό στην άκρη
Για 4/5χιλιαρικα το κάνω κοτέτσι.
Αργότερα όταν μεγαλώσουν τα παιδιά θα ανοίξω θρεντ με ανακατασκευή σε Impreza WRX, και ΕΦ όσον σπουδάσουν έξω θα πάει εκεί και θα γυρίσει με τις εκεί πινακίδες τέλη κλπ.

Άκου το τρελό μήτσο που είχα διαβάσει τελευταία, μέχρι 1996cc θα είναι 450€, από 1997cc μέχρι 2500cc θα είναι λέει 1800€.

Εμένα είναι 1.997! :eek:

GFawkes
02/11/2015, 09:16
Αυτό από που προκύπτει, είναι βέβαιο;
Γιατί αν μη τι άλλο δεν έχει καμία λογική βάση (θα πει κανείς τι έχει λογική στο μπουρδελιστάν;)
Υπό την έννοια ότι τα τέλη αφορούν την ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑ του οχήματος, με την ίδια λογική γιατί να μη βάλουν φόρο ΚΑΤΟΧΗΣ σε οτιδήποτε, από το ρολόι ως τα σώβρακα που φοράει κάποιος; (για τα οποία έχει ήδη πληρώσει φόρο ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ)
/ Β

Μην τους δινεις ιδεες!!!!


H μαλακια σε αυτη την χωρα
εχει παει σε αλλο επιπεδο

δεν πια μια ανθρωπινη αντιδραση....

...ειναι πλεον τροπος εκφρασης
ειναι τεχνη...

ειναι σταση ζωης!!!!

Manalishi
02/11/2015, 09:34
Επειδή το παρακολουθώ κι εγώ το θέμα με τα τέλη (ποιός δεν το παρακολουθεί άλλωστε??) Χωρίς να θέλω να εμπλακώ σε χαρακτηρισμούς για την αποτελεσματικότητα των χειρισμών της κυβέρνησης :bawl::bawl::moutza: Απλά θα σου πω το εξής που έχω παρατηρήσει, όταν θέλουν να μας "φορέσουν" ένα καινούργιο φόρο, καπέλο, αύξηση κλπ κλπ Πρώτα βγάζουν φήμη ότι θα γίνει κάτι τέτοιο....μετά βγαίνει φήμη ένα εξωφρενικό ποσό για την αύξηση (βλ. 450 ευρώ), κόβουν αντιδράσεις κλπ και στο τέλος σου βάζουν την αύξηση που είχαν ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ αποφασίσει π.χ. +50 ευρώ στα τέλη όλων και 100 ευρώ τέλη στα, ατελώς μέχρι τώρα ΙΧ. Με αυτό τον τρόπο είμαστε όλοι "ευχαριστημένοι", εγώ, εσύ κλπ γιατί δεν "φάγαμε την 450άρα και η κυβέρνηση γιατί πέρασε την αύξηση της χωρίς σπουδαίες αντιδράσεις από το "ποπολο" . :mad:

Αυτό που περιγράφεις λέγεται και "Δογμα του Σοκ". αλλιώς και "Θεραπεία-Σοκ"

Ψάξτο....Ψάξτο...Ψαξτο...Ψάξτο...Ψάξτο...Ψάξτο...Ψάξτο ειπα ρε!!...

THEOD
02/11/2015, 09:37
Γίνονται επίτηδες "διαρροές" για εξωπραγματικά τέλη ώστε στο τέλος να καταπιούμε με ευχαρίστηση την μικρή αύξηση που έχουν ετοιμάσει - παλιό το κόλπο...

Πρόβλεψη...
Θα υπάρξει μια αύξηση στα οχήματα ταξινομημένα μετά τις 11-2010 που πληρώνουν χαμηλά τέλη λόγω ρύπων (θα το παρουσιάσουν ώς μέτρο κοινωνικής δικαιοσύνης...).
Θα υπάρξει ένα τέλος (50-100 ευρώπουλα) σε αυτά που τώρα έχουν μηδενικά τέλη και μάλλον θα γίνει έμμεσα μέσω της μείωσης του ορίου των ρύπων (για να μην φανεί σαν "καθαρόαιμη αύξηση":D )
Θα υπάρξει μια ελάχιστη ελάφρυνση (ίσα-ίσα για το θεθήναι) στα μικρά-μεσαία 10-15 ετών (τι σόι πρώτη φορά αριστερά θα είμασταν άλλωστε...:D),
και θα πέσει το σχετικό σκίσιμο σε +2λίτρα και άνω που έχουν ταξινομηθεί μετά τις 11-2010 και που τώρα πληρώνουν λιγότερα σε σχέση με τα +2λιτρα πενταετίας...
Η συνολική σούμα θα είναι + 100-200 μυριάκια σε σχέση με τα συνολικά του 2014 για να υπάρχει και ένα σχετικό όφελος στον προυπολιγισμό (τα ισοδύναμα που λέγαμε... ).
Γαι "τέλος ακινησίας" δεν το βλέπω... Χοντράδα θα είναι, αλλά από την άλλη τους έχω ικανούς να το κάνουν αν σφίξουν πολύ τα πράγματα και δεν βγαίνει με τπτ ο λογαριασμός...

Με τις υγειές μας

nikos_abel
02/11/2015, 10:39
Το λέω εδώ, αν και κανονικά πάει στο χαμπέρια παπάριαμ.

Πλέον, το κράτος το θεωρώ ΕΧΘΡΟ. Ότι μπορώ θα κάνω για να πολεμήσω τον ΕΧΘΡΟ το κάνω. Σε όλα τα επίπεδα.

Bob_o_mastoras
02/11/2015, 12:53
Εδω ειναι που τους στελνουμε καταρες και καρκινους τους κυβερνωντες;;;; :lol:

Καρκινοοοοοο!!!!

christoi
02/11/2015, 16:11
Απορώ τι τα θέλετε τα μεγάλα αυτοκίνητα.
Δες εδώ τεχνολογία μεταβλητής ιπποδύναμης, ροπής και κατανάλωσης.

doctoras
02/11/2015, 16:25
Μακάρι να το πάνε πάνω από 450 ευρώ. Είναι πολλά τα ωφελη. Και βενζίνη δεν θα χαλάμε και γυμναστική θα κάνουμε (ποδαρατο/ποδήλατο) και τα τελη δεν θα πληρωσουμε
εγώ πάντως πρόλαβα το ποδήλατο του παππού (που το είχε απο μεταπολεμικά) είχε πινακίδα συνεπώς άδεια κυκλοφορίας ίσως και χαράτσι (τότε)..ποιος σου βεβαιώνει οτι εάν βρεις εναλλακτική μαζικά να μη φορολογηθεί και αυτή "για το καλό του έθνους"?

έαν δε τους κάτσει, δε γλιτώνεις από πουθενά

headbanger
02/11/2015, 16:51
διαβάζω τα νέα για την Ελλάδα και δενμπορώ να αποφασίσω αν είνια για γέλια η για κλάμματα.

0 λογική λέμε

Desperado
02/11/2015, 19:57
Αυτό που περιγράφεις λέγεται και "Δογμα του Σοκ". αλλιώς και "Θεραπεία-Σοκ"

Ψάξτο....Ψάξτο...Ψαξτο...Ψάξτο...Ψάξτο...Ψάξτο...Ψάξτο ειπα ρε!!...

YES MASTER!!!!! To ξέρω ότι αυτή η τακτική περιλαμβάνεται στο δόγμα του σοκ, την εφαρμόζουν όμως ανελλιπώς όοοολες οι κυβερνήσεις μεταπολεμικά του έρμου αυτού τόπου. Το τέλος ακινησίας πάντως είναι κάτι το εξωφρενικό :confused::bawl: Αν και τελικά πιστεύω κάτι θα βάλουν και εκεί (50-100 ευρώ το κόβω). :moutza:

Bob_o_mastoras
03/11/2015, 00:31
Ετσι και μου ερθει παραπανω απο 240 το 15ετιας 14αρι αμαξι μου θα το πουλησω!!
Ετσι και μου ερθει λιγοτερο απο 240 δεν θα ξαναπω κακο λογο για το τσυριζα.. :lol::p