PDA

View Full Version : C50 βελτίωση!



Theofilos2000
01/11/2015, 17:07
Καλησπέρα παιδιά,

καταρχάς συγνώμη που ανοίγω κι'άλλο τέτοιο θέμα, απ'ότι είδα υπάρχουν ήδη αρκετά, απλώς δεν βρήκα μια συγκεκριμένη πληροφορία..Λοιπόν έχουμε και λέμε! Έχω ένα C50 στρογγυλό τελείως μαμά, καταλαβαίνετε ότι έτσι και ανέβει άλλο άτομο πάνω του, όχι απλά δεν "πάει" σε ανηφόρες αλλά με το ζόρι βγαίνει στο δρόμο..Οπότε πήρα την απόφαση για βελτίωση και επειδή είμαι τυχερός βρήκα γνήσια ανταλλακτικά μεταχειρισμενα σε πολύ καλές τιμές! Σκέφτομαι να βάλω: στροφαλόμπιελα από astrea 97cm στα 54mm - κύλινδρο astrea 53mm - πιστόνι astrea 53mm - κεφαλή από astrea 97cm με κεντροφόρο 3ου σταδίου. Επίσης όλα τα υπόλοιπα που χρειάζεται για να δουλέψει σωστά. Όπως μακρύτερη καδένα - 17mm καρμπιρατέρ - εξάτμιση - ηλεκτρονική, κτλπ! Το ερώτημα μου είναι αν με αυτή την στροφαλόμπιελα, θα χρειαστεί να ανοίξω και τα κάρτερ; Αν έχετε κάποια γνώμη για κάποιο κομμάτι ή τι έχετε κάνει στις δικές σας μετατροπές, ευχαρίστως να τις ακούσω! Σας παρακαλώ να απαντήσει κάποιος που ξέρει και όχι απλά "νομίζει"!! Ευχαριστώ για την κατανόηση και παρακαλώ αυτούς που έχουν στο μυαλό τους ιδέες όπως πάρε καινούργιο μηχανάκι ή κανα μοτερ λιφαν, να τις κρατήσουν για την πάρτη τους! :)

gsman
01/11/2015, 19:00
Έχω ένα C50 στρογγυλό τελείως μαμά---ανεκτίμητη αξια,σπανιο ειδος

στροφαλόμπιελα από astrea 97cm στα 54mm--- αρα δεν ειναι γνησια..?, η μαμα ειναι στα 49.5mm

πιστόνι astrea 53mm--- ομοιως με παραπανω, το γνησιο πιστονι παει μεχρι 50-51mm?και πας για ανοιγμα καρτερ στα 53mm....

τα πραματα τα εχεις παρει ήδη?

Theofilos2000
01/11/2015, 22:07
Ναι, όντως δεν είναι γνήσια...Συγνώμη δικό μου λάθος, μετά από πολύ διάβασμα σε forums και ατελείωτο ψάξιμο το διαπίστωσα...:) Άρα εσύ λες να βάλω στροφαλόμπιελα από astrea ή κάτι διαφορετικό; π.χ. από c90 ή glx90; Και κυλινδροπίστονο 50mm από astrea με μαμά κεφαλή 3ου σταδίου κεντροφόρο;

FRAGISCOS
01/11/2015, 22:35
Για να βαλεις το στροφαλο του astrea sto c,χρειαζεσαι και τις καμπανες και το πλαινο καπακι του astrea.
Βαλε στροφαλο απο ενενηνταρι,και εισαι κομπλε.!
Με το τριαρι σασμαν θα το αφησεις??

gsman
02/11/2015, 00:42
αφου εχεις αποφασισει να το σφαξεις,οτι σου ειπε ο Φραγκισκος, βαλε μια στροφαλομπιελα απο 90.


Η φιλοσοφια κατασκευης τους ειναι για 90cc, μεχρι εκει, μην το κανεις αεροπλανο, πολλα χιλιοστα κτλ.
να μπορεις να σταματας σαν ανθρωπος.

ανοιγεις δουλειες ομως... μονος σου θα το κανεις?

Theofilos2000
02/11/2015, 12:52
Ναι, πιστεύω ότι θα τα καταφέρω...Έχω ξαναφτιάξει παρόμοιο μοτέρ, αλλά δεν είχα κάνει τόσο μεγάλη αλλαγή, απλά το είχα 75cc, ξέρεις μόνο κυλινδροπίστονο, τώρα όμως που το ξανά σκέφτομαι χρειάζεται πολλά λεφτά ρε γαμώτο..Οπότε λέω απλά να το κάνω 75cc με ένα κεντροφόρο 3ου ένα καλύτερο καρμπιρατέρ και εξάτμιση! Απλά σκέφτομαι ότι με 3αρι σαζμάν δεν θα με καλύψει..Είχα σκεφτεί να αλλάξω, αλλά άλλοι λένε ότι δεν γίνετε και άλλοι ότι γίνετε, εσύ ξέρεις; Και κατάλαβες τώρα γιατί ήθελα να του αλλάξω όλα αυτά τα πράγματα και όχι απλά να το κάνω 75cc και να τελειώνει το θέμα...Λόγο του κωλοσαζμάν...:( Εσύ τι προτείνεις;

FRAGISCOS
02/11/2015, 15:01
Εγω στη θεση σου,θα εβαζα ενα αμιζο λιφαν 110,και θα ημουν αρχηγος!!
Ετσι κι αλλιως,ημιτασιον πραγματα θα βαλεις,οποτε εχασες ηδη τη γνησιοτητα του πραγματος.
Κρατα και το παλιο μοτερακι,και αμα μπορεσεις φτιαξτο με γνησια πραγματα,για να εχεις αναπασα στιγμη το μηχανακι original!!!!

Theofilos2000
02/11/2015, 15:22
Άμα το κάνω 75cc θα το κάνω με γνήσια ανταλλακτικά! Και δεύτερον, δεν μπορώ να βάλω μοτέρ 110 διότι το δίπλωμα μου επιτρέπει μέχρι 50...:) Άμα ήταν τα ξεπεράσω τα κυβικά, απλά θα έπαιρνα ένα 125 μηχανάκι και θα ξεμπέρδευα εξ'αρχής! Αλλά αφού έχω αυτό πρέπει με αυτό να πορευτώ και επειδή δεν πάει μια πρέπει αναγκαστικά να το φτιάξω, κατάλαβες;

Theofilos2000
02/11/2015, 15:28
Τώρα εμένα το ερώτημα μου είναι, αν θα μπορέσω να αλλάξω το σαζμάν από 3αρι σε 4αρι...;

FRAGISCOS
02/11/2015, 15:31
Καταλαβα.
Κυλινδροπιστονο 72,κεφαλη 72,η cdi μικρες βαλβιδες,καρμπυρατερ 22 μικουνι η κειχιν και μια εξατμιση.
Αν το φταξεις μονος,μπορει να μην παει κατι καλα,και να μη δουλεψει (δεν ξερω τις δυνατοτητες σου,δεν θελω να σε προσβαλλω) Αν το φτιαξει μαστορας,90 χιλιομετρα εγγυημενα,ισως και παραπανω.

FRAGISCOS
02/11/2015, 15:31
Τώρα εμένα το ερώτημα μου είναι, αν θα μπορέσω να αλλάξω το σαζμάν από 3αρι σε 4αρι...;

Πρεπει να ανοιξεις καρτερ,οποτε τοτε πας αλλου

Ολα γινονται σε αυτο το μοτερ.
Χρειαζεται χρημα ομως,γι αυτο σου ειπα για το λιφαν.

Theofilos2000
02/11/2015, 15:41
Είναι αναγκαστικό να βάλω και κεφαλή; :/ Γιατί ξέρω ότι συνήθως απλά αλλάζουν κυλινδροπίστονο..πφφ κρίμα που θέλει τόρνο για το σαζμαν, γιατί είχα δει σε ένα θέμα εδώ, ότι ένας είχε αλλάξει σαζμαν αλλά δεν ξέρω αν ήταν 6v ή 12v..

FRAGISCOS
02/11/2015, 15:48
Αν αφησεις την ιδια κεφαλη,η διαφορα που θα δεις στην αποδοση δεν θα ειναι πολυ μεγαλη. μπορεις να αφησεις την ιδια κεφαλη,και να βαλεις καρμπ απο αστρεα,η απο ss. Το σασμαν δεν ειναι απαραιτητο πως θελει τορνο. Αναλογα τα καρτερ που εχεις,μπορει να μπαινει,μπορει και οχι. Εχεις σασμαν??

Theofilos2000
02/11/2015, 15:53
Κάτσε λίγο αφού η 72αρα CDI δεν θέλει 54mm πιστόνι και πάνω για να δουλέψει σωστά;

FRAGISCOS
02/11/2015, 20:08
Κάτσε λίγο αφού η 72αρα CDI δεν θέλει 54mm πιστόνι και πάνω για να δουλέψει σωστά;

Ποιοσ το ειπε αυτο??
Μαμα το c70 ηταν 47 χιλιοστα. Αυτα τα χιλιοστα θα βαλεις και συ. Το μυστικο ειναι στο πομπε του πιστονιου!

Theofilos2000
02/11/2015, 20:54
Δηλαδή να βάλω κυλινδροπίστονο 72cm(47mm) - κεφαλή CDI 72cc αλλά να βάλω πομπε πιστόνι και όχι φλατ; Μια εξάτμιση και λέω να βάλω επίσης κεντροφόρο 3ου σταδίου με 17αρι καρμπιρατέρ, ώστε να έχω μικρή κατανάλωση! Λες να έχει διαφορά; (μην φανταστείς ότι θέλω κάτι το τρελό σε ταχύτητα, απλά να τραβάει, αλλά ταυτόχρονα να μην καίει ένα τεπόζιτο για 10χλμ...

gsman
02/11/2015, 21:33
θα τραβαει φιλος μια χαρα, γραναζωσε το και λιγο πιο μακρυ και θα εισαι κομπλε.

Οτι πραματα βγαλεις πανω απο το μηχανακι, βαλτα σε μια κουτα και φυλαξε τα, μην πεταξεις τπτ.

Theofilos2000
02/11/2015, 22:19
ΟΚ, ευχαριστώ πολύ!