PDA

View Full Version : τελικά χρειάζεται εξαέρωση λαδιών το honda fmx η όχι ?



KARABO...
02/11/2015, 13:45
καλησπέρα παλικαρια λοιπόν φτάσανε τα χιλιόμετρα για σερβισ διαβάσαμε το manual πήραμε λάδια φίλτρα μπουζί
το manual όμως λέει οδηγίες για το σερβισ
1 ζεσταίνουμε
2 αδειάζουμε από σασί και κάρτερ
3 βάζουμε filro
4 βάζουμε λάδια και βάζουμε μπρός
5 ξανά συμπληρώνουμε μέχρι να γεμίσει

μιλάω με ένα φιλαράκι που έχει xt600 και τσούπ πετάη ένα ακόμα βήμα.. εξαέρωση μου είπε και τον κοιτούσα σαν χαζός χρειάζεται το honda εξαέρωση ? η όχι ? μέσα στο manual δεν αναφέρει τίποτα για εξαέρωση για ρίξτε τα φώτα σας

Bob_o_mastoras
02/11/2015, 14:10
Δεν χρειαζεται.
Κανε αυτο που λεει το manual.

KARABO...
02/11/2015, 14:13
είσαι σίγουρος το έχεις δοκιμασμένο ?

BLiTzER
02/11/2015, 14:19
Νομίζω απλά υποθέτει ότι το manual ξέρει καλύτερα από τον τυχαίο φίλο σου με το ΧΤ.

Bob_o_mastoras
02/11/2015, 14:21
είσαι σίγουρος το έχεις δοκιμασμένο ?

Το εχω δοκιμασμενο πολλακις στο ιδιο μοτερ σε Dominator.
Αλλωστε πως θελεις να κανεις εξαερωση;; Δεν υπαρχει τροπος..

Εξαερωση θελουν πχ τα LC4 που ψεκαζουν λαδι με μπεκ, στο δικο σου ο στροφαλος κολυμπαει σε μια λιμνη λαδιου.

spyrakos35
02/11/2015, 14:23
Αλλωστε πως θελεις να κανεις εξαερωση;; Δεν υπαρχει τροπος..

αν το κουνάει περα-δώθε, πάνω-κάτω?

:D

sapila racing
02/11/2015, 14:25
Προφανως λεγοντας 'εξαέρωση' ο ιδιοκτήτης XT600 αναφερόταν στο βιδάκι πανω απ το φίλτρο λαδιού, το οποίο θέλει ανοιγμα μεχρι να βγεί λάδι οταν αλλάζουμε και φίλτρο λαδιού.
Στο FMX δεν ξερω τι παίζει, αλλά το manual σιγουρα τα λεει οπως πρέπει.

KARABO...
02/11/2015, 14:27
άρα κάνω καφεδάκι και πάω για service.. αν μέσα σε 2 ώρες δείτε κανένα καινούργιο θεματάκι περί επισκευής.. κάτι πήγε στραβά... ευχάριστο πολύ

Bob_o_mastoras
02/11/2015, 14:32
Προφανως λεγοντας 'εξαέρωση' ο ιδιοκτήτης XT600 αναφερόταν στο βιδάκι πανω απ το φίλτρο λαδιού, το οποίο θέλει ανοιγμα μεχρι να βγεί λάδι οταν αλλάζουμε και φίλτρο λαδιού.
Στο FMX δεν ξερω τι παίζει, αλλά το manual σιγουρα τα λεει οπως πρέπει.

Aκριβως αυτο που λεει ο Σαπιλας!
Στο fmx, xr, dominator, slr κλπ δεν υπαρχει κατι τετοιο και ουτε χρειαζεται εξαερωση.