PDA

View Full Version : Ιάπωνες..



nicksior
03/11/2015, 12:19
Δεν είναι δικό μου , μου το έστειλαν..

"Το υποχρεωτικό μάθημα Soji No Jikan

Στο σχολείο υπάρχουν πολλά βασικά μαθήματα που κάνουν τα παιδιά, Μαθηματικά, Γλώσσα, Ιστορία κλπ., υπάρχουν όμως και μαθήματα επιλογής που τα παιδιά μπορούν να επιλέξουν ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους κυρίως στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Και αυτό συμβαίνει, σε γενικές γραμμές, παγκοσμίως.

Μαθαίνω όμως, ότι στην Ιαπωνία υπάρχει ένα μάθημα που όλα τα παιδιά Δημοτικών και Γυμνασίων είναι υποχρεωμένα να παρακολουθήσουν: το Soji No Jikan.

Το Soji No Jikan δηλ. "Η ώρα της καθαριότητας", είναι ένα διάστημα 15 λεπτών στο οποίο οι μαθητές καθαρίζουν τις αίθουσες διδασκαλίας. Και να πώς έχει το πρόγραμμα: αφού οι μαθητές φάνε το γεύμα τους, έχουν 30 λεπτά ελεύθερα για να παίξουν. Όταν τελειώσει αυτός ο χρόνος ακούγεται μία συγκεκριμένη μουσική από τα μεγάφωνα του σχολείου και όλα τα παιδιά αναγνωρίζουν ότι ξεκινά ο χρόνος του Soji No Jikan, συνήθως 1:30 - 1:45 μ.μ.

Συγκεντρώνονται λοιπόν, στις ομάδες τους και στις αίθουσες που έχουν αναλάβει και αρχίζουν το καθάρισμα για ένα τέταρτο. Και καθαρίζουν όλο το σχολείο, όχι μόνο τις αίθουσές τους. Δηλ. υπάρχουν ομάδες που αναλαμβάνουν να καθαρίζουν το γήπεδο, τις τουαλέτες, την πισίνα, τα τζάμια, τους διαδρόμους κλπ. Κάθε παιδί που έρχεται στο σχολείο έχει τα δικά του εργαλεία καθαριότητας: κουρέλι, ξεσκονόπανο, σκούπα. Τώρα θα ρωτήσετε το κουρέλι τι χρειάζεται. Μα για το σφουγγάρισμα φυσικά! Γιατί στα Ιαπωνικά σχολεία το σφουγγάρισμα δε γίνεται με σφουγγαρίστρες, αλλά με κουρέλι και στα τέσσερα!

Το υποχρεωτικό μάθημα του Soji No Jikan διδάσκεται στην Ιαπωνία για ένα συγκεκριμένο λόγο: θέλει να διδάξει σε μικρά και μεγάλα παιδιά την υπευθυνότητα, την εκτίμηση, τη φροντίδα, την υπερηφάνεια και το σεβασμό που θα πρέπει να επιδεικνύουν για τις εγκαταστάσεις που έχουν το προνόμιο να χρησιμοποιούν. Και φυσικά το συγκεκριμένο μάθημα έχει την απόλυτη αποδοχή των γονέων.

Σαφώς υπάρχει μια τεράστια πολιτισμική διαφορά ανάμεσά μας. Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν εδώ, αν βάζαμε τα παιδιά ένα τέταρτο πριν σχολάσουν, να καθαρίσουν όλα όσα είχαν λερώσει από το πρωί στο σχολείο τους."

Desperado
03/11/2015, 12:23
Μιλάμε για τον λαό όπου όταν κάνουν "απεργία" απλά φοράνε ένα περιβραχιόνιο στο χέρι τους και εργάζονται κανονικά. Για τον εκάστοτε εργοδότη που τυγχάνει να έχει εργαζομένους με περιβραχιόνιο, αυτό αποτελεί πολύ μεγάλη ντροπή.... Άλλη κουλτούρα εντελώς.

GFawkes
03/11/2015, 12:25
αυτα ειναι λεπτομεριες


εμεις εχουμε....

ΦΙΛΗ


(no need to explain)

θα τα αλλαξει ΟΛΑ
344183

http://www.dailyopinion.gr/wp-content/uploads/2015/10/Φίλης_Νίκος.jpg

McGyver
03/11/2015, 12:33
Εμένα μου φαίνεται χαζό να πρέπει να μαθαίνεις στο σχολείο αυτό που έπρεπε να ξέρεις απ' το σπίτι σου πριν καν πας παιδικό σταθμό...

Cpt. Haddock
03/11/2015, 12:37
Σαφώς υπάρχει μια τεράστια πολιτισμική διαφορά ανάμεσά μας. Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν εδώ, αν βάζαμε τα παιδιά ένα τέταρτο πριν σχολάσουν, να καθαρίσουν όλα όσα είχαν λερώσει από το πρωί στο σχολείο τους."


Εμένα μου φαίνεται χαζό να πρέπει να μαθαίνεις στο σχολείο αυτό που έπρεπε να ξέρεις απ' το σπίτι σου πριν καν πας παιδικό σταθμό...

Μιλώντας για αυτο. Πριν κατι φεγγαρια, δουλεψα σε ενα χριστουγεννιατικο παρκο στα Σπατα (μεροκαματα) κι οταν η υπευθυνη μας ειπε οτι τα πρωινα θα πρεπει να καθαριζουμε λιγο το χωρο πριν ερθει ο κοσμος, μια κοπελιτσα διαμαρτυρηθηκε λεγοντας "να καθαρισω; εγω ουτε το δωματιό μου δεν καθαριζω"

Οποτε... :wave2:

sniper
03/11/2015, 12:40
Εμένα μου φαίνεται χαζό να πρέπει να μαθαίνεις στο σχολείο αυτό που έπρεπε να ξέρεις απ' το σπίτι σου πριν καν πας παιδικό σταθμό...


Ε, καλύτερα στο σχολείο παρά ποτέ...

Και μην προσπαθείτε να συγκρίνετε άλλο λαό με τους Ιάπωνες. Είναι μάλλον εξωγήινοι.

Cpt. Haddock
03/11/2015, 12:46
Και μην προσπαθείτε να συγκρίνετε άλλο λαό με τους Ιάπωνες. Είναι μάλλον εξωγήινοι.

Μάλλον;

duke200
03/11/2015, 12:47
επίσης οι Ιάπωνες έχουν πολύ καλύτερο σύστημα management. Στην Ιαπωνία για να γίνεις αφεντικό πρέπει να έχεις περάσει από όλα τα πόστα της δουλειάς και όχι όπως εδώ που (παράδειγμα λέω τώρα), διευθυντής εταιρείας μπαίνει ο υπάλληλος που χε ασχοληθεί μόνο με ένα αντικείμενο και δεν έχει ξέρει την τύφλα του για τα υπόλοιπα...

spyrakos35
03/11/2015, 12:49
Εμένα μου φαίνεται χαζό να πρέπει να μαθαίνεις στο σχολείο αυτό που έπρεπε να ξέρεις απ' το σπίτι σου πριν καν πας παιδικό σταθμό...

μεγάλη μπουκιά φάεεεεεεεεεε

McGyver
03/11/2015, 12:52
μεγάλη μπουκιά φάεεεεεεεεεε

Όχι άλλο φαΐ, έχω σκάσει από το Σάββατο...

sniper
03/11/2015, 12:52
επίσης οι Ιάπωνες έχουν πολύ καλύτερο σύστημα management. Στην Ιαπωνία για να γίνεις αφεντικό πρέπει να έχεις περάσει από όλα τα πόστα της δουλειάς και όχι όπως εδώ που (παράδειγμα λέω τώρα), διευθυντής εταιρείας μπαίνει ο υπάλληλος που χε ασχοληθεί μόνο με ένα αντικείμενο και δεν έχει ξέρει την τύφλα του για τα υπόλοιπα...


Πόσα χρόνια έζησες στην Ιαπωνία ή ό,τι είδες από το Youtube?

duke200
03/11/2015, 12:53
υπαρχουν και τα βιβλια, φίλος, δεν πήγανε τζάμπα τα γράμματα...

BLiTzER
03/11/2015, 12:55
επίσης οι Ιάπωνες έχουν πολύ καλύτερο σύστημα management. Στην Ιαπωνία για να γίνεις αφεντικό πρέπει να έχεις περάσει από όλα τα πόστα της δουλειάς και όχι όπως εδώ που (παράδειγμα λέω τώρα), διευθυντής εταιρείας μπαίνει ο υπάλληλος που χε ασχοληθεί μόνο με ένα αντικείμενο και δεν έχει ξέρει την τύφλα του για τα υπόλοιπα...

Το ίδιο συμβαίνει και στον ελληνικό δημόσιο τομέα. Εκεί, βέβαια, αρκεί να περάσεις από ένα ή κανένα πόστο, για να γίνεις διευθυντής, αφού το ίδιο ακριβώς κάνεις σε όλες τις θέσεις.

sniper
03/11/2015, 12:56
υπαρχουν και τα βιβλια, φίλος, δεν πήγανε τζάμπα τα γράμματα...


A, ok, έτσι έχουμε όλοι κι 7-8 νταν... carry on.

basilis_k6
03/11/2015, 13:01
και εμεις το κάνουμε αυτο μετα απο 10-15 χρόνια στο στρατο. so what?

νταξ για σχολείο είναι λίγο τραβηξγμένο. αν μου έλεγες οτι έχουν μάθημα οδηγησης εκει ναι, respect

spyrakos35
03/11/2015, 13:03
νταξ για σχολείο είναι λίγο τραβηξγμένο

δεν έχεις παιδιά εεεε?

;)

sniper
03/11/2015, 13:04
Ο Φίλης είναι αιώνες μπροστά!

Σε συνεργασία με το ΥπΟικ θα εισάγουν το μάθημα Φορολογικής Συνείδησης... Μπορεί να είμαστε βρωμιάρηδες αλλά δεν θα κλέβουμε το κράτος.

DoctoR_k6
03/11/2015, 13:06
Οποιος παει Ιαπωνια θα καταλαβει τι σημαινει καθαριοτητα κ πως την αντιλαμβανονται.
Τωρα οσο για τον λαο λογω δουλειας μιλαω με Ιαπωνες κ πανω απ ολα βλεπω την νοοτροπια τους...
Δεν θελω να εκφραστω...(Τι μ@λακες κλπ κλπ...:lol:)

alex14
03/11/2015, 13:14
Εγω λογο δουλειας και εχω παει και συναναστρεφομαι με Ιαπωνες οφειλω να το ομολογησω.
Οι ανθρωποι ειναι αλλου.

VANDA
03/11/2015, 13:19
A, ok, έτσι έχουμε όλοι κι 7-8 νταν... carry on.

Δεν είπε ότι έγινε διευθυντής κάπου στην Ιαπωνία ο άνθρωπος.

GFawkes
03/11/2015, 13:20
Ο Φίλης είναι αιώνες μπροστά!

Σε συνεργασία με το ΥπΟικ θα εισάγουν το μάθημα Φορολογικής Συνείδησης... Μπορεί να είμαστε βρωμιάρηδες αλλά δεν θα κλέβουμε το κράτος.


οχι βεβαια...

μονο το αναποδο ειναι πρεπον!

dimmie_72
03/11/2015, 13:37
Εμείς εδώ είμαστε πάντα λίγο πίσω αλλά τουλάχιστον κάναμε το 1ο βήμα.

Στείλαμε τις καθαρίστριες για γραμματείς.

Τα άλλα έπονται... :bawl:

basilis_k6
03/11/2015, 13:50
δεν έχεις παιδιά εεεε?

;)

οχι δεν έχω. αλλα πιστευω πως καλό ειναι να περάσεις τα πρώτα 18 χρόνια στα @@ σου γιατι δεν το ξαναζεις. ουτως η αλλως εισαι ολη μερα στο διάβασμα.

alex14
03/11/2015, 13:55
οχι δεν έχω. αλλα πιστευω πως καλό ειναι να περάσεις τα πρώτα 18 χρόνια στα @@ σου γιατι δεν το ξαναζεις. ουτως η αλλως εισαι ολη μερα στο διάβασμα.

Το θεμα ειναι οτι συνηθως εξακολουθεις (οχι εσυ) να εισαι στα @@ και μετα τα 18 :)

spyrakos35
03/11/2015, 14:00
οχι δεν έχω. αλλα πιστευω πως καλό ειναι να περάσεις τα πρώτα 18 χρόνια στα @@ σου γιατι δεν το ξαναζεις. ουτως η αλλως εισαι ολη μερα στο διάβασμα.

:bawl:

έλα να τα ξαναπούμε όταν με το καλό κάνεις

teogtp
03/11/2015, 14:10
Η δασκάλα της μικρής στο νηπιαγωγείο ειχε εφαρμόσει ενα "σύστημα "όπου ειχε ορισει ομαδες καθαριότητας.
Καθε μέρα μια ομάδα ηταν ευθυνη να συγυριζει την τάξη.
Τα παιδιά το ειχαν δει σαν παιχνίδι.

MISKIN
03/11/2015, 14:11
Ωραίοι οι Ιάπωνες... Τώρα θυμήθηκα όταν ταξίδευα με τα καράβια ότι η Ιαπωνία ήταν η μόνη χώρα που στα μπαρ τους έγραφε απ' έξω "for Japanese only"
Κι αυτό στο σχολείο τους το μάθανε;

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το made in Japan πάνω αριστερά έχει να κάνει με τα μηχανάκια...

sniper
03/11/2015, 14:12
Η δασκάλα της μικρής στο νηπιαγωγείο ειχε εφαρμόσει ενα "σύστημα "όπου ειχε ορισει ομαδες καθαριότητας.
Καθε μέρα μια ομάδα ηταν ευθυνη να συγυριζει την τάξη.
Τα παιδιά το ειχαν δει σαν παιχνίδι.

Α ρε Φίλη που θες....

sniper
03/11/2015, 14:13
Ωραίοι οι Ιάπωνες... Τώρα θυμήθηκα όταν ταξίδευα με τα καράβια ότι η Ιαπωνία ήταν η μόνη χώρα που στα μπαρ τους έγραφε απ' έξω "for Japanese only"
Κι αυτό στο σχολείο τους το μάθανε;


Aπό πάντα ήταν έτσι... Kaijin τον πούλο κλπ

teogtp
03/11/2015, 14:15
Α ρε Φίλη που θες....

Κινητο ρε μαστορα.....
:D

BLiTzER
03/11/2015, 14:18
η Ιαπωνία ήταν η μόνη χώρα που στα μπαρ τους έγραφε απ' έξω "for Japanese only"


Ε θα ήταν πολύ περίεργο να συναντήσεις σε κάποια άλλη χώρα μπαρ με πινακίδα "for Japanese only".

basilis_k6
03/11/2015, 14:20
καλα για να μην τα γειώσουμε όλα. σε όλα τα σχολεία που πήγα την τάξη την καθαρίζαμε εμεις και κάθε ενα δυο μήνες καθαρίζαμε και το προαυλιο. σκουπα κανονικά. οχι σφουγγάρισμα η τζαμια βεβαιως.

SHOOTER045
03/11/2015, 14:33
καλα για να μην τα γειώσουμε όλα. σε όλα τα σχολεία που πήγα την τάξη την καθαρίζαμε εμεις και κάθε ενα δυο μήνες καθαρίζαμε και το προαυλιο. σκουπα κανονικά. οχι σφουγγάρισμα η τζαμια βεβαιως.

Ορθόν
Στο δημοτικό το έζησα παρομοίως.
Στο γυμνάσιο ψιλοξεφτισε
Στο λύκειο τίποτα.
Στο στρατό βάζαμε τις γόπες που είχαμε καπνίσει στα διπλωμένα μανίκια γιατί έπεφταν καμπάνες,σκουπα κάθε μέρα το πρωί, αλλά που να μαζέψεις τόσες πευκοβελόνες...

nicksior
03/11/2015, 15:03
Σαν κοινωνίες , ελληνική και ιαπωνική, έχουμε κοινό χαρακτηριστικό , ακόμη τουλάχιστον , τη Μη πολυπολιτισμικότητα , αποτελούμαστε δηλ , κατά το μάλλον ή ήττον από ομοιογενείς πληθυσμούς , πράγμα που σημαίνει κοινές αξίες , ήθη , έθιμα , κλπ.

Μόνο που , απ ότι φαίνεται (δεν έχω ούτε εγώ επισκεφτεί τη χώρα του ανατέλλοντος ηλίου) έννοιες όπως τιμή , αξιοπρέπεια , σεβασμός , καθήκον και άλλες που σε μας έχουν λογοτεχνική αξία πλέον , γι αυτούς είναι πιο ουσιαστικές και διδάσκονται εξ απαλών ονύχων.

Κάποιοι αξιωματούχοι ιάπωνες , από ευθιξία , κατά καιρούς κάνουν χαρακίρι, αν αυτό ίσχυε στα καθ ημάς σύντομα θα μέναμε από δημόσια διοίκηση να μην πω για βουλή..

Μπορούμε να διδάξουμε τα παιδιά μας κυρίως με το δικό μας παράδειγμα , για να μη ρίχνουμε τις ευθύνες στους άλλους.

Γιατί στον τόπο μας πριν τα οικονομικά ισοδύναμα πολύ φοβάμαι ανακαλύψαμε τα αξιακά τοιαύτα.

sniper
03/11/2015, 15:11
Σαν κοινωνίες , ελληνική και ιαπωνική, έχουμε κοινό χαρακτηριστικό , ακόμη τουλάχιστον , τη Μη πολυπολιτισμικότητα , αποτελούμαστε δηλ , κατά το μάλλον ή ήττον από ομοιογενείς πληθυσμούς , πράγμα που σημαίνει κοινές αξίες , ήθη , έθιμα , κλπ.

Ποιος ήρθε;
Ζούσαμε μια χαρά με Εβραιους, Αρμένιδες, Τούρκους, Κούρδους κλπ κυρίως πριν το '22 αλλά και μέχρι και πρόσφατα.


Μόνο που , απ ότι φαίνεται (δεν έχω ούτε εγώ επισκεφτεί τη χώρα του ανατέλλοντος ηλίου) έννοιες όπως τιμή , αξιοπρέπεια , σεβασμός , καθήκον και άλλες που σε μας έχουν λογοτεχνική αξία πλέον , γι αυτούς είναι πιο ουσιαστικές και διδάσκονται εξ απαλών ονύχων.

Εδώ κάτι χάνω, ή το λες στραβά.


Κάποιοι αξιωματούχοι ιάπωνες , από ευθιξία , κατά καιρούς κάνουν χαρακίρι, αν αυτό ίσχυε στα καθ ημάς σύντομα θα μέναμε από δημόσια διοίκηση να μην πω για βουλή..

Αόριστος, εκτός ότι είναι εδώ και δεκαετίες πολλές εκτός νόμου το σεπούκου, δεν το κάνει κανένας πλέον. Επίσης το ίδιο με τις απεργίες και τα περιβραχιόνια.


Μπορούμε να διδάξουμε τα παιδιά μας κυρίως με το δικό μας παράδειγμα , για να μη ρίχνουμε τις ευθύνες στους άλλους.

Γιατί στον τόπο μας πριν τα οικονομικά ισοδύναμα πολύ φοβάμαι ανακαλύψαμε τα αξιακά τοιαύτα.
Σωστό.

spyrakos35
03/11/2015, 15:18
εχω την αίσθηση οτι έχετε παλιά εικόνα της ιαπωνίας

οι νεολαίοι γιάπωνες στα αστικά κέντρα έχουν γίνει πολύ "δυτικού τύπου" και αντιμετωπίζουν σαν κοινωνία πολλά προβλήματα

Nikol1979
03/11/2015, 15:21
Η δασκάλα της μικρής στο νηπιαγωγείο ειχε εφαρμόσει ενα "σύστημα "όπου ειχε ορισει ομαδες καθαριότητας.
Καθε μέρα μια ομάδα ηταν ευθυνη να συγυριζει την τάξη.
Τα παιδιά το ειχαν δει σαν παιχνίδι.
Αυτο το τελευταίο ειναι λεει απο παιδαγωγικής άποψης ο καλύτερος τρόπος διδασκαλίας..μπράβο της παντως, πιστευω θα χαιροσασταν που την είχατε ε;

sniper
03/11/2015, 15:24
Αυτο το τελευταίο ειναι λεει απο παιδαγωγικής άποψης ο καλύτερος τρόπος διδασκαλίας..μπράβο της παντως, πιστευω θα χαιροσασταν που την είχατε ε;


Πρόσεξε teogtp τι θα απαντήσεις.... Ο εχθρός ακούει.

nicksior
03/11/2015, 15:30
Ποιος ήρθε;
Ζούσαμε μια χαρά με Εβραιους, Αρμένιδες, Τούρκους, Κούρδους κλπ κυρίως πριν το '22 αλλά και μέχρι και πρόσφατα.

Εδώ κάτι χάνω, ή το λες στραβά.

Αόριστος, εκτός ότι είναι εδώ και δεκαετίες πολλές εκτός νόμου το σεπούκου, δεν το κάνει κανένας πλέον. Επίσης το ίδιο με τις απεργίες και τα περιβραχιόνια.

Σωστό.

1 στα 3 ?
ουτε καν τη βάση?

:cry:

bulmont
03/11/2015, 16:33
Πρόσεξε teogtp τι θα απαντήσεις.... Ο εχθρός ακούει.


Τον φόβηξες κι' εξαφανίστηκε γαμώτο....................................

bulmont
03/11/2015, 16:34
Κάποιοι αξιωματούχοι ιάπωνες , από ευθιξία , κατά καιρούς κάνουν χαρακίρι, αν αυτό ίσχυε στα καθ ημάς σύντομα θα μέναμε από δημόσια διοίκηση να μην πω για βουλή...




Αυτό δεν το βρίσκω και τόσο κακό...........................

tsompanis
03/11/2015, 16:42
Στην Ιαπωνία δεν είναι που έχουν διαφορετικά βαγόνια στο μετρό για άντρες και γυναίκες?
Που άμα λέει τις πιάσεις τον κ@λο κοκκινίζει από ντροπή και δεν μιλάει?
Κάνε το ίδιο σε μια Ελληνίδα να δεις τι εχει να γινει!:lol:

zx6rgg
03/11/2015, 16:46
Για την γιακουζα δεν εχει ακουσει κανένας τιποτα;ωραία και αυτα τα ήθη του τοσο "σπουδαίου" λαου.

sniper
03/11/2015, 16:49
Για την γιακουζα δεν εχει ακουσει κανένας τιποτα;ωραία και αυτα τα ήθη του τοσο "σπουδαίου" λαου.

'Εχεις ακούσει για το Ελληνικό Κράτος εσύ; Η γιάκουζα είναι μαγαζάκι...

zx6rgg
03/11/2015, 17:01
Τουλάχιστον αυτοί εχουν και ωραια τατου.Εχεις δίκιο.

duke200
03/11/2015, 17:03
για όσους θέλουν να κάνουν συγκρίσεις ελλάδας-Ιαπωνίας θα επαναλάβω πάλι οτι εκ του αποτελέσματος κρινόμαστε όλοι.

Λοιπόν που είναι η Ιαπωνία σαν χώρα (βιοτικό επίπεδο, κατακεφαλην εισόδημα, ΑΕΠ, βιομηχανική παραγωγή, εξαγωγές, κλπ) και που είμαστε εμεις?

αμα θελετε να κάνετε τέτοιες συγκρίσεις καλύτερα κοιτάξτε κατα Συρία και Αίγυπτο μεριά...

MG-KTiNoS
03/11/2015, 17:16
'Εχεις ακούσει για το Ελληνικό Κράτος εσύ; Η γιάκουζα είναι μαγαζάκι...

:plaf:


Παιδιά όποιος γουστάρει μαλαστούπα να έρθει σπίτι μου.
Θα μάθει πολλά, το είπε και ο Μιγιαζάκι στο καράτε κιντ.

:wave2:

zx6rgg
03/11/2015, 17:21
για όσους θέλουν να κάνουν συγκρίσεις ελλάδας-Ιαπωνίας θα επαναλάβω πάλι οτι εκ του αποτελέσματος κρινόμαστε όλοι.

Λοιπόν που είναι η Ιαπωνία σαν χώρα (βιοτικό επίπεδο, κατακεφαλην εισόδημα, ΑΕΠ, βιομηχανική παραγωγή, εξαγωγές, κλπ) και που είμαστε εμεις?

αμα θελετε να κάνετε τέτοιες συγκρίσεις καλύτερα κοιτάξτε κατα Συρία και Αίγυπτο μεριά...

Εδω δεν αναλύουμε οικονομικούς δεικτες.Με αυτη την λογικη οι αμερικανοί ειναι ο σπουδαιότερος λαός.

BLiTzER
03/11/2015, 17:24
Εδώ που τα λέμε, αν σε 500 χρόνια κατάφεραν να κυβερνούν τον πλανήτη ολόκληρο, ε μάλλον είναι.

duke200
03/11/2015, 17:29
το που βρισκεται οικονομικά και βιοτικά μια χώρα όταν δεν έχει σημαντικές πλουτοπαραγωγικές πηγές (όπως πχ Ιαπωνία, Σουηδία, Ελλάδα, Ελβετία, κλπ ) είναι δείκτης και για άλλα πράγματα όπως εργατικότητα, επίπεδο δημόσιας διοίκησης, αξιοκρατία, αίσθημα κοινωνικής ευθύνης, επίπεδο ηθικών αξιών, κλπ.

devil's animal
03/11/2015, 18:47
γιατι δεν μενετε στο γεγονος οτι φτιαχνουν γαμιστερα μηχανακια και επεκτεινεστε ρε γαμωτο?:confused::vroum:

Desperado
03/11/2015, 19:06
γιατι δεν μενετε στο γεγονος οτι φτιαχνουν γαμιστερα μηχανακια και επεκτεινεστε ρε γαμωτο?:confused::vroum:

Μα εκεί θα κατέληγε η κουβέντα τελικά!!! :D

devil's animal
03/11/2015, 19:08
Μα εκεί θα κατέληγε η κουβέντα τελικά!!! :D

το επισπευδω...καταλαβαινεις...

και για να το κλεισουμε:
τα ιαπωνικα γ@μανε, τα ευρωπαϊκα γ@μιουνται...:lol:
:a3:

Bob_o_mastoras
03/11/2015, 19:15
το επισπευδω...καταλαβαινεις...

και για να το κλεισουμε:
τα ιαπωνικα γ@μανε, τα ευρωπαϊκα γ@μιουνται...:lol:
:a3:

Kαπως ετσι.. (αν οχι ακριβως.. :p) :lol:

Για να φτιαχνουν μηχανολογικες, ηλεκτρολογικες και ηλεκτρονικες κατασκευες ειναι no1..
Kατα τα αλλα... :a06:

panavour
03/11/2015, 19:26
Αλλοι λαοι αλλες νοοτροπιες αλλα ηθη αλλα εθιμα.Για να μαθαινουν τα νεουλια του φλωρουμ οταν πριν 21 περιπου χρονια εγιναν οι σεισμοι στο ΚΟBE της Ιαπωνιας και σκοτωθηκαν γυρω στις 5500 ανθρωποι ,εκτος απο το κρατος που βοηθησε οπως αναμενοταν ,ηταν η ΓΙΑΚΟΥΖΑ που ανοιξε τις αποθηκες της και ταισε και βοηθησε χιλιαδες κοσμο.Ειρωνικο και αντιφατικο μεν, αποτελεσματικο και μεσα στη γιαπωνεζικη νοοτροπια δε.
Ο δε υπευθυνος της αντιστοιχης ΕΥΔΑΠ του ΚΟΒΕ ειχε λαβει την εντολη να αποκαταστησει ενα στοιχειωδες δικτυο υδρευσης σε 72 ωρες σε μια πολη που ειχε καταστραφει ολοσχερως,και επειδη δεν τα καταφερε σε 72 ωρες αλλα σε 96 ωρες θεωρησε εαυτον ατιμασμενο και αυτοκτονησε.Σ αυτα τα δυο παραδειγματα βαλτε αντιστοιχα Ελλαδα και ελληνες και την φαντασια σας να δουλεψει :wave2::wave2::wave2:

basilis_k6
03/11/2015, 19:34
Ο δε υπευθυνος της αντιστοιχης ΕΥΔΑΠ του ΚΟΒΕ ειχε λαβει την εντολη να αποκαταστησει ενα στοιχειωδες δικτυο υδρευσης σε 72 ωρες σε μια πολη που ειχε καταστραφει ολοσχερως,και επειδη δεν τα καταφερε σε 72 ωρες αλλα σε 96 ωρες θεωρησε εαυτον ατιμασμενο και αυτοκτονησε.Σ αυτα τα δυο παραδειγματα βαλτε αντιστοιχα Ελλαδα και ελληνες και την φαντασια σας να δουλεψει :wave2::wave2::wave2:

εδω δεν θα δουλευε αυτο. δεν θα έμενε κανένας στο τέλος για να κυβερνησει και θα έπρεπε να παρουμε σειρα εμεις.

Johny the Fox
03/11/2015, 19:45
Εχω εμπειρια απο γιαπωνια.Δεν ειναι σαν τα ανιμε που βλεπετε,δεν υπαρχει εθιμοτυπικος χαρακτηρας τιμης και υποταγης οπως πιστευετε ,ειναι και γαμω τους σωβινιστες ,ειναι κουρδισμενοι στον αγωνα της επιβιωσης ,ζωντας 25 ωρες το 24ωρο μεσα στις πολυεθνικες οπου δουλευουνε,δεν βγαινουν και δεν θελουν να βγουνε απο την ρουτινα τους και ολη τους η ζωη δεν ειναι παραπανω απο ενα τουριστικο ταξιδι στην μεση ηλικια τους κατα την διαρκεια του οποιου τραβανε 3-4000 φωτογραφιες που ποτε δεν θα προλαβουνε να δουνε.Ειναι ανικανοι να δρασουνε ατομικα ,η κουλτουρα τους φαινεται -και ειναι-παιδομορφη με την εννοια της κολλημενης αφοσιωσης σε πραγματα ακατανοητης για εμας αξιας.Εν ολιγοις ,ακομα και εμεις οι συμπαντικοι ξεφτιλες ,δεν εχουμε να ζηλεψουμε πολλα απο την ζωη τους ,εκτος απο την λαικη τους τεχνη βεβαιως-βεβαιως που συγκαταλεγεται στα τοπ.

catmaster
03/11/2015, 20:02
Εχω εμπειρια απο γιαπωνια.Δεν ειναι σαν τα ανιμε που βλεπετε,δεν υπαρχει εθιμοτυπικος χαρακτηρας τιμης και υποταγης οπως πιστευετε ,ειναι και γαμω τους σωβινιστες ,ειναι κουρδισμενοι στον αγωνα της επιβιωσης ,ζωντας 25 ωρες το 24ωρο μεσα στις πολυεθνικες οπου δουλευουνε,δεν βγαινουν και δεν θελουν να βγουνε απο την ρουτινα τους και ολη τους η ζωη δεν ειναι παραπανω απο ενα τουριστικο ταξιδι στην μεση ηλικια τους κατα την διαρκεια του οποιου τραβανε 3-4000 φωτογραφιες που ποτε δεν θα προλαβουνε να δουνε.Ειναι ανικανοι να δρασουνε ατομικα ,η κουλτουρα τους φαινεται -και ειναι-παιδομορφη με την εννοια της κολλημενης αφοσιωσης σε πραγματα μικρης αξιας.Εν ολιγοις ,ακομα και εμεις οι συμπαντικοι ξεφτιλες ,δεν εχουμε να ζηλεψουμε το παραμικρο απο την ζωη τους ,εκτος απο την λαικη τους τεχνη βεβαιως-βεβαιως που συγκαταλεγεται στα τοπ.

Μάλλον έχεις εμπειρία μόνο από μεγαλουπόλεις , αν βγείς πιο έξω σε επαρχίες οι άνθρωποι είναι πιο απλοί και δεν ζουν με αυτούς τους ρυθμούς που περιγράφεις , έχουν πέρισσότερη επαφή με τους παλιούς κάνόνες και παραδόσεις και σίγουρα πιο λιτή ζωή

Η φιλοσοφία τους είναι- εν κατακλείδι - "κάνω ότι κάνω όσο πιο καλά μπορώ" και ειδικά στον εργασιακό τομέα στις μεγάλες εργοστασιούπολεις τους έχει διαποτίσει - γενικά έχουν και υπηρετούν την άποψη περί ιαπωνικής τελειότητας στην βαριά τους βιομηχανία (κάτι σαν τους Γερμανούς δηλαδή αλλά χωρίς τα σκάνδαλα και τις μίζες :D )

panavour
03/11/2015, 20:06
https://www.facebook.com/ajplusenglish/videos/637822146359296/?fref=nf

Johny the Fox
03/11/2015, 20:10
Το γενοκτονικο εγκλημα της αποκρυψης/διαχειρησης Φουκουσιμα με τις πολλαπλες επιπτωσεις λευχαιμιας στον γενικο πληθυσμο δεν το κανει ενας λαος που θελει να διδασκει με βιντεο καθαριοτητας στις σχολικες ταξεις .

dimmie_72
03/11/2015, 20:37
Ειναι ανικανοι να δρασουνε ατομικα ,η κουλτουρα τους φαινεται -και ειναι-παιδομορφη με την εννοια της κολλημενης αφοσιωσης σε πραγματα ακατανοητης για εμας αξιας.

Ιταλόφιλος; :lol:

Μανολης67
03/11/2015, 21:20
Zatoich by Kitano

https://www.youtube.com/watch?v=AvICQqXZiJw

sniper
03/11/2015, 22:02
Εχω εμπειρια απο γιαπωνια.Δεν ειναι σαν τα ανιμε που βλεπετε,δεν υπαρχει εθιμοτυπικος χαρακτηρας τιμης και υποταγης οπως πιστευετε ,ειναι και γαμω τους σωβινιστες ,ειναι κουρδισμενοι στον αγωνα της επιβιωσης ,ζωντας 25 ωρες το 24ωρο μεσα στις πολυεθνικες οπου δουλευουνε,δεν βγαινουν και δεν θελουν να βγουνε απο την ρουτινα τους και ολη τους η ζωη δεν ειναι παραπανω απο ενα τουριστικο ταξιδι στην μεση ηλικια τους κατα την διαρκεια του οποιου τραβανε 3-4000 φωτογραφιες που ποτε δεν θα προλαβουνε να δουνε.Ειναι ανικανοι να δρασουνε ατομικα ,η κουλτουρα τους φαινεται -και ειναι-παιδομορφη με την εννοια της κολλημενης αφοσιωσης σε πραγματα ακατανοητης για εμας αξιας.Εν ολιγοις ,ακομα και εμεις οι συμπαντικοι ξεφτιλες ,δεν εχουμε να ζηλεψουμε πολλα απο την ζωη τους ,εκτος απο την λαικη τους τεχνη βεβαιως-βεβαιως που συγκαταλεγεται στα τοπ.

Mπορεί να έχεις γαμάτα μηχανάκια αλλά δεν έχεις ιδέα (για να τους ισοπεδώνεις έτσι) από την κουλτούρα και την φιλοσοφία τους. (ΟΚ, της ελίτ αφού μέχρι και τα τέλη του 19ου αιώνα είχαν ακόμα φέουδα).

Johny the Fox
03/11/2015, 23:28
Mπορεί να έχεις γαμάτα μηχανάκια αλλά δεν έχεις ιδέα (για να τους ισοπεδώνεις έτσι) από την κουλτούρα και την φιλοσοφία τους. (ΟΚ, της ελίτ αφού μέχρι και τα τέλη του 19ου αιώνα είχαν ακόμα φέουδα).

θα επισημανω κατι επειδη δεν ειμαι γνωστος στο φορουμ.Ποτε δεν ομιλω για πραγματα που αγνοω
Θα κανω κατι αχαρο και ζηταω προκαταβολικα συγνωμη ,ποσταροντας καποιες φωτο απο τον χωρο μου ,οπου γινεται φανερο οτι ειμαι μανιωδης συλλεκτης απο 30 ετιας ιαπωνικης/κινεζικης λαικης τεχνης και ασχολουμαι με την παραδοσιακη κουλτουρα τους οσο λιγοι Ελληνες,με δεδομενο οτι τα περισσοτερα εκθεματα μου ειναι καταχωρημενα στο διεθνες περιοδικο '' orientation '' και εχουν αποκτηθει σε ταξιδια μου εκει.Αυτα τα γραφω για την ροη της συζητησης γιατι επαναλαμβανω δεν ειμαι γνωστος στο φορουμ και ειναι ακομψο να με χαρακτηριζεις ασχετο ειδικα στο πεδιο της κουλτουρας τους που τυχαινει να ειμαι λατρης και για Ελληνας ,αρκετα ενημερωμενος.

344262344263344264

Επομενως ,κανεις λαθος να πιστευεις οτι εκφραζω καποια αποψη που εχω για τους ασιατες. Η εικονα που εδωσα στο πιο πανω ποστ ειναι καθαρα περιγραφικη και οχι κριτικη με τον σκοπο να εγκρινει η να απορριψει την κουλτουρα τους..Ειναι αυτοι που ειναι εν ολιγοις για'' παρτυ τους '' ειτε συμφωνουμε ,ειτε διαφωνουμε με τον τροπο ζωης τους.
Αλλα οσο αφορα την διαχειρηση της πυρινικης εκρηξης στο εργοστασιο της Φουκουσιμα η αποψη μου ,συντασσεται με αυτη της παγκοσμιας κοινης γνωμης, οτι δλδ υπηρξε εγκληματικη ,ειδεχθης και απο προθεση δολοφονικη ,ως προς της συνεπειες και της τοπικης ,οσο και της παγκοσμιας υγειας.

Bob_o_mastoras
03/11/2015, 23:41
Aπο παντου μας τη βγαινεις ρε Τζονυ...:p

Καλα, εχεις τετοιο ενδιαφερον για την κουλτουρα τους και δεν καβαλας Japan;;; :a21:

Johny the Fox
03/11/2015, 23:51
Aπο παντου μας τη βγαινεις ρε Τζονυ...:p

Καλα, εχεις τετοιο ενδιαφερον για την κουλτουρα τους και δεν καβαλας Japan;;; :a21:

δεν καβαλαω τωρα japan

344269

Bob_o_mastoras
03/11/2015, 23:57
Eνταξει τοτεΣ!! Παιρνεις αφεση!! :D

sniper
04/11/2015, 00:07
θα επισημανω κατι επειδη δεν ειμαι γνωστος στο φορουμ.Ποτε δεν ομιλω για πραγματα που αγνοω
Θα κανω κατι αχαρο και ζηταω προκαταβολικα συγνωμη ,ποσταροντας καποιες φωτο απο τον χωρο μου ,οπου γινεται φανερο οτι ειμαι μανιωδης συλλεκτης απο 30 ετιας ιαπωνικης/κινεζικης λαικης τεχνης και ασχολουμαι με την παραδοσιακη κουλτουρα τους οσο λιγοι Ελληνες,με δεδομενο οτι τα περισσοτερα εκθεματα μου ειναι καταχωρημενα στο διεθνες περιοδικο '' orientation '' και εχουν αποκτηθει σε ταξιδια μου εκει.Αυτα τα γραφω για την ροη της συζητησης γιατι επαναλαμβανω δεν ειμαι γνωστος στο φορουμ και ειναι ακομψο να με χαρακτηριζεις ασχετο ειδικα στο πεδιο της κουλτουρας τους που τυχαινει να ειμαι λατρης και για Ελληνας ,αρκετα ενημερωμενος.

344262344263344264

Επομενως ,κανεις λαθος να πιστευεις οτι εκφραζω καποια αποψη που εχω για τους ασιατες. Η εικονα που εδωσα στο πιο πανω ποστ ειναι καθαρα περιγραφικη και οχι κριτικη με τον σκοπο να εγκρινει η να απορριψει την κουλτουρα τους..Ειναι αυτοι που ειναι εν ολιγοις για'' παρτυ τους '' ειτε συμφωνουμε ,ειτε διαφωνουμε με τον τροπο ζωης τους.
Αλλα οσο αφορα την διαχειρηση της πυρινικης εκρηξης στο εργοστασιο της Φουκουσιμα η αποψη μου ,συντασσεται με αυτη της παγκοσμιας κοινης γνωμης, οτι δλδ υπηρξε εγκληματικη ,ειδεχθης και απο προθεση δολοφονικη ,ως προς της συνεπειες και της τοπικης ,οσο και της παγκοσμιας υγειας.

Aν τα έγραφες αυτά, θα καταλάβαινα τι εννοούσες... Όπως τα έγραψες πριν ήταν εντελώς αφοριστικά και ισοπεδωτικά.

GFawkes
04/11/2015, 08:09
Αλλοι λαοι αλλες νοοτροπιες αλλα ηθη αλλα εθιμα.Για να μαθαινουν τα νεουλια του φλωρουμ οταν πριν 21 περιπου χρονια εγιναν οι σεισμοι στο ΚΟBE της Ιαπωνιας και σκοτωθηκαν γυρω στις 5500 ανθρωποι ,εκτος απο το κρατος που βοηθησε οπως αναμενοταν ,ηταν η ΓΙΑΚΟΥΖΑ που ανοιξε τις αποθηκες της και ταισε και βοηθησε χιλιαδες κοσμο.Ειρωνικο και αντιφατικο μεν, αποτελεσματικο και μεσα στη γιαπωνεζικη νοοτροπια δε.
Ο δε υπευθυνος της αντιστοιχης ΕΥΔΑΠ του ΚΟΒΕ ειχε λαβει την εντολη να αποκαταστησει ενα στοιχειωδες δικτυο υδρευσης σε 72 ωρες σε μια πολη που ειχε καταστραφει ολοσχερως,και επειδη δεν τα καταφερε σε 72 ωρες αλλα σε 96 ωρες θεωρησε εαυτον ατιμασμενο και αυτοκτονησε.Σ αυτα τα δυο παραδειγματα βαλτε αντιστοιχα Ελλαδα και ελληνες και την φαντασια σας να δουλεψει :wave2::wave2::wave2:

εμεις εδω εχουμε τον ηλικιωμενο γκομενο της Δουρου στην ΕΥΔΑΠ....


μετα απο 96 ωρες δεν θα εχει παρει χαμπαρι οτι εγινε καταστροφη....

:cry:

MG-KTiNoS
04/11/2015, 08:17
Το γενοκτονικο εγκλημα της αποκρυψης/διαχειρησης Φουκουσιμα με τις πολλαπλες επιπτωσεις λευχαιμιας στον γενικο πληθυσμο δεν το κανει ενας λαος που θελει να διδασκει με βιντεο καθαριοτητας στις σχολικες ταξεις .
Πάντα όμως η ανεπάρκεια προκαλεί τέτοια βίντεο.
Δες πχ το Φίλη. Δεν έχει δασκάλους στα σχολεία και ανοίγει Ποντιακό θέμα.
Αντιπερισπασμός να κοιτάει ο κόσμος αλλού.




Αλλοι λαοι αλλες νοοτροπιες αλλα ηθη αλλα εθιμα.Για να μαθαινουν τα νεουλια του φλωρουμ οταν πριν 21 περιπου χρονια εγιναν οι σεισμοι στο ΚΟBE της Ιαπωνιας και σκοτωθηκαν γυρω στις 5500 ανθρωποι ,εκτος απο το κρατος που βοηθησε οπως αναμενοταν ,ηταν η ΓΙΑΚΟΥΖΑ που ανοιξε τις αποθηκες της και ταισε και βοηθησε χιλιαδες κοσμο.Ειρωνικο και αντιφατικο μεν, αποτελεσματικο και μεσα στη γιαπωνεζικη νοοτροπια δε.
Ο δε υπευθυνος της αντιστοιχης ΕΥΔΑΠ του ΚΟΒΕ ειχε λαβει την εντολη να αποκαταστησει ενα στοιχειωδες δικτυο υδρευσης σε 72 ωρες σε μια πολη που ειχε καταστραφει ολοσχερως,και επειδη δεν τα καταφερε σε 72 ωρες αλλα σε 96 ωρες θεωρησε εαυτον ατιμασμενο και αυτοκτονησε.Σ αυτα τα δυο παραδειγματα βαλτε αντιστοιχα Ελλαδα και ελληνες και την φαντασια σας να δουλεψει :wave2::wave2::wave2:

Αυτό όμως δεν είναι τίποτα νέο.
Πάντα η Μαφία στη Νότια Ιταλία έσκαγε χρήμα για τους σεισμούς
λέγοντας που είναι το κράτος τώρα κλπ κλπ
Πάντα οι μαφιόζοι έχτιζαν μέσα σε μαχαλάδες και τάιζαν την τοπική
φτωχολογιά.
Αν είναι να κουβεντιάσω τέτοια θέματα είναι για κάτι παππούδες
που είπαν θα πάμε εμείς να δουλέψουμε στη Φουκοσίμα πως τη λένε
που είμαστε γέροι.
Αυτοί ναι.
Μαφίες γιακούζες σκατά φατά
Νο θενξ...
:)


εμεις εφω εχουμε τον ηλικιωμενο γκομενο της Δουρου στην ΕΥΔΑΠ....


μετα απο 96 ωρες δεν θα εχει παρει χαμπαρι οτι εγινε καταστροφη....

:cry:
ακόμα μια κατινιά προσφορά στο φλόρουμ από τον κίριο....

Ο στρατός των τσάτσον δεν σε χάλασε ο γγόμενος είναε το θέμα.
:wave2:

GFawkes
04/11/2015, 09:01
ακόμα μια κατινιά προσφορά στο φλόρουμ από τον κίριο....

Ο στρατός των τσάτσον δεν σε χάλασε ο γγόμενος είναε το θέμα.
:wave2:


σαι εφχαρυστο ραι νηκωλα

δαιν ιξαιρα ωτη ισαι στω στρατω τον τσατσων...

Αιβοιβα

antsoar
04/11/2015, 09:09
Το ντόντζο που κάνω Kendo οργάνωσε πρόσφατα ένα ταξίδι στην Ιαπωνία για να παρακολουθήσουν το παγκόσμιο πρωτάθλημα που φέτος έγινε εκεί. Εγώ δεν πήγα λόγο οικονομικών. Περίμενα με αγωνία να ακούσω εντυπώσεις και διηγήσεις από τα παιδιά που πήγαν και ήταν μεγάλη έκπληξη για μένα η κακή εντύπωση που είχαν αποκομίσει σχεδόν όλοι. Οι χαρακτηρισμοί ήταν, σωβινιστές, άβουλα ρομπότ με καμία ευελιξία αν κάτι ξέφευγε από το πρόγραμμα, ακόμα και αγενής!!!

Σαφώς δεν είναι τίποτα παραπάνω από την εικόνα 10 ανθρώπων. Απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση, και να σκεφτεί κανείς ότι όλοι αυτοί ασχολούνται με μια Ιαπωνική πολεμική τέχνη, και πήγαν με πολύ θετική προδιάθεση σε αυτό το ταξίδι.

MG-KTiNoS
04/11/2015, 09:16
σαι εφχαρυστο ραι νηκωλα

δαιν ιξαιρα ωτη ισαι στω στρατω τον τσατσων...

Αιβοιβα

Το στρατό δεν τον διόρισε η Δούρου ούτε ο γκόμενος της
ΤΗν ούλεν τη γ... αυτό που λέμε σήμερα δεξιά και αυτό που λέγαμε χτες πασοκ
Αφού λοιπόν την απαξιώσαμε και την κάναμε κουρέλι τώρα θα πουληθεί
στους Γάλλους και το θέμα θα κλείσει (μέχρι να τη διαλύσουν κι αυτοί
και να την ξαναπληρώσει το κράτος κατά τα γνωστά.)
ΑΝ τώρα ο λογαριασμός θα γίνει χ2 και θα απολυθεί ένα σύνταγμα
από Τσάτσους που θα προστεθούν στην στρατιά των άλλων ανέργων
ή θα βγει σε εθελουσία
Αυτό είναι μια "άλλη" ιστορία.

Ο εκχυδαϊσμός όμως του διαλόγου που προκαλεί η Χ.Α είναι απαράδεκτος
Δεν μ ενδιαφέρει ποιος γ.... τη Δούρου.
Δεν μ ενδιαφέρει αν θα ονομαστεί γενοκτονία ή εθνοκάθαρση ο φόνος μερικών 100δων χιλιάδων Ποντίων
με αφορμή μια συνέντευξη που δώθηκε 8 χρόνια πριν.
Μ ενδιαφέρει να δουλεύει η ΕΥΔΑΠ να μην πληρώνω πολλά, να έχουν οι άνθρωποι δουλεία
και τα σχολεία δασκάλους.

υγ
και εγώ αν ήμουν η Δούρου τη γυναίκα μου θα έβαζα.
Γιατί?
Γιατί ΟΛΟΙ οι άλλοι είναι σάπιοι και ανάξιοι εμπιστοσύνης
και δεν υπάρχει κανένα μα κανένα σύστημα αξιολόγησης
ανθρώπων.
:wave2:

cityfly
04/11/2015, 09:25
Στην Ιαπωνία δεν είναι που έχουν διαφορετικά βαγόνια στο μετρό για άντρες και γυναίκες?
Που άμα λέει τις πιάσεις τον κ@λο κοκκινίζει από ντροπή και δεν μιλάει?
Κάνε το ίδιο σε μια Ελληνίδα να δεις τι εχει να γινει!:lol:

έτσι όπως τους βάζουν στα τρένα τις ώρες αιχμής άντε να καταλάβει ποιος της ποιάνει τον κώλο
344275

GFawkes
04/11/2015, 09:27
......Δεν μ ενδιαφέρει αν θα ονομαστεί γενοκτονία ή εθνοκάθαρση ο φόνος μερικών 100δων χιλιάδων Ποντίωνμε αφορμή μια συνέντευξη που δώθηκε 8 χρόνια πριν.
υγ
και εγώ αν ήμουν η Δούρου τη γυναίκα μου θα έβαζα.


Eγω αν ηταν να επιλεξω θα επελεγα τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ- ΟΧΙ την γκομενα μου
αυτη ειναι η διαφορα μας.... ;)

Υ.Γ.

Δεν σε ενδιαφερει η "γενοκτονία ή εθνοκάθαρση ο φόνος μερικών 100δων χιλιάδων Ποντίων
με αφορμή μια συνέντευξη που δώθηκε 8 χρόνια πριν".....αλλα μονο να μην χασει το μαγαζακι σου 2-3-5% απο επιπλεον φορο

αυτη ειναι η διαφορα μας.... ;)

Εγω θα ντρεπομουν οχι να τα πω, αλλα και να τα σκεφτω αυτα...
αυτη ειναι η διαφορα μας.... ;)

GFawkes
04/11/2015, 09:32
.... ούλεν τη γ...

Ζεις σε αλλη εκατονταετια...

Αυτα που σε μαθανε ειναι 3 γενιες πισω....
Σε ξεπερασε ο χρονος...δεν σου κρατω κακια...

Ούλεν < από το όνομα της εταιρείας που κατασκεύασε το φράγμα του Μαραθώνα (ULEN)
https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%9F%CF%8D%CE%BB%CE%B5%CE%BD


Το Φράγμα του Μαραθώνα είναι φράγμα επί του ποταμού Χαράδρου, στο σημείο που διασταυρώνεται με τον ποταμό Βαρνάβα και απέχει 8 χλμ από την πόλη του Μαραθώνα. Το φράγμα κατασκευάστηκε τα έτη 1926-1929 για να καλύψει τις υδρευτικές ανάγκες της πρωτεύουσας των Αθηνών, ενώ την εποχή του προβλήθηκε κατά κόρον ως μέσο διαφήμισης του εκμοντερνισμού της χώρας.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%81%CE%AC%CE%B3%CE%BC%CE%B1_%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B8%CF%8E%CE%BD%CE%B1#.CE.9A.CE.B1.C F.84.CE.B1.CF.83.CE.BA.CE.B5.CF.85.CE.B1.CF.83.CF.84.CE.B9.CE.BA.CE.AC_.CF.83.CF.84.CE.BF.CE.B9.CF.8 7.CE.B5.CE.AF.CE.B1

el_hymador
04/11/2015, 09:50
Νομίζω ότι οι Ιάπωνες, είναι ο λαός με τον οποίο είμαστε -πιο πολύ από όλους τους άλλους- διαμετρικά αντίθετοι. Σε όλα μας. Προσωπικά τους θαυμάζω περισσότερο από κάθε άλλο λαό για αυτά που έχουν πετύχει, ωστόσο δεν θα μπορούσα ποτέ να δεχθώ τον τρόπο ζωής τους, τον οποίο βρίσκω απίστευτα υπερβολικό και έξω από τα ανθρώπινα μέτρα και σταθμά.
Αυτή η χρόνια καταπίεση και η σχεδόν καλογερική προσήλωση στην παράδοση και στο καθήκον, τους έχει δημιουργήσει πάρα πολλά προβλήματα. Οι διαστροφές τους και το γενικό weird που βγάζουν, είναι μοναδικά στο κόσμο! Το αυτό επίσης και με το πόσο δεκτικοί και πρόθυμοι είναι να υϊοθετήσουν ότι ξενόφερτο προκειμένου να ξεφύγουν από την πολιτιστικοκοινωνική τους μέγγενη. For example, κάτι extreme μπάντες death/black metal που δεν τις ξέρει ούτε η μάνα τους στο υπόλοιπο του κόσμου, έχουν το πολυπληθέστερο και το πιο φανατικό κοινό τους, στην Ιαπωνία.

Γενικά, δεν τους καταλαβαίνω με τη καμία... και από φίλο που έχει ζήσει και συνεχίζει να ζει εκεί, έχω ακούσει εντελώς κουλά πράγματα.

υ.γ. Οκ, μπορώ να βάλω λίγο νερό στο κρασί μου, αποδεχόμενος full και τα πάντα όλα την γιαπωνεζούλα που κανεί cosplay Manga... αλλά μέχρι εκεί :D

Johny the Fox
04/11/2015, 10:11
https://youtu.be/_6V9kFB8Xyw
:bawl:

byron
04/11/2015, 10:22
Ασκοπο να συζητάμε για λαό με τεράστια διαφορά κουλτούρας ακόμα και από τους λοιπούς Ασιάτες. Είναι μοναδικοί και μάλλον ακατανόητοι σε οτιδήποτε, ακόμα και σε θέματα που δεν μπαίνει θεωρητικά διαφορετική ανάγνωση όπως είναι τα οικονομικά αποτελέσματα. Δείκτες όπως P/BV, P/E, ROE και ένας σκασμός οικονομικά αρκτικόλεξα που παγκοσμίως σημαίνουν και ερμηνεύονται με τον ίδιο τρόπο, ΔΕΝ έχουν την ίδια αντιμετώπιση απο τους Ιάπωνες που κοιτάνε και λαμβάνουν επενδυτικές αποφάσεις πάνω σε δείκτες που για τον υπόλοιπο κόσμο δεν είναι σημαντικοί.

Δεν είναι τυχαίο, πως oi τράπεζες και τα τμήματα Asset Management που διατηρούν γραφεία στο Τόκυο, τα τελευταία χρόνια είτε λειτουργούν αμιγώς με Ιάπωνες, είτε δίνουν την διαχείριση σε Ιαπωνικά Funds. Και το θέμα δεν είναι οι οικονομίες κλίμακος, αλλά το οτι δεν μπορούν να πιάσουν τις αποδόσεις των Ιαπώνων fund managers.

bulmont
04/11/2015, 10:43
Και που να γνωρίσετε και Κορεάτες.......................................:priest::a21::hmm::a016:

vaska
04/11/2015, 11:26
https://youtu.be/_6V9kFB8Xyw
:bawl:


ανάθεμά σε κατουρήθηκα
:lol:

el_hymador
04/11/2015, 12:22
To κουλό της υπόθεσης, είναι ότι ο εθνικός τους ποιητής, το αντίστοιχο του δικού μας Παλαμά, είναι 'Ελληνας, ο Λευκάδιος Χερν (το οποίο είναι ποιητικό όνομα από μόνο του).

Επίσης έχουμε απίστευτες συγγένειες στις μουσικές κλίμακες, εννοώ τις δικές μας αρχαίες και τις δικές τους παραδοσιακές. Το θέατρο ήταν επίσης πολύ ανεπτυγμένο στην Ιαπωνία.

...με τον καιρό κάπου στράβωσαν τα πράγματα και για τους δύο λαούς βέβαια...

el_hymador
04/11/2015, 12:28
Ιαπωνική μουσική παράδοση

https://www.youtube.com/watch?v=_k0wyAIkPhM

Ελληνική αρχαία μουσική παράδοση (στο περίπου)

https://www.youtube.com/watch?v=T2CQDbc2FO4

οκ, με κάθε σεβασμό για τις παραδόσεις, το γιαπωνέζικο ακούγεται σαν ιδανική μουσική υπόκρουση για να σου κάνουν αποτρίχωση με τσιμπιδάκι στα @@δια αλλά σε κάθε περίπτωση, οι συγγένειες είναι κάτι παραπάνω από εμφανείς.

Pan (dvs)
04/11/2015, 13:25
Mπορεί να έχεις γαμάτα μηχανάκια αλλά δεν έχεις ιδέα (για να τους ισοπεδώνεις έτσι) από την κουλτούρα και την φιλοσοφία τους. (ΟΚ, της ελίτ αφού μέχρι και τα τέλη του 19ου αιώνα είχαν ακόμα φέουδα).

Παντως ακομη και ετσι οπως τα λεει ,εγω δεν θα πολυδιαφωνησω.Βαζουμε πολλοι ψηλα καποιους λαους ,μονο και μονο για να δειξουμε ποσο πιο χαλια ειμαστε εμεις.Οσο πιο μεγαλη ειναι αυτη η αποσταση τοσο περισσοτερο μας ευχαριστει.Αυτο το θεωρω λιγακι ανωμαλο.Ουτε εμεις ειμαστε τοσο χαλια,αλλα ουτε αυτοι ειναι τοσο ψηλα που του βαζουμε εμεις.
Εχουνε ολοι οι λαοι πολλα πλεονεκτηματα,αλλα και εμεις δεν παμε πισω.

antsoar
04/11/2015, 13:34
Παντως ακομη και ετσι οπως τα λεει ,εγω δεν θα πολυδιαφωνησω.Βαζουμε πολλοι ψηλα καποιους λαους ,μονο και μονο για να δειξουμε ποσο πιο χαλια ειμαστε εμεις.Οσο πιο μεγαλη ειναι αυτη η αποσταση τοσο περισσοτερο μας ευχαριστει.Αυτο το θεωρω λιγακι ανωμαλο.Ουτε εμεις ειμαστε τοσο χαλια,αλλα ουτε αυτοι ειναι τοσο ψηλα που του βαζουμε εμεις.
Εχουνε ολοι οι λαοι πολλα πλεονεκτηματα,αλλα και εμεις δεν παμε πισω.

Πολύ σωστό! Μας κατατρέχει συχνά ένα κόμπλεξ με κάθε λογής βόρειους ευρωπαίους κλπ , και τελικά είδαμε τι σκατα είναι η Ευρώπη τους!
Πόσο μάλλον για λαούς που είναι πολύ μακριά, από κάθε άποψη, για να έχουμε εικόνα.

sniper
04/11/2015, 13:35
Παντως ακομη και ετσι οπως τα λεει ,εγω δεν θα πολυδιαφωνησω.Βαζουμε πολλοι ψηλα καποιους λαους ,μονο και μονο για να δειξουμε ποσο πιο χαλια ειμαστε εμεις.Οσο πιο μεγαλη ειναι αυτη η αποσταση τοσο περισσοτερο μας ευχαριστει.Αυτο το θεωρω λιγακι ανωμαλο.Ουτε εμεις ειμαστε τοσο χαλια,αλλα ουτε αυτοι ειναι τοσο ψηλα που του βαζουμε εμεις.
Εχουνε ολοι οι λαοι πολλα πλεονεκτηματα,αλλα και εμεις δεν παμε πισω.

Δεν βάζουμε πουθενά κανέναν.
Ούτε ο Ιάπωνας μπορεί να καταλάβει τον Έλληνα, ούτε ο Ελληνας τον Ιάπωνα, ο Γαλλος τον Γερμανό, ο Γερμανός τον Ταϊτιανό κοκ αν δεν έχεις γεννηθεί, μεγαλώσει και ζήσει και στις δύο χώρες ταυτόχρονα, άρα αδύνατο.

Το να σου αρέσει ή να μην σου αρέσει κάτι είναι εντελώς υποκειμενικό. Αλλά μπορείς να μελετήσεις (και πάλι από τα βιβλία δύσκολο γιατί διαβάζεις την "άποψη" του κάθε συγγραφέα, οπότε χρειάζεται να διαβάσεις πολύ και πολλούς) και να προσπαθήσεις να δεις/καταλάβεις το τι γίνεται και γιατί.
Με πολλούς λαούς αυτό είναι εύκολο. Με τους Ιάπωνες είναι πολύ δύσκολο, κυρίως λόγω της μανίας τους στους τύπους και το πρωτόκολλο... (Ξαναλέω, μιλάμε για τους Ιάπωνες του 1900 και πίσω. Οι σημερινοί των μεγαλουπόλεων δεν έχουν σχεδόν καμία σχέση και καποιοι στις επαρχίες έχουν κρατήσει αρκετά από τα παλιά αλλά και πάλι υπάρχει αλλαγή κι αλλοτρίωση)

Pan (dvs)
04/11/2015, 13:40
Πολύ σωστό! Μας κατατρέχει συχνά ένα κόμπλεξ με κάθε λογής βόρειους ευρωπαίους κλπ , και τελικά είδαμε τι σκατα είναι η Ευρώπη τους!
Πόσο μάλλον για λαούς που είναι πολύ μακριά, από κάθε άποψη, για να έχουμε εικόνα.

Ναι ρε φιλε και οσο παει μεγαλωνει.Τοσο καιρο που μας λενε οτι ειμαστε αχρηστοι σε ολα,αρχισαμε να το πιστευουμε.

Εχουμε προτερηματα που επειδη αλλοι λαοι τα θεωρουνε μειονεκτηματα,αρχιζουμε να τα βλεπουμε και εμεις ετσι.

sniper
04/11/2015, 13:44
Ναι ρε φιλε και οσο παει μεγαλωνει.Τοσο καιρο που μας λενε οτι ειμαστε αχρηστοι σε ολα,αρχισαμε να το πιστευουμε.

Εχουμε προτερηματα που επειδη αλλοι λαοι τα θεωρουνε μειονεκτηματα,αρχιζουμε να τα βλεπουμε και εμεις ετσι.

Να ένα ωραίο άρθρο (http://viliardos.analyst.gr/?p=1399)...

Bob_o_mastoras
04/11/2015, 13:45
To κουλό της υπόθεσης, είναι ότι ο εθνικός τους ποιητής, το αντίστοιχο του δικού μας Παλαμά, είναι 'Ελληνας, ο Λευκάδιος Χερν

Με γνωστοτερο του ποιημα το "Λασπωμενο Dominator".. :lol:

7Tolis
04/11/2015, 15:21
Οι ρίζες μας είναι κοινές. Εγώ πχ, κάθε που χειμωνιάζει, πάλι 1-4 διχαλα χαβαϊανας φοράω αλλά με κάλτσα. Σα σαμουράι είμαι. There you go.

nikos_abel
04/11/2015, 16:45
Να ένα ωραίο άρθρο (http://viliardos.analyst.gr/?p=1399)...

Ναι αλλά τα pds θα γυρίσουνε τα xilousou και με την οικονομία σε αυτά τα χάλια τα fouxoupsou θα μας καταστρέψουν ολοκληρωτικά.

Είναι ξεκάθαρο. Εγώ φταίω.

Μανολης67
05/11/2015, 20:01
Οι Ιάπωνες ειναι Ανιμιστές, (αν και εχουν δεχθεί και επιδράσεις από τον Βουδισμό) υλικοζωιστές , πιστεύουν οτι ολα τα αντικείμενα διαθέτουν εσωτερική ζωική ενέργεια, κάτι σαν ψυχή δηλαδή, τα Katana φτιάχνονται με ειδικό τελετουργικό, όπου ο τεχνιτης εμφυσά ζωή στο σπαθί, λέγεται ότι διαπρέπουν στην μεταλοτετεχνία, για αυτόν τον λόγο, της ιδιαιτερότητας της θρησκείας τους.
Για μένα πάντως, η πιο συγκλονιστική στιγμή στους 2τροχούς ηταν στο απόσπασμα της ταινιας on any sunday όπου Ιαπωνες αναβάτες αγωνίζονται ντυμένοι με την παραδοσιακή ενδυμασία samurai , μετα απο τελετουργικο Ζεν μιας βδομάδας (!!!) δείτε το, αξίζει.

AUFGEBRACHT
05/11/2015, 20:15
Για μένα πάντως, η πιο συγκλονιστική στιγμή στους 2τροχούς ηταν στο απόσπασμα της ταινιας on any sunday όπου Ιαπωνες αναβάτες αγωνίζονται ντυμένοι με την παραδοσιακή ενδυμασία samurai , μετα απο τελετουργικο Ζεν μιας βδομάδας (!!!) δείτε το, αξίζει.

Όταν έχασαν έκανα σέπουκου;