PDA

View Full Version : κλοπή με GPS - έχετε ακούσει κάποια?



spyro
03/11/2015, 12:45
Πάει λίγος καιρός τώρα που κυκλοφορούν στην αγορά τα gps trackers και τα συναφή κοκοψίνια. Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάποια απόπειρά ή επιτυχής κλοπή από μοτο που φέρει gps. Εσείς?

Δουλεύει τελικά η όλη ιστορία? Υπήρξε περίπτωση που κάποιος να έτρεξε και να βρήκε το μηχανάκι εκεί που το έχωσαν τις πρώτες ώρες?

Λίγο κινηματογραφικό μου φαίνεται ...

spyrakos35
03/11/2015, 12:50
Πάει λίγος καιρός τώρα που κυκλοφορούν στην αγορά τα gps trackers και τα συναφή κοκοψίνια. Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάποια απόπειρά ή επιτυχής κλοπή από μοτο που φέρει gps. Εσείς?

Δουλεύει τελικά η όλη ιστορία? Υπήρξε περίπτωση που κάποιος να έτρεξε και να βρήκε το μηχανάκι εκεί που το έχωσαν τις πρώτες ώρες?

Λίγο κινηματογραφικό μου φαίνεται ...

Τόληηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη η

Cpt. Haddock
03/11/2015, 12:52
Μονο σε αυτοκινητο το εχω δει να δουλευει, σε συναδελφο που του πηρε το αμαξι βολτα ο παρκαδορος απο κλαμπ :lol:

GFawkes
03/11/2015, 13:02
Παιζει ως οτου να το παρουν χαμπαρι οι κλεφτες.

οι πολυ καλοι δε εχουν φορητο σκανερ και βλεπουν αν και που ειναι.
Στελνει μηνυμα οταν κινηθει η μοτο.

Antonisss
03/11/2015, 13:03
Σε κάποιο forum (scooterclub ίσως, ίσως και εδώ) είχα διαβάσει ότι επειδή τα μν0πανα δεν ξέρουν αν η μηχανή έχει gps εγκατεστημένο, τις παρατάνε κάπου σε κάποιο πεζοδρόμιο κουκουλωμένες για ένα χ διάστημα για να βεβαιωθούν για την ύπαρξη του ή όχι και αναλόγως ολοκληρώνουν τη δουλειά ή πάνε στον επόμενο

spyrakos35
03/11/2015, 13:05
μην τα ξαναλέμε....

αν οι κλέφτες δεν είναι της σειράς, σε κλέβουν και σένα μαζί

spyro
03/11/2015, 13:05
Παιζει ως οτου να το παρουν χαμπαρι οι κλεφτες.

οι πολυ καλοι δε εχουν φορητο σκανερ και βλεπουν αν και που ειναι.
Στελνει μηνυμα οταν κινηθει η μοτο.

Αυτό το μήνυμα συνδυάζεται με ενεργοποίηση συναγερμού (ήχου εννοώ) ή απλά μήνυμα. Ξέρεις εσύ περίπτωση που ήρθε σε κάποιον μήνυμα και έτρεξε από πίσω από το φορτηγάκι με τους κλέφτες και τους ξεμπρόστιασε?

DoctoR_k6
03/11/2015, 13:08
Σε κάποιο forum (scooterclub ίσως, ίσως και εδώ) είχα διαβάσει ότι επειδή τα μν0πανα δεν ξέρουν αν η μηχανή έχει gps εγκατεστημένο, τις παρατάνε κάπου σε κάποιο πεζοδρόμιο κουκουλωμένες για ένα χ διάστημα για να βεβαιωθούν για την ύπαρξη του ή όχι και αναλόγως ολοκληρώνουν τη δουλειά ή πάνε στον επόμενο

Σωστος...

Υ.Γ Tip δινουμε :cry:για επιδοξους...

Panos76
03/11/2015, 13:09
Ναι, εμάς περιμένουν (ακόμα και οι επίδοξοι).

GFawkes
03/11/2015, 13:10
Nαι ξερω, φιλο απο τον στρατο καταδρομεα

στελνει sms μολις κινηθει η μοτο και ανα διαστημα που οριζεις εσυ (5-10-30 κλπ)

Το βρηκε στον Καταυλισμό των γυφτων στον Ασπροπυργο
Ειδοποιησε την αστυνομια η οποια ειπε οτι δεν μπαινει εκει

πηγε με 4 φιλους με τρανζιτ και καραμπινες και την "εκλεψε" πισω
παιζοντας πιστολιες με τους γυφτους...με κοστος ενα πισω παρπριζ Τρανσιτ...

OptimusPrime
03/11/2015, 13:15
Αν ειναι επαγγελματίες απλος έχουν gps jammer

Ζεύκας
03/11/2015, 13:16
Το βρηκε στον Καταυλισμό των γυφτων στον Ασπροπυργο
Ειδοποιησε την αστυνομια η οποια ειπε οτι δεν μπαινει εκει

ντροπή! μη λες γύφτους τους γύφτους θα σου βάλουν τη ταμπέλα του ρατσιστή.

Ρομά είναι η επίσημη λέξη.

GFawkes
03/11/2015, 13:18
ντροπή! μη λες γύφτους τους γύφτους θα σου βάλουν τη ταμπέλα του ρατσιστή.

Ρομά είναι η επίσημη λέξη.


Ετσι ειναι...
μας εφαγε το ονομα...οχι η ιδιοτητα....

βεβαια αλλοι οι γυφτοι, αλλοι οι τσιγγανοι, αλλοι οι Ρομα, αλλοι οι τουρκο/αιγυπτιογυφτοι, αλλοι οι αρκουδογυφτοι...

PortisHead
03/11/2015, 13:22
Ετσι ειναι...
μας εφαγε το ονομα...οχι η ιδιοτητα....

βεβαια αλλοι οι γυφτοι, αλλοι οι τσιγγανοι, αλλοι οι Ρομα, αλλοι οι τουρκο/αιγυπτιογυφτοι, αλλοι οι αρκουδογυφτοι...

Ξέχασες τους Αθηναιους-Τσιγγάνους....τους Αθίγγανους.
(Γυφτος πωλητης χαλιων μου το ειχε πει :lol: )

lmb990
03/11/2015, 13:28
Φιλε το tracker απλα στελνει σημα... τα φθηνα δουλευουν με σημα κινητου... υπαρχουν συσκευες στο εμποριο με 30€ που κοβουν το σημα απ τα κινητα... οποτε δεν δουλευει το tracker... στην ουσια ειναι ενας κοριος που τον βαζεις εσυ στο μηχανακι σου...

el_hymador
03/11/2015, 13:32
Το καλό με το GPS είναι ότι μπορεί (μπορεί) να σου δώσει στίγμα για το που είναι το κλεμμένο μηχανάκι / αυτοκίνητο / whatever σου. Το κακό είναι ότι μπορεί να κάνεις την μαλακία και να πας να το ανακτήσεις μόνος σου ή με παρέα.

Έχω "παγιδεύσει" με πολύ καλά GPS μερικά από τα μελίσσια μου γιατί πέφτει πολύ κλεψιά. Δουλεύουν άψογα και μπορούν να τοποθετηθούν και σε οχήματα (περισσότερα με π.μ. για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)

Το θέμα είναι ότι στην περίπτωση μου, σε περίπτωση στραβής, θα έχω να κάνω με κάνα μπάρμπα γερολαδά, όχι με σπείρες αληταράδων, γύφτων και γενικά υποκοσμικών τύπων. Τη μια φορά που χτύπησαν τα GPS, έφυγα με τα χίλια μόνος μου μέσα στο βράδυ για να πάω στις ερημιές. Άγρια πράγματα γιατί ακόμα και ο μπάρμπας πάνω στο ξάφνιασμα του μπορεί να κάνει καμία χοντράδα... και επίσης κατάλαβα ότι πάνω στη φούρκα μου, μπορούσα να κάνω και εγώ χοντράδα.

Οπότε αν δώσει σήμα αφήστε τις παλικαριές.

GFawkes
03/11/2015, 13:35
Αναλογα τους "φιλους" σου

http://midgetspar.com/wp-content/uploads/2011/06/Will_Ferrell_Gator.gif

spyrakos35
03/11/2015, 13:39
Το καλό με το GPS είναι ότι μπορεί (μπορεί) να σου δώσει στίγμα για το που είναι το κλεμμένο μηχανάκι / αυτοκίνητο / whatever σου. Το κακό είναι ότι μπορεί να κάνεις την μαλακία και να πας να το ανακτήσεις μόνος σου ή με παρέα.

Έχω "παγιδεύσει" με πολύ καλά GPS μερικά από τα μελίσσια μου γιατί πέφτει πολύ κλεψιά. Δουλεύουν άψογα και μπορούν να τοποθετηθούν και σε οχήματα (περισσότερα με π.μ. για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)

Το θέμα είναι ότι στην περίπτωση μου, σε περίπτωση στραβής, θα έχω να κάνω με κάνα μπάρμπα γερολαδά, όχι με σπείρες αληταράδων, γύφτων και γενικά υποκοσμικών τύπων. Τη μια φορά που χτύπησαν τα GPS, έφυγα με τα χίλια μόνος μου μέσα στο βράδυ για να πάω στις ερημιές. Άγρια πράγματα γιατί ακόμα και ο μπάρμπας πάνω στο ξάφνιασμα του μπορεί να κάνει καμία χοντράδα... και επίσης κατάλαβα ότι πάνω στη φούρκα μου, μπορούσα να κάνω και εγώ χοντράδα.

Οπότε αν δώσει σήμα αφήστε τις παλικαριές.

το θεμα είναι οτι οι κλέφτες μελισσίων δεν έχουν την τεχνογνωσία των κλεφτων οχημάτων....

αμα την αποκτήσουν, αστο....

7Tolis
03/11/2015, 14:28
Πάει λίγος καιρός τώρα που κυκλοφορούν στην αγορά τα gps trackers και τα συναφή κοκοψίνια. Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάποια απόπειρά ή επιτυχής κλοπή από μοτο που φέρει gps. Εσείς?

Δουλεύει τελικά η όλη ιστορία? Υπήρξε περίπτωση που κάποιος να έτρεξε και να βρήκε το μηχανάκι εκεί που το έχωσαν τις πρώτες ώρες?

Λίγο κινηματογραφικό μου φαίνεται ...

Να βάλεις.2 βάλε.Το δικό μου ήταν φτηνό και κάτι θα πήγε στραβά μάλλον.Πάντως,η μόδα είναι να το αφήνουν κάπου για 24 ώρες μη τυχόν και έχει gps.Αν δεν έμφανιστεί κάποιος εντός 24 ώρου τη σηκώνουν κανονικά.Στο υπόγειο δε θα πάιξει πάντως.Πρέπει να βλέπει ουρανό για να δουλέψει.Αυτά απο εμένα.

Eversman
03/11/2015, 14:39
Πάει λίγος καιρός τώρα που κυκλοφορούν στην αγορά τα gps trackers και τα συναφή κοκοψίνια. Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάποια απόπειρά ή επιτυχής κλοπή από μοτο που φέρει gps. Εσείς?

Δουλεύει τελικά η όλη ιστορία? Υπήρξε περίπτωση που κάποιος να έτρεξε και να βρήκε το μηχανάκι εκεί που το έχωσαν τις πρώτες ώρες?

Λίγο κινηματογραφικό μου φαίνεται ...

Απάντησε ο Τόλης τελικά :D

Pan (dvs)
03/11/2015, 17:21
Ξερουνε που μπαινει το gps.Πρωτη τους δουλεια ειναι να βγαλουνε τη σελα και να το στειλουν αδιαβαστο.

macdeath_s
03/11/2015, 18:40
Πάει λίγος καιρός τώρα που κυκλοφορούν στην αγορά τα gps trackers και τα συναφή κοκοψίνια. Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάποια απόπειρά ή επιτυχής κλοπή από μοτο που φέρει gps. Εσείς?

Δουλεύει τελικά η όλη ιστορία? Υπήρξε περίπτωση που κάποιος να έτρεξε και να βρήκε το μηχανάκι εκεί που το έχωσαν τις πρώτες ώρες?

Λίγο κινηματογραφικό μου φαίνεται ...

Πέραν του Τόλη έχει κλαπεί κι ένα άλλο με GPS. Ο ιδιοκτήτης το παρακολουθούσε έδωσε πήρε τηλ μπάτσους αλλά αυτοί πήγαν σε λάθος δρόμο. Μετά επισκέφτηκε τμήμα, τον ενημέρωσαν ότι δεν έχουν internet οπότε κάπου εκεί σταμάτησε να μεταδίδει και το GPS και γεια σας.

zandesiro
03/11/2015, 19:14
Αν ειναι επαγγελματίες απλος έχουν gps jammer

Ειχα το τρακερ πριν 3 χρονια λογω του σηματος των δορυφορων οταν σου στελνει σημα εχει ως αποτελεσμα να φαινετε μερικες φορες 50μετρα ή 100 μακρια...Ακριβεια 0...

Μετα ανακαλυψα τα jammer και πηρα ενα για το αμαξι της δουλειας μου(δε θελω σχολια χα,χα...) και ειδα οτι ειναι αχρηστο το τρακερ τα παγωνει ολα σε ακτινα 15 μετρα.......

Οποτε συμφωνω με των ανωθεν φιλο οτι τα "αλανια" αν το "κουμπώσουν" σε μια 12βολτη μπαταρια και το δεσουν στην σελα της κλεμμενης μηχανης μπορουν ανετα να την πανε σε ενα υπογειο (οπου δεν πιανει το τρακερ) και να την αποτελιωσουν με την ησυχεια τους...

Πιστευω 2 κλειδαριες δισκοφρενου μια μπρος και μια πισω με σειρινα μαζι με ενα συναγερμο ειναι πιο αξιοπιστα!

el_hymador
03/11/2015, 19:36
Επειδή μου ζητήθηκε, δουλεύω αυτά: http://www.save-bees.com/el/τα-προϊόντα-της-save-bees/αντικλεπτική-συσκευή-εντοπισμού-κυψ/

Σε μέγεθος, είναι όσο ένα μεσαίο smartphone. Με λίγη πατεντοσύνη, μπορούν να τοποθετηθούν εύκολα σε μοτοσικλέτα, ειδικά αν αυτή έχει fairing και γενικά μεγάλες επιφάνειες πλαστικών. Το συγκεκριμένο GPS έχει 3 modes:

1) Οff, αν ακουμπάει ο μαγνήτης το καλώδιο - απόληξη. Σε αυτή τη φάση είναι εντελώς ανενεργό. Σε μοτοσικλετιστική εφαρμογή, εδώ έγκειται και η μεγαλύτερη δυσκολία, δηλαδή θα πρέπει όταν κινείται η μηχανή, με κάποιο τρόπο το καλώδιο - απόληξη να εφάπτεται (σχεδόν) με έναν μαγνήτη. Και επειδή η μηχανή έχει ντάπα - ντούπα, θα πρέπει η εφαρμογή αυτή να μην έγκειται απλά στην μαγνητική δύναμη αλλά να ασφαλίζει πιο σταθερά με κάνα κλιπ ή κάτι τέτοιο.

2) Stand by, όπου αφαιρείται ο μαγνήτης. Το καλό είναι ότι δεν τρώει μπαταρία σε αυτή τη φάση. Αν ο αισθητήρας πιάσει κραδασμό ή κίνηση (είναι καλά ρυθμισμένος από ευαισθησία) τότε ενεργοποιείται στη φάση:

3) Απόστολή σημάτων, όπου στέλνει ένα αρχικό μήνυμα βοήθειας μαζί φυσικά με τις γεωγραφικές συντεταγμένες του στίγματος, καθώς και την ταχύτητα κίνησης. Από εκεί και έπειτα στέλνει αυτόματα ανά 5 λεπτο μηνύματα με τις ανωτέρω πληροφορίες ή όποτε επιλέξουμε εμείς αν του κάνουμε κλήση, παύοντας την αυτόματη λειτουργία. Μέσω smartphone, μπορεί να εντοπιστεί στο Google Maps η ακριβής θέση του GPS σε σχεδόν πραγματικό χρόνο.

Το καλό είναι ότι λόγω της stand by λειτουργίας του, δεν τρώει καθόλου μπαταρία. Στα δικά μου, μια μπαταρία βγάζει αποδεδειγμένα περισσότερους από 6 μήνες (σου δίνουν 2 μπαταρίες στη συσκευασία). Επίσης, όντας αυτόνομο σύστημα, δεν επαφίεται καθόλου και με κανένα τρόπο στη μοτοσικλέτα (μπαταρία, κύκλωμα, ηλεκτρικά κτλ). Από δοκιμές που έχω κάνει, η απόκλιση του σήματος, είναι της τάξεως των 2 μέτρων το πολύ. Μιας που τα χρησιμοποιώ σε κυψέλες μελισσών (κάτω από το καπάκι), έχουν φάει ζέστες, κρύο, ξηρασίες και υγρασίες και δεν έχουν κάνει κιχ. Επίσης πολύ καλό, το ότι η εταιρεία που τα κατασκευάζει είναι ελληνική και τα παιδιά που την έχουν, άψογοι επαγγςλματιές και πολύ εξυπηρετικοί, προσφέροντας επίσης δυνατότητα service και τρομερή υποστήριξη.

Το μόνο που πρέπει να προσέξει κανείς, είναι ότι επειδή χρειάζονται κάρτα SIM και μια σύνδεση καρτοκινητής για να λειτουργήσουν, θα πρέπει να τσεκάρονται τα υπόλοιπα στο χρόνο ομιλίας και να σημειώνονται πότε αυτά λήγουν.

7Tolis
03/11/2015, 20:41
Το κόστος;

el_hymador
03/11/2015, 20:55
Το κόστος;


Ενα 100αρι εκαστο (πριν 2 και κατι χρονια που τα πηρα)

spyro
04/11/2015, 09:10
.....

αυτο που καταλήγουμε όμως είναι οτι οι κλέφτες μελισσών είναι τσιγκούνιδες ή δε γνωρίζουν για τα gps jammer

:)

ευχαριστώ σας

BLiTzER
04/11/2015, 09:15
Μπα απλά ακόμα δε συνηθίζουν να βάζουν συναγερμούς/gps σε μελίσσια. Μόλις γίνει το στάνταρ, όπως στις μοτοσυκλέτες, όλοι θα έχουν jammers.

el_hymador
04/11/2015, 09:27
Η αλήθεια είναι ότι όχι, δεν είναι τόσο hi-tec οι μπαρμπάδες που κλέβουν κυψέλες (δεν είναι καν tec για την ακρίβεια και ναι, στη συντριπτική πλειοψηφία, όλοι τους είναι κωλόγεροι). Ως εκ τούτου, είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις που τους έχουν τσακώσει, κυρίως γιατί δεν μπορείς να βάλεις μια κυψέλη σε υπόγειο ή σε στεγαζόμενο χώρο που να κόβει το σήμα.

Φυσικά στον πεδίο που αφορά στις μοτοσικλέτες, είναι άλλη η "φυλή" των κλεφτών.

bujinkan
04/11/2015, 17:37
http://www.metasystem.gr/index.php/metatrak-moto-mobile?view=featured

Οριστε...κοστος αποκτησης 340 ευρω και 130 ευρω καθε χρονο ανανεωση

k7600
19/01/2016, 10:38
http://www.metasystem.gr/index.php/metatrak-moto-mobile?view=featured

Οριστε...κοστος αποκτησης 340 ευρω και 130 ευρω καθε χρονο ανανεωση

πολύ ενδιαφέρον φαίνεται !!!!

Dant3
19/01/2016, 11:12
Και δε βαζεις λιγα ακομα να κανεις μια ασφαλεια κλοπης,εφοσον σου βαζουν φεσι 130Ε?
Οποτε και να μην εχεις το αγχος μη στο βρουν,το βγαλουν κτλ.

Ohm
19/01/2016, 11:17
σκέφτομαι να φτιάξω ένα. σύστημα συναγερμού/locator (κατατοπιστή :P ) που να είναι κάπως πιό έξυπνο από τα τυπικά

7Tolis
19/01/2016, 11:29
Φτιάξε και θα σε τιμήσω.

Ohm
19/01/2016, 11:45
το "μειονεκτημα", αν μπορεί κανείς να το πει έτσι, αυτού που σκέφτομαι είναι πως κάποια μέρη του μηχανισμού θα πρέπει να είναι καστομιά για την κάθε μηχανή, για να δουλεύει όσο καλά μπορεί να δουλέψει.

θα μπορεί να "ανιχνεύσει" αν κάποιος προσπαθήσει να:

αποσυνδέσει την μπαταρία
ανοίξει το μηχανάκι (πχ σέλα)
τζαμάρει το gps
κουνήσει τη μηχανή
καλύψει τη μηχανή με μεταλλικό κλοβό
επέμβει στα ηλεκτρονικά

ξεχνάω κάτι;

sniper
19/01/2016, 12:02
το "μειονεκτημα", αν μπορεί κανείς να το πει έτσι, αυτού που σκέφτομαι είναι πως κάποια μέρη του μηχανισμού θα πρέπει να είναι καστομιά για την κάθε μηχανή, για να δουλεύει όσο καλά μπορεί να δουλέψει.

θα μπορεί να "ανιχνεύσει" αν κάποιος προσπαθήσει να:

αποσυνδέσει την μπαταρία
ανοίξει το μηχανάκι (πχ σέλα)
τζαμάρει το gps
κουνήσει τη μηχανή
καλύψει τη μηχανή με μεταλλικό κλοβό
επέμβει στα ηλεκτρονικά

ξεχνάω κάτι;


Τον κλέφτη με το μακάροφ.

Ohm
19/01/2016, 12:57
ε άμα οι κλέφτες έχουν όπλα, ο,τί συναγερμό και να βάλεις... τσάμπα θα τον βάλεις, οπότε δεν έχει νόημα ύπαρξης το thread... ε, σβήσ'το να μην τρώμε τον χρόνο μας

sniper
19/01/2016, 12:59
ε άμα οι κλέφτες έχουν όπλα, ο,τί συναγερμό και να βάλεις... τσάμπα θα τον βάλεις, οπότε δεν έχει νόημα ύπαρξης το thread... ε, σβήσ'το να μην τρώμε τον χρόνο μας


Όχι καλά το πας, συνέχισε.

k7600
19/01/2016, 13:01
ε άμα οι κλέφτες έχουν όπλα, ο,τί συναγερμό και να βάλεις... τσάμπα θα τον βάλεις, οπότε δεν έχει νόημα ύπαρξης το thread... ε, σβήσ'το να μην τρώμε τον χρόνο μας

ακούγεται ενδιαφέρον !!!

BLiTzER
19/01/2016, 13:01
Μπορεί να ανιχνεύει με το άγγιγμα ότι έχουν σιδερικό πάνω τους και να τους ηλεκτροπλήττει!

k7600
19/01/2016, 13:02
το "μειονεκτημα", αν μπορεί κανείς να το πει έτσι, αυτού που σκέφτομαι είναι πως κάποια μέρη του μηχανισμού θα πρέπει να είναι καστομιά για την κάθε μηχανή, για να δουλεύει όσο καλά μπορεί να δουλέψει.

θα μπορεί να "ανιχνεύσει" αν κάποιος προσπαθήσει να:

αποσυνδέσει την μπαταρία
ανοίξει το μηχανάκι (πχ σέλα)
τζαμάρει το gps
κουνήσει τη μηχανή
καλύψει τη μηχανή με μεταλλικό κλοβό
επέμβει στα ηλεκτρονικά

ξεχνάω κάτι;

σ αυτό ήθελα να γράψω ακούγεται ενδιαφέρον, συνέχισε και δώσε πληροφορίες !!!!

congate7
19/01/2016, 13:40
Μπορεί να ανιχνεύει με το άγγιγμα ότι έχουν σιδερικό πάνω τους και να τους ηλεκτροπλήττει!

Ένα αμάξι από μία αμερικανιά δεν το έκανε αυτό;

BLiTzER
19/01/2016, 13:41
Δεν ξέρω. Τώρα το σκέφτηκα. Patent pending.

Pan (dvs)
19/01/2016, 13:58
το "μειονεκτημα", αν μπορεί κανείς να το πει έτσι, αυτού που σκέφτομαι είναι πως κάποια μέρη του μηχανισμού θα πρέπει να είναι καστομιά για την κάθε μηχανή, για να δουλεύει όσο καλά μπορεί να δουλέψει.

θα μπορεί να "ανιχνεύσει" αν κάποιος προσπαθήσει να:

αποσυνδέσει την μπαταρία
ανοίξει το μηχανάκι (πχ σέλα)
τζαμάρει το gps
κουνήσει τη μηχανή
καλύψει τη μηχανή με μεταλλικό κλοβό
επέμβει στα ηλεκτρονικά

ξεχνάω κάτι;

Ο σκοπος ειναι να μην στο κλεψουν.Ετσι οπως τα λες αυτο το συστημα θα ειναι διαγνωστικο και οχι αποτρεπτικο.

7Tolis
19/01/2016, 15:20
Μπορεί να ανιχνεύει με το άγγιγμα ότι έχουν σιδερικό πάνω τους και να τους ηλεκτροπλήττει!

ο κιτ το εκανε αυτο.Τα τα ρα ρααα,τα τα ρα ραααα,τα ταρα ρα ρι ραααα...τα ταΝ.

DrEvil
19/01/2016, 15:25
Ο σκοπος ειναι να μην στο κλεψουν.Ετσι οπως τα λες αυτο το συστημα θα ειναι διαγνωστικο και οχι αποτρεπτικο.

Εντιτ:
Ακυρο.
Διαβασα οτι να'ναι, απαντησα σε αυτο που διαβασα.

sniper
19/01/2016, 15:27
Ακυρο.
Διαβασα οτι να'ναι, απαντησα σε αυτο που διαβασα.


Αστειεύεσαι βέβαια, αν στο πάρουν κάποιοι ένα κλικ πάνω απο ασχετοι, στον έχουν ξηλώσει και ψαχνε μετα εσυ.

DrEvil
19/01/2016, 15:29
Αστειεύεσαι βέβαια, αν στο πάρουν κάποιοι ένα κλικ πάνω απο ασχετοι, στον έχουν ξηλώσει και ψαχνε μετα εσυ.

Συμφωνω.


Απλα δεν διαβασα σωστα το μηνυμα του Παναγιωτη κι εγραψα οτι να 'ναι.