PDA

View Full Version : Ερώτηση για μνήμη ταμειακής μηχανής.



ptc
03/11/2015, 15:46
Αν υπάρχει κάποιος ελεύθερος επαγγελματίας να με βοηθήσει.

Ο πεθερός μου που είναι ελεύθερος επαγγελματίας μου ζήτησε αν μπορώ να του βρω κάποια ταμειακή μηχανή σε καλή τιμή γιατί του γέμισε η μνήμη της παλιάς.
(λόγω ενασχόλησης με το internet είμαι πλέον αρμόδιος για όλα) :p

Χωρίς να ξέρω τίποτα απολύτως από το αντικείμενο, η λογική μου μου λέει πως με κάποιον τρόπο θα μπορεί να αλλαχτεί μόνο η μνήμη και να αποφευχεί έτσι η αγορά ολόκληρης μηχανής. Ξέρεις κανείς τι παίζει σε αυτήν την περίπτωση. Αν παίζει ρόλο το μοντέλο μπορώ να το μάθω εννοείται.

Η μηχανή βρίσκεται Θεσσαλονίκη, οπότε αν έχετε και κάποιον να συστήσετε στην συμπρωτεύουσα ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια συνεισφορά. :wave2:

George_Sp
03/11/2015, 15:55
Αλλαγή μνήμης λόγω πλήρωσης επιτρεπόταν για μηχανές που ήταν καταχωρημένες έως τέλη του 2012. Σε κάθε περίπτωση απαγορεύεται μετά την συμπλήρωση 4 ετών.

Πόσο καιρό την έχει την ταμειακή?

BLiTzER
03/11/2015, 16:00
Νομίζω επιτρέπεται ξανά, αν είναι λόγω πλήρωσης. Γενικά τα έχουν κάνει μπάχαλο. Πάντως, μη νομίζεις ότι θα σου στοιχίσει σημαντικά φθηνότερα και είναι ολόκληρη διαδικασία. Ίσως συμφέρει απλά να αγοράσεις μια φθηνή ΦΤΜ. Εξαρτάται, φυσικά, τι κατάστημα έχει.

ptc
03/11/2015, 16:03
Αλλαγή μνήμης λόγω πλήρωσης επιτρεπόταν για μηχανές που ήταν καταχωρημένες έως τέλη του 2012. Σε κάθε περίπτωση απαγορεύεται μετά την συμπλήρωση 4 ετών.

Πόσο καιρό την έχει την ταμειακή?

Σ'ευχαριστω πολυ. Η ταμειακη ειναι απο το 2009 οποτε δεν γινεται αυτο που φανταζομουν.

Αν εχει κανεις να προτεινει καμια εταιρια / αντιπροσωπο στη Θεσσαλονικη για ταμειακες. Η μ@λ@κια ειναι οτι ο πεθερος μου του χρονου βγαινει συνταξη οποτε θα παρει την ταμειακη για μηνες... Τζαμπα λεφτα δλδ.

ptc
03/11/2015, 16:04
Νομίζω επιτρέπεται ξανά, αν είναι λόγω πλήρωσης. Γενικά τα έχουν κάνει μπάχαλο. Πάντως, μη νομίζεις ότι θα σου στοιχίσει σημαντικά φθηνότερα και είναι ολόκληρη διαδικασία. Ίσως συμφέρει απλά να αγοράσεις μια φθηνή ΦΤΜ. Εξαρτάται, φυσικά, τι κατάστημα έχει.

Φουρνος ειναι. Σ'ευχαριστω.

George_Sp
03/11/2015, 16:05
Νομίζω επιτρέπεται ξανά, αν είναι λόγω πλήρωσης. Γενικά τα έχουν κάνει μπάχαλο. Πάντως, μη νομίζεις ότι θα σου στοιχίσει σημαντικά φθηνότερα και είναι ολόκληρη διαδικασία. Ίσως συμφέρει απλά να αγοράσεις μια φθηνή ΦΤΜ. Εξαρτάται, φυσικά, τι κατάστημα έχει.

Είναι όντως θολό το τοπίο. Αλλά γνώμη μου είναι οτι αν η ταμειακή έχει περάσει την 4ετία και είχε άνω του μετρίου χρήση, καλύτερα καινούρια με εγγύηση παρά επέκταση της παλιάς. Δυστυχώς το χουν κάνει να σε οδηγούν σε αγορά νέας.

George_Sp
03/11/2015, 16:10
Σ'ευχαριστω πολυ. Η ταμειακη ειναι απο το 2009 οποτε δεν γινεται αυτο που φανταζομουν.

Αν εχει κανεις να προτεινει καμια εταιρια / αντιπροσωπο στη Θεσσαλονικη για ταμειακες. Η μ@λ@κια ειναι οτι ο πεθερος μου του χρονου βγαινει συνταξη οποτε θα παρει την ταμειακη για μηνες... Τζαμπα λεφτα δλδ.

Δεν έχω να προτείνω κάτι γιατί δεν έχω άποψη για Σαλόνικα αλλά γενικά αφού θα είναι για μερικούς μήνες ας πάρει μια σχετικά οικονομική με καλή εγγύηση. Όχι την απολύτως φθηνότερη γιατί ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά δε χρειάζεται να δώσει πολλά. Υποστήριξη καλή να έχει.

BLiTzER
03/11/2015, 16:13
Αν είναι μεγάλος φούρνος, με πολύ κόσμο και χρησιμοποιεί πολλά τμήματα, αναγκαστικά πάει σε κάτι ποιοτικό, άρα και ακριβό. Σε κάθε άλλη περίπτωση, υπάρχουν καλές ταμειακές με 250-300€. Ποιο μοντέλο είχε, για να πάρουμε μια ιδέα; Αν θες, μπορώ να σου βρω κάποιον στη Θεσσαλονίκη. Ή ακόμα και να κανονίσω να σου στείλουν μια από εδώ.

@George: Έτσι κι αλλιώς για να επέλθει πληρότητα μνήμης, πρέπει να έχει κλείσει την 4ετία, καθώς οι σύγχρονες ΦΤΜ έχουν 1800 Ζ, δηλαδή 5-6 χρόνια, αν δεν είναι χαζός ο χρήστης :P

George_Sp
03/11/2015, 16:17
Αν είναι μεγάλος φούρνος, με πολύ κόσμο και χρησιμοποιεί πολλά τμήματα, αναγκαστικά πάει σε κάτι ποιοτικό, άρα και ακριβό. Σε κάθε άλλη περίπτωση, υπάρχουν καλές ταμειακές με 250-300€. Ποιο μοντέλο είχε, για να πάρουμε μια ιδέα; Αν θες, μπορώ να σου βρω κάποιον στη Θεσσαλονίκη. Ή ακόμα και να κανονίσω να σου στείλουν μια από εδώ.

@George: Έτσι κι αλλιώς για να επέλθει πληρότητα μνήμης, πρέπει να έχει κλείσει την 4ετία, καθώς οι σύγχρονες ΦΤΜ έχουν 1800 Ζ, δηλαδή 5-6 χρόνια, αν δεν είναι χαζός ο χρήστης :P

3 Ζ το μήνα και πάπαλα :P
Προφανώς και μιλάμε θεωρητικά μιας και δε ξέρουμε ακόμα μοντέλο και χρήση που έχει γίνει. Συμφωνούμε πάντως. :beer:

ptc
03/11/2015, 16:23
Αν είναι μεγάλος φούρνος, με πολύ κόσμο και χρησιμοποιεί πολλά τμήματα, αναγκαστικά πάει σε κάτι ποιοτικό, άρα και ακριβό. Σε κάθε άλλη περίπτωση, υπάρχουν καλές ταμειακές με 250-300€. Ποιο μοντέλο είχε, για να πάρουμε μια ιδέα; Αν θες, μπορώ να σου βρω κάποιον στη Θεσσαλονίκη. Ή ακόμα και να κανονίσω να σου στείλουν μια από εδώ.

@George: Έτσι κι αλλιώς για να επέλθει πληρότητα μνήμης, πρέπει να έχει κλείσει την 4ετία, καθώς οι σύγχρονες ΦΤΜ έχουν 1800 Ζ, δηλαδή 5-6 χρόνια, αν δεν είναι χαζός ο χρήστης :P

Ειναι μικρος φουρνος συνοικιακος, 2 τμηματα μονο εχει (αρτος, γλυκα). Εχει βγαλει και τα γαλακτοκομικα πλεον. Η μηχανη που ειχε ειναι αυτη (http://www.neicom.gr/products/tamiakes/cas3500big.jpg).

Αν εχετε να προτεινετε κατι οικονομικο, γιατι οπως ειπα μιλαμε για χρηση μηνων, ειμαι ολος αυτια. :wave2:

BLiTzER
03/11/2015, 16:29
Aπαιτήσεις δεν έχει τέτοιο μαγαζί, οπότε ας πάρει ό,τι φθηνότερο βρει. Χωρίς μπαταρία, χωρίς συρτάρι, για να κρατήσει το κόστος χαμηλά. Και μια μεμβράνη στο πληκτρολόγιο για τα σουσάμια και βγάζει άνετα τους λίγους μήνες μέχρι τη σύνταξη. :)

Γκουγκλάροντας βρήκα αυτό. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά φαίνεται οκ: http://www.mixanemporiki.gr/index.php?act=viewCat&catId=1

ptc
03/11/2015, 16:33
Aπαιτήσεις δεν έχει τέτοιο μαγαζί, οπότε ας πάρει ό,τι φθηνότερο βρει. Χωρίς μπαταρία, χωρίς συρτάρι, για να κρατήσει το κόστος χαμηλά. Και μια μεμβράνη στο πληκτρολόγιο για τα σουσάμια και βγάζει άνετα τους λίγους μήνες μέχρι τη σύνταξη. :)

Γκουγκλάροντας βρήκα αυτό. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά φαίνεται οκ: http://www.mixanemporiki.gr/index.php?act=viewCat&catId=1

:a013:

Παντως αν εχετε να προτεινετε καποιον απο Θεσσαλονικη πειτε το. Νομιζω πως ειναι καλυτερο να την παρει απο καποιο σχετικο μαγαζι και οχι ας πουμε απο κανα e-shop. Να εχει και μια υποτυπωδη υποστηριξη σε περιπτωση που γινει καμια στραβη.

ptc
03/11/2015, 16:46
Aπαιτήσεις δεν έχει τέτοιο μαγαζί, οπότε ας πάρει ό,τι φθηνότερο βρει. Χωρίς μπαταρία, χωρίς συρτάρι, για να κρατήσει το κόστος χαμηλά. Και μια μεμβράνη στο πληκτρολόγιο για τα σουσάμια και βγάζει άνετα τους λίγους μήνες μέχρι τη σύνταξη. :)

Γκουγκλάροντας βρήκα αυτό. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά φαίνεται οκ: http://www.mixanemporiki.gr/index.php?act=viewCat&catId=1

Μηπως ξερουμε τι θα πει νεων και παλαιων προδιαγραφων; Γιατι εδω βλεπω καποιες πολυ φτηνες που ειναι ομως λεει παλαιων προδιαγραφων. :confused:

BLiTzER
03/11/2015, 17:18
Υποθέτω "παλαιών προδιαγραφών" είναι όσες χρησιμοποιούν 2η χαρτοταινία αντί ηλεκτρονικού ημερολογίου; Μη σε πάρω και στον λαιμό μου :P Βρες τις τελευταίες τεχνικές προδιαγραφές ΦΤΜ, αν ενδιαφέρεσαι. Google is your friend.

Bladerunner
04/11/2015, 08:33
Να ρωτήσει σε κατάστημα που ειδικεύεται σε ταμειακές και τον λογιστή του.. Κάποια στιγμή, θα είναι υποχρεωτική ή on-line σύνδεσή τους με τo taxis (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26008). Και αυτό προϋποθέτει να το υποστηρίζει η μηχανή.

BLiTzER
04/11/2015, 09:06
Καλά, αυτό ακούγεται πάνω από 3 χρόνια τώρα. Μάλιστα τότε είχαν αναγκάσει αρκετό κόσμο να πληρώσει νέους ΕΑΦΔΣΣ ή νέο software (+εγκατάσταση), το οποίο είχε αναπτυχθεί ειδικά γι'αυτή τη δουλειά (δημιουργούσε αρχεία υπογραφών σύμφωνα με το πρωτόκολλο του Υπουργείου κτλ). Αστεία πράγματα.

ptc
04/11/2015, 11:05
Να ρωτήσει σε κατάστημα που ειδικεύεται σε ταμειακές και τον λογιστή του.. Κάποια στιγμή, θα είναι υποχρεωτική ή on-line σύνδεσή τους με τo taxis (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26008). Και αυτό προϋποθέτει να το υποστηρίζει η μηχανή.

Όπως έγραψα και πιο πριν η χρήση θα είναι κυριολεκτικά για μήνες. Αφού μέχρι τώρα δεν τον είχαν υποχρεώσει να αλλάξει μηχανή, φαντάζομαι πως δεν εχει εφαρμοστεί ακόμα κάτι νέο.

THEOD
04/11/2015, 11:07
Αν είναι για μήνες και για light χρήση δεν υπάρχουν διλήμματα - παίρνεις το φθηνότερο...

vaska
04/11/2015, 14:36
Αν όντως μιλάμε για μήνες παίζουν και μετάχειρες σε καταστήματα που ειδικεύονται στις ταμειακές. Ο προηγούμενος έχει κάνει ανάγνωση Φορολογικών Στοιχείων, έχει καταθέσει τα χαρτιά μέσω του λογιστή του στην αρμόδια ΔΟΥ και πουλάει απλά την μηχανή.
Βρες κάτι τέτοιο θα ήταν ίσως καλή λύση.

Sapadak
04/11/2015, 14:39
Αν όντως μιλάμε για μήνες παίζουν και μετάχειρες σε καταστήματα που ειδικεύονται στις ταμειακές. Ο προηγούμενος έχει κάνει ανάγνωση Φορολογικών Στοιχείων, έχει καταθέσει τα χαρτιά μέσω του λογιστή του στην αρμόδια ΔΟΥ και πουλάει απλά την μηχανή.
Βρες κάτι τέτοιο θα ήταν ίσως καλή λύση.

Vrooom ^^

Και μετά πουλά την και εσύ ;)