PDA

View Full Version : Ειμαστε οντως ασφαλισμενοι, η μας πηραν τα λεφτα και ...



Pan (dvs)
04/11/2015, 07:57
Το θεμα το ανοιξα,με αφορμη θεμα που παρακολουθω σε αλλο φορουμ.

Παρατηρουμε τωρα τελευταια οτι ενω εχουμε πληρωσει στον ασφαλιστη μας,αυτος "ξεχναει" να κανει την καταθεση και ουσιαστικα το οχημα μας ειναι ανασφαλιστο με οτι αυτο συνεπαγεται.

Στην παρακατω σελιδα,με πολυ ευκολο τροπο,μπορουμε να δουμε αν τελικα το οχημα μας ειναι ασφαλισμενο. https://www.hic.gr/hic/

Κλικ στο κιτρινο τετραγωνακι,βαζουμε τα στοιχεια μας και ανοιγουμε τα ματια μας.

WiSe
04/11/2015, 08:25
Πως το καταφερνουν αυτο?

Τα συμβολαια ενα μηνα πριν την ανανεωση τους ειναι αναρτημενα στο site της εταιρειας που συνεργαζομαστε και εχουμε ασφαλισει τον πελατη.... Οταν ερθει απο το γραφειο μου να παρει το συμβολαιο πληρωνει εκτυπωνεται και ενεργοποιηται σε περιπτωση που εχει περασει η ημερομηνια ανανεωσης ή ανανεωνεται κανονικα...

Pan (dvs)
04/11/2015, 08:32
Πως το καταφερνουν αυτο?

Τα συμβολαια ενα μηνα πριν την ανανεωση τους ειναι αναρτημενα στο site της εταιρειας που συνεργαζομαστε και εχουμε ασφαλισει τον πελατη.... Οταν ερθει απο το γραφειο μου να παρει το συμβολαιο πληρωνει εκτυπωνεται και ενεργοποιηται σε περιπτωση που εχει περασει η ημερομηνια ανανεωσης ή ανανεωνεται κανονικα...

Ισως δινουνε τα λεφτα στο χερι και τους λεςει οτι θα περασει σε καμμια βδομαδα να τους δωσει το συμβολαιο.Μπορει να παιζουνε και αλλες λαμογιες,δεν ξερω.Αυτο που ξερω ειναι οτι πολλοι παραπονουνται.

PortisHead
04/11/2015, 08:41
Παντως το link δουλευει καπως περιεργα ή δεν ειναι ενημερωμενες σωστα οι βασεις τους.
Ενω για τη μηχανη τα εβγαλε ολα κανονικα, για το αμαξι εδειξε οτι εχει ασφαλιστει στην εταιρεια
που ημουν πριν,αλλα για το νεο διαστημα...ενω εγω εχω παει σε αλλη εταιρεια.
:look:

WiSe
04/11/2015, 09:22
Μην περιμενετε απο το υπουργειο αμεση ενημερωση.... καποιες εταιρειες δεν δινουν καν στοιχεια... Αρα η "ευθηνη" μετατοπιζεται στον ασφαλιζομενο, ή ειναι σε ασφαλιστη εμπιστοσυνης με μαγαζι ή ειναι σε κανα πλανοδιο ευκαιριακο οποτε ρισκαρει να την πατησει.

Το ασφαλιστηριο και τα λεφτα παντα χερι με χερι.

BLiTzER
04/11/2015, 09:30
Η πραγματική απορία, βέβαια, είναι γιατί πληρώνετε ασφαλιστές εν έτει 2015.

WiSe
04/11/2015, 09:33
Η πραγματική απορία, βέβαια, είναι γιατί πληρώνετε ασφαλιστές εν έτει 2015.

Τι προτεινεις?

Sapadak
04/11/2015, 09:34
Τι προτεινεις?

Απευθείας απο την εταιρία.

BLiTzER
04/11/2015, 09:34
Όλα πλέον γίνονται με 5 κλικς. Ή ένα τηλέφωνο. Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειαζόμαστε μεσάζοντα ακόμα και σε κάτι τόσο απλό.

skylaros
04/11/2015, 09:34
Για πολλούς και διάφορους λόγους, αν έχεις σωστό ασφαλιστή μπορεί πραγματικά να σε βοηθήσει σε μια ζόρικη κατάσταση και η προμήθεια του σε ότι αφορά μηχανή είναι ίσα με 1-2 καφεδάκια σε φτηνό καφέ!

Ichigo
04/11/2015, 09:35
Κωδ. Πληρωμης και e-banking ισως; :wave2:

BLiTzER
04/11/2015, 09:36
Για πολλούς και διάφορους λόγους, αν έχεις σωστό ασφαλιστή μπορεί πραγματικά να σε βοηθήσει σε μια ζόρικη κατάσταση και η προμήθεια του σε ότι αφορά μηχανή είναι ίσα με 1-2 καφεδάκια σε φτηνό καφέ!

Τότε μάλλον δεν έχω βρεθεί ποτέ σε ζόρικη κατάσταση τα τελευταία 14 χρόνια που έχω δίπλωμα.

Ichigo
04/11/2015, 09:37
Για πολλούς και διάφορους λόγους, αν έχεις σωστό ασφαλιστή μπορεί πραγματικά να σε βοηθήσει σε μια ζόρικη κατάσταση και η προμήθεια του σε ότι αφορά μηχανή είναι ίσα με 1-2 καφεδάκια σε φτηνό καφέ!

Και εγω αυτης της λογικης ειμαι αλλα αυτο δε με αποτρεπει στο να κανω τη ζωη μου ευκολοτερη ηλεκτρονικα

WiSe
04/11/2015, 09:38
Τα ατυχηματα με τις μοτοσυκλετες ειναι απο τα πλεον δυσκολα σε διακανονισμο.... να δω ενας πελατης που ασφαλιζεται direct στην εταιρεια πως θα βγαλει τα καστανα απο τη φωτια αν τυχει κατι.... θα μπορουσα να γραψω κατεβατα μιας και εχω ασφαλιστικο γραφειο που εχει ηλικια 20 ετων και προσωπικη καριερα 13 χρονια στις ασφαλειες αλλα δεν υπαρχει λογος ;)

ο καθενας οπως στρωνει κοιμαται....

WiSe
04/11/2015, 09:39
Τότε μάλλον δεν έχω βρεθεί ποτέ σε ζόρικη κατάσταση τα τελευταία 14 χρόνια που έχω δίπλωμα.

ακριβως :)

BLiTzER
04/11/2015, 09:40
Γι'αυτό υπάρχει η νομική προστασία. Δε θέλω να σου κλείσω το μαγαζί ε :P Κουβέντα κάνουμε.

Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν ασφαλιστές που ενδιαφέρονται και ασχολούνται και αξίζουν κάθε ευρώ, αλλά νομίζω για τους 9 στους 10 ασφαλιζόμενους δεν ισχύει κάτι τέτοιο και απλά έχουν μείνει 20 χρόνια πίσω ή βολεύονται στο να τα κάνουν όλα άλλοι αντί γι'αυτούς.

WiSe
04/11/2015, 09:47
Γι'αυτό υπάρχει η νομική προστασία. Δε θέλω να σου κλείσω το μαγαζί ε :P Κουβέντα κάνουμε.

Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν ασφαλιστές που ενδιαφέρονται και ασχολούνται και αξίζουν κάθε ευρώ, αλλά νομίζω για τους 9 στους 10 ασφαλιζόμενους δεν ισχύει κάτι τέτοιο και απλά έχουν μείνει 20 χρόνια πίσω ή βολεύονται στο να τα κάνουν όλα άλλοι αντί γι'αυτούς.

Φυσικα κουβεντα κανουμε δε παρεξηγουμαι! :)

ξερεις τι ποσοστο ειναι το 10% που αναφερεις? τεραστιο!!!! Ειμαστε η τελευταια χωρα στην Ευρωπη στην ασφαλιστικη συνειδηση (3%) σε σχεση με την Ισπανια που ειναι στο σχεδον 13%. Αυτο φαινεται σε οποια παρεα και αν συζητω για το επαγγελμα μου και κουβεντιαζουμε καλη ωρα οπως εδω. Εχω καμια 10αρια κλασερ με ζημιες... ελα μια μερα να κερασω καφεδακι να τις δεις και να μου πεις εσυ που ΔΕΝ χρειαζοταν ο ασφαλιστης. :)

Εδω στα παντα οπως και στην ασφαλεια ειμαστε της φιλοσοφιας "δεν θα τυχει σε μενα". Η εμπειρια εχει δειξει αλλα ομως :)

Η πραγματικη γνωση δεν ειναι ουτε στο google ουτε στο ιντερνετ και στα directαδικα... ειναι σε ανθρωπους που εμπιστευομαστε...
Θυμηθικα τωρα μια κουβεντα που ειχα με ενα γιατρο που καποιοι ασθενεις του, του ελεγαν οτι γκουγκλαραν αυτο τη ασθενεια τους και διαφωνησαν μαζι του..... :lol:

amyroukai
04/11/2015, 09:51
Κοίτα, αν αρχίσουμε και γράφουμε τα στραβά των ασφαλιστών και των εταιριών δεν θα τελειώσουμε ποτέ...
Ασφαλιστής και "εμπειρογνώμονας" συμφώνησαν ότι κράνος με απόδειξη αγορασμένο προ μηνός, ήταν "μεταχειρισμένο" και με το ζόρι δέχονταν να μπει σε φιλικό και να το πληρώσουν μισό, κράνος με απόδειξη εξαμήνου "ήταν παλαιό και δεν αποζημιώνεται".
Ασφαλιστής επίσης "ξέχασε" να αναφέρει ότι η εταιρία του αποζημιώνει ιατρικά έξοδα μετά από ατύχημα ως κάποιο ποσό και με άφησε να τρέχω δικαστήρια (το είδα διαβάζοντας κάτι ειδικούς όρους κλπ, θα μου πεις ας πρόσεχα και ας είχα διαβάσει 10 σελίδες από τότε που το πήρα). Δεν είστε αγγελάκια, ούτε κοιτάτε το συμφέρον του ασφαλισμένου πάντα.
Ας μείνουμε λοιπόν στο απλό ζήτημα που συζητείται και τα εκδικητικά σχόλια του "όπως στρώσεις κοιμάσαι" πραγματικά δεν τα καταλαβαίνω. Όλοι μας ξέρουμε (και αν δεν ξέρουμε διαβάζουμε και ξεστραβωνόμαστε) και ζητάμε αυτά που πρέπει.

Στο προκείμενο, με το ασφαλιστικό γραφείο που πραγματικά με έχει εξυπηρετήσει άριστα στο αυτοκίνητο πολλά χρόνια τώρα, τα χρήματα μπαίνουν σε λογαριασμό, το ασφαλιστήριο μου το στέλνουν σκαναρισμένο την ίδια μέρα και ταχυδρομικά το πρωτότυπο το έχω συνήθως σε λιγότερο από εβδομάδα από την πληρωμή. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα τέτοιου τύπου με καθυστερήσεις στις συναλλαγές και απλήρωτα συμβόλαια. Το ότι πολλά γραφεία εφαρμόζουν "ολιγοήμερο βαλέρ" με τα λεφτά των πελατών το έχω ακούσει από πολλούς όμως.

WiSe
04/11/2015, 09:56
Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι.

Ζεύκας
04/11/2015, 10:34
Όταν έμπλεξα σε τροχαίο ο ασφάλιστης (χρόνια στο κουρμπετι) πέταγε χαρτάετο. Ο δε δικηγόρος...άστα. μιλαμε για εκπροσώπους καταξιωμενης ασφαλιστικές εταιρείας.

Τελικά έβαλα δικό μου δικηγόρο και όλα μέλι γάλα. Άχρηστοι οι ασφαλίστες, άχρηστη και η νομική προστασία. Μόνο η οδική βοήθεια μετραει

christoi
04/11/2015, 10:46
Όταν έμπλεξα σε τροχαίο ο ασφάλιστης (χρόνια στο κουρμπετι) πέταγε χαρτάετο. Ο δε δικηγόρος...άστα. μιλαμε για εκπροσώπους καταξιωμενης ασφαλιστικές εταιρείας.

Τελικά έβαλα δικό μου δικηγόρο και όλα μέλι γάλα. Άχρηστοι οι ασφαλίστες, άχρηστη και η νομική προστασία. Μόνο η οδική βοήθεια μετραει

Εκεί που είμαι τώρα (στο αυτοκίνητο) η επιλογή της νομικής προστασίας σου επιτρέπει να βάλεις δικό σου δικηγόρο και να πληρωθεί από την ασφαλιστική (τουλάχιστον έτσι μου είπαν τηλεφωνικά από τα κεντρικά).

WiSe
04/11/2015, 11:03
Κοίτα, αν αρχίσουμε και γράφουμε τα στραβά των ασφαλιστών και των εταιριών δεν θα τελειώσουμε ποτέ...
Μαζι σου, οπως αν αρχισουμε να συζηταμε για τις λαμογιες των πελατων που θελουν ή που κανουν νομιζοντας οτι θα εξαπατησουν τις ασφαλιστικες δεν θα τελειωσουμε ποτε....α! μπορω να σου πω και συνεργεια που τα κανουν πλακακια με τις ασφαλιστικες και τι μιζες αλλαζουν χερια καθε μερα! Ολα παιζουν!!!!
Ασφαλιστής και "εμπειρογνώμονας" συμφώνησαν ότι κράνος με απόδειξη αγορασμένο προ μηνός, ήταν "μεταχειρισμένο" και με το ζόρι δέχονταν να μπει σε φιλικό και να το πληρώσουν μισό, κράνος με απόδειξη εξαμήνου "ήταν παλαιό και δεν αποζημιώνεται".
Εξαμηνου ηταν ή μηνος? μπερδευτικα λιγο...
Ασφαλιστής επίσης "ξέχασε" να αναφέρει ότι η εταιρία του αποζημιώνει ιατρικά έξοδα μετά από ατύχημα ως κάποιο ποσό και με άφησε να τρέχω δικαστήρια (το είδα διαβάζοντας κάτι ειδικούς όρους κλπ, θα μου πεις ας πρόσεχα και ας είχα διαβάσει 10 σελίδες από τότε που το πήρα).
Δεν ειναι 10 σελιδες ειναι η πρωτη σελιδα που αναφερει τις καλυψεις επιγραμματικα και θα ειχες δει την καλυψη προσωπικο ατυχημα. Μεγιστο λαθος του συναδελφου που δε το επισημανε και δε στο ειπε αλλα πρεπει να ξερουμε και τι αγοραζουμε.... :)
Δεν είστε αγγελάκια, ούτε κοιτάτε το συμφέρον του ασφαλισμένου πάντα.
Αγγελακια υπαρχουν μονο στις ταινιες. Εμενα δε με γνωριζεις ουτε και το συνολο των διαμεσολαβουντων γιαυτο να περιοριζεσαι σε αυτους που γνωριζεις σε παρακαλω
Ας μείνουμε λοιπόν στο απλό ζήτημα που συζητείται και τα εκδικητικά σχόλια του "όπως στρώσεις κοιμάσαι" πραγματικά δεν τα καταλαβαίνω. Όλοι μας ξέρουμε (και αν δεν ξέρουμε διαβάζουμε και ξεστραβωνόμαστε) και ζητάμε αυτά που πρέπει.
Καμια εκδικητικοτητα.... Μην παρεξηγεις τα γραφομενα.

Στο προκείμενο, με το ασφαλιστικό γραφείο που πραγματικά με έχει εξυπηρετήσει άριστα στο αυτοκίνητο πολλά χρόνια τώρα, τα χρήματα μπαίνουν σε λογαριασμό, το ασφαλιστήριο μου το στέλνουν σκαναρισμένο την ίδια μέρα και ταχυδρομικά το πρωτότυπο το έχω συνήθως σε λιγότερο από εβδομάδα από την πληρωμή. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα τέτοιου τύπου με καθυστερήσεις στις συναλλαγές και απλήρωτα συμβόλαια. Το ότι πολλά γραφεία εφαρμόζουν "ολιγοήμερο βαλέρ" με τα λεφτά των πελατών το έχω ακούσει από πολλούς όμως.
Ειδες λοιπον που δεν ειναι ολοι ετσι? βρηκες ενα γραφειο που εισαι απολυτα ευχαριστημενος! Και εισαι τυχερος και μπραβο σου ;) Αυτα τα γραφεια μαζι με το δικο μου και λιγα ακομα επιβιώνουν χωρις προβλημα στην εποχη μας με σωστους πελατες και σωστη δουλεια.


...

blackbusa
04/11/2015, 11:33
...Εξαμηνου ηταν ή μηνος? μπερδευτικα λιγο..

ηθελε να μας ανακοινωσει οτι ειχε και και τον γκομενο του μαζι αρα μιλαει για 2 κρανη...:lol:

Pan (dvs)
04/11/2015, 13:31
Όλα πλέον γίνονται με 5 κλικς. Ή ένα τηλέφωνο. Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειαζόμαστε μεσάζοντα ακόμα και σε κάτι τόσο απλό.

Γιατι ο σωστος μεσαζοντας ,ΠΑΝΤΟΥ,σε βοηθαει να κανεις καλυτερα τη δουλεια σου και σου στοιχιζει οικονομικοτερα στο τελος.Οσες φορες δοκιμασα με τα κλικ-κλικ,οι τιμες που πηρα ητανε ακριβοτερες απο αυτες που μου δινει η ασφαλιστρια μου για επωνυμη ασφαλιστικη,ασε που οσες φορες τη χρειαστηκα ητανε διπλα μου.


Τότε μάλλον δεν έχω βρεθεί ποτέ σε ζόρικη κατάσταση τα τελευταία 14 χρόνια που έχω δίπλωμα.

Ευτυχως.

BLiTzER
04/11/2015, 13:33
Ευτυχως.

Σαρκαστικό ήταν :P

WiSe
04/11/2015, 13:34
Γιατι ο σωστος μεσαζοντας ,ΠΑΝΤΟΥ,σε βοηθαει να κανεις καλυτερα τη δουλεια σου και σου στοιχιζει οικονομικοτερα στο τελος.Οσες φορες δοκιμασα με τα κλικ-κλικ,οι τιμες που πηρα ητανε ακριβοτερες απο αυτες που μου δινει η ασφαλιστρια μου για επωνυμη ασφαλιστικη,ασε που οσες φορες τη χρειαστηκα ητανε διπλα μου.


Δε θελω να τα πω εγω να φανει οτι περιαυτολογώ.... :a18:

Pan (dvs)
04/11/2015, 13:43
Σαρκαστικό ήταν :P

Να υποθετω οτι το εννοεις απο την πλευρα σου?

taisteal
04/11/2015, 13:56
Μπορω να δωσω αμεσως αμεσως καποια παραδειγματα που ο ασφαλιστης μου με ξελασπωσε,και μου γλυτωσε αρκετα ευρω.
Το να υπαρχει φυσικο προσωπο να μπορεις να συνεννοηθεις ειναι μεγαλη υποθεση.

spyrakos35
04/11/2015, 14:00
Μπορω να δωσω αμεσως αμεσως καποια παραδειγματα που ο ασφαλιστης μου με ξελασπωσε,και μου γλυτωσε αρκετα ευρω.
Το να υπαρχει φυσικο προσωπο να μπορεις να συνεννοηθεις ειναι μεγαλη υποθεση.


+1300

πάντως πρέπει να πω οτι σε κάποιες περιπτώσεις γνωστών (όχι αμυρού δεν τους ξέρεις ούτε αυτούς :p) όταν χρειάστηκε να απευθυνθούν στις εταιρείες τους ελλείψει ασφαλιστή, η αντιμετώπιση που ετυχαν ήταν αρκετά καλή...

BLiTzER
04/11/2015, 14:01
Να υποθετω οτι το εννοεις απο την πλευρα σου?

Mε μπέρδεψες. Εννοούσα ότι προφανώς και έχω συναντήσει "ζόρικες" καταστάσεις στα 14 χρόνια που οδηγώ. Ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα, χωρίς βοήθεια ειδικού. Τώρα, το αν θα μου γλύτωνε ένα δρομολόγιο ή 2 τηλέφωνα παραπάνω ένας ασφαλιστής, ναι, πιθανό. Και;

Για την ιστορία, είχαμε κι εμείς έναν πολύ καλό ασφαλιστή (ασφαλιστής των γονιών μου για πολλά χρόνια), μέχρι που ανέλαβα εγώ, σαν τεχνολογικά πιο έμπειρος, όλα τα ασφαλιστήρια της οικογένειας και δεν κοιτάξαμε ποτέ πίσω. Ανά πάσα στιγμή, ξέρω ακριβώς τι μου γίνεται με 2 κλικς.

Ένιγουει, δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης. Κάποιοι θεωρούν ότι είναι απαραίτητος ένας ασφαλιστής, κάποιοι όχι. Fair enough.

est
04/11/2015, 14:18
Γιατι ο σωστος μεσαζοντας ,ΠΑΝΤΟΥ,σε βοηθαει να κανεις καλυτερα τη δουλεια σου και σου στοιχιζει οικονομικοτερα στο τελος.Οσες φορες δοκιμασα με τα κλικ-κλικ,οι τιμες που πηρα ητανε ακριβοτερες απο αυτες που μου δινει η ασφαλιστρια μου για επωνυμη ασφαλιστικη...
Το αυτό και από εμένα. Έχω δοκιμάσει αρκετές φορές -και με τις διάφορες προσφορές που εμφανίζονται διαδικτυακά κατά καιρούς- και πάντα η τιμή που μου δίνει η ασφαλίστρια είναι χαμηλότερη. Και μιλάμε πάντα ότι παίρνω είτε το ίδιο πακέτο κάλυψης ή περισσότερες καλύψεις και πάντα σε φερέγγυες εταιρείες.
Ο τιμοκατάλογος που έχουν και δουλεύουν δεν έχει καμία σχέση με τις τιμές που βλέπουμε στις σελίδες των ασφαλιστικών.

WiSe
04/11/2015, 14:48
Το αυτό και από εμένα. Έχω δοκιμάσει αρκετές φορές -και με τις διάφορες προσφορές που εμφανίζονται διαδικτυακά κατά καιρούς- και πάντα η τιμή που μου δίνει η ασφαλίστρια είναι χαμηλότερη. Και μιλάμε πάντα ότι παίρνω είτε το ίδιο πακέτο κάλυψης ή περισσότερες καλύψεις και πάντα σε φερέγγυες εταιρείες.
Ο τιμοκατάλογος που έχουν και δουλεύουν δεν έχει καμία σχέση με τις τιμές που βλέπουμε στις σελίδες των ασφαλιστικών.

Τα φαινομενα απατουν πολλες φορες.... Για να εισαι σιγουρος οτι αγοραζεις σωστα και τοποθετεις τα χρηματα σου σωστα πρεπει να εχεις τουλαχιστον τις βασικες γνωσεις του ασφαλιστη.... Γιαυτο υπαρχουν τα επαγγελματα αυτα και αλλα πολλα αλλιως ολη η ζωη μας θα ηταν κουμπια.

Και να θεσω και ενα παραδειγμα σχετικα προσφατο. Αυτο της Commersial Value, ο χωρος μας το ηξερε ενα χρονο πριν οτι θα εβαζε λουκετο. Εγω συνεργαζομουν με αυτη την εταιρεια (γιατι στην αρχη ηταν αψογη) οποτε ενα χρονο πριν τραβηξα ολο το πελατολογιο μου. Αυτο γινεται φυσικα και οταν διαγνωσω οτι μια ασφαλιστικη "χαλαει" ειτε σε τιμολογιο ειτε σε εξυπηρετηση και αξιοπιστια.

Δε φανταζεστε ποσες πληροφοριες ανταλλασουμε καθημερινα με συναδελφους επαγγελματιες του χωρου ωστε να ειμαστε διασφαλισμενοι και να μην κλεισουμε το μαγαζι μας που τρωει η οικογενεια μας απο αυτο. Εγω που εχω γραφειο σε κλειστη κοινωνια το παραμικρο θα με κανει βουκινο!

Ειμαστε υπατμων καθε μερα για το πελατολογιο μας και για καθε πελατη ξεχωριστα.... οποιος δε κανει καλα τη δουλεια του κλεινει.

7Tolis
04/11/2015, 14:54
Εγώ έκανα ασφάλεια direct αλλά μου βγήκε ακριβότερα. Στην ανανέωση θα απευθυνθώ σε ασφαλιστή πάντως. Πιστεύω φτηνότερα θα μου έρθει.

Είδα βέβαια και τον ασφαλιστή μου τότε στην ιντεραράπικαν πως ξηγήθηκε.

Λαχείο και αυτό θα μου πεις.

BLiTzER
04/11/2015, 15:00
Τα φαινομενα απατουν πολλες φορες.... Για να εισαι σιγουρος οτι αγοραζεις σωστα και τοποθετεις τα χρηματα σου σωστα πρεπει να εχεις τουλαχιστον τις βασικες γνωσεις του ασφαλιστη.... Γιαυτο υπαρχουν τα επαγγελματα αυτα και αλλα πολλα αλλιως ολη η ζωη μας θα ηταν κουμπια.


Αθήνα αναλαμβάνεις; :lol:

el-Gatto
04/11/2015, 15:21
Συμφωνώ απόλυτα οτι ,το να έχεις συνεργασία με φυσικό πρόσωπο-ασφαλιστή ,το οποίο έχει αποδειχτεί έμπιστο,είναι πολύ καλύτερο απο το να είσαι απλά πελάτης μιας απρόσωπης ασφαλιστικής εταιρίας.
Εκτός απο τις -εκ των έσω- γνωστές γι'αυτόν πληροφορίες ,με τις οποίες θα σε διαφυλάξει απο πιθανές "στραβές" ,αν ποτέ χρειστεί να ξεμπλέξεις απο διφορούμενες κ δύσκολες διαδικασίες αποζημίωσης ,τότε ο ρόλος του θα είνα καταλυτικός.

Αλλιώς θα "πιέσει" ένας μόνο πελάτης την ασφ.εταιρία ,κ αλλιώς θα πιέσει ένας συνεργάτης της εταιρίας με 1000 (πιθανά μεταφερόμενα αλλού) συμβόλαια σε αυτήν.

Εχω εδώ κ 15 χρόνια ενα ζευγάρι ασφαλιστών ,τους οποίους πλέον θεωρώ φίλους ,απο τους οποίους δεν έιχα ποτέ παράπονο για τίποτα.
Ούτε κ τώρα έχω.
"Τω παλαιώ καιρώ εκείνω" που τα εισοδήματα ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια ,ποτέ δεν σκέφτηκα κάν να πάω σε κάτι-κάποιον-κάποιο φτηνότερο ασφαλιστήριο ,ακριβώς λόγω αυτής της σχέσης.
Ομως πλέον τα οικονομικά έχουν αλλάξει άρδειν προς τα κάτω.

Εδώ κ 3 χρόνια ,όποτε έρχεται η ώρα να ασφαλίσω κάποιο όχημα δικό μου ή της οικογένειας ,οι πρώτοι που επικοινωνώ είναι τα "δικά μου" παιδιά.
Αν έχουν κάτι αξιόπιστο να μου προσφέρουν σε ανταγωνιστική τιμή σε σχέση με τις on line προσφορές ,έστω κ ελαφρά ακριβότερο να είναι ,προτιμώ αυτούς.
Ομως κάτι τέτοιο είναι πλέον σπάνιο ,για να μην πω αδύνατον.
Συνήθως παίζουν πολύ καλές on line προσφορές ,απο επώνυμες ασφαλιστικές ,οι οποίες είναι έως κ 25% κάτω ,με τις ίδιες παροχές.

Ενδεικτικά ,λίαν προσφάτως (Ιούλιο) χρειάστηκε να ασφαλίσω ένα αυτ/το 1600cc 15ετίας.
Οχι με βασικό ,αλλά με πλήρες καλύψεων συμβόλαιο + οδική (πλήν μεικτής)
Η καλύτερη προσφορά που είχαν να μου δώσουν τα παιδιά ήταν στα 164€/6μηνο.
Η on line προσφορά (για τις ίδιες καλύψεις) ήταν 114€/6μηνο.

Μόνοι τους μου έιπαν οτι δεν με συμφέρει ,κ να προτιμήσω να πάρω το on-line συμβόλαιο.(επίσης έντιμη στάση)

Κακά τα ψέματα.
Ο ασφαλιστικός χώρος ήταν πολύ βρώμικος τις εποχές των "παχαίων αγελάδων".
Τώρα πιά όμως ,"ελείψει τροφής ,οι αγελάδες λοιμοκτονούν"....και δεν υπάρχει πλέον αρκετός χώρος ,ώστε να βγάζουν μεροκάμματο κ οι ενδιάμεσοι.
Δυστυχώς ,είναι η άποψή μου (για πολλούς λόγους) ,αλλά έτσι είναι.

Κι απ'ότι δείχνει η αγορά ,θα χειροτερέψει κι άλλο.

Ειδικά για ασφάλιση ΙΧ οχημάτων ,σε μεσάζοντα/ασφαλιστή πλέον ,απευθύνονται κυρίως όσοι δεν έχουν καθόλου διαδυκτιακές γνώσεις ,
ή όσοι δεν έχουν καθόλου οικονομικό πρόβλημα.

gsman
04/11/2015, 16:30
αυτο που εχω καταλαβει με τις ασφαλειες και τους ασφαλιστες αυτα τα χρονια ειναι το εξης:

1) αν θελει ο ασφαλιστης μπορει να σε φτιαξει (με διαφορους τροπους...) και σε τιμες ασφαλιστηρίου αλλα και σε υποστηριξη σε ατυχημα---για να το κανει αυτο συνηθως, πρεπει να εισαι στενος συγγενης ή φιλος ή να συντρεχει καποιος αλλος ειδικος λογος .

ΔΙαφορετικα θα ταλαιπωρηθεις αρκετα, μια, δυο, τρεις φορες και στο τελος θα μάθεις...---και οταν μαθεις πια με τον δυσκολο
τροπο, θα τους γραψεις κανονικα

2)υπαρχουν λαμογια ασφαλιστες και λαμογια πελατες--οταν εμπλακεις σε ατυχημα και μαλιστα λιγο πιο σοβαρο, να εύχεσαι να μην μπλεξεις με λαμογιο πελατη ή/και με λαμογιο ασφαλιστή, της δικης σου ή της αλλης ασφαλειας... ειπαμε, θα μαθεις...

3)έξω απ' άδικο και απο κακια γυναικα...

4) και τελικα καταληγω σε κατι που ειπώθηκε και πιο πανω---το πιο καλο κομματι της ασφαλειας ειναι η οδικη βοήθεια---.

WiSe
04/11/2015, 16:45
Ο ασφαλιστικός χώρος ήταν πολύ βρώμικος τις εποχές των "παχαίων αγελάδων".
Τώρα πιά όμως ,"ελείψει τροφής ,οι αγελάδες λοιμοκτονούν"....και δεν υπάρχει πλέον αρκετός χώρος ,ώστε να βγάζουν μεροκάμματο κ οι ενδιάμεσοι.
Δυστυχώς ,είναι η άποψή μου (για πολλούς λόγους) ,αλλά έτσι είναι.


Πεσμου ΕΝΑ επαγγελμα που δεν εχει μεσα λαμογια. Και δεν εχει να κανει η εποχη με αυτο ουτε με τις αγελαδες!


Για ολο το υπολοιπο σεντονι φιλε μου σεβαστο, αλλα οχι αποδεκτο.


Γενικα παντως ξερετε τι λεμε οι ασφαλιστες μεταξυ μας? Μακρια απο directαδες πελατες χανουμε το χρονο μας. Δε συμφωνω εγω πιστευω οτι πρεπει να συνεισφερουμε να μεγαλωσει η ασφαλιστικη συνειδηση στην Ελλαδα και να σταματησουν οι κακιστες τακτικες "αλλαζω εταιρεια για 20 ευρω", ελπιζωντας να μην σιχτιρίσεις την ωρα και τη στιγμη που το εκανες αυτο.


Καλο βραδακι σε ολους :)


Αθήνα αναλαμβάνεις; :lol:

Μεσιτης ασφαλισεων ειμαι και Αγγλια αμα γουσταρς :a48:

BLiTzER
04/11/2015, 17:14
Ε αν όντως μου βρίσκεις καλύτερο συμβόλαιο, σε καλύτερη τιμή ΚΑΙ ασχολείσαι όταν σε χρειάζομαι, προς δικό μου όφελος και όχι της ασφαλιστικής, δεν το συζητάμε, να σε δοκιμάσουμε.

infidel
04/11/2015, 17:14
Διαφωνώ με την άποψη ότι δεν έχει νόημα να πας σε ασφαλιστή, αφού μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Και σέρβις στο μηχανάκι μπορείς να κάνεις μόνο σου, και τον ηλιακό θερμοσίφωνα μπορείς να εγκαταστήσεις μόνο σου. Άρα δεν έχουν νόημα ούτε οι υδραυλικοί, ούτε οι μάστορες. Και όπως υπάρχουν ^%$6@ μηχανικοί και υδραυλικοί, έτσι υποθέτω υπάρχουν και ασφαλιστές. Αυτός που ξέρει να αλλάζει λάδια μόνος του "γελά" με αυτούς που πάνε και δίνουν 100 ευρο στο συνεργείο, αυτός που ξέρει να κάνει format στο pc του "γελά" με αυτούς που πάνε και πληρώνουν στο "Πλαίσιο" πχ. Αλλά δεν μπορούμε όλοι να κάνουμε τα πάντα, και κάποιοι θέλουν να έχουν το κεφάλι τους "ήσυχο". Μόνο όταν γίνει η στραβή, θα αποδειχτεί αν τελικά ο ασφαλιστής είναι εξυπηρετικός/γατόνι. Για να κλείσω, πιστεύω ότι πληρώνοντας έναν ασφαλιστή αυτό που αγοράζεις είναι την εμπειρία του και τις γνώσεις/επαφές του. όσο περισσότερες γνώσεις έχεις (ή νομίζεις ότι έχεις) τόσο λιγότερο δεν χρειάζεσαι (ή νομίζεις ότι δεν χρειάζεσαι) τον ασφαλιστή/μηχανικό/υδραυλικό.

el-Gatto
04/11/2015, 17:14
Ο ασφαλιστικός χώρος ήταν πολύ βρώμικος τις εποχές των "παχαίων αγελάδων".
Τώρα πιά όμως ,"ελείψει τροφής ,οι αγελάδες λοιμοκτονούν"....και δεν υπάρχει πλέον αρκετός χώρος ,ώστε να βγάζουν μεροκάμματο κ οι ενδιάμεσοι.
Δυστυχώς* ,είναι η άποψή μου (για πολλούς λόγους) ,αλλά έτσι είναι.



Πεσμου ΕΝΑ επαγγελμα που δεν εχει μεσα λαμογια. Και δεν εχει να κανει η εποχη με αυτο ουτε με τις αγελαδες!

Κανένα επάγγελμα δεν υπάρχει χωρίς ΚΑΙ κάποια λαμόγια ,διότι δυστυχώς δεν υπάρχει καμία κοινωνία χωρίς ΚΑΙ κάποια λαμόγια ,και ως γνωστόν οι επαγγελματίες είναι μέλη της κοινωνίας.
Και όσον αφορά το "βρώμικος χώρος" εννούσα κυρίως τις ασφαλιστικές εταιρίες και ουχί τόσο τους μεσίτες.

* Με το "Δυστυχώς" ,εννούσα οτι δυστυχώς που έχουν εξελιχθεί έτσι τα πράγματα.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.


ΥΓ: Οσον αφορά τις τιμολογιακές διαφορές ,οσο το έχω ψάξει ισχύει ότι ανέφερα.
Αν είχαν κάτι φτηνότερο ή έστω ισοδύναμο και μου το έκρυψαν ,δεν ευθύνομαι εγώ.
Αν έχεις κάποια πρόταση για τα δεδομένα πχ που ανέφερα πιό πάνω ,με χαρά θα σε ακούσω σε πμ ,γιατί τα ασφαλιστήρια συμβόλαια λήγουν όπως ξέρεις ,και όπως ανέφερα πιό πάνω ,προτιμώ να συνεργάζομαι με ανθρώπους ,παρά με κουμπάκια.

:beer:

BLiTzER
04/11/2015, 17:17
Διαφωνώ με την άποψη ότι δεν έχει νόημα να πας σε ασφαλιστή, αφού μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Και σέρβις στο μηχανάκι μπορείς να κάνεις μόνο σου, και τον ηλιακό θερμοσίφωνα μπορείς να εγκαταστήσεις μόνο σου. Άρα δεν έχουν νόημα ούτε οι υδραυλικοί, ούτε οι μάστορες.

Όταν συγκρίνετε τη δουλειά του ασφαλιστή με αυτή του γιατρού, του υδραυλικού και του μηχανικού, κάτι πεθαίνει μέσα μου.

WiSe
04/11/2015, 17:20
Διαφωνώ με την άποψη ότι δεν έχει νόημα να πας σε ασφαλιστή, αφού μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Και σέρβις στο μηχανάκι μπορείς να κάνεις μόνο σου, και τον ηλιακό θερμοσίφωνα μπορείς να εγκαταστήσεις μόνο σου. Άρα δεν έχουν νόημα ούτε οι υδραυλικοί, ούτε οι μάστορες. Και όπως υπάρχουν ^%$6@ μηχανικοί και υδραυλικοί, έτσι υποθέτω υπάρχουν και ασφαλιστές. Αυτός που ξέρει να αλλάζει λάδια μόνος του "γελά" με αυτούς που πάνε και δίνουν 100 ευρο στο συνεργείο, αυτός που ξέρει να κάνει format στο pc του "γελά" με αυτούς που πάνε και πληρώνουν στο "Πλαίσιο" πχ. Αλλά δεν μπορούμε όλοι να κάνουμε τα πάντα, και κάποιοι θέλουν να έχουν το κεφάλι τους "ήσυχο". Μόνο όταν γίνει η στραβή, θα αποδειχτεί αν τελικά ο ασφαλιστής είναι εξυπηρετικός/γατόνι. Για να κλείσω, πιστεύω ότι πληρώνοντας έναν ασφαλιστή αυτό που αγοράζεις είναι την εμπειρία του και τις γνώσεις/επαφές του. όσο περισσότερες γνώσεις έχεις (ή νομίζεις ότι έχεις) τόσο λιγότερο δεν χρειάζεσαι (ή νομίζεις ότι δεν χρειάζεσαι) τον ασφαλιστή/μηχανικό/υδραυλικό.

:a46:
---------


BLiTzER και el-Gatto θα χαρω να φανω χρησιμος.

devil's animal
04/11/2015, 17:32
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να παρω κατι φθηνοτερα απο την στιγμη που παρεμβαλλεται μεσαζοντας?:confused:

ολοι ξερουμε τι εστι μεσαζοντας και στον χωρο των ασφαλισεων και στα τροφιμα και καθε ειδους εταιρειες παροχης υπηρεσιων (π.χ. μεσιτες κλπ)...

ειναι αυτοι που απλα το "εχουν" με την πωληση...ΤΙΠΟΤΑ αλλο...και βγαζουν λεφτα με το μπλα μπλα γιατι επι της ουσιας δεν παραγουν κατι...

δεν λεω να ψοφησουν ολοι οι πωλητες, αλλα αν μπορουμε να ψωνιζουμε κατευθειαν απο την πηγη γιατι να μην το κανουμε?
σε ολα τα πραγματα...
αν μπορω να αγορασω κατευθειαν οχημα απο το εργοστασιο στην Ιαπωνια γιατι να δωσω + καποια λεφτα εξτρα για την προμηθεια του εδω εμπορου-αντιπροσωπου?
αν μπορω να βρω τον παραγωγο οπωροκηπευτικων γιατι να παω στον μαναβη-μεγαλεμπορο-s/m?
αν μπορω να αγορασσω κατευθειαν ασφαλεια απο την ασφαλιστικη γιατι να δωσω εξτρα χρημα στον ασφαλιστη?


προσφατα ειχε ατυχημα ο αδερφος μου με μηχανακι..ευτυχως ολα καλα...ειχε direct ασφαλεια...
κανενα θεμα με την αποζημιωση και την επισκευη της μηχανης...
ναι χωρις ασφαλιστη...

απλα μπηκε στην διαδικασια να κανει 2-3 τηλεφωνα, να διαπραγματευτει με αυτους που επρεπε και να κανει και μια λιστα με αυτα που διεκδικουσε και καταστραφηκαν (εκτος της επισκευης του μηχανακιου)...
και ισως διαπραγματευτηκε καλυτερα απ'οτι θα εκανε ο ασφαλιστης του...

εγω σε αντιστοιχη φαση πριν αρκετα χρονια με ασφαλιστρια κλπ, εφαγα μια παπατζα απιστευτη...:rolleyes:

DrEvil
04/11/2015, 17:38
Μεσιτης ασφαλισεων ειμαι και Αγγλια αμα γουσταρς :a48:
Ελπιζω να το εννοεις. Τον Απριλιο θα σε ενοχλησω κι ειμαι πιο κοντα απο Αγγλια.

taisteal
04/11/2015, 17:42
Σταυρο ετσι θα μεινει πολυς κοσμος ανεργος..
Απο την αλλη οι μεσαζοντες κοστιζουν,και το επιβαρυνομαστε εμεις φυσικα..

el-Gatto
04/11/2015, 17:45
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να παρω κατι φθηνοτερα απο την στιγμη που παρεμβαλλεται μεσαζοντας?:confused:

Μια χαρά γίνεται.
Τα μεσιτικά του ασφαλιστηρίου δεν διαγράφονται σε direct ασφάλιση. (βλ. δικ.συμβ. στο ασφαλιστήριό σου)
Απλά πηγαίνουν σε άλλον "κουβά".(βλ.έξοδα διαχείρισης τηλ/κού & διαδυκτιακού κέντρου της ασφαλιστικής)

Οσο για τα υπόλοιπα επαγγέλματα ,κάπως παρόμοια συμβαίνουν τα πράγματα.
πχ
Πήγαινε σ'έναν εισαγωγέα/αντιπρόσωπο μοτο αξεσουάρ ή αναλλωσιμων κ ζήτα του έκπτωση.
θα σου πεί ότι δεν μπορεί ,γιατί θα εκθέσει τιμολογιακά τους πελάτες χοντρικής του.
Αν πας σε κάποιον έμπορο που ψωνίζει απ'αυτόν όμως (δηλ.3ο χέρι) πάιζει να σου κάνει και 20% έκπτωση.
Κ δεν το λέω επειδή νομίζω ή άκουσα ,το'χω ζήσει επενειλημένως.

Αλλο παράδειγμα: ΟΤΕ & άλλοι πάροχοι.
Οι άλλοι πάροχοι είναι φτηνότεροι απο τον ΟΤΕ ,πουλώντας 2ο χέρι τις υπηρεσίες που αγοράζουν απο τον ΟΤΕ.

Ολα είναι θέμα συμβάσεων και συμφωνιών μεταξύ των παραγόντων της αγοράς.

Pan (dvs)
04/11/2015, 17:49
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να παρω κατι φθηνοτερα απο την στιγμη που παρεμβαλλεται μεσαζοντας?:confused:


Επειδη αν αρχισουμε τις γενικες αναλυσεις,θα στειλουμε αδιαβαστο το θεμα,θα σου πω μονο ενα οικονομιες κλιμακος (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B5%CF%82_%CE%BA%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE %B1%CF%82).Κατι τετοιο γινεται και με το εμποριο,οχι το ιδιο,αλλα κατι αναλογο.Σκεψου μονο να πηγαινε ο καθενας μας να παρει την πιτσα απο την πιτσαρια,τα τσιγαρα απο το εργοστασιο και το αυτοκινητο απο την Ιαπωνια.Ολη τη μερα θα ητανε στον δρομο η στον υπολογιστη.Αν θες περισσοτερη αναλυση και καλυτερα παραδειγματα πες μου να σου στειλω με πμ.

AUFGEBRACHT
04/11/2015, 18:20
Το ασφαλιστηριο και τα λεφτα παντα χερι με χερι.

Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω, τα λεφτά ΠΑΝΤΟΤΕ κατάθεση στον λογαριασμό της ασφαλιστικής εταιρείας!!! Ποτέ στον προσωπικό λογαριασμό του ασφαλιστή... λόγω επαγγέλματος και γνωριμιών (και είμαι κάτοχος 2 πιστοποιήσεων στην ασφαλιστική διαμεσολάβηση από Υπουργείο Ανάπτυξης και ΤτΕ) ξέρω ότι το 99,9% των ασφαλιστών βάζουν τον πελάτη να κάνει την κατάθεση σε προσωπικό τους λογαριασμό και ουσιαστικά έχουν ανέξοδα ένα μικρό δωρεάν κεφάλαιο κίνησης συνέχεια. Ιδιαίτερα με τον ισχύοντα νόμο που υπάρχει και απαγορεύει δια ροπάλου την αυτόματη ανανέωση ασφαλιστηρίου συμβολαίου εάν δεν έχει προηγηθεί η καταβολή του ασφαλίστρου. Δυστυχώς ο συγκεκριμένος κάδος βρίθει λαμογιών και ευκαιριακών άσχετων, δεν είναι τυχαίο ότι η πλειοψηφία των ασφαλιστών που γνωρίζω δεν έχουν καν πιστοποίηση οι ίδιοι. Έχω αλλάξει 5 ασφαλιστές τα τελευταία 10 χρόνια γιατί ο ένας αποδεικνύεται πιο αφερέγγυος από τον άλλο, ενώ μια φορά που χρειάστηκα την προσωπική συμβολή του ασφαλιστή και επικαλέστηκα την περίφημη προσωπική σχέση που αναφέρθηκε, έκανε την πάπια και χρονοτριβούσε και μιλάμε για γελοίο ποσό της τάξης των €100 και λιγότερο... Την τελευταία φορά που ανανέωσα την ασφάλεια της μοτοσυκλέτας και ζήτησα από τον ασφαλιστή τον τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας για να καταθέσω το ποσό των ασφαλίστρων, δεν ήθελε να μου τον δώσει, έβρισκε διάφορες δικαιολογίες και στο τέλος αναγκάστηκα να απευθυνθώ στην εταιρεία για να μου δώσουν τον αριθμό, ενώ μου επιβεβαίωσαν πως δεν πρέπει να γίνεται κατάθεση σε προσωπικό λογαριασμό του ασφαλιστή, ή ακόμα χειρότερα χέρι με χέρι και άνευ αποδείξεως. Μετά από λίγο με πήρε φανερά εκνευρισμένος να με ρωτήσει για ποιο λόγο έκανα κατάθεση στο λογαριασμό της εταιρείας και όχι στον δικό του...

devil's animal
04/11/2015, 18:21
Μια χαρά γίνεται.
Τα μεσιτικά του ασφαλιστηρίου δεν διαγράφονται σε direct ασφάλιση. (βλ. δικ.συμβ. στο ασφαλιστήριό σου)
Απλά πηγαίνουν σε άλλον "κουβά".(βλ.έξοδα διαχείρισης τηλ/κού & διαδυκτιακού κέντρου της ασφαλιστικής)

Οσο για τα υπόλοιπα επαγγέλματα ,κάπως παρόμοια συμβαίνουν τα πράγματα.
πχ
Πήγαινε σ'έναν εισαγωγέα/αντιπρόσωπο μοτο αξεσουάρ ή αναλλωσιμων κ ζήτα του έκπτωση.
θα σου πεί ότι δεν μπορεί ,γιατί θα εκθέσει τιμολογιακά τους πελάτες χοντρικής του.
Αν πας σε κάποιον έμπορο που ψωνίζει απ'αυτόν όμως (δηλ.3ο χέρι) πάιζει να σου κάνει και 20% έκπτωση.
Κ δεν το λέω επειδή νομίζω ή άκουσα ,το'χω ζήσει επενειλημένως.

Αλλο παράδειγμα: ΟΤΕ & άλλοι πάροχοι.
Οι άλλοι πάροχοι είναι φτηνότεροι απο τον ΟΤΕ ,πουλώντας 2ο χέρι τις υπηρεσίες που αγοράζουν απο τον ΟΤΕ.

Ολα είναι θέμα συμβάσεων και συμφωνιών μεταξύ των παραγόντων της αγοράς.




στον Οτε συμβαινει και ειναι γεγονος γιατι ειναι ενα το δικτυο και εφ'οσον υπαρχουν πολλοι παροχοι θα ηταν αθεμιτος ανταγωνισμος οι πιο χαμηλες τιμες...
παιρνουμε ομως πιο χαμηλες τιμες απο τους αλλους παροχους, αρα μας συμφερει...

σε οποιοδηποτε αλλο πραγμα δεν συμβαινει...
και μην μπερδευεσαι με εμπορους και αντιπροσωπους...εγω δεν μιλησα γι'αυτους...εγω μιλησα για τις πηγες...για τα εργοστασια...για τις βιοτεχνιες...

οσα πραγματα εχω ψωνισει ετσι, απο στρωματα υπνου, μεχρι ρουχα κλπ απο βιοτεχνιες, ολα ηταν πιο φτηνα απο τα καταστηματα λιανικης...και ειναι λογικο...
φυσικα μιλαμε για εγχωρια προϊοντα που κατασκευαζονται (ή μεταποιουνται) εδω, οχι για εισαγωμενα...

παλιοτερα βεβαια ηταν πιο συχνο φαινομενο να τρεχουν οι ανθρωποι να ψωνιζουν απο εργοστασια ή βιοτεχνιες (για Αθηνα μιλαμε παντα) για να γλιτωσουν καμια δραχμη...
γιατι ο εμπορας στο φερνει κοντα στο σπιτι σου το προϊον...ενω παλια για να παρεις pitsos π.χ. επρεπε να πας στο εργοστασιο στου ρεντη...

devil's animal
04/11/2015, 18:31
Επειδη αν αρχισουμε τις γενικες αναλυσεις,θα στειλουμε αδιαβαστο το θεμα,θα σου πω μονο ενα οικονομιες κλιμακος (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B5%CF%82_%CE%BA%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE %B1%CF%82).Κατι τετοιο γινεται και με το εμποριο,οχι το ιδιο,αλλα κατι αναλογο.Σκεψου μονο να πηγαινε ο καθενας μας να παρει την πιτσα απο την πιτσαρια,τα τσιγαρα απο το εργοστασιο και το αυτοκινητο απο την Ιαπωνια.Ολη τη μερα θα ητανε στον δρομο η στον υπολογιστη.Αν θες περισσοτερη αναλυση και καλυτερα παραδειγματα πες μου να σου στειλω με πμ.



δεν λεμε κατι διαφορετικο...
πλεον που οι περισσοτεροι αγοραζουν με ενα κλικ...ειτε απο ελληνικα καταστημα, ειτε απο ξενα και υπαρχουν ενα καρο πλατφορμες αναζητησης skroutz, ebay, amazon κλπ και γνωριζεις απο πριν μεταφορικα κοστη, αντικαταβολες και ολα αυτα τα ομορφα, ποιος ο λογος να μην κανεις το ιδιο με την ασφαλεια σου?

κανενας δεν θελει να ειναι ολη μερα στον δρομο, αν ομως βρεις κατι σχετικα κοντα σου και σου χρεωνει μεταφορικα 5€, δεν θα επιλεξω το τετραγωνακι "αποστολη"..θα επιλεξω το τετραγωνακι "παραλαβη απο το καταστημα" και θα παω με το μηχανακι μου που θα καψω 1,5€ να το παραλαβω...

στο ασφαλιστηριο ειναι ακομα πιο ευκολο γιατι εκτυπωνεται κατευθειαν...και οποτε εχω χρειαστει κατι τους εχω βρει στο τηλ και εχουν λυσει καθε απορια μου...

α, και κατι βασικοτατο...ΚΑΘΕ χρονο, εχω μειωση ασφαλιστρων...και δεν μιλαμε για 1 και 2 ευρω...μιλαμε για πανω απο 5..συνηθως ειναι στο 10ρικο..αν και φετος νομιζω το μειωσαν κατα 15 ολοκληρα ευρω..not bad ετσι??

WiSe
04/11/2015, 18:40
α, και κατι βασικοτατο...ΚΑΘΕ χρονο, εχω μειωση ασφαλιστρων...και δεν μιλαμε για 1 και 2 ευρω...μιλαμε για πανω απο 5..συνηθως ειναι στο 10ρικο..αν και φετος νομιζω το μειωσαν κατα 15 ολοκληρα ευρω..not bad ετσι??

λιγα ειναι... εγω καθε χρονο μειωνω πανω απο 25 not bad ετσι?

amyroukai
04/11/2015, 18:49
LOL αν και ξεφύγαμε, μιλουσα για δυο κράνη δυο ίδιο ατύχημα πριν.

Και δεν ξέρω τελικά, ο ασφαλιστής "κερδιζει" με το να προσέξει τον πελάτη η έχει μπόνους αν γλιτώνει λεφτά από την εκάστοτε εταιρία με την οποία συνεργάζεται; Η συμπεριφορά πάντως δεν δείχνει το πρώτο, κατά κανόνα. Το αυτό με πραγματογνώμονες.

WiSe
04/11/2015, 18:58
LOL αν και ξεφύγαμε, μιλουσα για δυο κράνη δυο ίδιο ατύχημα πριν.

Και δεν ξέρω τελικά, ο ασφαλιστής "κερδιζει" με το να προσέξει τον πελάτη η έχει μπόνους αν γλιτώνει λεφτά από την εκάστοτε εταιρία με την οποία συνεργάζεται; Η συμπεριφορά πάντως δεν δείχνει το πρώτο, κατά κανόνα. Το αυτό με πραγματογνώμονες.

Κερδιζει με το να προσεξει το πελατη την διατηρησιμότητα του συμβολαιου. Μονο αυτη αποδιδει. end of story.

Δε ξερω τι εγινε με τη ζημια σου αληθεια. Εχω αποζημειωσει κρανη μπουφαν κλπ. Οι πελατες εστειλαν τα ζημειωθεντα στην εταιρεια και πηραν χρηματα να παρουν καινουρια αναλογα με την "παλαιοτητα" που συμφωνήθηκε. Δε ξερω τι εγινε σε εκεινη τη περιπτωση. Και ουτε θελω να μου πεις γιατι για να σου δωσω σαφη απαντηση πρεπει να τρεξω εγω τη ζημια απο την αρχη με ολες τις διαδικασιες.

Στις ζημιες δεν υπαρχει πεπατημενη παντα.


υ.γ.: εχει τυχει να μπει στο γραφειο μου μια κοπελα στο ασχετο απλα να με ρωτησει γιατι αργει η αποζημειωση της απο πασιγνωστη ασφαλιστικη. τρεξαμε ολες τις διαδικασιες απο την αρχη και πηρε τα χρηματα σε ενα μηνα. Την εχω 5 χρονια και δε φευγει ουτε με φθηνοτερη προσφορα. Ποιος κερδισε?

devil's animal
04/11/2015, 19:02
λιγα ειναι... εγω καθε χρονο μειωνω πανω απο 25 not bad ετσι?

καθολου bad...
αλλα παντα παιζει απο που εχεις ξεκινησει..

εστω x η ασφαλεια της direct και y η δικη σου...
αν εισαι την πρωτη χρονια που γινεται η ασφαλεια 50€ πιο ακριβος απο την direct (τυχαια τα νουμερα)...αρα y=50+x
την δευτερη χρονια εισαι x+25=y-15
την τριτη χρονια θα εχεις ισοφαρισει την πρωτη αφου θα εχεις κοψει αλλα 25, αρα x=y-30..αρα παλι θα εισαι 30€ ακριβοτερος..(με δεδομενο οτι κοβεις εσυ 25 και οι αλλοι 15)
ακομα και την τεταρτη χρονια θα εισαι παλι 20€ ακριβοτερος αφου x-25=y-45
πεμπτη χρονια x-50=y-60..10€ ακριβοτερος...

και βαρεθηκα και εγω και ο ασφαλισμενος για το ποτε θα ερθει στα ισα του το πραγμα...:lol:

WiSe
04/11/2015, 19:05
Ετσι για το χαβαλε θα σου απαντησω.... μισο να φτιαξω τις συναρτησεις

devil's animal
04/11/2015, 19:09
Ετσι για το χαβαλε θα σου απαντησω.... μισο να φτιαξω τις συναρτησεις

οι συναρτησεις δεν ειναι πραγματικες συναρτησεις...προχειρατζα ειναι...:p
απλα για να δουμε οτι με ενα καλο ποσο διαφορα απο την αρχη της ασφαλειας...ακομα και 6 χρονια να περασουν και εσυ να κανεις 10€ μειωση περισσοτερο απο την direct τον χρονο, παλι στα ιδια θα ειμαστε...στον 6ο χρονο δλδ θα πληρωνουν και οι 2 το ιδιο...
τα λεφτα που θα ειχαν κερδιθει ομως απο αυτα τα 6 χρονια δεν τα αναφερει κανενας...

και υπαρχει περιπτωση να πουληθει το οχημα μετα και να ξεκινησει παλι νεος κυκλος απο την αρχη...

WiSe
04/11/2015, 19:13
ψ η δικη μου? παμε:

Την πρωτη χρονια λοιπον θα βρω οικονομικοτερη απο την direct σε ξενη ασφαλιστικη οποτε θα ειμαι χ=ψ-10
θα μου πεις που την ξερω εγω? θα σου απαντησω εγγυώμαι εγω. θα την παρεις.
την δευτερη χρονια που η direct θα εχει χασουρα γιατι οι directαδες ειναι ζημιαριδες (fact) και εγω θα σε παω με τα ιδια χρηματα σε γνωστη ασφαλιστικη γιατι ετσι θες πλεον θα ειναι χ+10=ψ
Την τριτη χρονια λοιπον μετα απο την ερευνα αγορας μου θα εχω βρει καλυτερη ασφαλιστικη ακομα, και φθηνοτερη! οποτε πλεον θα ειμαστε χ+10=ψ-10 (δεν υπολογισα τη χασουρα της 2ης χρονιας της direct ασφαλιστικης)

Και τελικα εμενα εγω θα εχω δουλεια και εσυ θα εισαι παντα ευχαριστημενος γιατι δεν θα σου εχει τυχει ποτε το x-25=y-45+z-3000 ...... Οπου z το ασφαλιζομενο οχημα και η πιθανη ζημια του σε περιπτωση που δεν προχωρησει η ζημια για τον οποιοδηποτε λογο!

WiSe
04/11/2015, 19:15
οι συναρτησεις δεν ειναι πραγματικες συναρτησεις...προχειρατζα ειναι...:p
απλα για να δουμε οτι με ενα καλο ποσο διαφορα απο την αρχη της ασφαλειας...ακομα και 6 χρονια να περασουν και εσυ να κανεις 10€ μειωση περισσοτερο απο την direct τον χρονο, παλι στα ιδια θα ειμαστε...στον 6ο χρονο δλδ θα πληρωνουν και οι 2 το ιδιο...
τα λεφτα που θα ειχαν κερδιθει ομως απο αυτα τα 6 χρονια δεν τα αναφερει κανενας...

και υπαρχει περιπτωση να πουληθει το οχημα μετα και να ξεκινησει παλι νεος κυκλος απο την αρχη...

Και μενα προχειρατζα ειναι κουβεντα να γινεται μιας και ειμαι κρυωμενος με πυρετο οποτε μου περναει η ωρα

amyroukai
04/11/2015, 19:21
Με τη μια υπόθεση ακομα στα δικαστήρια, η άλλη έγινε αγωγή και εκλεισε εξωδικαστικά πριν δικαστεί, με "σωστά" ποσά.

Και στις δυο περιπτώσεις, οι ασφαλιστές έκαναν πιπι το παπι "ότι πει η εταιρία" και θυμησου μας όταν ξαναπάρεις όχημα, στην διάθεση...


Α Τώρα θυμήθηκα και το άλλο που είχες πει. η κάλυψη για ιατρικά έξοδα συνέπεια ατυχηματος δεν αναφερόταν στην πρώτη σελίδα, θα την είχα δει :)

devil's animal
04/11/2015, 19:22
ψ η δικη μου? παμε:

Την πρωτη χρονια λοιπον θα βρω οικονομικοτερη απο την direct σε ξενη ασφαλιστικη οποτε θα ειμαι χ=ψ-10
θα μου πεις που την ξερω εγω? θα σου απαντησω εγγυώμαι εγω. θα την παρεις.
την δευτερη χρονια που η direct θα εχει χασουρα γιατι οι directαδες ειναι ζημιαριδες (fact) και εγω θα σε παω με τα ιδια χρηματα σε γνωστη ασφαλιστικη γιατι ετσι θες πλεον θα ειναι χ+10=ψ
Την τριτη χρονια λοιπον μετα απο την ερευνα αγορας μου θα εχω βρει καλυτερη ασφαλιστικη ακομα, και φθηνοτερη! οποτε πλεον θα ειμαστε χ+10=ψ-10 (δεν υπολογισα τη χασουρα της 2ης χρονιας της direct ασφαλιστικης)

Και τελικα εμενα εγω θα εχω δουλεια και εσυ θα εισαι παντα ευχαριστημενος γιατι δεν θα σου εχει τυχει ποτε το x-25=y-45+z-3000 ...... Οπου z το ασφαλιζομενο οχημα και η πιθανη ζημια του σε περιπτωση που δεν προχωρησει η ζημια για τον οποιοδηποτε λογο!


αυτα με τις εγγυησεις μας φαγανε και τα καθε λογης "ψησιματα" του πελατη για να ψωνισει το "καλο το πραγμα"...:rolleyes:

πως γινεται οι directαδες να ειναι ζημιαριδες και να αυξανουν ογκο εργασιων απο τον κλεισιμο των αλλων γραφειων (fact) και επισης με τις ζημιες που εχουν να κανουν και μειωσεις στα ασφαλιστρα??

αυτο δε με το παραδειγμα των 3000€ που δεν θα προχωρησει η ζημια για τον οποιοδηποτε λογο με ξεπερναει...


οταν λεω εγω για "αερα κοπανιστο και ψηστηρι στην πωληση", γινομαι κακος...:evil:
μην με παρεξηγεις αλλα ετσι το βλεπω...
μακαρι να εισαι η εξαιρεση και να εχεις παντα δουλεια...
:beer::beer:

WiSe
04/11/2015, 19:38
αυτα με τις εγγυησεις μας φαγανε και τα καθε λογης "ψησιματα" του πελατη για να ψωνισει το "καλο το πραγμα"...:rolleyes:

Κοιτα εγω εχω εδρα. Και οπως ειπα σε κλειστη κοινωνια. Οποτε οτι πω ειναι δεδομενο. Εχω τετοια ασφαλιστικη και ανθρωπους στον κλαδο ζημιων της φιλους απο το παρελθον. Αυτο που ειπε καποιος πριν δικτυωση επαγγελματια. Αχρειαστοι να ειναι αλλα υπαρχουν και οι ex gratia αποζημειωσεις που μονος σου δεν θα τις παρεις ποτε.

πως γινεται οι directαδες να ειναι ζημιαριδες και να αυξανουν ογκο εργασιων απο τον κλεισιμο των αλλων γραφειων (fact) και επισης με τις ζημιες που εχουν να κανουν και μειωσεις στα ασφαλιστρα??

Ολη η ζωη ειναι στατιστικη. directας ειναι ως επι το πληστον καποιος που δεν εχει ασφαλιστικη συνειδηση αρα και καποιος που γενικα δεν εχει σωστη συνηδειση του τι κανει στην καθημερινοτητα του και οσο παραδοξο και αν σου φανει ειναι κακος οδηγος! Σου ειπα στατιστικη.

αυτο δε με το παραδειγμα των 3000€ που δεν θα προχωρησει η ζημια για τον οποιοδηποτε λογο με ξεπερναει...

Χαιρομαι που σου φαινεται αστειο αληθεια σου λεω.

οταν λεω εγω για "αερα κοπανιστο και ψηστηρι στην πωληση", γινομαι κακος...:evil:
μην με παρεξηγεις αλλα ετσι το βλεπω...
μακαρι να εισαι η εξαιρεση και να εχεις παντα δουλεια...
:beer::beer:

Δοξα το μυαλο μας που δεν εχει σαλταρει ακομα. :)



...

alres
04/11/2015, 19:56
1) Λεφτά στο χέρι με απόδειξη ή σε λογαριασμό τραπέζης, ασφαλιστήριο στο χέρι (όχι θα στο στείλω..)

2) Ανανέωση ΠΡΙΝ τη λήξη του συμβολαίου (πια)

3) Οι ασφαλιστές είναι χρήσιμοι όπως και οι υπόλοιποι: όταν ξέρουν και όταν θέλουν. Και πρέπει να ισχύουν και τα δύο μαζί.

4) Άνθρωποι που ψάχνουν διαφορά 5 και 7 ευρώ το ΧΡΟΝΟ σε ασφάλιστρα, είναι χαζοί και κατά κάποιο τρόπο θέλουν και τα παθαίνουν. Φυλάς τον κώλο σου για ζημιές από λίγες χιλιάδες έως εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ και συζητάς τα 5 ευρώ διαφορά; Το θέμα είναι ποιος και ΠΩΣ θα σε καλύψει.

5) Η νομική προστασία (όταν έχεις πάθει ζημιά και δε φταις) δε σε προστατεύει όπως θα 'πρεπε.

6) Ρωτάμε να μας πουν τις εξαιρέσεις σε απλά ελληνικά, να έχουμε μια ιδέα.

Και ένα άσχετο: όταν φταίμε και είναι προφανές, διευκολύνουμε τον άνθρωπο που έχει πάθει ζημιά και δεν αρχίζουμε τα μα και μου. Είναι κακό.

gsman
04/11/2015, 19:57
να ξαναπω και γω παλι τη βλακεια μου, γιατι δεν εχω κατι καλυτερο να κανω....

οι ασφαλιστες ειναι πωλητες--τπτ παραπανω τπτ παρακατω. Χρησιμοποιουν ολα τα εργαλεια και τις μεθοδους πωλησης
που τους διδασκουν.

Πουλανε και αυτοι ενα προιον---την ασφαλεια. Ποια ασφαλεια ρε παιδια???? ανασφαλεια πουλανε οι ανθρωποι..:lol:

η ασφαλεια δεν πωλειται, διδεται δωρεαν...

με τις μηχανες(και οχι μονο) αγοραζουμε ανασφαλεια, απλα πραματα.

εχω συνδιαλλαγεί με πολλους ασφαλιστες, ολοι τα ιδια(οχι σκατα):eek:

ειναι και αυτοι ανθρωποι, ζουν ανάμεσά μας(:rolleyes:), πρεπει να επιβιωσουν...ο Θεος ευλογησε ολα τα επαγγελματα και τις δεξιοτητες,ετσι, για να εχουμε αναγκη ο ενας τον αλλον, να μην ειμαστε αυτονομοι.

Δυστυχως, και το εμποριο αυτο, περιεχει μεσα λεξουλες πονηρουλες...

Α, τωρα που το θυμηθηκα--πριν μερικα χρονια κορυφαιο παλικαρι ασφαλιστης, οταν ειχα παρει τη μηχανη με ρωταγε τι ζωδιο
ειμαι...οταν τον γνωρισα λιγο καλυτερα και τον ρωτησα μου ειπε πως το πρωτο πραμα που θελει να μαθαινει
για τους πελατες ειναι το ζωδιο τους, γιατι αυτο καθοριζει την μεθοδο πωλησης:look:

εχω πολλες ιστοριες απο δαυτους.καλα παιδια ειναι νταξει...:wave2:

toyar
04/11/2015, 20:01
πριν καμμια 25αρια χρονια που περασα απο ασφαλιστικο πρακτορειο ο ασφαλιστης ηταν ο τοκογλυφος της γειτονιας με τα λεφτα των ασφαλιστρων:bawl:
παλιες καλες εποχες-αντρικες δουλειες χωρις internet:smokin:

WiSe
04/11/2015, 20:09
πριν καμμια 25αρια χρονια που περασα απο ασφαλιστικο πρακτορειο ο ασφαλιστης ηταν ο τοκογλυφος της γειτονιας με τα λεφτα των ασφαλιστρων:bawl:
παλιες καλες εποχες-αντρικες δουλειες χωρις internet:smokin:

Εχουν χτισει και ξενοδοχεια και τωρα ειναι στο καγκελο.... καποιοι....


1) Λεφτά στο χέρι με απόδειξη ή σε λογαριασμό τραπέζης, ασφαλιστήριο στο χέρι (όχι θα στο στείλω..)

2) Ανανέωση ΠΡΙΝ τη λήξη του συμβολαίου (πια)

3) Οι ασφαλιστές είναι χρήσιμοι όπως και οι υπόλοιποι: όταν ξέρουν και όταν θέλουν. Και πρέπει να ισχύουν και τα δύο μαζί.

4) Άνθρωποι που ψάχνουν διαφορά 5 και 7 ευρώ το ΧΡΟΝΟ σε ασφάλιστρα, είναι χαζοί και κατά κάποιο τρόπο θέλουν και τα παθαίνουν. Φυλάς τον κώλο σου για ζημιές από λίγες χιλιάδες έως εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ και συζητάς τα 5 ευρώ διαφορά; Το θέμα είναι ποιος και ΠΩΣ θα σε καλύψει.

5) Η νομική προστασία (όταν έχεις πάθει ζημιά και δε φταις) δε σε προστατεύει όπως θα 'πρεπε.

6) Ρωτάμε να μας πουν τις εξαιρέσεις σε απλά ελληνικά, να έχουμε μια ιδέα.

Και ένα άσχετο: όταν φταίμε και είναι προφανές, διευκολύνουμε τον άνθρωπο που έχει πάθει ζημιά και δεν αρχίζουμε τα μα και μου. Είναι κακό.

+600cc

Οι ασφαλειες ειναι πιο δυσκολο απο το να πουλησεις ψυγειο σε εσκιμωο. Στον εσκιμωο λες οτι κοιτα φιλε θες ψυγειο γιατι πρεπει να διατηρεις σταθερη θερμοκρασια και ας ζεις στο βορειο πολο :eek: (περιμενω βραβειο πωλησης απο τα εξεχοντα μελη του φορουμ)

Εμεις δυστηχως πρεπει να εχουμε τοσο σφαιρικη γνωση του προιοντος του κινδυνου της αγορας κλπ κλπ που δεν διδασκεται απο πουθενα!!!! Ειμαστε αυτοδιδακτοι οπως ΟΛΟΙ οι επαγγελματιες της αγορας ειτε υπαλληλοι ειτε ελευθεροι επαγγελματιες. ΠΧ καποιος εχει τελειωσει ΑΣΣΟΕ και μεταπτυχιακο στα Ναυτιλιακα... οταν παει ΠΧ σε μια εταιρεια ορκωτων ελεγκτων να ελεγξει μια ναυτιλικη θα πεσει απο τα συννεφα ποσο κινεζικα ειναι ολα και θα μαθει σαν νουμπης απο την αρχη τα παντα... Ενα πραγμα κερδιζει απο το πανεπιστημιο: Την "μεθοδο" και την εντελως βασικη γνωση στο αντικειμενο.

Ετσι κ εμεις λοιπον πρεπει να σκαμπαζουμε απο φαρνατζοδουλεια μεχρι χειρουγεια και παθησεις και απο υλικα οικοδομων μεχρι νομικα επαγγελματα και εξατμισεις! Γιατι ολα ασφαλιζονται.

tzimidis
04/11/2015, 20:36
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να παρω κατι φθηνοτερα απο την στιγμη που παρεμβαλλεται μεσαζοντας?:confused:

Θυμήσου σε ποια χώρα βρίσκεσαι , και θα καταλάβεις ότι όλα γίνονται...................................................








Οσον αφορά τις direct online ασφάλειες και τα ασφαλιστικά γραφεία όπου γνωρίζεις τον συνεργάτη, αισθάνομαι ότι είναι η ίδια ακριβώς κουβέντα με τους ίδιους ακριβώς υποστηρικτές εκατέρωθεν : Αγορά κράνους online απ΄έξω ή από ντόπιο μαγαζάτορα?

για μένα πάντως το μεγάλο πλεονέκτημα του live ασφαλιστή είναι εκτός από ότι ενδέχεται ίσως να σε καλύψει/καθοδηγήσει/σενιάρει αν κάποτε χρειαστεί/μπορεί/θέλει,

στην περίπτωση που πέσεις σε λαμόγιο έχει άλλη χάρη να βρίζεσαι με μια άγνωστη στο τηλέφωνο ,
και άλλη να @#$$!!# τα μούτρα του κάθε $!@#$@#!$ στο @$#!% του
(enterprize hellas ,Τι θυμήθηκα τώρα................)

WiSe
04/11/2015, 21:36
Θυμήσου σε ποια χώρα βρίσκεσαι , και θα καταλάβεις ότι όλα γίνονται...................................................


Ακριβως.... εδω κοβουμε απο την πενιχρη προμηθεια μας για να ειμαστε ανταγωνιστικοτεροι.... φυσικα ολα γινονται.

duke200
05/11/2015, 07:40
σε καλό ασφαλιστή κάνεις λιγο πιο φτηνα την ασφάλεια απ' οτι στο net.

μην ξεχνάτε να βάζετε και οδική βοήθεια και ας έχετε honda, ειδικά αυτοί με τα μηχανάκια που δεν μπορούν να σπρωχθούν σε ανηφόρα. Είναι φτηνή όταν την κάνεις μαζί με την ασφάλεια.

πλάκα είχε όταν ζήτησα να βάλω και ασφάλεια ολικής και μερικής κλοπής: Η μόνη που έκανε ήτανε η Interamerican με τιμή 200 ευρώ το εξάμηνο (μηχανάκι 200 κυβικά με ποσό ασφάλισης 3500 ευρώ)

AristidisZ
05/11/2015, 09:55
πλάκα είχε όταν ζήτησα να βάλω και ασφάλεια ολικής και μερικής κλοπής: Η μόνη που έκανε ήτανε η Interamerican με τιμή 200 ευρώ το εξάμηνο (μηχανάκι 200 κυβικά με ποσό ασφάλισης 3500 ευρώ)

Και η AIG κάνει, και είναι λίγο πιο φτηνή...

noodles
07/11/2015, 13:48
Το θεμα το ανοιξα,με αφορμη θεμα που παρακολουθω σε αλλο φορουμ.

Παρατηρουμε τωρα τελευταια οτι ενω εχουμε πληρωσει στον ασφαλιστη μας,αυτος "ξεχναει" να κανει την καταθεση και ουσιαστικα το οχημα μας ειναι ανασφαλιστο με οτι αυτο συνεπαγεται.

Στην παρακατω σελιδα,με πολυ ευκολο τροπο,μπορουμε να δουμε αν τελικα το οχημα μας ειναι ασφαλισμενο. https://www.hic.gr/hic/

Κλικ στο κιτρινο τετραγωνακι,βαζουμε τα στοιχεια μας και ανοιγουμε τα ματια μας.

ειναι καθαρα θεμα ασφαλιστη. οταν ημουν υπαλληλος σε ασφαλιστικο γραφειο, απο τη στιγμη που πληρωνε ο πελατης για να την ασφαλεια, καταθεταμε τα χρηματα εντος λιγων ωρων η στη χειροτερη την επομενη μερα. σε καποιους που ηταν πολλοι εμπιστοι πελατες εχει τυχει να βαζει χρηματα ο ασφαλιστης απο την τσεπη του (εφωσων γνωριζε πως θα την ανανεωσει ο πελατης την ασφαλεια) και να την πληρωσει ο πελατης μετα απο λιγες μερες.

Pan (dvs)
07/11/2015, 19:39
ειναι καθαρα θεμα ασφαλιστη. οταν ημουν υπαλληλος σε ασφαλιστικο γραφειο, απο τη στιγμη που πληρωνε ο πελατης για να την ασφαλεια, καταθεταμε τα χρηματα εντος λιγων ωρων η στη χειροτερη την επομενη μερα. σε καποιους που ηταν πολλοι εμπιστοι πελατες εχει τυχει να βαζει χρηματα ο ασφαλιστης απο την τσεπη του (εφωσων γνωριζε πως θα την ανανεωσει ο πελατης την ασφαλεια) και να την πληρωσει ο πελατης μετα απο λιγες μερες.

Το θεμα δεν ανοιξε για τους σοβαρους επαγγελματιες αλλα για τα λαμογια του κλαδου.

est
07/11/2015, 20:53
Το θεμα δεν ανοιξε για τους σοβαρους επαγγελματιες αλλα για τα λαμογια του κλαδου.
Προφανώς..
Στη δική μου περίπτωση πάντως η ασφαλίστρια δεν εμπλέκεται καθόλου στο οικονομικό. Ότι είναι να πληρώσω πάει απευθείας στην εταιρεία.

agamoi-thytai
07/11/2015, 23:48
Με τρακάρουν με πολύ μικρή ζημιά (γρατζουνιά).
Η ασφαλιστική λέει πηγαίνετε εκει να σου κάνουν εκτίμηση και μετα κανόνισε να το φτιάξεις.
Μιλάμε για φιλικό διακανονισμό. Πληρώνει η ίδια η ασφαλιστική μου.

Πάω εκει και αρχίζουν κάτι παπατζες , αν δεν το φτιάξεις εδώ θα βγει μικρή η ζημιά αν το φτιάξεις εδώ θα βάψουμε την πόρτα όλη και αρχίζω να φορτώνω.

Παίρνω την ασφαλιστική και κω ο συνεργάτης σας έτσι και έτσι.
Το λαμόγιο στην άλλη άκρη της γραμμής προσπαθεί να τα μπαλώσει.

Παίρνω τον ασφαλιστή.
Πηγαίνετε όπου θες και περίμενε να κάνουν εκτίμηση της ζημιάς.

Έγινε εκτίμηση, καμία σχέση με τα λαμόγια.
Απλά πράγματα.
Ο ασφαλιστής χρειάζεται , απλά δεν σας εχει τύχει κάτι σοβαρό (σε άλλη περίπτωση με πεζή) για να δείτε τι παίζει.

DrEvil
07/11/2015, 23:52
Με τρακάρουν με πολύ μικρή ζημιά (γρατζουνιά).
Η ασφαλιστική λέει πηγαίνετε εκει να σου κάνουν εκτίμηση και μετα κανόνισε να το φτιάξεις.
Μιλάμε για φιλικό διακανονισμό. Πληρώνει η ίδια η ασφαλιστική μου.

Πάω εκει και αρχίζουν κάτι παπατζες , αν δεν το φτιάξεις εδώ θα βγει μικρή η ζημιά αν το φτιάξεις εδώ θα βάψουμε την πόρτα όλη και αρχίζω να φορτώνω.

Παίρνω την ασφαλιστική και κω ο συνεργάτης σας έτσι και έτσι.
Το λαμόγιο στην άλλη άκρη της γραμμής προσπαθεί να τα μπαλώσει.

Παίρνω τον ασφαλιστή.
Πηγαίνετε όπου θες και περίμενε να κάνουν εκτίμηση της ζημιάς.

Έγινε εκτίμηση, καμία σχέση με τα λαμόγια.
Απλά πράγματα.
Ο ασφαλιστής χρειάζεται , απλά δεν σας εχει τύχει κάτι σοβαρό (σε άλλη περίπτωση με πεζή) για να δείτε τι παίζει.
Νομιζεις, αλλα δεν εχει νοημα.

BLiTzER
08/11/2015, 00:00
Με λίγα λόγια, επειδή αυτή η κουβέντα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα: Ασφαλιστική με αποζημιώνει με 200€ για τον εξοπλισμό μου, μετά από ατύχημα. 250€ έκανε μόνο το κράνος (καινούριο). Πηγαίνω εκεί. Έφυγα με 250€ στο χέρι (+την αποζημίωση για το μηχανάκι, φυσικά) και κράτησα όλο τον εξοπλισμό. Χωρίς ασφαλιστή.

amyroukai
08/11/2015, 08:38
Ζημιά στο αυτοκίνητο.
Παω την βλέπουν.
Τηλέφωνο "η αποζημίωση είναι έτοιμη". Τι λέτε ρε παιδιά, πάτε καλά; Και αν στο συνεργείο ζητήσουν παραπάνω; Θα την φτιάξετε εσείς.
Πάω στο συνεργείο της ασφαλιστικής, παίρνω αυτοκίνητο αντικατάστασης, δυο μέρες μετά έτοιμο, έχουν φτιάξει και ότι άλλη μικροζημιά είχε, το έπλυναν μέσα, το γυάλισαν όλο έξω. Σοκ, ευχάριστο.

Ο ασφαλιστής δεν είχε ανάμειξη. Αλλά υπάρχουν και εταιρίες που φέρονται σωστά, τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις (προφανώς δεν ξέρω για όλες).

SHOOTER045
08/11/2015, 09:31
Αφού έφαγα την μεγάλη ψωλια από την Εγνατία (τότε) και ο ασφαλιστής αν και γνωστός αποδείχτηκε ότι ήξερε αλλά δεν...
Έφαγε Χ.
Μετέπειτα προτίμησα direct και online ασφάλιση και μέχρι στιγμής μού βγήκε.
1)ζημια στο atos και ακινητοποίηση στην εθνική.
Αφού με πήγαν ως το σπίτι, την επόμενη με πήραν τηλέφωνο και με ρώτησαν πότε θέλω να πάω το αμάξι συνεργείο!
Και να μού φέρουν όχημα αντικατάστασης.
Το συνεργείο ήταν στο χλμ και δεν χρειάστηκα τίποτα.
2)απο διερχόμενο τριμαλακα τού έπεσε ξύλο και ράγισα παρμπρίζ.
Τηλ οκ
Πού?
Στην περιοχή σάς δεν έχετε συνεργαζομενο, άρα το φτιάχνετε το πληρώνετε στέλνετε το τιμολόγιο μαζί με φώτο και εμείς τα χρήματα πίσω.
Προτίμησα να πάω Θεσσαλονίκη στο συνεργαζομενο μεγάλο κατάστημα -αλυσίδα
Το είδαν το μέτρησαν (περνούσε την επιφάνεια τού νομίσματος του ενός ευρό)
Αυτό θέλει αντικατάσταση -τηλ δεν έχουμε τώρα σε λίγες μέρες.
Έφυγα, με πήραν τηλέφωνο, ξαναπήγα το άλλαξαν όλα οκ