PDA

View Full Version : Supersport στα €3000. Αξίζει ή κακή ιδέα;



Σελίδες : [1] 2

ptc
04/11/2015, 10:41
Μια περιγραφή της κατάστασής μου πρώτα, για να κατανοήσετε και το ερώτημά μου:
Είμαι κάτοχος ενός GSR600 ABS του 2007 το οποιο αγοράστηκε πριν ένα χρόνο. Σαν νέος αναβάτης (κάτοχος διπλώματος για 1μιση χρόνο, χωρίς καμιά προηγούμενη εμπειρία) ήταν ένα "μεγάλο βήμα" θα έλεγα, το οποίο όμως με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Τη μηχανη την έχω καταευχαριστηθεί και αποδείχτηκε και πολύ καλή αγορά με εξαιρετικό value for money. Το θεμα μου τώρα είναι πως τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να κλίνω προς πίστα μεριά (ξεκινώντας από Ρύσιο) και γενικότερα η χρήση της μηχανής γίνεται όλο και περισσότερο "χομπίστικη". Σ'αυτό ρόλο παίζει και το γεγονός οτι η γυναίκα δεν πολυσυμπαθεί το σπορ, οπότε στις κοινές μετακινήσεις παίρνουμε σχεδόν πάντα το κλουβί.

Επιδιδόμενος στο κλασικό χόμπι όλων μας, το να χαζεύω δλδ μηχανές στο car.gr, έπεσε το μάτι μου σε κάποια supersport που παίζουν γύρω στα 3000. Το ποσό αυτό είναι προς το παρόν μονόδρομος, καθώς αυτή είναι λίγο πολύ η αξία της μηχανής μου και δε θέλω να επιβαρύνω κι άλλο τον οικογενειακό προϋπολογισμό (ειδικά αφού τον τελευταίο καιρό αγόρασα και δερμάτινη στολή για την πίστα + δερμάτινο τζάκετ). Οι εν λόγω μηχανές λοιπόν είναι:


Honda CBR600RR '03-'05
Kawasaki ZX-636R ~'05
Yamaha R6 '03-'05


Να σας δώσω και κάποια παραδείγματα για να έχετε μια καλύτερη εικόνα: CBR1 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6818890/), CBR2 (http://www.car.gr/6990249), ZXR1 (http://www.car.gr/6889187), ZXR2 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6838857/), ZXR3 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6892888/), R1 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6839166/), R2 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6944205/) .

Τα ερωτήματα μου λοιπόν είναι δύο: Θα αγοράζατε μια τέτοια μηχανή, ή ένα ss 10ετίας+ είναι εξ ορισμού κακή ιδέα κσι θα ήταν καλύτερο να το αφήσω για μελλοντικά όταν θα έχω κανα ευρώ παραπάνω να διαθέσω;
Αν ναι, ποιό;

ΥΓ: Μια σημαντική παράμετρος στο θέμα της επιλογής είναι για μένα πάντα η μεταπωλητική αξία, γιατί κατά κανόνα μου αρέσει να αλλάζω οχήματα, οπότε δεν είναι σπάνιο να κρατάω κάτι για λιγότερο από 2 χρόνια.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε συνεισφορά. :wave2:

spyrakos35
04/11/2015, 10:48
θα ελεγα να το κρατήσεις και να μπεις καταρχάς με το gsr πίστα

αν δεις οτι δε σου κάνει τότε μπες σε σκέψεις αλλαγής

sapila racing
04/11/2015, 10:50
Την θέλεις για να αντικαταστήσεις το GSR ή μονο για την πίστα και καμμια βόλτα?

Παντως αν θέλεις να κανεις τέτοια αγορά μπορείς να βρείς πολύ καλή μοτο και με λιγότερα απο τα 3000 αλλά θα πρέπει να ψάξεις και να τα εχεις μετρητα.
Και μια συμβουλή, μην κοιτάς καν μοτο με αλλαγμένα φαίρινγκ, ξαναβαμμενες κλπ όπως πχ το ασπρο R6 που ποσταρες.
Αυτό για μενα θα έπρεπε να πωλείται 2000 και πολλά λέω.

zannisvel
04/11/2015, 10:51
Χωρις να το εχω δοκιμασει, νομιζω το GSR θα ειναι αξιοπρεπεστατο στη πιστα και πολυ πιο βολικο για οποιες μετακινησεις κανεις "μονος" μεσα στη πολη. Θα συμφωνησω με το Σπυρακο και θα προτεινω να το δοκιμασεις μερικες φορες και αν δεις οτι θελεις κατι πιο brutal τοτε πας σε ss.

ptc
04/11/2015, 10:59
Θα έχω μία μηχανή, οπότε αν το πάρω θα είναι αντικατάσταση του GSR. Με το GSR έχω ήδη μπει 5-6 φορές πίστα και δεν μπορώ να πώ πως δεν με καλύπτει. Ίσα ίσα, για αυτό που είναι (λίγο απ'όλα δλδ), πάει πολύ καλα. Αλλά λογικά μια μηχανή που έχει φτιαχτεί για αυτή τη δουλειά δε θα είναι ακόμα καλύτερη;

Το βασικό είναι οτι πλέον δεν κάνω τόσο χρήση της μηχανής γενικά ως μέσο(σαν παπάκι δλδ), αλλά κυρίως για γούστο.

Και για να είμαι και ειλικρινής με τον εαυτό μου και με όλους σας, έχω και αυτό το κακό να βαριέμαι γρήγορα τα οχήματα... :rolleyes:

Σε περίπτωση αγοράς μιλάμε για μετρητά, οπότε αν πιστεύετε πως με αυτά τα λεφτά μπορώ να πάρω και κάτι καλύτερο, είμαι όλος αυτια.

spyrakos35
04/11/2015, 11:03
Αλλά λογικά μια μηχανή που έχει φτιαχτεί για αυτή τη δουλειά δε θα είναι ακόμα καλύτερη;

και πιο ακριβή σε τυχόν πτώση

ptc
04/11/2015, 11:06
και πιο ακριβή σε τυχόν πτώση

Σωστό κι αυτό... Τα μανιτάρια δε βοηθάνε;

spyrakos35
04/11/2015, 11:08
Σωστό κι αυτό... Τα μανιτάρια δε βοηθάνε;

μερικώς σίγουρα.... από την άλλη έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις που έχουν κάνει μεγαλύτερη ζημιά

zannisvel
04/11/2015, 11:11
Θα έχω μία μηχανή, οπότε αν το πάρω θα είναι αντικατάσταση του GSR. Με το GSR έχω ήδη μπει 5-6 φορές πίστα και δεν μπορώ να πώ πως δεν με καλύπτει. Ίσα ίσα, για αυτό που είναι (λίγο απ'όλα δλδ), πάει πολύ καλα. Αλλά λογικά μια μηχανή που έχει φτιαχτεί για αυτή τη δουλειά δε θα είναι ακόμα καλύτερη;

Το βασικό είναι οτι πλέον δεν κάνω τόσο χρήση της μηχανής γενικά ως μέσο(σαν παπάκι δλδ), αλλά κυρίως για γούστο.

Και για να είμαι και ειλικρινής με τον εαυτό μου και με όλους σας, έχω και αυτό το κακό να βαριέμαι γρήγορα τα οχήματα... :rolleyes:

Σε περίπτωση αγοράς μιλάμε για μετρητά, οπότε αν πιστεύετε πως με αυτά τα λεφτά μπορώ να πάρω και κάτι καλύτερο, είμαι όλος αυτια.

Αυτο ειναι ενα προβλημα.
Μαλλον πρεπει να αρχισουμε τα καλοριζικα!!!!

ptc
04/11/2015, 11:18
Αυτο ειναι ενα προβλημα.
Μαλλον πρεπει να αρχισουμε τα καλοριζικα!!!!

:lol:

Όχι μωρέ. Ειλικρινά, θέλω να ακούσω τη γνώμη σας και στα δύο σκέλη της ερώτησης και όχι μονο στο δεύτερο(το ποιά δλδ). Αν πιστεύετε πως δεν είναι καλή ιδέα θα το σεβαστώ.

Το θέμα μου είναι πως δεν έχω καν οδηγήσει ποτέ ss, οπότε ίσως να μην αντιλαμβάνομαι πόσο πολύ βολή θα χάσω για αυτό το λίγο έξτρα γκάζι/γούστο που θα κερδίσω.
Γι'αυτό ρωτάω, να μαθαίνω...

Sapadak
04/11/2015, 11:20
:lol:

Όχι μωρέ. Ειλικρινά, θέλω να ακούσω τη γνώμη σας και στα δύο σκέλη της ερώτησης και όχι μονο στο δεύτερο(το ποιά δλδ). Αν πιστεύετε πως δεν είναι καλή ιδέα θα το σεβαστώ.

Το θέμα μου είναι πως δεν έχω καν οδηγήσει ποτέ ss, οπότε ίσως να μην αντιλαμβάνομαι πόσο πολύ βολή θα χάσω για αυτό το λίγο έξτρα γκάζι/γούστο που θα κερδίσω.
Γι'αυτό ρωτάω, να μαθαίνω...

Ε βρες ένα και βόλταρε.
Αν βρεις και R6 ακόμα καλύτερα :lol:

RaGe_Raptor
04/11/2015, 11:36
μερικώς σίγουρα.... από την άλλη έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις που έχουν κάνει μεγαλύτερη ζημιά

Ακριβώς αυτό....

Αν πέσεις με λίγα τότε οκ αλλά αν είσαι με φόρα καλύτερα να μη φοράει μανιτάρια..!!!!


Α,καλορίζικο... (Αφού μπήκε το σαράκι........:p)

panos_zip
04/11/2015, 11:38
Μπορεί να βαριέσαι εύκολα αλλά με ένα ss πιο γρήγορα θα κουραστείς παρά θα βαρεθείς.
Σε καθημερινή μετακίνηση είναι πολύ πιο κουραστικό από το gsr που έχεις και θα χάσεις αρκετή βολή όπως λες.
Αν όμως είναι μόνο για βόλτες/trackdays τότε ναι.
Επειδή θα είναι το πρώτο σου ss και ουσιαστικά θα είναι μεταβαικό το στάδιο μέχρι να κατασταλάξεις και να αποφασίσεις αν το θες ή όχι το άθλημα, θα σου πρότεινα για ένα μαμά μηχανάκι και χωρίς ελείψεις ή μεγάλες αλλαγές όπως λέει και ο σαπίλας πιο πάνω.
Στα λεφτά που ψάχνεις μπορέις να βρεις και μαμα 675.

Τέλος, μια άλλη επιλογή είναι να πάρεις πάλι κάτι σε γυμνό αλλά με πιο επιθετικό χαρακτήρα και καλύτερα περιφεριακά (π.χ. 990 superduke, tuono, street triple 675, cb1000r, κ.α).
Τα οποία και πιο ανταγωνιστικά είναι από το gsr στην πίστα αλλά και περισσότερο φιλικά σε απλές μετακινήσεις από ένα ss κλιπονάτο.
Δεν εχω ιδέα βέβαια από τιμές για τα παραπάνω, μπορεί να είναι αρκετά πάνω από το μπατζετ σου, απλά το λέω σαν πρόταση.

ptc
04/11/2015, 11:40
Α,καλορίζικο... (Αφού μπήκε το σαράκι........)

http://i.imgur.com/K6UCj0U.gifv

sakis81
04/11/2015, 11:42
σερβις στο μπροστινο+αλλαγη ελατηρια+λαδια max(πολυ max..) 300euro
αλλαγη στο πισω αμορτισερ με ρυθμιζομενο min 450 euro
με 800 ευροπουλακια εχεις αλλο μηχανακι,μαχημο,που οταν χρειαστει θα ανεβει η γυναικα σου πανω χωρις να σε διαολοστειλει.
ενας κατοχος gsr

ptc
04/11/2015, 11:50
με 800 ευροπουλακια εχεις αλλο μηχανακι,μαχημο,που οταν χρειαστει θα ανεβει η γυναικα σου πανω χωρις να σε διαολοστειλει.

Δεν αγχωνομαι, γιατι θα με εχει διαολοστειλει και πριν ανεβει οταν μαθει πως εριξα 800 ευρω στο μηχανακι που θα της φαινεται και ακριβως ιδιο με πριν. :lol:

Περα απο την πλακα, ειναι και αυτη μια ιδεα... :beer:

Tycho Moon
04/11/2015, 12:12
Το GSR όσο και να το βελτιώσεις, είναι μια συμβιβαστική λύση αν χρησιμοποιείς το μηχανάκι περισσότερο για δρόμο και λιγότερο για πίστα.

Αν το θες για περισσότερο πίστα και ελάχιστα για δρόμο, και θέλεις να το δουλέψεις το άθλημα, τότε τα SS είναι μονόδρομος.

Sapadak
04/11/2015, 12:28
Βεβαια πάντα υπάρχουν και οι μεσοβέζικες λύσεις τύπου CBR600F/FS

ptc
04/11/2015, 12:30
Βεβαια πάντα υπάρχουν και οι μεσοβέζικες λύσεις τύπου CBR600F/FS

Κοιτουσα κι εγω και κατι F4i αλλα εκει πιστευω πως η βελτιωση σε σχεση με το υπαρχον εργαλειο ειναι τοσο μικρη που δεν αξιζει.

Sapadak
04/11/2015, 12:38
Κοιτουσα κι εγω και κατι F4i αλλα εκει πιστευω πως η βελτιωση σε σχεση με το υπαρχον εργαλειο ειναι τοσο μικρη που δεν αξιζει.

Θα διαφωνήσω ;) ειδικά αν πας σε μοντέλο μέχρι 2004 που έχει ρυθμιζόμενες αναρτήσεις μπρος-πίσω

ptc
04/11/2015, 12:46
Θα διαφωνήσω ;) ειδικά αν πας σε μοντέλο μέχρι 2004 που έχει ρυθμιζόμενες αναρτήσεις μπρος-πίσω

Και το gsr εχει. (ή μιλάς για πλήρως ρυθμιζόμενες; )

sapila racing
04/11/2015, 12:51
Και το gsr εχει.

Ξεκίνα να πηγαίνεις με το GSR Σερρες που είσαι και κοντά και όταν το μάθεις και αρχίσει να ζορίζεται και γυρνας τουλάχιστον στο 1.40, τότε το ξαναβλέπεις το θέμα.
Αν τελικά παρεις SS και ξαναπας με αυτό θα δείς οτι η διαφορά μεταξύ τους είναι πολύ μεγάλη.

πυξιδας990
04/11/2015, 12:54
ενα fi 600 με τις ρυθμιζομενες σου κανει.

ptc
04/11/2015, 12:57
Απ'ό,τι βλέπω μάλλον υπάρχει ομοφωνία στο θέμα. Ας κάτσω στ'αβγά μου δλδ και ας συνεχίσω το daydreaming στο car. :a32:

LogOutGoRide
04/11/2015, 13:03
Εγώ θα εμένα σε αυτό που έχω.
Εκτός και αν το έχεις αποφασίσει ήδη, ή δεν θέλεις αυτό που έχεις, οπότε με γειά σου.

giannis113
04/11/2015, 13:13
R6 05 με usd.

ποπαϋ
04/11/2015, 13:21
εάν, κατα κύριο λόγο, τον ελεύθερό σου χρόνο τον περνάς πηγαίνοντας πίστα και λιγότερο στις βόλτες τότε η αγορά του ss δεν θα αργήσει να έρθει. Εάν πάλι κανεις περισσότερο βόλτες (γρήγορες, χαλαρές, κοντινές, μακρινές, ταξιδάκια κλπ) τότε κράτα το gsr.

McTalas
04/11/2015, 13:30
Αν παρεις τελικα κοιτα για cbr 600 RR 05 και μετα καμια σχεση με το 04,
και αμα εχεις τα φραγκα καλυτερα κοιτα για 07 και μετα,
ειναι μηχανακι που δεν θα σε τρομαξει, εγω το εχω 8 χρονια (του 2006) και δεν το εχω μετανοιωσει.

ptc
04/11/2015, 13:39
Πάντως μου κάνει εντύπωση η τόσο μονόπλευρη απάντηση. Δεν είναι παράπονο αυτό, μην παρεξηγηθώ, απλή παρατήρηση.

Επειδή στο δρόμο βλέπω πολλά ss, σχεδόν όσα και τα standard μπορώ να πω, αν και τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν δει πίστα ούτε από μακριά. Οπότε να φανταστώ πως υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που υποφέρει επειδή έκανε τη λάθος επιλογή; Θέλω να πω, εγώ που σκοπεύω να μπαίνω πίστα και το σκέφτομαι. Από την άλλη, όλη τη ώρα βλέπω παρκαρισμένα ss με κάτι chickenstrips όσο η μισή παλάμη μου. Μρος τα κάλλη τί 'ν' ο πόνος που λένε, ε;

ptc
04/11/2015, 13:41
Αν παρεις τελικα κοιτα για cbr 600 RR 05 και μετα καμια σχεση με το 04,
και αμα εχεις τα φραγκα καλυτερα κοιτα για 07 και μετα,
ειναι μηχανακι που δεν θα σε τρομαξει, εγω το εχω 8 χρονια (του 2006) και δεν το εχω μετανοιωσει.

Το είχα διαβάσει και σε άλλα thread για τα μετά '05 cbr. Είναι μεγάλη η διαφορά (και στα λεφτά δυστυχώς).

spyrakos35
04/11/2015, 13:42
η αγορά ενός καταναλωτικού αγαθού δεν σημαίνει απαραίτητα και χρήση αυτού για τον ρόλο που προορίζεται

McTalas
04/11/2015, 13:43
Το είχα διαβάσει και σε άλλα thread για τα μετά '05 cbr. Είναι μεγάλη η διαφορά (και στα λεφτά δυστυχώς).
τοτε μην το σκεφτεσαι καν, το gsr ειναι πολυ ανωτερο απο cbr600f και γενικα ss απο 05-06 και πισω.

Pan (dvs)
04/11/2015, 13:48
Ουσιαστικα οδηγεις εναν χρονο μηχανη.Εγω στη θεση σου θα το πηγαινα κανα δυο χρονια ακομη με την ιδια και μετα θα το ξαναεβλεπα.

sapila racing
04/11/2015, 14:03
τοτε μην το σκεφτεσαι καν, το gsr ειναι πολυ ανωτερο απο cbr600f και γενικα ss απο 05-06 και πισω.

Πωτς γκενειν ατό? :confused:

Εχω ενα R6 του 04 και το GSR απλά δεν πλησιάζει καν σε κανενα τομέα εκτός της ανεσης βεβαια.
Βασικά το GSR ούτε το Hornet μου δεν πλησιάζει αλλά τεσπα. :D

BLiTzER
04/11/2015, 14:07
Επειδή στο δρόμο βλέπω πολλά ss, σχεδόν όσα και τα standard μπορώ να πω, αν και τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν δει πίστα ούτε από μακριά. Οπότε να φανταστώ πως υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που υποφέρει επειδή έκανε τη λάθος επιλογή; Θέλω να πω, εγώ που σκοπεύω να μπαίνω πίστα και το σκέφτομαι. Από την άλλη, όλη τη ώρα βλέπω παρκαρισμένα ss με κάτι chickenstrips όσο η μισή παλάμη μου. Μρος τα κάλλη τί 'ν' ο πόνος που λένε, ε;

Tα SS είναι κουραστικά σε χαμηλές ταχύτητες. Κατά τ'άλλα είναι μια χαρά, ακόμα και εντός πόλης (χωρίς να είναι τα ιδανικά) και, αν δεν είχαν σχετικά υψηλό κόστος συντήρησης, άνετα θα είχα ένα για 2ο. Αν δεν το θες για καθημερινή μετακίνηση, πάρ'το.

spyrakos35
04/11/2015, 14:10
Tα SS είναι κουραστικά σε χαμηλές ταχύτητες. Κατά τ'άλλα είναι μια χαρά, ακόμα και εντός πόλης (χωρίς να είναι τα ιδανικά) και, αν δεν είχαν σχετικά υψηλό κόστος συντήρησης, άνετα θα είχα ένα για 2ο. Αν δεν το θες για καθημερινή μετακίνηση, πάρ'το.

τιποτα δεν είναι κουραστικό αν το λέει η ψυχούλα σου και έχεις προπονηθεί (βλέπε σημερινά ποστ στις αστείες/περίεργες φωτό) :lol:

καπταιν σπίκινγκ

McTalas
04/11/2015, 14:18
Πωτς γκενειν ατό? :confused:

Εχω ενα R6 του 04 και το GSR απλά δεν πλησιάζει καν σε κανενα τομέα εκτός της ανεσης βεβαια.
Βασικά το GSR ούτε το Hornet μου δεν πλησιάζει αλλά τεσπα. :D
εσυ εισαι ειδικη κατηγορια! :D
εισαι ενας εμπειρος οδηγος και ξερεις να εκτιμας τα μηχανακια οπως επισεις ξερεις και τι θες απο αυτα.
εσυ ηθελες ενα τρακ μπαικ και πηρες το ρ6 γιατι ηξερες τι ηθελες να κανεις και δεν επεσες στην λουμπα του μαρκετινγκ. εχεις και αλλα 20 μηχανακια στο γκαραζ σου οποτε εχεις επειλογες :D
τωρα ο φιλαρακος μας θελει ενα μηχανακι για να τα κανει ολα, τον εχει ξενερωσει και λιγο το gsr και ψαχνει κατι πιο "τουμπανο". οποτε ή καθεται μετο gsr που ειναι μια χαρα μηχανακι για τις απαιτησεις του ή παει και περνει ενα ss για να κανει και την καυλα του. οποτε απο τα ss το καλυτερο ειναι να παρει ενα cbr που ειναι και φιλικο και "μουρατο" και κανει για πιστα.
ολοι βεβαια ξερουμε πως ειναι ενα μηχανακι με παρα πολλες δυαντοτητες που ο φιλος μας θα μπορει να εκμεταλευτει θα ειναι περιπου ενα 10%, αλλα σιγα σιγα θα μαθει (εαν θελει βεβαια να επενδυσει χρονο και χρημα).
το hornet σου εχει ΡΟΠΑΡΑ !!!!!!!

sapila racing
04/11/2015, 14:49
εσυ εισαι ειδικη κατηγορια! :D
εισαι ενας εμπειρος οδηγος και ξερεις να εκτιμας τα μηχανακια οπως επισεις ξερεις και τι θες απο αυτα.
εσυ ηθελες ενα τρακ μπαικ και πηρες το ρ6 γιατι ηξερες τι ηθελες να κανεις και δεν επεσες στην λουμπα του μαρκετινγκ. εχεις και αλλα 20 μηχανακια στο γκαραζ σου οποτε εχεις επειλογες :D
τωρα ο φιλαρακος μας θελει ενα μηχανακι για να τα κανει ολα, τον εχει ξενερωσει και λιγο το gsr και ψαχνει κατι πιο "τουμπανο". οποτε ή καθεται μετο gsr που ειναι μια χαρα μηχανακι για τις απαιτησεις του ή παει και περνει ενα ss για να κανει και την καυλα του. οποτε απο τα ss το καλυτερο ειναι να παρει ενα cbr που ειναι και φιλικο και "μουρατο" και κανει για πιστα.
ολοι βεβαια ξερουμε πως ειναι ενα μηχανακι με παρα πολλες δυαντοτητες που ο φιλος μας θα μπορει να εκμεταλευτει θα ειναι περιπου ενα 10%, αλλα σιγα σιγα θα μαθει (εαν θελει βεβαια να επενδυσει χρονο και χρημα).
το hornet σου εχει ΡΟΠΑΡΑ !!!!!!!

Tωρα τι να πω. Με ταπωσες. :lol:
:beer:

chillipf
04/11/2015, 14:56
εγώ πάντως τονΕ βλέπω τον φίλο με ss σύντομα :cool:

το gsr μάλλον "του έχει τελειώσει", όσο καλό και να είναι, που είναι.

Άμα μπεί στο μυαλό η σκέψη για αλλαγή, τότε είναι σαν να έχει γίνει.

(τουλάχιστον με μένα κάπως έτσι λειτουργεί).

SHOOTER045
04/11/2015, 14:57
Πάντως μου κάνει εντύπωση η τόσο μονόπλευρη απάντηση. Δεν είναι παράπονο αυτό, μην παρεξηγηθώ, απλή παρατήρηση.

Επειδή στο δρόμο βλέπω πολλά ss, σχεδόν όσα και τα standard μπορώ να πω, αν και τα περισσότερα από αυτά δεν έχουν δει πίστα ούτε από μακριά. Οπότε να φανταστώ πως υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που υποφέρει επειδή έκανε τη λάθος επιλογή; Θέλω να πω, εγώ που σκοπεύω να μπαίνω πίστα και το σκέφτομαι. Από την άλλη, όλη τη ώρα βλέπω παρκαρισμένα ss με κάτι chickenstrips όσο η μισή παλάμη μου. Μρος τα κάλλη τί 'ν' ο πόνος που λένε, ε;

Είναι όπως τα GS που βλέπεις Σαλονίκη.
Το ποιο αντβεντσουρ που κάνουν είναι να πατάνε την άμμο στην Περαία, άντε και κάνα πεζοδρόμιο

7Tolis
04/11/2015, 15:01
Να το πάρεις το ss. Μια χαρά και στα καθημερινά είναι. Θες δε θες, θα το συνηθίσεις. Πιο άνετο το gsr βέβαια αλλά δεν είναι και τπτ φοβερό το ss. R6 και είσαι άρχοντας. Αυτά.

devil's animal
04/11/2015, 16:35
Πετρο νομιζεις οτι το εχεις "τελειωσει" το gsr??αν ναι, πηγαινε για ss...

για να δεις σιγουρα αν μπορεις ή αν το εχεις τελειωσει θα πας Σερρες...γιατι Ρυσιο εγω ειδα οτι δεν το εχεις τελειωσει...εχει πολυ ακομα να σου δωσει...αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη απο την μια φορα που σε ειδα...

βεβαια και το gsr εκει μεσα δεν ειναι και στο καλυτερο δυνατο περιβαλλον...οποτε μια επισκεψη στις Σερρες ειναι μονοδρομος...


σεβομαι το γεγονος οτι πλεον το θεμα μηχανη εχει γινει "χομπιστικο" και δεν ειναι απλα για να μεταφερθεις...οποτε σωστα σκεφτεσαι "γιατι οχι ενα ss, που θα βγαινουν οι κ@υλες μου και θα το παιρνω με καποιες παραχωρησεις για 1-2 φορες που θα θελω να μετακινηθω στην πολη?"

ΑΛΛΑ..

αυτο που θα σου προσφερει το ss ειναι ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑ...σε ολους τους τομεις...
θες φρενα? θες στησιμο (αναρτησεις, καστερ)? θες γκαζι" θες θεση σωματος? θες στριψιμο?


σε ολα αυτα εσυ πρεπει να εισαι ετοιμος να τα κατανοησεις και να προσπαθησεις να τα φτασεις...

τουτεστιν, αν σαν οδηγος εισαι στο 40% των δυνατοτητων του gsr...(υποθετικα τα νουμερα)
μολις παρεις ss θα εισαι στο 10%...
αν ομως εχεις φτασει στο 80% του gsr, τοτε παιρνοντας ss θα εισαι στο 40%, οποτε μπορεις να "χτισεις" πιο ευκολα...


καλυτερα δλδ να ξεκινησεις απο το 40% και να ανεβαινεις παρα απο το 10%...και πιο δυσκολο θα ειναι για σενα (στην δευτερη περιπτωση) και πιο αργη θα ειναι η εξελιξη σου...

αν τελικα μας γραψεις στα παπακια σου και παρεις ss, θα παρεις gsxr γιατι ειναι και πιο ομορφο και πιο αξιοπιστο και πιο ανετο για το υψος σου και πιο μουρατο...και δεν φευγεις και απο την οικογενεια της Suzuki...
εντελως αντικειμενικα μιλωντας...:lol:

ptc
04/11/2015, 17:38
Πετρο νομιζεις οτι το εχεις "τελειωσει" το gsr??αν ναι, πηγαινε για ss...

για να δεις σιγουρα αν μπορεις ή αν το εχεις τελειωσει θα πας Σερρες...γιατι Ρυσιο εγω ειδα οτι δεν το εχεις τελειωσει...εχει πολυ ακομα να σου δωσει...αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη απο την μια φορα που σε ειδα...

βεβαια και το gsr εκει μεσα δεν ειναι και στο καλυτερο δυνατο περιβαλλον...οποτε μια επισκεψη στις Σερρες ειναι μονοδρομος...


σεβομαι το γεγονος οτι πλεον το θεμα μηχανη εχει γινει "χομπιστικο" και δεν ειναι απλα για να μεταφερθεις...οποτε σωστα σκεφτεσαι "γιατι οχι ενα ss, που θα βγαινουν οι κ@υλες μου και θα το παιρνω με καποιες παραχωρησεις για 1-2 φορες που θα θελω να μετακινηθω στην πολη?"

ΑΛΛΑ..

αυτο που θα σου προσφερει το ss ειναι ΑΠΟΛΥΤΟΤΗΤΑ...σε ολους τους τομεις...
θες φρενα? θες στησιμο (αναρτησεις, καστερ)? θες γκαζι" θες θεση σωματος? θες στριψιμο?


σε ολα αυτα εσυ πρεπει να εισαι ετοιμος να τα κατανοησεις και να προσπαθησεις να τα φτασεις...

τουτεστιν, αν σαν οδηγος εισαι στο 40% των δυνατοτητων του gsr...(υποθετικα τα νουμερα)
μολις παρεις ss θα εισαι στο 10%...
αν ομως εχεις φτασει στο 80% του gsr, τοτε παιρνοντας ss θα εισαι στο 40%, οποτε μπορεις να "χτισεις" πιο ευκολα...


καλυτερα δλδ να ξεκινησεις απο το 40% και να ανεβαινεις παρα απο το 10%...και πιο δυσκολο θα ειναι για σενα (στην δευτερη περιπτωση) και πιο αργη θα ειναι η εξελιξη σου...

αν τελικα μας γραψεις στα παπακια σου και παρεις ss, θα παρεις gsxr γιατι ειναι και πιο ομορφο και πιο αξιοπιστο και πιο ανετο για το υψος σου και πιο μουρατο...και δεν φευγεις και απο την οικογενεια της Suzuki...
εντελως αντικειμενικα μιλωντας...:lol:

Ρε συ devil's, εισαι ο μονος που με ξερει προσωπικα και πώς το καταφερες να εισαι και ο μονος που παρεξηγησε αυτο που ειπα/ρωτησα. :lol:

Το οτι δεν εχω τελειωσει το gsr δε θελει μυαλο να το καταλαβεις. Αλλωστε εχω πει αναλυτικα την περιπτωση μου (1μιση χρονο διπλωμα, 5-6 φορες Ρυσιο). Ουτε ο Rossi στα νιατα του δε θα το τελειωνε τοσο γρηγορα. Αλλα με αυτη τη λογικη στους ελληνικους δρομους θα επρεπε να κυκλοφορουν καμια πενηνταρια 1000αρια ss ολα κι ολα γιατι ολοι οι αλλοι καλυπτονται και με το παραπανω και με τα 600. Εσυ δλδ απο το 636 πηγες στο 1000 γιατι το τελειωσες;

Ας πουμε οτι εχω ξεκινησει το μπασκετ και βλεπω οτι μου αρεσει πολυ. Σιγα σιγα περναω ολο και πιο πολυ χρονο στο γηπεδο. Μεχρι τωρα επαιζα φορωντας σταρακια, μιας και τη δουλεα μου εκανα αλλα και το βραδυ τα εβαζα και στο μπαρακι που πηγαινα. Αλλα τωρα εχω κοψει τα πολλα βραδινα και σκεφτομαι μηπως να παρω κανα Air Jordan με τα ιδια λεφτα να γουσταρω. Και ρωταω λοιπον, να τα παρω ή δε θα μπορω ουτε να περπατησω απο το σπιτι στο γηπεδο; Σε καμια περιπτωση δεν ειπα πως ειμαι ο Jordan και πως που δε βαζω ουτε ενα τριποντο στα δεκα μου φταινε τα σταρακια. ;)

Ζεύκας
04/11/2015, 17:56
1) άμα κοιμάσαι κ ξυπνάς με την εικόνα ενός ss, πάρτο.

2) άμα πάρεις ss θες κ ένα παπί για κάθε μέρα, εκτός κι αν είσαι βιτσιόζικο αγόρι.

3) άμα θες όπως λες να ασχοληθείας σοβαρά με το θέμα πίστα/trackdays καλύτερα
σε πρώτη βάση να δώσεις χρήματα για εκπαίδευση (california superbike school)

devil's animal
04/11/2015, 18:07
Ρε συ devil's, εισαι ο μονος που με ξερει προσωπικα και πώς το καταφερες να εισαι και ο μονος που παρεξηγησε αυτο που ειπα/ρωτησα. :lol:

Το οτι δεν εχω τελειωσει το gsr δε θελει μυαλο να το καταλαβεις. Αλλωστε εχω πει αναλυτικα την περιπτωση μου (1μιση χρονο διπλωμα, 5-6 φορες Ρυσιο). Ουτε ο Rossi στα νιατα του δε θα το τελειωνε τοσο γρηγορα. Αλλα με αυτη τη λογικη στους ελληνικους δρομους θα επρεπε να κυκλοφορουν καμια πενηνταρια 1000αρια ss ολα κι ολα γιατι ολοι οι αλλοι καλυπτονται και με το παραπανω και με τα 600. Εσυ δλδ απο το 636 πηγες στο 1000 γιατι το τελειωσες;

Ας πουμε οτι εχω ξεκινησει το μπασκετ και βλεπω οτι μου αρεσει πολυ. Σιγα σιγα περναω ολο και πιο πολυ χρονο στο γηπεδο. Μεχρι τωρα επαιζα φορωντας σταρακια, μιας και τη δουλεα μου εκανα αλλα και το βραδυ τα εβαζα και στο μπαρακι που πηγαινα. Αλλα τωρα εχω κοψει τα πολλα βραδινα και σκεφτομαι μηπως να παρω κανα Air Jordan με τα ιδια λεφτα να γουσταρω. Και ρωταω λοιπον, να τα παρω ή δε θα μπορω ουτε να περπατησω απο το σπιτι στο γηπεδο; Σε καμια περιπτωση δεν ειπα πως ειμαι ο Jordan και πως που δε βαζω ουτε ενα τριποντο στα δεκα μου φταινε τα σταρακια. ;)


ενα ενα και με την σειρα...
δεν παρεξηγησα καθολου αυτα που εγραψες...
απλα σου ειπα τι να περιμενεις απο ενα ss και που θα βρισκεσαι (περιπου) σε επιπεδο αν το κανεις...

επισης μην συγκρινεις ανομοια πραγματα...
δεν μπορεις να συγκρινεις το μπασκετ με τα μηχανακια...με το ενα μπορεις να σκοτωθεις, με το αλλο το πολυ να στραμπουληξεις κανενα ποδι...
και περα απο το θεμα της ασφαλειας, αλλιως ειναι να φας 5 σαβουρες με το gsr και αλλιως με ενα ss...στην μια περιπτωση θα πληρωσεις 5 δραχμες και στην αλλη 45...



εγω δεν πηγα απο το 636 στο 1000..πηγα απο το 400 στο 1000...ή καλυτερα πηγα απο το 0 στο 636 μετα στο 400 και μετα στο 1000..και ολα αυτα στα τετρακυλινδρα...γιατι με τα μονοκυλινδρα ηταν αλλιως...
εντελως ανορθοδοξος τροπος...
και δεν σημαινει φυσικα οτι ηταν σωστος ή οτι τα ειχα τελειωσει (ενταξει το cb1 μπορει)...
οπως επισης δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν πολλοι σαν και μενα που πανε απο το 0% των δυνατοτητων τους (για να επανελθω στο παραδειγμα που σου εγραψα πριν με τα ποσοστα) σε ss..εννοωντας απο παπακι/βεσπα σε ss 600 ή και 1000...
και πολλοι απ'αυτους ειναι μια χαρα και ζουνε ακομα..:lol:


καποιοι κανουν λαθος επιλογες και παιρνουν τον σωστο δρομο αργοτερα...
συνηθως ομως τα σκαλοπατια πρεπει να τα ανεβαινεις ενα ενα και οχι 2-2, 3-3 κλπ...


δεν ειναι μεγαλη αλλαγη απο το gsr σε ενα 600ss...αν το θες το κανεις και τελειωνει η υποθεση...
η γνωμη μου ομως ειναι οτι θα ηταν καλυτερα να μπεις και 4-5 φορες Σερρες με αυτο, να δεις λιγο το "παιχνιδι" στα πολλα χλμ, γιατι το Ρυσιο δεν στο προσφερει αυτο, να κανουμε και 2-3 βολτες σε στριφτερες διαδρομουλες (ταξιαρχη, πετροκερασα κλπ) και μετα κανεις την κινηση σου...

:beer::beer::beer:

ptc
04/11/2015, 18:13
Αν καταλαβα καλα δηλαδη, τωρα να ψαχνω για CB400. Ειδες που τα πιανω αμεσως; :lol:

:beer:

devil's animal
04/11/2015, 18:33
Αν καταλαβα καλα δηλαδη, τωρα να ψαχνω για CB400. Ειδες που τα πιανω αμεσως; :lol:

:beer:

γατα με πεταλα εισαι μωρ'αδερφακι μου....:bawl:

pektis
04/11/2015, 21:52
Οπως ειπαν και σε περασμενο ποστ, αν το εχεις βαλει στο μυαλο σου, ειναι καθαρα θεμα χρονου η αλλαγη απο το gsr σε ss...Τσεκαρε και το vfr ή το cbr 600f απο θεμα ανεσης...
Αντε με γεια σου!:beer:

7Tolis
04/11/2015, 22:03
Φίλε R6 πάρε. Τα άλλα είναι οδοντόκρεμες. Ούτε παπί θα χρειαστείς ούτε τπτ.

Nostradamus
04/11/2015, 22:16
μεινε με αυτο μεχρι να το μαθεις και να βελτιωθεις...

sniper
04/11/2015, 22:37
... Εσυ δλδ απο το 636 πηγες στο 1000 γιατι το τελειωσες;
...

Ναι, δεν έμεινε τίποτα όμως... ό,τι βρέθηκε του δώθηκε σε νάυλον σακούλα... Από τότε και μέχρι σήμερα, οι Μεγαραίοι αγρότες ενίοτε βρίσκουν και κάτι οργώνοντας τα χωράφια τους... :lol:

ptc
04/11/2015, 22:41
Ναι, δεν έμεινε τίποτα όμως... ότι βρέθηκε του δώθηκε σε νάυλον σακούλα... Από τότε και μέχρι σήμερα, οι Μεγαραίοι αγρότες ενίοτε βρίσκουν και κάτι οργώνοντας τα χωράφια τους... :lol:

Αν μιλουσαμε για τετοιου ειδους "τελειωμα" πιστευω πως το'χω χαλαρα! Παμε για R1... :lol:

sniper
04/11/2015, 22:44
Αν μιλουσαμε για τετοιου ειδους "τελειωμα" πιστευω πως το'χω χαλαρα! Παμε για R1... :lol:

Πωλείται cbr σε άριστη κατάσταση.

devil's animal
04/11/2015, 22:45
Ναι, δεν έμεινε τίποτα όμως... ότι βρέθηκε του δώθηκε σε νάυλον σακούλα... Από τότε και μέχρι σήμερα, οι Μεγαραίοι αγρότες ενίοτε βρίσκουν και κάτι οργώνοντας τα χωράφια τους... :lol:



ναι, ειπε ο βροντακας τον πετεινο κεφαλα...:a029:

για την ιστορια, μετα την τουμπα απο τα Μεγαρα ειχα ερθει Αθηνα κανονικα οδηγωντας το μηχανακι...

επισης πουληθηκε in one piece σε αρκετα καλη τιμη...
:wave2:

devil's animal
04/11/2015, 22:47
Πωλείται cbr σε άριστη κατάσταση.


το "κρακ" στο σκελετο το καλυψες με κολλα δυο συστατικων, γυαλοχαρτακι και τοπικο βαψιμο ή εγινε πιο σοβαρη δουλεια?:a13:

sniper
04/11/2015, 22:50
το "κρακ" στο σκελετο το καλυψες με κολλα δυο συστατικων, γυαλοχαρτακι και τοπικο βαψιμο ή εγινε πιο σοβαρη δουλεια?:a13:

Πίνεις ή κληρονομικό χάρισμα; :confused:

devil's animal
04/11/2015, 22:51
Πίνεις ή κληρονομικό χάρισμα; :confused:

συνδυασμος...

sniper
04/11/2015, 22:53
συνδυασμος...


Δεν δουλεύει.

devil's animal
04/11/2015, 22:57
Δεν δουλεύει.


καλα θα ξαναπροσπαθησω...

Πετρο παρ'το ρε του sniper, ουτως ή αλλιως σαν 600 παει...δεν θα σε τρομαξει...

ptc
04/11/2015, 23:03
Σαν καινουριο, σε κατασταση βιτρινας και δεν εχει μπει ποτε πιστα να φανταστω ετσι; Βαλτε δυο...

sniper
04/11/2015, 23:04
Σαν καινουριο, σε κατασταση βιτρινας και δεν εχει μπει ποτε πιστα να φανταστω ετσι; Βαλτε δυο...


Καμία σχέση, έμπαινε πίστα νον στοπ. Τα σε κατασταση βιτρίνας μηχανάκια τα φοβόμαστε.
(δεν πωλείται έτσι κι αλλιως :lol:)

devil's animal
04/11/2015, 23:16
Σαν καινουριο, σε κατασταση βιτρινας και δεν εχει μπει ποτε πιστα να φανταστω ετσι; Βαλτε δυο...


προτιμας να εχει μπει πιστα και να ειναι απο γνωστη κατοχο, τον οποιο κοβεις με την κουβεντα, παρα να το ειχε καφετερια-σπιτι, σπιτι-συνταγμα, συνταγμα-μοναστηρακι (απο μητροπολεως σε ωρα αιχμης)...

τα μηχανακια αυτα θελουν ανοιχτο δρομο και γκαζια...οχι κινηση, υψηλες θερμοκρασιες νερου-λαδιου και φουλ βεντιλατερ...
:wave2:

spyrakos35
05/11/2015, 06:31
..... να κανουμε και 2-3 βολτες σε στριφτερες διαδρομουλες (ταξιαρχη, πετροκερασα κλπ) ....

αυτό κανε οτι ΔΕΝ το είδες

:lol:

chillipf
05/11/2015, 07:53
εγώ πάντως αν έμενα βόρεια και είχα κοντά τας Σέρρας,

ΜΟΝΟ ss μηχανάκι θα έπαιρνα.

(όπως νομίζω ότι θα κάνει τελικά ο φίλος πι τι σι) :cool: :a014:

notakos600
05/11/2015, 11:06
Είχα ΧΤ600....πριν δυο χρόνια αγόρασα καινούριο το xj6 γυμνό για να τα κάνω όλα.....τελικά κάνει κάποια πράγματα μέτρια....μέχρι που πριν δυο μήνες αγόρασα το CBR1000RR του 2015.
Κουραστικό στις χαμηλές ταχύτητες...ας πούμε...τρόπο θέλει όχι κόπο. Όταν ανέβουν τα χιλιόμετρα....μαχητικό αεροσκάφος απλά. Λόγω χρόνου ακόμη το στρώνω αλλά οκ, κάποτε θα το στρώσω που θα μου πάει.
Συμπέρασμα....τα all around μηχανάκια είναι απλά all around σε όλα τους....όταν θελήσεις το πιο εξειδικευμένο..ε τότε απλά αγόρασέ το γιατί σημαίνει πως το έχεις ανάγκη.
Α... και κάτι άλλο...όσα φράγκα και να ρίξεις στο all around για να το κάνεις σπορ....πεταμένα λεφτά...απλά μετά θα έχεις ένα all around που θα του έχεις ρίξει μια περιουσία και πάλι σπορ δεν θα γίνει ποτέ.
Καλή αγορά ότι κι αν διαλέξεις!

ptc
05/11/2015, 11:20
Είχα ΧΤ600....πριν δυο χρόνια αγόρασα καινούριο το xj6 γυμνό για να τα κάνω όλα.....τελικά κάνει κάποια πράγματα μέτρια....μέχρι που πριν δυο μήνες αγόρασα το CBR1000RR του 2015.
Κουραστικό στις χαμηλές ταχύτητες...ας πούμε...τρόπο θέλει όχι κόπο. Όταν ανέβουν τα χιλιόμετρα....μαχητικό αεροσκάφος απλά. Λόγω χρόνου ακόμη το στρώνω αλλά οκ, κάποτε θα το στρώσω που θα μου πάει.
Συμπέρασμα....τα all around μηχανάκια είναι απλά all around σε όλα τους....όταν θελήσεις το πιο εξειδικευμένο..ε τότε απλά αγόρασέ το γιατί σημαίνει πως το έχεις ανάγκη.
Α... και κάτι άλλο...όσα φράγκα και να ρίξεις στο all around για να το κάνεις σπορ....πεταμένα λεφτά...απλά μετά θα έχεις ένα all around που θα του έχεις ρίξει μια περιουσία και πάλι σπορ δεν θα γίνει ποτέ.
Καλή αγορά ότι κι αν διαλέξεις!

Κι εμενα η πρωτη μου μηχανη ηταν ενα Honda Dominator, οποτε κοινη πορεια μεχρι εδω. :beer:
Ειχα φοβηθει να παω κατευθειαν σε τετρακυλινδρο γιατι ολοι λεγανε πως ειναι σκοτωστρες, κτλ. Αλλα τελικα το μετανιωσα που δεν πηρα με τη μια το GSR. Αν δεν πλησιαζεις τις πενταψηφιες στροφες μια χαρα ηρεμο μηχανακι ειναι κι αυτο. Βεβαια στα 1000 φανταζομαι θα ειναι αλλιως τα πραγματα.

Καλοταξιδο το εργαλειο φιλε κι ευχαριστω.

sniper
05/11/2015, 11:21
Κι εμενα η πρωτη μου μηχανη ηταν ενα Honda Dominator, οποτε κοινη πορεια μεχρι εδω. :beer:
Ειχα φοβηθει να παω κατευθειαν σε τετρακιλυνδρο γιατι ολοι λεγανε πως ειναι σκοτωστρες, κτλ. Αλλα τελικα το μετανιωσα που δεν πηρα με τη μια το GSR. Αν δεν πλησιαζεις τις πενταψηφιες στροφες μια χαρα ηρεμο μηχανακι ειναι κι αυτο. Βεβαια στα 1000 φανταζομαι θα ειναι αλλιως τα πραγματα.

Καλοταξιδο το εργαλειο φιλε κι ευχαριστω.

Ναι, τα 600 με τα 1000 λειτουργούν αρκετά διαφορετικά, μη σου πω ότι είναι και πιο ευκολοδήγητα απο τα 600 μέχρι ενός βαθμού.

ptc
05/11/2015, 11:23
Ναι, τα 600 με τα 1000 λειτουργούν αρκετά διαφορετικά, μη σου πω ότι είναι και πιο ευκολοδήγητα απο τα 600 μέχρι ενός βαθμού.

Φανταζομαι αναφερεσαι στη γραμμικοτητα ε; Οτι δεν εχει αυτο το αποτομο ξεσπασμα που εχει το 600 μετα τις 8-9k;

BLiTzER
05/11/2015, 11:28
Κυρίως, μάλλον, το ότι έχουν ροπή παντού.

notakos600
05/11/2015, 11:28
Κι εμενα η πρωτη μου μηχανη ηταν ενα Honda Dominator, οποτε κοινη πορεια μεχρι εδω. :beer:
Ειχα φοβηθει να παω κατευθειαν σε τετρακυλινδρο γιατι ολοι λεγανε πως ειναι σκοτωστρες, κτλ. Αλλα τελικα το μετανιωσα που δεν πηρα με τη μια το GSR. Αν δεν πλησιαζεις τις πενταψηφιες στροφες μια χαρα ηρεμο μηχανακι ειναι κι αυτο. Βεβαια στα 1000 φανταζομαι θα ειναι αλλιως τα πραγματα.

Καλοταξιδο το εργαλειο φιλε κι ευχαριστω.


Να είσαι καλά και εσύ να χαίρεσαι ότι καβαλάς ή θα καβαλήσεις.
Σεβασμός στο γκάζι είναι το κλειδί για όλα....έπρεπε να είχα πάρει 1000 πριν δύο χρόνια γιατί απλά το xj6 δεν μου έμαθε τίποτε περισσότερο από όσα ήδη γνώριζα, μπορεί να ακούγομαι κάπως αλλά αυτό βίωσα εγώ τουλάχιστον....
Σημασία έχει τι ψάχνεις σε ένα μηχανάκι, τι σε φτιάχνει και φυσικά να έχεις κανένα παπάκι για να μετακινείσαι....:beer:

Βέβαια, προτιμότερη είναι η γραμμικότητα ενός 1000 από την υστερία ενός 600.

buckley
05/11/2015, 12:00
Να είσαι καλά και εσύ να χαίρεσαι ότι καβαλάς ή θα καβαλήσεις.
Σεβασμός στο γκάζι είναι το κλειδί για όλα....έπρεπε να είχα πάρει 1000 πριν δύο χρόνια γιατί απλά το xj6 δεν μου έμαθε τίποτε περισσότερο από όσα ήδη γνώριζα, μπορεί να ακούγομαι κάπως αλλά αυτό βίωσα εγώ τουλάχιστον....
Σημασία έχει τι ψάχνεις σε ένα μηχανάκι, τι σε φτιάχνει και φυσικά να έχεις κανένα παπάκι για να μετακινείσαι....:beer:

Βέβαια, προτιμότερη είναι η γραμμικότητα ενός 1000 από την υστερία ενός 600.

Κάτσε και σκέψου την απόσταση (ακόμα και αριθμητικά είναι χαώδης) του 600 από το 1000 και πάρε γραμμή ότι το μάρκετινγκ κάνει ότι θέλει.
Που πήγαν ρε άχρηστοι τα 750 (ιστορικά αγαπημένος μου κυβισμός) και μη μου πείτε για αγώνες και τις κατευθυντήριες γραμμές τους.

chillipf
05/11/2015, 12:04
Και γώ είχα το SRAD 750, και ξενέρωσα που κόπηκε η κατηγορία.

ήταν και σχετικά εύκολο στην πίστα (σε σχέση με τα 1000).

πολύ αγαπημένο μηχανάκι :smokin:

sniper
05/11/2015, 12:06
Κάτσε και σκέψου την απόσταση (ακόμα και αριθμητικά είναι χαώδης) του 600 από το 1000 και πάρε γραμμή ότι το μάρκετινγκ κάνει ότι θέλει.
Που πήγαν ρε άχρηστοι τα 750 (ιστορικά αγαπημένος μου κυβισμός) και μη μου πείτε για αγώνες και τις κατευθυντήριες γραμμές τους.

Δεν ξέρω αλλά όσοι μείναμε στα 900 είμαστε υπερευτυχισμένοι ;)

DoctoR_k6
05/11/2015, 13:53
Αν εχεις μυαλο το 1000 τα κανει ολα πολυ καλα κ πιο ευκολα σε σχεση με το 600...αλλα ξαναλεμε μυαλο γιατι δεν συγχωρει!!
Τα 750 οντως (για Ελλαδα ειδικα) ειναι ακομα καλυτερα.
GSXR 750 ...γκαζι παραπλησιο του 1000(Οχι τοσο αρκουδογκαζο) αλλα ματζοβολο σαν 600.
Μαλλον η καλυτερη επιλογη πιστευω για SS.

Bladerunner
05/11/2015, 13:59
Αν το ερώτημα είναι 600 ή 1000 για χρήση πίστας, η απάντηση εξαρτάται από τον σκοπό μας. Θέλουμε να εξελιχτούμε στο μέγιστο δυνατό ή να κάνουμε (αξιοπρεπώς) την πλάκα μας;

Όπως είπε κι ένας φίλος, "όποιος σου πει ότι γύρισε 26-27 στις Σέρρες, ρώτησέ τον με τι μηχανάκι. Το 1000άρι τον κάνει μόνο του αυτό τον χρόνο!"

sniper
05/11/2015, 14:00
Αν το ερώτημα είναι 600 ή 1000 για χρήση πίστας, η απάντηση εξαρτάται από τον σκοπό μας. Θέλουμε να εξελιχτούμε στο μέγιστο δυνατό ή να κάνουμε (αξιοπρεπώς) την πλάκα μας;

Όπως είπε κι ένας φίλος, "όποιος σου πει ότι γύρισε 26-27 στις Σέρρες, ρώτησέ τον με τι μηχανάκι. Το 1000άρι τον κάνει μόνο του αυτό τον χρόνο!"


Μα λέω κι εγω γιατί δεν κατέβαινα το 30... ΟΚ :rolleyes:

Sapadak
05/11/2015, 14:09
Αν το ερώτημα είναι 600 ή 1000 για χρήση πίστας, Όπως είπε κι ένας φίλος, "όποιος σου πει ότι γύρισε 26-27 στις Σέρρες, ρώτησέ τον με τι μηχανάκι. Το 1000άρι τον κάνει μόνο του αυτό τον χρόνο!"

Νταξ, όλα τώρα εξηγούνται :lol:

Δεν είμαι κουλός, υποκυβισμένος είμαι.

dimmie_72
05/11/2015, 15:52
Που πήγαν ρε άχρηστοι τα 750 (ιστορικά αγαπημένος μου κυβισμός) και μη μου πείτε για αγώνες και τις κατευθυντήριες γραμμές τους.

ρε πάλιουρες στην εποχή σας δεν ήταν που πρωτοεμφανίστηκαν τα 600 και όλοι οι δημοσιογράφοι τα εκθείαζαν λέγοντας τι καλά και τι καλά τα κάνουν όλα με την ίδια δύναμη με 750 και ελαφρύτερα από αυτά; :D

ptc
05/11/2015, 15:58
Εχω την αμυδρη εντυπωση οτι η συζητηση εχει παρεκτραπει λιγο, αλλα μπορει να κανω και λαθος... :rolleyes:

dimmie_72
05/11/2015, 16:03
Εχω την αμυδρη εντυπωση οτι η συζητηση εχει παρεκτραπει λιγο, αλλα μπορει να κανω και λαθος... :rolleyes:

wellcome :beer:

ptc
05/11/2015, 16:09
wellcome :beer:

Καπως ετσι (http://i.imgur.com/GfJNU68.gif) σε φανταστηκα. :lol:

:beer:

buckley
05/11/2015, 16:23
Εχω την αμυδρη εντυπωση οτι η συζητηση εχει παρεκτραπει λιγο, αλλα μπορει να κανω και λαθος... :rolleyes:

Τα λάθη είναι ανθρώπινα...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6811086/

ptc
05/11/2015, 16:35
Τα λάθη είναι ανθρώπινα...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6811086/

:eek: :eyepop: :a32:

https://www.youtube.com/watch?v=WYeQgLYUw4A

Εχει παντως και εξτρα ενεργητικη ασφαλεια. Στην τελευταια φωτογραφια, διπλα στο power commander. :lol:
Tι να σου κανει κι ο αγιος αμα ανοιξει το βρωμογκαζο;

notakos600
05/11/2015, 16:40
Τα λάθη είναι ανθρώπινα...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6811086/

:a32:

pektis
05/11/2015, 16:47
Τα λάθη είναι ανθρώπινα...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6811086/

Απλα, πανεμορφο...:look:

MG-KTiNoS
05/11/2015, 18:05
:lol: Όχι μωρέ. Ειλικρινά, θέλω να ακούσω τη γνώμη σας και στα


Είχα πάντα την άποψη ότι ΟΛΟΙ ξέρουν από την αρχή τι θέλουν και απλά ψάχνουν συμπαράσταση.
Το μηχανάκι φίλε το έχεις πουλήσει στο μυαλό σου και τώρα ψάχνεις ένα άλλο πιο ςς
καλόσκιστο λοιπον και άκου το σαπίλα.
:)

ptc
05/11/2015, 18:21
Είχα πάντα την άποψη ότι ΟΛΟΙ ξέρουν από την αρχή τι θέλουν και απλά ψάχνουν συμπαράσταση.
Το μηχανάκι φίλε το έχεις πουλήσει στο μυαλό σου και τώρα ψάχνεις ένα άλλο πιο ςς
καλόσκιστο λοιπον και άκου το σαπίλα.
:)

Η αληθεια ειναι πως μου τριβιλιζει πολυ το μυαλο. Αλλα ειμαι ανθρωπος με αυτοσυγκρατηση πιστευω.

Στο θεμα που εθιξε ο sapilas racing με τις μηχανες με αλλαγμενα φαιρνγκ εχω μια απορια. Σιγουρα ενα μηχανακι που δεν ειναι μαμα χανει σε αξια, αλλα ειναι οπωσδηποτε περιπτωση καμμενο χαρτι; Εγω ας πουμε πριν κανα διμηνο ειχα μια αστεια πτωση με 15-20χλμ με το GSR. Κυριολεκτικα σηκωθηκα και ουτε να τιναξω τα ρουχα μου δε χρειαζοταν. Στη μηχανη στραβωσε λιγο ο λεβιες του συμπλεκτη και φαγωθηκε ελαχιστα και το ενα μανιταρι, κοινως δεν εγινε τπτ. Και ρωτω εγω τωρα: αν ειχα ενα ss και ετρωγα μια τετοια αστεια σουπα πιθανοτατα δε θα χρειαζοταν να αλλαξω φαιρινγκ; Εννοω, δεν μπορει να μην εχει τπτ εκτος απο εξωτερικη ζημια η μηχανη απο μια αστεια πτωση; Ή το αποκλειουμε γιατι ισως να υπαρχει ζημια που δεν μπορει να εντοπιστει;

Bob_o_mastoras
05/11/2015, 18:22
Είχα πάντα την άποψη ότι ΟΛΟΙ ξέρουν από την αρχή τι θέλουν και απλά ψάχνουν συμπαράσταση.
Το μηχανάκι φίλε το έχεις πουλήσει στο μυαλό σου και τώρα ψάχνεις ένα άλλο πιο ςς
καλόσκιστο λοιπον και άκου το σαπίλα.
:)

To αυτο που λεει ο σοφος γερων Κτηνος.. :a024:

Μαλλον πρεπει να ρωτησεις ΤΙ supersport κοντα στα 3000 πρεπει να παρεις... :D

ptc
05/11/2015, 18:24
To αυτο που λεει ο σοφος γερων Κτηνος.. :a024:

Μαλλον πρεπει να ρωτησεις ΤΙ supersport κοντα στα 3000 πρεπει να παρεις... :D

Ειναι κι αυτο μεσα στην αρχικη ερωτηση αν δεις... ;)

Bob_o_mastoras
05/11/2015, 18:25
Η αληθεια ειναι πως μου τριβιλιζει πολυ το μυαλο. Αλλα ειμαι ανθρωπος με αυτοσυγκρατηση πιστευω.

Στο θεμα που εθιξε ο sapilas racing με τις μηχανες με αλλαγμενα φαιρνγκ εχω μια απορια. Σιγουρα ενα μηχανακι που δεν ειναι μαμα χανει σε αξια, αλλα ειναι οπωσδηποτε περιπτωση καμμενο χαρτι; Εγω ας πουμε πριν κανα διμηνο ειχα μια αστεια πτωση με 15-20χλμ με το GSR. Κυριολεκτικα σηκωθηκα και ουτε να τιναξω τα ρουχα μου δε χρειαζοταν. Στη μηχανη στραβωσε λιγο ο λεβιες του συμπλεκτη και φαγωθηκε ελαχιστα και το ενα μανιταρι, κοινως δεν εγινε τπτ. Και ρωτω εγω τωρα: αν ειχα ενα ss και ετρωγα μια τετοια αστεια σουπα πιθανοτατα δε θα χρειαζοταν να αλλαξω φαιρινγκ; Εννοω, δεν μπορει να μην εχει τπτ εκτος απο εξωτερικη ζημια η μηχανη απο μια αστεια πτωση; Ή το αποκλειουμε γιατι ισως να υπαρχει ζημια που δεν μπορει να εντοπιστει;

Δεν ειναι μονο η περιπτωση πτωσης κατα τη γνωμη μου..
Το να ειναι κατι μαμα (αντε με καμια εξατμιση και λοιπα καλουδια) υποδηλωνει και αλλα πραγματα για τον ιδιοκτητη και το οχημα.

HelenKoR
05/11/2015, 18:27
Δεν ειναι μονο η περιπτωση πτωσης κατα τη γνωμη μου..
Το να ειναι κατι μαμα (αντε με καμια εξατμιση και λοιπα καλουδια) υποδηλωνει και αλλα πραγματα για τον ιδιοκτητη και το οχημα.

Τι δηλώνει για σένα ένα μαμά ss προς πώληση;

SHOOTER045
05/11/2015, 18:44
Τα λάθη είναι ανθρώπινα...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6811086/

Η χρυσή τομή
Μαζί με τα triumph 675
Αλλά σαν SUZUKI έχει κάποια +παραπάνω

sniper
05/11/2015, 18:52
Τι δηλώνει για σένα ένα μαμά ss προς πώληση;

Έλα ντε...

Και τι δηλώνει ένα SS που δεν είναι μαμά αλλά έχει 3-4.000€ σε καλούδια; :confused:

sniper
05/11/2015, 18:54
Τα λάθη είναι ανθρώπινα...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6811086/


Με μαύρες ζάντες θα ήταν καλύτερο αλλά είναι κούκλα...

dimmie_72
05/11/2015, 19:26
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6811086/

πολύ σπρέυ σιλικόνης νομίζω ότι έχει πέσει, απλώς. για ξαναδές το στις φωτό κάτω απ τη σέλα.
μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.

teogtp
05/11/2015, 19:33
πολύ σπρέυ σιλικόνης νομίζω ότι έχει πέσει, απλώς. για ξαναδές το στις φωτό κάτω απ τη σέλα.
μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.

Για τον Αγιο Κομαδερο τον βενζινουχο λες;
Μεγαλη η δυναμη του....

sapila racing
05/11/2015, 19:36
Η αληθεια ειναι πως μου τριβιλιζει πολυ το μυαλο. Αλλα ειμαι ανθρωπος με αυτοσυγκρατηση πιστευω.

Στο θεμα που εθιξε ο sapilas racing με τις μηχανες με αλλαγμενα φαιρνγκ εχω μια απορια. Σιγουρα ενα μηχανακι που δεν ειναι μαμα χανει σε αξια, αλλα ειναι οπωσδηποτε περιπτωση καμμενο χαρτι; Εγω ας πουμε πριν κανα διμηνο ειχα μια αστεια πτωση με 15-20χλμ με το GSR. Κυριολεκτικα σηκωθηκα και ουτε να τιναξω τα ρουχα μου δε χρειαζοταν. Στη μηχανη στραβωσε λιγο ο λεβιες του συμπλεκτη και φαγωθηκε ελαχιστα και το ενα μανιταρι, κοινως δεν εγινε τπτ. Και ρωτω εγω τωρα: αν ειχα ενα ss και ετρωγα μια τετοια αστεια σουπα πιθανοτατα δε θα χρειαζοταν να αλλαξω φαιρινγκ; Εννοω, δεν μπορει να μην εχει τπτ εκτος απο εξωτερικη ζημια η μηχανη απο μια αστεια πτωση; Ή το αποκλειουμε γιατι ισως να υπαρχει ζημια που δεν μπορει να εντοπιστει;

Σου εδωσα για παράδειγμα το άσπρο R6 που είχες ποστάρει και πωλείται λέει 3000.
Είναι πανάκριβο σε αυτα τα χρήματα.
Αν έχεις τρόπο να το ψάξεις εξονυχιστικά και δεν σε πειράζει να μην ειναι μαμα τα φαίρινγκ πχ, τότε κατεβαζεις την τιμή και αν το παρεις το πήρες, απλα θα ξέρεις οτι δύσκολα θα το πουλήσεις.
Εγω αγόρασα το 12 ενα τετοιο R6 που είχε το μαμα κουστούμι χωρίς γρατζουνιές φτηνότερα απο 3000. Και είχε και ακριβές αναρτήσεις εμπρός πίσω και ολόσωμη εξατμιση.
Είχε κι αλλο κουστούμι στην προηγούμενη ζωή του και είχε τρέξει και αγώνες αλλά αυτό το ήξερα.
Το οτι εχει φαίρινγκ λοιπόν μπορεί να μην σημαίνει τίποτα, μπορεί να σημαίνει και πολλά.
Το να μην έχει όμως και να ειναι ολόκληρο ξαναβαμμένο συνήθως σημαίνει οτι έπεσε και μαλιστα αρκετα άσχημα.
Τα original κουστούμια είναι πανάκριβα, για την πίστα συνιστάται πολυεστερικό κουστούμι.

dimmie_72
05/11/2015, 19:38
Για τον Αγιο Κομαδερο τον βενζινουχο λες;
Μεγαλη η δυναμη του....

βρε δεν εννοώ για την εικόνα.
(προς στιγμή νόμισα ότι το μηχανάκι είναι του μπίλλυ). :bawl:

buckley
05/11/2015, 19:38
ρε πάλιουρες στην εποχή σας δεν ήταν που πρωτοεμφανίστηκαν τα 600 και όλοι οι δημοσιογράφοι τα εκθείαζαν λέγοντας τι καλά και τι καλά τα κάνουν όλα με την ίδια δύναμη με 750 και ελαφρύτερα από αυτά; :D

Τότε ρε απλώς συνέκριναν τα πρώτα υδρόψυκτα 600 (πχ gpz600r) με κάποιο αερόψυκτο 750 (πχ καρχαρία) που απλά μέχρι τότε αυτό (το αερόψυκτο) είχε θέσει τα στάνταρ στην κατηγορία.
Αντιλαμβάνεσαι τότε τι αλλαγή επήλθε συνολικά...
Αναφορικά τώρα με το gsxr της αγγελίας που τυχαία έβαλα εννοείται ότι θα προηγείτο εξονυχιστικός έλεγχος από το φίλο μας.
Εμένα πιο πολύ με χαλάει σ' αυτό η φτιαχτή πινακίδα.

Bob_o_mastoras
05/11/2015, 19:40
Τι δηλώνει για σένα ένα μαμά ss προς πώληση;

Δεν μιλαω μονο για ss..

Ενα μαμα μηχανακι δηλωνει (για εμενα και οχι παντα προφανως) οτι ειναι προσεγμενο και ξεκουραστο και δεν εχουν επεμβει "μαστορια" επανω του με αμφιβολα αποτελεσματα..
Επισης οτι ο ιδοκτητης δεν ηταν καγκουρας γκαζοφονιας (οχι με την κακη εννοια απαραιτητα) και δεν ψαχνοταν με μοντες κλπ..

Τις μονες μετατροπες-αναβαθμισεις που εκτιμω ειναι των αναρτησεων.