PDA

View Full Version : Αρχάριος-Επιλογή μηχανής



Σελίδες : [1] 2

newhere
06/11/2015, 09:40
Καλημέρα!Είμαι καινούργια οδηγός (ούτε καν οδηγός ακόμα δηλαδη γιατι ακομα ειμαι στα μαθήματα) κ θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας για το ποιά μηχανή θα ήταν κατάλληλη για μένα. Να πώ για αρχή οτι έχω τρέλα για την Fazer 600 κ αν δεν διάβαζα προηγούμενα θέματα εδώ στο forum θα κατέληγα σε αυτή χωρίς συζήτηση. Σαν αρχάρια όμως απ'οτι διαβάζω είναι δύσκολο. Βέβαια έχω σκεφτεί αρκετές δικαιολογίες στο μυαλό μου οπως "πάρτη κ δεν θα κάνεις @κιες, είσαι αρκετα μεγάλη (32, όχι δεν είναι νούμερο παπουτσιού) κ έχεις τα μυαλά πάνω στο κεφάλι σου, θα προσεχεις κλπ" αλλά θέλω την άποψη σας. Είμαι αρκετά κοντή 1,65 οπότε δεν νομίζω οτι έχω μεγάλο εύρος επιλογών. Θέλω κατι για την πόλη αλλά και να μπορεί να με πάει ταξίδια που κάνω συχνά μέχρι 200 χιλ απόσταση.Αυτά!

ptc
06/11/2015, 10:11
Καλως μας βρηκες λοιπον και με το καλο το διπλωμα. :wave2:

Θα μιλησω για την προσωπικη μου εμπειρια, που τυχαινει τα ταιριαζει και με τη δικη σου. Πηρα το διπλωμα κι εγω μεγαλος (33) και ενω ειχα βαλει στο ματι το GSR600 (το αντιστοιχο γυμνο της suzuki δλδ), αρχικα φοbηθηκα να την παρω σαν πρωτη μηχανη κι εγω λογω των οσων διαβαζα. Τελικα πηρα ενα ασχετο μηχανακι (Honda dominator) που ειναι μονοκυλινδρο με το 1/3 της ιπποδυναμης του gsr το οποιο και πουλησα μετα απο μισο χρονο για να παρω τελικα το gsr που εχω και τωρα. Το συμπερασμα μου ειναι πως δεν επρεπε να ειχα φοβηθει το 4κυλινδρο. Αν δεν ανεβαζεις πολυ τις στροφες ειναι απιτευτα ηρεμο, σχεδον παπακι θα ελεγα. Τα ζορια ξεκινανε μετα τις 6 χιλιαδες στροφες και πανω απο τις 9 ειναι εντελως αλλη υποθεση, πραγματικα γινεται αλλη μηχανη. Το θεμα ειναι παντως πως επειδη εχει 90+ αλογα δε σημαινει πως δεν μπορεις να πηγαινεις σαν κυρια, απλα αλλαζοντας ταχυτητες σε χαμηλοτερες στροφες. Ειδικα για το υψος σου πιστευω πως η κατηγορια ειναι πολυ καλη επιλογη αφου ειναι απο τις πιο χαμηλες μεγαλες μηχανες (ειδικα το GSR σε αυτον τον τομεα ειναι ασυγκριτο, δεν ειναι τυχαιο που το εχουν και σχολες οδηγησης).

Τωρα βεβαια αν οδηγας πολυ στην πολη ισως ο παραγοντας καταναλωση να ειναι κατι που πρεπει να σκεφτεις, καθως οι μηχανες της κατηγοριας ειναι κοντα στα 100 αλογα με ο,τι σημαινει αυτο και για το ποσο συχνα θα επισκεπτεσαι τον βενζινα.

newhere
06/11/2015, 10:23
χμμμ....ναι κ αυτό μου αρέσει κ μόλις τώρα με μπέρδεψες:p Γενικά έχει πέσει πολύ βρίσιμο απο φίλους κ γνωστούς οτι θα πρέπει να ξεκινήσω από πιο χαμηλά κ να ανέβω κλπ. Αυτό με τις στροφές που λες το καταλαβαίνω αλλά αυτό που φοβάμαι περισσοτερο είναι τα κιλά οτι δεν θα μπορώ να τη σηκώσω κ να την κουμαντάρω..δεν ξέρω αν αυτό δείχνει πόσο άσχετη είμαι..επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλα θα είναι το μόνο μέσο μετακίνησης μου καθώς το αμάξι θα το πουλήσω:a09: Όταν λες για την κατανάλωση? Πόσο καίνε δηλαδή?

bulmont
06/11/2015, 10:25
ΥΑΜΑΗΑ ΤW .........


125cc ή 200cc

newhere
06/11/2015, 10:28
Αυτά τα κυβικά bulmont σε βγάζουν για μεγάλες αποστάσεις?

Panos76
06/11/2015, 10:32
Ένα στρητ 250-300αρι δεν θα ήταν καλό για ξεκίνημα;

Καλύπτει πολλά πιστεύω (κατανάλωση, ταξιδάκια, συστολές, κλπ)

ptc
06/11/2015, 10:33
χμμμ....ναι κ αυτό μου αρέσει κ μόλις τώρα με μπέρδεψες:p Γενικά έχει πέσει πολύ βρίσιμο απο φίλους κ γνωστούς οτι θα πρέπει να ξεκινήσω από πιο χαμηλά κ να ανέβω κλπ. Αυτό με τις στροφές που λες το καταλαβαίνω αλλά αυτό που φοβάμαι περισσοτερο είναι τα κιλά οτι δεν θα μπορώ να τη σηκώσω κ να την κουμαντάρω..δεν ξέρω αν αυτό δείχνει πόσο άσχετη είμαι..επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλα θα είναι το μόνο μέσο μετακίνησης μου καθώς το αμάξι θα το πουλήσω:a09: Όταν λες για την κατανάλωση? Πόσο καίνε δηλαδή?

Κοιτα, 600αρι ειναι οποτε θα εισαι κοντα στα 200 κιλα γεματο, αρα ελαφρυ δεν το λες. Αλλα επειδη ειναι τοσο χαμηλο, με χαμηλο κεντρο βαρους δεν ειναι κατι που θα σε δυσκολεψει. Δλδ αν δεν παρεις μεγαλη κλιση (παντα μιλαω για ακινητος) δεν θα το νιωθεις το βαρος. Βεβαια ετσι και ξεχασεις κανα πλαγιοστατη και σου πεσει, δεν το σηκωνεις χωρις βοηθεια με την καμια. Στο θεμα καταναλωση εγω βλεπω γυρω στα 6,5-8λτ στα 100 και το gsr ειναι απο τα πιο λαιμαργα στον τομεα. Δε νομιζω παντως πως 1 λιτρο διαφορα στην καταναλωση ειναι τοσο σημαντικος παραγοντας.

Σιγουρα θα σου προτεινουν και αλλα μηχανακια (πολυ μικροτερα) και πιθανοτατα οντως να σου ταιριαζουν πιο πολυ. Εγω αυτο που λεω ειναι πως αν γουσταρεις πραγματικα ενα 600αρι και το ονειρευεσαι, απλα μην το φοβηθεις, δε δαγκαει! ;)

BLiTzER
06/11/2015, 10:35
Πηρα το διπλωμα κι εγω μεγαλος (33) και ενω ειχα βαλει στο ματι το GSR600 (το αντιστοιχο γυμνο της suzuki δλδ), αρχικα φοbηθηκα να την παρω σαν πρωτη μηχανη κι εγω λογω των οσων διαβαζα. Τελικα πηρα ενα ασχετο μηχανακι (Honda dominator) που ειναι μονοκυλινδρο με το 1/3 της ιπποδυναμης του gsr το οποιο και πουλησα μετα απο μισο χρονο για να παρω τελικα το gsr που εχω και τωρα. Το συμπερασμα μου ειναι πως δεν επρεπε να ειχα φοβηθει το 4κυλινδρο. Αν δεν ανεβαζεις πολυ τις στροφες ειναι απιτευτα ηρεμο, σχεδον παπακι θα ελεγα. Τα ζορια ξεκινανε μετα τις 6 χιλιαδες στροφες και πανω απο τις 9 ειναι εντελως αλλη υποθεση, πραγματικα γινεται αλλη μηχανη.

Νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα 600+ τετρακύλινδρα δεν είναι το γκάζι τους, αλλά το βάρος. Ακόμα κι αν πατάει σταθερά κάτω, μια λάθος κίνηση και θα είναι αδύνατο να μαζέψει 200+ κιλά μια κοπελίτσα.

Συμφωνώ κι εγώ ότι ένα 250-300cc στρητάκι είναι υπεραρκετό για τη χρήση που το θες. Και αργότερα, το ξανασυζητάμε.

newhere
06/11/2015, 10:46
Κοιτα, 600αρι ειναι οποτε θα εισαι κοντα στα 200 κιλα γεματο, αρα ελαφρυ δεν το λες. Αλλα επειδη ειναι τοσο χαμηλο, με χαμηλο κεντρο βαρους δεν ειναι κατι που θα σε δυσκολεψει. Δλδ αν δεν παρεις μεγαλη κλιση (παντα μιλαω για ακινητος) δεν θα το νιωθεις το βαρος. Βεβαια ετσι και ξεχασεις κανα πλαγιοστατη και σου πεσει, δεν το σηκωνεις χωρις βοηθεια με την καμια. Στο θεμα καταναλωση εγω βλεπω γυρω στα 6,5-8λτ στα 100 και το gsr ειναι απο τα πιο λαιμαργα στον τομεα. Δε νομιζω παντως πως 1 λιτρο διαφορα στην καταναλωση ειναι τοσο σημαντικος παραγοντας.

Σιγουρα θα σου προτεινουν και αλλα μηχανακια (πολυ μικροτερα) και πιθανοτατα οντως να σου ταιριαζουν πιο πολυ. Εγω αυτο που λεω ειναι πως αν γουσταρεις πραγματικα ενα 600αρι και το ονειρευεσαι, απλα μην το φοβηθεις, δε δαγκαει! ;)

Εννοείται οτι αυτό είναι που θέλω είτε τώρα είτε αργότερα. Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι κάτι τόσο μεγάλο μήπως θα το φοβάμαι υπερβολικά και δεν ξέρω αν είναι κάλο για αρχάριο να είναι τόσο χεσμένος.

sniper
06/11/2015, 10:48
Πάρε ένα 2κιλυνδρο 600 να τελειώνεις.

ER6, mt06 κλπ

Vice
06/11/2015, 10:50
Ninja 300

ptc
06/11/2015, 10:50
Νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα 600+ τετρακύλινδρα δεν είναι το γκάζι τους, αλλά το βάρος. Ακόμα κι αν πατάει σταθερά κάτω, μια λάθος κίνηση και θα είναι αδύνατο να μαζέψει 200+ κιλά μια κοπελίτσα.

Συμφωνώ κι εγώ ότι ένα 250-300cc στρητάκι είναι υπεραρκετό για τη χρήση που το θες. Και αργότερα, το ξανασυζητάμε.

Λογικα μιλαμε για 20, βαρια 30 κιλα διαφορα (ας πουμε το ninja 300 ειναι 165 στεγνο ενώ το gsr 187). Δεν ξερω κατα ποσο ειναι τοσο μεγαλο θεμα. Βεβαια για μενα το GSR ειναι το πιο ελαφρυ μηχανακι που ειχα... :D


edit: Δε μας εχει πει η φιλη που παιζει στα οικονομικα.

newhere
06/11/2015, 10:50
Ωραία απλά επείδη είμαι άσχετη ποιά η διαφορά με τα 2κιλυνδρα?:p μην βρίζετε

sniper
06/11/2015, 10:51
Λογικα μιλαμε για 20, βαρια 30 κιλα διαφορα (ας πουμε το ninja 300 ειναι 165 στεγνο ενώ το gsr 187). Δεν ξερω κατα ποσο ειναι τοσο μεγαλο θεμα. Βεβαια για μενα το GSR ειναι το πιο ελαφρυ μηχανακι που ειχα... :D


Tα κιλά δεν ειναι στραγάλια. Έχει τεράστια διαφορά ένα μηχανάκι 30 κιλά πιο ελαφρύ.

sniper
06/11/2015, 10:53
Ωραία απλά επείδη είμαι άσχετη ποιά η διαφορά με τα 2κιλυνδρα?:p μην βρίζετε


Λιγότερα κιλά, λιγότερο γκάζι, περισσότερη οικονομία.

VANDA
06/11/2015, 10:53
Tα κιλά δεν ειναι στραγάλια. Έχει τεράστια διαφορά ένα μηχανάκι 30 κιλά πιο ελαφρύ.

Και τα 30 κιλά στραγάλια ψιλοβαριά είναι.

Panos76
06/11/2015, 10:54
Όλα 2 κύλινδρα είναι (ninja κλπ) απλά ελαφρότερα - αναιμικότερα.

BLiTzER
06/11/2015, 10:54
Λογικα μιλαμε για 20, βαρια 30 κιλα διαφορα (ας πουμε το ninja 300 ειναι 165 στεγνο ενώ το gsr 187). Δεν ξερω κατα ποσο ειναι τοσο μεγαλο θεμα. Βεβαια για μενα το GSR ειναι το πιο ελαφρυ μηχανακι που ειχα... :D

30 κιλά είναι πολλά και κάνουν τη διαφορά σε επιτόπιους ελιγμούς. (Το μηχανάκι μου είναι 145 κιλά γεμάτο.)


Ωραία απλά επείδη είμαι άσχετη ποιά η διαφορά με τα 2κιλυνδρα?:p μην βρίζετε

2 κύλινδροι. Γενικά, μικρότερο βάρος, φθηνότερη συντήρηση.

WiSe
06/11/2015, 11:00
Δεν καταλαβαινω γιατι να μην παει σε Fazer 600.... Εχει και βολτισιο ευρος στροφων εως 8000 χωρις ξεσπασματα και ευκολη μηχανη προβλεψιμη ειναι και στη πολη μια χαρα και για ταξιδια βολικη! και μπορει να βρει την S2 του 2007 σε πολυ καλη κατασταση με 3500 μαξ. Συν οτι εχει σκυλι μοτερ δε παθαινει τιποτα.

Οσο για την καταναλωση μεσα στη πολυ θα παιζεις στο 5,0λ/100 με καμια γκαζια που και που. και δατς ολ!

Η αποψη μου ειναι οτι ειναι μια μηχανη που προτεινεται για νεους οδηγους.

BLiTzER
06/11/2015, 11:02
Ας πάρει ό,τι θέλει, φυσικά. Εγώ ξεκίνησα με ένα στρογγυλοφάναρο Hornet 600. Όλα γίνονται, αν υπάρχει θέληση και μυαλό. Εμείς απλά την ενημερώνουμε για τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσει.

Panos76
06/11/2015, 11:04
Όπως προτείνεται συνήθως, μια δοκιμή θα σας πείσει. (για κάθε περίπτωση)

sniper
06/11/2015, 11:05
Δεν καταλαβαινω γιατι να μην παει σε Fazer 600.... Εχει και βολτισιο ευρος στροφων εως 8000 χωρις ξεσπασματα και ευκολη μηχανη προβλεψιμη ειναι και στη πολη μια χαρα και για ταξιδια βολικη! και μπορει να βρει την S2 του 2007 σε πολυ καλη κατασταση με 3500 μαξ. Συν οτι εχει σκυλι μοτερ δε παθαινει τιποτα.

Οσο για την καταναλωση μεσα στη πολυ θα παιζεις στο 5,0λ/100 με καμια γκαζια που και που. και δατς ολ!

Η αποψη μου ειναι οτι ειναι μια μηχανη που προτεινεται για νεους οδηγους.


Eσύ είπαμε είσαι ασφαλιστής ε; :bawl:

Δεν προτείνεται μια 600 4κύλλινδρη μηχανή για μια αρχάρια κοπελίτσα 1.65... (εκτός αν είναι και 85+ κιλά οπότε θα μπορεί και να έχει τη δύναμη να την κουμαντάρει στατικά, κι οι υπόλοιποι εδώ θα σταματήσουν να προτείνουν μηχανές).

Panos76
06/11/2015, 11:06
Ας μας στείλει μια φωτογραφία λοιπόν :lol:

WiSe
06/11/2015, 11:09
Eσύ είπαμε είσαι ασφαλιστής ε; :bawl:

Δεν προτείνεται μια 600 4κύλλινδρη μηχανή για μια αρχάρια κοπελίτσα 1.65... (εκτός αν είναι και 85+ κιλά οπότε θα μπορεί και να έχει τη δύναμη να την κουμαντάρει στατικά, κι οι υπόλοιποι εδώ θα σταματήσουν να προτείνουν μηχανές).

Ειμαι 1,78 90κιλα και με αρκετη δυναμη επειδη η γυμναστικη ηταν παντα μεσα στη ζωη μου. Και μενα ακομα μου εχει πεσει και δεν μπορεσα να την κρατησω απο χαζομαρα. Η στατικοτητα δε θελει δυναμη μυαλο θελει. Και ειναι 32.... μια χαρα μυαλο θα εχει :)


Το ασφαλιστης που κολλαει?

newhere
06/11/2015, 11:13
χαχαχα όχι 85 δεν είμαι αλλά δεν νομίζω οτι αν ήμουν σαν κεφτές θα είχα περισσότερη δύναμη:lol: Τα λεφτά που μπορώ να δώσω ειναι γύρω στα 3.500 χιλ

sniper
06/11/2015, 11:14
...Τα λεφτά που μπορώ να δώσω ειναι γύρω στα 3.500 χιλ

Αν δεν έχεις εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, γαντια, μποτάκια/μποτες τουλάχιστον) αφαίρεσαι από τα 3.500 κανένα 700ρι μινιμουμ.

newhere
06/11/2015, 11:15
Ναι τα έχω αφαιρέσει ήδη αυτά!
Αν δεν έχεις εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν, γαντια, μποτάκια/μποτες τουλάχιστον) αφαίρεσαι από τα 3.500 κανένα 700ρι μινιμουμ.

WiSe
06/11/2015, 11:16
χαχαχα όχι 85 δεν είμαι αλλά δεν νομίζω οτι αν ήμουν σαν κεφτές θα είχα περισσότερη δύναμη:lol: Τα λεφτά που μπορώ να δώσω ειναι γύρω στα 3.500 χιλ

Εμα πεστο ντε....

μια χαρα σου ειναι η φειζερ τσιμπατη... και αν θες βοηθεια για να βρεις μια σωστη σφυρα απο δω να σε κατατοπισω.

VANDA
06/11/2015, 11:16
Το fazer είναι εκείνο που για να κάνεις μια βόλτα μέσα στην πόλη πρέπει να πηγαίνεις με πρώτη στο 95% της διαδρομής;

newhere
06/11/2015, 11:17
Και κάτι άλλο επείδη διαβάζω πολλά. Θα πρέπει να κοιτάξω κατι με ABS οπωσδήποτε?

WiSe
06/11/2015, 11:18
Το fazer είναι εκείνο που για να κάνεις μια βόλτα μέσα στην πόλη πρέπει να πηγαίνεις με πρώτη στο 95% της διαδρομής;

:nono:

WiSe
06/11/2015, 11:19
Και κάτι άλλο επείδη διαβάζω πολλά. Θα πρέπει να κοιτάξω κατι με ABS οπωσδήποτε?

Αποψη μου ειναι οτι το πρωτο που πρεπει να μαθεις ειναι να φρεναρεις.... οποτε θα δεις οτι το abs δε θα σου χρειαστει. Αν παλι νιωθεις ανασφαλεια παρτη με abs.... οι εμπειροτεροι ας με διορθωσουν. :)

BLiTzER
06/11/2015, 11:19
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς βγάζει 5λ/100 εντός πόλης, όταν το 400ρι μονοκύλινδρό μου είναι στα 5.5.

Vice
06/11/2015, 11:21
κοντά στα 7/100 ειναι το fazer εντός πόλης. Εννοείται με ABS θα ψάξεις πρώτα

sniper
06/11/2015, 11:21
Και κάτι άλλο επείδη διαβάζω πολλά. Θα πρέπει να κοιτάξω κατι με ABS οπωσδήποτε?

Ναι.

:nono:

Που ξέρεις ποια διαδρομή εννοεί; Επίσης, ξεπερνάμε το γεγονός ότι έχουμε γεμίσει σκούτερ/παπιά/GS1200 με εποχικούς/άσχετους, σκέψου την με 100 άλογα, με άγχος κι ανάμεσα σε κίνηση. 1η, άντε 2α με πολύ δυσκολία και βεντιλατέρ ακόμα και το καταχείμωνο.

WiSe
06/11/2015, 11:22
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς βγάζει 5λ/100 εντός πόλης, όταν το 400ρι μονοκύλινδρό μου είναι στα 5.5.

Λες να κανω τοσο λαθος? καπου εκει το ειχα υπολογισει αληθεια

sniper
06/11/2015, 11:23
Αποψη μου ειναι οτι το πρωτο που πρεπει να μαθεις ειναι να φρεναρεις.... οποτε θα δεις οτι το abs δε θα σου χρειαστει. Αν παλι νιωθεις ανασφαλεια παρτη με abs.... οι εμπειροτεροι ας με διορθωσουν. :)


Τζηζας κράιστ μαν... Σταμάτα να δίνεις άλλες συμβουλές.

Το ABS ειδικά σε αρχάριους ή ακόμα και νέους οδηγούς έχει σώσει ζωές και κόκκαλα.

newhere
06/11/2015, 11:24
Η αλήθεια είναι πως όταν έρθει η ώρα (δηλαδή σε κανα μήνα) θα σας ξαναπρήξω να μου προτείνετε κάποιον να την τσεκάρει:look:
Εμα πεστο ντε....

μια χαρα σου ειναι η φειζερ τσιμπατη... και αν θες βοηθεια για να βρεις μια σωστη σφυρα απο δω να σε κατατοπισω.

VANDA
06/11/2015, 11:24
:nono:

Α, δεν είναι αυτό που χαμηλά σου ρίχνει μούτζες; :lol: Λάθος θα θυμάμαι..

WiSe
06/11/2015, 11:24
Ναι.


Που ξέρεις ποια διαδρομή εννοεί; Επίσης, ξεπερνάμε το γεγονός ότι έχουμε γεμίσει σκούτερ/παπιά/GS1200 με εποχικούς/άσχετους, σκέψου την με 100 άλογα, με άγχος κι ανάμεσα σε κίνηση. 1η, άντε 2α με πολύ δυσκολία και βεντιλατέρ ακόμα και το καταχείμωνο.

η δευτερα του ειναι μια χαρα..... μπορει να κινηθει ανετα... και στο καλαμακι στη παραλιακη που τσιγκαρει αμαξια. οσο για το βεντιλατερ το χειμωνα δε παιζει. εκτος και αν παει με πρωτη και 6000 μιση ωρα που λεει ο λογος :P :P

newhere
06/11/2015, 11:25
Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά με το αμάξι μου έτυχε να "φιλήσω" τον μπροστινό μου με το abs..
Τζηζας κράιστ μαν... Σταμάτα να δίνεις άλλες συμβουλές.

Το ABS ειδικά σε αρχάριους ή ακόμα και νέους οδηγούς έχει σώσει ζωές και κόκκαλα.

WiSe
06/11/2015, 11:25
Τζηζας κράιστ μαν... Σταμάτα να δίνεις άλλες συμβουλές.

Το ABS ειδικά σε αρχάριους ή ακόμα και νέους οδηγούς έχει σώσει ζωές και κόκκαλα.

Ανελαβε εσυ τοτε πανσοφε. Σταματαω εδω

BLiTzER
06/11/2015, 11:26
Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά με το αμάξι μου έτυχε να "φιλήσω" τον μπροστινό μου με το abs..

Όταν κάνεις quote κάτι, γράφε την απάντησή σου από ΚΑΤΩ. Ευχαριστώ :)

Το ABS φρενάρει καλύτερα από οποιονδήποτε άπειρο οδηγό, ειδικά σε συνθήκες χαμηλής πρόσφυσης.

sniper
06/11/2015, 11:26
Α, δεν είναι αυτό που χαμηλά σου ρίχνει μούτζες; :lol: Λάθος θα θυμάμαι..


Ναι αυτό, όπως και όλα τα 600ρια του ίδιου τύπο... με το συμπλέκτη στο χέρι είσαι.

sniper
06/11/2015, 11:29
Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά με το αμάξι μου έτυχε να "φιλήσω" τον μπροστινό μου με το abs..


το ΑBS δεν αφήνει να κοκκαλώσουν οι τροχοί σου (αν σου συμβεί αυτό σε μηχανή απλά θα πέσεις, με όποια συνέπεια έχει αυτό).
Σου δίνει λοιπόν την δυνατότητα να κάνεις ελιγμό (με το αυτοκίνητο είναι πιο δύσκολο λογω όγκου) και να αποφύγεις το εμπόδιο, αν έχεις τα αντανακλασιτκά και τον χώρο και ξέρεις πως να το κάνεις.

BLiTzER
06/11/2015, 11:30
Σου δίνει λοιπόν την δυνατότητα να κάνεις ελιγμό και να αποφύγεις το εμπόδιο, αν έχεις τα αντανακλασιτκά και τον χώρο και ξέρεις πως να το κάνεις.

Το οποίο δεν ισχύει στην περίπτωσή σου, οπότε μείνε στο ότι δε θα πέσεις :lol:

newhere
06/11/2015, 11:32
Το οποίο δεν ισχύει στην περίπτωσή σου, οπότε μείνε στο ότι δε θα πέσεις :lol:

Με ή χωρίς δηλαδή τον σταυρό μου τον κάνω.:p

sniper
06/11/2015, 11:33
Ανελαβε εσυ τοτε πανσοφε. Σταματαω εδω


[Ασχετο] Πάνσοφος δεν είμαι αλλά το μάθε να φρενάρεις και μετά θα δεις ότι δεν χρειάζεσαι ABS είναι λίγο άτοπο. Μέχρι τότε ας κάνει μια προσευχή πριν ξεκινήσει (αν πιστεύει) ή ας το αφήσει στην τύχη.
Δεν είναι τυχαίο που πλέον βάζουν ABS (χωρίς δυνατότητα απομόνωσης - χωρις να πειράξεις τα ηλεκτρικά) σε ss1000.[/Ασχετο]

WiSe
06/11/2015, 11:38
[Ασχετο] Πάνσοφος δεν είμαι αλλά το μάθε να φρενάρεις και μετά θα δεις ότι δεν χρειάζεσαι ABS είναι λίγο άτοπο. Μέχρι τότε ας κάνει μια προσευχή πριν ξεκινήσει (αν πιστεύει) ή ας το αφήσει στην τύχη.
Δεν είναι τυχαίο που πλέον βάζουν ABS (χωρίς δυνατότητα απομόνωσης - χωρις να πειράξεις τα ηλεκτρικά) σε ss1000.[/Ασχετο]

Εγω ξεκινησα εντελως νουμπας με τη φειζερ εκανα προπονηση σε αλανες για να μαθω να φρεναρω σωστα και στα (λιγα ισως) 23.000χλμ σε 2 χρονια που οδηγαω τη μηχανη (γιατι δεν εχω αμαξι πλεον οποτε μιλαμε για χειμωνα καλοκαιρι) εχουν τυχει πολλα περιστατικα γιατι κινουμαι και εντος πολης αν και μενω εκτος. Δε μου χρειαστηκε ποτε και πιστευω οτι δεν ειναι σκουτερακι να ματσουκωσεις κανα μπροστινο και να σε στειλει ξαπλα... Βαση αυτων το ειπα... :)

sniper
06/11/2015, 11:42
Εγω ξεκινησα εντελως νουμπας με τη φειζερ εκανα προπονηση σε αλανες για να μαθω να φρεναρω σωστα και στα (λιγα ισως) 23.000χλμ σε 2 χρονια που οδηγαω τη μηχανη (γιατι δεν εχω αμαξι πλεον οποτε μιλαμε για χειμωνα καλοκαιρι) εχουν τυχει πολλα περιστατικα γιατι κινουμαι και εντος πολης αν και μενω εκτος. Δε μου χρειαστηκε ποτε και πιστευω οτι δεν ειναι σκουτερακι να ματσουκωσεις κανα μπροστινο και να σε στειλει ξαπλα... Βαση αυτων το ειπα... :)


Μετά από κάποια λίγα χρόνια που καβαλάω και μετά από περίπου 300.000χλμ με μηχανές μόνο, υπήρξαν στιγμές που θα ήθελα να έχω ABS στη μηχανή που καβαλούσα (μέσα στην πόλη). :beer:

BLiTzER
06/11/2015, 11:42
Με ή χωρίς δηλαδή τον σταυρό μου τον κάνω.:p

Κοίτα, αν πάρεις μηχανάκι που δε μπορείς να το κάνεις άνετα ό,τι θέλεις (ένα μηχανάκι 200 κιλών σίγουρα δε μπορείς), πιθανότατα θα έχεις πτώσεις, μέχρι να μάθεις 5 βασικά πράγματα. Μπορεί να είναι μία και στατική, μπορεί 10, αλλά θα έχεις. Το θέμα είναι να είναι όσο πιο ανώδυνες γίνεται. Το ABS θα σε γλυτώσει από κάποιες πτώσεις λόγω απειρίας, δεν είναι πανάκεια. Θα ακούσεις διάφορες απόψεις περί ABS. Το σίγουρο είναι ότι, για έναν παντελώς αρχάριο αναβάτη, είναι ιδανικό και προσθέτει πάρα πολύ στην ασφάλειά του.

Εγώ δεν είχα ποτέ ABS κι όσο μπορώ, το αποφεύγω. Αλλά, όπως λέει και μια μεγάλη μπάντα, "do as I say, not as I do" ;P

Vice
06/11/2015, 11:46
ΟΧΙ ΑΛΛΟ DEBATE ABS Vs NO ABS!!!

Πάρτε ΜΕ ABS! Ξεκολλήστε! Δεν θα σας πεί κανείς φλώρους και αξίζει τα 2 δέκατα του δευτερολέπτου που θα σας κόψει στην πίστα ώστε να έχετε μια ευκαιρία παραπάνω να σώσετε κανα κοκκαλάκι.

Μην τα ξαναλέμε! φακ μαι λαιφ ναουμε

ptc
06/11/2015, 11:46
+1000 στο ABS

WiSe
06/11/2015, 11:48
Μετά από κάποια λίγα χρόνια που καβαλάω και μετά από περίπου 300.000χλμ με μηχανές μόνο, υπήρξαν στιγμές που θα ήθελα να έχω ABS στη μηχανή που καβαλούσα (μέσα στην πόλη). :beer:

:a10:

newhere
06/11/2015, 11:55
Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις αν κ σίγουρα δεν θα με ξεφορτωθείτε με τις ερωτήσεις μου!

spyrakos35
06/11/2015, 12:04
Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις αν κ σίγουρα δεν θα με ξεφορτωθείτε με τις ερωτήσεις μου!

δε θέλουμε να σε ξεφορτωθούμε

:D

MG-KTiNoS
06/11/2015, 12:14
:a013:

γουστάρω...

newhere
06/11/2015, 12:22
Δεν ξέρω πως νιώθατε εσείς στην αρχή αλλά πραγματικά ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΩΡΑ!!!:D:D:D

BLiTzER
06/11/2015, 12:23
Α ναι. Μην πάρεις το πρώτο μηχανάκι που θα δεις. Ξέρω πώς νιώθεις, το'χω κάνει. Εσύ μην το κάνεις.

newhere
06/11/2015, 12:26
Α ναι. Μην πάρεις το πρώτο μηχανάκι που θα δεις. Ξέρω πώς νιώθεις, το'χω κάνει. Εσύ μην το κάνεις.

Απο ποιά άποψη το λές?

WiSe
06/11/2015, 12:27
Εγω τοτε επαιρνα αριθμους πλαισιου και αριθμους κυκλοφοριας... το πλαισιο γιατι ειχα γνωστο στη γιαμαχα τοτε και ρωταγα ιστορικο και τον Αριθμο κυκλοφοριας για να δω αν εχει ατυχηματα μεσω ΥΣΑΕ. Στο δευτερο ισως μπορω να σε βοηθισω.

Ειδα 7 φειζερ μεχρι να βρω μια της προκοπης

newhere
06/11/2015, 12:29
Εγω τοτε επαιρνα αριθμους πλαισιου και αριθμους κυκλοφοριας... το πλαισιο γιατι ειχα γνωστο στη γιαμαχα τοτε και ρωταγα ιστορικο και τον Αριθμο κυκλοφοριας για να δω αν εχει ατυχηματα μεσω ΥΣΑΕ. Στο δευτερο ισως μπορω να σε βοηθισω.

Ειδα 7 φειζερ μεχρι να βρω μια της προκοπης

Θέλει τόσο ψάξιμο όντως? Και εγώ έλεγα με επίσκεψη σε ένα καλό μάστορα φτάνει.

WiSe
06/11/2015, 12:31
Θέλει τόσο ψάξιμο όντως? Και εγώ έλεγα με επίσκεψη σε ένα καλό μάστορα φτάνει.

Μπορει και να φτανει.... εγω ισως να υπερεβαλα αλλα σιγουρευτικα με το τροπο που ηθελα. Φυσικα και πηγε σε μαστορα η τελευταια που αγορασα τελικα και οντως μου ειπε οτι ηταν πενα.

BLiTzER
06/11/2015, 12:31
Απο ποιά άποψη το λές?

Συνήθως καταλήγεις σε κάτι το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα καλό, απλά επειδή είσαι βιαστικός και γεμάτος ενθουσιασμό για το πρώτο σου μηχανάκι. Ή το 2ο. Ή το 3ο.

Το μυστικό για να αγοράσεις το καλύτερο μηχανάκι, στα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις, είναι να έχεις υπομονή.

newhere
06/11/2015, 12:32
Μπορει και να φτανει.... εγω ισως να υπερεβαλα αλλα σιγουρευτικα με το τροπο που ηθελα. Φυσικα και πηγε σε μαστορα η τελευταια που αγορασα τελικα και οντως μου ειπε οτι ηταν πενα.

:D:D:D Περιμένω πώς κ πώς!!!

newhere
06/11/2015, 12:36
Συνήθως καταλήγεις σε κάτι το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα καλό, απλά επειδή είσαι βιαστικός και γεμάτος ενθουσιασμό για το πρώτο σου μηχανάκι. Ή το 2ο. Ή το 3ο.

Το μυστικό για να αγοράσεις το καλύτερο μηχανάκι, στα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις, είναι να έχεις υπομονή.

Ναι αυτό το καταλαβαίνω. Υπομονή λοιπόν κ μπορώ λογικά να το ψάχνω απο τώρα να πηγαίνω να κοιτάω!Κ λογικά απο ιδιώτη καλύτερα ε?

BLiTzER
06/11/2015, 12:37
Ναι.

BlackAdder
06/11/2015, 12:48
Ωραία όλα αυτά αλλά δεν είπες για τι χρήση το θες.
Είναι τελειως διαφορετική η ιδανική μοτοσυκλέτα για δουλειές και μετακινήσεις στο κέντρο απο αυτή για βόλτες και ταξίδια.

Αν θες π.χ. να κινήσαι συνεχώς στο κέντρο το fazer δε λέει, είδικα στη κίνηση το καλοκαίρι θα ψήνεται και δεν προσφέρει τίποτα στο μποτιλιάρισμα...
Εγώ γι'αυτό το έδωσα...
Αν κινήσαι σε λεωφόρους και κάνεις και βόλτες εκτός πόλης είναι καλό, αν και σύμφωνα με τη προσωπική μου άποψη πολύ δυνατό για οποιοδήποτε μέσο οδηγό (δεν τρομάζει αλλά δεν υπάρχει και λόγος να το έχεις αν δεν το δουλέψεις ψηλά).

Γενικά μέχρι 50-60 άλογα είσαι μια χαρά...

spyrakos35
06/11/2015, 12:54
Ωραία όλα αυτά αλλά δεν είπες για τι χρήση το θες.
Είναι τελειως διαφορετική η ιδανική μοτοσυκλέτα για δουλειές και μετακινήσεις στο κέντρο απο αυτή για βόλτες και ταξίδια.

Αν θες π.χ. να κινήσαι συνεχώς στο κέντρο το fazer δε λέει, είδικα στη κίνηση το καλοκαίρι θα ψήνεται και δεν προσφέρει τίποτα στο μποτιλιάρισμα...
Εγώ γι'αυτό το έδωσα...Αν κινήσαι σε λεωφόρους και κάνεις και βόλτες εκτός πόλης είναι καλό, αν και σύμφωνα με τη προσωπική μου άποψη πολύ δυνατό για οποιοδήποτε μέσο οδηγό (δεν τρομάζει αλλά δεν υπάρχει και λόγος να το έχεις αν δεν το δουλέψεις ψηλά).

Γενικά μέχρι 50-60 άλογα είσαι μια χαρά...

το έδωσες και πήρες enfield?

:lol:

BlackAdder
06/11/2015, 13:00
:D

Όχι,το enfield το έχω χρόνια.

Το έδωσα γιατί δεν μου πρόσφερε τίποτα για τη χρήση που κάνω.
Κράτησα το σκούτερ για το κέντρο και το enfield για καμιά παρέλαση παλαιμάχων....
Αν είχα χρόνο για βόλτες εκτός πόλης ή αν έκανα μεγάλες σε απόσταση καθημερινές μετακινήσεις μπορεί και να το κρατούσα, αλλά και πάλι μετά απο ένα ss, και δύο γυμνά 600άρια καταλήγω ότι τόσα άλογα σε τόσες στροφές είναι για μια στο τόσο...

Pan (dvs)
06/11/2015, 13:01
Ασε το fazer και ολα τα 600αρι στην ακρη,για αρχη.Ειναι βαρια η μηχανη και θα σε παρει απο κατω.Παρε ενα 200ακι ΜΕ ΑΒS οπωσδηποτε.

Αν σου φυγει το τετρακυλινδρο θελει πειρα να το μαζεψεις και απ οτι ειδα δεν την εχεις.

newhere
06/11/2015, 13:01
Ωραία όλα αυτά αλλά δεν είπες για τι χρήση το θες.
Είναι τελειως διαφορετική η ιδανική μοτοσυκλέτα για δουλειές και μετακινήσεις στο κέντρο απο αυτή για βόλτες και ταξίδια.

Αν θες π.χ. να κινήσαι συνεχώς στο κέντρο το fazer δε λέει, είδικα στη κίνηση το καλοκαίρι θα ψήνεται και δεν προσφέρει τίποτα στο μποτιλιάρισμα...
Εγώ γι'αυτό το έδωσα...
Αν κινήσαι σε λεωφόρους και κάνεις και βόλτες εκτός πόλης είναι καλό, αν και σύμφωνα με τη προσωπική μου άποψη πολύ δυνατό για οποιοδήποτε μέσο οδηγό (δεν τρομάζει αλλά δεν υπάρχει και λόγος να το έχεις αν δεν το δουλέψεις ψηλά).

Γενικά μέχρι 50-60 άλογα είσαι μια χαρά...

To θέλω και για τα δύο. Αφού δεν θα έχω άλλο μέσο μετακίνησης κ για κέντρο αλλά κ συχνά ταξίδια εκτός Αθήνας

BlackAdder
06/11/2015, 14:01
Αν βγαίνεις συχνά εκτός πόλης είναι καλή επιλογή, είναι σχετικά χαμηλό, άνετο, με προστασία απο αέρα, και σε καλή τιμή μεταχειρισμένο.
Πολύ δύσκολα θα έλθει στιγμή που να το θεωρήσεις λίγο, οπότε το αλλάζεις μόνο αν δεν σε βολέψει και όχι για να ανέβεις κατηγορία όπως με ένα 200άρι.

Σκέψου που θες να κάνεις παραχώρηση, πχ με ένα 300άρι σκούτερ (και λέω σκούτερ γιατί καμία μηχανή δεν τα ξεπερνάει σε άνεση στο κεντρο) θα είναι άνετα εντός και οριακά αλλά εφικτά εκτός πόλης.
Με το fazer θα είσαι λιγότερο άνετα εντός (παρόλα αυτά σε μέσο επίπεδο για μηχανή) αλλά αρχηγός στα ταξίδια.

Βέβαια η έλλειψη εμπειρίας μπορεί να είναι υπέρ σου στο θέμα της αδυναμίας σύγκρισης του με κάτι άλλο, οπότε στη τελική να μη βρεις κάτι αρνητικό.
Είναι μια μηχανή με την οποία μπορείς να κάνεις πολλά σε ικανοποιητικό βαθμό.

amyroukai
06/11/2015, 14:36
/spam
Κοίτα να δεις, μόλις ρωτήσει γυναίκα για μηχανάκι, 100 χιλιάδες δίσκοι σε λίγες ώρες και ανασταίνονται νεκροί... :bawl:
/spam


Θα συμπορευτώ με τους λέγοντες ότι για αρχή, κάτι ελαφρύ σχετικά που να το πατάς και με τα δύο πόδια θα ήταν καλύτερο. Τα περισσότερα 600άρια είναι 200 κιλά και βάλε που δύσκολα κουμαντάρονται. Το πιο ελαφρύ τετρακύλινδρο ήταν το Υamaha XJ6 στα 195 αν θυμάμαι σωστά με πλήρες ρεζερβουάρ και απόλυτα λογική ιπποδύναμη και απόδοση, όχι σαν το "δίχρονο" S2.

"Ελαφρύ" είναι και κάτι τύπου monster620/69Χ ή SV650 γυμνό στα 185 κιλά με πλήρες ρεζερβουάρ.
Και φυσικά όλα τα νεόκοπα 250άρια στριτ με φέρινγκ της καβασάκι και χόντα που παίζουν ως τα 165 κιλά περίπου.

newhere
06/11/2015, 15:12
Εννοειται θελω να παταω γι αυτο κ δυσκολευομαι να βρω κατι αλλο να μου αρεσει αφου δεν ειμαι κ πρωτο μποι...για τα γυμνα που λες εχω διαβασει οτι τρως πολυ αερα κ σε δυσκολευει σε ανοιχτο δρομο. Ειναι τοσο προβλημα αυτο?σορρυ μπορει να ρωταω κ βλακειες. Επισης σορρυ που γραφω χωρις τονους αλλα ειμαι απο το κινητο!

Bowleno
06/11/2015, 15:19
Μετά από κάποια λίγα χρόνια που καβαλάω και μετά από περίπου 300.000χλμ με μηχανές μόνο, υπήρξαν στιγμές που θα ήθελα να έχω ABS στη μηχανή που καβαλούσα (μέσα στην πόλη). :beer:

Σωστός....:beer: κι εγώ παρόλα τα 30 και κάτι ψιλά, χρόνια που καβαλάω, στην Θηβών (και σε άλλους παρόμοιους δρόμους) θα το ήθελα....


Κοπελιά, πάρε το νιντζάκι το 300 που σου είπαν από πάνω, μάθε, μάθε να το κρατάς όρθιο, να το στρίβεις και καλά να είσαι, παίρνεις αυτό που λιγουρεύεσαι οταν θα νιώθεις πιο σίγουρη, πιο άνετη.
30 και βάλε χρόνια εγώ έχω αλλάξει δεκάδες μΕχανάκια, 4κύλινδρο δεν είχα ποτέ και ούτε θέλω να αποκτήσω ποτέ γιατί απλά τα θεωρώ too much για την χρήση την δική μου (αστική, περιαστική χρήση και βόλτες των 250-400) χλμ

kostas777
06/11/2015, 15:48
Γυναίκες με μεγάλες δυνατές μηχανές, είναι φετίχ. Οπότε πήγαινε πάρε ένα ZX14 να γουστάρουμε όλοι :eek:

Προτείνετε σε αρχάριο μηχανή 4κύλινδρη 100 ίππων. Εντάξει ο αρχάριος δεν έχει ξαναοδηγήσει και δεν ξέρει, αλλά οι υποτιθέμενοι έμπειροι με ποιά λογική; Την παραπάνω, του φετίχ;

Είμαι, λέει, 30-40-50 ετών και έχω το μυαλό μέσα στο κεφάλι μου. Οπότε θα κάνεις μια λογική επιλογή, λέω εγώ. Τι σχέση έχει η ηλικία, ότι δεν είσαι πωρωμένος κάγκουρας, που αν ήσουν δεν θα άκουγες κανέναν και θα έψαχνες ποιά μηχανή έχει καλύτερη επιτάχυνση για να πάρεις; Ίσα ίσα που όσο πιο μεγάλος-μεγάλη, τόσο πιο δύσκολα μαθαίνεις κάτι, εκ φύσεως.
Με τι θα μάθεις πιο καλά και πιο εύκολα, με ένα δυνατό και δύσκολο ή με ένα πιο αδύναμο και ελαφρύ, που για τον λόγο αυτό κατασκευάζεται;

Αν θέλεις μεγάλη και γρήγορη μηχανή, έχεις όλον τον χρόνο μπροστά σου να την πάρεις, αφού αποκτήσεις κάποια πείρα και μπεις στο κλίμα του μοτοσυκλετισμού. Στην αρχή, προτού σκεφτείς καν την κυκλοφορία και τα ταξίδια, κανονίζεις μαθήματα οδήγησης. Δεν εννοώ αυτά της «σχολής οδηγών», που το μόνο που σε μαθαίνουν είναι να περνάς τις εξετάσεις, εννοώ τα σεμινάρια οδήγησης που τα κάνεις με τη δική σου μοτοσυκλέτα και σε μαθαίνουν πως να τη χειρίζεσαι, για να μην φοβάσαι κάθε φορά που τη βάζεις μπροστά ή κάθε φορά στον δρόμο που συμβαίνει κάτι που δεν σου έχει ξανασυμβεί και τα χάνεις και μέσα στον πανικό τα κάνεις όλα λάθος.
Η μοτοσυκλέτα δεν έχει μεγάλα περιθώρια δισταγμού ή σκέψης και όσο πιο γρήγορη και δυνατή, τόσο τα περιθώρια αυτά στενεύουν. Ακόμη και έμπειροι αναβάτες με μεγάλες μηχανές τα βρίσκουν σκούρα σε καταστάσεις πανικού και φεύγουν από τον δρόμο πριν καταλάβουν τι συνέβη.

Ελαφριά σου λένε, για να μπορείς να την ξεπαρκάρεις από το πάρκινγκ, για να μην περιμένεις να μπει κάποιος να σε σπρώξει για να φύγεις. Ελαφρύ είναι όμως και το R6 και το CBR 600RR. Αλλά αυτά είναι πιστόλια για τον αναβάτη των track days, δεν είναι για αρχάριους. Σε μηχανή 100+ ίππων, το κάθε «αρχάριο» λάθος ισοδυναμεί με πτώση, ενώ σε μια 45 ίππων μπορείς να το σώσεις και απλά να σκεφτείς «μαλακία, πρέπει να το δουλέψω αυτό». Άλλωστε δεν παίρνεις μηχανή για να κάνεις κόντρες και να περνάς όλους τους βλαμμένους στον δρόμο, παίρνεις μηχανή για να την χαρείς, να την μάθεις και να κάνεις όλα όσα ονειρεύεσαι με αυτή. Και αργότερα, αφού συνηθίσεις τους 2 τροχούς, την κυκλοφορία στην πόλη, το γκάζι με τον συμπλέκτη, τα φρένα, το πλάγιασμα στις στροφές και αφού έχεις κάνει σεμινάρια οδήγησης, πάρε το πιστόλι και πήγαινε πίστα να μάθεις να ξύνεις αγκώνες.

Άρα προτείνω μηχανή χαμηλού κυβισμού και ιπποδύναμης, προσανατολισμένη στους αρχάριους αναβάτες, δικύλινδρη, σχετικά ελαφριά και καλύτερα μεταχειρισμένη.

ΔΙΑΒΑΣΜΑ: http://www.lazymotorbike.eu/motorcycles/firstmotorcycle/

newhere
06/11/2015, 15:59
Το πρωτο πραγμα που θελω να κανω ειναι τα μαθηματα ασφαλους οδηγησης! Οσο για την ηλικια απλα το ανεφερα γιατι σιγουρα δεν το θελω να κανω κοντρες κ να πουλαω μουρη! Σκεφτομαι μονο μην το μετανιωσω το μικρο απο την αποψη την οικονομικη αν συμφερει κλπ. Ετσι οπως τα λες σιγουρα ειναι πιο λογικο κ ωριμο να ξεκινησω απο χαμηλα

newhere
06/11/2015, 16:04
Επισης θεωρουσα καθοτι τελειως ασχετη οτι για μεγαλες αποστασεις τα μικρα δεν ενδεικνυνται

ptc
06/11/2015, 16:06
Προτείνετε σε αρχάριο μηχανή 4κίλυνδρη 100 ίππων. Εντάξει ο αρχάριος δεν έχει ξαναοδηγήσει και δεν ξέρει, αλλά οι υποτιθέμενοι έμπειροι με ποιά λογική; Την παραπάνω, του φετίχ;


Η αρχικη ερωτηση δεν ηταν "ποια μηχανη μου προτεινετε;", αλλα "γουσταρω πολυ το fazer, θα ειναι λαθος να το παρω;". Εγω απαντησα απο την προσωπικη μου εμπειρια καθως τυχαινει να ειμαστε πολυ κοντα στα δεδομενα. Με αλλα λογια αν μπορουσα να στειλω ενα μνμ στον εαυτο μου οταν επαιρνα την πρωτη μου μηχανη, θα του ελεγα βουρ για το gsr που γουσταρεις και μη μασας. Speaking from the "I" που λενε και οι αγγλοι. Αν υπαρχει αντικειμενικα απολυτα ορθη γνωμη δεν την ξερω, ισως να την ξερετε καποιοι αλλοι. Παντως το οτι ολοι οι αρχαριοι οδηγοι δεν ξεκιναν αοκλειστικα με 250-300cc εμενα μου λεει πως μαλλον δεν υπαρχει κανονας. Ας λεει καθενας τη γνωμη του και θα φανει το αποτελεσμα στο τελος, δε χρειαζεται νομιζω να προσπαθουμε να ακυρωσουμε/μειωσουμε την εμπειρια καποιου αλλου για να φανει περισσοτερο η δικια μας. Γνωμη μου...

sniper
06/11/2015, 16:07
Επισης θεωρουσα καθοτι τελειως ασχετη οτι για μεγαλες αποστασεις τα μικρα δεν ενδεικνυνται

Μίλα με το μέλος vaska επί του θέματος.

Τα ταξίδια θέλουν κυβικά για να μην κάνεις μια βόλτα Οδύσσεια...

BLiTzER
06/11/2015, 16:12
Επισης θεωρουσα καθοτι τελειως ασχετη οτι για μεγαλες αποστασεις τα μικρα δεν ενδεικνυνται

Αποστάσεις 200χλμ που αναφέρεις, ένα 250-300cc street, τις κάνει για πλάκα. Να είσαι σίγουρη ότι θα αργήσεις να "τερματίσεις" ακόμα κι ένα τέτοιο μηχανάκι. Τα σύγχρονα "μικρά" στρητάκια πηγαίνουν και στρίβουν αξιοπρεπέστατα.

newhere
06/11/2015, 16:13
Αυτο ακριβως ρωταω κ εγω να μου προτεινετε κατι απο την εμπειρια σας. Στο τελος νομιζω θα μετρησει ποσο χεσμενη θα ειμαι η οχι:-ρ Κ γενικα ρωταω για αλλα μοντελα λογω υψους μηπως κατι μου εχει ξεφυγει. Η αληθεια ειναι οτι αν μου ελεγε φιλος μου οτι θα παρει διπλωμα κ στο καπακι μεγαλη μηχανη θα του ελεγα οχι. Αλλα εγω θα το εψηνα:-ρ

kostas777
06/11/2015, 16:24
Επισης θεωρουσα καθοτι τελειως ασχετη οτι για μεγαλες αποστασεις τα μικρα δεν ενδεικνυνται

Έχω κάνει αποστάσεις (ταξιδάκια/εκδρομές) με VT 250F και έχω γυρίσει την Ελλάδα με το CB-1 400 που έχω, μια χαρά πέρασα (και περνάμε)

kostas777
06/11/2015, 16:30
Παντως το οτι ολοι οι αρχαριοι οδηγοι δεν ξεκιναν αοκλειστικα με 250-300cc εμενα μου λεει πως μαλλον δεν υπαρχει κανονας. Ας λεει καθενας τη γνωμη του και θα φανει το αποτελεσμα στο τελος, δε χρειαζεται νομιζω να προσπαθουμε να ακυρωσουμε/μειωσουμε την εμπειρια καποιου αλλου για να φανει περισσοτερο η δικια μας. Γνωμη μου...

Δεν είναι ιδανικό για αρχάριο αναβάτη μηχανάκι 100 ίππων. Μπορεί βέβαια να το πάρει αν θέλει, δεν θα αποφασίσουμε εμείς. Εσύ (δεν λέω για εσένα προσωπικά), μπορεί να ασχολείσαι όλη μέρα με τη μοτοσυκλέτα και να μην κάνεις τίποτα άλλο από το να διαβάζεις, να βλέπεις videos, αγώνες και να σκέφτεσαι την οδήγηση και να σου φαίνεται φυσικό να πάρεις μια σπορ μηχανή σαν πρώτη. Και μπορεί να σου φανεί και παιχνίδι μετά την πρώτη εξοικείωση, επειδή έχεις ήδη εκπαιδεύσει το μυαλό σου, δεν είσαι δηλαδή εντελώς άσχετος. Όμως για κάποιον που είναι εντελώς αρχάριος, που λέμε τώρα του σβήνει 10 φορές πριν ξεκινήσει, τι να την κάνει τη χοντρή, για να παιδεύεται περισσότερο;

WiSe
06/11/2015, 16:46
Δεν είναι ιδανικό για αρχάριο αναβάτη μηχανάκι 100 ίππων. Μπορεί βέβαια να το πάρει αν θέλει, δεν θα αποφασίσουμε εμείς. Εσύ (δεν λέω για εσένα προσωπικά), μπορεί να ασχολείσαι όλη μέρα με τη μοτοσυκλέτα και να μην κάνεις τίποτα άλλο από το να διαβάζεις, να βλέπεις videos, αγώνες και να σκέφτεσαι την οδήγηση και να σου φαίνεται φυσικό να πάρεις μια σπορ μηχανή σαν πρώτη. Και μπορεί να σου φανεί και παιχνίδι μετά την πρώτη εξοικείωση, επειδή έχεις ήδη εκπαιδεύσει το μυαλό σου, δεν είσαι δηλαδή εντελώς άσχετος. Όμως για κάποιον που είναι εντελώς αρχάριος, που λέμε τώρα του σβήνει 10 φορές πριν ξεκινήσει, τι να την κάνει τη χοντρή, για να παιδεύεται περισσότερο;

μου θυμισε το πρωτο χρονο μου με τη fazer... καθε σ/κ σχεδον αλανες,σουνιο, περιφεριακη υμμητου και διαβασμα πολυ οποτε +600 στο ποστ καια θα συμφωνησω απολυτα οτι αν θες τετοια μηχανη το πρωτο χρονο πρεπει να εισαι ολο "μελετη" και μετα φουλ "προσοχη"!

υ.γ.: Εχω στο ιστορικο μου 2 στατικες πτωσεις η μια ελαφρια χωρις καμια ζημια η δευτερη περιεργη εσπασα τα μισα πλαστικα και τον αντιχειρα μου και ενα τρακαρισμα απο καθαρη μαλακια μου, με εκλεισε μια αλλα εφταιγα εγω που δε το ειχα προβλεψει.


Η αρχικη ερωτηση δεν ηταν "ποια μηχανη μου προτεινετε;", αλλα "γουσταρω πολυ το fazer, θα ειναι λαθος να το παρω;". Εγω απαντησα απο την προσωπικη μου εμπειρια καθως τυχαινει να ειμαστε πολυ κοντα στα δεδομενα. Με αλλα λογια αν μπορουσα να στειλω ενα μνμ στον εαυτο μου οταν επαιρνα την πρωτη μου μηχανη, θα του ελεγα βουρ για το gsr που γουσταρεις και μη μασας. Speaking from the "I" που λενε και οι αγγλοι. Αν υπαρχει αντικειμενικα απολυτα ορθη γνωμη δεν την ξερω, ισως να την ξερετε καποιοι αλλοι. Παντως το οτι ολοι οι αρχαριοι οδηγοι δεν ξεκιναν αοκλειστικα με 250-300cc εμενα μου λεει πως μαλλον δεν υπαρχει κανονας. Ας λεει καθενας τη γνωμη του και θα φανει το αποτελεσμα στο τελος, δε χρειαζεται νομιζω να προσπαθουμε να ακυρωσουμε/μειωσουμε την εμπειρια καποιου αλλου για να φανει περισσοτερο η δικια μας. Γνωμη μου...

+600cc

amyroukai
06/11/2015, 17:10
Μίλα με το μέλος vaska επί του θέματος.

Τα ταξίδια θέλουν κυβικά για να μην κάνεις μια βόλτα Οδύσσεια...

Τα 200 χιλιόμετρα που θέλει, δεν τα λες και ταξίδι όμως. Και με 250άρι CBR, μην πω το 250άρι του Μικέ, πόσο να κάνεις για ένα Γαλαξίδι ας πούμε (περίπου τόσο είναι από Αθήνα). Θέλεις ένα τρίωρο χαλαρό; Πόσο πιο γρήγορα θα πάει ο ίδιος -άπειρος, όχι εσύ- οδηγός με ένα 600;

panavour
06/11/2015, 17:32
Καλημέρα!Είμαι καινούργια οδηγός (ούτε καν οδηγός ακόμα δηλαδη γιατι ακομα ειμαι στα μαθήματα) κ θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας για το ποιά μηχανή θα ήταν κατάλληλη για μένα. Να πώ για αρχή οτι έχω τρέλα για την Fazer 600 κ αν δεν διάβαζα προηγούμενα θέματα εδώ στο forum θα κατέληγα σε αυτή χωρίς συζήτηση. Σαν αρχάρια όμως απ'οτι διαβάζω είναι δύσκολο. Βέβαια έχω σκεφτεί αρκετές δικαιολογίες στο μυαλό μου οπως "πάρτη κ δεν θα κάνεις @κιες, είσαι αρκετα μεγάλη (32, όχι δεν είναι νούμερο παπουτσιού) κ έχεις τα μυαλά πάνω στο κεφάλι σου, θα προσεχεις κλπ" αλλά θέλω την άποψη σας. Είμαι αρκετά κοντή 1,65 οπότε δεν νομίζω οτι έχω μεγάλο εύρος επιλογών. Θέλω κατι για την πόλη αλλά και να μπορεί να με πάει ταξίδια που κάνω συχνά μέχρι 200 χιλ απόσταση.Αυτά!

Ας πω και γω κοπελια τη γνωμη μου μετα απο 41 χρονια σε δικυκλο μεσα στην Αθηνα και εχοντας κανει κοντα στο μυριο χλμ σ αυτα τα χρονια.
Ακουω εδω μεσα σωστες γνωμες-πολυ λιγες- ακουω και μυριες παπαρομακακ-ι-ες απο διαφορους με μεγαλη φαντασια και φαντασιωση -αν με εννοεις-ειδικα οταν απευθυνονται σε γυναικες.
Εγω θα σου πω λιτα και απλα τα εξης
Αν εισαι αρχαρια και δεν εχεις ξανανεβει σε μηχανη
Αν εισαι γυναικα με δεδομενη μυικη μαζα και ογκο -1,65 μαλλον θα εισαι γυρω στα 40-55 κιλα
Αν κινεισαι σε μεγαλη πολη μεσα σε κινηση με τοσους μακακες γυρω σου
ΤΟΤΕ ειναι αστοχο ατοπο και επικινδυνο για πρωτη μηχανη να παρεις κατι πανω απο 125 κυβικα που να μην μπορεις να πατας και τα δυο σου ποδια κατω με ολοκληρο το πελμα του ποδιου ,και το οποιο να ζυγιζει πανω απο 100-110 κιλα.
Οσο σωφρων και να εισαι η στραβη δεν αργει να ερθει ,και επειδη δεν υπαρχει βασιλικη οδος για την γνωση,αλλα μονο η εμπειρια που ερχεται με τον χρονο και τα λαθη,καλον ειναι οι επιπτωσεις να εναι οσον το δυνατον ανωδυνες,και γι αυτο δεν θα σου συνιστουσα αυτο που σου προτεινουν οι διαφοροι κατα την γνωμη μου ανεγκεφαλοι του φορουμ
Η ζωη και η υγεια ειναι το πολυτιμοτερο αγαθο και γι αυτο φροντισε να την εχεις,διοτι η μοτοσυκλετα θελει σωφροσυνη και πειθαρχια.Χρονο εχεις μπροστα σου να μαθεις πρωτα σε ενα ελαφρο σκουτερ χωρις ταχυτητες ,μετα σε μια μεση μικρη μοτο και αργοτερα σε κατι μεγαλυτερο.
Μην ξεχνας ποτε οτι ο αρχικος ενθουσιασμος ευκολα εξανεμιζεται στο κρεβατι του πονου,ενω αντιθετα τα σιγανα και προγραμματισμενα βηματα θα σε οδηγησουν σε ωριμα και ομορφα μονοπατια μοτοσυκλετισμου αρκει να μην βιαζεσαι να τα περπατησεις ολα αμεσως
Εν κατακλειδη ξεκινα με κατι που να μπορεις ευκολα να το κουμανταρεις ακομα και στην στραβη που νομοτελιακα θα σουρθει,χαμηλο ελαφρυ και αδυναμο για αρχη και σιγα σιγα ανεβαινεις τα σκαλοπατια
Πιστευω να βοηθησα:)

ptc
06/11/2015, 17:44
ακουω και μυριες παπαρομακακ-ι-ες απο διαφορους με μεγαλη φαντασια

δεν θα σου συνιστουσα αυτο που σου προτεινουν οι διαφοροι κατα την γνωμη μου ανεγκεφαλοι του φορουμ

Εγω να κανω μια ερωτηση; Μετα απο ποσες δεκαετιες και ποσα εκατομμυρια χιλιομετρα θα εχω δικαιωμα να εχω προσωπικη γνωμη και να γραφω στο φορουμ; Ρωταω γιατι δε βρηκα πουθενα στο σαιτ τους ορους.

Δυστυχως εχω μαθει απο τα φορουμ του εξωτερικου και δεν μπορω να συνηθισω αυτη τη νοοτροπια. Τι να πω ρε γμτ, πού να σας βριζαμε κιολας δλδ. :whiteflag:

panavour
06/11/2015, 17:49
Εγω να κανω μια ερωτηση; Μετα απο ποσες δεκαετιες και ποσα εκατομμυρια χιλιομετρα θα εχω δικαιωμα να εχω προσωπικη γνωμη και να γραφω στο φορουμ; Ρωταω γιατι δε βρηκα πουθενα στο σαιτ τους ορους.

Δυστυχως εχω μαθει απο τα φορουμ του εξωτερικου και δεν μπορω να συνηθισω αυτη τη νοοτροπια. Τι να πω ρε γμτ, πού να σας βριζαμε κιολας δλδ. :whiteflag:

Καταλαβες απ οσα ειπα οτι σου στερηθηκε το δικαιωμα να λες οτι θελεις?Αν αυτο καταλαβες μαλλον δεν καταλαβες καλα.Μπορεις να εχεις οποια γνωμη θελεις και να την εκφραζεις ανεξαρτητως χιλιομετρων και ηλικιας ,και αντιστοιχα και οι αλλοι μπορουν να διαφωνησουν με αυτην

bulmont
06/11/2015, 17:57
Ας πω και γω κοπελια τη γνωμη μου μετα απο 41 χρονια σε δικυκλο μεσα στην Αθηνα και εχοντας κανει κοντα στο μυριο χλμ σ αυτα τα χρονια.
Ακουω εδω μεσα σωστες γνωμες-πολυ λιγες- ακουω και μυριες παπαρομακακ-ι-ες απο διαφορους με μεγαλη φαντασια και φαντασιωση -αν με εννοεις-ειδικα οταν απευθυνονται σε γυναικες.
Εγω θα σου πω λιτα και απλα τα εξης
Αν εισαι αρχαρια και δεν εχεις ξανανεβει σε μηχανη
Αν εισαι γυναικα με δεδομενη μυικη μαζα και ογκο -1,65 μαλλον θα εισαι γυρω στα 40-55 κιλα
Αν κινεισαι σε μεγαλη πολη μεσα σε κινηση με τοσους μακακες γυρω σου
ΤΟΤΕ ειναι αστοχο ατοπο και επικινδυνο για πρωτη μηχανη να παρεις κατι πανω απο 125 κυβικα που να μην μπορεις να πατας και τα δυο σου ποδια κατω με ολοκληρο το πελμα του ποδιου ,και το οποιο να ζυγιζει πανω απο 100-110 κιλα.
Οσο σωφρων και να εισαι η στραβη δεν αργει να ερθει ,και επειδη δεν υπαρχει βασιλικη οδος για την γνωση,αλλα μονο η εμπειρια που ερχεται με τον χρονο και τα λαθη,καλον ειναι οι επιπτωσεις να εναι οσον το δυνατον ανωδυνες,και γι αυτο δεν θα σου συνιστουσα αυτο που σου προτεινουν οι διαφοροι κατα την γνωμη μου ανεγκεφαλοι του φορουμ
Η ζωη και η υγεια ειναι το πολυτιμοτερο αγαθο και γι αυτο φροντισε να την εχεις,διοτι η μοτοσυκλετα θελει σωφροσυνη και πειθαρχια.Χρονο εχεις μπροστα σου να μαθεις πρωτα σε ενα ελαφρο σκουτερ χωρις ταχυτητες ,μετα σε μια μεση μικρη μοτο και αργοτερα σε κατι μεγαλυτερο.
Μην ξεχνας ποτε οτι ο αρχικος ενθουσιασμος ευκολα εξανεμιζεται στο κρεβατι του πονου,ενω αντιθετα τα σιγανα και προγραμματισμενα βηματα θα σε οδηγησουν σε ωριμα και ομορφα μονοπατια μοτοσυκλετισμου αρκει να μην βιαζεσαι να τα περπατησεις ολα αμεσως
Εν κατακλειδη ξεκινα με κατι που να μπορεις ευκολα να το κουμανταρεις ακομα και στην στραβη που νομοτελιακα θα σουρθει,χαμηλο ελαφρυ και αδυναμο για αρχη και σιγα σιγα ανεβαινεις τα σκαλοπατια
Πιστευω να βοηθησα:)



Γι αυτό κι' εγώ πρότεινα το Γιαμάχα.............:a013:

ptc
06/11/2015, 17:58
Καταλαβες απ οσα ειπα οτι σου στερηθηκε το δικαιωμα να λες οτι θελεις?Αν αυτο καταλαβες μαλλον δεν καταλαβες καλα.Μπορεις να εχεις οποια γνωμη θελεις και να την εκφραζεις ανεξαρτητως χιλιομετρων και ηλικιας ,και αντιστοιχα και οι αλλοι μπορουν να διαφωνησουν με αυτην

Βασικα αν με το να λες τον αλλο παπαρομαλακα και ανεγκεφαλο πιστευεις πως προαγεις το διαλογο, τι να πω; Μαλλον οντως ξερεις κατι που δεν το εχουμε μαθει εμεις ακομα. Αλλα πού θα παει, θα μεγαλωσω κι εγω καποτε και θα γινω σοφος.

Να ζητησω και συγγνωμη και απο την κοπελα που καθεται και ακουει τις μαλακιες μας και δε φταιει και σε τπτ. :wave2:

newhere
06/11/2015, 17:58
Ας πω και γω κοπελια τη γνωμη μου μετα απο 41 χρονια σε δικυκλο μεσα στην Αθηνα και εχοντας κανει κοντα στο μυριο χλμ σ αυτα τα χρονια.
Ακουω εδω μεσα σωστες γνωμες-πολυ λιγες- ακουω και μυριες παπαρομακακ-ι-ες απο διαφορους με μεγαλη φαντασια και φαντασιωση -αν με εννοεις-ειδικα οταν απευθυνονται σε γυναικες.
Εγω θα σου πω λιτα και απλα τα εξης
Αν εισαι αρχαρια και δεν εχεις ξανανεβει σε μηχανη
Αν εισαι γυναικα με δεδομενη μυικη μαζα και ογκο -1,65 μαλλον θα εισαι γυρω στα 40-55 κιλα
Αν κινεισαι σε μεγαλη πολη μεσα σε κινηση με τοσους μακακες γυρω σου
ΤΟΤΕ ειναι αστοχο ατοπο και επικινδυνο για πρωτη μηχανη να παρεις κατι πανω απο 125 κυβικα που να μην μπορεις να πατας και τα δυο σου ποδια κατω με ολοκληρο το πελμα του ποδιου ,και το οποιο να ζυγιζει πανω απο 100-110 κιλα.
Οσο σωφρων και να εισαι η στραβη δεν αργει να ερθει ,και επειδη δεν υπαρχει βασιλικη οδος για την γνωση,αλλα μονο η εμπειρια που ερχεται με τον χρονο και τα λαθη,καλον ειναι οι επιπτωσεις να εναι οσον το δυνατον ανωδυνες,και γι αυτο δεν θα σου συνιστουσα αυτο που σου προτεινουν οι διαφοροι κατα την γνωμη μου ανεγκεφαλοι του φορουμ
Η ζωη και η υγεια ειναι το πολυτιμοτερο αγαθο και γι αυτο φροντισε να την εχεις,διοτι η μοτοσυκλετα θελει σωφροσυνη και πειθαρχια.Χρονο εχεις μπροστα σου να μαθεις πρωτα σε ενα ελαφρο σκουτερ χωρις ταχυτητες ,μετα σε μια μεση μικρη μοτο και αργοτερα σε κατι μεγαλυτερο.
Μην ξεχνας ποτε οτι ο αρχικος ενθουσιασμος ευκολα εξανεμιζεται στο κρεβατι του πονου,ενω αντιθετα τα σιγανα και προγραμματισμενα βηματα θα σε οδηγησουν σε ωριμα και ομορφα μονοπατια μοτοσυκλετισμου αρκει να μην βιαζεσαι να τα περπατησεις ολα αμεσως
Εν κατακλειδη ξεκινα με κατι που να μπορεις ευκολα να το κουμανταρεις ακομα και στην στραβη που νομοτελιακα θα σουρθει,χαμηλο ελαφρυ και αδυναμο για αρχη και σιγα σιγα ανεβαινεις τα σκαλοπατια
Πιστευω να βοηθησα:)

Ολα καλα αυτα που λες αλλα να ξεκινησω λες με κατι χωρις ταχυτητες δεν θα ειναι "χασιμο χρονου"..? Εννοω οκ να αρχισω με κατι μικρο αλλα αφου θελω καποια στιγμη κατι μεγαλυτερο δεν πρεπει να κερδισω εμπειρια με ταχυτητες?

Pan (dvs)
06/11/2015, 18:02
Εγω να κανω μια ερωτηση; Μετα απο ποσες δεκαετιες και ποσα εκατομμυρια χιλιομετρα θα εχω δικαιωμα να εχω προσωπικη γνωμη και να γραφω στο φορουμ; Ρωταω γιατι δε βρηκα πουθενα στο σαιτ τους ορους.

Δυστυχως εχω μαθει απο τα φορουμ του εξωτερικου και δεν μπορω να συνηθισω αυτη τη νοοτροπια. Τι να πω ρε γμτ, πού να σας βριζαμε κιολας δλδ. :whiteflag:

Ο καθενας μπορει να εχει και να λεει την αποψη του,αρκει να μην προσβαλει καποιον αλλο.Οσο το σεβεσαι αυτο,δεν νομιζω να σου πει κανεις οτιδηποτε.

Οπως και στα σαιτ του εξωτερικου ετσι και εδω,οτι πεις μπορει ο καθενας να το σχολιασει ελευθερα.Το ιδιο φυσικα μπορεις να κανεις και εσυ.Μην το παιρνεις προσωπικα,κοιταζουμε ολοι να περασουμε καλα εδω μεσα.


Και μιας και οπως ειπα ο καθενας μπορει να σχολιασει τις απαντησεις των αλλων,δεν μπορω να αφησω ασχολιαστο το οτι μιλαμε ακομη για ταξιδακια 200-250 χλμ,τη στιγμη που ολοι γνωριζουμε οτι η κοπελια ακομη δεν εχει καβαλησει μηχανη.

newhere
06/11/2015, 18:03
Επισης να πω οτι ολες οι αποψες ειναι δεκτες κ σιγουρα ειμαι ασχετη αλλα ξερω πως ο καθενας μιλαει απο την προσωπικη του εμπειρια κ αυτα που εχουν δει τα ματια μου οποτε τιποτα απ'οσα εχω διαβασει δεν τα θεωρω μ@..κιες...κ συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δυστυχως δεν εχω κ κανενα γνωστο να πρηζω:-ρ

amyroukai
06/11/2015, 18:05
Πάνο η κοπέλα μίλησε για διαδρομές τέτοιας εμβέλειας. Αφού θέλει να τις κάνει, με βάση αυτές συζητάμε.

DrEvil
06/11/2015, 18:14
Παρε κατι ελαφρυ, κατω απο 600κε σιγουρα και στα 3,5κ που διαθετεις, υπολογισε και τις αβαριες απο καμια χαζοπτωση.
Με το καλο οτι κι αν αποφασισεις και καλα χλμ.

Pan (dvs)
06/11/2015, 18:15
Πάνο η κοπέλα μίλησε για διαδρομές τέτοιας εμβέλειας. Αφού θέλει να τις κάνει, με βάση αυτές συζητάμε.

Ναι ρε φιλε αλλα η κοπελα ειναι ακομη στα μαθηματα.Απο τα μαθηματα σε μηχανη και απο εκει στα ταξιδακια?Ας παρει το διπλωμα,ας καταλαβει τι θα πει χιλιομετρο και μετα μακαρι να φτασει και στη γη του Πυρος.Ταξιδια μεχρι 200 χλμ αποσταση,εγω λεω πηγαινε ελα,ειναι κανα τριωρο στο δρομο.

Προσπαθω να πω οτι βιαζεται και οποιος βιαζεται κλπ,

bulmont
06/11/2015, 18:21
....δυστυχως δεν εχω κ κανενα γνωστο να πρηζω:-ρ


ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΧ

newhere
06/11/2015, 18:23
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΧ

Χαχαχα σε αγχωσα ε?