PDA

View Full Version : Μαραθώνιος Αθήνας 2015



Bladerunner
02/11/2015, 12:01
Έχετε στο νου σας ότι αυτή την Κυριακή 08/11, θα γίνει ο 33ος Μαραθώνιος της Αθήνας και οι παράλληλοι αγώνες των 5 και 10 χιλιομέτρων. Όσοι μένετε πέριξ του κέντρου ή χρησιμοποιείτε τους δρόμους όπου περνάει ο αγώνας, εδώ μπορείτε να δείτε ποιοι δρόμοι θα είναι κλειστοί. (http://www.athensauthenticmarathon.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=137&Itemid=116&lang=el)

Και εδώ οι συνοπτικοί χάρτες των διαδρομών. (http://www.athensauthenticmarathon.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=141&Itemid=120&lang=el)

Αν τρέξει κάποιος από 'δω στην Μαραθώνια διαδρομή και θέλει να πούμε μια καλημέρα, θα είμαι στο 7ο block με bib 10521

spyro
02/11/2015, 14:07
μπα για το μεγάλο δεν ήμαστε έτοιμοι ακόμα. του χρόνου με το καλό

προς το παρόν το 10αρι

est
02/11/2015, 14:16
Κι εγώ στο δεκάρι θα είμαι.
Ο μαραθώνιος παραμένει στόχος.

7Tolis
02/11/2015, 14:21
Καλή σας επιτυχία και μακριά από εμένα. Εκεί γύρω θα είμαι και εγώ.

Bladerunner
06/11/2015, 10:25
Από 'χτες έχω ξεκινήσει να γεμίζω τις αποθήκες με ενέργεια. Η διαδικασία λέγεται υδατανθράκωση (https://en.wikipedia.org/wiki/Carbohydrate_loading) και "πρέπει" να καταναλώσω 8-10 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους υδατάνθρακες.

Σκέφτηκα να πλακώσω 2-3 προφιτερόλ και να ξεμπερδεύω με την όλη ιστορία. Άσε που μου αρέσουν κι όλας. Μετά θυμήθηκα όμως ότι τα λιπαρά πρέπει να είναι σε χαμηλά επίπεδα.:cry:

Έχω και κάτι ενοχλήσεις στα πόδια...

Είναι και αργά ο αγώνας της Κυριακή για να τον έχω δικαιολογία να μην τρέξω.:lol:

sniper
06/11/2015, 10:26
...

Σκέφτηκα να πλακώσω 2-3 προφιτερόλ και να ξεμπερδεύω με την όλη ιστορία. Άσε που μου αρέσουν κι όλας. Μετά θυμήθηκα όμως ότι τα λιπαρά πρέπει να είναι σε χαμηλά επίπεδα.:cry:
...

Δεν θες απλούς αλλά σύνθετους υδατάνθρακες... Τα λιπαρά είναι το λιγότερο που θα σε απασχολήσουν αν πλακωθείς στις ζάχαρες ;)

Bladerunner
06/11/2015, 10:27
Δεν θες απλούς αλλά σύνθετους υδατάνθρακες...

Το ξέρω... Γι αυτό μου την έχει δώσει. Έχω στουμπώσει στο φαγητό για να είμαι εντός πλάνου.

sniper
06/11/2015, 10:30
Το ξέρω... Γι αυτό μου την έχει δώσει. Έχω στουμπώσει στο φαγητό για να είμαι εντός πλάνου.


:bawl:Welcome to the dark side of the sport :bawl:

Είναι ίσως το πιο κουραστικό το θέμα διατροφή... Γι αυτό και κάνω διάλλειμα εδώ και 5 μήνες...

Καλή επιτυχία την Κυριακή... Θα σας σκέφτομαι απο τον καναπέ μου βλέποντας τον αγώνα με μια παγωμένη :beer:

MG-KTiNoS
06/11/2015, 10:37
Θα ήθελα να παρακαλέσω για κάτι

Δίνει η διοργάνωση ένα πράμα σαν αλουμινόχαρτο, ισοθερμική κουβέρτα το λένε.
Όποιος δεν το θέλει μην το πετάξει στα σκουπίδια.
Θα υπάρχουν εθελοντές στο τερματισμό και θα τα μαζεύουν να τα στείλουν
στη Λέσβο που τα χρειάζονται πραγματικά.
Δείτε και σαν ανακύκλωση στη τελική.

Bladerunner
06/11/2015, 10:45
Δίνει η διοργάνωση ένα πράμα σαν αλουμινόχαρτο, ισοθερμική κουβέρτα το λένε.
Όποιος δεν το θέλει μην το πετάξει στα σκουπίδια.

Χρήσιμη πληροφορία. :beer:

Όποιος σκοπεύει να μετακινηθεί στο κέντρο αυτό το Σ/Κ καλό είναι να ενημερωθεί για τις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις που θα ισχύσουν (https://youtu.be/SgPVgThvhO8).
(https://youtu.be/SgPVgThvhO8)

sniper
06/11/2015, 10:46
Χρήσιμη πληροφορία. :beer:

Όποιος σκοπεύει να μετακινηθεί στο κέντρο αυτό το Σ/Κ καλό είναι να ενημερωθεί για τις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις που θα ισχύσουν (https://youtu.be/SgPVgThvhO8).
(https://youtu.be/SgPVgThvhO8)


Ναι, όποιος έχει σκοπό να έρθει στο κέντρο την Κυριακή, να το ξεχάσει.

7Tolis
06/11/2015, 10:52
Θα ήθελα να παρακαλέσω για κάτι

Δίνει η διοργάνωση ένα πράμα σαν αλουμινόχαρτο, ισοθερμική κουβέρτα το λένε.
Όποιος δεν το θέλει μην το πετάξει στα σκουπίδια.
Θα υπάρχουν εθελοντές στο τερματισμό και θα τα μαζεύουν να τα στείλουν
στη Λέσβο που τα χρειάζονται πραγματικά.
Δείτε και σαν ανακύκλωση στη τελική.


Αυτή η κουβέρτα είναι μεγάλη παπαριά.

sniper
06/11/2015, 10:59
Αυτή η κουβέρτα είναι μεγάλη παπαριά.

Μπορεί να είναι στο Καλλιμάρμαρο. Σε βουνά έχουν σώσει ανθρώπους.

7Tolis
08/11/2015, 23:35
Πως τα πήγατε σήμερα παίδες;

duke200
09/11/2015, 08:08
ΜΠΡΑΒΟ σε αυτους που συμμετείχαν! Πολύ γελάω με αυτους που λένε οτι συμμετείχαν στο μαραθώνιο στα 5 και 10 χλμ!!! Ο μαραθώνιος είναι 42,175 χλμ και δεν είναι 10 χλμ λαλακες δημοσιογράφοι!!!

Όταν λέμε έτρεξα στο μαραθώνιο, εννοούμε έτρεξα στα 42 χλμ!!

Φετος δεν έτρεξα, αλλα έχω τρέξει μια φορα και μου βγήκε η πίστη, ειδικά σε εκείνη την κολοανηφόρα στο σταυρό.... Μετα όταν με πήγε ένας φίλος να πάρω το αμάξι που το χα αφησει στην αφετηρία μου φάνηκε η απόσταση ατελείωτη με το αμάξι, πόσο μάλλον να την τρέξει κάποιος...

Bladerunner
09/11/2015, 08:10
Πως τα πήγατε σήμερα παίδες;

Πολύ καλά! Τερμάτισα υγιής και σε λίγο καλύτερο χρόνο από αυτόν που σχεδίαζα βάσει της προετοιμασίας μου.

Ελπίζω οι αθλητές που διακομίστηκαν σε νοσοκομεία να είναι καλά.

duke200
09/11/2015, 08:20
Για να είσαι έτοιμος για μαραθωνιο πρέπει να μπορείς να τρεχεις 25αρι μονοκοπανιά σε χρόνο 2,5 ώρες και έτσι ελπίζεις να βγαλεις το μαραθώνιο σε 4-4.5 ώρες.

πολύ σημαντικό είναι επίσις την ημέρα του αγώνα να έχεις άπειρο ηλεκτρολύτη μαζί σου (σε ειδική ζωνούλα) γιατι αυτα που δίνονται απο τους διοργανωτές δεν φτάνουν ούτε για ζήτω.

Για χρόνους κάτω απο 3,5 ώρες πρέπει εκτός απο την σωστή προετοιμασία να παίρνεις και παραπάνω απο τα "νόμιμα" και να εχεις αναλογία βάρους-ύψους αιθίοπα δρομέα

Billymuse
09/11/2015, 08:23
Για να είσαι έτοιμος για μαραθωνιο πρέπει να μπορείς να τρεχεις 25αρι μονοκοπανιά σε χρόνο 2,5 ώρες και έτσι ελπίζεις να βγαλεις το μαραθώνιο σε 4-4.5 ώρες.

πολύ σημαντικό είναι επίσις την ημέρα του αγώνα να έχεις άπειρο ηλεκτρολύτη μαζί σου (σε ειδική ζωνούλα) γιατι αυτα που δίνονται απο τους διοργανωτές δεν φτάνουν ούτε για ζήτω.

Για χρόνους κάτω απο 3,5 ώρες πρέπει εκτός απο την σωστή προετοιμασία να παίρνεις και παραπάνω απο τα "νόμιμα"

οχι αναγκαία ο γαμπρός μου έκανε κατω απο 3,5ώρες με μέτρια προετοιμασια φέτος μιας και γεννήθηκε ο ανηψιος πριν μερικες εβδομάδες και έχασε προπονήσεις και βάλε και την αυπνία και τα ξενυχτια...και πιστεψε με δεν παιρνει τπτ απο βοηθήματα..είναι και θέμα οργανισμού και πως το έχτισες στα παιδικά-εφηβικα χρόνια και ποσο τον συντήρησες μετα την ενηλικίωση..εμεις θυμάμαι 14ετων οταν έπαιζα σε ποδοσφαιρική ομάδα το ζέσταμα μας πριν την κανονική προπόνηση ήταν 40λεπτα τρέξιμο στον στοίβο ;)

GFawkes
09/11/2015, 08:24
Ποναω...

...πολυ..

:sick:

7Tolis
09/11/2015, 08:30
Μπράβο σας.Και του χρόνου να είστε καλά.

duke200
09/11/2015, 08:36
Ποναω...

...πολυ..

:sick:

κουραγιο. Σε μια βδομάδα θα χει περάσει...:)

Bladerunner
09/11/2015, 08:50
(...)

Ούτε άπειροι ηλεκτρολύτες χρειάζονται ούτε παράνομες ουσίες για τερματισμό κάτω από 3,5 ώρες!

Ο χρόνος τερματισμού είναι ανάλογος της προετοιμασίας. Αν πάντως κάποιος σκοπεύει απλά να τερματίσει μέσα στο χρονικό όριο μόνο και μόνο για τη χαρά της συμμετοχής, μπορεί να το κάνει πολύ πιο εύκολα απ΄ότι νομίζει.

duke200
09/11/2015, 09:02
και εγώ έτσι νόμιζα αλλα αν πιστευεις οτι μπορεις να το κάνεις κάτω απο 3,5 ώρες μόνο με σωστή προετοιμασία σκέψου οτι πρέπει να τρεχεις 4.5 λεπτά το χιλιόμετρο για 42 χιλιόμετρα.

δοκίμασε να τρεξεις σε ρυθμό 4,5 λεπτά/χιλιόμετρο για 5 χιλιόμετρα και θα δεις οτι πρακτικά ούτε 4 χιλιόμετρα δεν βγαίνουν.

Και φυσικά μίλησα για την κλασσική διαδρομή (που είναι πάνω απο την μισή ανηφόρα). Στο ίσωμα μπορει κάποιος με άριστη προετοιμασία και άριστο BMI να κανει και 3 ωρες χωρις αναβολικά.

Απειροι ηλεκτρολύτες ήταν τρόπος του λέγειν. Εννοούσα πολύ παραπάνω απο αυτούς που δινουνε οι διοργανωτές. Το καλύτερο θα ήταν να είναι καποιος φίλος σου στο 30 για να γεμίσεις τα μπουκαλάκια σου και να συχνεχίσεις.

το θέμα με τους ηλεκτρολύτες είναι σοβαρό, πέραν της μειωμένης απόδοσης άμα δεν έχεις τις σωστές ποσότητες στο αίμα, έχει πεθάνει και κόσμος απο αυτο...

sapila racing
09/11/2015, 09:08
και εγώ έτσι νόμιζα αλλα αν πιστευεις οτι μπορεις να το κάνεις κάτω απο 3,5 ώρες μόνο με σωστή προετοιμασία σκέψου οτι πρέπει να τρεχεις 4.5 λεπτά το χιλιόμετρο για 42 χιλιόμετρα.

δοκίμασε να τρεξεις σε ρυθμό 4,5 λεπτά/χιλιόμετρο για 5 χιλιόμετρα και θα δεις οτι πρακτικά ούτε 4 χιλιόμετρα δεν βγαίνουν.

Και φυσικά μίλησα για την κλασσική διαδρομή (που είναι πάνω απο την μισή ανηφόρα). Στο ίσωμα μπορει κάποιος με άριστη προετοιμασία και άριστο BMI να κανει και 3 ωρες χωρις αναβολικά.

Απειροι ηλεκτρολύτες ήταν τρόπος του λέγειν. Εννοούσα πολύ παραπάνω απο αυτούς που δινουνε οι διοργανωτές. Το καλύτερο θα ήταν να είναι καποιος φίλος σου στο 30 για να γεμίσεις τα μπουκαλάκια σου και να συχνεχίσεις.

το θέμα με τους ηλεκτρολύτες είναι σοβαρό, πέραν της μειωμένης απόδοσης άμα δεν έχεις τις σωστές ποσότητες στο αίμα, έχει πεθάνει και κόσμος απο αυτο...

Χμμμμ...
Ξερεις ο Δημήτρης ειναι λίγο μετριόφρων, οπότε θα μπω στη μεση.

Δεν πιστεύει απλά οτι μπορεί να το κάνει σε κατω από 3,5 ώρες.
Το έκανε χτες, και άρα μπορεί να στηρίξει την αποψή του με σωστά επιχειρήματα.

Bladerunner
09/11/2015, 09:10
Δεν θα το συνεχίσω. Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει μπορεί να το κάνει από πολύ πιο αρμόδιες και έγκυρες πηγές.

Bladerunner
09/11/2015, 09:13
Δεν πιστεύει απλά οτι μπορεί να το κάνει σε κατω από 3,5 ώρες.
Το έκανε χτες, και άρα μπορεί να στηρίξει την αποψή του με σωστά επιχειρήματα.

Προφανώς με το 3,5 εννοεί 3 ώρες και 30 λεπτά. Εγώ έκανα +17 λεπτά απ' αυτό το χρόνο.

Μετά από κανά δυο χρόνια (αν όχι του χρόνου :D) το βλέπουμε!

spyrakos35
09/11/2015, 09:17
Χμμμμ...
Ξερεις ο Δημήτρης ειναι λίγο μετριόφρων, οπότε θα μπω στη μεση.


sapilas the sfinopoutsas racing

:lol:



μη με μπανάρετε ρε, πλακα κάνουμε.... :p

spyro
09/11/2015, 09:23
πολλά μπράβο στους παίδες που καναν τα 42 σε όσο.

προφανώς ένα έξτρα μπράβο σε όσους το έκαναν σε κάτω απο 4 ώρες. ευελπιστούμε και εμείς του χρόνου.

εγω τελικά αδίκησα τον εαυτό μου με όλο το τρέξιμο που έκανα το 2015 και τελικά δε το εξαργύρωσα συμμετέχοντας στον μεγάλο αγώνα. ελπίζω να συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμός τις προπονήσεις το 2016 και να τερματίσουμε "υγιείς" στα 42 του όπως είπε και ο blade

Highlight της συμμετοχής και ένα από τα πιο ωραία συναισθήματα σε αγώνα τρεξίματος πάντως είναι να κουμπώνεις σε ρυθμό (κάποια στιγμή στη μέση της διαδρομής) μαζί με άλλους 2-3 άγνωστους και να τραβάει ο ένας τον άλλον μέχρι τέλους ώσπου όλοι μαζί να κάνετε καλύτερο χρόνο απο όσο περιμένατε.

duke200
09/11/2015, 10:02
3 ώρες και 47 λεπτά κλασσική, μόνο με καλή προετοιμασία? Φίλε μπράβο, ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ, αλήθεια!!

και φυσικά 3,5 ώρες είναι 3 ώρες και 30 λεπτά.
Αν ρωτήσετε κάποιον που έχει κάτω απο 3 και 30 κλασσική, δεν πρόκειται ποτέ να παραδεχτεί οτι έχει "κουμπώσει". Αυτή δυστυχώς είναι η μεγάλη πληγή του επαγγελματικού αθλητισμού και είναι κρίμα γιατί αποτρέπει αυτούς που χύνουν αίμα στην προετοιμασία να πάρουν κάποια διάκριση και έστω κάποια πενιχρή οικονομική ανταμοιβή για την ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσπάθεια που κατέβαλαν στην προετοιμασία.

Δηλαδή για να αχοληθείς επαγγελματικά ξέρεις οτι θα παίξεις τη ζωη σου κορώνα γράμματα μετά τα 40 (λόγω αυξημένης πιθανότητας εμφράγματος και εγκεφαλικού). Και πολλοί αθλητές δυστυχώς δεν το ξέρουν καν αυτό, δεν τους το λένε οι "φίλοι" τους οι προπονητες και οι ομάδες.

spyro
09/11/2015, 10:18
...

Δηλαδή για να αχοληθείς επαγγελματικά ξέρεις οτι θα παίξεις τη ζωη σου κορώνα γράμματα μετά τα 40 (λόγω αυξημένης πιθανότητας εμφράγματος και εγκεφαλικού). Και πολλοί αθλητές δυστυχώς δεν το ξέρουν καν αυτό, δεν τους το λένε οι "φίλοι" τους οι προπονητες και οι ομάδες.

:confused:

αναμένω με ενδιαφέρον το link της επιστημονικής μελέτης που το έφερε στο φώς / απέδειξε

sniper
09/11/2015, 10:21
:confused:

αναμένω με ενδιαφέρον το link της επιστημονικής μελέτης που το έφερε στο φώς / απέδειξε

Εύκολα
(http://www.sport-fm.gr/article/alefados-kata-marathwniou-video/3120390)

duke200
09/11/2015, 10:33
αυτα τα πράγματα βγαινουν σε μελέτες που γίνονται λίγο γνωστες. Οι μελετες που γίνονται γνωστες πρέπει να ταιριάζουν με τα συμφέροντα και έτσι βγαίνουν στην επιφάνεια μόνο οι "αρεστές" μελέτες...

spyro
09/11/2015, 10:39
αυτα τα πράγματα βγαινουν σε μελέτες που γίνονται λίγο γνωστες. Οι μελετες που γίνονται γνωστες πρέπει να ταιριάζουν με τα συμφέροντα και έτσι βγαίνουν στην επιφάνεια μόνο οι "αρεστές" μελέτες...

well ..... alrighty then .....

:lol:

sniper
09/11/2015, 10:43
well ..... alrighty then .....

:lol:


Οι επαγγελματίες αθλητές είναι μέσα στο φάρμακο... Πέφτουμε από τα σύννεφα.
Οι επαγγελματίες αθλητές έχουν άγνοια του κινδύνου... Nαι, ιδέα δεν έχουν...
Υπάρχουν επαγγελματίες αθλητές (στίβου εν προκειμένω) άνω των 40... We are not alone...

MG-KTiNoS
09/11/2015, 11:11
344590

ΦXAΡIΣTOYNE

:beer:

Ζεύκας
09/11/2015, 12:01
Καλή σας επιτυχία και μακριά από εμένα. Εκεί γύρω θα είμαι και εγώ.

κάπου άκουσα καμιά 20αριά πήγαν νοσοκομείο...

est
09/11/2015, 12:31
@ Bladerunner
Συγχαρητήρια και από εμένα για τον τερματισμό σου!:a013:


Εμείς τρέξαμε τα 10. Όμορφα και χαλαρά τα βγάλαμε.. μια ωραία βόλτα στην Αθήνα.

Μετά τον τερματισμό μας μείναμε αρκετή ώρα γιατί περιμέναμε 2 φίλους που έτρεχαν στον Μαραθώνιο..ήταν αρκετοί αυτοί που ήθελαν υποστήριξη για να "ανέβουν" και να συνεχίσουν. Και πάρα πολλοί μας ευχαριστούσαν που ήμασταν εκεί και τους χειροκροτούσαμε (ειδικά στο Χολαργό).
Ωραίες στιγμές!

7Tolis
09/11/2015, 12:47
κάπου άκουσα καμιά 20αριά πήγαν νοσοκομείο...

Μόνο ένα ήταν επείγον διότι ήταν ανακοπή 49 ετών το οποίο ανατάχθηκε απο τις μηχανές του εκαβ στον δρόμο και μετά διακομίστηκε.Ολα τα άλλα ήταν κάτι κράμπες και κάτι πολύ μικρότερης σημασίας.

Billymuse
09/11/2015, 14:14
Μόνο ένα ήταν επείγον διότι ήταν ανακοπή 49 ετών το οποίο ανατάχθηκε απο τις μηχανές του εκαβ στον δρόμο και μετά διακομίστηκε.Ολα τα άλλα ήταν κάτι κράμπες και κάτι πολύ μικρότερης σημασίας.

διάβασα σε αθλητικό σαιτ δε θυμάμαι πιο οι 4 ήταν στην μονάδα εμφραγμάτων..ισχύει κατι τετοιο?

7Tolis
09/11/2015, 14:38
διάβασα σε αθλητικό σαιτ δε θυμάμαι πιο οι 4 ήταν στην μονάδα εμφραγμάτων..ισχύει κατι τετοιο?

δε ξερω να σου απαντήσω.

MG-KTiNoS
10/11/2015, 16:19
κάπου άκουσα καμιά 20αριά πήγαν νοσοκομείο...

Ένας πελάτης μου πήγε να κάνει το τζόβενο και τον έτρεχαν.
Πίεση 250 / 125 παλμοί 18,500.
:a31:

sniper
10/11/2015, 16:22
Ένας πελάτης μου πήγε να κάνει το τζόβενο και τον έτρεχαν.
Πίεση 250 / 125 παλμοί 18,500.
:a31:


18.500 παλμοί; Δίχρονος είναι ρε μλκ;

MG-KTiNoS
10/11/2015, 16:26
18.500 παλμοί; Δίχρονος είναι ρε μλκ;

με λίγο ΜαραθΟνιο ο μπάρμπας έγινε 2Τ.....

:rotflmao:


(αφού δε μπέθανε ο μλκς πάλι καλά να λες)

sniper
10/11/2015, 16:31
με λίγο ΜαραθΟνιο ο μπάρμπας έγινε 2Τ.....

:rotflmao:


(αφού δε μπέθανε ο μλκς πάλι καλά να λες)

300 παλμοί το δευτερόλεπτο; Ρε πας καλά κι εσύ ή σε κέρασε τπτ η τάνα κι ο φιλαράκος της;

MG-KTiNoS
10/11/2015, 16:35
300 παλμοί το δευτερόλεπτο; Ρε πας καλά κι εσύ ή σε κέρασε τπτ η τάνα κι ο φιλαράκος της;

Οκ υπερβολή ήταν αλλά δεν μπορώ να κατάλαβω δεν ζητάν χαρτί από γιατρό για να τρέξεις?
(να μου πεις αυτός με τη μλκια που τον δερνει τον έχω ικανό να έχει φτιάξει και χαρτιά μονος του)

duke200
10/11/2015, 16:40
οχι δε ζηταν

el_hymador
10/11/2015, 16:44
Ρε μλκς αν είναι να πάθω έμφραγμα το παθαίνω μια χαρά τρώγοντας υπερβολικές ποσότητες από κοψίδια δίπλα σε κανά τζάκι και καπνίζοντας σαν αράπης, δεν είναι ανάγκη να το πάθω κατά μεσής του δρόμου ντυμένος με φανελάκι και σορτς, φορώντας πινακίδα κυκλοφορίας στο στέρνο.

tsompanis
11/11/2015, 06:47
Πήγα και γω στο μαραθώνιο αλλά μου άρχισαν κάτι μαλακίες ότι δεν επιτρέπονται τα μηχανάκια και κάτι τέτοια, λες και είμαστε τίποτα πρωτόγονοι ναουμε....

George_M.
11/11/2015, 06:59
οχι δε ζηταν

κ να ζητουσαν τι θα γινοταν?παλι οι γιατροι θα τα δινανε φασον.οπως στους γερους για ανανεωση διπλωματος..:cry:
το θεμα ειναι να πας γιατι ξερεις κ εχεις προετιμαστει,αν ειναι να πας για να σκασεις τοτε ο El Hymador καλα τα λεει.

GFawkes
11/11/2015, 08:49
εμπειρια ηταν

αλλα δυο μερες παω σαν τον καβουρα...

δεν ξερω αν θα το ξαναδοκιμασω, αν και ειναι εθιστικο....σώφρον δεν ξερω αν ειναι.
344693

notakos600
11/11/2015, 08:54
Πολλά μπράβο και του χρόνου!! :beer::beer:

BLiTzER
11/11/2015, 08:55
Οκ υπερβολή ήταν αλλά δεν μπορώ να κατάλαβω δεν ζητάν χαρτί από γιατρό για να τρέξεις?
(να μου πεις αυτός με τη μλκια που τον δερνει τον έχω ικανό να έχει φτιάξει και χαρτιά μονος του)

Κλαίω. Όταν μου ζήτησαν βεβαίωση παθολόγου για να εγγραφώ πυγμαχία, έκλεισα ραντεβού κάπου στην περιοχή μου, πήγα στην ώρα μου, περίμενα 1.5 ώρα να ΕΡΘΕΙ (όχι, δεν είχε πελάτες, δεν ήταν καν εκεί, αλλά η γραμματέας του μας βεβαίωνε ότι "τώρα έρχεται" κάθε 10 λεπτά) και αφού ήρθε, με ρώτησε αν έχω κάτι, απάντησα αρνητικά, έγραψε ένα χαρτί, μου ζήτησε 20€ και έφυγα. Ούτε με το χέρι δε με εξέτασε, έτσι για τους τύπους.

Bladerunner
11/11/2015, 09:24
Το θέμα δεν είναι το όποιο χαρτί. Όταν κάποιος σέβεται το εαυτό του και τους οικείους του, οφείλει να υποβληθεί σε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις πριν θέσει το σώμα του σε τέτοια καταπόνηση.

Aνεμος
11/11/2015, 09:33
@ Bladerunner
Συγχαρητήρια και από εμένα για τον τερματισμό σου!:a013:


Εμείς τρέξαμε τα 10. Όμορφα και χαλαρά τα βγάλαμε.. μια ωραία βόλτα στην Αθήνα.

Μετά τον τερματισμό μας μείναμε αρκετή ώρα γιατί περιμέναμε 2 φίλους που έτρεχαν στον Μαραθώνιο..ήταν αρκετοί αυτοί που ήθελαν υποστήριξη για να "ανέβουν" και να συνεχίσουν. Και πάρα πολλοί μας ευχαριστούσαν που ήμασταν εκεί και τους χειροκροτούσαμε (ειδικά στο Χολαργό).
Ωραίες στιγμές!

ρε θηρίο μετα την πουροντουράδα Σάββατο ετρεξες Κυριακή Μαραθώνιο έστω και 10Κ ?? ... φίλε...:a012:

est
11/11/2015, 10:45
Η πλάκα είναι πως ότι πιάσιμο είχα μέχρι χθες, ήταν στην πλάτη και στα χέρια από το Σαββατιάτικο!:lol:

George_Sp
11/11/2015, 11:02
Αν και τώρα είδα το θέμα. Πολλά μπράβο σε όσους συμμετέχουν είτε τερματίζουν είτε όχι.

Και κάτι χρήσιμο που παραθέτω σαν γνώμη από τον Ανδρέα Ζούρδο και το metavolismos.com


Είναι πιο επικίνδυνο να τρέξεις στο μαραθώνιο παρά να φας μπέικον. Ο μαραθώνιος είναι μία μορφή ακραίου στρες για τον ανθρώπινο οργανισμό, όπως ένα μεγάλο τραύμα που φέρνει απώλεια αίματος. Λίγο μπέικον, αν και δεν μου αρέσει προσωπικά, είναι σαν μερικές ψιχάλες για 2 λεπτά, σε σύγκριση με μία καταιγίδα που διαρκεί 3 ώρες.

Προφανώς και δε γράφει μην τρέξετε. Εννοεί οτι χρειάζεται πολύ προετοιμασία σε διατροφή, εκγύμναση και φυσική κατάσταση για να ανταπεξέλθει κάποιος.
Και του χρόνου με υγεία :)

Ζεύκας
11/11/2015, 12:56
Πήγα και γω στο μαραθώνιο αλλά μου άρχισαν κάτι μαλακίες ότι δεν επιτρέπονται τα μηχανάκια και κάτι τέτοια, λες και είμαστε τίποτα πρωτόγονοι ναουμε....


:bawl:

Bladerunner
12/11/2015, 10:07
344857

Περισσότερο με συγκίνησε το "δέσιμο" του ζευγαριού παρά η αναπηρία της αθλήτριας.

Μεγαλείο ψυχής.

Cpt. Haddock
12/11/2015, 10:11
Πήγα και γω στο μαραθώνιο αλλά μου άρχισαν κάτι μαλακίες ότι δεν επιτρέπονται τα μηχανάκια και κάτι τέτοια, λες και είμαστε τίποτα πρωτόγονοι ναουμε....

:lol:

Billymuse
12/11/2015, 12:53
344857

Περισσότερο με συγκίνησε το "δέσιμο" του ζευγαριού παρά η αναπηρία της αθλήτριας.

Μεγαλείο ψυχής.

Aυτο ειναι το μεγαλείο, συμμετέχουν όσοι εκτος απο αντοχές το λέει και η καρδιά τους, άνθρωποι απο κάθε κοινωνική τάξη..σε εναν μαραθώνιο παλια ενας πατέρας κουβαλούσε τον γιο του (http://http://www.gazzetta.gr/genikes-eideseis/article/item/249372-o-pateras-tou-aiona-vid-pics) μέχρι τον τερματισμό + αλλα 2 αθληματα...