PDA

View Full Version : Racing engine 140cc



Val98
06/11/2015, 17:42
Καλησπέρα! Θέλω ν' ανεβάσω κυβικά το glx μου, μιας και το μοτέρ του τώρα είναι τελίως μαμά c90 και από τις γνώμες που πήρα πέρει του να ανεβάσω αυτό κυβικά δεν μου φέναιτε ποιά τόσο καλή ιδέα. :lol:
Βρήκα αυτό το racing engine όπου βγένει 140cc από την μάνα του (http://www.car.gr/parts/view/5630990/) και σκεύτομαι να το αγωράσω με το καλό μόλεις πληρωθώ.
Για καθημερινή χρήση (20 - 30χιλιόμετρα) κάνει, η θα έχω προβλήματα? Ενώς γνωστού μου που μου το πρότινε του έχει βγει σκυλί ένα χρόνο τώρα, αλλά αυτά τυχένουν. Γενηκά είναι αξιόπιστα μοτέρ η θα το κλέω στον μήνα?:bawl:

Bob_o_mastoras
06/11/2015, 18:00
Aπο τα βαθη της Κινας... :lol:

Τι ακριβως κανει racing αυτον τον κινητηρα;;;

Ψαχνωντας να δω απο που ακριβως κραταει η σκουφια του, ανακαλυψα οτι μπορεις να παραγγειλεις τετοια μοτερ και λιγο πιο επωνυμα κινεζικα φυσικα, απο εξωτερικο με αρκετα μικροτερο κοστος..

toyar
06/11/2015, 18:04
ουτε για αστειο:a06:

Dant3
06/11/2015, 18:42
Για καθημερινη χρηση το ξεχνας.
Νομιζω αυτα δεν εχουν καν φωτα.

BLiTzER
06/11/2015, 18:47
Δεν έχουν φώτα τα μοτέρ, συνήθως. Εκτός από ένα που είχα πάρει μια φορά και είχε κάτι neon πάνω.

teogtp
06/11/2015, 18:52
Δεν έχουν φώτα τα μοτέρ, συνήθως. Εκτός από ένα που είχα πάρει μια φορά και είχε κάτι neon πάνω.

Εισαι άσχετος επι του θεματος.....:p
Παλιά ειχαμε μπουζοπιπες με φωτακι.....
:D

Val98
06/11/2015, 18:58
Για καθημερινη χρηση το ξεχνας.
Νομιζω αυτα δεν εχουν καν φωτα.

Μάλιστα:rolleyes: τα ποιό καινούργια racing έχουν φώτα και είναι πάνω κάτω στα ίδια λευτά.
Κανένα άλλο μοτέρ σ' αυτά το κυβικά περίπου προτήνεις? Πέρα από τις βόλτες θέλω τα κυβικά για να το στίνω που και που.:lol:

Πάντως σήμερα το πρωί είχα πάρει μηχανάκι μ' αυτό το μοτέρ πάνω και ρίμαζε! Άντε τώρα να πηγαίνω πάλι με 80 - 85 μαξ με το δικό μου...:bawl:

SHOOTER045
06/11/2015, 19:01
Για μοτέρ λιφαν 125 υδροψυκτο
Αν και για να είσαι νόμιμος θα έλεγα για μοτέρ astrea

virus
06/11/2015, 19:03
Παλιά ειχαμε μπουζοπιπες με φωτακι.....
:D

που τα θυμηθηκες αυτα.... τα ειχα ξεχασει εντελως :a23:

SHOOTER045
06/11/2015, 19:24
Εισαι άσχετος επι του θεματος.....:p
Παλιά ειχαμε μπουζοπιπες με φωτακι.....
:D

Και μετά κράζεις τα κινεζοξενον και τα νέον...

Έτσι έριξες την συμπεθέρα?

Κ Α Γ Κ Ο Υ Ρ Α

teogtp
06/11/2015, 19:33
Και μετά κράζεις τα κινεζοξενον και τα νέον...

Έτσι έριξες την συμπεθέρα?

Κ Α Γ Κ Ο Υ Ρ Α

Μπα...
Η συμπεθερα ηταν βροντακας απο μονη της......
Αν ειχε στομα εκείνο το chappακι της....
:lol:

Bob_o_mastoras
06/11/2015, 20:10
... Πέρα από τις βόλτες θέλω τα κυβικά για να το στίνω που και που.:lol:


:a38::nono:

:p


Υπαρχει παντως και μοτερ lifan 140 αν δεν κανω λαθος. Ψαξε το.

McGyver
07/11/2015, 08:28
Ψάξε να βρεις διπλογράναζο, αυτά τα καινούρια με τα δύο γρανάζια στον άξονα μπροστά.
Έχουν ένα κοντό και ένα μακρύ και αλλάζεις την αλυσίδα με ένα μικρό λεβιεδάκι.
Φαντάσου σαν τα ντεραγιέρ στα ποδήλατα μπροστά, αλλά με δύο θέσεις.

Για καθημερινή μετακίνηση έχεις κουμπωμένο το μακρύ και είσαι άρχοντας.
Όταν στήνεις, κουμπώνεις το μικρό κι άντε 'γεια.

Μόνο μειονέκτημα πως (ακόμα) δεν έχουν βγάλει μηχανισμό για αλλαγή εν κινήσει, πρέπει να είσαι σταματημένος.

MG-KTiNoS
07/11/2015, 08:38
ντεραγιέρ?
Δεν το είχα ξανακούσει !

toyar
07/11/2015, 08:49
Υπάρχει τετοιο πραγμα;:;

MG-KTiNoS
07/11/2015, 09:03
Υπάρχει τετοιο πραγμα;:;

Ναι λογικά πάει να πει αλλάζει σιδηροτροχιά όπως το κλειδί στο τρένο....
Με κάθε επιφύλαξη το λέω όμως

Pearl Nebular
07/11/2015, 10:14
Mc Gyver, αν αλλάξεις θέση στην αλυσσίδα, δεν θέλει ευθυγράμμιση για να μην φαγώνεται;

vaska
07/11/2015, 10:22
Ψάξε να βρεις διπλογράναζο, αυτά τα καινούρια με τα δύο γρανάζια στον άξονα μπροστά.
Έχουν ένα κοντό και ένα μακρύ και αλλάζεις την αλυσίδα με ένα μικρό λεβιεδάκι.
Φαντάσου σαν τα ντεραγιέρ στα ποδήλατα μπροστά, αλλά με δύο θέσεις.

Για καθημερινή μετακίνηση έχεις κουμπωμένο το μακρύ και είσαι άρχοντας.
Όταν στήνεις, κουμπώνεις το μικρό κι άντε 'γεια.

Μόνο μειονέκτημα πως (ακόμα) δεν έχουν βγάλει μηχανισμό για αλλαγή εν κινήσει, πρέπει να είσαι σταματημένος.

Άμα είναι ψαγμένος ο μοντεράτορας και βάζει και τα ποδήλατα στην κουβέντα
:a23::a23:

Val98
07/11/2015, 12:02
Ψάξε να βρεις διπλογράναζο, αυτά τα καινούρια με τα δύο γρανάζια στον άξονα μπροστά.
Έχουν ένα κοντό και ένα μακρύ και αλλάζεις την αλυσίδα με ένα μικρό λεβιεδάκι.
Φαντάσου σαν τα ντεραγιέρ στα ποδήλατα μπροστά, αλλά με δύο θέσεις.

Για καθημερινή μετακίνηση έχεις κουμπωμένο το μακρύ και είσαι άρχοντας.
Όταν στήνεις, κουμπώνεις το μικρό κι άντε 'γεια.

Μόνο μειονέκτημα πως (ακόμα) δεν έχουν βγάλει μηχανισμό για αλλαγή εν κινήσει, πρέπει να είσαι σταματημένος.

Υπάρχει τετιο πράμα?:confused: πρώτη φωρα τ' ακούω. Θα μπει αυτό στο glx?

SHOOTER045
07/11/2015, 13:05
Υπάρχει τετιο πράμα?:confused: πρώτη φωρα τ' ακούω. Θα μπει αυτό στο glx?

Εδώ ο άλλος έφτιαξε 4μοτερ c90 στην σειρά τι ένα πλαι στο άλλο, σε αυτό θα κολλήσουμε

noodles
07/11/2015, 13:32
Καλησπέρα! Θέλω ν' ανεβάσω κυβικά το glx μου, μιας και το μοτέρ του τώρα είναι τελίως μαμά c90 και από τις γνώμες που πήρα πέρει του να ανεβάσω αυτό κυβικά δεν μου φέναιτε ποιά τόσο καλή ιδέα. :lol:
Βρήκα αυτό το racing engine όπου βγένει 140cc από την μάνα του (http://www.car.gr/parts/view/5630990/) και σκεύτομαι να το αγωράσω με το καλό μόλεις πληρωθώ.
Για καθημερινή χρήση (20 - 30χιλιόμετρα) κάνει, η θα έχω προβλήματα? Ενώς γνωστού μου που μου το πρότινε του έχει βγει σκυλί ένα χρόνο τώρα, αλλά αυτά τυχένουν. Γενηκά είναι αξιόπιστα μοτέρ η θα το κλέω στον μήνα?:bawl:

το μοτερ δεν ειναι αξιοπιστο, μην το βαλεις. αν το δουλευεις πολυ δε θα αντεξει. κρατα αυτο που ηδη εχεις (90αρι νομιζω?) ειναι μια χαρα.

Val98
07/11/2015, 17:02
το μοτερ δεν ειναι αξιοπιστο, μην το βαλεις. αν το δουλευεις πολυ δε θα αντεξει. κρατα αυτο που ηδη εχεις (90αρι νομιζω?) ειναι μια χαρα.

Κάνω κάθε μέρα γύρο στα 20 χιλιόμετρα (Σχωλείο, φροντιστήριο, σπίτι). Το 90αρι δεν λέω μ' έχει βγάλει ασπροπρόσωπο ένα χρόνο που τόχω τώρα, αλλά το κόλιμα μου είναι ν' ανεβάσω το glx γιατί έχω κ' ένα crypton r και όποτε το καβαλάω λέω γιατί να μην έχει τα γκάζια του το glx.:lol:

motomaniac
07/11/2015, 18:34
Κάνω κάθε μέρα γύρο στα 20 χιλιόμετρα (Σχωλείο, φροντιστήριο, σπίτι). Το 90αρι δεν λέω μ' έχει βγάλει ασπροπρόσωπο ένα χρόνο που τόχω τώρα, αλλά το κόλιμα μου είναι ν' ανεβάσω το glx γιατί έχω κ' ένα crypton r και όποτε το καβαλάω λέω γιατί να μην έχει τα γκάζια του το glx.:lol:

μην σφαζετε τα 90αρια ρε... πανε καντο ενα 54αρι, βρες και μια γνησια αστρα κεφαλη κι εισαι κομπλε.

Val98
07/11/2015, 18:52
μην σφαζετε τα 90αρια ρε... πανε καντο ενα 54αρι, βρες και μια γνησια αστρα κεφαλη κι εισαι κομπλε.

Αυτό είχα στο μυαλό μου, αλλά μόλις πέρασα από το μάστορα και ρώτησα πόσο θα πάει η εργασία άλλαξα γνώμη...:lol:

yiannis172
09/11/2015, 14:04
Επειδη δε γινεται να τα εχεις ολα (και καλο αποτελεσμα και λιγα λεφτα ξοδεμενα) και επειδη το φτηνο πολλες φορες ειναι ακριβο,φτιαξε το μοτερ του GLX σε καποιον που εμπιστευεσαι για να το εχεις οπως το θες και για οσο θες.

GFawkes
09/11/2015, 14:12
H επιλογη ειναι
1.90αρι για 30 χρονια
Η
2.Κινα ρεησιγκ για κανα μηνα

the choice is yours

Val98
09/11/2015, 19:37
Επειδη δε γινεται να τα εχεις ολα (και καλο αποτελεσμα και λιγα λεφτα ξοδεμενα) και επειδη το φτηνο πολλες φορες ειναι ακριβο,φτιαξε το μοτερ του GLX σε καποιον που εμπιστευεσαι για να το εχεις οπως το θες και για οσο θες.

Ρε τσάκαλε το θέμα μου είναι ο,τι ο μάστορας για το φτιάξιμο μου ζητάει πολλά (γύρο στα 250 μου είπε) και έφαγα κόλιμα γιατί σε μοτέρ το χέρι μου δεν έχει πάει ποτέ... :rolleyes:
Ψάχνω κάνα μήνα τώρα κάνα γνωστό μου που να ξέρει τι κάνει μπας και τα βρούμε ποιό οικονομικά, γιατί "γνώστες" τους έχουμε με το κιλό εδώ.:bawl:

Στο μοτεράκι (με το καλό, μόλεις βρω κάποιον μάστορα να μου το φτιάξει) λέω να βάλω αυτά τα πράγματα:

*Κεφαλή CDI μεγάλες βαλβίδες
*Κυλινδροπίστονο Aasa 53mm
*Καρμπυρατέρ 22mm Keihin
*Στρόφαλο Aasa 54mm τριγωνικό Διαδρομή.
*Σασμάν 4ρι

Αυτά κομπλέ είναι η να κιτάξω γι' άλλα πράγματα?

DrEvil
09/11/2015, 20:26
Αυτά κομπλέ είναι η να κιτάξω γι' άλλα πράγματα?

Αλλο μηχανακι γι' αυτο που θες, ισως;

Απο κει και περα και να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου.
Αφου την εχεις την καϋλα, ριχτο πανω το γαμιδι το 'ρεϊσινγκ και σκιζω κωλους' μοτερακι και κρατα το μαμα καβαντζα για οταν θα παραδωσει το αλλο.
Απλα με τον κινεζο το ΑρΑρΑρ, προληπτικη συντηρηση και λιγο πιοτερη προληψη, μπας και δεν σκασει στα μουτρα σου.
Ξαναλεω, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ.

Val98
09/11/2015, 21:14
Αλλο μηχανακι γι' αυτο που θες, ισως;

Απο κει και περα και να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου.
Αφου την εχεις την καϋλα, ριχτο πανω το γαμιδι το 'ρεϊσινγκ και σκιζω κωλους' μοτερακι και κρατα το μαμα καβαντζα για οταν θα παραδωσει το αλλο.
Απλα με τον κινεζο το ΑρΑρΑρ, προληπτικη συντηρηση και λιγο πιοτερη προληψη, μπας και δεν σκασει στα μουτρα σου.
Ξαναλεω, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ.

Μηχανάκι μεγαλύτερων κυβικών είδη έχω, άλλα έχω να το καβαλίσω περίπου ένα χρόνο (Όταν έβαφα το glx).
Τόχω άχτι να το φτιάξω αυτό το μηχανάκι:lol:

Άλλα από τις γνώμες που ακούω για το racing, μάλλον θα μου μίνει στα χέρια πριν του ποιώ καλά καλά το αίμα:lol:
Γνωστός μου που το έχει του έχει βγάλει ένα χρόνο χωρείς να κάνει κιχ, αλλά αυτά τυχένουν...:rolleyes:
Θα δω μήπως βρω κάνα καλό μοτέρ από Astrea (Αν και σκούρα τα βλέπω τα πράματα:bawl:) και να φτιάξω αυτό, αλλιώς βουρ στο ρεϊσινγκ και όσο αντέξει.:beer:

motomaniac
09/11/2015, 21:34
ρε φιλε μου πουλας το μοτερ σου? θα σου δωσω οσα λεφτα θες να κανεις την ηλιθιοτητα που σκεφτεσαι.. αληθεια... μετα που δεν θα εχεις παπι θα στο παρω κμι αυτο για ενα κομματι ψωμι και θα το νξανακανω μανισιο.. και θα το πουλησω.

noodles
13/11/2015, 16:05
ασε το παπι οπως ειναι. θα πεταξεις ενα μισθο σε λεφτα για να κερδισεις 5 χλμ τελικης. οταν βγαλεις το αναλογο διπλωμα παρε αλλο δυνατοτερο μηχανακι. εμενα γιατι με ικανοποιει το γκαζι του innova ακομα και στα 25χρονια μου, δε μπορω να καταλαβω. παπι ειναι, δεν γινεται να εχει το γκαζι ενος ss. εχει φτιαχτει για οικονομια και ευκολη μετακινηση. :cool: