PDA

View Full Version : Electrical Bike in Athens for a test ride!



ares_tz
07/11/2015, 21:59
Γεια σας,

Πρόσφατα πραγματοποίησα ένα test ride διαφορετικό από όλα τα άλλα με ότι γνωρίζουμε μέχρι τώρα για το χώρο της μοτοσυκλέττας. Αυτό διότι δεν πρόκειται για μια ακόμα νέα συνηθισμένη μοτοσυκλέττα, ΑΛΛΑ για δίκυκλο που κινείται με επαναφορτιζόμενη μπαταρία και ηλιακή ενέργεια.

Δείτε τις φωτογραφίες εδώ και εάν σας ενδιαφέρει να επικοινωνήσετε για περισσότερες πληροφορίες με την εταιρεία "Scooterise" μετρό Ακρόπολις...

http://scooterise.com/el/

344500
344501
344502

George_Sp
07/11/2015, 22:27
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας....πραγματική απορία. Γιατί σε ένα μηχανάκι ηλεκτροκίνητο για ήπια χρήση πόλης έβαλαν τέτοιο ακατάλληλο ελαστικό σε πλάτος πέλματος και τρακτερωτό?
Δε προσφέρει απολύτως τίποτα και μειώνει την αυτονομία λόγω απώλειας ισχύος και βάρους 50% ή και παραπάνω.

taisteal
07/11/2015, 22:29
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας....πραγματική απορία. Γιατί σε ένα μηχανάκι ηλεκτροκίνητο για ήπια χρήση πόλης έβαλαν τέτοιο ακατάλληλο ελαστικό σε πλάτος πέλματος και τρακτερωτό?
Δε προσφέρει απολύτως τίποτα και μειώνει την αυτονομία λόγω απώλειας ισχύος και βάρους 50% ή και παραπάνω.

Γιατι ειναι true electrical adventure


Κακασχημο ειναι...

Ζεύκας
08/11/2015, 11:33
ισως γτ σε αυτές τις διαστάσεις ζάντας δεν υπάρχουν ασφάλτινα λάστιχα;

ares_tz
08/11/2015, 22:43
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας....πραγματική απορία. Γιατί σε ένα μηχανάκι ηλεκτροκίνητο για ήπια χρήση πόλης έβαλαν τέτοιο ακατάλληλο ελαστικό σε πλάτος πέλματος και τρακτερωτό?
Δε προσφέρει απολύτως τίποτα και μειώνει την αυτονομία λόγω απώλειας ισχύος και βάρους 50% ή και παραπάνω.

Δεν ξέρω τι γνώσεις μηχανολογίας έχεις ή απλώς μιλάς εμπειρικά...
Η δικιά μου εκτίμηση όταν έκανα 'test ride' ήταν άψογη όσον αφορά την απορρόφηση κραδασμών στις λακούβες και στους κακοτράχαλους δρόμους...Πολύ καλές αναρτήσεις και φυσικά μπορείς να τις δεις κι από κοντά εάν πραγματικά θέλεις να σου λυθεί η απορία.

Επίσης να αναφέρω ότι το μοντέλο "beast" είναι με προδιαγραφές για 'off-road' για αυτό έχει τέτοια λάστιχα...Στον Καναδά χρησιμοποιείται όχι στην άσφαλτο αλλά σε δύσβατες περιοχές μέσα σε δάση....Εάν ψάξεις θα βρεις και στο youtube σχετικά βίντεο.

Τώρα για ποια χρήση στην Ελλάδα θα το αγοράσει κάποιος, είναι δικό του πρόβλημα. Εννοείται ότι το " Beast" μοντέλο δεν είναι για τον εθνικό δρόμο ή για την Λ. Συγγρού....έχει άλλες δυνατότητες και θα καταλάβεις ότι το το χρησιμοποιούν στις βόρειες χώρες όπως Ολλανδία, Φιλανδία, Γερμανία κλπ.....

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ εξυπηρετικό, όμως εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει ίσως η δυνατότητα να το απολαύσει κάποιος και να μην λυπάται να το οδηγήσει λόγω κάκιστων οδηγικών συνθηκών...

ares_tz
08/11/2015, 22:47
ισως γτ σε αυτές τις διαστάσεις ζάντας δεν υπάρχουν ασφάλτινα λάστιχα;

Ο εκπρόσωπος της εταιρείας ανέφερε ότι το μοντέλο "Beast" είναι offroad και εισάγεται από τον Καναδά, όπου οι συνθήκες οδήγησης είναι διαφορετικές από την Ελλάδα....Προορίζεται για χρήση εντός δασικών εκτάσεων ή σε εναλλαγές χωμάτινου και ασφάλτινου δρόμου...

Είναι κρίμα να το οδηγείς στην εθνική οδό ή σε μεγάλες ασφάλτινες ευθείες και λεωφορούς της Αθήνας! Καταρχήν είναι επικίνδυνο διότι δεν πρόκειται να σε προσέξει κανείς....

ΔΕΝ είναι για άσφαλτο αλλά για ειδικές διαδρομές...μάλλον καλύτερα να το αγοράσει κάποιος στην επαρχία και όχι σε μεγαλούπολη!

George_Sp
08/11/2015, 22:49
Δε χρειάζομαι πολλές γνώσεις μηχανολογίας για να ξέρω τα βασικά περί τριβής σε σχέση με την επιφάνεια επαφής και τι αποτέλεσμα έχει στην απόδοση κύλισης. Αυτά τα μαθαίνει κάποιος που κάνει και ποδήλατο. Μικρότερες απώλειες λόγω μειωμένης τριβής έχεις με τη μικρότερη επιφάνεια επαφής.

Το λάθος εξαρχής είναι δικό σου που δε μας παρουσιάσες το μοντέλο Beast οτι πρόκειται για offroad κατάσταση. Εγώ βλέπω 2 φωτογραφίες στην άσφαλτο στο κέντρο της Αθήνας....όχι σε μονοπάτι της Πάρνηθας που πάνε με mountain bikes ή εντουράκια.

RizlaPlusPlus
09/11/2015, 00:02
Προμοταρεται σαν hunter-ready.

Καποιος να μου σβησει το ποστ, να με μπαναρει, να με ψαλιδισει με ζενερ και να μου καψει την τοστιερα αμα κανω λαθος.
Αλλα νομιζω οτι ειναι εντελως εκτος θεματος για μοτοσυκλετιστες αυτη η προωθηση...

(Και επισης, δε μπορω να καταλαβω πως μπορει καποιος να προωθει eco friendly οχημα για αυτους που σπερνουν θανατο στη φυση...)

George_Sp
09/11/2015, 01:34
Μετά τα γραπτά του Rizla++ μπήκα και το γκούγκλαρα λιγάκι το θέμα.
Πράγματι σε φορουμ κυνηγών προτείνεται σαν λύση για αθόρυβο κυνήγι. Παρόλαυτά στην επίσημη σελίδα της Daydak με έδρα τον Καναδά δεν υπάρχει διάθεση για τέτοια διαφήμιση-προώθηση παρά μόνο σαν οικολογική off-road λύση μετακίνησης. Για την Ελλάδα πάντως δε βλέπω λόγο ύπαρξης...ιδίως με τον τρόπο που ανοίχτηκε το θέμα. Just spam?

Bob_o_mastoras
09/11/2015, 01:55
Kαι αντε και το παιρνεις και ζεις σε πολη σε μια πολυκατοικια.. Που ακριβως θα το φορτιζεις;;;; :confused:

taisteal
09/11/2015, 01:59
Kαι αντε και το παιρνεις και ζεις σε πολη σε μια πολυκατοικια.. Που ακριβως θα το φορτιζεις;;;; :confused:

Θα φωναζεις τη μανα σου η τη γυναικα σου να ριχνει καλωδιο απο τη βεραντα...
Μαναααα αμολα καλουμπα

:lol::lol:

Bob_o_mastoras
09/11/2015, 02:20
Θα φωναζεις τη μανα σου η τη γυναικα σου να ριχνει καλωδιο απο τη βεραντα...
Μαναααα αμολα καλουμπα

:lol::lol:

Ε βεβαια..!! Καπως πρεπει να διασκεδαζει και η γειτονια.. :lol::lol:

typhoon
09/11/2015, 08:50
Για την Ελλάδα πάντως δε βλέπω λόγο ύπαρξης...ιδίως με τον τρόπο που ανοίχτηκε το θέμα. Just spam?
Τιποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο απο διαφήμιση της εταιρείας. Απλά έγινε σε λάθος χώρο η κίνηση και μετά προσπαθείς να πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Σε κάποιο σκουτεροφόρουμ ίσως είχε περισσότερη απήχηση

ares_tz
09/11/2015, 08:57
Δε χρειάζομαι πολλές γνώσεις μηχανολογίας για να ξέρω τα βασικά περί τριβής σε σχέση με την επιφάνεια επαφής και τι αποτέλεσμα έχει στην απόδοση κύλισης. Αυτά τα μαθαίνει κάποιος που κάνει και ποδήλατο. Μικρότερες απώλειες λόγω μειωμένης τριβής έχεις με τη μικρότερη επιφάνεια επαφής.

Το λάθος εξαρχής είναι δικό σου που δε μας παρουσιάσες το μοντέλο Beast οτι πρόκειται για offroad κατάσταση. Εγώ βλέπω 2 φωτογραφίες στην άσφαλτο στο κέντρο της Αθήνας....όχι σε μονοπάτι της Πάρνηθας που πάνε με mountain bikes ή εντουράκια.

Μπορεί να ξέρεις τα βασικά περί τριβής αλλά νομίζω ότι αυτά ειναι τεχνικά χαρακτηριστικά που θα τα αξιολογήσει κάποιος ενδιαφερόμενος αργότερα..Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν αυτές οι ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ διότι δεν είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάω όταν βλέπω κάτι καινοτόμο μοντέλο...

Ναι το μηχανάκι το έκανα 'test ride' στο μετρό Ακρόπολις όπου είναι η εταιρεία στον πεζόδρομο της Δ.Αρεοπαγίτου...αν διαβάσεις καλά, έγραψα στο μήνυμα μου, περισσότερες λεπτομέρειες στο link της εταιρείας!

Επειδή εδώ δεν είναι χώρος για κουτσομπολιά, μπορείς να επισκεφτείς το χώρο μόνος σου και να μας αφηγηθείς τις δικιές σου εντυπώσεις ΑΦΟΥ το δεις και ΌΧΙ από τις φωτογραφίες μου! Το πιο εύκολο πράγμα ειναι να κρίνεις από μια φωτογραφία? Να είσαι καλά μέγιστε!

zannisvel
09/11/2015, 09:23
Πινακιδες μπορει να βγαλει η ειναι μονο για off-road?


Edit: Ακυρη η ερωτηση μολις ειδα οτι εχει και πεταλια, αρα δε τη χρειαζεται

GFawkes
09/11/2015, 09:52
Ειναι τοσο βασικο το σχεδιο του
2 ροδες, 2 πεταλια,ενα τιμονι που....μ αρεσει....

για εξοχικο ή χρηση μεχρι μπακαλικο/πλατεια και διχως τελη(πινακιδα σαν ποδηλατο) και ασφαλεια κλπ
το θεωρω μια καλη λυση.
Τωρα για τα αλστιχα...πραγματι για την πολη δεν εχει νοημα τοσο πλατος, αλλα αυτο ειναι κατι που αλλαζει.

Τιμη;

zannisvel
09/11/2015, 09:59
Ειναι τοσο βασικο το σχεδιο του
2 ροδες, 2 πεταλια,ενα τιμονι που....μ αρεσει....

για εξοχικο ή χρηση μεχρι μπακαλικο/πλατεια και διχως τελη(πινακιδα σαν ποδηλατο) και ασφαλεια κλπ
το θεωρω μια καλη λυση.
Τωρα για τα αλστιχα...πραγματι για την πολη δεν εχει νοημα τοσο πλατος, αλλα αυτο ειναι κατι που αλλαζει.

Τιμη;

Στο Καναδα ξεκιναει απο 2000 και παει μεχρι 4.
Βεβαια και ενα ηλεκτρικο ποδηλατο την ιδια δουλεια μπορει να κανει με πολυ λιγοτερο βαρος, και μπανει και στο ασανσερ.

GFawkes
09/11/2015, 10:20
2 με 4...

ευχαριστω ΔΕΝ θα παρω...

ακομη ειναι ακριβα...αλλα πονταρω σε μειωσεις κοστους για το μελλον...

Ζεύκας
09/11/2015, 11:43
...

πάντως μπαίνεις ανοίγεις ένα θρεντ και το μόνο που κάνεις είναι απλά να αναφέρεις ότι οδήγησες ένα δίκυκλο κ 2 φωτογραφίες.

αυτό είναι λίγο..εεεε....εχμ....

RizlaPlusPlus
09/11/2015, 13:43
Μετά τα γραπτά του Rizla++ μπήκα και το γκούγκλαρα λιγάκι το θέμα.
Πράγματι σε φορουμ κυνηγών προτείνεται σαν λύση για αθόρυβο κυνήγι. Παρόλαυτά στην επίσημη σελίδα της Daydak με έδρα τον Καναδά δεν υπάρχει διάθεση για τέτοια διαφήμιση-προώθηση παρά μόνο σαν οικολογική off-road λύση μετακίνησης. Για την Ελλάδα πάντως δε βλέπω λόγο ύπαρξης...ιδίως με τον τρόπο που ανοίχτηκε το θέμα. Just spam?

Στη σελιδα της Daymak, πρωτη πρωτη σελιδα, εχει φωτο με τον τυπο με καραμπινα στην πλατη...

ares_tz
09/11/2015, 15:03
Kαι αντε και το παιρνεις και ζεις σε πολη σε μια πολυκατοικια.. Που ακριβως θα το φορτιζεις;;;; :confused:

Η μπαταρία είναι αποσπώμενη με κλιπς και σηκώνεται όρθια για να βγει από το καπάκι της...Μπορείς να την φορτίσεις στο σπίτι 3-4 ώρες και να την επανατοποθετήσεις το πρωϊ για να οδηγήσεις στην δουλειά σου...

ares_tz
09/11/2015, 15:05
Πινακιδες μπορει να βγαλει η ειναι μονο για off-road?


Edit: Ακυρη η ερωτηση μολις ειδα οτι εχει και πεταλια, αρα δε τη χρειαζεται

Δεν χρειάζεται πινακίδες και συνεπώς ΔΕΝ πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας κάθε έτος όπως με τις συμβατικές μοτοσυκλέττες!

ares_tz
09/11/2015, 15:17
2 με 4...

ευχαριστω ΔΕΝ θα παρω...

ακομη ειναι ακριβα...αλλα πονταρω σε μειωσεις κοστους για το μελλον...

Εάν είδες την ιστοσελίδα της εταιρείας στον Καναδά, υπάρχουν τέσσερις διαφορετικές εκδόσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο, όμως στην Ελλάδα προς το παρόν κυκλοφορούν οι δύο πιο οικονομικές εκδόσεις με τιμές αντίστοιχα 2,000 και 3,000ευρώ...

Η πρώτη εντύπωση είναι ότι το μοντέλο είναι ακριβό διότι ΔΕΝ είναι ακριβώς μοτοσυκλέττα. Όμως ΜΗΝ συγκρίνεις ανόμοια πράγματα διότι το μοντέλο "Beast" κινείται με μπαταρία επαναφορτιζόμενη και ΔΕΝ μπορεί να έχει τις ίδιες δυνατότητες με μια συμβατική μοτοσυκλέττα.

Επίσης αξίζει να λάβεις υπόψη τα έξοδα ΜΕΤΑ την αγορά οποιουδήποτε οχήματος ή μοτοσυκλέττας. Εάν αγοράσεις το μοντέλο "Beast" ΔΕΝ θα έχεις έξοδα που δεν μπορείς να τα αποφύγεις με την αγορά μιας συμβατικής μοτοσυκλέττας όπως

α) Ανεφοδιασμός βενζίνης ή πετρελαίου ή σε εξαιρετικές περιπτώσεις αέριο gas (σσ. αν θυμάμαι καλά, υπάρχει Yamaha scooter που κινείται με αέριο)
β) Τέλη κυκλοφορίας κάθε έτος (σσ. το μοντέλο "Beast" δεν θέλει πινακίδες κυκλοφορίας)
γ) Ασφάλεια (σσ. ίσως οι ασφαλιστικές εταιρείες δεν μπορούν να το ασφαλίσουν διότι δεν ανήκει σε κάποια κατηγορία. Με άλλα λόγια, κάνεις ασφάλεια για ποδήλατο?)

Έτσι ενώ αρχικά η τιμή αγοράς είναι 2,000 ή 3,000 ευρώ, ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΕΊΣ χρήματα μετά την αγορά....Μπορείς να κρίνει ο καθένας από τους αγοραστές πότε θα κάνει την απόσβεση της αγοράς ανάλογα την χρήση που κάνει ο ο οποιοσδήποτε κάθε μέρα! Κάθε περίπτωση είναι μοναδική διότι άλλες ανάγκες έχω εγώ, άλλες εσύ, άλλες ο Φούφουτος!

George_Sp
09/11/2015, 15:20
Μια συγγνώμη από τον μέγιστο στον τρισμέγιστο. Δεν είχα σκοπό να σου χαλάσω το πρόμο αλλά η λογική αυτών που μας καλείς να αξιολογήσουμε για ένα δίκυκλο offroad στον πεζόδρομο της Ακρόπολης με τρακτερωτά λάστιχα, βάζοντας απλά 2 φωτογραφίες μπάζει από παντού.

ares_tz
09/11/2015, 21:47
Μια συγγνώμη από τον μέγιστο στον τρισμέγιστο. Δεν είχα σκοπό να σου χαλάσω το πρόμο αλλά η λογική αυτών που μας καλείς να αξιολογήσουμε για ένα δίκυκλο offroad στον πεζόδρομο της Ακρόπολης με τρακτερωτά λάστιχα, βάζοντας απλά 2 φωτογραφίες μπάζει από παντού.

Όλες οι απόψεις σεβαστές..Μόνο που η προσωπική σου άποψη δεν σημαίνει ότι ταυτίζεται με αυτή των άλλων χρηστών, οπότε μην βγάζεις άλλα συμπεράσματα...

επίσης εάν εσύ έχεις κάποιο άλλο τρόπο να παρουσιάσεις το μηχανάκι, μπορείς να το προτείνεις...
Δεν έχω διάθεση να ΠΟΥΛΗΣΩ το μηχανάκι, ούτε έχω κάποια συγγένεια με τους ιδιοκτήτες της εταιρείας που το προωθεί στην ελληνική αγορά....Δημοσιοποίησα το θέμα γιατί πιστεύω ότι ήταν καινοτόμο μοντέλο και όχι ότι γνωρίζουμε ως συμβατική μοτοσυκλέττα...

Να αναφέρω ότι είναι γνωστό ότι εδώ στο φόρουμ υπάρχουν αρκετοί που δεν έχουν τρόπους και είναι αθυρόστομοι...Όλοι κρινόμαστε βέβαια από τις εκφράσεις μας και τα επιχειρήματα μας...

Αυτα προς το παρόν και ο νοών νοήτω...:wave2:

zannisvel
09/11/2015, 21:55
Εγώ έφαγα όλη τη μέρα να googlarω ηλεκτρικά ποδήλατα. Αυτά που έμαθα είναι ότι δεν είναι και τόσο φθηνό το σπορ, νομίζω το παπί πάλι κερδίζει κατά κράτος στην οικονομία και ευκολία χρήσης. ΑΣΕ που θα φοβάσαι μη στο κλέψουν ακόμα και αν είσαι πάνω του.

typhoon
10/11/2015, 09:39
Εγώ έφαγα όλη τη μέρα να googlarω ηλεκτρικά ποδήλατα.
Μια απο τα ίδια. Τελικά παρόλο που το "άμεσο" κόστος χρήσης φαίνεται χαμηλό,1-2 λεπτά του ευρώ ανα χλμ,το "έμμεσο" call me αντικατάσταση μπαταριών είναι τσαπού καλή και φυσικά είναι ανάλογη όχι μόνο των διανυθέντων χλμ, αλλά και το τρόπου χρήσης , τρόπου φόρτισης, θερμοκρασιών περιβάλλοντος,βάρος αναβάτη,διαδρομή κλπ. Το οποίο συνεπάγεται οτι το σπορ είναι πολύ πολύ περιορισμένου εύρους και όπως κάθε τι καινούργιο απευθύνεται σε κόσμο που θέλει να πληρώσει πολλά για να κάνει οικονομία.

Πάμε τώρα να δούμε το συγκεκριμένο μοτοσυκλετάκι με επιχειρήματα σαφώς.Όσο το αντιμετωπίζουμε ως παιχνίδι,no problem. Μια χαρά παιχνιδάκι είναι κι ο καθένας κάνει ότι θέλει τα λεφτά του. Όταν επιχειρούμε να το παρουσιάσουμε ως εναλλακτικό μέσο μετακίνησης, λογικό είναι να αντιπαρατεθεί με έτερα μέσα μετακίνησης προσπαθώντας να αποδείξει την αξία του.

Απο εδώ http://www.daymak.com/beast/features.html
μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά στα τεχνικά χαρακτηριστικά του.Η πιο φθηνή έκδοση του κοστίζει 2000 δολάρια και φυσικά εξοπλίζεται με τις φθηνότερες μπαταρίες μολύβδου οι οποίες αντέχουν 300 κύκλους φόρτισης σύμφωνα με την εταιρεία (κοινώς βγάζει δε βγάζει χρόνο προτού βάλουμε το χέρι στη τσέπη για αντικατάσταση) και χρειάζεται περίπου 6 ώρες για μια πλήρη φόρτιση(στα 110V, στα ευρωπαϊκά 220V δε ξέρω αν βελτιώνεται ο χρόνος αυτός)
Τελική ταχύτητα ΕΩΣ 25 χλμ/ώρα
Αυτονομία ΕΩΣ 25χλμ
Αυτά τα έως που γράφω με κεφαλαία η εταιρεία τα έχει με ένα μικρουλάκι αστερίσκο που γράφει κάτω κάτω επεξήγηση
Based on controller adjustments (more performance -> less distance , vise versa). Riders weight and terrain may also effect range.
Κοινώς στο τέρμα γκάζι ΔΕΝ βγάζει 25χλμ απόσταση , ενώ στην τέρμα οικονομική οδήγηση "σέρνομαι" δεν έχεις αξιοπρεπή ταχύτητα.
Όσο για τα ηλιακα πανελ που διαφημίζει αναφέρει παρακάτω
Daymak says that the solar panels can deliver 10 km (6.2 mi) of range for every eight hours they are exposed to ambient sunlight.
πηγή http://www.gizmag.com/daymaks-beast-off-road-ebike/32145/
Καλό ως σκέψη, χωλαίνει ελαφρώς στην υλοποιηση και την αξιοποίηση του στην καθημερινότητα.

Πέρα απο την αντικατάσταση των μπαταριών,η εταιρεία προβλέπει και σέρβις του ηλεκτροκινητήρα ανα 100 ώρες λειτουργίας ή μια φορά το χρόνο.
We suggest motor maintenance every 100 running hours or so. Bring your bike once a year
for a tune-up
http://www.daymak.com/manuals/beast_manual.pdf
Επίσης απο το manual αντιγράφω
Don’t leave the bike out in the rain or snow.
Store it somewhere dry and out of direct sunlight.Και η μπαταρία με τις κυψέλες πως θα φορτίζει ρε παιδιά?

Εν τω μεταξύ παρακάτω η εταιρεία αναφέρει ρητά ότι το συγκεκριμένο όχημα αντιμετωπίζεται απο το νόμο (του Καναδά προφανώς) ως ποδήλατο, ως εκ τουτου δεν πρέπει να κυκλοφορεί στο δρόμο και υπο αυτές τις συνθήκες δεν απαιτεί κατοχή διπλώματος και ασφάλισης.

Είναι σαφές νομίζω ότι το συγκεκριμένο όχημα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως μέσο μετακίνησης ή καλύτερα ως ανταγωνιστικό μέσο μετακίνησης.

Ζεύκας
10/11/2015, 10:04
μακάρι να γίνει πιο φθηνή η τεχνολογία των e-vehicles.

μέχρι τότε σε σχέση με το ε-σκούτερ του θρεντ καλύτερα παπί κι ας ειναι και κινέζος

toyar
10/11/2015, 10:28
ενα παπι ακομα και 50αρι ειναι καλυτερο παντου (τιμη αγορας, ισχυς,αυτονομια,αξιοπιστια,κοστος χρησης,οδικη συμπεριφορα,χωροι)
τα ηλεκτροκινητα αυτου του μεγεθους ειναι καλα για μετακινηση σε κλειστες εγκαταστασεις τυπου μεγαλα ξενοδοχεια, γηπεδα γκολφ, εργοστασια κλπ

OldMan
10/11/2015, 13:18
Κορίτσια, μην ειστε αρνητικές...!!!
(χωρις απαραιτητα να ειστε θετικές - αυτα θα τα δειξουν τα αποτελεσματα των εξετασεων..);)

Επειδη η καούκα μου ομου μετα της συνδεσεως σερνεται απελπιστικα, αν θελει καποιος να μπει στο site της εταιρειας και να μας πει την ισχύ του κινητήρα για να βγαλουμε μια ακρη για την πραγματικη του καταναλωση...

OldMan
10/11/2015, 13:20
για αυτους που σπερνουν θανατο στη φυση...

Βαρια κουβεντα φιλαρακι...

Sapadak
10/11/2015, 13:23
Κορίτσια, μην ειστε αρνητικές...!!!
(χωρις απαραιτητα να ειστε θετικές - αυτα θα τα δειξουν τα αποτελεσματα των εξετασεων..);)

Επειδη η καούκα μου ομου μετα της συνδεσεως σερνεται απελπιστικα, αν θελει καποιος να μπει στο site της εταιρειας και να μας πει την ισχύ του κινητήρα για να βγαλουμε μια ακρη για την πραγματικη του καταναλωση...

Αφεντικό, αυτό σου κάνει?

344659

344660

sniper
10/11/2015, 13:27
30χλμ στην καλύτερη.... :whiteflag:

OldMan
10/11/2015, 13:29
Μισες δουλειες κανεις ρε Λευτερ....

Πες και την τρεχουσα τιμη της κιλοβατωρας απο την ΔΕΗ, να βαλουμε και τις απώλειες φορτισης και μετατροπών (και να βγαλουμε ενα ποσοστό λογω solar charge) για να δουμε τι γινεται...

Sapadak
10/11/2015, 13:36
Μισες δουλειες κανεις ρε Λευτερ....

Πες και την τρεχουσα τιμη της κιλοβατωρας απο την ΔΕΗ, να βαλουμε και τις απώλειες φορτισης και μετατροπών (και να βγαλουμε ενα ποσοστό λογω solar charge) για να δουμε τι γινεται...

Θες νυχτερινό καλύτερα?

OldMan
10/11/2015, 13:40
Συγγνωμη ειλικρινα αλλα κατι μου διαφευγει...

Το μοτερ ειναι μισο κιλοβατ..??

(δηλ. μιλαμε για 670 μιλι-άλογα..)..??

sniper
10/11/2015, 13:42
Προμοταρεται σαν hunter-ready.

Καποιος να μου σβησει το ποστ, να με μπαναρει, να με ψαλιδισει με ζενερ και να μου καψει την τοστιερα αμα κανω λαθος.
Αλλα νομιζω οτι ειναι εντελως εκτος θεματος για μοτοσυκλετιστες αυτη η προωθηση...

(Και επισης, δε μπορω να καταλαβω πως μπορει καποιος να προωθει eco friendly οχημα για αυτους που σπερνουν θανατο στη φυση...)

Δες το σαν το όχημα που έχουν αυτοί που παίζουν γκολφ ρε παιδί μου κι εσύ...

Από την άλλη καλά θα κάνουν να είναι εύστοχοι γιατί είτε το γουρούνι είτε η αρκούδα δεν φοράνε μπαταρίες.... :bawl:

344661

υ.γ Κράτα μια πισινή για το κυνήγι γιατί έτσι που το πάνε οι "θεσμοί" εκεί θα καταλήξουμε για κρέας.... :cry:

Ζεύκας
10/11/2015, 13:44
Μισες δουλειες κανεις ρε Λευτερ....

Πες και την τρεχουσα τιμη της κιλοβατωρας απο την ΔΕΗ, να βαλουμε και τις απώλειες φορτισης και μετατροπών (και να βγαλουμε ενα ποσοστό λογω solar charge) για να δουμε τι γινεται...

0,22 ευρώ

toyar
10/11/2015, 13:45
μια καλη βελτιωση που μπορεις να του κανεις ειναι να του φορεσεις το δραπανοκατσαβιδο του lidl:smokin:

lykourgi
10/11/2015, 13:48
μια καλη βελτιωση που μπορεις να του κανεις ειναι να του φορεσεις το δραπανοκατσαβιδο του lidl:smokin:
:bawl:

typhoon
10/11/2015, 13:52
Συγγνωμη ειλικρινα αλλα κατι μου διαφευγει...

Το μοτερ ειναι μισο κιλοβατ..??

Αν δεν απατώμαι εκεί είναι ο περιορισμός της ισχύος για να χαρακτηριστεί το όχημα ως υποβοηθούμενο ποδήλατο. Και τελική εως 32χλμ. Απο κει και πάνω μαλλον θα το χαρακτηρίζανε μοτοποδήλατο

Sapadak
10/11/2015, 13:58
Καλά έχεις ταϊφουν

344662

OldMan
10/11/2015, 14:06
Μαλιστα...

Δηλ. εχεις ουσιαστικά ενα ποδήλατο - βαρους 120 κιλων - και χρεώνεσαι με 2 - 4 χιλιαρικα για να σε "υποβοηθήσει" οταν και εάν χρειαστεί...

Δεν εχω καμια ορεξη να μπω σε διαφωνιες/αντιπαραθεσεις αλλα η βοηθεια στην κινηση που μπορει να εχεις απο ενα μοτερ 0.67 Hp μαλλον δεν αντισταθμιζει ουτε τις απωλεις λογω προσθετου βαρους και αυξημενων τριβών...

Προφανεστατα κανω λαθος, μια και τόσες μελετες και τεστς καταδεικνύουν το αντίθετο, αλλα συγχωρηστε μου την προσπαθεια διατηρησης σωων των φρενων (μου)

toyar
10/11/2015, 14:28
αφου ειπαμε..........
ειναι για αμερικ(λ)ανους!!!!!!

sniper
10/11/2015, 14:29
Μαλιστα...

Δηλ. εχεις ουσιαστικά ενα ποδήλατο - βαρους 120 κιλων - και χρεώνεσαι με 2 - 4 χιλιαρικα για να σε "υποβοηθήσει" οταν και εάν χρειαστεί...

Δεν εχω καμια ορεξη να μπω σε διαφωνιες/αντιπαραθεσεις αλλα η βοηθεια στην κινηση που μπορει να εχεις απο ενα μοτερ 0.67 Hp μαλλον δεν αντισταθμιζει ουτε τις απωλεις λογω προσθετου βαρους και αυξημενων τριβών...

Προφανεστατα κανω λαθος, μια και τόσες μελετες και τεστς καταδεικνύουν το αντίθετο, αλλα συγχωρηστε μου την προσπαθεια διατηρησης σωων των φρενων (μου)

Στην κατηφόρα θα πηγαίνει με τις πάντες ρε θείο... Ωχουυυυ

Δεινόσαυρος
10/11/2015, 18:14
Χώρια το συγκεκριμένο μοντέλο του παρόντος νήματος, ισχύει οτι δεν χρειάζεται άδεια κυκλοφορίας, δίπλωμα,κλπ;

Ρωτάω γιατί Αγγλία και Αυστραλία ηλεκτρικά ποδὴλατα θεωρούνται ΜΟΝΟ τα μέχρι 250W κινητήρων!
Αυτό είναι μεγάλο κρίμα, γιατί έχει αποκλείσει από την αγορά φοβερά μοντέλα ηλεκτρικών ποδηλάτων, όπως πχ τα Stealth Bomber (http://www.stealthelectricbikes.com/model-range/) (5.2 kW), τα οποία αναγκάζει να θέλουν πινακίδες, δίπλωμα, κράνος, κλπ, ουσιαστικά θάβοντάς τα.

Αυτά δε, είναι ακόμα πολύ ακριβά, τιμές Χόλυγουντ λέμε, αλλά αν δεν επιτραπέι η κυκλοφορία τους, πώς θα πέσουν οι τιμές;

Πάντως ένα τέτοιο, αν μου καθόταν ο λαχνός, σίγουρα θα έπαιρνα, έτσι για να εκνευρίζω τους τοπικούς εντουράδες. Και γαμώ τα ποδήλατα κρίμα στην νομοθεσία. Δεν απέχουν και τόσο από τα καινούργια ηλεκτρικά εντούρο της ΚΤΜ, κλπ. (Στις τιμές όσο και στην απόδοση :bawl: )

Ελλάδα θα επιτρέπονταν, λέτε;


Και το επιβαλλόμενο βινδεάκι:
https://www.youtube.com/watch?v=TuwESVujaHg

spyrval
11/11/2015, 12:26
Πάντως με μια ζελατινούλα μπροστά, πλαινές και ένα topcase givi άνετα κάνεις ταξιδάκι Σύνταγμα-Χολαργό με μια διανυκτέρευση Αμπελόκηπους :lol: