PDA

View Full Version : Root σε Lenovo K3 Note Παναγια μου βοηθα μας



Σελίδες : [1] 2

Nikol1979
09/11/2015, 23:22
Εγω τωρα θρεντ για gadgetοιστοριες.............
Που λετε πηρα ενα lenovo k3 note απο το minideal.Καλη τιμη (145eur, στο skroutz το εβρισκα 230eur) και ηρθε σε 2 βδομαδες.
Ως εδω καλα.

Εμ ομως που εχει ενα σωρο βλακειες στα κινεζικα οι οποιες παραμενουν παρολο που εβαλα γλωσσα τα αγγλικα.
Αυτα για εσας τους ασχετους λεγονται bloatware και ειναι μαλλον σαν αυτο που παθαινεις αμα φας γιγαντες.
Πριν παω να πληρωσω καπου να μου το τακτοποιησουν, θα προσπαθησω να το κανω μονη μου. SIM δεν εχω βαλει ακομα μεσα αρα τι ζημια να μπορει να γινει? (ε?) Μονο η εγγυηση χανεται αλλα οκ.

Απο οτι καταλαβα αυτο που πρεπει να κανω ειναι root η να βαλω μια custom rom. Καταρχας ψαχνω βιντεακια στο youtube με οδηγιες. Βρηκα αυτο. βαλτε το για 20'' μονο και μονο για να ακουσετε την προφορα του ινδου σας λεω θα χτυπιεστε απο τα γελια.
https://www.youtube.com/watch?v=adhyOMZadr4

Παμε παρακατω να βρουμε ενα να καταλαβαινεται.
https://www.youtube.com/watch?v=y3TQH-zHvwo

Παιδια θα το κανω και θα σας γραψω τι απεγινε.

BLiTzER
09/11/2015, 23:35
Η ζημιά που μπορεί να γίνει είναι να μην ξαναδουλέψει η συσκευή :P

Nikol1979
09/11/2015, 23:37
1. μη με τρομαζεις.
2. Στον κρικο δεν εισαι εσυ? Ασε κατω το κινητο.....
3....βρε λες? αφου αυτος φαινεται να ξερει τι κανει. Μα να μην το προσπαθησω?

BLiTzER
09/11/2015, 23:40
Μόλις μπήκα σπίτι.

Να το προσπαθήσεις, αν θες. Αλλά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να το brickάρεις, αν και σπάνιο, αν κάνεις τα πάντα σωστά.

Tedvj23
09/11/2015, 23:40
ΚΑλη διασκεδαση!!:beer:

Υ.γ.Που ειναι ο george_sp να σωσει το κοριτσι?

Nikol1979
09/11/2015, 23:44
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον! Ξεκουρασου και αυριο να διαβασεις τη συνεχεια...
Ναι το διαβασα αυτο που λες, θα προσπαθησω οσο μπορω να ακολουθησω πιστα τις οδηγιες γιατι ετσι που ειναι δεν παλευεται με τιποτα.
Αν τωρα γινει βλακεια που θα μου κοστισει 145 ευρω, μη μπεις να διαβασεις, δε χρειαζεται, θα με ακουσεις και απο κει που εισαι.
:D

FotisFz1
09/11/2015, 23:47
http://forum.xda-developers.com/android/development/ufficial-thread-lenovo-k3-note-t3102997

Nikol1979
09/11/2015, 23:55
Να δεις που θα θελω κι εγω η ιδια root στο τελος.

@Foten, οι οδηγιες που ακολουθω δε μου λενε να κατεβασω το SPFTool, μονο το recovery κατεβασα, και μετα μου λεει να κατεβασω το SuperSU οπως και στο δικο σου link...

FotisFz1
09/11/2015, 23:59
υπαρχουν διαφοροι τροποι να περαστει το recovery
αν το καταφερεις εισαι οκ
μετα ολα ειναι απλα
κ σχεδον μηδενιζεται η περιπτωση του brick

Nikol1979
10/11/2015, 00:00
αν το καταφερω να μου δωσετε ενα μεταλλιο. το κανω τωρα........

FotisFz1
10/11/2015, 00:03
επισης το spftool το θες για να φλασαρεις αλλη ρομ
αν θες μονο root δεν το χρειαζεσαι

Nikol1979
10/11/2015, 00:05
Η νεα rom δεν ειναι λιγοτερο παρεμβατικη διαδικασια απο το root?

Εγω τα κινεζικα θελω να ξεφορτωθω απλως και τις απειρες διαφημισεις...

FotisFz1
10/11/2015, 00:08
κανε ροοτ μονο και βγαλε οτι δεν χρειαζεσαι
για τις διαφημισεις βαλε αυτο

αρκει να εισαι απο 4.1 κ πανω android
https://www.androidfilehost.com/?fid=24052804347833565

Nikol1979
10/11/2015, 00:11
Αχα, καταλαβα, σε ευχαριστω πολυ πολυ!

Θα ενημερωνω για την προοδο..

amyroukai
10/11/2015, 00:21
Λολ ρε Νικόλ.
Αν κανεις ρουτ και περάσεις recovery εύκολα φλασαρεις ρομ μετά.
Αλλά και μόνο με ρουτ είσαι οκ για το "ξηλωμα"

Nikol1979
10/11/2015, 00:36
Λολ στα μουτρα σου. Root προσπαθω να κανω.
Ασε με τωρα γιατι δε μου βγαινει αυτο που πρεπει στο command window, λεει unauthorized εκει που επρεπε να λεει device και κατι δεν εχω περασει σωστα μαλλον.

Θα καψω φλαντζα οπου να ναι και δεν ξερω και τι θα πει.

Nikol1979
10/11/2015, 00:43
Γιαννη, δεν τα καταφερνω...αφου ακολουθω τις οδηγιες του βιντεο (του δευτερου) γιατι δεν το αναγνωριζει...?
Που εχω φτασει μεχρι τωρα:

Εβαλα το recovery στο pc.
Εβαλα το fastboot στο pc.
Εγκατεστησα το MTK usb driver στο pc.

mouse112
10/11/2015, 00:49
root....

https://www.youtube.com/watch?v=g4PQqRXSUa4&feature=youtu.be

μεχρι το 4:40

τα αλλα δεν σε απασχολουν ....ακομα...

Nikol1979
10/11/2015, 00:52
Ναι τον ειδα και τον κινεζο, λες να αφησω τον αμερικανο και να τα κανω οπως τα λεει αυτος?

Εσεις τελοσπαντων με ποιο βιντεακι τα κανατε????

George_Sp
10/11/2015, 00:55
Είναι αργάμιση και μόλις μπήκα σπίτι. Να το πιάσουμε αύριο? :p

FotisFz1
10/11/2015, 00:56
στην εντολη adb devices κολλας?
αν δεν σου επιστρεφει αποτελεσμα σημαινει οτι δεν περαστηκαν σωστα οι drivers
αν παλι περαστηκαν σωστα την πρωτη φορα που θα τρεξεις την εντολη θα βγαλει στο κιν σου ενα παραθυρο που πρεπει να πατησεις allow
ισως δεν το προλαβες κ δεν το πατησες
αλλαξε θυρα usb κ ξαναξεκινα

Nikol1979
10/11/2015, 00:59
Ναι παιδια ενταξει εχετε δικιο τετοια ωρα τι σας λεω.....εγω βεβαια το ξεκινησα απο νωρις αλλα.....

ΑΥριο το πρωι που ΙΣΩΣ να μπορειτε εσεις εγω θα ειμαι στη δουλεια, αν ειμαι τυχερη θα σας πετυχω το βραδακι...

Ευχαριστω ολους σας παντως!! Πριν κοιμηθω θα προσπαθησω τον κινεζο ως το 4.40 και βλεπουμε. Τελευταια ερωτηση..στο pc τα κατεβαζω ολα αυτα ε? συγνωμη αν ειναι χαζη ερωτηση.

Καλη σας νυχτα

edit εβγαλε παραθυρο αλλα στα κινεζικα (duh) και πατησα ενα πρασινο. αλλαγη θυρας και ξανα δοκιμη
Οπα κατσε τους drivers τους κατεβασα στο pc.

amyroukai
10/11/2015, 01:09
Καλά, δεν έχεις περάσει drivers και τι συζητάμε; Από εκεί ξεκίνησε για να μπορεί το pc να δει το κινητό.

Κάθε κινητό έχει άλλη, ελαφρά διαφορετική διαδικασία, οπότε... Ότι λέει το βίντεο.

Α και το καλώδιο απ ευθείας στο pc, μην το βάλεις σε hub.

Nikol1979
10/11/2015, 01:12
ΑΧΑ!! πρωτο βημα ηταν οι drivers αλλα δεν τους πηρε.
Και φυσικα, το ειχα σε hub το καλωδιο :(
αντε παλι απ την αρχη..thanks

Bowleno
10/11/2015, 01:46
Ξεκίνα να διαβάζεις..... (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=413819) :wave2:

DrEvil
10/11/2015, 02:13
Ασχετο, αλλα ρε Νικολ, σβησε κανα μηνυμα στα εισερχομενα σου, θελω να σου την πεσω (τρελλη φωτο στα νηπια κι εχω παρει προμηθεια βιαγκρα) και τρωω πορτα!

vaska
10/11/2015, 02:16
τι έγινε ρε ?? Γιόμισε το μοτο τεκ μενιακΖ??

Άντε να ρουτάρεις το κινητό σου και μετά να το φλασάρεις και να δεις τι σου 'χω για μετά

Ανοίγω υποκατάστημα της AVIA ElECTR. στην Κρήτη και δικαίως αναλαμβάνεις την διεύθυνση του τεχν. τμήματος
:bawl:

Nikol1979
10/11/2015, 02:58
Λοιπον κανω πως δε σας ακουσα.
Και συνεχιζω. Εγω καταρχας δουλευω με το βιντεακι του αμερικανου, το δευτερο δλδ που εχω μεσα στο πρωτο ποστ μου.
10' βιντεο, με καποιο (μαγικο, δεν εξηγειται αλλιως) τροπο εφτασα μεχρι το 8:23 μια χαρα. Και κολλησα.

Βασικα κολλησα και πιο πριν, γιατι ειχα βαλει το superSU ξεζιπαριστο στο κινητο και δε μπορουσε να κανει install απο zip. Αλλα δε φταιω γω, δεν το εξηγησε καλα αυτος. τεσπα εβγαλα microsd της κολλησα το φακελο ζιπαρισμενο, παω να κανω install και λεει δε μπορει το κινητο, γραφει (bad). ΠΟΥ ΚΑΚΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟ ΣΟΥ ΤΟ ΣΟΙ.

Εχει παει 04.00 το πρωι και θελω να βαλω τα κλαμματα...

Bob_o_mastoras
10/11/2015, 03:04
Τι γλωσσα μιλατε ρε παιδια...;;; :uplate:

Παω για υπνο, ζαλιστηκα....!

Nikol1979
10/11/2015, 03:27
Λοιπον. Μαλλον εφταιγε το zip που ειχε αυτος στη σελιδα του, γιατι το εσβησα απο τη microsd, το κατεβασα κατευθειαν απο την πηγη και guess what? ΔΟΥΛΕΨΕ ΤΟ ROOT ACCESS ΜΙΑ ΧΑΡΑ!! Παει αυτο λοιπον το τελειωσαμε...η ερωτηση μου τωρα ειναι η εξης:

Τι ηταν αυτο που μολις ξοδεψα 4,5 ωρες μεταμεσονυκτιες για να το καταφερω??

Γιατι εγω νομιζα οτι αμα το κανω το κινητο μου θα ειναι ολοαδειο, οπως οταν παιρνεις ενα pc μετα που το εχεις παει για format και πρεπει να βαλεις ολα τα προγραμματα απο την αρχη...αλλα οτι ειχε πριν, το εχει και τωρα, μαζι και τα κινεζικα yellow pages μην αρχισω να βριζω.

Μηπως καταφερα οτι τωρα σβηνονται ολα πιο ευκολα? Τι πρεπει να κανω τωρα ως απομενο βημα τελικα?

Αυτο που θελω ειναι να μη βλεπω ουτε ενα κινεζικο χαρακτηρα, πουθενα.

Σας ευχαριστω απο τωρα εκ των προτερων και οσοι γελατε αυτη τη στιγμη, καλα να παθω.
Καλημερα:)

FotisFz1
10/11/2015, 03:39
τι ειναι κ τι κανει το ροοτ ειναι ψιλα γραμματα
σημασια εχει οτι εισαι ροοτ

βαλε αυτο

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemappκαι σβησε οποια

εφαρμογη δεν θελεις

Nikol1979
10/11/2015, 03:45
Α, σα να λεμε ειμαι cool? :bawl:

Nikol1979
10/11/2015, 04:04
Ξεκίνα να διαβάζεις..... (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=413819) :wave2:

Βρε, τα διαβασα αυτα και μαλιστα αυτο ακριβως το θρεντ ΠΡΙΝ να παρω το κινητο...αλλα 52 σελιδες, και οι περισσοτερες λενε για τιμες, τροπους και καταστηματα αγορας, χαρακτηριστικα, και αλλα που τα εφαγα ηδη στη μαπα.

Εγω αυτο που αρχιζω να καταλαβαινω τωρα ειναι οτι αυτο που χρειαζομαι για να μη βλεπω κανενα κινεζικο χαρακτηρα (γιατι αυτα δεν ειναι εφαρμογες να τις βγαλω) ειναι να βρω μια καλη ROM και να τη βαλω....σωστο η λαθος?



Υγ ειπα καλημερα και ακομα εδω ειμαι, παω για νανι γιατι θα με βλεπουνε και θα φευγουνε αυριο στα ραντεβου.....

FotisFz1
10/11/2015, 05:17
http://forum.xda-developers.com/android/development/organized-thread-lenovo-k3-note-k50-t3158522

http://www.needrom.com/category/lenovo/serial-k/k-50/
τα παντα ολα.....

g_m900
10/11/2015, 07:37
Πριν μια βδομαδα συμμαζεψα ενα ιδιο κινητο απο το ιδιο site.
Βαλαμε την Custom Rom ενος Ιταλου που ειναι βασισμενη στην 5.1 της Εταιρειας χωρις καμμια Κινεζια.
Μπες myphone στο αντιστοιχο thread και βρες την. Ειναι στις 10 τελευταιες σελιδες.

Προσοχη οταν περνας την Recovery με τα SPTools.
Οταν εισαι ετοιμη και πατησεις download πρεπει να εχεις μεν συνδεδεμένο το κινητο με το καλωδιο...αλλα βγαλμενη τη μπαταρια.
Μολις πατησεις download βαλε την μπαταρια και θα ειναι επιτυχης η recovery.
Περνα την Rom στην καρτα...μπες recovery και ξεφτιλισε το περνωντας την Rom.

Η καινουργια ειναι δοκιμασμενη και ολη στα Ελληνικα.

Δεν εχω υπολογιστη να σου στειλω τα λινκ δυστυχως.

Bowleno
10/11/2015, 07:38
Βρε, τα διαβασα αυτα και μαλιστα αυτο ακριβως το θρεντ ΠΡΙΝ να παρω το κινητο...αλλα 52 σελιδες, και οι περισσοτερες λενε για τιμες, τροπους και καταστηματα αγορας, χαρακτηριστικα, και αλλα που τα εφαγα ηδη στη μαπα.

Εγω αυτο που αρχιζω να καταλαβαινω τωρα ειναι οτι αυτο που χρειαζομαι για να μη βλεπω κανενα κινεζικο χαρακτηρα (γιατι αυτα δεν ειναι εφαρμογες να τις βγαλω) ειναι να βρω μια καλη ROM και να τη βαλω....σωστο η λαθος?



Υγ ειπα καλημερα και ακομα εδω ειμαι, παω για νανι γιατι θα με βλεπουνε και θα φευγουνε αυριο στα ραντεβου.....

Ε, άμα έρθεις στα μέρη μου (Αθήνα) φέρτο να το σιάξω στο τσακ μπαμ

Έχω rootαρει τα κινητά όλων σχεδόν των συναδέλφων στην δουλειά :D

Sapadak
10/11/2015, 08:39
Με εφαρμογές oneclickroot δε δοκίμασες πριν παιδευτείς?
Kingoarr
Framaroot
ktl?

amyroukai
10/11/2015, 09:05
Στο λινκ του Bowleno πάντως, στις τελευταίες 4-5 σελίδες έχει απαντήσεις για το πως θα βάλεις πολυγλωσσική ρομ (με ελληνικά) και άρα θα ξεφορτωθείς τα κινέζικα.

McTalas
10/11/2015, 09:12
Ρε παιδια να ρωτησω?
Ενταξει εκανα μαλακια και πηρα το tuvlo x strike III
Ενταξει δεν ήξερα, ολα χαλια αλλα το χειρότερο ειναι που την εσωτερικη μνημη την χωριζει σε 1 gb και 5 και μαντεψτε το 1 το εχει για να περνάω τα απλικεισονς. Με αποτέλεσμα να εχει γεμισει.
Αμα το ρουταρω ( λεμε τωρα) μπορω να ξανα ενωσω και να εχω μια μνημη?
Εδιτ αντροιντ 4.4.2

BLiTzER
10/11/2015, 09:15
Μήπως μπερδεύεις τη RAM με τον αποθηκευτικό χώρο; :P

DoctoR_k6
10/11/2015, 09:27
Μήπως μπερδεύεις τη RAM με τον αποθηκευτικό χώρο; :P

Οχι εχει δικαιο...Να φανταστεις την ιδια μ@λακια ειχαν κανει κ στο Xperia T!!
2 gb για εφαρμογες κ το υπολοιπο για storage φωτογραφιων, μουσικης κ.α!!

Αυτο δεν αλλαζει νομιζω...Κριμα!!

Ζεύκας
10/11/2015, 09:40
να ρωτήσω κάτι ψιλοάσχετο;

πως μπορώ να αλλάξω εικονίδια άνευ launcher;

εδιτ: βρήκα κάτι icon packs

amyroukai
10/11/2015, 09:52
Ρε παιδια να ρωτησω?
Ενταξει εκανα μαλακια και πηρα το tuvlo x strike III
Ενταξει δεν ήξερα, ολα χαλια αλλα το χειρότερο ειναι που την εσωτερικη μνημη την χωριζει σε 1 gb και 5 και μαντεψτε το 1 το εχει για να περνάω τα απλικεισονς. Με αποτέλεσμα να εχει γεμισει.
Αμα το ρουταρω ( λεμε τωρα) μπορω να ξανα ενωσω και να εχω μια μνημη?
Εδιτ αντροιντ 4.4.2

Στο Samsung ACE II που ακόμα έχω αλλά δεν χρησιμοποιώ σαν τηλέφωνο, υπήρχε/υπάρχει τρόπος να κάνεις repartition τις μνήμες.
Σε κάποια άλλα υπάρχει τρόπος να κάνεις swap τις μνήμες και να βλέπει την "μεγάλη" για τις εφαρμογές.
Πρέπει να ψάξεις συγκεκριμένα για την συσκευή σου και να δεις τι ισχύει και αν μπορείς να κάνεις κάτι.
Προσωρινά, μπορείς να βγάλεις στην μεγάλη μνήμη ή στην SD κάρτα τις μεγάλες εφαρμογές.

Dant3
10/11/2015, 10:35
Επειδη εχω το Κ3 και εχω φλασαρει ρομ κτλ ,να ξερεις παντως οτι να το brickαρεις δε παιζει.
Μιλαω για hardware brick,δηλαδη κινητο γιοκ.
Software brick το κανα τη πρωτη μερα που το πηρα.
Περασα μια official rom απο spflashtools και ολα οκ.
Το μονο που πρεπει να προσεχεις με το flash tools,ειναι προς θεου να μη πατησεις format all.ΠΟΤΕ και για κανενα λογο.σβηνει ΙΜΕΙ και τα παντα ολα και μετα εχει 3πλασια ιστορια να τα βαλεις.
Κατα τα αλλα κανε ροοτ,περνα ενα twrp και μετα σε 5 λεπτα περνας οτι ρομ θες.
Εγγυηση οχι δε χανεις μιας και απο τα κινεζικα μαγαζια ξαναπερνανε μαμα ρομ πριν τα στειλουν.
Θα σου προτεινα να πας στο myphone που εχει θεμα για το κινητο και λενε απειρα πραγματα ενω εχει και οδηγο.

McTalas
10/11/2015, 11:08
Στο Samsung ACE II που ακόμα έχω αλλά δεν χρησιμοποιώ σαν τηλέφωνο, υπήρχε/υπάρχει τρόπος να κάνεις repartition τις μνήμες.
Σε κάποια άλλα υπάρχει τρόπος να κάνεις swap τις μνήμες και να βλέπει την "μεγάλη" για τις εφαρμογές.
Πρέπει να ψάξεις συγκεκριμένα για την συσκευή σου και να δεις τι ισχύει και αν μπορείς να κάνεις κάτι.
Προσωρινά, μπορείς να βγάλεις στην μεγάλη μνήμη ή στην SD κάρτα τις μεγάλες εφαρμογές.
Στο πλαισιο μου ειπαν πως κατα καιρους βγαινουν αναβαθμισεις που ενωνουν τα 2 παρτισιονς αλλα για το δικο μου δεν εχει βγει κατι. Δλδ αμα το "ρουταρω" παλι θα εχω θεμα μς την μνημη?

amyroukai
10/11/2015, 11:14
Ναι το ρουτ απλά σου δινει αυξημενες δυνατοτητες διαχείρισης του κινητού, δεν αλλαζει κατι άλλο στην λειτουργία. (Συνήθως)

BLiTzER
10/11/2015, 11:20
To root από μόνο του, όχι, αλλά για να κάνεις root, αλλάζεις τη λειτουργία του κινητού. Αλλάζοντας το recovery πχ., χάνεις τα official updates.

FotisFz1
10/11/2015, 11:28
οχι απαραιτητα

BLiTzER
10/11/2015, 11:30
Θες να μας διαφωτίσεις πώς περνούν OTA updates σε non-stock recovery;

FotisFz1
10/11/2015, 11:31
το Ζ2 μου πηρε κανονικα ΟΤΑ ενω ειμαι ροοτ κ με recovery

BLiTzER
10/11/2015, 11:33
Ναι, αλλά δεν απαντάς :P Πώς; Εμένα (LG G2) δεν περνούν.

FotisFz1
10/11/2015, 11:36
Απαντησα ξεκαθαρα..σου ειπα οτι δεν ισχυει αυτο που λες για ολα...
Καποια παιρνουν ΟΤΑ ακομα κ αν εισαι ροοτ κ με καστομ ρικαβερι...
Το πως δεν χρειαζεται να απαντηθει
Το ΟΤΑ ειναι ΟΤΑ

BLiTzER
10/11/2015, 11:41
Ναι, αλλά το να υποστηρίζεις ότι, γενικά και αόριστα, κάποια μπορεί να περάσουν, δε βοηθάει κανέναν. Ειδικά από τη στιγμή που η κοινώς αποδεκτή πρακτική είναι να μην προσπαθήσεις καν, επειδή μπορεί από το να χάσεις το root, μέχρι να πας για ολικό reset. Αν δεν ξέρεις συγκεκριμένα πώς και γιατί, δεν έχει κανένα νόημα να κάνεις πειράματα (όχι εσύ, γενικά).

Bowleno
10/11/2015, 11:42
Ναι, αλλά δεν απαντάς :P Πώς; Εμένα (LG G2) δεν περνούν.

Τα LG όπως και τα samsoung (έχω τα S, S2 και S4 :D ) όταν είναι με root και custom recovery ΟΤΑ και γενικά επίσημες αυτόματες αναβαθμίσεις γιοκ....μόνο χειροκίνητα, κατεβάζοντας και περνώντας ολόκληρη την όποια νέα επίσημη rom

BLiTzER
10/11/2015, 11:56
Δεν το κάνουμε γενικότερα για root σε android αυτό εδώ, να βοηθηθούμε όλοι;

Ψάχνω ευρωπαϊκή/ελληνική stock rom (πριν την επέμβαση παρόχων) LG G2 32GB, αν έχει κάποιος ιδέα :D

GsDakar
10/11/2015, 12:47
Τελικά η Νικόλ το πέτυχε; Δουλεύει το κινητό ;

BLiTzER
10/11/2015, 12:48
Θα μας πει το απόγευμα από το netcafe :lol:

FotisFz1
10/11/2015, 13:16
Δεν το κάνουμε γενικότερα για root σε android αυτό εδώ, να βοηθηθούμε όλοι;

Ψάχνω ευρωπαϊκή/ελληνική stock rom (πριν την επέμβαση παρόχων) LG G2 32GB, αν έχει κάποιος ιδέα :D


http://storagecow.eu/index.php?dir=Xda/LG%20G2/Stock/Lollipop/32GB

οδηγιες εδω


http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2432476

dimmie_72
10/11/2015, 13:22
Aκόμη να προστρέξει κάποιος σύντροχος για επιτόπιο support; !!! :cool:

BLiTzER
10/11/2015, 13:23
http://storagecow.eu/index.php?dir=Xda/LG%20G2/Stock/Lollipop/32GB


Θενξ, αλλά το'χω ψάξει κι εγώ και ήθελα κάποια συγκεκριμένη, δοκιμασμένη λύση, γιατί βρίσκω 50 διαφορετικές roms, χωρίς να ξεκαθαρίζεται ποιες οι διαφορές τους. Μάλλον απλά θα δοκιμάσω την Open Europe και ελπίζω να παίξει.

Cheers :beer:

FotisFz1
10/11/2015, 13:26
ολες θα παιξουν
ακομα κ Κορεατικη να βαλεις
η Οπεν ειναι αυτη χωρις παρεμβασεις απο παροχους
το ειχα το g2 και εχω βαλει σχεδον οτι κυκλοφορει

BLiTzER
10/11/2015, 13:44
Τέλεια. Αυτό έψαχνα. Γιατί αυτό που έχω τώρα είναι ιταλική vodafone. Έχω σβήσει οτιδήποτε δικό της, βέβαια, boot screens κτλ, αλλά είμαι τελειομανής :P

amyroukai
10/11/2015, 14:47
Δεν το κάνουμε γενικότερα για root σε android αυτό εδώ, να βοηθηθούμε όλοι;

Ψάχνω ευρωπαϊκή/ελληνική stock rom (πριν την επέμβαση παρόχων) LG G2 32GB, αν έχει κάποιος ιδέα :D

Ελληνική 32αρα δεν υπάρχει, αφού δεν έγινε ποτέ εισαγωγή.

Δες και εδώ.

http://lg-phone-firmware.com/mobile/index.php?id_mod=36

BLiTzER
10/11/2015, 14:52
Ευρωπαϊκή μου αρκεί. Σιχαίνομαι λειτουργικά σε ελληνική γλώσσα ένιγουει. Μου αρκεί να μην έχει carrier crap. Cheers.

Nikol1979
10/11/2015, 15:01
Πριν μια βδομαδα συμμαζεψα ενα ιδιο κινητο απο το ιδιο site.
Βαλαμε την Custom Rom ενος Ιταλου που ειναι βασισμενη στην 5.1 της Εταιρειας χωρις καμμια Κινεζια.
Μπες myphone στο αντιστοιχο thread και βρες την. Ειναι στις 10 τελευταιες σελιδες.

Προσοχη οταν περνας την Recovery με τα SPTools.
Οταν εισαι ετοιμη και πατησεις download πρεπει να εχεις μεν συνδεδεμένο το κινητο με το καλωδιο...αλλα βγαλμενη τη μπαταρια.
Μολις πατησεις download βαλε την μπαταρια και θα ειναι επιτυχης η recovery.
Περνα την Rom στην καρτα...μπες recovery και ξεφτιλισε το περνωντας την Rom.

Η καινουργια ειναι δοκιμασμενη και ολη στα Ελληνικα.

Δεν εχω υπολογιστη να σου στειλω τα λινκ δυστυχως.

Δεν πειραζει, αυτο με βοηθαει πολυ, 10 τελευταιες σελιδες στο thread που μου μου ξαναστειλατε και σε αυτο που ειπαν Βοwleno και amyrou..
Ομως περιμενε, αυτη η διασημη rom του Ιταλου, ειναι στα ελληνικα? Ενα Multilingual το παλευω αλλα μονο ελληνικα δε θελω με τιποτα..




Με εφαρμογές oneclickroot δε δοκίμασες πριν παιδευτείς?
Kingoarr
Framaroot
ktl?

Ασε με μη μου το θυμιζεις, ειχα ηδη φτασει στη μεση με τον αμερικανο και ειμαι και αγυριστο κεφαλι και δεν ηθελα να τα παρατησω γιατι ειχα πεισμωσει. Μετα το ειδα οτι αυτα τα απλα τα ειχε στα λινκ του ο κινεζος...κρατηθηκα, δεν εριξα πολλα καντηλια.......


Ρε παιδια να ρωτησω?
Ενταξει εκανα μαλακια και πηρα το tuvlo x strike III
Ενταξει δεν ήξερα, ολα χαλια αλλα το χειρότερο ειναι που την εσωτερικη μνημη την χωριζει σε 1 gb και 5 και μαντεψτε το 1 το εχει για να περνάω τα απλικεισονς. Με αποτέλεσμα να εχει γεμισει.
Αμα το ρουταρω ( λεμε τωρα) μπορω να ξανα ενωσω και να εχω μια μνημη?
Εδιτ αντροιντ 4.4.2

Λοιπον, αυτο που καταλαβα εγω και θα μου πουν τα παιδια αν ειναι λαθος...πες οτι το κινητο σου ειναι ενα φορουμ. To root σου κανει προαγωγη απο μελος σε administrator!!!! ε?

Και για οσους αναρωτιοσασταν, ναι, τα καταφερα μονη μου τελικα, σε 4,5 ωρες, δουλευει μια χαρα, αλλα τωρα εχουμε αλλο γολγοθα, τη ROM. Ηρθα στη δουλεια με 2 ωρες υπνο, η μερα με πηγε να μην πω πως, σαν ΑΥγουστος ηταν, και με το που σχολαω περιμενω μαστορα στο σπιτι να μου περασει το A/C........:cry::cry::cry:

Τι brick και βλακειες μου λετε, brick θα ειμαι εγω αποψε.......

BLiTzER
10/11/2015, 15:12
Λοιπον, αυτο που καταλαβα εγω και θα μου πουν τα παιδια αν ειναι λαθος...πες οτι το κινητο σου ειναι ενα φορουμ. To root σου κανει προαγωγη απο μελος σε administrator!!!! ε?


Ναι. Σου δίνει superuser access κι επειδή σε UNIX-οειδή λειτουργικά, ο χρήστης με την υψηλότερη πρόσβαση ονομάζεται "root", βγήκε η έκφραση "root-άρω" κτλ. Αντίστοιχο του Administrator στα Windows (έναντι του απλού Guest/User).

g_m900
10/11/2015, 15:37
Νikol εχει κανονικα δε ολο το μενου Ελληνικα. Ακομα και εκει που η Κινεζια δεν εχει.

Nikol1979
10/11/2015, 16:19
Νikol εχει κανονικα δε ολο το μενου Ελληνικα. Ακομα και εκει που η Κινεζια δεν εχει.
Για του Ιταλού μου λες τωρα ε; Θα βρω μια ανάλογη rom που να ειναι μονο αγγλικά... Ο κινέζος έλεγε οτι η limoncello ειναι πολυ καλη...

foler
10/11/2015, 16:56
Για του Ιταλού μου λες τωρα ε; Θα βρω μια ανάλογη rom που να ειναι μονο αγγλικά... Ο κινέζος έλεγε οτι η limoncello ειναι πολυ καλη...

Αν εννοεις το βιντεο με τον κινεζουλη που μαλλον δεν ειναι κ φανατικο αγορι, τοτε βαλε οχι την limonchello αλλα την sensation. Εχει λινκ στην περιγραφη του βιντεο. Εγω την εχω 3-4 μηνεςκαι παρολο που εχουν βγει πολλες κ νεοτερες δεν βρισκω λογο να την αλλαξω. Λειτουργουν τα παντα κ γρηγορα με ελληνικα παντου χωρις καμια διαφημιση κ κινεζικες βλακειες.

dimmie_72
10/11/2015, 17:08
πέφτουν κορμιά λέμεεεεεε!!!!! :bawl:

Nikol1979
10/11/2015, 17:25
Αν εννοεις το βιντεο με τον κινεζουλη που μαλλον δεν ειναι κ φανατικο αγορι, τοτε βαλε οχι την limonchello αλλα την sensation. Εχει λινκ στην περιγραφη του βιντεο. Εγω την εχω 3-4 μηνεςκαι παρολο που εχουν βγει πολλες κ νεοτερες δεν βρισκω λογο να την αλλαξω. Λειτουργουν τα παντα κ γρηγορα με ελληνικα παντου χωρις καμια διαφημιση κ κινεζικες βλακειες.

Αααααυτον λεμε :D

Αλλα βρε ρεμαλια κανενας δεν πατησε το πρωτο λινκ που εβαλα να ακουσετε τον ινδο? αμα καταλαβετε εστω και μια λεξη.......

..να μου τρυπησετε τη μυτη!

Εκατσα και διαβασα καμια εικοσαρια σελιδες απο το myphone, προς το τελος...και εχω να πω:

ΕΣΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΛΕΝΕ, ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΝ/ΤΕ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΜΗΧΑΝΩΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΣΟ ΙΔΙΟΦΥΙΕΣ ΕΙΣΤΕ???!!!

Να γυρισω λιγο στο θεμα τωρα, επαθα ενα ψυχολογικο απο τη χτεσινη διαδικασια και φοβαμαι μηπως ειναι κατι αναλογο και η εγκατασταση rom (καμια custom μαλλον θα διαλεγα) και δε μπορω αλλο πενταωρο...γινεται κι αυτο με κανενα oneclick αραγε, ή.......???

AUFGEBRACHT
10/11/2015, 18:17
Αμάν, μπήκα σε λάθος φόρουμ...

amyroukai
10/11/2015, 18:18
Αν έχεις βάλει κανένα ωραίο recovery είναι αστείο πράγμα η αλλαγή ρομ.

GsDakar
10/11/2015, 18:39
Συμφωνα με το vroom το πετυχε και χαιρεται πλεον το κινητο της..ευγε..

Nikol1979
10/11/2015, 19:36
Εεεεεπ...πολυ μακρια το πηγες εσυ...το χαιρεται το κινητο της...:a027:

εχει ακομα κινεζικα λεμε....

@αμυρου, δλδ πως καταλαβαινουμε αμα ειναι ωραιο ενα recovery? Εβαλα ενα που λεει το zip "lenovo kw note Lemon CWM recovery" (clockwork) αυτο που ειχε στα λινκ του ο αμερικανος. Απο δεικτες ομορφιας δεν ξερω....

Λεω να βαλω αυτη τη rom
http://www.needrom.com/download/lenovo_k3_lollipop_5-1_r1540d_row_v15-40_cuoco92/comment-page-4/#comments

Αν σας ενδιαφερει θα σας πω κι εντυπωσεις, αφου (ΚΑΙ ΑΝ) τα καταφερω.

George_Sp
10/11/2015, 20:55
Με πρόλαβαν άλλοι και χαίρομαι που βγάλατε άκρη. Το κινητό για τα λεφτά του είναι ότι καλύτερο και κάνει παπάδες. Ειδικά με μια καθαρή multilanguage rom δε θα θες να το αλλάξεις για πολύ καιρό.
Αφού φλασάρεις το custom recovery, περνάς τη rom σε αρχειο zip στην SD card. Μετά το restart μπαίνεις σε recovery mode πατώντας τα κατάλληλα κουμπιά και κάνεις πρώτα
wipe cache
wipe data
wipe dalvik

Μετά το σβήσιμο των παραπάνω πας στο menu install rom from zip και επιλέγεις τη rom που πέταξες στην SD.
Μετά από 5λεπτά φορτώματος και ακόμα 3-5λεπτά στο 1ο boot χαίρεσαι τη νέα σου κινητάρα. :beer:

foogr01
10/11/2015, 21:08
Αμάν, μπήκα σε λάθος φόρουμ...

Εσύ μόνο σε φόρουμ για windows και dell μπαίνεις ε ; :lol:

@Nikol: αυτά τα κάνουνε Σάββατο βράδυ προς Κυριακή ή πριν από αργίες και όχι μεσοβδόμαδα που την άλλη μέρα πρέπει να πας για δουλειά... Πάντα θα πάει κάτι στραβά, αφού. Που θα πάει, θα μάθεις ;)

Nikol1979
10/11/2015, 21:23
Με πρόλαβαν άλλοι και χαίρομαι που βγάλατε άκρη. Το κινητό για τα λεφτά του είναι ότι καλύτερο και κάνει παπάδες. Ειδικά με μια καθαρή multilanguage rom δε θα θες να το αλλάξεις για πολύ καιρό.
Αφού φλασάρεις το custom recovery, περνάς τη rom σε αρχειο zip στην SD card. Μετά το restart μπαίνεις σε recovery mode πατώντας τα κατάλληλα κουμπιά και κάνεις πρώτα
wipe cache
wipe data
wipe dalvik

Μετά το σβήσιμο των παραπάνω πας στο menu install rom from zip και επιλέγεις τη rom που πέταξες στην SD.
Μετά από 5λεπτά φορτώματος και ακόμα 3-5λεπτά στο 1ο boot χαίρεσαι τη νέα σου κινητάρα. :beer:

Ωωωω!! :flowers:

και ξερεις και κατι? τα καταλαβα ολα οσα ειπες να κανω!! Νομιζω εχω ηδη φλασαρει το custom recovery, οποτε πεταει η ομαδα!




Εσύ μόνο σε φόρουμ για windows και dell μπαίνεις ε ; :lol:

@Nikol: αυτά τα κάνουνε Σάββατο βράδυ προς Κυριακή ή πριν από αργίες και όχι μεσοβδόμαδα που την άλλη μέρα πρέπει να πας για δουλειά... Πάντα θα πάει κάτι στραβά, αφού. Που θα πάει, θα μάθεις ;)

Εμ, δικιο ειχες εσυ, αλλα ποιος σε ακουγε..........

BLiTzER
10/11/2015, 22:24
http://storagecow.eu/index.php?dir=Xda/LG%20G2/Stock/Lollipop/32GB

οδηγιες εδω


http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2432476

Οφείλω να σε ευχαριστήσω (ξανά). Είχα δει και παλιότερα τις συγκεκριμένες οδηγίες, αλλά δεν το προσπάθησα ποτέ, επειδή ήθελα κάποιον που έχει δοκιμάσει τη συγκεκριμένη rom (είχα διαβάσει για διάφορα στραβά, κάποιοι το γύρισαν σε 16gb λολ). Ένιγουει η διαδικασία είναι αστεία, δούλεψαν όλα άψογα κι έχω μια πεντακάθαρη, unrooted, stock rom. 5.0.2, βέβαια, αλλά ελπίζω να δεχθεί 5.1.1 σύντομα.

Nikol1979
10/11/2015, 23:23
Ως καλη νοικοκυρουλα εκανα τα wipe μου, πηγα μετα να κανω εγκατασταση απο sd card και εκανε abort, παλι (bad) ελεγε...

Δε με θελει ρε παιδια, μα το Χριστο. Το κλεινω να βαλω την καρτα στο pc να της περασω εκει τη rom μπας και δουμε ασπρη μερα.......αντε τωρα να κατεβει ενα Gb ολοκληρο...καλα κρασα!!!!!!!

Dant3
11/11/2015, 00:33
Αφου εβαλες το cwm,δες πως και περνα το twrp.περναει πιο πολλες ρομ.
Τη ρομ που εβαλες παραπανω μη τη βαλεις ,εχει προβληματα.
Εαν θες android καθαρο να πεταει βαλε αυτη
http://www.needrom.com/download/phoenix-rom-update-1/
Εναλλακτικα εαν θες τη ρομ της lenovo με το vibeui που προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ,βρες και βαλε την 1544 LTT.
Δεν εχει προβληματα και αυτη.
Γενικα μη πετας ρομ που δεν εχει δοκιμασει κανεις.
Ολες αυτες ειναι ετοιμες ροοτ χωρις κινεζιες και με ελληνικα.
Αλλες εν μερει αλλες πληρως.

Nikol1979
11/11/2015, 10:26
Κοίταξε να δεις πως το σκέφτομαι, εφόσον το needrom ειναι προφανώς το site που προτείνουν όλοι, παω με βάση τα εκει σχόλια. Η rom που λες εχει 20 σχόλια στα τέσσερα αστέρια και αυτη που ελεγα να βαλω εχει 40 σχόλια στα τεσεραμιση αστερια...βέβαια οτι την εχεις δοκιμάσει εσυ ο ίδιος και μου λες τη γνώμη σου μετράει πολυ, πιο πολυ εννοειται. Παντως τα σχόλια τα διαβάζω ενα ενα για να δω τι αδυναμίες εχει η κάθε ρομ γιατι καταλαβαίνω οτι τέλεια ρομ μαλλον δεν υπαρχει..δε θελω να βαλω το αλλο που λες (το αντίστοιχο του clockwork) γιατι δεν αντέχω αλλο την ίδια διαδικασία (νομιζω), οποτε η ρομ που θα βρω πρεπει να υποστηρίζεται απο αυτο που ακριβώς οπως παρατηρήσες δεν υποστηρίζει πολλες..

Ευχαριστω σου ειπα; :-)

George_Sp
11/11/2015, 10:42
Αφού την κάνεις που την κάνεις τη δουλειά κάντην σωστά.
Γνώμη μου είναι να φλασάρεις το TWRP recovery αφού έμαθες πως γίνεται πλέον...και μετά να φορτώσεις την Vibe3.0 του hackerpower από εδώ
http://forum.xda-developers.com/android/development/organized-thread-lenovo-k3-note-k50-t3158522

για κατέβασμα είναι η τελευταία κάτω κάτω
https://cloud.mail.ru/public/Cvj7/3U5rjvc6s/DEV/

Nikol1979
12/11/2015, 11:35
Αχ παιδιά, ΑΧ ΠΑΙΔΙΑ. Πέρασα τη vibeui αλλα αλήθεια σας το λεω, είχε πιο πολλα κινεζικά μεσα απο πριν......ξανα κανα root, προσπάθησα να βαλω και το twrp, δεν ξερω αν το πέτυχα, μαλλον οχι. Μετα κατέβασα μέσω υπολογιστή το rom manager και το goo να δικιμαζα την αλλη ρομ του Γερμανού, δε δούλευε ουτε το ενα ουτε το αλλο...εκει καπου στις τρεισήμισι τη νύχτα τελείωσαν τα τελευταια αποθέματα της υπομονής μου. Εχω ενα Καινουριο τηλεφωνο, θελω επιτελους να το χρησιμοποιήσω!!!!!! Το πήγα λοιπον σε ενα κατάστημα με μεταχειρισμένα/ανακατασκευασμενα και ειπα να μου το συνεφερουν. Το παιδι μου ειπε οτι θα κατεβάσει πρώτα τη stable έκδοση της vibeui και αν δεν την παρει η αν παλι εχει κινεζικά τοτε θα μου βαλει την επίσημη της λενοβο..του ειπα να κανει οτι νομίζει αρκεί να μην εχω κινεζικά και μου ειπε θα το συζητάμε βήμα-βήμα...όσοι παντως ασχολείστε με αυτο επαγγελματικά, τα αξίζετε τα λεφτα σας!! Εγω δυστυχως δεν ειμαι γι αυτα μαλλον...θα σας πω τι εγινε σε λίγες μέρες!!

amyroukai
12/11/2015, 11:41
H vibeui από ότι είδα και νομίζω σου έχουν ήδη γράψει, έχει κινεζικη/αγγλική βερΖιόν και "διεθνή" που λογικά είναι ακινέζωτη. Ποιάν έβαλες, καλό μου;

Το να αλλάξεις ρομ ΔΕΝ είναι δύσκολο, αλλά θέλει λίγο διάβασμα στα σχετικά νήματα των κινητών σε φόρουμ (το Myphone και το XDA ήταν ωραίες πηγές όσο κοίταξα για το θέμα σου) και λίγο υπομονή και καθαρό μυαλό. Αν το πιάνεις τα μαύρα τα μεσάνυχτα με όλη την κούραση και το πήξιμο της ημέρας, πηδάς βήματα από βίδεο σε βίδεο και μπερδεύεις μεθοδολογίες κλπ, ε χάνεσαι... Και το τρεις το πρωί με πρωινή δουλειά δεν είναι ώρα για τέτοιες εργασίες. Αφού είχες περάσει το απαραίτητο εργαλείο, είχες κάνει το 70% της δουλειάς βρε παιδί...

Τέλος πάντων, με το καλό να το δεχτείς ξανά.

borbos
12/11/2015, 11:54
Αχ παιδιά, ΑΧ ΠΑΙΔΙΑ. Πέρασα τη vibeui αλλα αλήθεια σας το λεω, είχε πιο πολλα κινεζικά μεσα απο πριν......ξανα κανα root, προσπάθησα να βαλω και το twrp, δεν ξερω αν το πέτυχα, μαλλον οχι. Μετα κατέβασα μέσω υπολογιστή το rom manager και το goo να δικιμαζα την αλλη ρομ του Γερμανού, δε δούλευε ουτε το ενα ουτε το αλλο...εκει καπου στις τρεισήμισι τη νύχτα τελείωσαν τα τελευταια αποθέματα της υπομονής μου. Εχω ενα Καινουριο τηλεφωνο, θελω επιτελους να το χρησιμοποιήσω!!!!!! Το πήγα λοιπον σε ενα κατάστημα με μεταχειρισμένα/ανακατασκευασμενα και ειπα να μου το συνεφερουν. Το παιδι μου ειπε οτι θα κατεβάσει πρώτα τη stable έκδοση της vibeui και αν δεν την παρει η αν παλι εχει κινεζικά τοτε θα μου βαλει την επίσημη της λενοβο..του ειπα να κανει οτι νομίζει αρκεί να μην εχω κινεζικά και μου ειπε θα το συζητάμε βήμα-βήμα...όσοι παντως ασχολείστε με αυτο επαγγελματικά, τα αξίζετε τα λεφτα σας!! Εγω δυστυχως δεν ειμαι γι αυτα μαλλον...θα σας πω τι εγινε σε λίγες μέρες!!

Παίζει να είσαι και πρώτος που ακούω να το λέει αυτό, για το συγκεκριμένο επάγγελμα (software - networking etc). Επειδή το συγκεκριμένο είναι κατι που μπορείς να πιάσεις - νιώσεις, όλοι λένε σιγά τι έκανες 2-3 κουμπιά πάτησες...

Μπράβο σου πάντως....

Nikol1979
12/11/2015, 17:38
H vibeui από ότι είδα και νομίζω σου έχουν ήδη γράψει, έχει κινεζικη/αγγλική βερΖιόν και "διεθνή" που λογικά είναι ακινέζωτη. Ποιάν έβαλες, καλό μου;

Το να αλλάξεις ρομ ΔΕΝ είναι δύσκολο, αλλά θέλει λίγο διάβασμα στα σχετικά νήματα των κινητών σε φόρουμ (το Myphone και το XDA ήταν ωραίες πηγές όσο κοίταξα για το θέμα σου) και λίγο υπομονή και καθαρό μυαλό. Αν το πιάνεις τα μαύρα τα μεσάνυχτα με όλη την κούραση και το πήξιμο της ημέρας, πηδάς βήματα από βίδεο σε βίδεο και μπερδεύεις μεθοδολογίες κλπ, ε χάνεσαι... Και το τρεις το πρωί με πρωινή δουλειά δεν είναι ώρα για τέτοιες εργασίες. Αφού είχες περάσει το απαραίτητο εργαλείο, είχες κάνει το 70% της δουλειάς βρε παιδί...

Τέλος πάντων, με το καλό να το δεχτείς ξανά.

Πω πω λουσιμοοοοοοοο.....και εχει και δίκιο σε όλα, δε μπορω να πω τιποτα....παντως να πω το εξής:το ξερω οτι ειμαι στο 70% και γι αυτο εκνευριζομαι...αλλα μη νομίζεις κι εδω που εφτασα εφτασα χωρίς να καταλαβαίνω τι κανω, οδηγίες απλα ακολουθούσα...! Τελος πάντων οτι προσπάθησα,προσπάθησα κι ελπιζω να μ αγαπάτε το ιδιο :-)




Παίζει να είσαι και πρώτος που ακούω να το λέει αυτό, για το συγκεκριμένο επάγγελμα (software - networking etc). Επειδή το συγκεκριμένο είναι κατι που μπορείς να πιάσεις - νιώσεις, όλοι λένε σιγά τι έκανες 2-3 κουμπιά πάτησες...

Μπράβο σου πάντως....

Κι εμενα μου ανάβουν τα λαμπάκια οταν μου λένε τα αντίστοιχα για τη δική μου δουλεια!! Τωρα λοιπον μου έδωσες ιδέα για πολυ ωραίο θρεντ, τι μισουμε/ειναι πιο δυσκολο στη δουλεια μας ο καθένας..ισως μας βοηθούσε να καταλάβουμε και να σεβαστούμε αυτο που περνούν κάθε μερα οι γύρω μας-και το αντίστροφο.

amyroukai
12/11/2015, 18:34
Ναι, λούσιμο, ο βιντάλ σασούν ο ίδιος τι να σου πω.



Τελος πάντων οτι προσπάθησα,προσπάθησα
Στην όλη ιστορία μετράει ότι προσπάθησες, δεν έκανες ζημιά στο τηλέφωνο, πέρασες root και την recovery σωστά και αν δούλευες σε πιο "ήρεμες" και "ξεκούραστες" ώρες θα είχες πιθανώς υπομονή για πειραματισμούς. Τα εισαγωγικά γιατί έχει και νυχτοπούλια που βολεύονται και αποδίδουν περισσότερο τα μαύρα μεσάνυχτα.

Αν λίγο "απογοητεύτηκα" -με όλο το θάρρος της μη γνωριμίας μας- είναι γιατί έχοντας την recovery ουσιαστικά μπορείς να περάσεις όποια rom σου κατέβει στο μυαλό και να διαλέξεις τι σου κάθεται στο μάτι πριν σετάρεις το τηλέφωνο... Ή και μετά, αφού με την recovery μπορείς να πάρεις backup στα data, να αλλάξεις rom και να κάνεις restore και να μην χάσεις τίποτα. Αν -δυστυχώς- δεν καταλαβαίνεις τι κάνεις, εκεί ξεκινάνε τα όργανα και αν δεν ξέρεις τι κατέβασες πέραν του ότι ήταν vibeui εκεί τελειώνουν γιατί πλέον ήταν θέμα τύχης να βρεθεί η σωστή. Φιλική συμβουλή, αν βρεις χρόνο και ηρεμία διάβασε λίγο τα θρεντς ξανά, να ξέρεις τι κυκλοφορεί "εκεί έξω", πες στο παλικάρι που ανέλαβε το τηλέφωνο να σου δείξει πως θα μπεις στην recovery την επόμενη φορά (γιατί δεν μπορώ να ξέρω αν την κράτησε, αν φλάσαρε με άλλο εργαλείο ρομ και την κατήργησε κλπ) για να μπορείς είτε να αναβαθμίσεις είτε να κρατήσεις backup το τηλέφωνο χωρίς να τρέχεις σε μαγαζί. Ξέρω, κλέφτες θα γίνουν κλπ, από την άλλη το τηλέφωνο έχει καταντήσει προέκταση της ζωής μας και περιέχει πολλά προσωπικά δεδομένα τα οποία κανένα μαγαζί δεν θα έπρεπε να έχει στην διάθεσή του, ο καλύτερος και τιμιότερος άνθρωπος του κόσμου να είναι.

Το πήρες πίσω τελικά;

Dant3
12/11/2015, 18:53
Περνα την LTT που σου ειπα.
Οι official ειναι τιγκα στις κινεζιες και δεν ειναι ροοτ.
Κακως το πηρες εκει.
5 λεπτα υποθεση ειναι εαν ακολουθεις συγκεκριμενα βηματα.
Εαν το παρεις στα χερια σου και θες να ασχοληθεις πες μου να σου γραψω οδηγιες να περασεις twrp και μετα ρομ.

AUFGEBRACHT
12/11/2015, 20:15
Εσύ μόνο σε φόρουμ για windows και dell μπαίνεις ε ; :lol:


Ειλικρινά είναι η πρώτη φορά που σε post δεν καταλαβαίνω ΤΙΠΟΤΑ και έχω τόσες άγνωστες λέξεις μαζεμένες!!! (γιαυτό το έγραψα, όχι για κανέναν άλλο λόγο).

SHOOTER045
13/11/2015, 07:07
Ειλικρινά είναι η πρώτη φορά που σε post δεν καταλαβαίνω ΤΙΠΟΤΑ και έχω τόσες άγνωστες λέξεις μαζεμένες!!! (γιαυτό το έγραψα, όχι για κανέναν άλλο λόγο).

Μια απ τα ίδια.
Αυτά τα root /boot /xout είναι ποίο κινέζικα από αυτά που είχε το τηλέφωνο τής Νικόλ αρχικά....

GFawkes
13/11/2015, 09:26
Nikol


ασε κοριτσι το κ@λοκινητο και βαλε καμια φωτο στο αλλο θρεντ διπλα
διοτι τα αγορια εχουν καψει φλατζα και το εχουμε κανει gay bar εκει .....

Ελα αγαπη μου...

:p

noodles
13/11/2015, 14:54
δεν διαβασα ολες τις σελιδες, αλλα ξερεις πως απο τη στιγμη που ειναι καινουριο αν το πειραξεις χανεις την εγγυηση ετσι? :cool:

amyroukai
13/11/2015, 14:59
δεν διαβασα ολες τις σελιδες, αλλα ξερεις πως απο τη στιγμη που ειναι καινουριο αν το πειραξεις χανεις την εγγυηση ετσι? :cool:

Όταν λέει το πήρε από Κίνα, πρακτικά η εγγύηση είναι συντομότατο ανέκδοτο...

Nikol1979
13/11/2015, 19:07
Ακριβώς αυτο. Στην ουσία δε χάνεις αυτο που δεν εχεις...απο βδομαδα θα το παρω πισω γιατι εχουν πολλη δουλεια τωρα, μια επίσημη λεει θα μου βαλει της εταιρίας ρωσική, κολοκυθια τουμπανα....ε, τη ρωσική αλφάβητο τουλαχιστον τη διαβάζω..απο κινεζικά μονο το ιδεόγραμμα "English" φρόντισα να μαθω λόγω ανάγκης χα χα... Θα ηθελα παντως παρα πολυ να είχα έναν απο σας γνωστη εδω κοντα, οχι για να μου το έφτιαχνε, αλλα για να καθομουν διπλα όσο το έφτιαχνε και να μου εξηγούσε..αν μη τι αλλο αυτές οι τεχνολογίες ειναι ενα τρομερά ενδιαφέρον σύμπαν!

AUFGEBRACHT
13/11/2015, 19:11
Θα ηθελα παντως παρα πολυ να είχαν έναν απο σας γνωστη εδω κοντα, οχι για να μου το έφτιαχνε, αλλα για να καθομουν διπλα όσο το έφτιαχνε και να μου εξηγούσε..αν μη τι αλλο αυτές οι τεχνολογίες ειναι ενα τρομερά ενδιαφέρον σύμπαν!

Καλή ατάκα για ξεκάρφωμα... ;)

amyroukai
13/11/2015, 19:12
Πάντως στο ματαλέω, με το recovery φορεμένο, θα μπορούσες να δοκιμάσεις όλες τις διαθέσιμες ρομ το ΣΚ... :bawl:

teogtp
13/11/2015, 19:18
Όταν λέει το πήρε από Κίνα, πρακτικά η εγγύηση είναι συντομότατο ανέκδοτο...

Μην το λες.
Υπαρχουν μαγαζια που εχουν φοβερο αφτερ.
Τυφλα να εχουν τα "επώνυμα "...

AUFGEBRACHT
13/11/2015, 19:27
Nikol, δώσε βάση τι πρέπει να κάνεις:

件包裹:国际小包|国内小包|约投挂号
     商业信函|爱心包裹|母亲邮包
     智能包裹
商旅服务:航空机票|酒店预定|自邮一族
电子邮政:报刊订阅|网上阅读|中邮保险
     集邮商城|贺卡商城|DIY贺卡
     手机邮局|安全邮箱|虚实地址

Nikol1979
13/11/2015, 19:31
Καλή ατάκα για ξεκάρφωμα... ;)

Πως τα πιάνεις βρε παιδι μου! :p


Πάντως στο ματαλέω, με το recovery φορεμένο, θα μπορούσες να δοκιμάσεις όλες τις διαθέσιμες ρομ το ΣΚ... :bawl:

Ναι πολυ ωραία ιδέα, και θα μου έπιανε όλο το σ/κ...λεω να παω Χανιά να παίξω με τον ανηψιο μου καλυτερα...σοβαρα τωρα, έκανα καποια βλακεία στο recovery ειπαμε γι αυτο μαλλον δεν τις έπαιρνε...η δε γινεται να εχεις δυο λογιων recovery μεσα, η δεν αρκούσε που έκανα την ίδια διαδικασία του clockwork για το twrp, η ηθελε κατι παραπάνω (τι ειναι τα spftools?) καποια βλακεία τελος πάντων...