PDA

View Full Version : πως φοραμε ενα παντελονι μηχανης...?



McTalas
11/11/2015, 13:26
εχω μια μικρη απορια και απο το να τρεχω σε ενα μαγαζι να ρωτησω, ειπα να ρωτησω εδω που ειστε και πιο εξειδικευμενοι..

εγω φοραω επιγονατιδες απο πανω το τζιν και απο εξω τις μποτες, οπως φαινεται και στην παρακατω φωτο (θα κανω μια προσπαθεια να την φορτωσω )
344705

ετσι εχω προστασια απο την Ποδοκνημικη το καλαμι εως το γονατο. και ετσι οπως σφιγγει η μποτα ειναι ολο μασιφ.

τωρα θελω να παρω ενα παντελονι για το χειμωνα και αναρρωτιεμαι πως να εφαρμοζει με την μποτα μεσα απο το παντελονι.

spyrakos35
11/11/2015, 13:27
:a014:

McTalas
11/11/2015, 13:28
επειδη η μποτα εχει πολυ πλαστικο στην γαμπα (δεν ειναι οπως οι τουρινγκ) οπως θα εφαρμοζει το παντελονι απο πανω, θα υπαρχει κενο μεταξυ επιγονατιδας και μποτας, θα προστατευει σωστα και θα ειναι βολικα ή θα μου σπασει τα νευρα???

OldMan
11/11/2015, 13:30
τωρα θελω να παρω ενα παντελονι για το χειμωνα και αναρρωτιεμαι πως να εφαρμοζει με την μποτα μεσα απο το παντελονι.

Για να καταλαβω..

Τα καλοκαιρινα παντελονια ειναι "σωλήνες" και τα χειμωνιατικα "καμπάνες"..???:confused:

BLiTzER
11/11/2015, 13:31
Όχι, απλά σκέφτεται μήπως δείχνει αστείος με αγωνιστικές μπότες κι από μέσα κορντούρα :P

McTalas
11/11/2015, 13:32
Για να καταλαβω..

Τα καλοκαιρινα παντελονια ειναι "σωλήνες" και τα χειμωνιατικα "καμπάνες"..???:confused:
δεν καταλαβα τι εννοεις?

αυτο που φοραω ειναι απλο τζιν, δεν εχει να κανει με παντελονι μοτο (καλοκαιρινο ή χειμωνιατικο)

McTalas
11/11/2015, 13:33
Όχι, απλά σκέφτεται μήπως δείχνει αστείος με αγωνιστικές μπότες κι από μέσα κορντούρα :P
το θεμα δεν ειναι αν θα ειμαι αστειος, αλλα εαν θα εφαρμοζει σωστα...

teogtp
11/11/2015, 13:34
δεν καταλαβα τι εννοεις?

αυτο που φοραω ειναι απλο τζιν, δεν εχει να κανει με παντελονι μοτο (καλοκαιρινο ή χειμωνιατικο)

Σου λεει οτι τα χειμωνιατικα παντελονια εχουν την ιδια διαμετρο μπατζακιου με τα καλοκαιρινα,οποτε......

BLiTzER
11/11/2015, 13:34
Δεν έχω καταλάβει πώς φοράς τις επιγονατίδες, αλλά δε νομίζω ότι θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα.

Sapadak
11/11/2015, 13:34
το θεμα δεν ειναι αν θα ειμαι αστειος, αλλα εαν θα εφαρμοζει σωστα...

Μια χαρα εφαρμοζει

George_Sp
11/11/2015, 13:34
Με το τρόπο που δείχνεις όλο το νερό θα περνάει μέσα στη μπότα. :P

spyrakos35
11/11/2015, 13:35
πρέπει να είναι τσίτα?

εγώ νομίζω πως όχι

η προστασία παρέχεται ούτως ή άλλως

στις μπίστες η φόρμα είναι από μέσα για λόγους διάφορους της ασφάλειας θαρρώ

sniper
11/11/2015, 13:36
πρέπει να είναι τσίτα?

εγώ νομίζω πως όχι

η προστασία παρέχεται ούτως ή άλλως

στις μπίστες η φόρμα είναι από μέσα για λόγους διάφορους της ασφάλειας θαρώ

Πλην των Dainese με Dainese μπότες...

BLiTzER
11/11/2015, 13:36
Στις μπίστες φοράς δέρματα, τα οποία επιβάλλεται να είναι κολλητά.

teogtp
11/11/2015, 13:36
Δεν μπαινει και αυτος ο Hayatesssss να μας πει.....

McTalas
11/11/2015, 13:38
δεν μας απασχολει η βροχη,
παμε μια παλι απο την αρχη,

η φωτο δειχνει την μποτα εξω απο το τζιν και απο κατω υπαρχουν επιγονατιδες.

η απορια μου ειναι πως οι μποτες ως racing εχουν πολυ υλικο με αποτελεσμα οταν θα μπεινει απο πανω το παντελονι μηχανης θεωρω πως θα εχει 10cc κενο αναμεσα στην επιγονατιδα/επικαλαμιδα του παντελονι και με το ποδι μου. και ερωτω θα στεκεται σωστα? ή θα παιζει δεξια αριστερα?

spyrakos35
11/11/2015, 13:39
Στις μπίστες φοράς δέρματα, τα οποία επιβάλλεται να είναι κολλητά.

που και να θελες απέξω δεν μπαινουν




Πλην των Dainese με Dainese μπότες...
κατι θε να πεις αλλά δεν το χω

McTalas
11/11/2015, 13:41
που και να θελες απέξω δεν μπαινουν




κατι θε να πεις αλλά δεν το χω
δεν τον ροσσι
η μποτες που φοραει ειναι για να μπαινουν μεσα απο την φορμα. (η φορμα εχει ενυσχημενα μπατζακια)
και η δικια μου φορμα ετσι ειναι

sniper
11/11/2015, 13:44
δεν τον ροσσι
η μποτες που φοραει ειναι για να μπαινουν μεσα απο την φορμα. (η φορμα εχει ενυσχημενα μπατζακια)
και η δικια μου φορμα ετσι ειναι


Έδωσες μόνος σου την απάντηση.

BLiTzER
11/11/2015, 13:45
Αυτός φοράει δέρματα, όμως και δεν έχει ανάγκη επιγονατίδες :P

Άσε που είναι ο Rossi.

Pan (dvs)
11/11/2015, 13:46
Το καλονικο παντελονι μηχανης μπαινει εξω απο την μποτα για να φευγουνε και τα νερα εξω.

Το συστημα Ντ Αρτανιαν δεν βολευει.

McTalas
11/11/2015, 13:49
Έδωσες μόνος σου την απάντηση.
και ομως δεν...

παλια τα χρονια εκεινα πιγεναμε και καμια πιστα οταν δοκιμαζα να βαλω την φορμα εξω απο τις μποτες δεν με βολευε για ειχε αυτο το κενο που λεγαμε,

το ιδιο θα γινει και με το παντελονι κορντουρα? δλδ θα πρεπει να το βαζω απο μεσα (εαν μπαινει φυσικα)
344707

spyrakos35
11/11/2015, 13:50
η κορντούρα είναι πολύ πιο μαλακό υλικό από το δερμα

εγώ ποτέ δεν την έχω βάλει μέσα από μποτα (και αγωνιστική)

Pan (dvs)
11/11/2015, 13:51
και ομως δεν...

παλια τα χρονια εκεινα πιγεναμε και καμια πιστα οταν δοκιμαζα να βαλω την φορμα εξω απο τις μποτες δεν με βολευε για ειχε αυτο το κενο που λεγαμε,

το ιδιο θα γινει και με το παντελονι κορντουρα? δλδ θα πρεπει να το βαζω απο μεσα (εαν μπαινει φυσικα)
344707

Οχι,μονο απο εξω.

McTalas
11/11/2015, 13:52
Οχι,μονο απο εξω.
θα εφαρμοζει καλα?
και το κενο που λεγαμε? (οχι αυτο που εχω στο κεφαλι μου, αυτο δεν μαζευεται με τιποτα)

Pan (dvs)
11/11/2015, 13:55
θα εφαρμοζει καλα?
και το κενο που λεγαμε? (οχι αυτο που εχω στο κεφαλι μου, αυτο δεν μαζευεται με τιποτα)

Εχει ιμαντες που σφιγγουνε,μια χαρα θα κατσει.

McTalas
11/11/2015, 13:56
θα μπορουσα να βγαλω τις επιγοντατιδες απο το παντελονι και να φοραω αυτες που εχω, βαζοντας το παντελονι απο εξω και θα ηταν μια χαρα, αλλα εγω θελω να αποφυγω να φοραω τις επιγονατιδες ξεχωριστα.

Hayate
11/11/2015, 13:57
Κορντούρα απο μέσα η Sidi τουλάχιστον που έχω με καμμία δύναμη...Εσφιγγε και ένοιωθα λες και έχω φλεβίτιδα.Το τζήν λογικά μιά χαρά θα κάτσει απο πάνω απο την μπότα.Ίσα Ίσα που με το πλαστικό που έχει μπροστά για την επικαλαμίδα η μπότα σφίγγει με το τζην κ είσαι κομπλέ.

Τουλάχιστον κάποια τζήν που έχω φορέσει με το συνδιασμό που είπες μια χαρά κόλλησε τζην πάνω απο τη μπότα.Απλά οι επιγονατίδες ήταν πάνω απο το τζήν ένα σετάκι συγκεκριμένα που μου είχε δανείσει φίλος της Dainese.

Pan (dvs)
11/11/2015, 14:00
θα μπορουσα να βγαλω τις επιγοντατιδες απο το παντελονι και να φοραω αυτες που εχω, βαζοντας το παντελονι απο εξω και θα ηταν μια χαρα, αλλα εγω θελω να αποφυγω να φοραω τις επιγονατιδες ξεχωριστα.

Το παντελονι δεν εχει επιγονατιδες?

McTalas
11/11/2015, 14:01
Κορντούρα απο μέσα η Sidi τουλάχιστον που έχω με καμμία δύναμη...Εσφιγγε και ένοιωθα λες και έχω φλεβίτιδα.Το τζήν λογικά μιά χαρά θα κάτσει απο πάνω απο την μπότα.Ίσα Ίσα που με το πλαστικό που έχει μπροστά για την επικαλαμίδα η μπότα σφίγγει με το τζην κ είσαι κομπλέ.

Τουλάχιστον κάποια τζήν που έχω φορέσει με το συνδιασμό που είπες μια χαρά κόλλησε τζην πάνω απο τη μπότα.Απλά οι επιγονατίδες ήταν πάνω απο το τζήν ένα σετάκι συγκεκριμένα που μου είχε δανείσει φίλος της Dainese.
οχι δεν με ενδιαφερει το τζιν, για κορντουρα θελω να μαθω.

McTalas
11/11/2015, 14:03
Το παντελονι δεν εχει επιγονατιδες?

το θεμα μου ειναι να μην φοραω ξεχωριστα τις επιγονατιδες,
τωρα φοραω τις επιγονατιδες, απο πανω το τζιν και μετα τις μποτες. και ειναι οπως βλεπετε στην πρωτη φωτο.

οταν θα βαλω την κορντουρα με τις ενσωματωμενες επιγονατιδες θα εφαρμοζει σωστα με τις μποτες ή οχι?

McTalas
11/11/2015, 14:07
οι επιγονατιδες που φοραω μπαινουν μεσα στην μποτα, ξεκινουν απο το γονατο και φτανουν 10 ποντους μεσα στην μποτα.
λογικα και αυτες που εχει μεσα η κορντουρα θα εχουν το ιδιο μηκος πανω κατω.
αρα οταν θα φοραω το παντελονι θα ειναι πανω απο τις μποτες, με αποτελεσμα να υπαρχει ενα κενο στο τελειωμα στις μποτας

Sapadak
11/11/2015, 14:10
Η κορντούρα έχει μακριές επιγονατίδες? Πιάνουν χαμηλά στο καλάμι?
Γιατι συνήθως ειναι κοντύτερες αποτι στα δερμάτινα παντελονια

BLiTzER
11/11/2015, 14:11
Συνήθως καλύπτουν μόνο το γόνατο, οπότε, ναι, θα αφήνει ένα μέρος του καλαμιού σου εκτεθειμένο. Δε θεωρώ ότι δημιουργεί πρόβλημα αυτό, όμως.

McTalas
11/11/2015, 14:14
Η κορντούρα έχει μακριές επιγονατίδες? Πιάνουν χαμηλά στο καλάμι?
Γιατι συνήθως ειναι κοντύτερες αποτι στα δερμάτινα παντελονια
δεν ξερω υποθετω, στην φορμα ειναι μακριες

Συνήθως καλύπτουν μόνο το γόνατο, οπότε, ναι, θα αφήνει ένα μέρος του καλαμιού σου εκτεθειμένο. Δε θεωρώ ότι δημιουργεί πρόβλημα αυτό, όμως.
αν ειναι ετσι τοτε ναι δεν θα υπαρχει θεμα, επειδη αυτες οι εξτρα εχουν σχεδον ιδιο μηκος με αυτες της φορμα θεωρησα πως θα ειναι το ιδιο και στα παντελονια κορντουρα

BLiTzER
11/11/2015, 14:16
Μπα προστασίες καλαμιών βρίσκεις, συνήθως, μόνο στα αγωνιστικά δερμάτινα.

Sapadak
11/11/2015, 14:16
δεν ξερω υποθετω, στην φορμα ειναι μακριες

αν ειναι ετσι τοτε ναι δεν θα υπαρχει θεμα, επειδη αυτες οι εξτρα εχουν σχεδον ιδιο μηκος με αυτες της φορμα θεωρησα πως θα ειναι το ιδιο και στα παντελονια κορντουρα

Αν θυμάμαι καλά, μόνο σε μια θυγατρική της dainese (δηλαδη μαϊμου:lol: ) είχα δει μακριές και πιάναν το καλάμι. Βολικό για όταν φοράς μποτάκια

sniper
11/11/2015, 14:17
και ομως δεν...

παλια τα χρονια εκεινα πιγεναμε και καμια πιστα οταν δοκιμαζα να βαλω την φορμα εξω απο τις μποτες δεν με βολευε για ειχε αυτο το κενο που λεγαμε,

το ιδιο θα γινει και με το παντελονι κορντουρα? δλδ θα πρεπει να το βαζω απο μεσα (εαν μπαινει φυσικα)
344707

Ε φυσικά κι όχι.

Η φόρμα που φορούσες θέλει την παρακάτω μπότα...

344708

BLiTzER
11/11/2015, 14:19
Οπότε, ουσιαστικά, αυτό που ρωτούσες από την αρχή ήταν αν τα cordura παντελόνια έχουν προστασίες καλαμιών :P

el_hymador
11/11/2015, 14:20
Oι κορντούρες φοριούνται απ όξω από τις μπότες. Εσύ για να καταλάβω, θες να βάλεις κορντούρα χωρίς προστατευτικά, μέσα από την μπότα + επιγονατιδοκνημίδες ξεχωριστές;

kostas777
11/11/2015, 14:24
Εξαρτάται από τι προστατευτικά θα έχει το παντελόνι. Αν έχει κοντά, όπως και να το βάλεις το ίδιο θα είναι. Αν έχει μακριά, θα είναι όπως και τώρα. Επίσης είναι ρυθμιζόμενες, οπότε τις βάζεις εκεί που σε βολεύει. Επειδή οι κορντούρες είναι συνήθως "boot cut", τα προστατευτικά δεν μετακινούνται (ίσως ελάχιστα). Τα Dainese έχουν συνήθως μακριά προσταυτευτικά που καλύπτουν και την κνήμη, οπότε το κενό των 10cm δεν θα υπάρχει.

Όσο για τη φόρμα Dainese, τη βάζω είτε με τη Dainese-In έξω από την μπότα, είτε με την Alpinestars από μέσα και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, απλώς στην πρώτη περίπτωση δεν εξέχει κάτι από το πόδι (όπως στου Rossi και των υπόλοιπων παγκόσμιων με Dainese).

McTalas
11/11/2015, 14:35
Ε φυσικά κι όχι.

Η φόρμα που φορούσες θέλει την παρακάτω μπότα...

344708
και με τις δικες μου μποτες μια χαρα ειναι,344709


Οπότε, ουσιαστικά, αυτό που ρωτούσες από την αρχή ήταν αν τα cordura παντελόνια έχουν προστασίες καλαμιών :P
ναι τελικα αυτο ηταν :D


Oι κορντούρες φοριούνται απ όξω από τις μπότες. Εσύ για να καταλάβω, θες να βάλεις κορντούρα χωρίς προστατευτικά, μέσα από την μπότα + επιγονατιδοκνημίδες ξεχωριστές;
δες απο πανω τον μπλιτζ

McTalas
11/11/2015, 19:36
λοιπον βρηκα λιγο χρονο οποτε σας δειχνω μερικες φωτο για να καταλαβετε τι λεω

344756

λοιπον εδω βλεπουμε πως εφαρμοζει η επιγονατιδα (κανονικα την βαζω κατω απο το τζιν, αλλα θα ηταν ακαταλληλο το θεαμα με την επιγονατιδα στο γυμνο ποδαρι :D )

McTalas
11/11/2015, 19:38
μετα μπαινει η μποτα οποτε ειναι ετσι:

344758

βλεπετε ποσο χοντρη ειναι η μποτα στο τελιωμα της?

McTalas
11/11/2015, 19:39
εαν το παντελονι εχει το ιδιο μακριες επιγονατιδες τοτε εαν βαλουμε την επιγονατιδα πανω απο την μποτα θα εχουμε αυτο:

344759

BLiTzER
11/11/2015, 19:41
βλεπετε ποσο χοντρη ειναι η μποτα στο τελιωμα της?

Ναι, γιατί είναι αγωνιστική μπότα και πρέπει να βολεύει 3 πόντους δέρμα ανάμεσα σε αυτή και το πόδι σου. Δεν έχει σχεδιαστεί για καθημερινή χρήση.

McTalas
11/11/2015, 19:42
για να καταλαβετε την απορια μου εχουμε στην πρωτη φωτο
344760
εχουμε με κοκκινη γραμμη τον "αξονα" του καλαμιου και με πρασινο τον "αξονα" της επιγονατιδας,
ειναι παραλληλα και εφαρμοζει σε ολο την επιφανεια.

και ο κυκλος ειναι το σημειο που θα κανει το "κενο" εαν μπει απο εξω, ακολοθει φωτο

McTalas
11/11/2015, 19:48
344761

εδω βλεπουμε πως γινεται εαν μπει απο εξω η επιγονατιδα, στο σημειο που ειναι ο κυκλος υπαρχει ενα κενο (μπλε γραμμη) ετσι δεν εφαρμοζει σωστα η επιγονατιδα,

εαν λοιπον το παντελονι εχει αντιστοιχη επιγονατιδα τοτε θα εχει κενο απο κατω και με προβληματιζει εαν θα ειναι σταθερη, οπως επισης και αν θα προστατευει σωστα.

ενταξει ξερω το τερματισα, τουλαχιστον πιστευω να καταλαβατε τι εννοουσα... :D

McTalas
11/11/2015, 19:50
Ναι, γιατί είναι αγωνιστική μπότα και πρέπει να βολεύει 3 πόντους δέρμα ανάμεσα σε αυτή και το πόδι σου. Δεν έχει σχεδιαστεί για καθημερινή χρήση.
με τον τροπο που την φοραω (επιγονατιδα, τζιν και απο εξω μποτα) δεν με ενοχλει καθολου και τις φοραω καθημερινα

virus
11/11/2015, 22:09
αν καταλαβα καλα τι θες.

το κορντουρα παντελονι εχει κοντη επιγονατιδα. επισης το κορντουρα δεν ειναι εφαρμοστο οποτε η επιγονατιδα φυσικα πλεει και ναι φυσικα δεν εχει τοσο καλη εφαρμογη πανω στο ποδι. με βαση τις φωτο που εβαλες.

θα μπορουσες να βγαλεις την επιγονατιδα που εχει η κορντουρα να βαλεις την επιγονατιδα που ποσταρες κατασαρκα και απο πανω την κορντουρα. κι ενοειτε η κορντουρα εξω απο την μποτα. ειναι πολυ χοντροκομενη και δεν χωραει με την καμια μεσα στην μποτα σου.