PDA

View Full Version : Πίσω ανάρτηση Versys (ΥSS vs The Bad Boyz)



George_Sp
12/11/2015, 16:07
Ερωτησούλα μάλλον εύκολη.

Πόσο αξίζει τα λεφτά της η συγκεκριμένη πίσω ανάρτηση σε σχέση με τον ανταγωνισμό? Για τις YSS σε παπιά και σκούτερ ξέρω οτι δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο αλλά σε λύσεις για μεγάλες μηχανές δεν έχω άποψη.
http://www.alexopoulos.gr/ProductDetails.aspx?family=%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3&group=28&category=%CE%9C%CE%9F%CE%A4%CE%9F_28&subcategory=%CE%9C%CE%9F%CE%A4%CE%9F%CE%9F%CE%A0_28&product=C02B428E-1700-46DB-8D86-EC9B559F479C

Μιλάω συγκριτικά με Ohlins, Hyperpro πλήρως ρυθμιζόμενες. Οι τιμές κυμαίνονται στα 550-600ευρώ για τις πολύ μαρκάτες, οπότε ρωτάω αν η YSS στα 380 αξίζει τα λεφτά της.
Η εργοστασιακή πίσω ανάρτηση του Versys είναι ανεπαρκής. Το ήξερα εξαρχής και το καταλάβαινα τα πρώτα 2 χρόνια. Πλέον τους τελευταίους μήνες μετά την αναβάθμιση του μπροστινού που έκανα, είναι ξεκάθαρο οτι η πίσω δεν ακολουθεί και γι αυτό προσανατολίζομαι στο να αναβαθμιστεί και το οπίσθιο αμορτισέρ.
Προς το παρόν έχω ολοκληρώσει σερβις και ελαστικά οπότε σε 1-2μήνες καιρό και αν όλα κυλάνε ομαλά, θα δρομολογηθεί και το πίσω αμορτισέρ. Κάνω την ερώτηση λίγο νωρίτερα για να δω τελικά αν θα καθαρίσω με 380ευρώ ή θα πρέπει να πάω στο 500άρικο ή σε κάποια λύση μεταχειρισμένης και να την σερβάρω στον k shock.

MG-KTiNoS
12/11/2015, 16:48
Τις αναρτήσεις τις σετάρουμε μαζί (Μ-Π)
Από εκεί και μετά διάλεξε μια που να έχει και τηλεπροφορτιρτήρι και προοδευτικο ελατηριο

George_Sp
12/11/2015, 16:55
Τις αναρτήσεις τις σετάρουμε μαζί (Μ-Π)
Από εκεί και μετά διάλεξε μια που να έχει και τηλεπροφορτιρτήρι και προοδευτικο ελατηριο

Όταν ρύθμισα το μπροστινό, ψάξαμε και τη βέλτιστη μοναδική ρύθμιση του εργοστασιακού οπίσθιου ως προς τη σκληρότητα.
Τηλεπροφορτιστήρι να φανταστώ εννοείς το παπαράκι δεξιά όπως στη φώτο?
344920

Στο μπροστινό έχουν μπει προοδευτικά Ohlins και έχει αντικατασταθεί στην αριστερή μπότα το απλό cartridge με ρυθμιζόμενο μιας και το Versys εργοστασιακά έρχεται με ρυθμιζόμενο μόνο δεξιά.

Bob_o_mastoras
12/11/2015, 16:57
Τhe bad boyz ξεκαθαρα.. Ασε τις τσιγκουνιες!!! :D


@Κτηνος: Προοδευτικο ελατηριο ναι, το τηλεπροφορτιστηρι τι να το κανει;;

Bob_o_mastoras
12/11/2015, 17:00
Ναι

(υποθετω)

DrBig
12/11/2015, 17:02
Μακρυα απο προοδευτικα ελατηρια για αναρτησεις που δεν εχουν υδραυλικο συστημα σχεδιασμενο για τετοια.

Τσεκαρε και τις mupo

George_Sp
12/11/2015, 17:05
Μακρυα απο προοδευτικα ελατηρια για αναρτησεις που δεν εχουν υδραυλικο συστημα σχεδιασμενο για τετοια.

Τσεκαρε και τις mupo

ναι τις τσέκαρα μόλις στα 720ευρώ χωρίς το παπαράκι και κοντά στο 1000άρικο με το παπαράκι :lol:

Άμα θες να μου συμπληρώσεις τα έξτρα.....θα το σκεφτώ :P

DrBig
12/11/2015, 17:06
ναι τις τσέκαρα μόλις στα 720ευρώ χωρίς το παπαράκι και κοντά στο 1000άρικο με το παπαράκι :lol:

Άμα θες να μου συμπληρώσεις τα έξτρα.....θα το σκεφτώ :P

Υπαρχει και πιο φτηνη σειρα αλλα να σου τσονταρω κατι αν θες την ακριβη, κανενα προβλημα.

George_Sp
12/11/2015, 17:08
Υπαρχει και πιο φτηνη σειρα αλλα να σου τσονταρω κατι αν θες την ακριβη, κανενα προβλημα.

έλα μη βαριέστε να γράψετε 2 λινκ. :moutza: :p


άμα τσοντάρεις για την ακριβή να πάρω τη μούτζα πίσω :cry:

DrBig
12/11/2015, 17:10
Ενδεικτικα....
http://motorstock.gr/mupo-gt1-muposhock-absorber-dorsoduro-750-2007-2013.html

el-Gatto
12/11/2015, 17:27
Εκεί που είναι τοποθετημένη η ανάρτηση στο Versys ,δεν χρειάζεται να πληρώσει κανείς extra γιά υδραυλική προφόρτιση.
Αφού το'χεις μπροστά σου κ ρυθμίζεις τον δακτύλιο προφόρτισης σε δευτερόλεπτα ,τι να το κάμεις το extra p@p@r@ki ???

George_Sp
12/11/2015, 17:30
Εκεί που είναι τοποθετημένη η ανάρτηση στο Versys ,δεν χρειάζεται να πληρώσει κανείς extra υδραυλική προφόρτιση.
Αφού το'χεις μπροστά σου κ ρυθμίζεις τον δακτύλιο προφόρτισης σε δευτερόλεπτα ,τι να το κάμεις το extra p@p@r@ki ???

Δε διαφωνώ....επίσης δε νομίζω οτι θα πειράζω και τη ρύθμιση συνεχώς για να μου χρειάζεται η ευκολία με το παπαράκι. Το να παιδευτώ και 5 λεπτά με ένα κλειδί κάθε φορά δεν αποτελεί εμπόδιο.
Πάντως με κάνα 5λεπτο ψάξιμο δε βρήκα mupo για versys εκτός αν πάει συμβατή με βάση το μήκος και κουμπώνει και του dorso. δεν έχω ιδέα.

akis_trevor
12/11/2015, 18:30
Για ποιον λογο δεν σε καλυπτε;σου φαινοταν μαλακη;ξερη;τι;
Προφανως οταν βελτιωσεις το ενα,φαινονται οι αδυναμιες του αλλου.
Στο 8αρι το φεηζερ ειχα βαλει οτι φτηνοτερο ειχα βρει σε πληρες αναρτηση=hagon.
Στο στρωμα εβαλα ελατηρια ολινς γιατι απλα στο φορτωμα δεν με καλυπτε και τραμπαλιζε.
Τεινω στην αποψη πως ειτε τα χωνεις και ξενοιαζεις ειτε κανεις ενα σερβις(αληθεια ποσα χλμ εχεις)και αλλαζεις ελατηριο.
Θυμαμαι καπου ειχες αναφερει οτι θες να φυγεις εξω και να δωσεις το μηχανακι.αν παιζει το σεναριο σε καμια περιπτωση μην πας για αναρτηση γιατι δεν θς παρεις τς λεφτα της στην πωληση.

George_Sp
12/11/2015, 22:46
Για ποιον λογο δεν σε καλυπτε;σου φαινοταν μαλακη;ξερη;τι;
Προφανως οταν βελτιωσεις το ενα,φαινονται οι αδυναμιες του αλλου.
Στο 8αρι το φεηζερ ειχα βαλει οτι φτηνοτερο ειχα βρει σε πληρες αναρτηση=hagon.
Στο στρωμα εβαλα ελατηρια ολινς γιατι απλα στο φορτωμα δεν με καλυπτε και τραμπαλιζε.
Τεινω στην αποψη πως ειτε τα χωνεις και ξενοιαζεις ειτε κανεις ενα σερβις(αληθεια ποσα χλμ εχεις)και αλλαζεις ελατηριο.
Θυμαμαι καπου ειχες αναφερει οτι θες να φυγεις εξω και να δωσεις το μηχανακι.αν παιζει το σεναριο σε καμια περιπτωση μην πας για αναρτηση γιατι δεν θς παρεις τς λεφτα της στην πωληση.


Γενικά η εργοστασιακή ανάρτηση των Versys δεν ειναι τίποτα ιδιαίτερο. Πριν την αναβάθμιση δε φαινόταν ιδιαίτερα γιατί ούτως ή άλλως μάθαινα τη μηχανή και δεν πίεζα την οδήγηση οπότε είχα και χαμηλότερες ταχύτητες και δεν έμπαινα σε στροφή με το μυαλό στην απόλαυση αλλά στην ασφάλεια (ελπίζω να γίνεται κατανοητό τι εννοώ).
Μετά από 2χρόνια και την αναβάθμιση του μπροστινού σε ελατήρια, και 2πλά ρυθμιζόμενα cartridge, που άρχισα να ξεθαρρεύω είδα οτι σε τυχόν ανωμαλία του εδάφους σε στροφή ή σε υψηλότερες ταχύτητες, ενώ το μπροστά μέρος διάβαζε γρήγορα και πέρναγε σταθερό την οποιαδήποτε κατάσταση ξεκινούσε να ψαρεύει το πίσω. Η πρόσφυση ήταν εκεί, αλλά φαίνεται πλέον καθαρά οτι η ανάρτηση δεν διαβάζει όσο γρήγορα πρέπει και αργεί να προσαρμοστεί.
Όταν έκανα την αναβάθμιση του μπροστινού ο μηχανικός μου που είναι και καλός φίλος ήταν το πρώτο πράγμα που μου είπε. Μην πάρεις θάρρος με το μπροστινό που πλέον κάνει παπάδες γιατί το πίσω δε θα δουλεύει οπότε έχει στο νου για αναβάθμιση επίσης.
Και είδα πόσο δίκιο έχει στη πράξη.
Τα χιλιόμετρα είναι 27.000. Το εργοστασιακό ελατήριο δεν παίρνει σερβις.
Αν φύγω έξω θα το πάρω μαζί μου. Δεν ανέφερα πουθενά οτι θα το δώσω. Έχω βρει την μηχανή που θέλω και μου αρέσει όσο τη φέρνω στα μέτρα μου. :)

DrIoannis
13/11/2015, 09:43
Πάρε μία αξιόλογη ανάρτηση που θα σου κρατήσει χλμ και θα μπορείς να κάνεις service Ελλάδα σε επαγγελματία του είδους. Μην λυπηθείς 100-200 ευρώ.

akis_trevor
13/11/2015, 15:02
καταρχην εχεις δικιο για την πιθανη μεταναστευση σου.My mistake.
εχεις ρωτησει τον k shock και σου ειπε πως δεν ανοιγεται η αναρτηση σου;το ελατηρια αν το αλλαξεις με ενα επωνυμο,στα κιλα σου,θα δεις διαφορα μεγαλη.τουλαχιστον εγω στο δικο μου ειδα.
τα χλμ δεν ειναι πολλα ωστε να πεις οτι ειναι στα ορια για αλλαγη πχ.να χες τα διπλα-τριπλα οκ.
αν πιστευεις οτι με ενα πιο σκληρο ελατηριο θα σε καλυπτει go for it.αν παλι ειναι πολυ μακρια απο την συμπεριφορα που εσυ θα ηθελες,τοτε πας για αφτερ.ξαναλεω την γνωμη μου.με μια φτηνη αφτερ αναρτηση,θα δεις μεν μια διαφορα,γιατι θα ειναι και στα μετρα σου και θα εχει ρυθμισεις ωστε να παιξεις οσο θες.απτην αλλη θαρρω πως αν μπορεις να φτασεις το μπατζετ των πιο γνωστων εταιριων,προσπαθησε το.

George_Sp
21/11/2015, 20:37
Η πίσω εργοστασιακή ανάρτηση του Versys δεν ειναι επισκευάσιμη. Με αλλαγή ελατηρίου δεν είμαι τόσο σίγουρος οτι θα δω τι διαφορά που θέλω.

Μάλλον με βλέπω να ψαρεύω καμιά καλή after μεταχειρισμένη στο car και να της κάνω ένα service πριν κουμπωθεί ή αν περάσει αρκετός καιρός μέχρι να βρω....να μαζεύω λίγα λίγα για μια καινούρια στο 500άρικο.....Παρότι με δελεάζει η τιμή της YSS δε νομίζω οτι αξίζει τα χρήματα που κοστίζει σε σχέση με τους ανταγωνιστές της.

doctoras
22/11/2015, 08:39
εάν δε διαθέτεις πολλά φράγκα και σκέφτεσαι την yss πάνε καλύτερα σ'αυτή
http://www.hagon-shocks.co.uk/catalog/partdetail.aspx?partno=M64045
έχει επίσημο εισαγωγέα και τεχνική υποστήριξη στην αθήνα

George_Sp
22/11/2015, 17:50
εάν δε διαθέτεις πολλά φράγκα και σκέφτεσαι την yss πάνε καλύτερα σ'αυτή
http://www.hagon-shocks.co.uk/catalog/partdetail.aspx?partno=M64045
έχει επίσημο εισαγωγέα και τεχνική υποστήριξη στην αθήνα

Θα ρίξω μια ψαχτική. Ευχαριστώ :beer: