PDA

View Full Version : Πολλές πρωτιές μαζεμένες...



cpt.Harlock
14/11/2015, 11:12
Ξέρω, ο τίτλος του θέματος μάλλον δε βοηθάει... αλλά πως να βάλω κι εγώ τις λίγες λέξεις του τίτλου σε σειρά να περιγράψω το τι συμβαίνει μέσα μου... αλλά και ανάμεσα στα πόδια μου;

Ας πάρουμε λοιπόν τα πράματα από την αρχή...

Στα 32 μου, πήρα την πρώτη μου μηχανή! 20 χρόνια ονειροπολούσα ταξίδια στους 2 τροχούς, με έτρωγε μέσα μου, όμως λίγο οι καταστάσεις, λίγο οι συγκυρίες, στην καλύτερη με ένα σκούτερ την έβγαζα!

Σχολείο, εξωτερικό, πίσω, στρατός, δουλειά - σκότωμα, ανεργία, άγχος, πίεση, δουλειά - σκότωμα, κρίση, εξωτερικό... κάπως έτσι με πήγαινε.

Και τα βράδια στο κρεβάτι ονειροπολούσα πως κι εγώ την κοπανούσα και τα άφηνα πίσω όλα, καβάλα στο μοναδικό μου δίτροχο... Το δίτροχο στα όνειρα, κατά καιρούς άλλαζε: μια αφρικάνα στην εφηβεία, μια τενερέ λίγο μετά, μια xt αργότερα, μια τενερέ ξανά... Κοινός παρονομαστής η απόδραση και το αίσθημα ελευθερίας! Πολλές φορές τα τελευταία χρόνια συντροφιά και πηγή έμπνευσης για την ονειροπόληση αυτή τα ταξιδιωτικά όλων σας εδώ μέσα. Και κάπως έτσι οι μέρες τελείωναν, βάραιναν τα μάτια κι έκλειναν, μέχρι να αρχίσει η επόμενη μέρα ξανά... από τα πρώτα εφηβικά μου χρόνια, μέχρι το προηγούμενο Σάββατο, που το όνειρο έγινε πραγματικότητα!

Μετά από πολλές περιπέτειες και αναποδιές (θα σας τα γράψω κάποτε ίσως, ή ίσως να τα πούμε σε κάποια στάση καθ' οδόν ποιος ξέρει για που...) έφτασα στην πηγή! Κάτοικος πλέον κεντρικής Ευρώπης και βρήκα τη δική μου Μέκκα στο Βερολίνο! Εκεί την εντόπισα σε διαδικτυακή αγγελία - μου γυάλισε - και είπα "είσαι δική μου!". Έκανα λοιπόν το απαραίτητο ταξίδι και πήγα και προσκύνησα!

Ταξίδι μερικές ώρες Σάββατο πρωί μέχρι Βερολίνο με το αυτοκίνητο, βρίσκω τον πωλητή: αντιπρόσωπος BMW και Kawasaki. Το αντικείμενο του πόθου; Ένα μαύρο versys 650, μοντέλο 2014 με μόλις 1480 χιλιόμετρα! Την κοίταξα, την καβάλησα κι αυτό ήταν! 1 βδομάδα μετά, Σάββατο πρωί και πάλι,εκεί για παραλαβή!!

Τα γόνατά μου έτρεμαν και ένα σπαστικό τικ έκανε το μάγουλο μου στα δεξιά να χοροπηδάει. Υπογραφές, ρούχα - κράνος - αντίο!

Βγαίνω στο δρόμο και μέσα από το κράνος αισθάνομαι να φουσκώνω σα μπαλόνι από τις βαθιές αναπνοές!

Πρώτη μηχανή, πρώτη μέρα με μηχανή, πρώτη εκδρομή!!!! όλα μαζί!

--- To be continued. Θα προστεθούν και φωτό. Πάω να καβαλήσω, δεν αντέχω!

-»»»»»»»Συνέχεια!-----»»»»

Αφού βόλταρα λίγο στους δρόμους του Βερολίνου, πήγα και αγόρασα το απαραίτητο λουκέτο για το δισκόφρενο - σε προσφορά γύρω στα 90 Ε με ενσωματωμένο συναγερμό με αισθητήρα κίνησης - κραδασμού. Μια χαρά λέω!

Το φορτώνω στο σακίδιο και την κοπανάω! Γυρνάω τους δρόμους μέχρι που με πιάνει η νύχτα. Κάθε φορά που περπατούσα, πχ για να πάρω μια εξαιρετική πίτα από ένα λιβανέζικο για μεσημεριανό, είμαι σα λιοντάρι στο κλουβί... Νύχτωσε όμως και έχω δρόμο! Εθνική λοιπόν...

Περιφερειακός Βερολίνου και Autobahn. Πάω προς τα ανατολικά. Ο εξοπλισμός με βγάζει ασπροπρόσωπο - αν και δε βρέχει πολύ ή συνεχώς, έρχονται διαστήματα με βροχή που όμως δε με επηρεάζει.

Ταχύτητα γύρω στα 120 κ.α.ω. με τις απαραίτητες επιταχύνσεις για προσπεράσεις κτλ...

Η μέρα τελειώνει. Παρκάρω, κλειδώνω, ξαπλώνω στο κρεβάτι και σκέφτομαι "τι μέρα είναι αυτή ρε πούστη!!!!". Ο ενθουσιασμός, η συγκίνηση, το ταξίδι, η απειρία με το στρες που αυτή συνεπάγεται "η πρώτη φορά" με βυθίζουν σε βαθύ ύπνο....

Πετάγομαι από το κρεβάτι. Έχει ξημερώσει και είμαι ακόμα εδώ! ρούχα, κράνος και τρέχω.

Πάω στο πάρκινγκ και τι να δω: Είναι ακόμα εκεί! Δεν ήταν όνειρο. Πηδάω πάνω και βγαίνω από το γκαράζ. Έχει μια χειμωνιάτικη λιακάδα - ότι πρέπει! βγαίνω σε μικρούς δασικούς δρόμους και πάω... πάω... πάω...

Να μην τα πολυλογώ, πήγαινα μέχρι που έπιασε απόγευμα και ήμουν σπίτι και προσπαθούσα να συνέλθω!

Απολογισμός 24ώρου: Πήρα την πρώτη μου μηχανή και έγραψα περίπου 400 χλμ σε εθνικό-αστικό-επαρχιακό δίκτυο την πρώτη μου μέρα! Όχι και άσχημα για "παρθενώπη" ε, τι λέτε;

345321
Στην αντιπροσωπία, έτοιμος να φύγω...

345322
...λίγος ήλιος επιτέλους!

345323
και με τον ήλιο η δασική διαδρομή ήταν απόλαυση!!

Billymuse
14/11/2015, 11:18
Εσύ εισαι ο μικρός αδερφός του Cpt.Haddock?

George_Sp
14/11/2015, 11:24
Καλορίζικη, και την καλύτερη συμβίωση με τη Versάρα σου να έχεις. Περιμένουμε φωτογραφίες! Πάντα όρθιος και καλά χιλιόμετρα :beer:

spyrakos35
14/11/2015, 11:49
:beer:

lmb990
14/11/2015, 11:50
Καλα χιλιομετρα!!!

GiorgosLa
14/11/2015, 12:03
Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε. Να το χαρείς όσο μπορείς. :beer:

kyo
14/11/2015, 12:09
καλοριζικο καλες βολτες:beer:

spyrakos35
14/11/2015, 12:14
Γκουντεν βολτεν

:beer:

dimmie_72
14/11/2015, 12:34
Tι όμορφα συναισθήματα, όταν υλοποιούνται τα όνειρα! :)

teogtp
14/11/2015, 13:08
Γκουντεν βολτεν

:beer:

Γκουντεν τρεφφεν ρε ασχετε!
:lol:
Να είσαι γερός να το χαρείς!

MikeG
14/11/2015, 13:26
Wilkommen!

:beer: :beer:

QSpec
14/11/2015, 14:11
Καλώς ήρθες και καλούς δρόμους!

:beer:

taisteal
14/11/2015, 14:14
:welcome:

theofilos888
14/11/2015, 15:17
Αυτη η αναμνηση ειναι η καλυτερη. Καλους δρομους!!!

omega
14/11/2015, 15:53
Το θέμα είναι αν θα κατέβει από την σέλα και σε πόσο καιρό για να μας γράψει ρε παιδιά.Τόσα χρόνια περίμενε..


Καλές βόλτες,δυνατές συγκινήσεις και πάντα όρθιος.

christoi
14/11/2015, 16:12
:a32::a32::a32:

Πάντα το όνειρο ήταν μια ταξιδιάρα;

vaska
14/11/2015, 16:49
Εσύ εισαι ο μικρός αδερφός του Cpt.Haddock?

Κι εγώ Χάντοκ διάβασα :rolleyes:

Με το καλό φίλε μου να υλοποιηθούν όλα σου τα όνειρα, να κάνεις πολλά και όμορφα χλμ και να μας μεταφέρεις το συναίσθημα.
Πάντως να ξέρεις ότι δεν περνάει αυτή η αρρώστια. Καβαλάω σχεδόν 35 χρόνια και κάθε φορά που ανεβαίνω να πάω μια βόλτα νιώθω όπως ακριβώς την 1η μου φορά.
:wave2:

headbanger
14/11/2015, 17:00
σε καταλαβαίνω.

και γω για να καβαλήσω κάτι "ακριβό" έπρεπε να μεταστεύσω

Καλά χιλιόμετρα

cpt.Harlock
14/11/2015, 17:53
Λοιπόν, λίγα στοιχεία για το μηχανάκι:

Versys 650 cc μοντέλο 2014
έξτρα: κάγκελα κινητήρα, θερμαινόμενα γκριπ (τα χρειάστηκα στην εθνική και στη χαμηλότερη ρύθμιση κάνουν εξαιρετική δουλειά!!!), after market windscreen μαύρο MRA, mirror extenders, ρεύμα στο κοκπιτ για κινητό-pda-gps.

Εξοπλισμός:
Κράνος Nexx XT1 Exos
μπουφάν-παντελόνι Büse
Μπότες VANUCCI VTB 1
Γάντια ProBiker

Εντυπώσεις από τη μηχανή:

Πολύ ευκολοοδήγητο!!! Στρίβει. Κατεβαίνει κι άλλο....κι άλλο.... κι άλλο.... και λίγο ακόμα... κι έχει κι άλλο!

Τα φρένα μια χαρά. Στην αρχή το πίσω ήταν σα να μην υπήρχε,αλλά μάλλον ήταν επηρεασμένο από την ακινησία, μετά από μερικά χλμ άρχισε να είναι οκ.

Κανένα πρόβλημα με το ύψος, πατάω και με τα 2 πόδια κάτω άνετα. Μετά από λίγο καταλαβαίνει κανείς πως αντί να σπάει τα καλάμια του, μπορεί απλά να πατάει μπροστά από τα παταράκια.

Θέση οδήγησης ΣΟΥΠΕΡ! Προστασία από αέρα όχι και τόσο καλή, νομίζω μου πέφτει χαμηλή η ζελατίνα, είμαι 1.86 , 92~95 κιλά αν αυτό λέει κάτι. Έχετε να προτείνετε κάτι; κάνουν δουλειά αυτά τα πρόσθετα που μπορεί κανείς να βάλει επιπλέον ή θα πρέπει να αλλάξω εντελώς το windscreen;

Θα χρειαστώ επίσης χούφτες! Τρώνε αέρα τα χέρια και μετά από μερικές ώρες παγώνουν... Καμιά πρόταση από έχοντες και κατέχοντες; Κατά προτίμιση για παραγγελία από το louis.de

Σας ευχαριστώ και υπόσχομαι στο μέλλον να προσπαθήσω να ανεβάσω όσο πιο πολλά ταξιδιωτικά γίνεται!

Λοιπόν, αυτό ήταν το πρώτο μου 24ωρο με την πρώτη μου μηχανή!

cpt.Harlock
14/11/2015, 17:57
:a32::a32::a32:

Πάντα το όνειρο ήταν μια ταξιδιάρα;

Ναι! Αν δεν ήμουν εδώ που είμαι θα πήγαινα για κάτι πιο on-off αλλά για τη χρήση που θα κάνω στο περιβάλλον που είμαι το versys φαίνεται εξαιρετικό!


Εσύ εισαι ο μικρός αδερφός του Cpt.Haddock?

Μπα, καμία σχέση δεν έχουμε!

Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα και για τις ευχές! Περιμένω τα σχόλια και τις προτάσεις σας για τις 2-3 ερωτήσεις που έκανα για χούφτες και windscreen.

Billymuse
14/11/2015, 17:59
Aντι για χούφτες προσωπικά θεωρώ οτι χαλάνε την εικόνα στις μηχανές (ναι έχω τα κολλήματα μου :P) έχεις σκεφτεί τα θερμενόμενα grips?

cpt.Harlock
14/11/2015, 18:09
Aντι για χούφτες προσωπικά θεωρώ οτι χαλάνε την εικόνα στις μηχανές (ναι έχω τα κολλήματα μου :P) έχεις σκεφτεί τα θερμενόμενα grips?

έχω ήδη θερμαινόμενα, δες τον εξοπλισμό μου στο ποστ εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147067&p=2661123&viewfull=1#post2661123)!

Billymuse
14/11/2015, 18:13
Aν ειναι να παίρνεις τα βουνα χειμωνιάτικα η θα κάνεις πολλα χιλιόμετρα με θερμοκρασίες 0-5 βαθμους τότε βάλε και χούφτες αλλιως για μένα ειναι υπερβολή εκτος αν μένεις κάπου που έχει ψωφοκρο όλο τον χρόνο

PetranGR
14/11/2015, 18:13
έχω ήδη θερμαινόμενα, δες τον εξοπλισμό μου στο ποστ εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147067&p=2661123&viewfull=1#post2661123)!

Αν πάρεις καλά γάντια ;Εγώ με καλά γάντια είμαι κομπλέ όσο κρύο και αν έχει.

Billymuse
14/11/2015, 18:15
Αν πάρεις καλά γάντια ;Εγώ με καλά γάντια είμαι κομπλέ όσο κρύο και αν έχει.

+1 π.χ γαντάρα ειναι το Dainese KKH Gore-tex

cpt.Harlock
14/11/2015, 18:15
Aν ειναι να παίρνεις τα βουνα χειμωνιάτικα η θα κάνεις πολλα χιλιόμετρα με θερμοκρασίες 0-5 βαθμους τότε βάλε και χούφτες αλλιως για μένα ειναι υπερβολή εκτος αν μένεις κάπου που έχει ψωφοκρο όλο τον χρόνο

αυτήν την περίοδο είμαστε με πολύ καλό για την εποχή καιρό (7 βαθμούς αυτή τη στιγμή). Πέρυσι μαλακός ο χειμώνας, αλλά πρόπερσι έπιασε και -23 μέσα στην πόλη... :)

MikeG
14/11/2015, 18:18
Να βάλεις χούφτες. Κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Bob_o_mastoras
14/11/2015, 18:26
Kαλοριζικο φιλε!! Να το χαρεις οσο δεν παει!!! :beer:

lykourgi
14/11/2015, 18:36
Καλώς ήρθες, λοιπόν και καλούς δρόμους. :beer:
Ωραία περιγραφή των πρώτων συναισθημάτων.



Πήρα την πρώτη μου μηχανή και έγραψα περίπου 400 χλμ σε εθνικό-αστικό-επαρχιακό δίκτυο την πρώτη μου μέρα! Όχι και άσχημα για "παρθενώπη" ε, τι λέτε;
Αμάν! Είναι σοβαρά τα πράγματα.


Στρίβει. Κατεβαίνει κι άλλο....κι άλλο.... κι άλλο.... και λίγο ακόμα... κι έχει κι άλλο!
Φρόνιμααααααααααααααα......................................................εί ναι αρχή ακόμη.
Εχε το νου σου και στα λάστιχα. Μετά από μεγάλες ακινησίες μπορεί να σε προδώσουν με διάφορους τρόπους (κακή πρόσφυση, ρωγμές ,ακόμη και σκασίματα εν κινήσει).



Μετά από λίγο καταλαβαίνει κανείς πως αντί να σπάει τα καλάμια του, μπορεί απλά να πατάει μπροστά από τα παταράκια.
Οχι. Τα πόδια καλό είναι να πατάνε στα μαρσπιέ με το μπροστά μέρος του πέλματος (μετατάρσιο, πριν τα δάχτυλα).

rider
14/11/2015, 18:39
αντε βαλε και καμια φωτο... και μη μου πεις οτι δεν εβγαλες!!

καλοταξιδη και πάντα ορθιος

basilis_k6
14/11/2015, 18:49
Να βάλεις χούφτες. Κάνουν πολύ καλή δουλειά.

για μια στιγμη λεω δεν μπορεί, κάποιος θα το πει!

προφανώς οι χούφτες ειναι η καλύτερη λυση για το κρύο. καλύτερα χωρίς γάντι παρα χωρίς χούφτα που λεει ο λογος.

Pan (dvs)
14/11/2015, 19:10
Τα θερμαινομενα grips χωρις τις χουφτες αχρηστευονται.Παρε χουφτες,μια χαρα θα φαινεται.Ασε τα louis σε πρωτη φαση και πεταξου σε κανενα ντοπιο μαγαζι για να βαλεις τις σωστες.Σε ποια περιοχη εισαι?

cpt.Harlock
14/11/2015, 19:38
Τα θερμαινομενα grips χωρις τις χουφτες αχρηστευονται.Παρε χουφτες,μια χαρα θα φαινεται.Ασε τα louis σε πρωτη φαση και πεταξου σε κανενα ντοπιο μαγαζι για να βαλεις τις σωστες.Σε ποια περιοχη εισαι?

Γιατί όχι από louis; Είμαι εξωτερικό... κοντά σε louis κατάστημα. Υπάρχει λόγος να μην πάω από εκεί; Ρωτάω γιατί αν κάποιος υποδείξει κάτι στο site του louis μπορώ να πάω να το τσεκάρω...

Pan (dvs)
14/11/2015, 19:53
Γιατί όχι από louis; Είμαι εξωτερικό... κοντά σε louis κατάστημα. Υπάρχει λόγος να μην πάω από εκεί; Ρωτάω γιατί αν κάποιος υποδείξει κάτι στο site του louis μπορώ να πάω να το τσεκάρω...

Μην το συζητας.Νομιζα οτι εισαι Ελλαδα.Πηγαινε εκει και θα βρεις τα παντα.

7Tolis
14/11/2015, 19:55
Ωραίος! Ride like you stole it. Αυτη η θέρμη της πρώτης βόλτας δε ξεχνιέται. Φέρτε δρόμους να πηγαίνω.
:beer:

daz
14/11/2015, 19:56
Μπα σε καλό σου ανθρωπέ μου!!! Μέχρι να φτάσω στη μέση νόμιζα οτι ο καπετάνιος μας έχει σαλπάρει για κόσμους μακρινούς, αλλά κάτι δε μου ταίριαζε με τόσο ενθουσιασμό! :lol:

Καλές βόλτες και πάντα όρθιος. Όπως σου είπαν να βάλεις χούφτες, δεν υπάρχει γάντι που χωρίς βοήθημα μπορεί να σε κρατήσει ζεστό για ώρες. :beer:


Αν πάρεις καλά γάντια ;Εγώ με καλά γάντια είμαι κομπλέ όσο κρύο και αν έχει.

Νομίζεις! ;)

:beer:

DAYMAN
14/11/2015, 20:34
Καλοταξιδος να εισαι με το βερσακι.Χουφτες θα βρεις στο louis οπως ειπε ο παραπανω αφου εισαι Γερμανια.Σωστος συνδυασμος με τα θερμαινομενα για τελειο αποτελεσμα.

k7600
14/11/2015, 21:56
μεγειές !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις !!!!! Να την προσέχεις για να σε προσέχει ....

el-Gatto
14/11/2015, 22:04
Ωραίος φίλε.
Και γούσταρα κ το συναίσθημα στο κειμενό σου.

Καλοτάξιδη & να την χαρείς περισσότερο απ'ότι ονειρεύτηκες. :beer:

Tedvj23
14/11/2015, 22:56
:beer:

Lioulios
14/11/2015, 23:06
Είσαι και ο 1ος

:beer:

foogr01
14/11/2015, 23:08
:beer:

SpyrosThe
15/11/2015, 04:32
Καλους δρομους αδερφε!

Μ***αρα το versaki

cpt.Harlock
15/11/2015, 12:57
Καλώς ήρθες, λοιπόν και καλούς δρόμους. :beer:
Ωραία περιγραφή των πρώτων συναισθημάτων.


[QUOTE=lykourgi;2661154]
Αμάν! Είναι σοβαρά τα πράγματα.


NAI ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΟΒΑΡΑ! Και σήμερα βρέχει, αλλιώς είχα μερικές εκατοντάδες χλμ στο πρόγραμμα! Αντί αυτού φασίνα στο σπίτι :(



Οχι. Τα πόδια καλό είναι να πατάνε στα μαρσπιέ με το μπροστά μέρος του πέλματος (μετατάρσιο, πριν τα δάχτυλα).

Μιλάω για όταν πατάμε έδαφος και όχι παρσπέ, καθώς αρκετοί έχουν πρόβλημα με τη θέση των μαρσπιέ όταν πατάνε κάτω (τους βρίσκει στο καλάμι). Τα πόδια πατάνε κάτω μπροστά από τα μαρσπιέ λοιπόν χωρίς πρόβλημα. Τουλάχιστον για εμένα...

lykourgi
15/11/2015, 14:15
NAI ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΟΒΑΡΑ! Και σήμερα βρέχει, αλλιώς είχα μερικές εκατοντάδες χλμ στο πρόγραμμα! Αντί αυτού φασίνα στο σπίτι :(
Μπράβο! (Όχι για την φασίνα:p )



Μιλάω για όταν πατάμε έδαφος και όχι παρσπέ, καθώς αρκετοί έχουν πρόβλημα με τη θέση των μαρσπιέ όταν πατάνε κάτω (τους βρίσκει στο καλάμι). Τα πόδια πατάνε κάτω μπροστά από τα μαρσπιέ λοιπόν χωρίς πρόβλημα. Τουλάχιστον για εμένα...
Οκ, κατάλαβα λάθος.
Σε αυτή την περίπτωση (προσωρινή στάση) συνήθισε να κατεβάζεις το δεξί πόδι στο έδαφος. Το αριστερό να είναι στο μαρσπιέ, έτοιμο να κουμπώσει ταχύτητα.

devil's animal
15/11/2015, 15:13
:beer::beer:

Aνεμος
15/11/2015, 15:31
Μπράβο ρε φίλε! :beer:Σου ευχομαι να την χαρείς οσο παει !! Μόλις ξεκίνησες ενα μαγικό ταξίδι :beer:

STF
15/11/2015, 18:54
Λοιπόν, λίγα στοιχεία για το μηχανάκι:

Versys 650 cc μοντέλο 2014
έξτρα: κάγκελα κινητήρα, θερμαινόμενα γκριπ (τα χρειάστηκα στην εθνική και στη χαμηλότερη ρύθμιση κάνουν εξαιρετική δουλειά!!!), after market windscreen μαύρο MRA, mirror extenders, ρεύμα στο κοκπιτ για κινητό-pda-gps.

Εξοπλισμός:
Κράνος Nexx XT1 Exos
μπουφάν-παντελόνι Büse
Μπότες VANUCCI VTB 1
Γάντια ProBiker

Εντυπώσεις από τη μηχανή:

Πολύ ευκολοοδήγητο!!! Στρίβει. Κατεβαίνει κι άλλο....κι άλλο.... κι άλλο.... και λίγο ακόμα... κι έχει κι άλλο!

Τα φρένα μια χαρά. Στην αρχή το πίσω ήταν σα να μην υπήρχε,αλλά μάλλον ήταν επηρεασμένο από την ακινησία, μετά από μερικά χλμ άρχισε να είναι οκ.

Κανένα πρόβλημα με το ύψος, πατάω και με τα 2 πόδια κάτω άνετα. Μετά από λίγο καταλαβαίνει κανείς πως αντί να σπάει τα καλάμια του, μπορεί απλά να πατάει μπροστά από τα παταράκια.

Θέση οδήγησης ΣΟΥΠΕΡ! Προστασία από αέρα όχι και τόσο καλή, νομίζω μου πέφτει χαμηλή η ζελατίνα, είμαι 1.86 , 92~95 κιλά αν αυτό λέει κάτι. Έχετε να προτείνετε κάτι; κάνουν δουλειά αυτά τα πρόσθετα που μπορεί κανείς να βάλει επιπλέον ή θα πρέπει να αλλάξω εντελώς το windscreen;

Θα χρειαστώ επίσης χούφτες! Τρώνε αέρα τα χέρια και μετά από μερικές ώρες παγώνουν... Καμιά πρόταση από έχοντες και κατέχοντες; Κατά προτίμιση για παραγγελία από το louis.deΣας ευχαριστώ και υπόσχομαι στο μέλλον να προσπαθήσω να ανεβάσω όσο πιο πολλά ταξιδιωτικά γίνεται!

Λοιπόν, αυτό ήταν το πρώτο μου 24ωρο με την πρώτη μου μηχανή!

Αγαπητέ cpt.Harlock,

χούφτες να βάλεις! Γεννημένος κι εγώ στη Γερμανία και συνεχίζω να την επισκέπτομαι συχνά! Αφού έχεις κοντά σου κατάστημα louis το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συζητήσεις μια επιλογή με έναν υπάλληλο του καταστήματος! Οι κλιματολογικές συνθήκες στο Βερολίνο δεν μπορούν να γίνουν κατανοητές από εμάς που οδηγούμε μοτό στην Ελλάδα, άσε που μπορεί να σε συμβουλέψει περαιτέρω πράγματα που δεν μπορούμε ούτε να φανταστούμε!

Άντε με το καλό, χαμογέλασα με το κείμενο σου!