PDA

View Full Version : Καθάρισμα ματ κράνους



RizlaPlusPlus
15/11/2015, 13:04
Λοιπον, επειδη αυτο ειναι ενα θεμα που εχει ταλαιπωρησει πολυ κοσμο, και το εχω συζητησει και με πολλους απο δω μεσα επισης:

Οντας κατοχος ενος Shoei xr-1100 El-Capitan το οποιο ως γνωστον ειναι ματ, ειχα φαει το πακετο να μη μπορω να το καθαρισω με καμια παναγια. Μεχρι σημερα που πετυχα κοριτσι που γουσταρε κυργιακατικο να μου πλυνει το κρανος :lol:

Το λοιπον, σφουγγαρακια για εμαγιε, και σκετο νερακι. Φευγουν ΟΛΑ λεμε, ακομα και οι σοβαδες απο τα χτυπηματα σε τοιχους!

Ενδεικτικα δινω 2 προιοντα εντελως ασχετα μεταξυ τους, αλλα αν πειραζει πειτε μου να τα σβησω.

το φτηνο (αλλα πολυ αποτελεσματικο) (http://madona.gr/el/product-catalogue/green-aid/green-aid-rubber-cleaner)
το πιο ακριβο (και δε χρησιμοποιησα καθολου τη μπλε πλευρα (http://www.cheapbasket.com.cy/assets/images/products/5201124002641.jpg)


Δοκιμαστε και περιμενω κερασμενες μπυρες ;)

AristidisZ
15/11/2015, 13:23
ρε συ με αυτό το scotch brite σπίτι κάνουμε τους τοίχους, είσαι σίγουρος ότι κάνει για το κράνος ;;;
(btw έχω ακριβώς το ίδο κράνος, το οποίο (εξωτερικά) δεν έχω καθαρίσει ποτέ, μόνο με βρεμένο wettex το κάνω)

RizlaPlusPlus
15/11/2015, 13:32
Αυριο βραδι κρικο. Λαιβ ντεμο. Πειθω; :D

AristidisZ
15/11/2015, 13:37
Αυριο βραδι κρικο. Λαιβ ντεμο. Πειθω; :D

αν υπάρχει το κράνος μέχρι τότε, το συζητάμε :D

RizlaPlusPlus
15/11/2015, 19:18
αν υπάρχει το κράνος μέχρι τότε, το συζητάμε :D

Θα ζηλεψεις, στο λεω :D

Bowleno
16/11/2015, 08:28
Εδώ είναι που μαζεύονται οι νοικοκυρές και πλύστρες του φόρουμ; :D

Pan (dvs)
16/11/2015, 09:03
Εδώ είναι που μαζεύονται οι νοικοκυρές και πλύστρες του φόρουμ; :D

Αργησες.

Eversman
16/11/2015, 09:57
To ίδιο (σχεδόν) χρησιμοποιώ και 'γώ. Έχει στο τζάμπο σέτ, τριάδα. Δέν θυμάμαι τιμή, αλλά πραγματικά κάνει θαύματα.

Δέν εξαφανίζει μόνο τα σημάδια και βρωμιές απο το κράνος (έχω επίσης ένα μάυρο μάτ κράνος και με απλό βετέξ δεν γίνεται τίποτα), αλλά και από οτιδήποτε άλλο. Σημάδα σε τοίχους, πόρτες, κόλες από αρμούς, πλακάκια κλπ. Το μόνο αρνητικό, είναι η μικρή διάρκεια "ζωής" του, καθώς είναι αρκετά μαλακό και όταν το χρησιμοποιείς σε μεγάλη επιφάνεια και για αρκετή ώρα, διαλύεται.

HelenKoR
16/11/2015, 10:04
Εγώ από την άλλη χρησιμοποιώ μωρομαντιλο μετά από κάθε βόλτα και ξεμπερδεψα..!

RizlaPlusPlus
16/11/2015, 13:21
Εγώ από την άλλη χρησιμοποιώ μωρομαντιλο μετά από κάθε βόλτα και ξεμπερδεψα..!

Αναλογα με ποσα χιλιομετρα κουτουλας τα μυγακια :p


Σοβαρα τωρα, ειναι που δεν εχεις ματ κρανος. Κατι ξερει ο ΑριστειδηΖ που εσπευσε ν'απαντησει... ;)

HelenKoR
16/11/2015, 15:48
Συγνώμη;;!!;;

RizlaPlusPlus
16/11/2015, 15:56
Συγνώμη;;!!;;

Το ενα ηταν κρυο χιουμορ.
Στο αλλο εννοω οτι τα ματ κρανη πινουν πολυ ζουμι απ'τα μυγακια. Δλδ για να καταλαβεις, εχω κανει τρου αντβεντσουρ βολτα στη Χαλκιδα για καφε (απο Αθηνα, τρου αντβεντσουρ λεμε) και δε μπορουσα να ξεπλυνω στην καφετερια ουτε τα φρεσκα μυγακια της διαδρομης!

HelenKoR
16/11/2015, 16:00
Δεν σχολιαζω τα υπολοιπα!
Την σιγουριά οτι δεν έχω ματ κράνος δεν καταλαβαίνω. Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω; :tooth:

lykourgi
16/11/2015, 16:42
Εγώ από την άλλη χρησιμοποιώ μωρομαντιλο μετά από κάθε βόλτα και ξεμπερδεψα..!
+1
Εναλλακτικά, βρεγμένη χαρτοπετσέτα για λίγα λεπτά, να μαλακώσει τις βρωμιές και μετά απλό σκούπισμα.

Δεν πιστεύω πως το ματ έχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία στο καθάρισμα.

teogtp
16/11/2015, 16:48
Το ματ χρώμα εχει πιο άγρια επιφάνεια απο τα γκλος χρώματα.
Οπότε ο καθαρισμός αυτού είναι πιο δύσκολος.
Αλλα θα συμφωνήσω με την Helen οτι το μωρομαντηλο κάνει θαύματα.

RizlaPlusPlus
16/11/2015, 16:55
Δεν σχολιαζω τα υπολοιπα!
Την σιγουριά οτι δεν έχω ματ κράνος δεν καταλαβαίνω. Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω; :tooth:

Ξερω οτι ημουνα νιος και γερασα προσπαθωντας να καθαρισω το δικο μου. Και αποτι εχω δει γυρω μου, κ οι αλλοι το ιδιο προβλημα εχουν.
Οποτε προυπεθεσα οτι δεν εχεις ματ κρανος. Αν αυτη δεν ειναι η περιπτωση σου, τοτε πες το μου να προχωρησω στο επομενο συμπερασμα (δηλαδη οτι ειμαι ανικανος να καθαρισω ενα κρανος).


Το ματ χρώμα εχει πιο άγρια επιφάνεια απο τα γκλος χρώματα.
Οπότε ο καθαρισμός αυτού είναι πιο δύσκολος.
Αλλα θα συμφωνήσω με την Helen οτι το μωρομαντηλο κάνει θαύματα.

Το αν καθαριζει ενα μωρομαντηλο, δεν θα το αμφισβητησω σε καμια περιπτωση. Αλλα αν θες θαυματα, πας στα σφουγγαρακια :lol:

HelenKoR
16/11/2015, 17:28
Αν αυτη δεν ειναι η περιπτωση σου, τοτε πες το μου να προχωρησω στο επομενο συμπερασμα (δηλαδη οτι ειμαι ανικανος να καθαρισω ενα κρανος).



Ελεύθερα :beer:

Αναφερομουν στο ματ κράνος που έχω. Το μωρομαντιλο δουλεύει πάρα πολύ καλά. So far, so good. Αν όμως στο μέλλον κάτι πάει στραβά, η πληροφορία που μας έδωσες θα φανεί χρήσιμη. :)

AUFGEBRACHT
16/11/2015, 18:59
Το ματ χρώμα εχει πιο άγρια επιφάνεια απο τα γκλος χρώματα.
Οπότε ο καθαρισμός αυτού είναι πιο δύσκολος.
Αλλα θα συμφωνήσω με την Helen οτι το μωρομαντηλο κάνει θαύματα.

Στις ζάντες σίγουρα κάνει, σε κράνος δεν θα το χρησιμοποιούσα, προτιμώ τα καθαριστικά της Motorex στο ματ κράνος μου 10 χρόνια τώρα.

WiSe
16/11/2015, 19:14
Δε καταλαβαινω... εχω το AGV K3SV σε ματ μαυρο και δεν εχω θεματα με τον καθαρισμο του...

teogtp
16/11/2015, 19:27
Στις ζάντες σίγουρα κάνει, σε κράνος δεν θα το χρησιμοποιούσα, προτιμώ τα καθαριστικά της Motorex στο ματ κράνος μου 10 χρόνια τώρα.

Φιλε .........
Εγω το κρανος απο το στρατο το εδωσα πισω.............
:lol:

AUFGEBRACHT
16/11/2015, 20:58
Φιλε .........
Εγω το κρανος απο το στρατο το εδωσα πισω.............
:lol:

Εγώ πάλι ήθελα να τους το δώσω πίσω από τη στιγμή που μου το έδωσαν έτσι που ήταν...

OldMan
17/11/2015, 14:17
Η ερώτηση "γιατι καθαριζετε τα κρανη σας..?? " κινδυνευει να θεωρηθεί off-topic..??

AristidisZ
17/11/2015, 14:28
Η ερώτηση "γιατι καθαριζετε τα κρανη σας..?? " κινδυνευει να θεωρηθεί off-topic..??


btw έχω ακριβώς το ίδο κράνος, το οποίο (εξωτερικά) δεν έχω καθαρίσει ποτέ

:smokin:

iGiwrgos
17/11/2015, 18:58
εγω εχω ενα κρανος pilot και η εξωτερικα κολαει απιστευτα δεν καθαριζει με τιποτα

George_Sp
17/11/2015, 19:04
εγω εχω ενα κρανος pilot και η εξωτερικα κολαει απιστευτα δεν καθαριζει με τιποτα

λογικό είναι όταν το κράνος κοστίζει 60δολλάρια στο aliexpress και είναι made in india. :)
μάπα υλικά βαφής καθώς και μάπα επίστρωση.
καλά για την ασφάλεια που σου προσφέρει δε συζητάμε...παίζει και να είναι ελάχιστα καλύτερο από κουβαδάκι παραλίας από τα lidl.

iGiwrgos
17/11/2015, 19:04
λογικό είναι όταν το κράνος κοστίζει 60δολλάρια στο aliexpress και είναι made in india. :)
μάπα υλικά βαφής καθώς και μάπα επίστρωση.
καλά για την ασφάλεια που σου προσφέρει δε συζητάμε...παίζει και να είναι ελάχιστα καλύτερο από κουβαδάκι παραλίας από τα lidl.

το ειχα παρει απο καταστημα στην πολη που μενω γυρω στα 60

George_Sp
17/11/2015, 19:07
το ειχα παρει απο καταστημα στην πολη που μενω γυρω στα 60

τώρα που έμαθες για την ποιότητα του κράνους σου, σκέφτεσαι κάτι?

iGiwrgos
17/11/2015, 19:08
τώρα που έμαθες για την ποιότητα του κράνους σου, σκέφτεσαι κάτι?

ποσο πρεπει να κοστιζει ενα full face κρανος για να ειναι καλο και ενα jet face κρανος

George_Sp
17/11/2015, 19:14
ποσο πρεπει να κοστιζει ενα full face κρανος για να ειναι καλο και ενα jet face κρανος

Τα jet δεν παρέχουν ολοκληρωμένη προστασία. επίσης τα περισσότερα χτυπήματα στατιστικά στη πόλη είναι στη μούρη του κράνους, σκας με τη μούρη στα τζάμια του αυτοκινήτου ή στα παρκαρισμένα. οπότε το τζετ ειδικά στη πόλη είναι άχρηστο.
αν θες σωστή προστασία full face μονο.....τα full face μιας επαρκούς ποιότητας και ασφάλειας ξεκινάνε από 130-140ευρώ περίπου. Μη δώσεις έξτρα χρήματα για γραφικά γιατί ανεβάζουν τη τιμή σε σχέση με την μονόχρωμη έκδοση.
Με γειά το κρανάκι και περιμένουμε φώτο όταν το τσιμπήσεις να πούμε τα καλορίζικα. :)

iGiwrgos
17/11/2015, 19:20
Τα jet δεν παρέχουν ολοκληρωμένη προστασία. επίσης τα περισσότερα χτυπήματα στατιστικά στη πόλη είναι στη μούρη του κράνους, σκας με τη μούρη στα τζάμια του αυτοκινήτου ή στα παρκαρισμένα. οπότε το τζετ ειδικά στη πόλη είναι άχρηστο.
αν θες σωστή προστασία full face μονο.....τα full face μιας επαρκούς ποιότητας και ασφάλειας ξεκινάνε από 130-140ευρώ περίπου. Μη δώσεις έξτρα χρήματα για γραφικά γιατί ανεβάζουν τη τιμή σε σχέση με την μονόχρωμη έκδοση.
Με γειά το κρανάκι και περιμένουμε φώτο όταν το τσιμπήσεις να πούμε τα καλορίζικα. :)

θα παρω ενα μαζι με το νεο μηχανακι. Για το jet το θελω το καλοκαιρι μενω μυτιληνη πολυ ζεστη το full face σκαω αμα το φοραω

George_Sp
17/11/2015, 19:22
θα παρω ενα μαζι με το νεο μηχανακι. Για το jet το θελω το καλοκαιρι μενω μυτιληνη πολυ ζεστη το full face σκαω αμα το φοραω

το full face των 150ευρώ με σωστούς αεραγωγούς και αν το πάρεις ανοιχτό χρωματάκι δε θα σκας. και να σκας λιγάκι μια συνήθεια είναι. προτιμάς λίγη ζέστη και το κεφάλι σου στη θέση του ή αέρα στη μούρη μέχρι να έρθει και το χτύπημα να μετράς δόντια?

iGiwrgos
17/11/2015, 19:24
το full face των 150ευρώ με σωστούς αεραγωγούς και αν το πάρεις ανοιχτό χρωματάκι δε θα σκας. και να σκας λιγάκι μια συνήθεια είναι. προτιμάς λίγη ζέστη και το κεφάλι σου στη θέση του ή αέρα στη μούρη μέχρι να έρθει και το χτύπημα να μετράς δόντια?

εχεις ενα δικαιο. απο μαρκες ποιες κοιταω;

George_Sp
17/11/2015, 19:29
εχεις ενα δικαιο. απο μαρκες ποιες κοιταω;

http://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxanhs/f/345963/Full-Face.html?keyphrase=%CE%BA%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%82+%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%82&price_max=200.0&price_min=100.001

όσα βλέπεις 130+ στις μάρκες AGV, HJC, Nolan, Shark είναι μια χαρά.

παιδιά σόρυ το πηδήξαμε το θρεντ. κάποιος να κάνει ένα split γιατί ξεχάστηκα.

RizlaPlusPlus
17/11/2015, 19:33
http://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxanhs/f/345963/Full-Face.html?keyphrase=%CE%BA%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%82+%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%82&price_max=200.0&price_min=100.001

όσα βλέπεις 130+ στις μάρκες AGV, HJC, Nolan, Shark είναι μια χαρά.

παιδιά σόρυ το πηδήξαμε το θρεντ. κάποιος να κάνει ένα split γιατί ξεχάστηκα.

Kαι οταν το αγορασεις, ελα να σου πουμε πως καθαριζεται! :lol:

iGiwrgos
17/11/2015, 19:50
Kαι οταν το αγορασεις, ελα να σου πουμε πως καθαριζεται! :lol:

αυτο το εμαθα ενας ειπε με μωρομαντηλα

AUFGEBRACHT
17/11/2015, 20:55
Η ερώτηση "γιατι καθαριζετε τα κρανη σας..?? " κινδυνευει να θεωρηθεί off-topic..??

Για να μη μας πιάσει στο στόμα του ο Χρήστος Ζαμπούνης...

tzimidis
17/11/2015, 21:55
Σήμερα , καθώς είχε αποκλειστεί το μαγαζί από 15 διμοιρίες και βαρούσαμε μύγες,σκνίπες,κουνούπια κ.α. , είπα να το δοκιμάσω

το 345588 πραγματικά κάνει θαύματα με σκέτο νερό.

Βλέπε το ίδιο κράνος ΠΡΙΝ

345589

και ΜΕΤΑ 345590

νταξ`, είναι διαφορετικός ο φωτισμός , αλλά η διαφορά στις γρατζουνιές φαίνεται ξεκάθαρα.
Οπως ξεκάθαρο θα είναι και το δικό σας κράνος με το νέο θαυματουργό σουπερκλην σφουγγαράκι που καθαρίζει όλα τα ζουζούνια και τους μικροοργανισμούς από κρανούμπες και ζελατίνες με ένα μόλις πέρασμα!
Μόνο με 1,10€ στα μεγάλα σούπερ μάρκετ.

(πατάνα δίμετρη , πότε θα χτυπήσεις τη δική μου πόρτα????)

GFawkes
18/11/2015, 11:05
θα παρω ενα μαζι με το νεο μηχανακι. Για το jet το θελω το καλοκαιρι μενω μυτιληνη πολυ ζεστη το full face σκαω αμα το φοραω

Ενω εμεις στην αθηνα καλοκαιρι με full face κεντρο εχουμε δροσια....


Παρε ενα κλειστο αγορι μου μην χτυπησεις!!!

Panos76
18/11/2015, 11:20
πραγματικά κάνει θαύματα με σκέτο νερό.



Τόσο θαυματουργό, που μου εξαφάνισε το σοβά από τον τοίχο! :lol:

TROOPER
18/11/2015, 12:28
καλα διαβασα τον τιτλο και λεω...''Ε ΟΧΙ!!!''

μετα καταλαβα :bawl:

spyrakos35
18/11/2015, 12:41
καλα διαβασα τον τιτλο και λεω...''Ε ΟΧΙ!!!''

μετα καταλαβα :bawl:

:lol: