PDA

View Full Version : Honda Sh150 σε Εθνικη Οδο



johnbonJohn
15/11/2015, 23:37
καλησπερα σας. Εδω και καιρο σκέφτομαι να παρω ενα 150αρι SH. Ο λογος που το θελω ειναι κυριως για την πολη φυσικα αλλα και για μακρινές βολτες δηλαδη μεχρι το ναυπλιο (απο αθηνα ) . τωρα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει αυτο σε εθνικη οδο με 150αρι σκουτερ γι αυτο κ ρωταω καποιον που θα ξερει κατι παραπανω απο εμενα για τα σκουτερ. δεν λεω οτι θα πηγαινω καθε μερα η καθε βδομαδα... αλλα τουλαχιστον να εχω την δυνατότητα να μπορω να παω ισως καποια στιγμη... Κοιταξα και το 300αρι που βγαζει αλλα ανεβαινω πολυ στο budget γι αυτο και εχω επιλεξει το 150αρι...

lykourgi
15/11/2015, 23:43
Κοίτα, την πρώτη φορά θα πας οπωσδήποτε.
Θέλω να πω ότι το μηχανάκι δεν παθαίνει κάτι. Αντέχει.

Απλά, δεν ξέρω αν θα θέλεις ΕΣΥ να το επαναλάβεις.

Καλώς ήρθες.

STF
15/11/2015, 23:50
Αντιθέτως, συγκεκριμένα το SH150 δεν έχει καμία διαφορά από το SH300 από πλευράς άνεσης αν αποδεχθείς τη μικρότερη μέση ωριαία ταχύτητα.
Το πρόβλημα με τα σκούτερ είναι πως σε παρατεταμένες υψηλές ταχύτητες ταξιδιού (π.χ. ακόμη και τα 110 χλμ στη περίπτωησ του SH150) "τρώνε" πολύ γρήγορα των ιμάντα. Δηλαδή αν σε χρήση πόλης θα τον άλλαζες κάθε 18-20.000 χλμ, αν το χρησιμοποιείς πολύ σε ταξίδια ή ακόμη και στην Αττική Οδό, στα 10.000 χλμ πας για ιμάντα.... και είναι το βασικό σου μεγάλο κόστος...

Και όσο πιο μικρό το σκούτερ τόσο πιο μικρός ο ιμάντας με λιγότερες αντοχές στη φθορά.

johnbonJohn
15/11/2015, 23:59
Λογο του αερα που θα φαω να φανταστω ?


Αντιθέτως, συγκεκριμένα το SH150 δεν έχει καμία διαφορά από το SH300 από πλευράς άνεσης αν αποδεχθείς τη μικρότερη μέση ωριαία ταχύτητα.
Το πρόβλημα με τα σκούτερ είναι πως σε παρατεταμένες υψηλές ταχύτητες ταξιδιού (π.χ. ακόμη και τα 110 χλμ στη περίπτωησ του SH150) "τρώνε" πολύ γρήγορα των ιμάντα. Δηλαδή αν σε χρήση πόλης θα τον άλλαζες κάθε 18-20.000 χλμ, αν το χρησιμοποιείς πολύ σε ταξίδια ή ακόμη και στην Αττική Οδό, στα 10.000 χλμ πας για ιμάντα.... και είναι το βασικό σου μεγάλο κόστος...

Και όσο πιο μικρό το σκούτερ τόσο πιο μικρός ο ιμάντας με λιγότερες αντοχές στη φθορά.

Καλα με το 150αρι δεν θα το ζοριζω τοσο πολυ ...αντε μεχρι 90-100, γιατι με δικαβαλο σιγουρα θα πεφτω στα 80-90... δεν θελω να το φαω το μηχανακι στην εθνικη γι αυτο και ο λογος που ρωταω αν αξιζει γενικοτερα για αυτο που σκεφτομαι...
Καποιο προχειρο κοστος Ιμαντα? κανα 100αρι με 150αρι να φανταστω ?

STF
16/11/2015, 00:03
Λογο του αερα που θα φαω να φανταστω ?



Καλα με το 150αρι δεν θα το ζοριζω τοσο πολυ ...αντε μεχρι 90-100, γιατι με δικαβαλο σιγουρα θα πεφτω στα 80-90... δεν θελω να το φαω το μηχανακι στην εθνικη γι αυτο και ο λογος που ρωταω αν αξιζει γενικοτερα για αυτο που σκεφτομαι...
Καποιο προχειρο κοστος Ιμαντα? κανα 100αρι με 150αρι να φανταστω ?

Δεν είναι τόσο η υψηλή ταχύτητα όσο η σταθερή ταχύτητα που γ@μάει τον ιμάντα, υπερθερμαίνεται και γειά σας! Στο Yamaha xmax 250 στοίχιζε 80€ η αγορά μόνο, και στο Honda PCX 150 νομίζω κοντά στα ίδια (δεν είμαι σίγουρος). Ψάξτο γιατί αν μείνεις από ιμάντα στην Εθνική έμεινες, δεν υπάρχουν πρόχειρες λύσεις.... άρα θα τον αλλάζεις επιμελώς!

johnbonJohn
16/11/2015, 00:10
Δεν είναι τόσο η υψηλή ταχύτητα όσο η σταθερή ταχύτητα που γ@μάει τον ιμάντα, υπερθερμαίνεται και γειά σας! Στο Yamaha xmax 250 στοίχιζε 80€ η αγορά μόνο, και στο Honda PCX 150 νομίζω κοντά στα ίδια (δεν είμαι σίγουρος). Ψάξτο γιατί αν μείνεις από ιμάντα στην Εθνική έμεινες, δεν υπάρχουν πρόχειρες λύσεις.... άρα θα τον αλλάζεις επιμελώς!

Απο μια συζητηση που ειχα μου ειπαν με το που παρω το μηχανάκι, το πρωτο πραγμα που να κανω (εκτος του σερβις λαδια ταμπουρο κλπ ) να αλλαξω καποια στιγμη η και αν γινεται κατευθειαν ιμαντες για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο.

toyar
16/11/2015, 05:05
δεν πας ταξιδι με κανενα σκουτερ και ειδικα μικρο

spyrakos35
16/11/2015, 05:31
Βυρωναααααααααααααααα

Σε ζητανε.....

:lol:

McGyver
16/11/2015, 06:04
Δεν πάει μόνο η Εθνική Οδός στο Ναύπλιο βέβαια...

:winka:

GFawkes
16/11/2015, 08:38
Troll alert


Γιαννη ΜπονΤζοβη...

γιατι να ξοδεψεις χρημματα να παρεις το 150...

με ενα κινεζικο παπι 50αρι παλι πας Ναυπλιο, και με την διαφορα τιμης κανεις και 10-15 διανυκτερευσεις στο πηγαινε-ελα!!!
Σκεψου το!!
:D

byron
16/11/2015, 10:35
δεν πας ταξιδι με κανενα σκουτερ και ειδικα μικρο

Σιγά ρε toyar, που δεν πας ταξίδι με scooter...γιατί δεν πας δλδ? Εδώ οι άλλοι με τις βέσπες, παπιά και γυρνάνε τον κόσμο.

Μια χαρά θα πας στο Ναύπλιο με το 150, θα βαρεθείς λίγο αν πας από ΕΟ, αλλά θέμα δεν έχει το μηχανάκι. Το θέμα με τον ιμάντα δεν είναι τόσο τρομερό, ζητάς από το συνεργείο όταν πηγαινεις για λάδια, να τον τσεκάρουν απλά.

taisteal
16/11/2015, 13:52
Γραφετε κατι ακυρα ωρες ωρες..
Βεσπα 125,35.000 χλμ ολα σε ανοιχτο δρομο με τερμα γκαζι,και ο ιμαντας ειναι ακομη μια χαρα.
Φθειρεται πολυ στα αποτομα ανοιγματα του γκαζιου.

byron
16/11/2015, 13:59
Γραφετε κατι ακυρα ωρες ωρες..
Βεσπα 125,35.000 χλμ ολα σε ανοιχτο δρομο με τερμα γκαζι,και ο ιμαντας ειναι ακομη μια χαρα.
Φθειρεται πολυ στα αποτομα ανοιγματα του γκαζιου.

Κάτσε γιατι σε έχασα...
Τι vespa λες? Τις καινούργιες σύγχρονες με μοτέρ από Beverly?

MG-KTiNoS
16/11/2015, 14:00
Από παλιά μια χαρά θα πας.
Υπομονή θέλει μόνο.
:)

taisteal
16/11/2015, 14:01
Κάτσε γιατι σε έχασα...
Τι vespa λες? Τις καινούργιες σύγχρονες με μοτέρ από Beverly?

ET4 125 μοντελο 97

toyar
16/11/2015, 14:07
βρε και με σκειτμπορντ πας ταξιδι αμα θες
το θεμα ειναι ο ανθρωπος λεει ''να το αγορασω για να πηγαινω Ναυπλιο;''
δε λεει ''θελω να παω Ναυπλιο κι εχω μονο αυτο'':lol:

byron
16/11/2015, 14:14
ET4 125 μοντελο 97

Καθε πότε δίνει αλλαγή ο κατασκευαστής δλδ? Τα 35.000 μου φαίνονται παρα πολλά.


βρε και με σκειτμπορντ πας ταξιδι αμα θες
το θεμα ειναι ο ανθρωπος λεει ''να το αγορασω για να πηγαινω Ναυπλιο;''
δε λεει ''θελω να παω Ναυπλιο κι εχω μονο αυτο'':lol:

Ο άνθρωπος δεν λέει να το αγοράσει για να ανεβοκατεβαίνει Ναύπλιο. Για καμμιά βολτίτσα παραέξω λέει όποτε και αν.
Ε, σιγά μη έχει πρόβλημα να κάνει 130 χλμ πόσα είναι να πάει Ναύπλιο...κάποιοι τα κάνουν μέσα στην πόλη καθημερινά με scooter και εδώ μέσα τρώει πολύ περισσότερο ζόρι.

toyar
16/11/2015, 14:18
γενικα ανεξαρτητα αν μιλαμε για σκουτερ ή μικρο μοτοσυκλετακι η ταχυτητα ταξιδιου καλο ειναι να μην υπερβαινει τα 2/3 της τελικης
τωρα αν ο αλλος βολευεται να πηγαινει στην ΕΟ ειτε με 80 νορμαλ ειτε με 110 σπασμενος.................

spyrakos35
16/11/2015, 14:18
Ο άνθρωπος δεν λέει να το αγοράσει για να ανεβοκατεβαίνει Ναύπλιο. Για καμμιά βολτίτσα παραέξω λέει όποτε και αν.
Ε, σιγά μη έχει πρόβλημα να κάνει 130 χλμ πόσα είναι να πάει Ναύπλιο...κάποιοι τα κάνουν μέσα στην πόλη καθημερινά με scooter και εδώ μέσα τρώει πολύ περισσότερο ζόρι.

μόνο μην τον πιάσει κανας τρελός αερας εκεί στα μέγαρα και πάει πετώντας.... :p

taisteal
16/11/2015, 14:18
Ο κατασκευαστης λεει καθε 5.000 ελεγχο,και αλλαγη στα 10.000.
Εφτασα σε αυτα τα χλμ ελεγχοντας ανα τακτα χρονικα διαστηματα,και θα βγαλει κι αλλα..
Και στο 50αρι διχρονο σκουτερ που εχω για την πολη,εχει ηδη 20.000 χλμ με τον ιδιο ιμαντα.

Panos76
16/11/2015, 14:26
μόνο μην τον πιάσει κανας τρελός αερας εκεί στα μέγαρα και πάει πετώντας.... :p

:lol:

Εκεί δε θα πιάσει ούτε 60 στην ανηφοριά, εννοείτε θα πάει από παλαιά!

byron
16/11/2015, 14:28
Ο κατασκευαστης λεει καθε 5.000 ελεγχο,και αλλαγη στα 10.000.
Εφτασα σε αυτα τα χλμ ελεγχοντας ανα τακτα χρονικα διαστηματα,και θα βγαλει κι αλλα..
Και στο 50αρι διχρονο σκουτερ που εχω για την πολη,εχει ηδη 20.000 χλμ με τον ιδιο ιμαντα.

Οκ...με το sportcity ήμουν τυπικός στις αλλαγές (12.000), αλλά με ένα Piaggio Liberty 125 που είχα, ξεχάστηκα και με άφησε σύξυλο κάνοντας το φυγοκεντρικό σαν αργαλειό.
Μέχρι την μπαγκαζιέρα είχαν ανέβει οι κλωστές του ιμάντα. :lol:

sniper
16/11/2015, 14:29
:lol:

Εκεί δε θα πιάσει ούτε 60 στην ανηφοριά, εννοείτε θα πάει από παλαιά!

Η οποία φημίζεται για τις κατηφόρες της... :rolleyes:

sniper
16/11/2015, 14:30
Οκ...με το sportcity ήμουν τυπικός στις αλλαγές (12.000), αλλά με ένα Piaggio Liberty 125 που είχα, ξεχάστηκα και με άφησε σύξυλο κάνοντας το φυγοκεντρικό σαν αργαλειό.
Μέχρι την μπαγκαζιέρα είχαν ανέβει οι κλωστές του ιμάντα. :lol:


Εσύ φίλαι καλα θα κάνεις να μην καβαλάς σκουτερ... Είτε Χοντα είτε απρίλια είτε πιάτζιο τα έχεις βγάλει σκουπίδια... :moutza:

Panos76
16/11/2015, 14:30
Χαχα, ε, έχει μια υποτυπώδη προστασία από πολλά αμάξια και αέρηδες. Σε εμπνέει περισσότερο για ταξίδι με μικρό μηχανάκι.

taisteal
16/11/2015, 14:30
Οκ...με το sportcity ήμουν τυπικός στις αλλαγές (12.000), αλλά με ένα Piaggio Liberty 125 που είχα, ξεχάστηκα και με άφησε σύξυλο κάνοντας το φυγοκεντρικό σαν αργαλειό.
Μέχρι την μπαγκαζιέρα είχαν ανέβει οι κλωστές του ιμάντα. :lol:

Μαλλον τα πηγαινεις ζουμι τα εργαλεια

:D

byron
16/11/2015, 14:49
Εσύ φίλαι καλα θα κάνεις να μην καβαλάς σκουτερ... Είτε Χοντα είτε απρίλια είτε πιάτζιο τα έχεις βγάλει σκουπίδια... :moutza:

Νο Νο Νο ρε 'σεις.
Το Liberty όντως το σκόρπισα γιατί δεν πήγαινε βήμα. Μέχρι να το ξεφορτωθώ οκ, τίμιο ήταν. Το aprilia το πήγα αίμα 10 χρόνια (πραγματικά όμως) και δεν είχα κάποιο θέμα. Το SH είναι μακράν το καλύτερο απ΄οσα έχω οδηγήσει και γιαυτό το πήρα κιόλας. Το οτι είναι μαλάκες όμως στη Honda και θέλουν να σταματήσεις στη μέση του δρόμου για να ξαναβάλεις μπροστά...να μην το πω?

johnbonJohn
16/11/2015, 17:26
Καταρχας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας.δεν περιμενα τόσο γρηγορη απαντηση στην ερώτηση μου.
Ξεχασα να αναφερω οτι και από την παλαια να πηγαινω πάλι δεν εχω θεμα μη πω καλυτερα λογω του ανέμου που θα εχει ... Να κάνουμε κ βολτα απ τα χωρια...
Με μπερδεψατε παντως....με μηχανακι ρε παιδια δν θα ζεστενετε τόση ωρα σε σταθερή ταχύτητα ? Λεω εγω τωρα...θα μου πειτε μερική αν ειναι αεροψυκτο ναι,γι αυτο κ προτιμω το sh(μου αρεσει νε μεν εμφανισιακα) ειναι υδροψυκτο...
Απλα θελω να εχω κ αυτη τν δυνατότητα... Απλα δεν θελω να το παρω και να μου πιδηχτει στις 2-3 φορές που θα παω ναυπλιο το μηχανακι.τωρα με το καιρο αν πεξει αυτοκίνητο το μηχανακι θα κυκλοφορειτε για πολη μονο...
Εχω ήδη ένα supraκι για μεσα στην πολη οποτε δεν θα του πινω το λαδι οπως κ να χει....

zopas
16/11/2015, 18:00
Φιλε σταματα να ψαχνεσαι χωρις λογο....παπι μονο πολη....και να το παρεις εκει θα καταληξεις τελικα....το ταξιδι θελει ανεση εκτος αν εχεις σαδομαζοχιστικες τασεις αλλα και να τις εχεις αυτεςτις τασεις μονο ο αερας που θα σε πιασει πουθενα θα βρεθεις να κανεις το χαρταετο αν δεν παθεις και κανα καρδιακο απο την τρομαρα...

Η πιο επωδυνη στιγμη σαν μοτοσικλετιστης ηταν με παπι στην εθνικη οπου εκει με περιμενε ο χαρος...ευτυχως του ξεφυγα στο τσακ και ολα αυτα γιατι το επαιξα μαγκας με κατι παρομοιες ιδες σαν τις δικες σου...δεν χρειαζεται λοιπον να το κανεις και εσυ...

johnbonJohn
16/11/2015, 18:34
Καταρχας δεν ψαχνομαι χωρις λογο.
Αν θες πας οπου θες πας με ότι θες. Το πως είναι δικο σου θεμα η του καθενός που θα παει. Ήταν συγκεκριμένη η ερώτηση που κάνω,δεν ψάχνω μεταφορικό να γυρίσω ολη την ελλαδα με το σκουτερ.το μηχανακι δεν αλλάζετε στην πολη οπως κ να χει....

byron
16/11/2015, 18:39
Φιλε σταματα να ψαχνεσαι χωρις λογο....παπι μονο πολη....και να το παρεις εκει θα καταληξεις τελικα....το ταξιδι θελει ανεση εκτος αν εχεις σαδομαζοχιστικες τασεις αλλα και να τις εχεις αυτεςτις τασεις μονο ο αερας που θα σε πιασει πουθενα θα βρεθεις να κανεις το χαρταετο αν δεν παθεις και κανα καρδιακο απο την τρομαρα...

Η πιο επωδυνη στιγμη σαν μοτοσικλετιστης ηταν με παπι στην εθνικη οπου εκει με περιμενε ο χαρος...ευτυχως του ξεφυγα στο τσακ και ολα αυτα γιατι το επαιξα μαγκας με κατι παρομοιες ιδες σαν τις δικες σου...δεν χρειαζεται λοιπον να το κανεις και εσυ...

Epic post...

Όλα αυτά τα τρομακτικά πράγματα, θα συμβούν σε όποιον βγει με μικρό μηχανάκι στην ΕΟ ή αν πάρει scooter για την πόλη; ποιο είναι το όριο cc για να βγει κάποιος στην Εθνική, και τι προδιαγραφές πρέπει να έχει το μηχανάκι...;

AUFGEBRACHT
16/11/2015, 18:56
Εάν δεν βγει κάποιος να προτείνει Africa θα αναγκαστώ να το κάνω εγώ στο τέλος... Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, να σεβόμαστε τις παραδόσεις!!!

kostaskk
16/11/2015, 19:01
Καταρχας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας.δεν περιμενα τόσο γρηγορη απαντηση στην ερώτηση μου.
Ξεχασα να αναφερω οτι και από την παλαια να πηγαινω πάλι δεν εχω θεμα μη πω καλυτερα λογω του ανέμου που θα εχει ... Να κάνουμε κ βολτα απ τα χωρια...
Με μπερδεψατε παντως....με μηχανακι ρε παιδια δν θα ζεστενετε τόση ωρα σε σταθερή ταχύτητα ? Λεω εγω τωρα...θα μου πειτε μερική αν ειναι αεροψυκτο ναι,γι αυτο κ προτιμω το sh(μου αρεσει νε μεν εμφανισιακα) ειναι υδροψυκτο...
Απλα θελω να εχω κ αυτη τν δυνατότητα... Απλα δεν θελω να το παρω και να μου πιδηχτει στις 2-3 φορές που θα παω ναυπλιο το μηχανακι.τωρα με το καιρο αν πεξει αυτοκίνητο το μηχανακι θα κυκλοφορειτε για πολη μονο...
Εχω ήδη ένα supraκι για μεσα στην πολη οποτε δεν θα του πινω το λαδι οπως κ να χει....

δεν εχει σημασια εχω κανει 800 χιλιομετρα μεσα σε μια μερα σχεδον σερι (αρτα-αθηνα-αρτα) με παπι 110cc αεροψυκτο. ουτε ζεσταθηκε ουτε τπτ, το μηχανακι δουλευε 12ωρες και σχεδον χωρις καμια διακοπή. με παπι πας οπου θες και οικονομικά.
στην θεση σου θα πηγαινα με το supra και απο παλια εθνικη οπου οι ταχυτητες των αυτοκινητων ειναι μικροτερες.
αν η αποσταση ειναι 150 χιλιομετρα θα φτασεις σε 2 με 3 ωρες και δεν χρειαζεται καν σταση

απο εθνικη το ποιο ασφαλες ειναι να παρεις κατι που να μπορει να ταξιδευει με 130-140 χιλιομετρα.
αν πας με παπι και 60-70km/h τοτε ειναι που θα σε προσπερασουν ολοι και η προσπεραση ισως εχει κινδύνους

lykourgi
16/11/2015, 19:08
Είπαμε, όλα πάνε παντού.
Δεν σου φαίνεται όμως λίγο ανούσιο να έχεις δύο μηχανάκια, το μεν ένα Supra (125cc;), το δε άλλο SH150cc;

Ποιός ο λόγος; Μήπως πρέπει να προσανατολιστείς σε κάτι άλλο; Ισως 250cc.

sniper
16/11/2015, 19:09
Epic post...

Όλα αυτά τα τρομακτικά πράγματα, θα συμβούν σε όποιον βγει με μικρό μηχανάκι στην ΕΟ ή αν πάρει scooter για την πόλη; ποιο είναι το όριο cc για να βγει κάποιος στην Εθνική, και τι προδιαγραφές πρέπει να έχει το μηχανάκι...;

Ιαπωνία ή Ευρωπαικό;

Για τα πρώτα υπάρχουν προδιαγραφές, για τα δεύτερα μια οδική βοήθεια σε καλύπτει.

johnbonJohn
16/11/2015, 19:25
Είπαμε, όλα πάνε παντού.
Δεν σου φαίνεται όμως λίγο ανούσιο να έχεις δύο μηχανάκια, το μεν ένα Supra (125cc;), το δε άλλο SH150cc;

Ποιός ο λόγος; Μήπως πρέπει να προσανατολιστείς σε κάτι άλλο; Ισως 250cc.

Δεν θα παει χαμενο το μηχανακι.θα το εχω στην κατοχη μου αλλα θα το δουλεύει ο πατερας μου για τις μετακινήσεις του...

Ενα παλικαρι πεταξε μια ιδέα και για αφρικα αλλα ανεβαίνει πολυ το κοστος. Ασφαλειες,τελη,Βενζίνες...

Pew
16/11/2015, 19:41
Δεν είναι τόσο η υψηλή ταχύτητα όσο η σταθερή ταχύτητα που γ@μάει τον ιμάντα, υπερθερμαίνεται και γειά σας! Στο Yamaha xmax 250 στοίχιζε 80€ η αγορά μόνο, και στο Honda PCX 150 νομίζω κοντά στα ίδια (δεν είμαι σίγουρος). Ψάξτο γιατί αν μείνεις από ιμάντα στην Εθνική έμεινες, δεν υπάρχουν πρόχειρες λύσεις.... άρα θα τον αλλάζεις επιμελώς!


Πριν 5 μηνες, απεκτησα ενα Aprilia SR 300 (γνωστο ως Rebadged Gilera Nexus).

Η μεταδοση ανοιχτηκε για πρωτη φορα πριν λιγες μερες, αφου σε αυτους τους 5 μηνες, το ελιωσα στα χιλιομετρα και εφτασα ~16000 !!

Ο κατασκευαστης προβλεπει αλλαγη του ιμαντα καθε 15000. Δινει επισης και ενα οριο πλατους κατω απο το οποιο αλλαζεται ανεξαρτητα απο τα χιλιομετρα του!
Συγκεκριμενα, minimum width: 19,5mm.
Ο δικος μου μετρηθηκε στα 20,2mm με πλατος καινουριου εργοστασιακου part# που ειχα στα χερια μου μετρημενο στα 21,1mm.

Απο το στρωσιμο και μεχρι τα 16000χλμ λοιπον.
2 μηνες πηγαινελα των 100χλμ για μπανια... με σβελτους ρυθμους (8500rpm - 140km/h)
3 ταξιδια των 600+600 χλμ Εγνατιας με σταθερα 130km/h
Αρκετες εκδρομες σε βουνο και πεδιαδα της ταξης των 100, 200, 300χλμ πηγαινελα....
Το 30% χιλιομετρα που εγραψε ο ιμαντας, ειναι εντος πολης ... πηγαινοντας νορμαλ χωρις ιδιαιτερα σκισιματα.

Οι θερμοκρασιες περιβαλλοντος ηταν απο νορμαλ βραδινα καλοκαιρια μεχρι και καυσωνες των 39 βαθμων εντος πολης ή εκτος. Ο πρωτος χειμωνας που με βρισκει μ'αυτο ειναι τωρα!
Οι θερμοκρασιες του ιμαντα ειναι ΣΑΦΩΣ μεγαλυτερες οταν ζοριζεις σε σταματα-ξεκινα. Οπως και του φυγοκεντρικου συμπλεκτη λοιπον.
Το οτι οδηγας με 120 ας πουμε σταθερα, ειναι ΥΓΕΙΑ πιστεψε με.

Εκτος απο το παχυμετρο για να δω σε τι φαση βρισκεται, εκανα και οπτικο ελεγχο για σκισιματα ή λινα που πεταχτηκαν. Τιποτα δεν φανηκε!

taisteal
16/11/2015, 19:48
Φιλε σταματα να ψαχνεσαι χωρις λογο....παπι μονο πολη....και να το παρεις εκει θα καταληξεις τελικα....το ταξιδι θελει ανεση εκτος αν εχεις σαδομαζοχιστικες τασεις αλλα και να τις εχεις αυτεςτις τασεις μονο ο αερας που θα σε πιασει πουθενα θα βρεθεις να κανεις το χαρταετο αν δεν παθεις και κανα καρδιακο απο την τρομαρα...

Η πιο επωδυνη στιγμη σαν μοτοσικλετιστης ηταν με παπι στην εθνικη οπου εκει με περιμενε ο χαρος...ευτυχως του ξεφυγα στο τσακ και ολα αυτα γιατι το επαιξα μαγκας με κατι παρομοιες ιδες σαν τις δικες σου...δεν χρειαζεται λοιπον να το κανεις και εσυ...


Ζοpa εχεις γινει πιο γραφικος κι απο τους μπεμβεδες..
Το οτι εσυ εισαι ασχετος και δεν ξερεις να οδηγησεις μικρα μηχανακια,και προτιμας το φορτηγο που εχεις για να ταξιδευεις,δεν σημαινει
οτι αλλοι δεν μπορουν,η οτι κινδυνευουν και αλλες τετοιες βλακειες.
Επισης,ανεση στο ταξιδι σημαινει Mercedes :lol:

sniper
16/11/2015, 19:52
ΟΚ, σε λίγο ξεθάβω από τον κ@λο μου την περίφημη ιστορία της επικής περιπέτειας Αθήνα-Γαργαλιάνοι (και πίσω, δυστυχώς) με ΑΧ-1...

STF
16/11/2015, 20:07
Ο κατασκευαστης λεει καθε 5.000 ελεγχο,και αλλαγη στα 10.000.
Εφτασα σε αυτα τα χλμ ελεγχοντας ανα τακτα χρονικα διαστηματα,και θα βγαλει κι αλλα..
Και στο 50αρι διχρονο σκουτερ που εχω για την πολη,εχει ηδη 20.000 χλμ με τον ιδιο ιμαντα.

Εννοείς ότι είμαι άκυρος εγώ σε σχέση με αυτά που γράφω για τον ιμάντα για τις παρατεταμένες υψηλές με σταθερή ταχύτητα;
Κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ! Καλά ταξίδια σου εύχομαι!

taisteal
16/11/2015, 20:11
Εννοείς ότι είμαι άκυρος εγώ σε σχέση με αυτά που γράφω για τον ιμάντα για τις παρατεταμένες υψηλές με σταθερή ταχύτητα;
Κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ! Καλά ταξίδια σου εύχομαι!

Παρεθεσα τα συμπερασματα μου απο την χρηση που κανω εγω.
Γραφω και τι λεει ο κατασκευαστης παραλληλα
Και δεν γνωριζω τιποτα παραπανω,περα απο αυτα που βλεπω

panavour
16/11/2015, 20:14
καλησπερα σας. Εδω και καιρο σκέφτομαι να παρω ενα 150αρι SH. Ο λογος που το θελω ειναι κυριως για την πολη φυσικα αλλα και για μακρινές βολτες δηλαδη μεχρι το ναυπλιο (απο αθηνα ) . τωρα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει αυτο σε εθνικη οδο με 150αρι σκουτερ γι αυτο κ ρωταω καποιον που θα ξερει κατι παραπανω απο εμενα για τα σκουτερ. δεν λεω οτι θα πηγαινω καθε μερα η καθε βδομαδα... αλλα τουλαχιστον να εχω την δυνατότητα να μπορω να παω ισως καποια στιγμη... Κοιταξα και το 300αρι που βγαζει αλλα ανεβαινω πολυ στο budget γι αυτο και εχω επιλεξει το 150αρι...

Μη ακους κανενα και παρε το SH-150 Μια χαρα θα πας και θαρθεις χωρις να ζεσταθει το μηχανακι και χωρις να παθει τιποτα ουτε εσυ στην εθνικη ουτε ο ιμαντας ουτε ο κινητηρας ουτε τιποτα.Ολες τις παπαριες που ακους τις ακους απο αυτους που αν δεν εχουν 1000 κυβικα δεν αφηνουν την καφετερια για να κανουν ταξιδι.Προχωρα παρτο και θα το φχαριστηθεις.Και στην Εθνικη που πλεον εχει τρεις λωριδες παντα δεξια και συνετα και δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα,ασε που το SH δεν σπαει και δεν χαλαει αν το προσεχεις.:wave2:

Pew
16/11/2015, 20:21
Εννοείς ότι είμαι άκυρος εγώ σε σχέση με αυτά που γράφω για τον ιμάντα για τις παρατεταμένες υψηλές με σταθερή ταχύτητα;
Κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ! Καλά ταξίδια σου εύχομαι!
Ριξε μια ματια ΚΑΙ στο ποστ μου πριν βιαστεις....

slzr
16/11/2015, 23:43
Ρε παιδιά με το 125 στην Εθνική;;;;; Νταξ' γίνεται αλλά... μλκια νομίζω. Ας πάρει ένα ΧΤ660 να κάνει ότι γουστάρει με περισσότερη ασφάλεια.
Λέω τώρα... :)

GFawkes
17/11/2015, 08:22
Παίδες

ολoι εχουμε κανει μ@λ@κιες αλλα αυτο δεν δικαιολογεί οτι πρεπει να τις κανουν και αλλοι.
Εχω παει Αθηνα - Ζιτσα Ιωαννινων με 2χρονο 50αρι εντουρακι Σουζουκι Τς......

ημουν ομως πιτσιρίκας, σιδερoκ@λος, με αγνοια κινδυνου και ειδα τον Xριστο φανταρο 10 φορες....

στην "εθνικη" πηγαινα με 90-100 στην γραμμη της τοτε ΛΕΑ(ο θεος να την κανει 30 εκατοστα ηταν)

Αν σου τυχει εκτακτη αναγκη οκ το κανεις...

συνειδητά ομως παιρνεις ενα μεγαλυτερο μοτο και αποκτας αυτοματα διπλασια ενεργητικη ασφαλεια!!

Εστω και ενα μεταχειρω 300αρι σκουτερ, το οποιο παει πραγματικα πολυ μακρυα και λογω γκαζιου κ λογω προστασιας απο αερα/νερα/κρυο.

GFawkes
17/11/2015, 09:35
Τετοιο ηταν...

αφιερωση σε εναν φιλο που του αρεσει...

Υ.Γ.
Υπαρχει και δουλευει ΑΚΟΜΑ αψογα...με 1 μανιβελια!!!
345528

STF
17/11/2015, 17:02
Παρεθεσα τα συμπερασματα μου απο την χρηση που κανω εγω.
Γραφω και τι λεει ο κατασκευαστης παραλληλα
Και δεν γνωριζω τιποτα παραπανω,περα απο αυτα που βλεπω

Άρα εκφράσεις του τύπου διαβάζω διάφορα "άκυρα" δεν χρειάζονται. Κατά τα λοιπά όλες οι γνώμες είναι σεβαστές!


Πριν 5 μηνες, απεκτησα ενα Aprilia SR 300 (γνωστο ως Rebadged Gilera Nexus).

Η μεταδοση ανοιχτηκε για πρωτη φορα πριν λιγες μερες, αφου σε αυτους τους 5 μηνες, το ελιωσα στα χιλιομετρα και εφτασα ~16000 !!

Ο κατασκευαστης προβλεπει αλλαγη του ιμαντα καθε 15000. Δινει επισης και ενα οριο πλατους κατω απο το οποιο αλλαζεται ανεξαρτητα απο τα χιλιομετρα του!
Συγκεκριμενα, minimum width: 19,5mm.
Ο δικος μου μετρηθηκε στα 20,2mm με πλατος καινουριου εργοστασιακου part# που ειχα στα χερια μου μετρημενο στα 21,1mm.

Απο το στρωσιμο και μεχρι τα 16000χλμ λοιπον.
2 μηνες πηγαινελα των 100χλμ για μπανια... με σβελτους ρυθμους (8500rpm - 140km/h)
3 ταξιδια των 600+600 χλμ Εγνατιας με σταθερα 130km/h
Αρκετες εκδρομες σε βουνο και πεδιαδα της ταξης των 100, 200, 300χλμ πηγαινελα....
Το 30% χιλιομετρα που εγραψε ο ιμαντας, ειναι εντος πολης ... πηγαινοντας νορμαλ χωρις ιδιαιτερα σκισιματα.

Οι θερμοκρασιες περιβαλλοντος ηταν απο νορμαλ βραδινα καλοκαιρια μεχρι και καυσωνες των 39 βαθμων εντος πολης ή εκτος. Ο πρωτος χειμωνας που με βρισκει μ'αυτο ειναι τωρα!
Οι θερμοκρασιες του ιμαντα ειναι ΣΑΦΩΣ μεγαλυτερες οταν ζοριζεις σε σταματα-ξεκινα. Οπως και του φυγοκεντρικου συμπλεκτη λοιπον.
Το οτι οδηγας με 120 ας πουμε σταθερα, ειναι ΥΓΕΙΑ πιστεψε με.

Εκτος απο το παχυμετρο για να δω σε τι φαση βρισκεται, εκανα και οπτικο ελεγχο για σκισιματα ή λινα που πεταχτηκαν. Τιποτα δεν φανηκε!

Αγαπητέ φίλε Pew,
ξεκινάω με αυτό που τελείωσα στην παραπάνω παράθεση μου προς τον taisteal. Όλες οι γνώμες είναι σεβαστές!
Ιδιαίτερα όταν αυτές εκφράζονται με σκοπό να βοηθήσουν. Λίγο με ενοχλεί όταν "χαρακτηρίζονται" οι απόψεις μου -αλλά και οι απόψεις άλλων συνφορουμιτών- ιδιαίτερα όταν αυτές εκφράζονται από πλευράς μου με προσεκτική διατύπωση και ευγενικό τρόπο. Ούτε "άκυρες" είναι οι απόψεις μου, ούτε με 1000άρες στις καφετέριες γυρίζω, στο σούπερ μάρκετ πάω :lol:

Αυτά που γράφεις και σε μένα φαίνονταν λογικά!

Ξεκίνησα με μια σιδερένια 50άρα Vespa πριν από 27 χρόνια και μεταξύ πολλών και διαφόρων τύπων moto που πέρασαν από τα χέρια μου πέρασαν και δυο σκούτερ, ένα X-max 250 και ένα PCX-150... Το X-max λοιπόν αν θυμάμαι καλά (το είχα από το 2008 μέχρι το 2011) είχε σύσταση αντικατάστασης ιμάντα στα 18.000 χλμ και με "άφησε" 2 φορές στην Αττική οδό από ιμάντα, την 1η φορά στα πρώτα 12.000 χλμ. και την 2η φορά στα επόμενα 15.000 χλμ. Και στις 2 περιπτώσεις νωρίτερα από την προβλεπόμενη αντικατάσταση. Τα σέρβις στην Yamaha Μεσογείων. Σε ερώτηση προς τον μηχανικό γιατί συμβαίνει αυτό με πρόλαβε ρωτώντας με: ταξιδεύεις Εθνική; Του απάντησα ότι βγαίνω Αττική οδό και πηγαίνω παρατεταμένα με 130χλμ/ώρα. Αν και μου αρέσει να ασχολούμαι με τα μηχανολογικά με τα σκούτερ δεν ασχολήθηκα ποτέ! Έφαγα "δούλεμμα"; Δεν ξέρω, μπορεί!
Πάντως αυτή ήταν η δική μου εμπειρία και απλώς σκέφθηκα να ενημερώσω-προφυλάξω, τόσο απλά!

Από εκεί και πέρα με αυτά που διαβάζω τελικά μπορεί να έχουν σημασία πολλά από σκούτερ σε σκούτερ...
Μπορεί να έχει σημασία η ποιότητα/διάσταση του ιμάντα που χρησιμοποιεί κάθε εταιρεία. Μπορεί να έχει σημασία ο αερισμός/ψύξη του ιμάντα. Μπορούν πολλά.... Κατά τη γνώμη μου ένας άνθρωπος που θα πάρει σκούτερ και που κατ' ανάγκη ΚΑΙ θα ταξιδεύει με αυτό καλό είναι να πληροφορηθεί για αυτό το θέμα. Μπορεί πράγματι να μην παθαίνει τίποτα ο ιμάντας, μπορεί όμως και να παθαίνει. Ας ρωτήσει εξουσιοδοτημένα και μη συνεργεία!

zopas
17/11/2015, 17:20
Ζοpa εχεις γινει πιο γραφικος κι απο τους μπεμβεδες..
Το οτι εσυ εισαι ασχετος και δεν ξερεις να οδηγησεις μικρα μηχανακια,και προτιμας το φορτηγο που εχεις για να ταξιδευεις,δεν σημαινει
οτι αλλοι δεν μπορουν,η οτι κινδυνευουν και αλλες τετοιες βλακειες.
Επισης,ανεση στο ταξιδι σημαινει Mercedes :lol:

Γραφικος αλλα και επικινδυνος εισαι εσυ ξερολα μου με το να γραφεις παπαριες και να παιρνεις στο λαιμο σου τους αλλους...αληθεια γιατι δεν ταξιδευεις εσυ λοιπον με ενα παπακι τετοιες αποστασεις να μας πεις και την εμπειρια σου;...με ξενα κολυβα κηδεια λοιπον...

Ελπιζω ο ενδιαφερομενος να το ψαξει καλυτερα το θεμα και να ακουσει τη φωνη της λογικης για το δικο του καλο...

Pew
17/11/2015, 19:10
Προς STF για να ληξω το θεμα περι "εθνικης και καταπονησης ιμαντα".

Πηγαινοντας με 130 με το 250άρι/300άρι εισαι στο 90% της δυναμης του πιστευω....
Προσπερνωντας, αναλογα τις καβλες. Με 1/3 ανοιγμα της γκαζιερας ή και στο τερμα.

Σε αυτες τις δυο περιπτωσεις θα σου κοπει ο ιμαντας, οχι ρολλαροντας απαλα ή επιβραδυνοντας.

Ως προς τις θερμοκρασιες, δροσεροτερος (οπως και ολη η μεταδοση) ειναι οταν εισαι εν κινησει, παρα πηγμενος στην κινηση και παρατεταμενα 0-60-0 ... απο φαναρι σε φαναρι.


Τουλαχιστον με τις μηχανικες γνωσεις που εχω αλλα και με τα λεγομενα ενος "αρχιδατου" μηχανικου που εμπιστευομαι με κλειστα ματια, καπως ετσι εχουν τα πραγματα.
Επισης μιας και καουτσουκ ... οι πολλοι θερμικοι κυκλοι (ζεσταμα - κρυωμα) ΔΕΝ κανουν καλο ... προτιμοτερο να ταξιδευεις παρα stop&go.

stefanos
17/11/2015, 19:45
Κύριοι ο ιμάντας όπως και η αλυσίδα είναι ένα εξάρτημα αναλώσιμο το οποίο οφείλουμε να ελέγχουμε και να αντικαθιστούμε (πράγμα δύσκολο στα σκούτερ).
Τώρα να κάνουμε θέμα αξιοπιστίας για αποστάσεις εντός Ελλάδος για μηχανάκια της εποχής μας είναι μάλλον αστείο.
Από εκεί και πέρα ότι αντέχει ο καθένας και ότι αντιλαμβάνεται από την εμπειρία του.
Προσωπικά θεωρώ τα σκούτερ το μακράν χειρότερο τρόπο ταξιδιού λόγο πίσω "ψαλιδιού", λόγω θέσης οδήγησης, λόγω τροχών κλπ.

taisteal
17/11/2015, 20:16
Γραφικος αλλα και επικινδυνος εισαι εσυ ξερολα μου με το να γραφεις παπαριες και να παιρνεις στο λαιμο σου τους αλλους...αληθεια γιατι δεν ταξιδευεις εσυ λοιπον με ενα παπακι τετοιες αποστασεις να μας πεις και την εμπειρια σου;...με ξενα κολυβα κηδεια λοιπον...

Ελπιζω ο ενδιαφερομενος να το ψαξει καλυτερα το θεμα και να ακουσει τη φωνη της λογικης για το δικο του καλο...


Κανε μου τη χαρη που μας τα εχεις κανει ζεπελιν με τη μπετονιερα σε καθε θρεντ για μηχανακια.
Ουτε η γιαγια μου που ηταν 70 χρονων δεν ειχε τοσο αρχαιες αντιληψεις,μαθε οτι οποιος θελει να παει οπουδηποτε,παει
με οτι εχει.
Κανε κανενα ταξιδι τωρα τρωγοντας πασατεμπο με 220 χλμ να μας γραψεις την εμπειρια

johnbonJohn
17/11/2015, 20:31
Ρε παιδια μην σκοτωνεστε :-P
Μακαρι το budget μου να εβγαινε για αμάξι ή μεγάλη μηχανή (μεχρι 600αρα) να πηγαινα ανετος χωρις κανενα φοβο για αερα,ιμαντα και άνετα γενικοτερα..
Το budget μου αυτο ειναι και αυτο διαθετω...γνωμες ηθελα να ακουσω απο καποιους που μπορει να έχουν κανει αυτη την διαδρομή ή και παρόμοια,αν ειναι εφικτο,επικίνδυνο κ τα σχετικα...ο καθενας φυσικα έχει προσωπικη αποψη απ οσο εχουμε καταλάβει ολοι.τώρα εγω αν θελω να βγω με πατινι στην ΕΟ ειναι δικο μ πρόβλημα κ ας σκωτωθω,δεν παρασερνει κανεις κανεναν μεγαλα "παιδια" είμαστε μην χαλιομαστε τωρα μεταξυ μας.

byron
17/11/2015, 21:10
Φίλε, το μηχανάκι δεν έχει θέμα. Αν βαρεθεις δεν το ξανακάνεις, απλά πράγματα. Πιθανότατα θα είναι καλύτερα να πας από την παλιά αν δεν νιώθεις σίγουρος, εσύ θα το κρίνεις.
Το SH πάντως σε τέτοιες εκδρομές, δεν χαμπαριαζει.

fotakos
17/11/2015, 21:28
Αν δεν κάνω λάθος, στα ίδια λεφτά με το sh 150 είναι το inazuma. Για παλιά εθνική και στην απόσταση που θέλεις ίσως να το έβλεπες σαν επιλογή.

notakos600
18/11/2015, 07:43
Αν δεν κάνω λάθος, στα ίδια λεφτά με το sh 150 είναι το inazuma. Για παλιά εθνική και στην απόσταση που θέλεις ίσως να το έβλεπες σαν επιλογή.

Δεν είναι scooter...αλλά διάολε είναι value for money!!

Eversman
18/11/2015, 07:45
Μιά χαρά θα σε πάει και μιά χαρά θα σε φέρει το SH, παντού. Ακόμη και στην Ε.Ο., ακόμη και με 80-90 Km/h. Δέν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Σελάρα έχει, του βάζεις και μία ψηλή ζελατίνα και έφυγες. Κάνεις και τις στάσεις σου στα Rest, παίρνεις τις ανάσες σου και πάς όχι στο Ναύπλιο, αλλά στη Λιβύη.
Προσωπικά απολαμβάνω να ταξιδεύω με 100 Κm/h, στην δεξιά λωρίδα της Ε.Ο. σχεδόν σε όλα τα ταξίδια μου, κι ας έχω την δυνατότητα να πάω με πολλά περισσότερα. Κι ας φτάσω και 30 λεπτά αργότερα στο προορισμό μου. Kι ας με προσπερνούν οι "βιαστικοί" και οι πιό γρήγοροι. Όλα είναι στο μυαλό καλέ μου φίλε.
Βούρ στον πατσά.

Υ.Γ.
Πρίν από κανά μήνα και ενώ ετοιμαζόμασταν στο Περίπτερο (όλοι εμείς με τις μεγάλες, γυαλιστερές, κλάιν μοτοσυκλέτες μας) για να ξεκινήσουμε για Πάρνωνα, μία παρέα με βέσπες -αυτές τις παλιές, τις μπασμένες, τις τοσοδούλες- έφευγε για Στυμφαλία. Γυρνώντας το απόγευμα, τους πετύχαμε στα διόδια της Ελευσίνας ;)

GFawkes
18/11/2015, 09:06
Ever

Ηταν το Vespa Club Αθηνας....
:beer:

Eversman
18/11/2015, 13:47
Ever

Ηταν το Vespa Club Αθηνας....
:beer:

:beer:
Ναί αυτοί ήταν. Μου έδωσαν και αυτοκόλλητο του club. Ευγενέστατοι και χωρίς κόμπλεξ :)

Panos76
18/11/2015, 14:01
:beer:
Ναί αυτοί ήταν. Μου έδωσαν και αυτοκόλλητο του club. Ευγενέστατοι και χωρίς κόμπλεξ :)

Τι κόμπλεξ, έχει μέσα 2-3 άτομα που ξέρω, οι οποίοι είναι πνευματικοί κλώνοι του Αμύρου και άλλων εδώ που εΧτιμώ. Είναι γ@μ@τοι!

GFawkes
18/11/2015, 14:20
Ατομα που καβαλουν ιταλικα μηχανακια


πως να ΜΗΝ ειναι γαμάτα!!!!

χιουμορ, πνευματισμος, ιωβια υπομονη, στοικοτητα και Δαλαι Λαμα προσεγγιση...!!!!!

BLiTzER
18/11/2015, 14:33
Ατομα που καβαλουν ιταλικα μηχανακια


πως να ΜΗΝ ειναι γαμάτα!!!!

χιουμορ, πνευματισμος, ιωβια υπομονη, στοικοτητα και Δαλαι Λαμα προσεγγιση...!!!!!

Όλα αυτά τα αποκτούν μετά από μερικές εκατοντάδες ώρες σε αίθουσες αναμονής συνεργείων.

taisteal
18/11/2015, 14:35
Όλα αυτά τα αποκτούν μετά από μερικές εκατοντάδες ώρες σε αίθουσες αναμονής συνεργείων.

Δεν ισχυει,γιατι τοτε οι μπεμβεδες θα ηταν οι καλυτεροι
:p

GFawkes
18/11/2015, 14:56
Όλα αυτά τα αποκτούν μετά από μερικές εκατοντάδες ώρες σε αίθουσες αναμονής συνεργείων.
Διαλογισμος λεγεται!!!!
345641

ποσο πισω ειναι ρε πστμ

astrapogiannos7
23/01/2017, 23:13
Ξεθάβω το θέμα γιατί τελικά το θέμα ιμάντας το απομυθοποιήσαμε ? Γιατί scooter έχω καλό είναι να ξέρω μην μείνω καμιά εθνική και με μαζέψουν με αγροτικό :lol: Εγώ πιστεύω την ακούει χοντρά ο ιμάντας γιατί τουλάχιστον στο δικό μ με ταχύτητες 70 χιλιομέτρων στον ΒΟΑΚ μόλις φτάσω από Ρέθυμνο Ηράκλειο πρέπει να κάνω μια 15αριά χιλιόμετρα για να μαγκώνει καλά ο ιμάντας και να μην πατινάρει... (τον άλλαξα τέλος Αυγούστου όπως και τις μπίλιες και έχουν κάνει 3000 χλμ μόνο )

montechristo
24/01/2017, 11:27
Αφου ξεθαφτηκε το θεμα, να πω κι εγω την παπαρια μου. Κατοχος SH150, αγορασμενο καινουργιο το 2009. Πρωτη αλλαγη ιμαντα ελεγε στις 24000χλμ κι ως τοτε κανενα προβλημα. Καποια στιγμη μαζοχισμου με πηγε και Θεσαλονικη απο τον παλιο και με γυρισε απο Εθνικη. Κανενα προβλημα, το ευχαριστηθηκα κιολας (το πηγαινε, γιατι στο ελα σκυλοβαρεθηκα). Στα 48500χλμ ξανααλλαχθηκαν ιμαντας (κι ολο το σετ), το οποιο αντεχε αρκετα ακομη.

Αυτα απο εμενα και το 150αρακι μου...

gior-gos
24/01/2017, 11:44
Στα 48500χλμ ξανααλλαχθηκαν ιμαντας (κι ολο το σετ), το οποιο αντεχε αρκετα ακομη.

Πόσο σου κοστισε αν επιτρεπεται;

Λαδια καθε πότε του αλλαζεις;

montechristo
24/01/2017, 12:02
Λαδακια οποτε το θυμηθω, αλλωστε ειναι μικρο το κοστος για 1 λιτρακι λαδι. Συνηθως γυρω στα 2-3000χιλιομετρα.

Οσο αφορα το κοστος του σερβις, το τυπικο σερβις των 48000χιλ παει γυρω στα 200-220ευρω (σε εξουσιοδοτημενο). Βεβαια εχει πολλα παραπανω απο ιμαντες, απο αλλαγη υγρων μπροστινου μεχρι ρυθμιση βαλβιδων. Εμενα πηγε λιγακι παραπανω, γυρω στα 320 αν θυμαμαι καλα, μιας και ηθελα και τακακια εμπρος (Χοντα σχεδον 50ευρω), αλλαγη υγρων φρενων εμπρος-πισω, καθαρισμο μπεκ. Αλλαξα και λαστιχακια και το Sh εγινε και παλι καινουργιο (οχι οτι ειχε θεμα,αλλα λεμε τωρα).
Ισως να φαινονται πολλα, αλλά το αξιζει μιας και τετοιο σερβις παιζει καθε 4-5χρονια με τον ρυθμο που κανω τα χιλιομετρακια. Ολα τα ενδιαμεσα, (λαδια,μπουζι,καθαρισμος του DNA φιλτρου αερα και λοιπους ελεγχους), τα κανω με τα χερακια μου.

gior-gos
24/01/2017, 12:12
Λαδακια οποτε το θυμηθω, αλλωστε ειναι μικρο το κοστος για 1 λιτρακι λαδι. Συνηθως γυρω στα 2-3000χιλιομετρα.

Οσο αφορα το κοστος του σερβις, το τυπικο σερβις των 48000χιλ παει γυρω στα 200-220ευρω (σε εξουσιοδοτημενο). Βεβαια εχει πολλα παραπανω απο ιμαντες, απο αλλαγη υγρων μπροστινου μεχρι ρυθμιση βαλβιδων. Εμενα πηγε λιγακι παραπανω, γυρω στα 320 αν θυμαμαι καλα, μιας και ηθελα και τακακια εμπρος (Χοντα σχεδον 50ευρω), αλλαγη υγρων φρενων εμπρος-πισω, καθαρισμο μπεκ. Αλλαξα και λαστιχακια και το Sh εγινε και παλι καινουργιο (οχι οτι ειχε θεμα,αλλα λεμε τωρα).
Ισως να φαινονται πολλα, αλλά το αξιζει μιας και τετοιο σερβις παιζει καθε 4-5χρονια με τον ρυθμο που κανω τα χιλιομετρακια. Ολα τα ενδιαμεσα, (λαδια,μπουζι,καθαρισμος του DNA φιλτρου αερα και λοιπους ελεγχους), τα κανω με τα χερακια μου.

Ευχαριστω φιλε μου :beer:

Σου χει βγαλει ποτέ καποιο προβλημα;

montechristo
25/01/2017, 06:20
Προβλημα απο μονο του οχι κι ετσι το βοηθησα εγω πεφτοντας σε ενα κρατηρα (γιατι λακουβα δεν την ελεγες με τιποτα). Αποτελεσμα μια ασχημα πληγωμενη πισω ζαντα, που ευτυχως επισκευαστηκε επιτυχως, γιατι καινουργια δεν θελεις να μαθεις ποσο ειχε. Αυτο ειναι και το μονο θεμα με το sh, τα ακριβα ΟΕΜ ανταλλακτικα. Ευτυχως που συνηθως δεν τα χρειαζεται...

Ετσι μετα απο σχεδον 8 χρονια χρησης, τα μονα που εχω πληρωσει ειναι 2 γενικα σερβις (με αλλαγες ιμαντα, μπιλιες, κτλ), 2 αλλαγες ελαστικων και οσα δωρακια του εχω παρει. Κι η αισθηση που εχω ειναι οτι θα συνεχισει τουλαχιστον για αλλα τοσα....

gior-gos
25/01/2017, 07:14
πεφτοντας σε ενα κρατηρα (γιατι λακουβα δεν την ελεγες με τιποτα). Αποτελεσμα μια ασχημα πληγωμενη πισω ζαντα, που ευτυχως επισκευαστηκε επιτυχως

Πως καταλαβες οτι ειχε στραβωσει; Κουναγε;

venzinas7
25/01/2017, 10:29
Μην κολλας στα κυβικα! Το θεμα είναι να αντεχει ο ποπος σου! Εγω με το ταπεινο Βαρανταρακι εχω 3-4 φορες Γιάννενα κ εχω γυρισει ΟΛΗ την Βορεια Ευβοια!377941

sniper
25/01/2017, 10:45
Μην κολλας στα κυβικα! Το θεμα είναι να αντεχει ο ποπος σου! Εγω με το ταπεινο Βαρανταρακι εχω 3-4 φορες Γιάννενα κ εχω γυρισει ΟΛΗ την Βορεια Ευβοια!377941

Πόσους μήνες σου πήρε; Οι στέπες της Β. Εύβοιας είναι ατελείωτες :tooth:

venzinas7
25/01/2017, 10:50
Γιάννενα σε 6 ωρες είμαι πανω! Ελα ρε μην κοροιδευεις τον γαιδαρακο μου! Ξερεις τι ανηφορες εχει η βορεια Ευβοια??? Αγκωμαχουσε το καημενο αλλα με εβγαλε ασπροπροσωπο!

Coyote.V
25/01/2017, 10:58
Η σύγκριση βαρανδέρο με SH είναι σαν να συγκρίνεις μερσεντές με φίατ...

sniper
25/01/2017, 10:59
Γιάννενα σε 6 ωρες είμαι πανω! Ελα ρε μην κοροιδευεις τον γαιδαρακο μου! Ξερεις τι ανηφορες εχει η βορεια Ευβοια??? Αγκωμαχουσε το καημενο αλλα με εβγαλε ασπροπροσωπο!

Ναι, νομίζω έχω πάει Β Εύβοια καμιά 200ρια φορές

venzinas7
25/01/2017, 11:12
Αγκωμαχουσες κ συ?

Pew
25/01/2017, 11:12
Αγκωμαχουσες κ συ?

:bawl:

sniper
25/01/2017, 11:26
Αγκωμαχουσες κ συ?


:bawl:

venzinas7
25/01/2017, 11:28
Η σύγκριση βαρανδέρο με SH είναι σαν να συγκρίνεις μερσεντές με φίατ...

Είναι το 125 ετσι?

astrapogiannos7
25/01/2017, 17:54
Υπάρχει κάποιος ιμάντας (και μπίλιες ) που να βγάζουν παραπάνω χιλιόμετρα ? Και αξίζει να επενδύσει κανένας εκεί ? (γενικά μιλώντας έτσι γιατί εγώ έχω σκοπό να το δώσω το σκούτερ :lol: )

Mitsos3
27/06/2017, 12:16
Καλημερα παίδες...
Ειμαι κατοχος Honda Sh150i '06 και είμαι απο Θεσσαλονίκη.
Το πηρα μεταχειρισμένο το 2016.
Φοβομουν τις μακρινες αποστάσεις λογω μικρου κυβισμού αλλα καθε Σ-Κ πηγαινα Επανομή για μπανάκι(40km περιπου). Πηγα Νεα ποτιδαια (75km).
Αυτο που ομως φοβομουν πραγματικά ηταν να παω στην Ξάνθη. Εθνική οδος, 3 ωρίτσες δρομος περιπου, νταλικες,λεωφορεία, αυτοκίνητα που τρέχουν με φόβισαν στη σκεψη αλλα παρ' όλα αυτα το τόλμησα...
Ηταν μια απιστευτη διαδρομη στην εθνικη οδο χωρις τον παραμικρό φόβο για τα οχηματα που οδηγούν πισω σου και μπροστά σου. Ολοι ειχαν απίστευτα καλη οδική συμπεριφορά.. το Hondaki μου οχι μονο δεν κουράστηκε αλλα αν σκεφτεις οτι εκαψε μόλις5 λιτρα βενζίνη (ακριβως) ενω το μανιουαλ λεει 3,5λ/100km παρατήρησα ότι για διαδρομή 215km η καταναλωση μου ηταν λιγότερη απο 2,5λ/100 km..
Μεση ταχυτητα 85km/ωρα...

Για να μην τα πολυλογώ την διαδρομή αυτη την ξανα εκανα και θα τολμήσω να κανω κ τετοια μακρινά ταξιδια...

zopas
29/06/2017, 19:06
καλα μιλαμε φιλε μητσε με κατεστρεψες ψυχολογικα...Χε,χε,χε,χε...το δικο μου Sh 150, καρμπυρατερατο, καιει ακριβως τα διπλασια..γκλουπ!..χεε,χε,χε..

Παντα ορθιος αλλα να προσεχεις τον αερα....σπηλιωτηδες και βροχη σε παπι σε εθνικη είναι μια δυσκολη και επικινδυνη εμπειρια...

Sapadak
30/06/2017, 06:53
Γιατί δε προτίμησες να πάς απο τον παλιό δρόμο?