PDA

View Full Version : Ερώτηση για μπουτόν μίζας αυτοκινήτου



notakos600
16/11/2015, 12:03
Μπορεί ένα χαλασμένο μπουτόν μίζας να αδειάζει την μπαταρία όταν δεν λειτουργεί ο κινητήρας του αυτοκινήτου;
Πρόκειται για ένα ημιφορτηγό Nissan 620 που μου παρουσιάζει πρόβλημα στην εκκίνηση πιθανότατα από το μπουτόν της μίζας.

GFawkes
16/11/2015, 12:08
Αν βραχυκυκλωνει...φυσικα.

Bowleno
16/11/2015, 12:10
Χλωμό να αδειάζει την μπαταρία εφόσον εάν έκανε επαφή το χαλασμένο μπουτόν θα ήταν σε συνεχή λειτουργία η μίζα και αφού δεν κάνει επαφή δεν μπορεί και να διαρρέει ρεύμα από εκεί.
Όταν λες δυσκολία στην εκκίνηση πως ακριβώς την εννοείς; πατάς και δεν γυρίζει η μίζα; θέλει πολλά πατήματα για να κάνει επαφή;

GFawkes
16/11/2015, 12:16
μπορει να μην κλεινει τελειως το κυκλωμα και το ρευμα που περναει να μην επαρκει να γυρισει την μιζα....μπορει απλά να χανει νωριτερα...

Δες αν ειναι η μιζα θερμη, ακομη και εαν δεν γυριζει...

notakos600
16/11/2015, 15:47
Χλωμό να αδειάζει την μπαταρία εφόσον εάν έκανε επαφή το χαλασμένο μπουτόν θα ήταν σε συνεχή λειτουργία η μίζα και αφού δεν κάνει επαφή δεν μπορεί και να διαρρέει ρεύμα από εκεί.
Όταν λες δυσκολία στην εκκίνηση πως ακριβώς την εννοείς; πατάς και δεν γυρίζει η μίζα; θέλει πολλά πατήματα για να κάνει επαφή;

Θέλει πολλά πατήματα, ακόμη και με καλώδια από άλλη μπαταρία κάνει να γυρίσει η μίζα και σταματάει 4-5 φορές, μετά παίρνει.


μπορει να μην κλεινει τελειως το κυκλωμα και το ρευμα που περναει να μην επαρκει να γυρισει την μιζα....μπορει απλά να χανει νωριτερα...

Δες αν ειναι η μιζα θερμη, ακομη και εαν δεν γυριζει...

Δεν την έπιασα να δω αν είναι ζεστή αλλά όπως το νιώθω δεν γυρίζει η μίζα στα πρώτα γυρίσματα του κλειδιού.
Βραχυκύκλωσα τα δύο βιδάκια με ένα κατσαβίδι αλλά πάλι τα ίδια κάνει, παίζει να είναι και τα καρβουνάκια της μίζας;
Για να βγάλω τη μίζα πρέπει να αδειάσω τα λάδια ή δεν φτάνουν τόσο ψηλά;

edit: Παίζει να μου κάνει μ@λακία ο διακόπτης με το κλειδί;

Τα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου θέλουν ένα γενικό check-up γιατί ήταν πολλά χρόνια σε ακινησία, απλά μέχρι να γίνει αυτό με τη μίζα την ψιλοέβγαζα καθαρή.
Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες, είναι τόσο απλό να βάλεις χέρι σε τόσο παλιά αυτοκίνητα που σε σπρώχνουν από μόνα τους να τα κατσαβιδιάσεις.
Αυτό είναι το βαρελάκι...η φωτό είναι από αμερικάνικο forum.

345478

duke200
16/11/2015, 16:27
αν μια μίζα κάνει νούμερα, ή θελει καινούργια καρβουνάκια ή έχει προβλημα ο ρελές της (και απο κει χανει ρεύμα συνήθως) ή έχει πρόβλημα το μπουτόν

annateo
16/11/2015, 16:57
Για να βγάλω τη μίζα πρέπει να αδειάσω τα λάδια ή δεν φτάνουν τόσο ψηλά;


λάδια πάντως δεν παίζει να βρεις όσο ψηλά και να φτάνουν

notakos600
16/11/2015, 17:11
Ευχαριστώ παιδιά, με βοηθήσατε όλοι αρκετά!!

notakos600
16/11/2015, 17:33
λάδια πάντως δεν παίζει να βρεις όσο ψηλά και να φτάνουν

Έχεις απόλυτο δίκιο, δικό μου λάθος, η μίζα εμπλέκεται με τον σφόνδυλο, ο οποίος δεν είναι σε λάδι.

GFawkes
16/11/2015, 17:41
Δωσε ρευμα με δαγκανες απ την μπαταρια στην μιζα να δεις.αλλιως κοιτας κομπλερ κ τελος μιζα

toyar
16/11/2015, 17:48
καρβουνακια.........
αλλα πριν απο αυτο καθαρισε καλα τους πολους της μπαταριας

andreaspetr
16/11/2015, 22:44
βγαλε την μιζα και πηγαινε σε ενα ηλεκτρολογειο να στην επισκευασει,
πριν την χαλασεις εντελως απο το ζορι.
μπουτον,καρβουνακια κλπ 30 ευρω εδωσα πριν μια βδομαδα.

notakos600
17/11/2015, 08:14
βγαλε την μιζα και πηγαινε σε ενα ηλεκτρολογειο να στην επισκευασει,
πριν την χαλασεις εντελως απο το ζορι.
μπουτον,καρβουνακια κλπ 30 ευρω εδωσα πριν μια βδομαδα.

Να την χαλάσω αποκλείεται, μια-δυο φορές το μήνα το βάζω μπρος...
Αλλά ακόμη κι αν τη χαλάσω....65 ευρώ έχει καινούργια κομπλέ με το μπουτόν της.
Ευχαριστώ πάντως, βασικά θέλω τα περισσότερα να τα κατσαβιδιάζω μόνος μου!

andreaspetr
18/11/2015, 00:54
ναι και εγω μαστορευω μονος μου αλλα καποια πραγματα τα αφηνω στους ειδικους.(που εχουν και τα ανταλλακτικα)
αν θελεις να παιδευεσαι και να κανεις προσευχη αααν θα γυρισει η μιζα τοτε οκ.

notakos600
18/11/2015, 01:55
Οι προσευχές δεν έχουν θέση στη μηχανολογία...ταιριάζουν περισσότερο σε αυτούς που ποντάρουν στην τύχη ή στην βοήθεια του θεού.
Ευτυχώς δεν ανήκα ποτέ σε αυτή την συνομοταξία...

toyar
18/11/2015, 05:25
αν τελικα την ανοιξεις να ξερεις οτι σε μαγαζια με ηλεκτρικα ανταλλακτικα αυτοκινητων εχουν καρβουνακια σε εξευτελιστικες τιμες
θα βοηθησει αν πας με δειγμα;)

notakos600
18/11/2015, 07:21
αν τελικα την ανοιξεις να ξερεις οτι σε μαγαζια με ηλεκτρικα ανταλλακτικα αυτοκινητων εχουν καρβουνακια σε εξευτελιστικες τιμες
θα βοηθησει αν πας με δειγμα;)

Αυτό σκέφτομαι να κάνω, να'σαι καλά. :beer: