PDA

View Full Version : Πότε περνάς με κόκκινο;



Σελίδες : [1] 2

motostop.gr
16/11/2015, 13:59
ΠΟΤΕ!

Ένα θέμα που θα ήθελα να συζητήσουμε είναι το εξής:
Είμαι χρόνια μοτοσυκλετιστής (30 χρόνια) με διάφορους τύπους μοτοσυκλετών, έχω 2-3 ατυχήματα όπως είναι φυσικό...

Το να περνάς με κόκκινο, είτε μοτοσυκλετιστής είτε οδηγός αυτοκινήτου πιστεύω δεν είναι τόσο απλό όσο μπορεί να φαίνεται.
Είναι 2 η ώρα τα ξημερώματα, είσαι σε μια επαρχιακή διασταύρωση που δεν περνά ψυχή, έχεις σταματήσει στο κόκκινο φανάρι, έχεις τέλεια ορατότητα αριστερά - δεξιά και λες... Δεν περνάω; δεν έχει αστυνομία, δεν περνάει κανείς, βλέπω χιλιόμετρα μακριά, είναι και βράδυ που θα φαινόταν αν ερχόταν κανείς πιο εύκολα... Τι είμαι... βλάκας να περιμένω;

Και λέω τώρα εγώ:
Όχι βέβαια... γιατί δεν είναι θέμα αυτής της στιγμής που φαίνονται όλα καλά... είναι θέμα των χιλιάδων τέτοιων στιγμών που θα μας συμβούν ως μοτοσυκλετιστές (η γενικώς οδηγούς), όπου σε μιά απ αυτές θα πάρουμε την λάθος απόφαση... σε μία τέτοια στιγμή θα αγνοήσουμε κάτι, η προσοχή μας θα είναι κάπου αλλού ή θα μας εμποδίσει κάτι την ορατότητα ή θα υπολογίσουμε λάθος την ταχύτητα του άλλου...

Ο εγκέφαλος μας έχει να επεξεργαστεί εκατομμύρια παραμέτρους κάθε δευτερόλεπτο, και αυτό που κάνει είναι να αγνοεί κάποια πράγματα που θεωρεί ότι μπορούν να αγνοηθούν (χωρίς να το καταλάβουμε σεινηδητά) για να μπορέσει να επεξεργαστεί τα βασικά.
Αυτά που αγνοεί είναι αυτά που έχουν συμβεί πολλές φορές και έτσι τα θεωρεί ως δεδομένα. Πχ θεωρεί δεδομένο ότι όταν βλέπει πράσινο φανάρι, το φανάρι κάθετα στο σταυροδρόμι είναι πάντα κόκκινο... αυτό γιατί είναι πάντα έτσι, έχει χαρτογραφηθεί η συμπεριφορά αυτή και έχει γίνει "πλύση εγγεφάλου" σε όλους λόγω του ότι συμβαίνει κατά πχ 99.999% από τις φορές που έχει συναντήσει πράσινο φανάρι.

Αυτός είναι ουσιαστικά και ο τρόπος που μαθαίνει πράγματα... όσο πιο πολλές φορές ακούει η βλέπει κάτι, μια συμπεριφορά, το μαθαίνει καλύτερα, και φτιάχνει shortcuts - γρήγορους οδούς σκέψης για να αποφύγει την υπερβολική επεξεργασία του τεράστιου όγκου δεδομένων που δέχεται.

Άρα... τι συμβαίνει όταν περνάμε με κόκκινο;
Δημιουργούμε εξαιρέσεις στον κανόνα.
Οι εξαιρέσεις αυτές γίνονται πιο δυνατές όσο πιο πολλές φορές γίνονται...
Και όσο πιο πολλές εξαιρέσεις δημιουργούμε, τόσο πιο πολλά δεδομένα πρέπει να επεξεργάζεται ο εγκέφαλός μας όταν φτάνουμε σε μιά κατάσταση που θέλει επεξεργασία.
Και έτσι χαλάμε τους δυνατούς κανόνες που έχουμε φτιάξει μέσω της επανάληψης γεγονότων.
Δηλαδή, αποδυναμώνουμε τον βασικό κανόνα που λέει ότι με κόκκινο δεν περνάμε, με αποτέλεσμα, κάθε φορά που βλέπουμε φανάρι κόκκινο, να σκεφτόμαστε ότι "θα μπορούσα να το περάσω αν δεν περνάει κανείς, αν έχω καλή ορατότητα, αν οι άλλοι που έρχονται κάθετα είναι μακρυά, αν τρέχουν με την ταχύτητα που πιστεύω ότι τρέχουν κλπ κλπ"

Στο τέλος τι συμβαίνει; ότι κάποιες φορές που θα μας διαφύγει κάτι απ όλες αυτές τις λεπτομέρειες, μπορεί να πάρουμε την λάθος απόφαση και να περάσουμε, με τραγικά αποτελέσματα κυρίως στους άλλους, γιατί αυτοί δεν έχουν καμία προειδοποίηση, καμία υποψία, αλλά και έχουν το πέρασμα με πράσινο ως πολύ πολύ δυνατότερο κανόνα στο μυαλό τους από το να περάσεις με κόκκινο!

Για εμένα, είναι πασιφανές ότι να περάσεις με κόκκινο σε οποιαδήποτε περίπτωση δημιουργεί μελλοντικούς κινδύνους τόσο μεγάλους που είναι τόσο σοβαρό όσο να θέλει πολύ μεγάλα πρόστιμα, και ειδικά εφόσον ο παραβάτης αποδεδειγμένα το κάνει συχνά...
Αλλά πριν φτάσουμε σε αυτό, πιστεύω ότι χρειάζεται μια πολύ πιο σοβαρή εκπαίδευση στο συγκεκριμένο θέμα (το ίδιο ισχύει βέβαια και στην υπερβολική ταχύτητα), με επιστημονικές εξηγήσεις αντί απλώς μια σύσταση τύπου: "απαγορεύεται να περνάμε με κόκκινο" ή "το να περάσεις με κόκκινο έχει μεγάλο πρόστιμο"

Κάνω λάθος;

Ευχαριστώ,
Μάνος Φιλίππου

byron
16/11/2015, 14:07
Κάνω λάθος;

Ευχαριστώ,
Μάνος Φιλίππου

Μάλλον είναι (και) θέμα λογικής επεξεργασίας, παρά απενοχοποίησης του εγκεφάλου στις ανώδυνες εξαιρέσεις. Ναι, συνήθως και για ποσοστό 99% δεν περνάμε κόκκινο. Το 1% που αφήνω, αφορά περιπτώσεις που μπορεί να εξαιρεθούν, όπως το να περιμένεις σε ένα πεζοφάναρο την νύχτα ή στη μέση του πουθενά έχοντας ορατότητα και αφού ελέγξεις εννοείται. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει (πολύ πιο συχνά) και με την τήρηση της ταχύτητας.

Αν πάμε σε κουβέντα περί της πιστής τήρησης του ΚΟΚ, ξεφεύγει η κουβέντα όμως.

Billymuse
16/11/2015, 14:11
Οπως το λεει ο Βύρωνας, όποιος δεν έχει περάσει κόκκινο υπο τέτοιες συνθήκες η λεει ψέματα η είναι ..΄πολυ προβλεπέ...

spyrakos35
16/11/2015, 14:13
όταν θα περάσεις ένα "ιδανικών συνθηκών" κόκκινο, βάζεις τον εγκέφαλο σου σε μία διαδικασία "υπό προυποθέσεις περνάμε το κόκκινο" που κάθε φορά που τα καταφέρνεις, ασυνείδητα, ρίχνεις τα στάνταρ των "ιδανικών συνθηκών"...

οπότε, όχι, ποτέ δεν περνάω κόκκινο

BLiTzER
16/11/2015, 14:14
Η μόνη περίπτωση να περάσω με κόκκινο είναι όταν είναι πολύ βαθύ πορτοκαλοκόκκινο και έχω αρκετή ταχύτητα. Κατά τ'άλλα, ούτε όταν είμαι μόνος, σε άδειο δρόμο, 4 η ώρα το πρωί.

sniper
16/11/2015, 14:16
Η μόνη περίπτωση να περάσω με κόκκινο είναι όταν είναι πολύ βαθύ πορτοκαλοκόκκινο και έχω αρκετή ταχύτητα. Κατά τ'άλλα, ούτε όταν είμαι μόνος, σε άδειο δρόμο, 4 η ώρα το πρωί.


Υποθέτω, το βάζεις πάνω στο πεζοδρόμιο και περιμενεις ν' αναψει πράσινο... Σε καμια Βουλιαγμένης ας πούμε που απο φώτα έχει λιγότερα κι από τη Μόρντορ...

Sapadak
16/11/2015, 14:20
Να δω κάποιον να περιμένει εδω στις 23.00 το βράδυ :lol:

345467

ή εδώ

345469

ή εδώ

345470

motostop.gr
16/11/2015, 14:21
Υποθέτω, το βάζεις πάνω στο πεζοδρόμιο και περιμενεις ν' αναψει πράσινο... Σε καμια Βουλιαγμένης ας πούμε που απο φώτα έχει λιγότερα κι από τη Μόρντορ...

Είναι και θέμα τεχνολογίας... που αν δεν είναι καλή, δημιουργεί θέματα... πχ σε φανάρια που χαλάνε συχνά, σε φανάρια που έχουν αισθητήρες που δεν δουλεύουν σωστά... στην Ελλάδα ίσως το έχουμε αυτό το πρόβλημα πιο συχνά από άλλες χώρες, που ίσως εξηγεί και το μεγάλο ποσοστό ατυχημάτων.

Panos76
16/11/2015, 14:21
Εγώ παίδες την κάνω σε κανα-δυο φαναράκια συγκεκριμένα :D αλλά πραγματικά δε νοιώθω επ ουδενί ότι κάνω αυτό που λέει ο Ρόσπυ πιο πάνω


ασυνείδητα, ρίχνεις τα στάνταρ των "ιδανικών συνθηκών"

spyrakos35
16/11/2015, 14:21
Να δω κάποιον να περιμένει εδω στις 23.00 το βράδυ :lol:

345467

ή εδώ

345469

ή εδώ

345470

:moutza:

:lol:

sniper
16/11/2015, 14:23
Είναι και θέμα τεχνολογίας... που αν δεν είναι καλή, δημιουργεί θέματα... πχ σε φανάρια που χαλάνε συχνά, σε φανάρια που έχουν αισθητήρες που δεν δουλεύουν σωστά... στην Ελλάδα ίσως το έχουμε αυτό το πρόβλημα πιο συχνά από άλλες χώρες, που ίσως εξηγεί και το μεγάλο ποσοστό ατυχημάτων.

Φανάρια με αισθητήρες; Ελλάδα; Τρολλάρεις, ναι;

typhoon
16/11/2015, 14:24
Καλά τα λέει ο κ.Φιλίππου. Καλά τα λένε και τα παιδιά απο πάνω ωστόσο. Κι επειδή στην καθημερινότητα που ζούμε οι κανόνες πολλές φορές τείνουν να είναι ενδεικτικοί προτιμώ αυτόν που σφάζει το κόκκινο με πλήρη γνώση και νηφαλιότητα,απο τον παππού, μεθυσμένο, μιλάω στο κινητό ή ότι άλλο θέλετε που απλά "δεν το είδε"
Αυτή η κατηγορία είναι που θα σε κάνει να σκεφθείς απο που μου ήρθε περνώντας με φουλ πράσινο μια χαλαρή διασταύρωση αργά τη νύχτα, όντας σίγουρος ότι έχεις προταιρεότητα...
Το θέμα με τα πρόστιμα είναι αστείο. Για κάποιον τα 700 είναι μισθός μήνα, για άλλον αμοιβή ωρών.Φανταστείτε να ίσχυε κάτι ως εξής
1/10 του ετήσιου εισοδήματος σου (το οποίο φυσικά θα πρέπει να δηλώνετε και να μην υπάρχουν μαύρα και αφορολογητα εσοδ.....ΩΧ ΞΥΠΝΗΣΑ!)

motostop.gr
16/11/2015, 14:25
Φανάρια με αισθητήρες; Ελλάδα; Τρολλάρεις, ναι;

Στην Ρόδο έχουμε καμιά 20ρια...

sniper
16/11/2015, 14:27
Στην Ρόδο έχουμε καμιά 20ρια...

Δεν έχω έρθει ακόμα στη Ρόδο (αν και θα έπρεπε λογω του κάστρου) αλλά στην υπόλοιπη Ελλάδα, δεν εχω δει...

Ούτε καν στο κέντρο των Αθηνων...

Και όχι, δεν φταίνε τα φανάρια για τα ατυχήματα. Φταίνε πάντα οι οδηγοί.
Ουτε οι ελιές... Ούτε οι γκρεμοί. Πάντα εκεί ήταν.

BLiTzER
16/11/2015, 14:29
Υποθέτω, το βάζεις πάνω στο πεζοδρόμιο και περιμενεις ν' αναψει πράσινο... Σε καμια Βουλιαγμένης ας πούμε που απο φώτα έχει λιγότερα κι από τη Μόρντορ...

Το ανεβάζω πάνω σε πεζοδρόμια, αλλά για άλλους λόγους :lol:

Εντάξει, σε τέτοιες περιπτώσεις, πάντα δεξιά και πάντα τον νου μου.

spyrakos35
16/11/2015, 14:30
..... προτιμώ αυτόν που σφάζει το κόκκινο με πλήρη γνώση και νηφαλιότητα,απο τον παππού, μεθυσμένο, μιλάω στο κινητό ή ότι άλλο θέλετε που απλά "δεν το είδε"

είσαι εντελώς λάθος γιατί ένα φως στο υπερπέραν που υποδηλώνει όχημα που έρχεται αλλά εκεί που είναι "προλαβαίνουμε μωρέ", αν πηγαίνει με 300 δε θα το καταλάβεις πριν τη σύγκρουση.....

θα σου πω και ένα όνομα.... άλκης :(

Bladerunner
16/11/2015, 14:41
Όταν παραβιάζουμε το κόκκινο επειδή κρίνουμε ότι μπορούμε να το κάνουμε με ασφάλεια, δίνουμε το δικαίωμα και σε άλλους να βασίζονται στην κρίση τους, σωστά;

SHOOTER045
16/11/2015, 14:43
Και γιατί στις ακαιρες διασταυρώσεις με τα αχρείαστα φανάρια δεν κάνουν κυκλικους κόμβους?
Υποχρεωτικά όσοι μπαίνουν κόβουν ταχύτητα μην πάνε στα τσιμέντα.
Και σε ώρες πού δεν έχει κίνηση απλά κόβεις και περνάς απέναντι, χωρίς κόκκινο, χωρίς προβληματισμό, χωρίς υποψία η μη παράβασης

motostop.gr
16/11/2015, 14:48
Και γιατί στις ακαιρες διασταυρώσεις με τα αχρείαστα φανάρια δεν κάνουν κυκλικους κόμβους?
Υποχρεωτικά όσοι μπαίνουν κόβουν ταχύτητα μην πάνε στα τσιμέντα.
Και σε ώρες πού δεν έχει κίνηση απλά κόβεις και περνάς απέναντι, χωρίς κόκκινο, χωρίς προβληματισμό, χωρίς υποψία η μη παράβασης

Αυτό είναι πολύ καλή λύση, αλλά συνήθως οι κυκλικοί κόμβοι χρειάζονται περισσότερο χώρο... στην Αγγλία πάντως απ ότι θυμάμαι ίσως έχει περισσότερους κυκλικούς κόμβους απ ότι φανάρια!! Στην Ρόδο πρόσφατα έφτιαξαν 3-4 τέτοιους στην "και καλά εθνική οδό μας" και όντως έχουν βελτιώσει πάρα πολύ την κατάσταση, και ίσως έχουν μηδενίσει τα ατυχήματα εκεί...

spyrakos35
16/11/2015, 14:49
Και γιατί στις ακαιρες διασταυρώσεις με τα αχρείαστα φανάρια δεν κάνουν κυκλικους κόμβους?
Υποχρεωτικά όσοι μπαίνουν κόβουν ταχύτητα μην πάνε στα τσιμέντα.
Και σε ώρες πού δεν έχει κίνηση απλά κόβεις και περνάς απέναντι, χωρίς κόκκινο, χωρίς προβληματισμό, χωρίς υποψία η μη παράβασης

δεν ξέρω αν στην ελλάδα θα δούλευε το σύστημα αυτό.... στη γαλλία το εφαρμόζουν χρόνια.... τα δε τελευταία, το έχουν κάνει διασταύρωση και πλατεία....

α, και στη λαμία έφτιαξαν μία τέτοια "πλατεία" :D

akis_trevor
16/11/2015, 14:49
ωχ......:a014:

Sapadak
16/11/2015, 14:52
Τι λετε ρε παλουκάρια?
Κυκλικούς κόμβους???!?!?!?!?!

Δηλαδή θα ταίσουμε ΜΟΝΟ έναν εργολάβο? Συντηρήσεις/ανταλλακτικά/αντικαταστάσεις των φαναριωΝε δε θα έχουμε

Σε άλλοι χώρα ζείτε έσεις μάλλον....

sniper
16/11/2015, 14:54
Τι λετε ρε παλουκάρια?
Κυκλικούς κόμβους???!?!?!?!?!

Δηλαδή θα ταίσουμε ΜΟΝΟ έναν εργολάβο? Συντηρήσεις/ανταλλακτικά/αντικαταστάσεις των φαναριωΝε δε θα έχουμε

Σε άλλοι χώρα ζείτε έσεις μάλλον....

Τις κλήσεις ξέχασες

spyrakos35
16/11/2015, 14:54
Τι λετε ρε παλουκάρια?
Κυκλικούς κόμβους???!?!?!?!?!

Δηλαδή θα ταίσουμε ΜΟΝΟ έναν εργολάβο? Συντηρήσεις/ανταλλακτικά/αντικαταστάσεις των φαναριωΝε δε θα έχουμε

Σε άλλοι χώρα ζείτε έσεις μάλλον....

ρε συ.... θα τους κάνουμε εξ ολοκλήρου με κυβάκια που θα σφηνώσουν με απλή άμμο.... καθε βροχή και συνεργείο για επιδιορθωση.... δεν έχεις πάει ποτέ στο π. φάληρο???

μα πόσο γατάκια ειστε ρπστμ....

dimmie_72
16/11/2015, 14:56
Υπάρχουν χώρες όπου ο ΚΟΚ προβλέπει ότι στροφή δεξιά με αριστεροτίμονο αυτ/το μπορείς να κάνεις κατόπιν ελέγχου, ακόμη και με κόκκινο. Βέβαια εκεί δεν χτίζουν μέχρι και στην άκρη του ρείθρου του πεζοδρομίου.

sapila racing
16/11/2015, 15:03
Όταν παραβιάζουμε το κόκκινο επειδή κρίνουμε ότι μπορούμε να το κάνουμε με ασφάλεια, δίνουμε το δικαίωμα και σε άλλους να βασίζονται στην κρίση τους, σωστά;

+ 1074

Τα παλιά τα χρόνια περναγα αβερτα κουβερτα.
Εδω και 10+ χρόνια δεν περναω ποτέ.

SHOOTER045
16/11/2015, 15:05
δεν ξέρω αν στην ελλάδα θα δούλευε το σύστημα αυτό.... στη γαλλία το εφαρμόζουν χρόνια.... τα δε τελευταία, το έχουν κάνει διασταύρωση και πλατεία....

α, και στη λαμία έφτιαξαν μία τέτοια "πλατεία" :D

Το είδα στην Ιταλία και είχε παντου και δούλευε .
Το είδα και στην γειτονιά μου.
Που πριν είχε φανάρια,αλλα σχεδόν κάθε σκ είχε ατύχημα.
Απ όταν κάνανε κυκλικό κόμβο δεν ξανάγινε ατύχημα.
Τόσο απλά

motostop.gr
16/11/2015, 15:08
Το είδα στην Ιταλία και είχε παντου και δούλευε .
Το είδα και στην γειτονιά μου.
Που πριν είχε φανάρια,αλλα σχεδόν κάθε σκ είχε ατύχημα.
Απ όταν κάνανε κυκλικό κόμβο δεν ξανάγινε ατύχημα.
Τόσο απλά

Ναι... και το άλλο καλό με τους κυκλικούς κόμβους είναι ότι αναγκαστικά κόβεις ταχύτητα!!

byron
16/11/2015, 15:09
Όταν παραβιάζουμε το κόκκινο επειδή κρίνουμε ότι μπορούμε να το κάνουμε με ασφάλεια, δίνουμε το δικαίωμα και σε άλλους να βασίζονται στην κρίση τους, σωστά;

Το αν κρίνουμε εμείς πως το κάνουμε με ασφάλεια, είτε δεν κρίνουμε και περιμένουμε, δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να παίρνουμε μέτρα προφύλαξης έναντι των άλλων. Ο καθένας μας, βρίσκει κάποιους τρόπους να προστατευτεί, είτε πηγαίνει με τον ΚΟΚ στο κούτελο, είτε επιτρέπει στον εαυτό του "παραβάσεις".

Σε μια δεξιά στροφή πχ με ορατότητα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το αντίθετο ρεύμα για να στρίψουμε με περισσότερη ασφάλεια, ή όχι?

sniper
16/11/2015, 15:11
Ναι... και το άλλο καλό με τους κυκλικούς κόμβους είναι ότι αναγκαστικά κόβεις ταχύτητα!!


Εκτός αν δεν το δεις και τον περάσεις απο πάνω...

Επειδή εδώ στην Ελλάδα, κάποιοι, πίνουν λίγο παραπάνω...

Sapadak
16/11/2015, 15:12
Ναι... και το άλλο καλό με τους κυκλικούς κόμβους είναι ότι αναγκαστικά κόβεις ταχύτητα!!

Νταξ, όχι απαραίτητα :D

345473

SHOOTER045
16/11/2015, 15:14
Νταξ, όχι απαραίτητα :D

345473

Τουλάχιστον έφυγε μόνος τού, δεν πήρε κανέναν άλλον στο λαιμό του

BLiTzER
16/11/2015, 15:19
Ένα ζευγάρι έτρωγε καρύδες, ξαπλωμένο κάτω από τους φοίνικες (ή ό,τι είναι αυτά).

Bladerunner
16/11/2015, 15:20
Ο καθένας μας, βρίσκει κάποιους τρόπους να προστατευτεί, είτε πηγαίνει με τον ΚΟΚ στο κούτελο, είτε επιτρέπει στον εαυτό του "παραβάσεις".

O "καθένας μας" δεν είναι μόνο εσύ, εγώ, ο 30άρης έμπειρος με τα αντανακλαστικά του στο ζενίθ.

Είναι και ο γείτονάς μου ο 90άρης που επιμένει να οδηγεί :eek: Αν του δώσουμε το δικαίωμα στις "υπό έλεγχο παραβάσεις" δεν θα είναι απλώς 1000% πιο επικίνδυνος αλλά 100% δολοφόνος.

Αντιλαμβάνομαι ότι ΚΑΙ εγώ του δίνω το δικαίωμα. Στα όρια ταχύτητας τουλάχιστον. Αυτό όμως δεν το κάνει και σωστό.

byron
16/11/2015, 15:44
O "καθένας μας" δεν είναι μόνο εσύ, εγώ, ο 30άρης έμπειρος με τα αντανακλαστικά του στο ζενίθ.

Είναι και ο γείτονάς μου ο 90άρης που επιμένει να οδηγεί :eek: Αν του δώσουμε το δικαίωμα στις "υπό έλεγχο παραβάσεις" δεν θα είναι απλώς 1000% πιο επικίνδυνος αλλά 100% δολοφόνος.

Αντιλαμβάνομαι ότι ΚΑΙ εγώ του δίνω το δικαίωμα. Στα όρια ταχύτητας τουλάχιστον. Αυτό όμως δεν το κάνει και σωστό.

Δεν μίλησα για κάτι που είναι "σωστό". Μίλησα για μένα, και το πως κινούμαι γνωρίζοντας πως δεν είναι by the book.
Ναι, στο 99% δεν περνάω κόκκινα "για να μην δώσω δικαίωμα" και όχι επειδή φοβάμαι την κλήση, ή δεν βιάζομαι. Αυτό που λέω, είναι πως όλοι μας είμαστε υπό προυποθέσεις παραβάτες, με τον καθένα να έχει την κόκκινη γραμμή του. Άλλος περνάει κόκκινο, άλλος τηρεί τα όρια. Πάντα όμως υπάρχει μια ala card προσέγγιση του τι μπορώ να κάνω vs των υπολοίπων οδηγών.

Και ξαναλέω, πως θεωρώ πιο σημαντική την εφαρμογή κάποιων τεχνικών επιβίωσης παρά την θρησκευτική προσήλωση σε κάποιες κόκκινες γραμμές που μπορούν να παραβιαστούν κατά την δική μου κρίση ανώδυνα. Λιγότερο επικίνδυνο είναι (για μένα) το να περάσω ένα κόκκινο που βρίσκεται στη μέση του πουθενά εφόσον ελέγξω, παρά το να κάθομαι στην μεσαία λωρίδα μιας λεωφόρου στις 4 το πρωί και να περιμένω να ανάψει πράσινο.

Bladerunner
16/11/2015, 15:55
Αυτό που λέω, είναι πως όλοι μας είμαστε υπό προυποθέσεις παραβάτες, με τον καθένα να έχει την κόκκινη γραμμή του.

Δεν διαφωνώ! Αλλά δεν μπορώ να το "διδάξω" -γενικά ως αρχή- στο παιδί μου. Δεν μπορώ να το εκλογικεύσω γιατί έτσι καταργώ την έννοια του κανόνα. Φυσικά μιλάμε περισσότερο ακαδημαϊκά και λιγότερο πρακτικά. Γιατί όταν ταξιδεύω με +τόσα από το όριο, πάλι "διδάσκω" και μάλιστα πιο αποτελεσματικά.
Όπως είπες κι εσύ όμως, ας υπάρχουν τουλάχιστον κάποιες κόκκινες γραμμές.

duke200
16/11/2015, 16:18
σε κατι "χαζά" φανάρια σε άκυρα σημεία που προέκυψαν απο δημοτικές συγκοινωνιακές μελέτες του κ@λου, σταματάω, έλεγχω μπρος, πίσω, δεξια, αριστερα (πίσω, πιο πολύ για τυχόν "τσαίους") και περνάω. Φυσικά μόνο άμα βιάζομαι (δηλαδή σπάνια) και όχι αμα πηγαίνω για καφε. Αμα δεν βιαζομαι και 3 η ώρα το πρωί σε άκυρη διασταύρωση, περιμένω.

φυσικά και προτιμώ αυτους που σφάζουν τα φανάρια με προσοχή, παρα τους εγκληματίες που τα περνάνε χύμα είτε εις γνώση τους, ή επειδή είναι στραβοί, ή είναι 200σιων χρονών.

Και έχω δει πολλούς τέτοιους, όχι να περνάνε σε "βαθύ" πορτοκαλί, αλλα να περνάνε με τρελά χιλιόμετρα κόκκινα και στοπ τελείως χύμα.

byron
16/11/2015, 16:20
Δεν διαφωνώ! Αλλά δεν μπορώ να το "διδάξω" -γενικά ως αρχή- στο παιδί μου. Δεν μπορώ να το εκλογικεύσω γιατί έτσι καταργώ την έννοια του κανόνα. Φυσικά μιλάμε περισσότερο ακαδημαϊκά και λιγότερο πρακτικά. Γιατί όταν ταξιδεύω με +τόσα από το όριο, πάλι "διδάσκω" και μάλιστα πιο αποτελεσματικά.
Όπως είπες κι εσύ όμως, ας υπάρχουν τουλάχιστον κάποιες κόκκινες γραμμές.

Χμμ, νομίζω οτι πάμε σε κάτι άλλο τώρα. Οι "διδακτικές" προς τα παιδιά μας, προς τους μαθητές σου, προς τον αρχάριο φίλο μου, σαφώς και πρέπει να είναι στηριγμένες πάνω στην αδιαπραγμάτευτη αρχή του πως θα οδηγούν με την μέγιστη ασφάλεια στον δρόμο για τον εαυτό τους και για τους γύρω τους. Οπότε οι κόκκινες γραμμές μπαίνουν και είναι απαραβίαστες.

Εγώ δεν το γενίκευσα τόσο, ή τέλος πάντων έγραψα αυθόρμητα για τα "ρίσκα" που παίρνω εγώ. Αν με ρωτούσε κάποιος για τις κόκκινες γραμμές που έχω οταν είμαι με συνεπιβάτη τον γιό μου...το πράγμα αλλάζει, όχι? :lol:

RaGe_Raptor
16/11/2015, 16:47
κυκλικούς κόμβους κάνανε και στην πόλη μου.μπορώ να πω ότι είναι πιο "βολικοί" από φανάρια.βέβαια θέλουν πολύ περισσότερο χώρο και σε ένα-δυο σημεία είναι εμφανής η έλλειψη αυτού.επίσης παλιότερα προτεραιότητα είχε ο εισερχόμενος σε κυκλικό κόμβο.τώρα έχει ο κινούμενος μέσα σ'αυτόν.

AristidisZ
16/11/2015, 17:40
Εντάξει, χωρίς καμία διάθεση να προσβάλλω κανέναν, αυτό το thread είναι κλασσική περίπτωση βλάβης που έλεγε και ο συγχωρεμένος...

Αν αναλογιστείτε πόσες παραβιάσεις του ΚΟΚ κάνει καθημερινά ένας μέσος οδηγός δικύκλου, θεωρώ ότι το να ψάχνουμε να βρούμε αν κάνουμε εύκολα ή όχι μια συγκεκριμένη παράβαση είναι μάλλον άτοπο

Τα έχουμε πει χίλιες φορές και μάλλον καταντάει κουραστικό.

Είτε περάσεις με κόκκινο, είτε ανέβεις στο πεζοδρόμιο για 10 μέτρα, είτε πας ανάποδα για 4 μέτρα, είτε ξεπεράσεις το όριο ταχύτητας για 3 χλμ/ώρα, είτε προσπεράσεις από δεξιά έχεις παρανομήσει

Έχει κάνα νόημα να τις μετράμε ή να βγαίνουμε να λέμε

"εγώ ποτέ δε περνάω κόκκινο"

και παρακάτω να λέμε πως ξύσαμε τα μαρσπιέ στον Μπράλλο (δηλαδή κινούμασταν με ταχύτητα τριπλάσια από αυτή του ορίου ταχύτητας) ;;;

Νομίζω είναι άσκοπη η συζήτηση

Μεγάλα παιδιά είμαστε, ο καθένας ας κρίνει πως με την οδική του συμπεριφορά δε βάζει σε κίνδυνο τους γύρω του και τον εαυτό του και ας αποφασίσει ποιες παραβάσεις (γιατί όλοι κάνουμε) θεωρεί ότι καλύπτουν την προηγούμενη προϋπόθεση :wave2:

AUFGEBRACHT
16/11/2015, 18:08
Κι επειδή στην καθημερινότητα που ζούμε οι κανόνες πολλές φορές τείνουν να είναι ενδεικτικοί προτιμώ αυτόν που σφάζει το κόκκινο με πλήρη γνώση και νηφαλιότητα,απο τον παππού, μεθυσμένο, μιλάω στο κινητό ή ότι άλλο θέλετε που απλά "δεν το είδε"

Σου εύχομαι να πέφτεις πάντα θύμα συνειδητοποιημένων και νηφάλιων σφαχτών του κόκκινου, οι δεύτεροι κάνουν άσχημη ζημιά που ούτε με αλοιφή δεν διορθώνεται...

Υ.Γ. Σοφή η ρήση του Αϊνστάιν...

Pan (dvs)
16/11/2015, 18:53
O "καθένας μας" δεν είναι μόνο εσύ, εγώ, ο 30άρης έμπειρος με τα αντανακλαστικά του στο ζενίθ.

Είναι και ο γείτονάς μου ο 90άρης που επιμένει να οδηγεί :eek: Αν του δώσουμε το δικαίωμα στις "υπό έλεγχο παραβάσεις" δεν θα είναι απλώς 1000% πιο επικίνδυνος αλλά 100% δολοφόνος.

Αντιλαμβάνομαι ότι ΚΑΙ εγώ του δίνω το δικαίωμα. Στα όρια ταχύτητας τουλάχιστον. Αυτό όμως δεν το κάνει και σωστό.

Ετσι ειναι παλικαρια.Αν το παραβιασουμε δινουμε το δικαιωμα να το κανουνε και αλλοι που θα νομισουνε οτι ελεγξανε.Καλυτερα λιγη καθυστερηση παραπανω,παρα να μην ξερουμε απο που μας ηρθε.

Υ.Γ.Δεν λεω οτι δεν εχω παραβιασει κοκκινο.Δεν προσπαθω ομως να βρω καμμια δικαιολογια για τις λαλακιες μου.

motostop.gr
16/11/2015, 19:02
Πάντως, αν και πίστευα ότι η παραβίαση ερυθρού σηματοδότη θα ήταν μια απ τις μεγαλύτερες αιτίες θανάτου από τροχαία ατυχήματα, δεν είναι! (ΠΡΟΣΟΧΗ τα στοιχεία είναι από το Α εξάμηνο του 2015 από την ιστοσελίδα της τροχαίας)
345491

Μόνο 2 για το 2015!! και 13 για παραβίαση προτεραιότητας... βέβαια τι κόκκινο τι παραβίαση προτεραιότητας το ίδιο περίπου είναι, η παραβίαση προτεραιότητας βέβαια είναι πιο σοβαρή και πιο συχνή μιας και πολλές φορές δεν φαίνεται το STOP ή δεν αναγνωρίζεται από πολλούς οδηγούς η προτεραιότητα λόγω έλλειψης εκπαίδευσης...

Pan (dvs)
16/11/2015, 19:04
Ε τοτε να περναμε.

Billymuse
16/11/2015, 19:10
Μα γιατί θα σε ο άλλος και θα κάνει το ίδιο, οπότε με αυτη τη λογική μπήκαν 5 στο αντίθετο ρεύμα και ζηλέψανε και οι άλλοι και φτάσαμε τους 31

GiorgosLa
16/11/2015, 19:39
κυκλικούς κόμβους κάνανε και στην πόλη μου.μπορώ να πω ότι είναι πιο "βολικοί" από φανάρια.βέβαια θέλουν πολύ περισσότερο χώρο και σε ένα-δυο σημεία είναι εμφανής η έλλειψη αυτού.επίσης παλιότερα προτεραιότητα είχε ο εισερχόμενος σε κυκλικό κόμβο.τώρα έχει ο κινούμενος μέσα σ'αυτόν.

Ο κυκλικός κόμβος είναι ίδιος με μια πλατεία. Προτεραιότητα έχει πάντα αυτός που μπαίνει. Εκτός αν σε κάποια είσοδο, υπάρχει STOP. Το στοπ ακυρώνει ότι άλλο. Στους κόμβους λοιπών έχει STOP σε "όλες" τις εισόδους, (και πολύ σωστά) γιατί δεν έχει τον χώρο μιας πλατείας, και θα γινόταν τρελό μποτιλιάρισμα. Με 5 η 10 αυτοκίνητα σταματημένα μέσα, μόνο με ελικόπτερο θα ξεμπέρδευαν.
Και εμείς έχουμε τρεις, τέσσερις κόμβους πλέον στην πόλη και είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με τα φανάρια που προϋπήρχαν.

taisteal
16/11/2015, 19:42
α, και στη λαμία έφτιαξαν μία τέτοια "πλατεία" :D

Ναι,αφηνουν καθημερινα πολλες ζαντες,ψαλιδια και προφυλακτηρες πανω στη...πλατεια

:lol::lol:

BLiTzER
16/11/2015, 19:43
Επειδή στην Ευρώπη, όπου είναι καθιερωμένα τα roundabouts (και δεν έχουν το μέγεθος πλατείας με κούνιες και τραμπάλες), έχει προτεραιότητα αυτός που είναι ήδη μέσα. Σιγά-σιγά, θα καθιερωθεί κι εδώ, φαντάζομαι.

dimmie_72
16/11/2015, 19:44
Και εμείς έχουμε τρεις, τέσσερις κόμβους πλέον στην πόλη και είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με τα φανάρια που προϋπήρχαν.
Αυτή όμως όπως έρχεσαι απ τη Φαλάνη για Η. Πολυτεχνείου δεν είναι και ότι λειτουργικότερο... ;)

amyroukai
16/11/2015, 19:54
Μόνο 2 για το 2015!! και 13 για παραβίαση προτεραιότητας...

Το ότι το 60-70% των αιτίων είναι τα "άλλα" ήτοι βαριόμασταν/ανεκπαίδευτος τροχαίος κλπ και το "αδιευκρίνιστα", άρα οι θάνατοι μπορεί να είναι αρκετά περισσότεροι, το παραβλέπουμε στο εν λόγω διάγραμμα...


Για τις κυκλικές πλατείες νομίζω ο ΚΟΚ έχει αλλάξει σχετικά με το τι μάθαμε οι παλαίουρες.

BLiTzER
16/11/2015, 19:55
Ναι, είναι λίγο αστείο αυτό. Σαν να βλέπεις αποτελέσματα εκλογών και το 70% να είναι "λοιπά κόμματα" :lol:

GiorgosLa
16/11/2015, 19:55
Αυτή όμως όπως έρχεσαι απ τη Φαλάνη για Η. Πολυτεχνείου δεν είναι και ότι λειτουργικότερο... ;)

Είναι δύο κόμβοι μέχρι την πολυτεχνείου και ο ένας ημιτελής. Αυτό που είναι για βίντεο είναι η συμπεριφορά τον οδηγών. Δεν ξέρουν ποιος έχει προτεραιότητα, πια λωρίδα να ακολουθήσουν και έχει γέλιο. Πάντως το μποτιλιάρισμα των φαναριών που υπήρχε, εξαφανίστηκε ακόμα και σε ώρες αιχμής.

Bowleno
16/11/2015, 23:09
Για τις κυκλικές πλατείες νομίζω ο ΚΟΚ έχει αλλάξει σχετικά με το τι μάθαμε οι παλαίουρες.

Όντως... πλέον προτεραιότητα έχει αυτός που κινείται στην πλατεία (όπως και ισχύει και σε όλη την Ευρώπη) και όχι αυτός που μπαίινει εκτός και αν υπάρχει σχετική σήμανση.

Βεβαίως εμείς τον χαβά μας....αφήνουμε αυτόν που μπαίνει :lol:

Neodammerung
17/11/2015, 00:07
Φανάρια με αισθητήρες; Ελλάδα; Τρολλάρεις, ναι;

Υπάρχουν κατά τόπους. Είναι κατά κανόνα μικροί δρόμοι εκτός πόλης (ή στα πέριξ) με ελάχιστη κίνηση που καταλήγουν σε κεντρικό. Για να μην ανάβει άσκοπα το φανάρι, έχουν πλάστιγγα, η οποία όμως δεν λειτουργεί με το βάρος των μηχανών (είναι πολύ λίγο προφανώς) και τελικά το φανάρι δεν ανάβει ποτέ πράσινο αν δεν έρθει αυτοκίνητο να την πατήσει. Δοκιμασμένο.

spyrakos35
17/11/2015, 00:48
χαχαχαχαχαααααααααααααααα

https://www.facebook.com/videoincredibilidelweb/videos/520688718110015/

Bob_o_mastoras
17/11/2015, 01:26
Στην ερωτηση ποτε περναμε με κοκκινο δεν θελω να απαντησω.. Θα τσατιστω!!! :a52:
Μονο το οτι τιθεται, εστω, σαν ερωτημα (ακομα και προβοκατορικα) ειναι ενδεικτικο της οδηγικης μας κουλτουρας (εμου συμπεριλαμβανομενου)...:(

Στο οτι οι κυκλικοι κομβοι βοηθουν τα μεγιστα στην κυκλοφορια συμφωνω και επαυξανω!!

PortisHead
17/11/2015, 08:18
Στο οτι οι κυκλικοι κομβοι βοηθουν τα μεγιστα στην κυκλοφορια συμφωνω και επαυξανω!!

Ναι,ναι, συμφωνω κι εγω....

https://www.youtube.com/watch?v=L_0YI8GG3kI

:evil:

agamoi-thytai
17/11/2015, 08:56
Οπως το λεει ο Βύρωνας, όποιος δεν έχει περάσει κόκκινο υπο τέτοιες συνθήκες η λεει ψέματα η είναι ..΄πολυ προβλεπέ...

Μάλλον είμαι πολύ προβλεπέ, ειδικά όταν περιμένω στο φανάρι του Μάκρο ( στο ρεύμα προς Πάτρα) στις 06:10 το πρωί τέρμα δεξιά μη με σκοτώσει κανείς.


Φανάρια με αισθητήρες; Ελλάδα; Τρολλάρεις, ναι;

Τετάρτη, Πατρών Πύργου κοντά στη νέα γέφυρα του Γλαύκου, ρεύμα προς Πάτρα, είμαι με τη μηχανή στο φανάρι με φλας για στροφή αριστερά.
Ανάβει πράσινο, ξανά κόκκινο, ξανά πράσινο, το αριστερό βελάκι δεν λέει να ανάψει.
Έρχεται πίσω μου μια νταλίκα και του λέω να έρθει λίγο πιο μπροστά για να ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας.
Μάταια, με έγραφε και με κοιτούσε σαν εξωγήινος.
Μετά από 1-2 φανάρια ακόμη, βγαίνει ένας από το απέναντι κατάστημα και του φωνάζει να πάει λιιιιιιγο μπροστά για να πατήσει πάνω στο αισθητήρα.
Ευτυχώς προχώρησε 1 μέτρο και είδαμε το πράσινο το αριστερό.


Υπάρχουν χώρες όπου ο ΚΟΚ προβλέπει ότι στροφή δεξιά με αριστεροτίμονο αυτ/το μπορείς να κάνεις κατόπιν ελέγχου, ακόμη και με κόκκινο. Βέβαια εκεί δεν χτίζουν μέχρι και στην άκρη του ρείθρου του πεζοδρομίου.

Δεν πρέπει να πηγαίνει χρόνος, κάπου διάβασα για τις περιπτώσεις πιο πάνω και ΜΟΝΟ πως επιτρέπουν στους μοτοσυκλετιστές να περνάνε με κόκκινο, ΠΑΝΤΑ με δική τους ευθύνη εφόσον ο αισθητήρας δεν τους 'αναγνωρίζει'.

Dimos35
17/11/2015, 09:31
Για τις κυκλικές πλατείες νομίζω ο ΚΟΚ έχει αλλάξει σχετικά με το τι μάθαμε οι παλαίουρες.


Όντως... πλέον προτεραιότητα έχει αυτός που κινείται στην πλατεία (όπως και ισχύει και σε όλη την Ευρώπη) και όχι αυτός που μπαίινει εκτός και αν υπάρχει σχετική σήμανση.

Βεβαίως εμείς τον χαβά μας....αφήνουμε αυτόν που μπαίνει :lol:

Ώπα, μισό να καταλάβω. Έχει αλλάξει ο ΚΟΚ; Δηλαδή μπαίνοντας σε πλατεία που δεν έχω stop, δεν έχω προτεραιότητα;

Ποιο είναι το άρθρο του ΚΟΚ που το λέει αυτό;

Aνεμος
17/11/2015, 09:37
Πάντως στις περισσότερες χώρες των Βαλκανίων κυκλικες πλατείες παίζουν και προτεραιότητα έχει αυτος που κινείται στην πλατεια.Χωρις στοπ σε αυτον που ερχεται.

BLiTzER
17/11/2015, 09:40
Ώπα, μισό να καταλάβω. Έχει αλλάξει ο ΚΟΚ; Δηλαδή μπαίνοντας σε πλατεία που δεν έχω stop, δεν έχω προτεραιότητα;


Έχεις.

Απλά λέμε ότι ίσως στο μέλλον αλλάξει αυτό, με την κατασκευή περισσότερων roundabouts. Ή μπορεί και όχι.

Ichigo
17/11/2015, 09:45
Μάλλον είμαι πολύ προβλεπέ, ειδικά όταν περιμένω στο φανάρι του Μάκρο ( στο ρεύμα προς Πάτρα) στις 06:10 το πρωί τέρμα δεξιά μη με σκοτώσει κανείς.



Τετάρτη, Πατρών Πύργου κοντά στη νέα γέφυρα του Γλαύκου, ρεύμα προς Πάτρα, είμαι με τη μηχανή στο φανάρι με φλας για στροφή αριστερά.
Ανάβει πράσινο, ξανά κόκκινο, ξανά πράσινο, το αριστερό βελάκι δεν λέει να ανάψει.
Έρχεται πίσω μου μια νταλίκα και του λέω να έρθει λίγο πιο μπροστά για να ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας.
Μάταια, με έγραφε και με κοιτούσε σαν εξωγήινος.
Μετά από 1-2 φανάρια ακόμη, βγαίνει ένας από το απέναντι κατάστημα και του φωνάζει να πάει λιιιιιιγο μπροστά για να πατήσει πάνω στο αισθητήρα.
Ευτυχώς προχώρησε 1 μέτρο και είδαμε το πράσινο το αριστερό.



Δεν πρέπει να πηγαίνει χρόνος, κάπου διάβασα για τις περιπτώσεις πιο πάνω και ΜΟΝΟ πως επιτρέπουν στους μοτοσυκλετιστές να περνάνε με κόκκινο, ΠΑΝΤΑ με δική τους ευθύνη εφόσον ο αισθητήρας δεν τους 'αναγνωρίζει'.

Αισθητήρες (βρόχοι) υπάρχουν σε πολλά φανάρια σε όλη την Ελλάδα και τους διακρίνει εύκολα κάποιος από τη χαρακωμένη άσφαλτο λίγο πριν το φανάρι σε σχήμα τετράγωνο ή ορθογώνιο παραλληλόγραμμο. Όταν είμαι με το γομαροBandit μια χαρά τους ενεργοποιώ όταν είμαι με παπί σκούτερ περιμένω να το κάνει κανένα αμάξι για μένα :D

Τώρα για το κόκκινο όποιος λέει ότι δεν το έχει παραβιάσει ποτέ με ή χωρίς τη δέουσα προσοχή έχει μύτη ποιο μεγάλη και από τον Πινόκιο :cool:

chillipf
17/11/2015, 09:52
Έχω τουλάχιστον μια δεκαπενταετία, που δεν παραβιάζω κόκκινο με τίποτα.

με τίποτα όμως. Μέχρι και στην άκρη κάνω για να το παραβιάσει άλλος ανήσυχος πίσω μου κορνάροντας κι όλας, εγώ δεν....

Το θεωρώ νούμερο ένα ανευθυνότητα εκ μέρους μου να το παραβιάσω.

7Tolis
17/11/2015, 10:08
Γκουχ γκουχ..

chillipf
17/11/2015, 10:10
Γκουχ γκουχ..

Πράγματι απ' το πρωί φουμάρω κάτι καινούργιο :cool:

7Tolis
17/11/2015, 10:17
Ενδιαφέρον. Εγώ μερικές φορές περνάω με κόκκινο αλλά είμαι φουλ προβλεπέ και αν υπάρχει λόγος.

Τι φουμάρεις;

chillipf
16/12/2015, 13:38
atmos βάση 100% vg

στα 10ml βάνω 14 σταγόνες r69y
5 " nutacco
4 " biscotto
3 " velvet. :D

visualizer
16/12/2015, 13:44
ΠΟΤΕ ....αν και το βλέπω συχνά από γυναίκες με αυτοκίνητα και από σκουτεράκιδες ,περιμένουμε όλοι στο φανάρι σαν μαλάκες και σκάει μύτη ο σκουτερας και περνάει αέρα πατέρα :lol:
Εχω περάσει καμιά 5αρια φορές άλλα ήταν ξημερώματα και δεν είχε ψυχή :a13: .
Με το αυτοκίνητο πάντως δεν έχω περάσει ποτέ με κόκκινο.

menelaos46
23/12/2015, 12:49
Με κόκκινο περνάμε όταν δεν έχει μπάτσους τριγύρω...

free rider
23/12/2015, 13:01
Με κόκκινο περνάμε όταν δεν έχει μπάτσους τριγύρω...

και έτσι φτιάχνουμε καβάτζα για όταν μας πιάσουν για κόκκινο

άμα έχει περάσει καμιά κατοστή κόκκινα , ε ας σε γράψουν και για ένα...

sakis81
23/12/2015, 16:04
Με κόκκινο περνάμε όταν δεν έχει μπάτσους τριγύρω...

Και φυσικά ΑΝ εκείνη την ώρα της επαναστατικής αντιδράσης απέναντι στον καταπιεστικο κοκ πεταχτεί απο καμια γωνια κανας μπατσος αρχίζει το μοιρολόι και το παρακαλετο.

bros400pgm
23/12/2015, 16:18
Και φυσικά ΑΝ εκείνη την ώρα της επαναστατικής αντιδράσης απέναντι στον καταπιεστικο κοκ πεταχτεί απο καμια γωνια κανας μπατσος αρχίζει το μοιρολόι και το παρακαλετο.



...εκτός κ είσαι τσεος οπότε απλά χαιρετας τους συναδέλφους :lol:

Ohm
23/12/2015, 19:55
όταν μου κάνει νόημα ο τροχονόμος

leo1964
07/01/2016, 07:17
όταν θα περάσεις ένα "ιδανικών συνθηκών" κόκκινο, βάζεις τον εγκέφαλο σου σε μία διαδικασία "υπό προυποθέσεις περνάμε το κόκκινο" που κάθε φορά που τα καταφέρνεις, ασυνείδητα, ρίχνεις τα στάνταρ των "ιδανικών συνθηκών"...

οπότε, όχι, ποτέ δεν περνάω κόκκινο

:nono:ποτέ με κόκκινο

Ohm
07/01/2016, 07:47
"ποτέ" δεν είναι πραγματιστική απάντηση.

Κάποια στιγμή, ηθελημένα ή όχι, θα περάσεις με κόκκινο

εγώ θα πω "όταν δεν βλέπω νόημα στο να περιμένω" και ας με φάνε οι λύκοι

έχω περάσει μπόλικες φορές με κόκκινο, αλλά κάθε φορά ήταν περίπτωση που τσάμπα περίμενα

Μπορώ να κρίνω πότε μπορώνα ξεκινήσω χωρίς ρίσκο... η απάντηση σε αυτό φυσικά είναι "ακόμα και αν δεχτώ ότι όντως μπορείς να κρίνεις, πού ξέρεις τί μπορεί να συμβεί;" ε, κουλά ατυχήματα θα συμβούν είτε περιμένεις, είτε ξεκινήσεις. Ο κόκκινος σηματοδότης δεν σου εγγυάται ασφάλεια. Βασικά, δεν σου εγγυάται τίποτα. Το μόνο που λέει είναι "απαγορεύεται να προχωρήσεις".

δεν το λέω με την έννοια του σαχλού γνωμικού που λένε μερικοί "οι κανόνες είναι για να τους παραβαίνεις"

αλλά πρακτικά μιλώντας, αν δω ότι μπορώ να ξεκινήσω χωρίς κανένα ρίσκο, θα ξεκινήσω

BLiTzER
07/01/2016, 08:40
Όλοι μπορούν να κρίνουν πότε μπορούν να ξεκινήσουν χωρίς ρίσκο. Απλά συχνά κάνουν λάθος και άνθρωποι πεθαίνουν, επειδή οι πρώτοι "δε βλέπουν νόημα στο να περιμένουν". Το κόκκινο σου εγγυάται ότι, αν κάνεις αυτό που πρέπει, σίγουρα δε θα σκοτώσεις κάποιον. Είναι πολύ πιο αξιόπιστο από την κρίση σου (και του καθενός).

Ohm
07/01/2016, 09:24
Πώς, ακριβώς, το κόκκινο μου εγγυάται ότι "σίγουρα" δεν θα σκοτώσω κάποιον;
Όση ικανότητα κρίσης έχω και παραμένω ζωντανός στους δρόμους έτσι όπως είναι, τόση ικανότητα κρίσης θέλει για να παραβιάσεις το κόκκινο χωρίς ρίσκο.
Δηλαδή, αν ξεκινήσω με πράσινο, είναι βέβαιο ότι είμαι ασφαλής; Ας μην είμαστε απόλυτοι.
Ή, χειρότερα, ότι κάποιος δεν θα σκοτώσει εμένα;
Άμα θες εγγυήσεις, στον κωτσόβολο.
Εδώ έξω, εγγυήσεις δεν υπάρχουν και όποιος στηρίζεται σε τέτοια, κάποια στιγμή θα έχει πολύ άγριο ξύπνημα στη ζωή του.

BLiTzER
07/01/2016, 09:29
Δεν υποστήριξα ποτέ ότι (περνώντας) με πράσινο είσαι ασφαλής. Έγραψα ξεκάθαρα ότι (σταματώντας) με κόκκινο είσαι ασφαλής. Παρ'όλα αυτά, αν κανείς δε σκεφτόταν όπως εσύ, σίγουρα θα ήσουν εξίσου ασφαλής και περνώντας με πράσινο.

nikos_abel
07/01/2016, 09:31
Πώς, ακριβώς, το κόκκινο μου εγγυάται ότι "σίγουρα" δεν θα σκοτώσω κάποιον;

Το κόκκινο σου εγγυάται ότι δεν θα σκοτώσεις ή σκοτωθείς από κάποιον ή κάτι που τελικά δεν είδες ή αντιλήφθηκες.


Δηλαδή, αν ξεκινήσω με πράσινο, είναι βέβαιο ότι είμαι ασφαλής; Ας μην είμαστε απόλυτοι.

Δεν είσαι, γιατί ακριβώς κάποιος σαν και σένα μπορεί να κρίνει ότι μπορεί να περάσει χωρίς ρίσκο.


Εδώ έξω, εγγυήσεις δεν υπάρχουν και όποιος στηρίζεται σε τέτοια, κάποια στιγμή θα έχει πολύ άγριο ξύπνημα στη ζωή του.

Για αυτό λοιπόν δεν περνάμε το κόκκινο μεν, αλλά προσπαθούμε και να προσέχουμε όταν περνάμε με πράσινο.


Το πρόβλημα φίλε μου Κίρκοφ, είναι ότι όλοι μας μπορούμε να κρίνουμε, κάποιοι όμως όπως λέει ο Μπλίτζερ τελικά κρίνουν λάθος
(που είναι κάτι φυσιολογικό και όχι μεμπτό) και οι κανόνες αυτοί υποτίθεται ότι προσπαθούν να μας βοηθήσουν να μην γινόμαστε
μπίλιες.


Από την άλλη, όπως λέει και η αρκούδα, κάντε ότι σας φωτίσει.

SHOOTER045
07/01/2016, 09:33
Οτι περνώντας με πράσινο, ρισκαρεις να πέσει ο τριμαλακας που πέρασε με κόκκινο, δεν αναιρεί ουτε τον νόμο ουτε τα ίδια τα φανάρια, ουτε δικαιολογεί την μαλακία εκείνου που θα περάσει με κόκκινο. Στο σε {ειδα }κάθε μέρα διαβάζουμε για τέτοιους.
Τείνει να γίνει κανόνας στο ελλαδισταν,αλλά για να είσαι 100%σιγουρος δεν ξεκινας αμέσως με το πράσινο, αλλά δίνεις χρόνο στον καθυστερημένο τριμαλακα που τελευταία στιγμή πέρασε την διασταύρωση με κόκκινο.
Μην πάμε μακριά και λέμε για κόκκινο στο κίτρινο πόσοι κόβουν ταχύτητα -σταματάνε και πόσοι επιταχύνουν?
Ουσιαστικά έχει καταργηθεί το κίτρινο και αν κανεις το λάθος να το σεβαστεις το φανάρι,κινδυνεύεις να πεσει ο απο πισω σου

Ohm
07/01/2016, 09:38
[...]

θα είχες δίκιο σε όλα όσα έγραψες, αν οι χρήστες του δρόμου δεν κάναν ακούσια σφάλματα

δυστυχώς όμως κάνουν

οπότε...

nikos_abel
07/01/2016, 09:41
θα είχες δίκιο σε όλα όσα έγραψες, αν οι χρήστες του δρόμου δεν κάναν ακούσια σφάλματα δυστυχώς όμως κάνουν οπότε... Πουθενά τα ακούσια σφάλματα δεν αναιρούν αυτά που έγραψα. Συμπληρώνουν όμως τα εκούσια.

SHOOTER045
07/01/2016, 09:44
θα είχες δίκιο σε όλα όσα έγραψες, αν οι χρήστες του δρόμου δεν κάναν ακούσια σφάλματα

δυστυχώς όμως κάνουν

οπότε...

Δεν ειναι ποδόσφαιρο ο δρόμος, για να χωρίζονται τα λάθη/σφάλματα σε ακούσια και εκούσια.
Η παραβίαση κόκκινου γίνεται εν γνώση του οδηγού, ακόμα και αν μιλάει η κάνει οτιδήποτε του αποσπά την προσοχή και παραβιάζει το κόκκινο η το STOP ,γίνεται εν γνώση

amyroukai
07/01/2016, 10:12
Δεν ξέρω ρε μήτσε.
Λέω να κάνουμε ένα πείραμα με συμβατική λάμπα και λεντ, πόσα λούμεν, χρωματική απόκλιση, τεστ αχρωματοψίας στους οδηγούς, σε διάφορες καιρικές και ατμοσφαιρικές συνθήκες, ψυχολογικά τεστ... μετά ξανασυζητάμε. Οι άνθρωποι μπορεί να μην φταίνε αφού.

Bladerunner
07/01/2016, 10:25
Μη προσπαθείτε μωρέ να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα!

Η συντριπτική πλειοψηφία των ατυχημάτων οφείλεται σε ανθρώπους που "νόμιζαν", "πίστευαν", "έκριναν". Ότι προλαβαίνουν να περάσουν, ότι δεν έχουν πιει τόσο πολύ, ότι το έχουν...
Είναι μεγάλη μαλακία να περνάς με κόκκινο. ΤΕΛΟΣ. Όπως μεγάλη μαλακία είναι να τριακοσαρίζεις σε δημόσιο δρόμο. Ναι, οκ, το έχουμε κάνει πολλοί. Αλλά δεν το διατυμπανίζουμε ούτε το κοκορευόμαστε καταγράφοντας σε βίντεο το κατόρθωμά μας για να το ανεβάσουμε στο youtube. Προπάντων δεν το εκλογικεύουμε!

nikos_abel
07/01/2016, 10:29
Προπάντων δεν το εκλογικεύουμε!

+σε όλα αλλα κυρίως σε αυτό

free rider
07/01/2016, 11:07
εντάξει, είπαμε

να το περιμένεις από εκεί που δεν το περιμένεις
αλλά όλα έχουν κάποιους στοιχειώδεις κανόνες λογικής
εάν τρακοσαρίζεις στην πατησίων, καλύτερα να φιλήσεις τους δικούς σου πριν γιατί μάλλον δεν θα τους ξαναδείς.
εάν τρακοσαρίζες εκεί προς την Κατερίνη που έχει πέντε λωρίδες δρόμο σε κάθε κατεύθυνση
μάλλον δεν διατρέχει τόσο μεγάλο κίνδυνο
εάν περνάς τα κόκκινο απ το ένα πίσω από το άλλο μέσα στην κίνηση δεν μπορεί κάπου θα σου κάτσει

όλα είναι θέμα στιγμής όπου δύο ή περισσότεροι παράγοντες στραβώνουν και τότε συμβαίνει το ατύχημα

SHOOTER045
07/01/2016, 11:57
Ακόμα και στην Ε.Ο για Κατερίνη έχει αστάθμητους παράγοντες.
Εργάτες που θερίζουν τα χόρτα π.χ
Εχεις φαει χαλικι-πετρα απο τέτοιο μηχάνημα ?
Αναλογισου τα 300σου + την ταχύτητα της πέτρας.
Οι άλλοι χρήστες της οδού θα αφήσουν το ρεύμα που εσυ τελικιαζεις η θα ενημερώσουν βγάζοντας φλας οτι αλλάζουν λωρίδα για προσπέραση?
Προσέχουμε για να εχουμε

GFawkes
07/01/2016, 12:13
Δεν εχω μοτο που να 300αριζει οποτε δεν εχω τέτοιες ανησυχίες....

το 1200 μεχρι 280 παει...


Υ.Γ.

Λογικη και Ελληνες

δυο εννοιες που δεν τέμνονται ουτε εφάπτονται ποτε...

Bladerunner
07/01/2016, 12:42
Έτσι, για την ιστορία...
Αν υποθέσουμε ότι όντως πάμε με 300 και χρειαστεί να φρενάρουμε ή αλλάξουμε πορεία, το μηχανάκι θα διανύσει περίπου 60 μέτρα μέχρι να αρχίσουμε να φρενάρουμε ή μέχρι να αρχίσουμε να δίνουμε κλίση. Αν το όποιο εμπόδιο το αντιληφθούμε στα 100m δεν έχουμε και πολλές ελπίδες να επιβιώσουμε. Αν είναι πιο κοντά, δεν έχουμε καμία.

7Tolis
07/01/2016, 13:20
Πάντα είχα στο μυαλό ένα εκτινασόμενο κάθισμα. Ισχύει πως με 300 χλμ ανά ώρα διανύεις 88 μέτρα το δευτερόλεπτο;

Bladerunner
07/01/2016, 13:21
Πάντα είχα στο μυαλό ένα εκτινασόμενο κάθισμα. Ισχύει πως με 300 χλμ ανά ώρα διανύεις 88 μέτρα το δευτερόλεπτο;

83,33

7Tolis
07/01/2016, 13:30
Άρα μιλάμε για αντανακλαστικά γιαγιάς, όταν αδειάζει θέση σε αστικό μπας και προλάβεις να κάνεις ελιγμό.
Τέλος πάντων, κόκκινα δε σφάζω πάρα μόνο αν χρειαστεί στη δουλειά αλλά και αυτό πάντα το φοβάμαι.

free rider
07/01/2016, 13:48
Έτσι, για την ιστορία...
Αν υποθέσουμε ότι όντως πάμε με 300 και χρειαστεί να φρενάρουμε ή αλλάξουμε πορεία, το μηχανάκι θα διανύσει περίπου 60 μέτρα μέχρι να αρχίσουμε να φρενάρουμε ή μέχρι να αρχίσουμε να δίνουμε κλίση. Αν το όποιο εμπόδιο το αντιληφθούμε στα 100m δεν έχουμε και πολλές ελπίδες να επιβιώσουμε. Αν είναι πιο κοντά, δεν έχουμε καμία.

παρατηρώ ότι είσαστε έτοιμη για το επόμενο θέμα σκληρού προβληματισμού..!!!!!

πάω να φτιάξω τοπικ :Μήκος φρεναρίσματος και απόσταση ασφαλείας

BLiTzER
07/01/2016, 13:49
Δε θα τραβήξει πολύ αυτό. Το'χουμε διδαχθεί στη σχολή και είναι ξεκάθαρο μαθηματικά :p

SHOOTER045
07/01/2016, 13:53
παρατηρώ ότι είσαστε έτοιμη για το επόμενο θέμα σκληρού προβληματισμού..!!!!!

πάω να φτιάξω τοπικ :Μήκος φρεναρίσματος και απόσταση ασφαλείας

Κατάσταση μότο
Λαστιχα ,τακακαια
+
Αντίδραση, εμπειρία οδηγού
÷
Κατασταση οδοστρώματος
χ τις %
Ταχύτητα
=
Απόσταση φρεναρίσματος

Ασε το ελυσα κιόλας

free rider
07/01/2016, 13:55
Κατάσταση μότο
Λαστιχα ,τακακαια
+
Αντίδραση, εμπειρία οδηγού
÷
Κατασταση οδοστρώματος
χ τις %
Ταχύτητα
=
Απόσταση φρεναρίσματος

Ασε το ελυσα κιόλας

www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147704&p=2687990#post2687990

:D

SoR
08/01/2016, 09:10
δυστυχώς όλοι περνάμε κόκκινα... προσωπικα μια περίοδο που έκανα 2 δουλείες.. (~15-16ωρο κάθε μέρα) για τα πέρα-δώθε πέρναγα αρκετά διότι δεν προλάβαινα να παω απο την μια στην άλλη αλλά δεν είναι δικιολογία.. η απάντηση είναι ποτέ! δεν τα περνάς ακόμα και αμα είναι 3 το πρωί και ξέρεις οτι είναι 5λεπτο το φανάρι. μπορεί να έρχεται ένας μεθυσμένος,χωρίς φώτα ή οτιδήποτε...δεν υπάρχει λόγος να φταις και εσύ σε κάτι.. στο κάτω κάτω...κανα 10λεπτο παραπάνω θα σου φάνε... τόσο χρόνο γλυτώνεις με την μηχανή μέσα στην κίνηση..με την μηχανή κάνεις ενα σωρό "επικύνδυνα" πράγματα (σφήνες κλπ κλπ) ΜΗΝ περνάς ΚΑΙ κόκκινο....

Ohm
08/01/2016, 09:38
Δεν ξέρω ρε μήτσε.
Λέω να κάνουμε ένα πείραμα με συμβατική λάμπα και λεντ, πόσα λούμεν, χρωματική απόκλιση, τεστ αχρωματοψίας στους οδηγούς, σε διάφορες καιρικές και ατμοσφαιρικές συνθήκες, ψυχολογικά τεστ... μετά ξανασυζητάμε. Οι άνθρωποι μπορεί να μην φταίνε αφού.

αν θες γέλα, αλλά ερεύνες δείξανε ότι τα λευκά αυτοκίνητα μπλέκονται σε λιγότερα ατυχήματα

BLiTzER
08/01/2016, 12:26
Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι καλύτεροι οδηγοί αγοράζουν λευκά αυτοκίνητα.