PDA

View Full Version : Γνωμες για deauville 650.



afric
16/11/2015, 14:47
Σκεφτομαι την αγορα της συγκεκριμενης μοτο..οποιος ειναι η ηταν καποτε κατοχος της, θα με βοηθουσε η γνωμη του.
Βασικα με ενδιαφερει η καταναλωση και τα οποια προβληματα βγαζει, μιας και δεν ειναι made in japan.
Παλιοτερα ειχα paneuropian 1100 kai πιο πριν bmwk100rt, αλλα οι εποχες των παχιων αγελαδων τελειωσαν...ψαχνω εναν πιο οικονομικο τροπο να συνεχισω να ταξιδευω με μηχανη
Αυτη τη στιγμη εχω ενα africa 750, διαχρονικο και τιμιο μηχανακι, το γκαζι του μου φτανει, αλλα ειναι αρκετα χωματινο για τα γουστα μου, το ταξιδι κουραζει, και σαν αποτελεσμα δεν πολυταξιδευω γιατι μενω απο μεση.
Χρειαζομαι πιο τουριστικη θεση οδηγησης(πιο σκυφτος) και καλυτερη προστασια απ τον αερα.Οι πλαινες βαλιτσες θα ειναι παντα πανω, οπως ειναι και τωρα στο αφρικα...στην πολη δεν χρησιμοποιω μηχανη

Το μοναδικο μηχανακι που μου ερχεται στο μυαλο και πληρωνει 55 ευρω τελη ειναι το Deauville.

Καθε γνωμη ευπροσδεκτη
Δεν ενδιαφερομαι για το 700, μονο για το 650

Sapadak
16/11/2015, 14:58
Κοιτα το vfr

afric
16/11/2015, 16:13
Κοιτα το vfr
το ειχε φιλος και το εχω παρει για λιγο, η θεση οδηγησης ειναι πολυ sport για μενα...ειχα παλιοτερα το cbr1000f που ειναι παρομοιας φιλοσοφιας, και το κρατησα πολυ λιγο, ειμαι 1.88 και δε βολευομαι ευκολα

DrEvil
16/11/2015, 16:34
Νομιζω πως το κακο του 650 ειναι πως ειναι 5ταχυτο. (εντιτ: απ'οτι διαβασα και το 700 5 ταχυτητες εχει)
Επισης ειναι και λιγο ρουφηχτερο (δεν νομιζω περισσοτερο απο οτι το Αφρικα), μα δεν ξερω ακριβως τα νουμερα.

Κατα τα αλλα το μοτερ του ΤρανςΑλπ φοραει (ρυθμισμενο με εμφαση στην ροπη), με αξονα ειναι κι εχει και τις βαλιτσουλες του, χαρακτηριστικα που ειναι στα + του.
Απο προστασια (αερα-νερα), δεν χρειαζεται παρα να το κοιταξεις.

el_hymador
16/11/2015, 16:35
Eϊναι ένα πολύ άνετο δρομίσιο τουριστικό μηχανάκι και όσο δεν έχει κανείς απαιτήσεις για ταχύτητες GT και sport συμπεριφορά, είναι μια χαρά. Κατανάλωση δεν έχει μικρή εξαρτάται βέβαια και από το πως το πας. Αν είσαι συνειδητοποιημένος, δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην.

panavour
16/11/2015, 16:38
Μπες στην αναζητηση θεματων βαλε την λεξη deauville και θα δεις ολη την θεματολογια και τις απολαυστκες αντιπαραθεσεις ημων των deuvilleiros -εγω πρωην-με ολους τους αλλους μαζι
Παντως σαν πρωην κατοχος του 650 σου λεω παρτο με κλειστα τα ματια και δεν θα το μετανοιωσεις.Οτι θελεις ρωτα ειτε δημοσια ειτε με π.μ. Οι μονες βλαβες που βγαζει ειναι η αντλια βενζινης αν την αφηνεις στην ρεζερβα και στεγνωνει και που και που σπανιωτερα κανας ανορθωτης οπως πολλα χοντα.Κατα τα αλλα σκυλι μαυρο δεν θα πει οχι ποτε και πουθενα εκτος απο μοτο κρος και σκληρο εντουρο.
Η καταναλωση κυμαινεται απο 4,2 λιτρα με 70-80 χλμ/ωρα σε επαρχιακο δικτυο, 5-6 λιτρα μεσα στην πολη ,και 6-9 λιτρα με 140-190 που ειναι και η τελικη της.:beer:

Τιμες για 650 απο 97-02 μην δωσεις πανω απο 2000 και για 03-05 με φρενα νισσιν και συνδυασμενη πεδηση πανω απο 2300,και αυτα αν ειναι σε αριστη κατασταση.

tzimidis
16/11/2015, 16:46
Μπες στην αναζητηση θεματων βαλε την λεξη deauville και θα δεις ολη την θεματολογια και τις απολαυστκες αντιπαραθεσεις ημων των deuvilleiros -εγω πρωην-με ολους τους αλλους μαζι
Παντως σαν πρωην κατοχος του 650 σου λεω παρτο με κλειστα τα ματια και δεν θα το μετανοιωσεις.Οτι θελεις ρωτα ειτε δημοσια ειτε με π.μ. Οι μονης βλαβη που βγαζει ειναι η αντλια βενζινης αν την αφηνεις στην ρεζερβα και στεγνωνει και που και που σπανιωτερα κανας ανορθωτης οπως πολλα χοντα.Κατα τα αλλα σκυλι μαυρο δεν θα πει οχι ποτε και πουθενα εκτος απο μοτο κρος και σκληρο εντουρο.
Η καταναλωση κυμαινεται απο 4,2 λιτρα με 70-80 χλμ/ωρα σε επαρχιακο δικτυο, 5-6 λιτρα μεσα στην πολη ,και 6-9 λιτρα με 140-190 που ειναι και η τελικη της.:beer:

οδηγός 1,90 θα είναι περισσότερο σκυφτός ή όρθιος στο deauville ?

panavour
16/11/2015, 16:54
οδηγός 1,90 θα είναι περισσότερο σκυφτός ή όρθιος στο deauville ?
Το deauville εχει μεση θεση οδηγησης ουτε σκυφτη ουτε Κολοκοτρωνης.Στο 1,90 μαλλον θελεις ΚΤΜ σε υψος.:)

astrag
17/11/2015, 09:47
afric θα σου πρότεινα αν ψάχνεις για αγορά την 650, μοντέλο από το 2004 και μετά που έχει CBS και μεγαλύτερς βαλίτσες. Αν μπορείς να δώσεις 4000+ κοίτα την 700 που έιναι άλλο πράγμα, incjection,ABS,bigger bags, καλύτερη προστασία αέρα.
Είχα τη πρώτη 650 και τώρα έχω την 700. όπως λέει και ο panavour είναι σκυλί απολαμβάνεις τον επαρχιακό αλλά και την autostrada οικονομικά και άνετα

spyrakos35
17/11/2015, 10:20
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145982&page=27&p=2628480&viewfull=1#post2628480

για το 700

Pan (dvs)
17/11/2015, 13:57
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145982&page=27&p=2628480&viewfull=1#post2628480

για το 700

Αισθητικα δεν ειναι στο στυλ μου,κατα τ αλλα,οτι ακριβως "λεει" και ο Σπυρος.

afric
17/11/2015, 15:17
[QUOTE=astrag;2662344]Αν μπορείς να δώσεις 4000+ κοίτα την 700 που έιναι άλλο πράγμα, incjection,ABS,bigger bags, καλύτερη προστασία α.
Μπορω να δωσω 2500 max, και ακομα λιγοτερο δε θα με χαλαγε...οποτε παω για το 650.
Σπυρο ειχα το paneuropian 1100, πολυ βαρυτερο απ τα δικυλινδρα και το μονο που θα πω ειναι οτι οσοι φιλοι το πηραν βολτα δεν πιστευαν πως γινεται ενα μηχανακι 300κιλα αδειο να ειναι τοσο ευκολο και ανετο και να εχει κρατημα.Το μηχανακι εστριβε, καμια σχεση με το αφρικα που εχω τωρα

spyrakos35
17/11/2015, 15:19
Σπυρο ειχα το paneuropian 1100, πολυ βαρυτερο απ τα δικυλινδρα και το μονο που θα πω ειναι οτι οσοι φιλοι το πηραν βολτα δεν πιστευαν πως γινεται ενα μηχανακι 300κιλα αδειο να ειναι τοσο ευκολο και ανετο και να εχει κρατημα.Το μηχανακι εστριβε, καμια σχεση με το αφρικα που εχω τωρα

τους γάμησες τους αφρικάνους τώρα

the enemy from inside

:lol:

afric
17/11/2015, 18:06
τους γάμησες τους αφρικάνους τώρα

the enemy from inside


:lol:
δεν νομιζω να μειωνω το africa οταν λεω οτι στριβω καλυτερα με ενα μηχανακι δρομου, με πιο κοντες διαδρομες αναρτησεων, και 17αρη εμπρος τροχο.
το αφρικα ειναι on off, απλα δε μπορουν να το πανε πολλοι στο χωμα γιατι εινα βαρυ, θελει αρχ....α να το πας.Εχει πολυ αργη γεωμετρια εμπρος (133 ιχνος) και η δουλεια του ειναι να τα κανει ολα ισιωμα....σε λακουβες και κακοτεχνιες του δρομου παω χωρις χερια στο τιμονι και το αφρικα κραταει την πορεια του...οδοστρωτηρας ειναι

dimmie_72
17/11/2015, 18:43
η δουλεια του ειναι να τα κανει ολα ισιωμα....σε λακουβες και κακοτεχνιες του δρομου παω χωρις χερια στο τιμονι και το αφρικα κραταει την πορεια του...οδοστρωτηρας ειναι

που να δεις και τη μετεξέλιξή του, Varandero...
200+ με καφέ και τσιγάρο :D

nikos_abel
18/11/2015, 15:16
Μπες στην αναζητηση θεματων βαλε την λεξη deauville και θα δεις ολη την θεματολογια και τις απολαυστκες αντιπαραθεσεις ημων των deuvilleiros -εγω πρωην-με ολους τους αλλους μαζι

Τι λες μωρέ, κουζουλάθηκες;

Μαζί δεν ήμασταν τα δυό μας εναντίων ούλων;

Που το μίσος για τη ντωβίλ ήταν τόσο έντονο που οι αρνητικές απαντήσεις ήταν τόσο έντονες που προλάβαιναν να έρθουν σε ποστ
πριν κάν να ανοίξει το θρεντ;

Κοίτα τα 3 πρώτα ποστ του Μήτσου :lol:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114429&highlight=deauville+vs

Πάντως afric, αν αποφασίσεις να πας σε αυτό το μηχανάκι, να είσαι έτοιμος για

345642

διότι δεν υπάρχει περίπτωση να το πουλήσεις αν αλλάξεις γνώμη.

Προσωπικά, ακόμη θα έπαιρνα το 700 αν είχα το ρευστό, μιας και έχει και ABS, έχει και άξονα,
είναι και μια κατάλληλη παπουδιέρα για να με καλύψει στις δικές μου ανάγκες.

Το μόνο πλεονέκτημα του 650 (εκτός της τιμής) είναι ότι οι βαλίτσες αφαιρούνται αν δεν κάνω λάθος, με συζητήσιμο εμφανισιακό αποτέλεσμα
που δεν έχω καταφέρει να δω κάπου.

afric
18/11/2015, 15:34
Πάντως afric, αν αποφασίσεις να πας σε αυτό το μηχανάκι, να είσαι έτοιμος για

345642

διότι δεν υπάρχει περίπτωση να το πουλήσεις αν αλλάξεις γνώμη.
.

ολα πωλουνται αν εχουν δελεαστικη τιμη, αν το δωσεις χωμα θα δεις για ποτε το ξεφορτωνεσαι, αν ομως κοιτας ποσο εχουν τα αλλα στο car.gr και βαζεις τετοια τιμη...καληνυχτα

εννοειται βεβαια οτι θα χασεις χρηματα..αυτα εχει το σπορ:lol:

harris_x
22/06/2016, 16:13
το βίντεο με το deauville στο TD εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149691